4,45 EXTRA Jffig, NUMMER Dinsdag 8 H32|S Maart 1892. li ti ii i s t» e v i ii e n. Oe BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis ven de belanghebbenden, dal do lijsten aanwijzende de personenin deze gemeente bevoegd lot liet kiezen van leden voor de Tweede kamer der staten generaalde Provinciale staten en den Gemeenteraad zijn vastgestelden benevens diebehelzende de nainen der personen, welke ingevolge art. 35 der wet van den 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37) van gemelde lijsten zijn geschraptop heden aan de bergplaats bij het raadhuis zijn aangeplaktwelke lijsten met den schaltingsslaa! en de verslagen der betrokken ambtenaren gedurende veertien dagen te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tol 1 uur des namiddags, op de secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage ligg'n. Amersfoort, den 7 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D SCIIIM.UELPENN1NCK. De Seretaris, W. L SCIIELTUS. Mond- en Klauwzeer. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT G'-zien het besluit van den heer .Commissaris dei Koningin van den 3. Maart 1892, No. 1 Az., (Provinriaalhlad No.21),waaruit blijkt dal wegens li-l veelvuldig voorkomen van MOND en KLAUW ZEER onder hel vee in verscheidene landen van Europa en bepaaldelijk in de naburige staten ter vooi koming van besmetting van onzen veestapel cene beperking noodig is van het verbod lol in cn doorvoer van de van vee afkomstige artikelen vermeld in de koninklijke besluiten van den 8. D ceinner 1870 (Staatsblad No. 194) en 14 Aug. 1881 (Staatsblad No. 142), Krengen ler kennis van de belanghebbenden dal alle tol lieden verleende dispensation tot in en dooi voer van varsclia huiden (met inbc grip van versch gezouten huiden), van mesten van versoiie (niet gedroogdp) klauwen en hoornen door welgemelden Commissaris zijn ingetrokken, en dal tot naderorder geene vergun niug t"l in-en doorvoer van die artikelen wordt verleend. Van de oveiige artikelen kan de in of doorvoer toegelaten worden onder do in de Ned. Staatscou ranten van 12 Maait 1884 en 23 Augustus 1888 vermelde voorwaarden, behoudens dat het daarin voorgeschreven bewijs van onbesmette herkomst niet moei worden overgelegd bij de aanvrage, maar vertoond moet worden bij den invoer. Onbewerkte wol mag niet worden ingevoerd dan onder voorwaarde van onmiddellijken doorvoer naar werkplaats ol lubriek. Amersfoort, den 7. Maart 1892. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPËNN1NCK. De Secretaris VV. L. SCIIELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provincialen Inspec teur van *s rijks directe belastingenenz. in Noord-Holland cn Utrecht execuloor verklaarde kohieren No. 6 en 7 van de PERSONEELE BELASTING en het PATENTRECHT over het derde kwartaal van het dienstjaar 1891/92 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn lerhandgesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 7. Maart 1892. De Burgemeester voornoemd F. D. SCHIMMKLPKNMNCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tol regeling van den kleinhandel in sterken drank en tol beteugeling kan openbare dronkenschap; Brengen ter openbaro kennis, dat een ver zoekschrift. om vergunning tot verkoop van steiken drank in bat klein bij hen is ingeko men van H WATËRKOORTin het perceel wijk Bnominer 257 (thans bewoond door H. Snijders.) Amersfoort, den 7. Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, F. D. SCIHMMELPENNINCK. De Secretaris. W L. SCIIELTUS. AMERSFOORT 8 Maart 1892. Bij Kon. besluit is benoemd bij bel 5o re giment Infanterie tot luitenant-kolonel, de majoor W. Ilingman thans te Grave commandant van hel 3c bataljon, hetwelk op 30 opril te Ainers loorl in garnizoen komt. In de vergadering van de Amersloortsche begralenis-vereeniging is verslag gedaan van de werkzaamheden over 1891 waaruil blijkt, dat door bare lusschenkomst 92 begrafenissen heb ben plaats gehad, als: volgens de 1 klasse 15 personen boven 12 jaar; volgens de 2. klasse 9 personen boven 12 jaar en 5 beneden dien leeflijd volgens de 3 klasse 10 personen boven 12 jarigen leeftijd en 4 beneden dien ouderdom volgens de 4. klasse 22 personen boven 12 jaar en 13 beneden dien leeftijd waaronder 15 be grafenissen voor rekening der gemeente Amers foort. en 9 personen boven den 12 jatigen feeltijd volgens de 5 klasse Bij het einde des jaars lelde de vereeniging 371 leden, teuen 347 op 1 Januari 1891 In de plaats van den heer G. Prinsdie aan de beurt van aftreding en niet terstond herkiesbaar was werd tot* be stuurslid verkozen de heer A M Kollewijn Nz die in de vervolgens gehouden hestuursvei ga- dering lot voorzitter werd benoemd, lei wijl den heer II. W. de Hens bij acclamatie bij vernie- wing hel secretariaat der vereeniging weid opgedragen. Beide benoemden hebben zich de keuze laten welgevallenzoodat hel bestuur thans bestaat uil genoemde heerenbenevens de heeren dr. K II. J. Koker, J C Leinweber en L. 11. van Lansrhol Hdbrecht. Het aantal arbeidskaarten bedoeld in artikel 10 der wet van 5 Mei 1<- 89 (Staatsblad no. 48), alhier in 1891 uitgereikt, bedraagt 158; terwijl dat der fabrikanten en werkbazendie met beschermde personen werken, en dus voorzieu zijn van eene door ol namens den burgemeester in dal jaar gewaarmerkte arbeidslijst, overeen komstig art 11 der genoemde wet. beloopt 30 Hel aantal geldige arbeidskaarten ultimo 1891 in deze gemeente in omloopbedraagt voor jongens tusschen 12 en 13 jaar 25 en voor meisjes 3; voor jongens tusschen 13 en 14 jaar 37 en voor meisjes 15; voor jongens tusschen 14 en 15 jaar 02 en voor meisjes 7 voor jongens tusschen 15 en 10 jaar 86 en voor meisjes 10 totaal alzoo 251. Hel totaal-aantal fabrikanten en werkbazen die met beschermde personen werkenbedroeg op 1 Januari 178. Dagelijks werden in hel algeioopen jaar de verschillende fabrieken en werkplaatsen geinspecleerd. Waar hooge mouwen al niet voor dienen Men moge de Amcrikaansche vrouw, terecht ol ten oniechte geëmancipeerd noemen, practisch is ze, dal valt niet te ontkennen, liet volgende staaltje levert daarvan al weer het bewijs. Een rijke dame in New-York moest een feest te Chicago bijwonen cn daar haar echtgenoot niet van zijne zaken gcinisi kon worden, moest zijne vrouw die reis alleen ondernemen. Zij wilde natuurlijk in al den glans hurer schoonheid en., edelgesteenten prijken en, om de laatste in hare onmiddellijke nabijheid te hebben, liet zij hare naaister onder de verboogingen van hare mouwen een klein zakje aanbrengen. Daarin verborg zij hare diamanten en paarlen en toen het toeval wilde, dal een bende mo vers den trein waarin zij zich bevond, aanviel en al de passagiers van hunne goederen en wal zij bij ziolt hadden berooid weidenwas zij de eenige die hare grootste schatten niet in do handen der plunderaars zag overgaan, want niemand dacht cr aandal die hoogc mouwen de bergplaatsen waren van zooveel kostbaar heden Geen krenlebrood op Paschen. üp eene vergadering van broodbakkerspatroofls te Kampen is definitief beslist voortaan bij gelo- genlieid v&n hel Paaschleest geen krenlebrooden aan de klanten meer cadeau Ie geven. Overtre ders van deze bepaling beloopen eene boete van 1 500, die alsdan ten goede van de algemeene armen zullen komer. Een vijltal bakkers hebben te kennen gegeven zich niet aan bovenstaande bepaling Ie onder werpen. Hoe rijk ons land is aan vee, blijkt wel uit hfet feil, dat wij met onze 4 millioen zielen 1J milltoen koeien bezittenterwijl Engeland er slechts 4 millioen heelt, en nnar de verhouding wat zielental aangaat 23 millioen stuks rundvee behoorde te hebben. Te Stadskanaal heelt zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. De nieuwe postzegels van drie cent, beslemd voor den 1 April in Ie voeren siadsposldienst, zijn gereed. Zij dragen de beeltenis der Koningin en zijn oranjegeel gekleurd. Ter voorkoming van vergissingen door het publiekworden zij eerst in de laatste dagen dezer maand algemeen verkrijgbaar gesteld. De toestand der onderwijzers in Mecklenburg is over hel algemeen zeer treurigmaar vooral is dit geval als zij van een riddergoedbezitter afhankelijk zijn. Znlk een onderwijzer beklaagt in de Mecklb Schulzeilung zich bitter over zijn patroon In 14 jaren waren op zijne plaats 22 sshoolmeeslers elkander opgevolgd en zegt hij, dit is geen wonder, de ridder kan, wanneer hij wilden schoolmeester ontslaan wiens bestaan evenmin verzekerd is, als dal van een knecht. Daar zijn inkomen slechts 270 mark in geld bedroeg, vroeg hij zijnen «patroon» verhooging, dip Rem werd toegestaan op voorwaarde, dat hij voor den heer vogels en visschen vangen en in den tuin zou werken. De schoolmeester mag geen gast te logeeren hebben zonder vergunning van den patioon; toen de patroon eens op reis washad de ongelukkige schoolmeester een bloedverwant geherbergd hij werd daarvoor door zijn meester ten aanhoore van bedienden en anderen uitgevloekt Benoorden de kanaalsluis van Wemeldinge is in den zeedijk een gut geslagen; de dijk is bijna doorgebrokeneen honderdtal werklieden uit Goeszijn naar hel bedreigde punt vertrokken. Te Saint-Ouens hebben 2 anarchisten getracht de kazerne der gendarmerie in de lucht te doen springen. De poging mislukte, wijl de lonten der patronen alkomstig uit werkplaatsen van den Slaat, uitdoolden. Uil Suriname komt hel berichtdut de re dactie van De Volksbode indertijd gevangen genomen onder beschuldiging tot de oproerige beweging in de maand Mei te hebben aangezet weder op viije voelen is gesteld; er waren geen termen voor eene vervolging te vinden. Alleen de hooldredac.fe.ur is tot gevangenisstraf veroordeeldmaar wegens een ander vergrijp: laster legen den gewezen commissaris van politie. Thans zinen nog gevangen twee schrijveis van ingezonden stukken. Bij een veehouderwonende op de Groeve (gem Zuidlaren), zijn plotseling drie koeien gestorvendie bij nader ingesteld onderzoek bleken te hebben geleden aan eene besmot le lijke ziekte, «miltvuur.» De cadavers zijn op advies van den heer districts-veearts te Gro ningen dour verbranding onschadelijk gemaakt, terwijl wijders de noodige maatregelen zijn ge nomen, om uitbreiding der ziekte te voorkomen.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1