M 4l65, Maandag1 25 Juli 1892. EEN DEBUUT. MSFOOETSGHE GOOEUT. Uitgever0lt bUi „n<,hijll, x„Hlaf DniUriJa/mMtf_ Ab..M«.B» j «..d.. n.-. Fnu» pr Bureau A. H. VAN C LE E F F A«»ertBoti-B, I 8 nph 80 Ou «Ik* tfpl nan to Cu. OraoU letters s>u IWTTTTW TI TT T 7 P M te Amersfoort plwUfaiint. nw m »ndi.re «Ir» inrigtuj Rt.clii.<it hi»*» prijaberakaaing, Leg.la AUWBlOOrt.ofllciefle ontaigaaiag Ada per lagal 15 Cla. Reelauea per regel 15 Cu. Aft. nmmmm 10 CU. hOOlt EOi tagraÓht, Wijk B 60. Politiek Overzicht. Er was weer een komplot van anarchisten gesmeed, die, in het bezit van dynamiet, aan slagen tegen verscheidene openbare gebouwen te Parijl in den zin had. De minister van bin- nenlandschn zaken is hiervan op het spoor ge komen door een telegram dat hein gezonden werd en waarin hem werd bericht, dal eenige zeer gevaarlijke anarchisten te Parijs waren aangekomen en waarin hem bijzonderheden uil het leven van eik hunner medegedeeld werden. De minister heelt toep onmiddellijk huiszoekin gen ter aangeduide plaats bevolenen hel is niet vruchteloos geweest. De voornaamste anar chisten van het komplot zijn gepakt en achter slot en grendel gezet. Eene groote hoeveelheid oulplolbare sloffen zijn bij hen gevonden. De geheele Briische pers wijt het mislukken van de Engelsche zending in Marokko aan kui perijen van Frankrijk. De «Times» zegtEnge land cisclile voordeelen op handelsgebied, welke aan geheel Europa ten goede zouden zijn ge komen weshalve allo Mogendhedenbehalve Frankrijkmet name DuitschlandEngeland steunden. Daartegenover staat niets anders dan de zegepraal van de Fransche eigenheide, waarop inen te Parijs pochen inug, doch waarvan de voordeden in de practijk hoogst twijleiachtig zijn. De Koningin van Engeland heeft op het paleis te Windsor een 7üjarige negerin ten gehoore ontvangen, die van de Westkust van Afrika is gekomen om llare Majesteit, wie zij voor de altchafling der slavernij wilde dankzeggen te zien Vijllig jaren had de vrouw gespaard om haar vei langen te kunnen hevredigen. Zij bracht als geschenk een wil satijnen spi ei mede. waar op zij een voorstelling van koffiesltuiken uit Liberia met groene en rijpe boonen had gewerkt. Da Koningin onderhield zich geruimen tijd met haar; da Prins en da Piinses van Wales en hunne dochters waren bij het onderhoud tegen- wooidig. Na afloop der audiëntie zaien Martha Anna Kick (aldus is de raam der Liberiaansche) en d.-genen die haar vergezelden aan een luncheon aan en weiden zij vervolgens in het paleis rond geleid om alles te zien. Het Ooslenrijksche Huis heeft bij de tweede lezing hel ontwerp betreffende de leening tot hervorming van hei muntstelsel en het ontwerp F E U I L L E T O N. Eene soliets uit do groote wereld. Slot). Naar 't Duilsch door S Marianne was niet weinig verbaasdtoen zij bij hare thuiskomst van hare moeder vernam welk onverwacht bezoek zij inlusschen ontvan gen had. Mevrouw von Dornstein deelde haar op Otto's aandrang niet den geheelen inhoud van hun gesprek mede; het was beter dat hel jonge meisje niets vermoedde van zijn plan oin haar het betreden der planken te beletten. Hoe hij dit doen zou was hem zeil nog niet duide lijk maar weldat het geschieden moest Hoe verbaasd waren echter moeder en dochter beidentoen tot haar reeds eenige uren later wederom het verzoek gericht werd om Ollo een onderhoud toe ta staan. Marianne drong bij hare moeder aan om te weigerendoch voor 't eerst van haar leven wellicht gaf de goede vrouw niet aan hol verlangen barer dochter toe. Het jonge meisje gedroeg zich tegenover den gast even koud en voornaam als Mevrouw von Dornstein vriendelijk en hartelijk. Otto wist nietdat hare houding voornamelijk voortsproot uit haar misnoegenwijl hij haar eenige dagen geleden zoozeer mol zijn gezelschap achtervolgd had. Want in 't diepst barer ziel moest zij er kennendat de jonge man iels bijzonder aan trekkelijks had en dal zij al haar vrouvvelijken trots bijeenroepen moest om niet onder den betreffende de conversie goedgekeurd. De zit ting van hel Hongaanreiie Parlement is verdaagd tol September. Koning Oscar van Zweden heeft eindelijk den knoop doorgehakt. Hij heelt thans aan den heer Stang, die vroeger reeds premier was, da vor ming van een ministerie opgedragen, en dus de radicalen op zij gezet. 01 de heer Stang slagen zal moet nog blijken, maar zeker is, dal, komt hij aan liet roer, de parlementaire moei lijkheden vermeerderen zullen. De minister van financiën van Montenegro Matanowitschis te Wernenom te trachten een leening van 5,000,000 francs bij de Oeiler- reichische Landerbank te slnilen. De minister geelt voor, dal Montenegro die gelden behoeft om zijn leger uit te breiden en nieuwe straatwegen aan te leggen. Het is niet waarschijnlijk, dal de minister in zijn plan zal slagen. Ten eerste heelt Oostenrijk thans zelf geld genoeg noodig ten einde de valuta-regeling door te voeren en ten tweede zou Oostenrijk zijn geld wel beter besteden kunnen dan aan den «eenigen» vriend van den czaar. De Vossische waarschuwt legen deze leening. Zij zegtdal het geld misschien moet dicnm om den vorst een badreisje te doen makenmaar in geen geval voor versterking van hel legertje of voor den aanleg van straatwegen. Verder betwijfelt de Vossische het of geheel Montenegro bij verkoop aan don meestbiedende wel ft millioen zou opbrengen. De gouverneur van Pennsylvania heeft aan een deputatie van burgers, welke hem kwam vragen do troepen uit Homestead te willen te rugroepen geantwoord dal de soldaten zullen blijven en dat hij zeil den geheelen zomer daar zal vertoeven, indien dit noodig is lot hand having der orde. De belooging van de burgers, welke eergisteravond zou plaats gehad hebben, werd zonder moeit* door de soldaten belet, liet doel der belooging wasden werkstaker M. Luckie te verheerlijken, die onder borgtocht was losgelaten. Uit Washington word gemeld dal lusschen de Unie en Chili een schikking is getroffen in de quaeslie van het Amerikaansche oorlogschip «Baltimore Chili betaalt 75,000 dollars scha devergoeding aan de nagelalen betrekkingen der twee gedoode matrozen. invloed zijner aangename persoonlijkheid te geraken. Eindelijk, na een half uur overallerlei onder werpen gesproken Ie hebben wendde hij zich meer uilsluitend tot Marianne en bracht haar aanstoand optreden op het tapijt om even later zijne bezwaren tegen dien stap kenbaar te ma ken. De jonge dame hoorde zijne uiteenzettin gen met een trotsch zwijgen aan; met geen enkel woord, zells met geene beweging viel zij hen in de rede maar noch hare moedernoch Otto gaven aan die kalmte de beteekenisdat zii instemde met Olio's redeneeringen daarvo staarde zij hem veel te koelveel te hnogmoe aanalsof zij hel vermetel vond. dal hij 'l waagt haar in den weg te treden. En werkelijk toon zij hem eindelijk antwoorddegaf zij hem kort en bondig te verstaandat niemand en niets hij machte was om haar van haar voornemen af te brengen zij riep niemands hulp in en zij zocht geane kennissen. Hijdie haar minder achting meende te moeten toedragen o( omdat zij den drang van hare ziel volgde moest zich maar van haar afwenden zij zou het niet betreuren. En al zouden alle leden van het geslacht Dalchow zich ook vol ontzet ting over haar waagstuk in hun gral omkceren, zij liet zich daardoor niet afschrikken. Baron Ollo was tegenover zooveel onverzette lijkheid tegenover zooveel koppigheid zooais hij Marianne's vasthoudendheid in stilte noemde machteloos en der vertwijfeling nabij. Als hij eens zorgdedat zij fiasco maakte dan dan zou haar den lust wel vergaan zijn ora haar gelul; nog verder op het tooneel Naar aanleiding van hel berichtals zou legen de eerstvolgende Fransche wereldten toonstelling een lens worden geslepenwaarmee het volgens de uitvoerders mouelijk zou zyn da maan tol op 10 meter afstand tot zich toe ta halen schrijft de «maan correspondent» van een onzer bladen het volgends: «Groote verslagenheid is op onze anders zoo rustige planeet teweeggebracht door het sen- saliebericht als zou op de aanstaande Parijsche tentoonstelling een verrekijker worden geplaatst waarmede het mogelijk zou zijn, onze rustige maanbewoners lol op 10 meter alsland naar zich toe te halen. «Hnevelen toch, die, hetzij zij «naar de maan» zijn «geloopen», «gevlogen» of per nog snellere gelegenheid die radicale reis hebben gemaakt, voelen zich liet hart beklemd wanneer zij zich in hun doen en laten door hun vroegere mede bewoners van den aardbol zullen zien bespied. Hier toch is bet een leventje van Vroolijken Frans, want de luitjes en dubbeltjesdie nog dagelijks naar de maan vliegen maken hel mogelijk dat er financieel geen zorg behoeft te bestaan. Slechts in hel geslicht van naar de maan verwenschle «kwade wijven» heerscht vreugdedaar dezen zich reeds in het genot verkneuterenhaat* respectieve achlgenooten wanneer dezen in den venekijker zullen staren, nog eens eenige ver nielende blikken te kunnen toewerpen. Nabij Toronto heeft een botsing plaats gahad lusschen twes tremen, waarvan de gevolgen verschrikkelijk hadden kunnen zijn. Vlak bij het kanaal van Welland liep een expres trein in volle vaart op een postrein. De schok was geweldig. De twee eerste waggons van den expreslrein en beide locomotieven wer den opgenomen en in het kanaal geworpen De andera waggons zijn voor het raeerendeel ve»- beijzeld. Drie lijken werden lot nog toe ge vonden. Zes personen zijn ernstig en velen licht gekwetst; men is verwonderd, dat er be trekkelijk nog veel personen met onbeduidende kwetsuren vrijgekomen zijn- In hel dorp Dobreni.z nabij Reichenburg in Bohème heeft dezer dagen zekere koopman, Jozef Suva genaamd, getracht zijne vrouw Franzeska levend te verbranden De bijzonderheden van deze misdaad zijn inderdaad huiveringwekkend. Suva was weduwnaar, en huwde een hal! jaar geleden met een mooi 20jarig meisjemet wil te zoeken maar neen dat zou onedel zijn en kon hem haar rechtmatige verachting op den hals doen hal<>n Hij beproefde het den volgenden dag nogmaals om haar door bedendoor be dreigingen van haar plan af te brengen zij hleol onverzettelijk. Zij lachte hem ten laatste nog spottend uilzij zou morgen op treden Ten laatste viel hem eene reddende ge dachte in. Hij begaf zich naar zijn vriendden inten dant, hij wien hij meer dan een uur verwijlde. Hij smeekte dezen om hem te helpen en na ng aanhouden mocht het hem gelukken in zen een bondgenoot te vinden De acteurdie den hoofdpersoon moest voor stellen had eene lichte koude gevat. Nog den zelfden avond bezocht Otto hem met den dokter, die eene keelaandoening constateerde en den patiënt verbood uit te gaan En den volgenden morgen vermeldden groote plakkaten, dat wegens ongesteldheid van den acteur V het aan gekondigde debuut niets plaats kon hebben. Mariannedie niets van liet tegen haar zoo listig gesmeed komplot vermoeddewas zeer verdrietig. Mocht zij dan geen zweem geluk op haar levenspad vinden moest alles haar dan teleurstelling en smart baren al hars illusion al hare verwachtingen te zien prijs geven dat was toch Ie wreed Haar moed was verdwenente meer wijl sommigen barer collega's ltaar er op wezen dat zij het gebeurde als een ongelukkig voor teeken moest beschouwen, dal zij verstandig deedwilde zij slagenom in eene andere stad

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1