[dat hij het slachtoffer van een afzetterij was verkocht hij zijn «aak, reisde naar New-York, vervolgde de dieven lol Chicago vond hem in in Clark st. liet hein arresteeren, en zat nu trachten hein naar Boston terug te brengen om hem daar ter verantwoording te roepen. Grooto opschudding verwekte een twist op hal terrein der wedrennen te Weenen. Vóór de ,r keizerlijke tribune, waar aartshertog Ferdinand ge.eten was en zich met den minister president Kalnoky onderhield, sloeg de zoon van den Nederlandschen consulgeneraal Roberts Van i .Son eensklaps een kapitein der cavalerie met zijn porupluie op hel hoofd. De officier trok zijn sabel en ranselde den aanvaller met hel plat van zijn wapen af. Eenige officieren slaagden er in dc vechtenden te scheiden. De toegestroomde toeschouwers kozen partij voor den otficier. Van Son werd in de politiepost gebrachtwaar hij verklaarde den kapitein een kastijding te hebben toegediend daar deze hem onbeschaamd had a'Rgekeken. Prins Ernst van Meiningen is te Munchen gehuwd met niej Jensen, dochter van den bekenden schrijver. De zuster van den bruidegom, prinses Maria woonde de plechtigheid bij. Door de Belgische regeering is aan de justitie te Maastricht uitgeleverd een 17jarig kantoor klerk. verdacht van te Eindhoven f250 ont vreemd en te Dordrecht een bankier door middel van een valschen wissel voor f 450 opgelicht te hebben. Zijne uitleveriug was door de Neder- landsche regeering gevraagd. De volgende geschiedenis heeft plaats op een der booten die dienst doen lusschen Dover en Calais. Hel vaartuig stampt hevig. Eensklaps doen zich bij een jongeschoone dame de eerste verschijnselen van zeeziekte voor. Een oud eerbiedwaardig uitziend heer komt op haar toe Gevoelt gij u niet welmevrouw Odat be- teekent niet veelneemt u deze pastille inaar llij haalt een doos uit den zakwaaruil de lijdende daine een pastille neemten, o mira kel zij wordt heterveel beterheeiemaal beter zooveel beterdat de belangwekkende zieke na een minuut of vijf roast-beaf, gevogelte, pale ale enz. bestelt. Aangetrokken door deze plotselinge genezing, komen de andere passagiers op den bezitter van het wondermiddel af. Helaas hij had geen enkele pastille meer Maarals u er wilt hebben, zal ik dadelijk bij aankomst even naar inijn magazijn loopen en er wat gaan halen. Op de landingsplaats verkoopt de oude heer met gemak veertig a vijftig doozen pastilles tien francs per stuk. De pastilles zijn gewone gomballen. Onnoodig te zeggen, dat de lieve .jonge zieke eenvoudig een helpster van den eerwaardiger! grijsaard is die op eiken tocht haar rolletje speelt en daarbij steeds een voldoend aantal toeschouwers vindt. Flinke schutters I 7 Vrijdag werden op de Breilcnbacher Flur door twee jagers, die aan liet hazenscliieten waren het jongste kindje en de Ui-jarige dochter van den arbeider Godehard gedood en vier andere kinderen, van denzelfden arbeider, gewond. tige wassenbeeldenspel bezit nog de aantrekke lijkheid voor de massain weerwil dat hel aantal vorstelijke personenberoemd lieden en beruchtheden er sedert de oprichting zonder verschooning slaanmenig gelaat een lijkkleur heelt gekregen en men volgens de opmerking van een zindelijk vrouwtje de oude Frits zijn laarzen wel eens mocht poetsen en Z. M Willem lilhet zij met allen eerbied gezegdom een schoon tricot vraagt. 'lis eigenaardig, maar als de menschen het er eenmaal op gezet hebben om iels te zien, dan trotseeren ze alleszelfs de onmogelijkste warmte cn diukte. Want hoewel niet zoo druk als het vorig jaar, liet Panopticum is 's avonds vol. Maandagavond althanswas het volgens een zakkendrager «mudvol». Ouders met hun kroost, vol «gedoei» om bij elkaar te blijven, de vader in 'tzweet zijns aanschijns wanhopige pogingen wagende om de nieuwsgierigheid van vrouw en kinderen te be vredigen en uitlegging te geven van wat de beelden voorstellen in zijn onbekendheid de piinses von Wied voor koningin aanwijzende, Cetwayo voor een «Atjenees» uitscheldende enz. Zonder tekstboekje is 't dan ook «een heksen toer om ze allemaal uit mekaar te houen." Losse dienstmeisjes vinden, dat de mevrouw die haar gedienstige in omhelzing met een «witte boon» in de keuken treil, «een ouwe niet pluis aan d'r kamrnezool» en de keukenprinses dje dooi den infanterist bij de pols wordt vastgehouden «wal koortsig» is. De vrouwen hebben ruimschoots gelegenheid haar medelijden te luchten bij hel zien der twee gefolterde kwaadspreeksters en vinden 't Goddank gelukkig, dal zulke straffen tegen woordig niet meer beslaan, wellicht uit vrees, dat er geen gereedschap genoeg zou zijn om alle kwaadsprekende vrouwen den mond te snoeren. Een aardig deernijc van buiten vraagt haar blozenden vrijer schalks wat hij er wel van zeggen zou «als ze er van avond eens met «Mozes van den Dam» vandoor ging Een oud vrouwtje dat voortdurend vol ver bazing uitriepimenschliel hoe is 't mogelijk, hoe krijgen ze 't bij mekaar'* weigerde hal- starrig de inoordenaarskamer binnen te gaan, uit vrees van «nachtmerrie van al die dood- gestorven leelijkers.» Doch alle narigheid en dinsigheid werd ver geten wanneer men den doolhot binnentrad. Nauwelijks was men lusschen de spiegels ol een zenuwachtig lachje vermengde zich met kleine gilletjes, die aangroeid en tot een alge meen gegiegol, waarlusschen een doop rond»! weerklonk als men zijn neus 9toolte of wel de veelbeleekenende opmerking werd gebezigd je mooie hoedje zè je bedoelen je omslag- doeki wi je zeggen.» Aan het gegiegel komt echter geen einde en als men zich aan een touw langs een smalle trap naar een schavotje gewerkt heeft, waar men door spiegels honderde malen weerkaatst wordt, dan gaal het gegicliel over in «en luiden lach en een gejoel en komt do apennaluur van den inensch boven en krijgt men zooveel plezier in zijn ettelijke malen vermenigvuldigde beel tenis, dat er een forineele hospartij ontslaat en men zichzelf een gratis voorstelling geelt Dal 19 de klap op de vuurpijl van den Dool hof en onder dien indruk gaai men al giebelend naar huis in de vroolijksle stemming, die voor een kwartje niet te duur gekocht is. De gelukkigste mensch van Duitschland. Twee jongens slaan vooreen lontje op de [fasen- heide te Berlijn te kijken naar het daarop ge plakt portret van de «dame zonder onderlijf» «Dat is de gelukkigste mensch in Duitschland,» zegt een hunner, «want di« kan geen cholera krijgen». In hot Panopticum. Yerstandige huismoederskiezen als zij 'l even «lappon kunnen» den Maandag uit voor den vr|jen Septemberdag bij ondervinding wetende, dal dit toch een gebroken dag iswant voor velen heelt de Arasterdamsche Maandag nog altijd een gaatje waarvan moeder de vrouw Zaterdags de grootte ziet in haar weekgeld. Do morgen wordt besleed aan Arlis en dc avond is aan hel Panopticum gewijd. Dit del- Een gevoel van alkeer van hel leven overviel hein waarvoor moest hij zijn beslaan voortsle pen o, ais Hilda hem de verzoenende hand gereikt hei, dan ware de kracht teruggekeerd, dan had hij geen recht om te sterven, dan moest bij leven, leven om goed te maken wal hij mis- dieven had, een edel, eervol doel een doel, dal steeds bezielt, opwekt en loutertMaar alleenimmer alleen... oud worden... steeds dat kille, dorre gevoelen, nimmer weer warmte, bezieling ondervinden. dal alles te troikecrcn neendaarvoor bezat ïiij geene kracht. Wet moest geschieden. (Wordt vervolgd.) De nog krasse heer G. A Boomgaard te Gro ningen vierde gisteren zijn 104den verjaardag. Een getrouwde schoenmaker te Sprang trachtte zich gistermiddag door ophanging van het leren te berooven. De plaats' die hij hiertoe uitgekozen had, was achter zijne woning gelegen Precies heeft hij zich opgehangen, of daar komt zijn vrouw rnel een mes gewapend hard aanloopen, snijdt hem één' twee, drie los en heelt echter het ongeluk hem een flinke, doch geen gevaar lijke snede in den strot te brengen. De toestand van den levensmoede is zeer bevredigend. Huiselijke onaangenaamheden schijnen de drijf veer te zijn geweest, daar de man sedert ge- ruimen tijd op een voet van oorlog met zijn vrouw verkeerde De journalist Stanhope, die te Parijs dooi dr. Haftkine tegen de cholera werd ingeënt, ver vult op 'l oogenblik in 't ziekenhuis te Hamburg de rol van ziekenverpleger; hij ontsmet zich niet, en neemt geen enkelen voorzorgsmaat regel in acht. noch wanneer hij eet of drinkt, noch wanneer bij zich wascht. De 32 jarige journalist die ongehuwd is, heeft voor het ge val hij mocht komen te overlijden, reeds alle bepalingen gemaakt. Hij zal 10 dagen lang in in hel ziekenhuis blijven en dat hij de zaak volsliekl niet tragisch opvat, bewijst wel bet leit dal hij haar „a nice lun" heet, een grap dus. Kou li i a s v i fi |)e BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet Brengt ter kennis van dc ingezetenen dal de lluad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 27. September aanslaande dei namiddags halllwec Amersfoort, den 22 September 1892. De Burgemeester voornoemd F. D. SCHIMMELPENNING^. ItlKSKKClIT. Dinsdagavond zijn wetsontwerpen tot kiesrecht-hervorming verschenen, bevat tende lo. regeling van de kiesbevoegheid voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, 2o. regeling van dc uitoefening van het kiesrecht voor die colleges en 3o. rege ling van de benoeming en de aftreding der Eerste en der Tweede Kamer. Regeling van de kiesbevoegheid voor Gemeenteraden wordt overgelaten aan de gemeentewet. Voor kenteeken van geschiktheid wordt gehouden kennis van lezen en scliryven, te bewijzen door eene eigenhandig ge schreven aanvraag om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Als kenteeken van maatschappelijke» welstand wordt ge houden het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin. O.a. zijn uitgesloten zij die hunuen aanslag in 's rijks directe belastingen niet hebben voldaan gedurende hot burgerlijk jaar volgende op het belasting-dienstjaar. Het aantal kiezers wordt geraamd op 800.000, of ongeveer 7-1 percent van de meerderjarige mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders. Ingevoerd wordt het stelsel van candi- daat-stelling met het couloirstelsel. Op een daarvoor aangewezen dag kunnen de kie zers van 9 tot 1 uren opgaven van caudida- teniuleverun bij den llurgemeester, welke door ten minste 50 kiezers moeten zijn onderteekend en de verklaring bevatten dat die candidaat zich beschikbaar stelt. Deze candidaat-stellingen worden openbaar ge maakt. Ten minste drie dagen voor de verkiezing ontvangt elk bevoegd kiezer eene oproeping voor de stemmingdie van 8—5 uren duurt. De kiezer, na zich gelegi timeerd te hebbenontvangt een stem biljet., waarop aan eene zijde de namen der eandidaten gedrukt zijn en aan de keer zijde de handteekening van den Burge meester der hoofdplaats van het kiesdistrict is gestempeld. De kiezer begeeft zich met dit biljet, naar een der lessenaars in het stemlokaal zóó geplaatst dat zjj geheel van elkander zijn afgescheiden, maar dat de toegang zichtbaar is voor het stembureau, liet publiek en elkeen, waarna de invulling van het biljet in het geheim kan geschieden. De kiezer teekent vervolgens zijne stem op het biljet aanvouwt het toe en steekt het, nadat de voorzitter van het stembureau zich overtuigd heeft dat het den voor geschreven stempel aan de buitenzijde draagt, in de bus. Na het sluitingsuur wordt de stembus gesloten eu verzegeld en voorts het proces-verbaal gezonden aan het hoofdstembureaudat als het in bezit is van alle processen-verbaaleene zitting houdt tot het vaststellen van don uitslag der verkiezing, hetzij vóór 9 uren 'savonds of den volgenden dag 's morgeus te 9 uren, en daarin den einduitslag bekend maakt. Het kiesdistrict Amersfoort zal zijn samengesteld uit dc navolgende gemeenten: Amersfoort, Achttieuhoven, Baarnde BildtBunschotenEemnes1 loogland LeusdenMourn MaartensdijkSoest Stoutenburg, Westbroek, Woudenberg en Zeist. AMERSFOORT, den 22. .September 1892, Dinsdag den 27 September 1892, des namid dags ten halftweezal de Raad der gemeente Amersfoort eene Vergadering houden waarin liet punt van behandeling is Voorstel van Burgemeester en Wethoudersom de kennisaanvangende 24 Octoberen de paarden- en ossenmarkt op 17 en 18 October invallendedit jaar niet Ie houden. De lieer W. A van Zijst heeft gisteren aan de Universiteit te Utrecht met goed gevolg hel candidaals-exauien in do rechten afgelegd. De generaal majoor llcnnus, commandant der le divisie infanterie, arriveerde Maandag met zijne staf le Soesterberg tot het hijwonen der oefeningen in de legerplaats hij Zeist,

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2