M U Gfi. Donderdag 4 Aug. 1892. Lietde na hel Huwelijk. AMERSFOORTSCHE COW. 8 Dit kiu Y.r.eklJ.1 Mttmla, n DtmAmUfmUUtt AkMMB.it p« mMidu fL—. FniM >r Bur6EU A. H VAN CLEEFF MUURHÜIZEM tft Amnritnnrt m Zt*ehiMl ho-ger prij.'.êrrkrDttiK. I..k.I. U, p.r ,n.i It CU. K..J.D.IB p., „,.1 U cu - A/, mimmrri io ct.. hoek Kortegraoht. Wijk B «O. HULPBANK te AMERSFOORT. Tol liei geven van gelden ter leen zal oene Commissie uit het bestuur op MAANDAG,den 8 AUG aanstaande, 's namiddags van iialftwee lol 1ialfdr1e, zitting houden in een der localen van hel llaadltuis, alwaar de belanghebbenden cich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden IIERM. P. VAN HASELEN Secretaris-Penningmeester. Politiek Overzicht. De leden van den algemeenen raad der werk liedenpartij in België zijn bijeengekomenten einde te overwegen in hoeverre samenwerking mogelijk zou wezen, indien liet algemeen siem- recht zegevierttussclien de werkliedenpartij de democratisch gezinde linkerzijde en de cleri- calc voorstanders van algemeen stemrecht. De heeren Volders, üertrand en IMnel zijn aangewezen, onderhandelingen aan te knoopen met de beide groepen en de grondslagen te ontwerpen waarop zulk een samenwerking zou moeti-n berusten. Ken beslissing zou dan ge nomen worden in een aanslaande groot* ver gadering van bet alg'-meen bestuur. Aan deze vergadering zou d*elgenomen worden door de algevaardigden van alle Belgische werklieden- vneenigingen. Ken Duitsch anarchistdie dezer dagen te Parijs gevangen is genomen en herhaaldelijk volstandig geweigerd heeft te zeggen wie hij is, heet) eindelijk zijn naam bekend g«m»akt. Hij he-t K«rl Fi ühlingsdortis te Keulen geboren en 32 jaivn oud Hij weigert te zeggen, waarom hij t Parijs is gekomen. De politie zal nu nasporingen doen naar zijn verleden. Kr is bij een anarchist met name Ferdinand huiszoeking gedaan in de woningwaar de reeds gearresteerde anarchisten Permagiani en Dufournel bij hunne aankomst te Parijs waren alges'apt. Er zijn lal van anarcliistiiche gescbril- ten in beslag genomen an in den kelder en in den grond daaronder waren tal van flesschen verborgen gevuld met chemische preparaten blijkbaar ter vervaaidiging van ontplofbare stoftVn Ferdinand en zijne vrouw zijn onmiddellijk door den i echter van instructie Alhalin in verhoor genomen en in verzekerde bewaring gehouden. De Parijsche Kamer van Koophandel heeft FEUILLETON. 3). Uil hel Duitsch door S Ken oogenblik ia hel donker en datrna wordt er een met roode kap overschaduwde lamp binnengebracht een zacht licht verspreidt zich door hel vertrek. Op den achtergrond worden onder de smeltende tonen eener melo- dieuse wals de portières vaneen geschoven de slanke bruine meisjes treden schuifelend naar binnen llenia, met hare donkere, demonisch schitterende oogen vooraan de juweelen op haar kleed fonkelen bij elk barer hartstochte lijke bewegingen. Alles is gloed en leven aan die dochter van hel Oosten. Niko springt op en werpt het schocuc meisje met stralend gelaat zijn beurs toe, waarin lusschen de mazen de goudstukken schitteren. Daarna vlijt hij zich weer behaaglijk in zijn fluweelen stoelzachte ongemeen zoete raelodiën laten zich nog steeds hooren en wekken allebei gewaarwordingen en begeerten bij de toehoorders op. De Iruine meisjes zingen... hare stemmen bezitten eene onweerstaanbare aantrekkings kracht de mannon gevoelen zich zonderling getroffen en onder die allen Nikode schoone Niko wel 'l meest 't Zachte vuur in zijne borsthet dreigt een vlam te worden liefhebben genieten droomen soezen tot slles wordt hij als 't waro gedrongen ohet leven is in die besloten zich door een of meer barer leden op de wereldtentoonstelling te Chicago te doen vertegenwoordigen. Met dat doel heelt zij een crediet van 20,000 fr. toegestaan, aan baar ver tegenwoordiger of vertegenwoordigers zal de laak opgedragen zijn: 1o om in de Vereenigdc Staten alle inlichtingen iu te winnen, die voor den handel en de nijverheid van Parijs van be lang kunnen zijn2o. oin een rapport op te maken betreffende de tentoonstelling, vooral ten aanzien eener vergelijking lusschen de Fransche voortbrengselen en soortgelijke uit andere lan den op de tentoonstelling aanwezigzoowel wat hunne superioriteit als goedkoopheid betreft. De Iersche afgevaardigde William O'Brien een der leiders van de anti Parnellisten hield eene belangrijke rede te Mallow. O'Brien zeidedat home rule het eerste werk der zitting zal zijn. Indien eene poging gedaan werd om dit plan te vertragen en achter te stellen hij een anderen wetgevenden maatregel, zouden de Ieren het ministerie omverwerpen. Echter vreesde O Brien niet, dat de liberalen oen dergelijk verraad zouden plegen. Aan den anderen kant zullen de Ieren hun best doen om de wetten te doen aannemen die door da volkspzrtij in Engeland gevraagd worden. O'Brien brandmerkte de staatkunde der Par nellistendie stelselmatig trachten Gladstone in verlegenheid te brengen. In een telegram aan de New-York Herald wordt uit Curasao gemeld.fdat volgen de berich ten uil Venezuela de leider van den opstand Crespo tbans feitelijk het bestuur des lands in handen heelt. Hel lege'-der regeering is onmach tig den aanval af u slaan en zal daarom de hoofdstad ontruimen en harr aldus in de han- van Crespo's aanhangers overleveren De toestand te Caracas is zeer gespannen. Er zijn C candi- daten voer het presidentschap. De candidaat die onder bet volk de meeste aanhangers telt schijnt dr. Paul te zijn. Tegenover hem slaat vooral generaal Sania en deze dreigt een nieuwe omwenteling te zullen veroorzaken, indien Paul verkozen wordt. Wordt daarentegen Sania ge kozen, dan is het ontwijfelbaar te Crespo de vijandelijkheden zal hervatten. De handel en nijverheid zijn overal verlamd. Er heerschl hon gersnood. Uil Japan wordt gemeld, dal de ministerraad heelt besloten, dal de Portugeezen voorlaan aan de rechtspraak der Japansche rechtbanken zou den onderworpen zijn. Do keizer hoeft zijne goedkeuring aan dit b-sluil gehecht en zijn ge zant te LifSabon opgedragen, daarvan het Por- tugcesche gouvernement te verwittigen. Deze maatregel schijnt de in Japan wonende Porlugeezen onaangenaam te hebben verrast Zij hebben een meeting gehouden en aan den Portugeeschen gouverneur ven Macao getele grafeerd om de tusschenkomsl hunner regeering in te roepen. De Japansche bladen maken gewag van da ontevredenheid der Portugeezen en zeggen dal zij de hulp inroepen der overige Europe anen om de conculaire rechtspraak te behouden. Sir Edward Watkin heeft een veldtocht op het touw gezet ten gunste van een kanaal voor zeeschepen door Ierl.md. Hel zou in de golf van Galway uitkomen Volgens sir Edward zou door dit werk de reis naar New-York met 1585 mijlen worden bekort Bovendien zouden da gevaren van de reis om de Iersche kust wor den vermeden. Men verwacht binnenkort eene groote ver betering in het systeem van voeding der mili tairen bij hel leger. Hel zakgeld, dat iedara vijf dagen aan de militairen beneden den rang v*b onderofficier wordt uitbetaaldzal volgens een siandaardsoldij worden geregeld en niet meer afwisselend zijn naarmate de duurta der levensmiddelen. Hierdoor zal het groote voor deel worden verkregen dal de militairen in alia garnizoenen hetzelfde zakgeld genieten, hetgeen tot heden niet het geval is. De slacht offers der sluwe Parijsche modista Apparuli hebben zekeren Colombet naar Peters burg gezonden om eens nader ie onderzoeken.' De man heelt van het oude dametjeschijnt heteen volledigs kekentenis weten te verkrij gen. Zij heeft verklaard, dat al de beweerda bestellingen van .et Russische hof verzonnen waren en zij geen enkelen medeplichtige heelt gehad. Het zoogenaamde keizerlijk zegel op da valsche brieven, welke zij haar klenten vertoon de was niets anders den een Moskouscha douanestempel- Voor twee jaar had zij eenige daarvan voor- riene papieren in handen gekregen, het lak oogenblikken schoon vol weelde vol zaligheid. Daverend applaus weerklinktzoodra de meisjes zwijgen de glazen worden opnieuw met fonkelenden wijn volgeschonken don kerder is de blosdie op aller wangen brandt.. «Waarom ben jc zoo stil?» vraagt Niko asn zijn vriend Gregor Wassiljewitsch. Deze glimlacht verlegen en staar! heimelijk oplettend naar een donkeren hoek van hel ver trek. De vermomde gestalte daar kwam hem zoo bekend voor ze moet aan eene voorname dame loebehooren. Zij kijkt met toornig blikkenden oogen op, telkenmale als de schoone Niko de bekoorlijke llenia een schertsend woord toeroept, waaro,. zij met een overmoedig gelach antwoordt. «llenia voor de rooswelke op je borst geurt, geef ik je duizend roebels,» stelt Niko haar opgewonden voor. «Gaarne, Niko Jaanowitsch en zij neemt de bloem van haar boezen af. drukt hare lippen hartstochtelijk op de blaadjes welke zich onder die vurige aanraking krullen. Daarna werpt zij zich on een knie voor den knappen jongen man ea ze biedt hem het hoofd opgericht houden de terwijl lusschen de halfgeopende frissche lippen de hagelwitte tanden blinkenmet een bevallige beweging het begeerde aan Vol ver langen staart Niko op haar.plotseling staat zij op en vol moedwillige behaagzucht begeeft zij zich weer naar hare gezellinnen. Niko bevestigt de roos in hel knoopsgat en kijkt lachend de zigeunerin aan. Gregor ziet de jongevoorname vrouw daar ginds bevenhij weet haar ongemerkt te naderen. «Marda Alexandrazoo fluistert hij haar eerbiedig toe, «hetpast u niet om hier te ver toeven. Ik bied u mijn bescherming aan gn met mij mede.» «Gij hebt gelijk, Gregor... ik vermoedde ook niet, dat ik getuige van zulk een tooneel zou zijn. Breng mij naar huis.» Het paar werd echter gadegeslagen graaf Paolaeen van Niko's vrienden die naast hem zat maakte hen op beiden opmerkzaam. «Ken je die dame,» vraagde Paulo hem nieuwsgierig. «Ja, als ik rae niet vergis, is het mijne vrouw. Niko ontwaakt plotseling uit zijn roes zijne vrouw in gezelschap van den verleidelijke Gregorwiens naam niet reeds zoo vaak ia verecniging met die zijner vrouw noemde. Hij verlaat zwijgend de zaal. Op straat gekomen heelt hij het paar spoedig ingehaald onbemerkt sluipt hij achter die beiden. Hij boort hoe Gregor zijne vrouw zijn eigen vrouw allerlei teedere woorden toefluistert waarom klopt zijn hart bij hel vernemen daar van zóo luide heeft hij haar dan lief... zijna vrouw Marda Alexandra zijn eigen vrouw liefhebben welwie is zoo dwaas Zijn eigen vrouw Ze is eene waardige represcn- tante van zijn buishet is veel minder lastig om een eigen haard Ie hebben dan als «garcon» te leven naar toch «vrijheid blijheid»...' Neen, en toch wil dal wufte woord zich heden niet over ziine lippen dringen... wat is dat? «Je man heeft je niet lief.» Marda Alexandra,» hoort hij Gregor zeggenhjj bemint de schoona

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1