faiiieiKÉHsrij. Nieuwe Schotsche Bij beschikking van den Kant onrechter te Amersfoort, dd 23 Mei 1892, is aan de minderjarige HENDRIKA VAN HARPEN, zonder be roep, wonende te Amersfoort, op haar verzoek. liaiiJliCll lints' verleend tot het uitoefenen in het llötel „Brug- en Shoorzicht" met daaraau verbonden Kof fiehuis, te Amersfoort, van het Koffiehuis- en («ogementhoudersbedrijf, tot het huren van genoemd perceel vast goed èn tot het aangaan van alle daartoe betrekkelijke verbintenissen. De Griffier bij het Kantongerecht te Amersfoort If Ir. J. U. A. VA Ui SE IJST. DEDEN DER SCHUTTERIJ, welke verrueenen mochten, recht op vrijstelling te hebben verkregen wegens lichaamsge breken moeten den Hei «i. s. des namiddags ten 8 uur ten EDcixlüiiii/e voor deu Commissie, die daartoe samengeroepen is, verschijnen. Amersfoort, 24 Mei 1892. De Majoor-Commandant der D.D. Schutterij A. fl. Tromp van Holst. ONTVANGEN op den IIOF, hoek Lavendelstraat. Vervolg «Ier berichten. Pit (iravr.nhage wordt gemeld Ofschoon daaraan nog geen openhaarheid is gegeven, mopn ik Ie weten, dat de opening »nri de Sportlenloonsiellin? te Scheveningen definitief op I Juni hlijft bepaald, wijl II M. de Koningin Megontes heeft te kennen gegeven niet in slaat te zijn hij die plechtigheid tegen woordig te kunnen zijn. II. M. heeft echter wél in het vooruitzicht gesteld, dal zij later inet zijne jonge koningin de interessante ten toonstelling zal komen bezoeken. Er heerscht thans ontzaglijke drukte in de gehouwen cn op het terrein alles loopt daar nu door elkander om de laatste hand te leggen aan 't werk, dat binnen een Hveelal weken moet zijn voltooid. Indien h<-t weder ons gunstig is Mei stelt cn* daaromtrent niet bijzonder gerust dan gaat Scheveningen een zeldzaam voordeelig jaar te pemoet (leeds nu zijn in de groote hotels voor de drukste maanden schier alle kamers besproken dn meeste villa's zijn verhuurd. Tal van vorstelijke personen hebben hun voor nemen geuit om de tentoonstelling te komen hezich'igen en hij geruchte is zelfs verleid, dat 'h prins van Wales zou komen Wc schijnen met Scheveningen daarenhoven dit jaar een eenigszins nieuwen weg op te gaan. De gemeenteraad heeft in den laatslen tijd een groot aantal vergunningen gegeven om, niet alleen aan 't zeestrand ol den hoogan duinweg, maar ook op de wegen tusschen Kurhaus en stoomlram lanlen op te slaan voor den ver koop van melk. chocolade, enz., zoodat er in den omtrek van 't expositie terrein een soort van kormiatafereellja zal zijn te genieten, dat de levendigheid niet weinig verhoogen zal. Voeg daaibij dat. behalve de schoone concerten in het Kurhaus en de vroolijke spectacl-.s varié's op Seinpost, nieuwe amusementen komen dan zult gij begrijpen hoe afwisselend en rijk aan genot het seizoen te Scheveningen zal kunnen worden. Maar hel wordt voor ons Hagenaars ook een dure zomer reken daarop. Dat heeft voor menige instelling iels bedenkelijks. Dat nu zou ik betreuren, omdat èn de Diaconie-gestichten, èn de kookschool mijn volle sympathie hebben. D-' laatste heelt «en nieuw gebouw betrokken en ik heb de inrichting daarvan mei groote, belangstelling (taxiën. Wat mij liet meest tot de kook- en huishoudschool aantrekt is nog minder de liefhebbeiijkookkanst, die er door dilettant- keukenmeisjes uit de dellige lamiliën wordt uitgeoefend (al is het een alleraardigst gezicht de llaagsche Ireuleljes met heur witte muisje, en boezelaartjes aan 't vuur te zien koken, braden, bakken en sloven); het belang wekkendste en nuttigste tevens is voor inij de volkAeuken, die er beoefend wordt door aan- komonde meisjes uil den werksmansstand en de zorgvuldige opleiding, die er aan dienst meisjes van allerlei categorieën wordt gegeven. Ik sprak hierboven over de genietingen, die ons in den zomer wachten We hebben thans eehler een oogenblikje rust op dit gebied De campagne théatrale is afgeloopen. Natuurlijk is de sluiiingsavond der opera weer een soort van bloemenfeest geweest en ook aan geschenken liee't hetvoor ariislen en directeurniet ontbroken Het beste geschenk is evenwel gelijk is voorzien, aan den directeur onthouden. I)c raad heelt met algcmeene stemmen op 0 na de door hem aangevraagde subsidie van 1'tiOOO geweigerd. Was dit te verwachten, de wijze, waarop T voorstel werd toegelicht en verdedigdmoest wel tol de afwijzing leiden. De voorsteller, de heer Stortenbeker, luid de onhandigheid bijv. om de ffiOOÖ te vragen ook ter wilio van onze lieve Marcolinil Ge begrijpt, dal de leden van den raad oin aan dit argu ment geen voor den huiselijken vrede gevaar lijke kracht te geven - waarvoor met het oog op de zedelijkheid vun deze allerliefste chanteuse trouwens locli geen gevaar bchoelde te bestaan loeds verplicht waren hel subsidie te weigeren. De ra-d van bestuur der Féderale Bank heeft den directeur van het kantoor te St. Gallen (Zwitserland) gisteren in hechtenis doen neinen en een huiszoeking beweikstelligd Schenck gaf zich over aan heimelijke speculation en heelt daardoor aan de bank een verlies berokkend van drie inillioen men hoopt echter een derde van die som te kunnen terugkrijgen. Eene nieuwe raad van bestuur zal maatregelen nemen om de belangen der aandeelhouders te behartigen. Een bakkersjufïrouw te Parijs ontving onlangs een ongeteekenden brief met de aankondiging, dat haar huis in de lucht zou springen. Zij deed aangifte bij de politie en deze nam eenige voorzorgsmaatregelen, maHr er gebeurde niets. Onlang? ontdekte de bakkcrin, dat de dreig brief g°schreven was door eon barer vijandige schoonzusters, om haar te plagen en schrik on te jagen. Die schoonzuster werd voor de recht bank gedaagd en thans is zij wegens de «grap» veroordeeld lol 4 maanden gevangenisstraf. Vorstelijke persoontjes op het rijwielDoor hel Duiisciia keizerpaar is onlangs voor den kroonprins een driewieler besteld, welke in het nieuwe pileis te Potsdam U bezorgd, terwijl de man, met de overbrenging belast, de opdracht kreeg, don kroonprins onderricht te geven. Ook de jonge koning van Spanje oefent zich in 'l berijden der velocipede. Langen lijd geleden entte Pasteur twee kin deren in, die door een dollen hond waren ge beten en novendien nog leden aan epilepsie. De hondsdolheid werd bij «Ie kinderen voorkomen, terwijl echter tevens werd opgemerkt, dal geen epileptische aanvallen meer voorkwamen. Daarop nam de heer Pasteur onlangs een proef met zijn middel tegen hondsdolheid bij een kind, dat aan epileptische aanvallen lijdende was, welke proef ook hel gunstigste resultaat heeft gehad, zoodal de ziekte verdween Pasteur zeil verklaart, dal de zaak nog niet geheel rijp is en dat hij verdere prooven wil doen. vóór hij over deze ontdekking mededeeling doet aan de Académie de Médecine. Arbeiderswoningen De aldeeling «Franeker» van den Nederl. Protestantenbond heelt een onderzoek ingesteld naar den toestand der arbeidswoningen aldaar. Uit de resultaten van dat onderzoek zij hel volgende meegedeeld «In sommige groote gebouwen worden de verschillende kamers ieder afzonderlijk verhuurd; een gezin van 9 leden woonde in een kamer met één slaapplaats, de kinderen sliepen hel geheele jaar door op den sleenen vloer. Waterputten ontbraken in de meeste gevallen, maar de huur was in ai die govallen hoog. Zoo brengen negen van zulke ellendige gebouwen in een straat waarin niet minder dan 48 gezinnen gehuisvest zijn jaarlijks f 1700 xegge zeventienhonderd gulden huur op terwijl de waarde dier gebouwen slechts op circa (8000 geschal wordt.» Iets voor melkboeren Er heeft zich te New-York eene maatschappij gevormddie de exploitatie van een «inelkleidiHg» op zich heelt genomen Ha3r doel is om verschillende wijken van New-York, op dezelfde wijze als waarop het systeem der waterleiding berust van melk Ic voorzu n. Op een zeker punt. dat als liet centrum der stad beschouwd kan worden, is liet reusachtig reservoir gevestigdvan waar pijpen naar de onderscheidene wijken loopen. liet postkanloor te Chicago zijn thans vier elcctrische machines in gebruik om brieven te stempelen cn te verzegden Elke michine ver richt hel werk van zes man un stempelt -28000 brieven per uur. Vier vrouwenmoorden. op eenzelfden avond ol nacht gepleegd, hebben te Deni«onTexas (Var. St.) groote ontsteltenis veroorzaakt liet eerste slachtoffer is de vrouw van dr. Ilaynes. Zij was dien nacht alleen in hare woning welke door den moordenaar ol'de moordenaars geplun derd is. liet tweede is een jonge dame. miss liawley, die bij hare ouders woonde in hel midden der stad. Hel derde slach'ofier was een vrouw van slechte zeden evenals liet vierde, welk meisje door den moordenaars werd doodgeschoten terwijl zij uit een venster keek lo-n hij, na het plegen van den derde moord, de straat opsnelde. Men heelt den moordenaar nog niet ontdekt. Wel zijn verscheidene personen in hechtenis genomen. Honderden burgers helpen de politie bij het opsporen van den misdadiger. Men ge bruikt ook speurhonden daarbij. Ora te waterlanden, dochteren Eva's De grootmeester der vrijmetselaars loge in het district Mexico heeft bij decreet bepaald, dat de volkomen maatschappelijke emancipatie der vrouw zal erkend worden. Dientengevolge mogen de vrouwen van nu ai aan in de Mexikaansche loges opgenomen worden. Keizer Willem heeft een nieuwen trein voor zich laten maken, waaraan drie jaren is gewei kt en welke niet minder dan ruin» drie inillioen markt kost. Hij hestaai uil Iwaall kostbaar inge richte waggons, waai onder een salonbihlijlliRck met gobelins behangeneen in gebeeldhouwd eikenhout betimmerde eetzaaleen receptiezaal, versierd met marinergrocpen e»i. weelderig rooksaloneen vertrek voor de Keizeiin, dal geheel met wit satijn behangen en van vergulde, met wit satijn overtrokken meubelen voorzien is. drie slaapveitrekkenelk met aangrenzende badimichting en toiletkamer, twee kinderkamer!} enz. De keuken is moet een der beste model inrichtingen van dien aard zijn. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Reductie) Aau de Redactie der Araersfoortsche Courant, Alhier. M. de Red. Vertrouwende op Uwe welwillendheid, twijfel ik er niet aan, of U schenkt mij door middel van Uw blad de gelegenheid om de aandacht te vestigen op het vol gende feit. Eiken avond is de Varkeusmarkt het vereenigingspuut van een zoo groot .„an- tal soldaten, in min of meer luidruchtige stemming en de vele koffie- en bierhuizen is deze buurt maken zulks gemakkelijk verklaarbaar dat het den wandelaars en voorbijgangers zeer moeilijkja soms onmogelijk gemaakt wordt hun weg on gehinderd te vervolgen. Zon het daarom niet zeer wenschelijk, zelfs hoogst nood zakelijk zijn, dat zich op dit zoo levendig bezocht punt, aanhoudend een po litieagent bevond Mij dunkt diens aanwezigheid zou daar in alle opzichten een goeden invloed uitoefenen, terwijl ik in overweging zou geven om op Zondag avond zelfs twee agenten in deze buurt te doen post vatten. Met in ij u beleefden dank voor de opname dezer regelen, noem ik mij hoogachtend Uw dienste EEN OPMERKER. Amersfoort, 24 Mei 1892. 339ste Staats-Loterij. VIJFDE KLASSE (Derde week.) Trekking van 23 en 24 Mei (1950 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van I 1000 op No. 10890 (in 3/4, f/lO en 3 20). Prijzen van f 400 op No. 5872 en 9962. Prijs van f 200 op No. 18455. I 100 12409. Prijzen van 70 1686 5630 5647 5780 5793 5804 5865 9982 10728 12391 12419 16858 16895 18478 en 18495. Te zaïnen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uilgetrokken 1641 1642 1651 1675 5625 5041 5642 5650 5788 5826 5829 5871 5880 9960 9977 9980 10706 10726 I0730 10773 12412 12427 10853 16805 10879 10881 10907 16924 18411 18444 18460 en 18479.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 4