BEK DEBUUT. K e n ii i s e i ii ARBEIDSWET. IV BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien eene aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 13 Juni 1892, No. 2 Az, daarbij ine- dedeeling doende van eene circulaire van den Minister van Justitie d.d. 2 Juni 1892 No 134, 2c aid. A, voorschriften bevattende omtrent de inrichting der arheid>lijslbedoeld bij art. 11 der wet van a Mei 1889 (Stbl. No 48) Brengt ter kennis van de werkgevers in deze gemeente, dat h»*t model dier lijst, zooali hel thans door den Minister van Justitie is vastge steld en waarnaar de arbeidslijsten voortaan behooren te worden ingericht, ter plaaWelijke secretarie voor een ieder ter inzage nederligt op werkdagen van 's voormiddags tien tot een uur des namiddags; dat de waarmerking der arbeidslijsten thans betreft de regeling van den arbeid voor de verschillende groepenwaarin de arbeidende b schermde personen naar den werktijd verdeeld zijn en bet hoold of de bestuurder van het bedrijf gehouden is onder de waarmerking de namen der arbeidende personen intevullcn met vermelding van de groep waartoe ieder behoort, den aanvang en hel einde van ieders werktijd, van de werkuren en van den weke- Itikschcn rustdag voor ieder in hel bijzonder, welke opgaven dan in overeenstemming moeten zijn met oie aan het hoofd der arbeidslijst voor iedere groep aangewezen dat zóóvele groepen behooren te worden ge maakt als er klassen van beschermde personen zijn, wier werktijd, werkuren ol rustdag alwijkt van die van andere bpscheruide arbeiders in dezMIde labriek of werkplaats en waar de ra geling van arbeid voor allen dezelfde is het geheele beschermde personeel in éön groep moet worden samengevat; dat verder voor sommigen van hen voor wie de regeling van den arbeid op bepaalde dagen anders is dan op de overige dagen der week, van die atwijking in de werkuren moet worden melding gemaakt, zoowel achter de aanduiding van de groep waarioc zij behooren als achter hunnen naam voorkomende op den staal onder de gewaar merkte lijst dat de arbeidslijst op deze wijze ingericht alleen dan opnieuw behoort te wot den gewaar merkt wanneer men in de regeling van den FEUILLETON Eone sohets uit de groota wereld. 1). Naar 'tDuilsch door S... Op zekeren Zondagmorgen was zij voor het eerst op de promenade van de badplaats ver schenen. Onmiddellijk was zij het middelpunt van aller belangstelling geworden aller nieuwsgierigheid was in hooga mate opgewekt. Eene geheele week was er verstreken zonder dat er de eene of andere bijzondere gebeurtenis voorgevallen wasde gewone aan of opmer kingen betreffende de lieve naasten verveelden er moest noodig eens een zelfmoordeene schaking een duel piaats hebben zóó was het onui'houdbaar. Doch daar verscheen zijals reddende engel, toen men de vertwijfeling nabij was en thans had men bezigheid genoegwant een ieder wilde in zijn kring de eerste wezendie iets omtrent de jonge dame vernomen had. Van waar kwarn zij wie was lij? Zij woonde moederziel alleen in een klein huisjewaar vóór haar bij de oudeweinig spraakzame oude lieden eene jonge vrouw ge vestigd geweest was. Hare bewegingen waren kalm en vol gratie zij schreed trolsch nasr den posthad daar een paar brieven in ont vangst genomen waarna zijzonder schijnbaar eenige aandacht te schenken aan do op haar gerichte blikkenonverschillig den terugweg aannam. arbeid voor zekere gioep, zooals lij in de bovenste kolommen van de lijst is vermeld eenige verandering wenscht te brengen of in dien een nieuwe groep moet worden bijge voegd en eindelijk dat de Inspecteur van den arbeid in de derde a; beids-inspeclie waaronder de gempente Amersfoort ras.oitceri is de lieer H W. K STRUVE, wonende te Haahlbm, Amersfoortden 6, Juli 1892. De Burgemeester voornoemd F U SCHIMMEI.PENNIXCK. Politiek OvoKicht. De conservatieven in Engeland veroverden bij de verkiezingen 123 ze'els de unionisten 19, de Gladstonianen 97, Hiermede hebben de conservatieven gewennen tO zetels, de unionisten 4, de Gladstonianen 29 De bekende advocaat Russel en de advocaat-generaal Clarke zijn her kozen. Arnold Forster is te Relfasl gekozen en versloeg hiermede Sexlon. een van de hooiden der nationalistische partij in Ierland. De Indische afgevaardigde Naoroji is le Finsbury gekozen met di ie stemmen meerderheid. De Fransche Kamer heeft de door den Mi nister van Marine voorgestelde aanvullings-cre- dieten met 431 tegen 23 stemmen onveranderd toegestaan. In tegenstelling met de vorige maanden zijn er in de maand Juni minder indirecte belastin gen en accijnzen opgebracht dan geraamd was. De vermindering bedraagt 1.253 000 Irs. ver- g leken bij de raming op de bsgrooting; daar eotegen was de opbrengst nog bijna 4 millioen hooger dan gedurende de overeenkomstige periode in 1891. De Consul van Venezuela te Parijs heeft aan den'fTemps» medegedeeld den inhoud van een te legram van den President le Venezuela, gedateerd van den 5den dezer en behelzende dat generaal Crespobij Ocumitos volkomen verslagen door da generaals Mendoza en Monagas. op de vlucht gegaan is en krachtig achtervolgd wordt. liet duel tusscban Bismarck en Caprivi te Duilschland is opnieuw begonnen. De laatste heeft thans in da olficiëele Reichs Anzeiger zijn hart gelucht tegenover Bismarck. Hij is opge komen tegen diens bewering, alsof hij, Caprivi, reads lang voor hij minister werd met de vij anden van den toen almachligen rijkskanselier zou hebben samengespannen. Aan table d'hote werd bijna over niets anders dan die bekoorlijke meisjesachtige, verschijning gesproken. Hoe heetle zij Men keek het vreemdelingenboek na, doch men werd er niet wijzer door. Eenigen trachtten haar als eene avonturierster voor te stellenmaar de meesten deelden die meening niet. Daarvoor zag zij er veel te on schuldig uit daarvoor blikten de groole. donkere oogen te rein in het rond dat was laster en niets meer Ja ze had een bekoorlijkfrisch gezichjte dat omlijst werd door een overvloed van blonde lokken waarop een groote hoed met lange wille vederen rustte. Hare gestalte was prach tig gevormd kortom over haar geheel voor komen lag een waas van voornaamheid. Een der volgende dagen vertelde een der badgasten met een glans van genoegen op het gelaal, dal zieh eene oudere dame bij haar gevoegd had misschien was het wel hare moeder.. Vruchteloos wachtte men haar aan de bron 's middags erhter zag men haar op denzelf den tijd naar den post gaan Dij deze gelegen heid ontmoelle een jong oificier, baron Otto von Lahnslein haar voor den eersten keer en diep getrolïen door de frische schoonheid van het jonge meisje volgde hij haar zonder eenige aarzeling. Zij trad onheschroomd het poslkan- toorbinnen overhandigde de beambte zwijgend een visitekaartje waarna deze haar twee briefjes reikte, welke zij met eene dankende hoofdbe weging aannam en zonder den jongen man met een enkelen blik te verwaardigen, verwijderde zij zich. De Russische ministerraad heeft besloten de jaarmarkt ie Nischninovgorod ondanks de itl het zuiden des Rijks heerschende cholera toch te doen doorgaan. Te Bakoe lelde men Zondag 130 dooden. met inbegrip van den Baliaanscheit consul Ciica 500 vreemdelingen zijn reeds naar elders vertrokken. Te Sofia (Bulgarije) is voor den krijsraad hel belangrijk proces legen de moordenaars van den minister Beltchef in vollen gang Belangrijk was het verhoor van den oud-minister KaravoloÊ Hoewel hij een jaar in de gevangenis doorge bracht had. was hij nog even Hink en vastbe raden als vroeger. Hij heeft zijn staatkundig programma ontvouwd: bevrediging en verzoening van Bulgarije met Ruslanden zijn vertrouwen uitgedruktdal hij nog wel eens aan 't roer komen zou. Ondervraagd nopens zijn staatkunde tegenover vorst Ferdiandvoor 't geval dat hij nogmaals aan het bewind kwam antwoordde hij dan met de omstandigheden te willen te rade gaan, daar dit z i. slechts een ondergeschikt punt was. Vóór alles moest men de toekomst van het Bulgaarsche volk in 't oog houden Maar tevens ontkende hij iedere medeplichtigheid met de belagers van den vorst of vaa diens raadsman Stainbouloff. De toiletten die gravin Hoyis thans echt- genoote van Herbert von Bismarckin haar uitzet hec.ltzijn zeer kostbaar, hoewel zij uit munten door eenvoudige pracht. Een baltoilet van malrose zijden lulle, op sierlijke wijze met smalle fiuweelen bandjes van alle tinten van rose versierd wordt een kunstgewrocht der modiste genoemd. Een theatreioilel van lila fluweel met matgoud borduursel doet de prachtig gevormde gestalte van de gravin imheel tot haar recht komen, terwijl de sortie vanTurksch weef sel, met hermelijn omzoomd, daarbij zeer goed staat. Een der vele geschenken van graaf Bismarck aan zijne bruid was een half doziin paar hand» schoenen hij elk toilet, welke in plaats tfiel gewone knoopen gesloten worden met losse knoo- pen uil verschillende edelgesteenten beslaande. Dö sluiting van sommige dier handschoenen is met het oog daarop ook niet onderden arm. maar bovenop, waardoor de edelgesteenten heter in het oog vallen. De geschenken welke het jonge paar ontving, zijn prachtig en waren dagen Dc jeugdige baron verveelde zich sedert eenige dagen hij ware zeker reeds Ian? vertrokken, indien de dokter hem niet dringend aangeraden had om 't water nog een paar weken ■e blijven drinken. Alles had hij reeds Beproefd om zich afleiding te verschaften, maar vruchteloos. Dat eeuwige flaneeren op de wandelwegendat complimenten maken dat toewerpen van lonken en 't beantwoorden van min of moer vrijmoedige blikken zie dat alles was hem tot eene dagelijksche gewoonte geworden hii moest iels hebben dat den prikkel der nieuwheid voor hem Bezat. Een hall jaar gele.de n was onverwachts een ouden oom gestorven die hem tot e.enig erf genaam van zijn groot vermogen had gemaakt De jonge irfan had niet v°el lust om zelf zijne uitgebreide landgoederen le besturen hij had er een rentmeester op aangesteld en zoolang hij geregeld elke drie maanden de TenU en de rekening en veranlwoording van dien be ambte ontving bekommerde hii zich om niets. Thans had hij een zeswreksrh verlof aange vraagd het toeval had hem naar die bad plaats gevoerd och, het w»s hptn ripenliik hetzelfde waar hii zich bevond overal had den de menschen immers dezelfde eigpnaardig- heden, dezelfde begeerten, waar was eens wat nieuwswal oorspronkelijkswat ongewoons te vinden jawaar? Iladde men deze vraag den jongen offiecier een dag vóór het begin dezer kleine scherts gedaan dan had hij stellig mei een minachtend schouderophalen geantwoord «Nergens» maar tha.is hel schoone meisje onlinoet hebbende, zou hy uitroepen «in haar» zonder daarloa

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1