Maandag 17 Oct. 1892. No. 4187. 37e Jaargang. CARMELA. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. Franco per post f 1.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.elke regel meer 40 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en outeigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het bericht van den Luitenant-Kolonel van het 5e bataillon van het 5e regement In fanterie d.d. 11 October 1.1., no. 150a. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat op den IS, 19, 20 en 21 October e. k. in de Legerplaats bij Zeist oefeningen in het gevechtechieten en schieten op groote af standen zullen gehouden worden, an 's voor- middags 10 tot 2 uren des namiddags, in de richting van Noord naar Zuid of van Noordwest naar Zuidoost. Het terrein Zuidelijk en Zuid-oostelijk van de Legerplaats gelegen, is alzoo op die dagen en uren onveilig. Het terrein zal omgeven worden door palen met borden, waarop het woord ONVEILIG is gesteld. Amersfoort, den 14. October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 19. September 1892, No. 1 N. M. en S. (Provin- c.iaalbuid No. 97) Gelet op het bij art! 1, letter i. der wet van 4 April 1892 (Staatsblad No. 76) tijdelijk gewij zigd art. 27, alsmede art. 28, le lid, der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 en 21 van het koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46). Doen te weten, dat de loting der voor de mi litie ingeschrevenen, behooronde tot de lichting van 1893, in het gebouw AMICITIA, aan het Plantsoen, tusschen de Utrechtse he en Arn hem schep oor ten alhier gelegen, zal geschie den, op l)ON])EltI)AG, 3 November 1892, aante- vangen des namiddags te TWEE UREN, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter A tot en met C, en op Vrijdag den 4. No vember 1892, des voormiddags te tien nren, voor de ingeschrevenen wier geslacldmaam begint met de letter D tot en met Z. En voorts dat op Donderdag, den 22. en Zater dag den 2(i. November aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tot 2 uur des namiddags, door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld 'n de 2. en 3. zinsneden van art. 23 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst, of op groud van te zijn eenige wettige Feuilleton. Naar liet Duitsch De marchese verlangde vol ongeduld naar het vertrek van zijn bewaker; om zijne plannen ten uitvoer te brengen, moest hij vrij zijn. Hij wist reeds, dat die woeste knaap, die zich bijna aan hom vergrepen had, Capri verlaten had hij bespotte den armen dwaas, die zich van zijne Bchoono bruid scheiden kon Carmela, de roos van Capri, de vrouw van een armen visscherl De gedachte daaraan alleen ontlokte Alfonso ecu medelijdend lachje. Hij wilde veel veranderen, doch niet haastig en on geduldig maar langzaam en met beleid. De tijd zou het loeren. De tijd... En zijn eigen fa milie? En zijne verloofde?... Och wat, de eerste was hij geene rekenschap schuldig en de tweede, die hem uit financiëel oogpunt op echt Italiaanschc wijze was opgedrongen, kon wel zoo lang wachten, totdat hem het goeddacht om haar tot zijne vrouw te maken. De dag van dokter Sehönwald's vertrek was aangebroken. Voor den laatsten keer doorwan delen de beide vrienden het schilderachtige Capri, dat zich, omgeven door zijne olijf hoornen en wijnbergen, door do bruinachtige rotsen van San Micaele en Castiglione als 't ware beschermd als zoon'(zonder eca of meer halve broeders te heb ben) luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst „of dier van broeders te verkrijgen, moet men „overleggen een paspoort of ander bewijs van „ontslag, een uittreksel uit het stamboek, of een „bewijs van werkelijken dienst." „Ter bekoming van vrijstelling wegens broe- „derdienst moet men bovendien overleggen een „getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het „getal zonen tot het gezin behoorende blijkt." „Vrijstelling als eenige wettige zoon wordt ver leend op overlegging van een getuigschrift van „den Burgemeester, waaruit blijkt dat men eenige „wettige zoon is." En art. 21 van aangehaald koninklijk besluit „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede „van art. 53 der wet, wordt ton minste tien da- „gen vóór den dag (den tweeden Maandag in „December), waarop de eerste zitting van den „Militieraad wordt geopend, ingeleverd bij den „Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, „die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen „dienstof dien van eenen broeder of broeders, „voor de militie is ingeschreven." Amersfoort, den 15 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BUITENLAND. Wie ook mogen ingenomen zijn met de Columbuslëesten, de herdenking van een groot oogenblik in de wereldgeschiedenis, de hulde aan een groot man, geenszins de Amerikaan- sehe politici. De zoon van het vrije Amerika, republi kein of democraat (de woorden hebben toch reeds hunne oorspronkelijke beteekenis ver loren) heeft op 't oogenblik veel te^en Co lumbus. Het wil niet vlotten met de presi dente-verkiezingen. Nu en dan is het alsof er eenig leven komt in de huishouding van Oom Jonathan. Dat is natuurlijk als er een klein schandaaltje ontdekt wordt. Onlangs had men de onstichtelijke geschiedenis van Peck, die een uiterst gunstig rapport had opgesteld over de voordeelen van net Mac KÜnley-tarief. Peck heet democraat en de democraten zijn, over 't geheel, niet ingeno men met dii oiterete van bescherming, waar aan Mac Kinley zijn naam heel't verbonden. Men begrijpt welk een gebruik de tegen standers, de republikeinen, maakten van het immers betrouwbare getuigenis van een een feeënstad uit de Duizend en éen Nacht heerlijk verneft. Het kostte Schönfeld veel om het eiland te verlaten, hetgeen hij zich niet schaamt e om tc bekennen. „O, het scheiden valt mij zwaar, Alfonso," zeide hij droefgeestig. „Hoe eigenaardig schoon is hier alles. Kijk eens naar die huizen, mar kies; er zijn geen twee tuinen, welke op dezelfde wijze aangelegd zijn elk plekje is anders en dat is juist zoo in tegenstelling met alles in onze moderne wereld." „Dat is dunkt mij een natuurlijk gevolg van het historisch verleden. Was Capri niet het land waar in de tijden van Tiberius, de straf van de Tarpejische rots werd toegepast, dokter? Was het niet de bakermat der Grieken, Sara- cenen en Spanjaarden? Ligt daarin niet een groot deel zijner eigenaardigheid?" Schönwald glimlachte. „Goed zoo, vriendlief, met vreugde ontdek ik, dat mijn gesprekken vrucht gedragen hebben." Zij hadden onwillekeurig het stadje achter zich gelaten om den weg naar de Arco in te slaan, liet smalle pad doorsnijdt het eiland en loopt langs bloeiende heesters en gewassen. Hier groeit de vijg en de olijf slingert zich iu allerlei kronkelingen de wijnstok hier treurt de cypres en wast de laurier. Iieu lichtblauwe hemel welft zich daarover de zee ruischt iu de verte. Schilderachtig zijn de kleine heldere huizen daartnsschen gelegen van rust eu vrede getuigt dat alles, en onwillekeurig maken deze gewaarwordingen zich ook van den be schouwer meester. De beide heeren hieldeu voor zulk cene woning stil. Een kreet van verrassing ontsnapte Alfon- democraat. Hij geraakte in conflict met zijne partij. Hij werd uitgedaagd om de ofliciëele stukken, waarop hij zich beroepen had, te publiceeren. Maar bij deed het niet en toen men hem met eene vervolging wegens ver- valsching van officiëele bescheiden dreigde, verbrandde hij de papieren. Zoo iets is een buitenkansje voor den staatkundigen soudenier. Maar over 't geheel beleeft hij thans niet veel genoegen. De cholera heeft de aandacht afgewend van de presidentsverkiezing; te Chicago trekt men de gebouwen op voor de wereldtentoonstel ling. Dat alles doet kwaad. En nu komen nog de Columbusfeesten. Amerika kan toch het allerminst zijnen ontdekker ongevierd laten en, gelijk men in dagblad-Nederlandsch zegt»den grooten datum onopgemerkt laten voorbijgaan." Ook heerecht er, volgens de telegrammen, groote geestdrift in de Ver- eenigde Staten. Maar de beklagenswaardige politicus zou kunnen huilen bij die vreugde. Zijn dierbaar leven wordt bedreigd door op gekropte, naar binnen geslagen redevoerin gen, en het is ten slotte te begrijpen, dat aan een man in dezen treurigen toestand de bittere verzuchting is ontvallen»Laten wij maar ineens Columbus heilig verklaren en niet langer over hem praten. In officiëele krbigen te Washington ver zekert men, dat de president van San Do mingo bet stoffelijk overschot van Columbus aan de Amerikaansche regeering heeft aan geboden, als mede-onderpand voor een leening van 100,000 dollars en dat de Amerikaansche regeering dat heeft geweigerd. Het is bekend dat omtrent de echtheid van het overschot twijfel geoorloofd is. De Duitsehe Keizer is in de Oostenrijksehe hoofdstad zeer hartelijk, maar zonder groote plechtigheid ontvangen, daar zijn bezoek van vriendschappelijken- en niet van offleieelen aard was. Aan het station te Weenen bevon den zich, behalve Keizer Frans Jozef' en de te Weenen aanwezige vorstelijke personen, ook de Duitsehe officieren die aan den rit naar Weenen hadden deelgenomen, benevens de Duitsehe gezant prins Reusz met het personeel zijner ambassade. Het heeft de aandacht getrokken, dat Keizer Wilhelm den Oostenrijksehen premier graaf Taafle, met bijzondere onderscheiding bejegende en hem de orde van den Zwar ten Adelaar, de hoogste Pruisische ridderorde, overhandigd heeft, te meer omdat de Keizer so's lippen, toen hij den blik op een nabij zijnd balkon richtte, waarop Carmela, als een beeld der oudheid, stond. De stralen der zon besche nen de scherpe, Grieksche trekken van het bruingetinte gelaat; de volle, rijzige gestalte teekende zich plastisch tegen den achtergrond af. Zij had het mandje met vruchten van het het hoofd genomen en leu- de, haastig adem halend, tegen de terrasleuning. Zij vestigde de groote oogen op den Romeiuschen edelman plotseling overtoog een donkere blos haar wan gen, zij boog verward het hoofd en spoedde zich in huis. Den argeloozen Duitscher ontging die scène hij bemerkte noch de opgewondenheid zijns vriends, noch diens pogingen om haar voor hem te verbergen. Een schril fluiten doortrilde langdurig het luchtruim het werd gegeven op de stoomboot, ten bewijze, dat de passagiers aan Doord verwacht werden. „Laat ons terugkeeren 'tis meer dan tijd," zeide de dokter. „Wat droom je, vriendlief? Heb je mij geene groeten voor je moeder te geven moet ik niets aan je bruid namens jou zeggen?" VIJFDE HOOFDSTUK. De dokter was vertrokken, zoodat Alfonso zich in eene onbeperkte vrijheid verheugen mocht. Hij brandde van verlangen om Carmela vreet te zien. Dcnzelfdcn dag bezocht hij haar in Pas- quale's woning. Bettina zat aan het venster. Hare voeten brachten het spinnewiel in bewe ging bij het binnentreden van den jongen vroeger den minister-president met eenige koelheid behandelde, doordat hij de Duitscn- liberalen in Oostenrijk op een afstand hield. Daar graaf Taall'e sedert eenige maanden een zwenking in zijn binnenlandsche politiek bracht, staat wellicht deze onderscheiding can den Duitschen Keizer daarmede in ver hand. De commissie der Hongaareche delegatie heeft het ontwer-p tot verhooging der leger- sterkte op voet van vrede, in beginsel aan genomen. Met betrekking tot de godsdienstige quaes- tie heeft het Hongaareche kabinet besloten een wetsontwerp in te diennen, houdende inrichting van een leekenbestuur met be trekking tot de registers van den burgerlijken stand. Het kabinet ziet af van de instelling van het «burgerlijk huwelijk." Het verslag van den Italiaanschen minis terraad aan den koning zegt omtrent de buitenlandsche politiek, dat men bij de op lossing van de financiëele quaestie gelukkig rekenen kan op een tijdperk van vrede. Italië werkt mede tot den vrede en om het wantrouwen te doen verdwijnen. Het rapport acht het mogelijk, het even wicht op de Begrooting te heretellen zonder nieuwe belastingen en kondigt verder aan een reeks van financiëele, administratieve en so ciale hervormingen. De regeering zal zorgen voor pvovinciale en gemeentelijke crediet- instelhngen, zooals die in het buitenland be staan. Vervolgeus zullen alle voorgestelde bezuinigingen worden toegepast. De leger- kosten zijn aanmerkelijk verminderd, men heeft het noodzakelijke voor de defensie in overeenstemming weien te brengen met den linanciëelen toestand; het stelsel van recru- teering is veel verbeterd, door de jeugd reeds in den wapenhandel te oefenen. De Duitsehe Keizer, die Vrijdag Potsdam te uit Weenen is teruggekeerd, heeft den Hon- gaarechen Minister-president beloofd, weldra een bezoek te zullen brengen aan Pest. Het Ontwerp van de nieuwe Duitsehe legerwet, onlangs door den Rijkskanselier aan den Pruisischen Ministerraad ter kennis neming toegezonden, zal over een dag of tien bij den Bondsraad inkomen. Het is niet te verwachten, dat de Bondsraad ingrijpende veranderingen in liet Wetsontwerp zal uren- gen, aangezien de Rijkskanselier op verlangen des Keizere niet alleen met de Pruisiscne, maar met al de voornaamste Duitsehe Re- man keek zij verwonderd op. Haar gelaat nam eene strenge uitdrukking aan, toen zij in hem den rustverstoorder op het feest herkende. De marchese liet door niets blijken, dat hij de onvriendelijke ontvangst bemerkte. Hij zette zich tegenover haar en begon met haar een ge sprek en bleek zulk een onderhoudend prater te zijn, dat hij Bettina zoozeer wist te boeien, dat zij zijne vragen op den haar eigen, levendigen toon beantwoordde. „Ik kan het mij best voorstellen, dat zij graag met. den vreemdeling babbelt," dacht zij, van ter zijde het knap uiterlijk van den marchese be wondei end. „Hoe grof en lomp is Vincenzo toch bij hem vergeleken." Alfonso steeg nog meer in hare achting, toen hij haar, bij het afscheid nemen, eenige goud stukken in de hand drukte. „Voor Carmela's uitzet," zeide hij tot haar, terwijl hij hare dankbetuigingen glimlachend afweerde. „Ge zijt dus niet meer boos op mij mag ik morgen terugkomen, Bettina?" De oude knikte toestemmend. Het geld had wederom hier zijne macht zonneklaar bewezen. En de marchese herhaalde zijn bezoek niet alleen den volgenden dag, maar weldra eiken middag. Hij vleide Bettina door kleine ge schenken vis; hij Pasquale's genegenheid te winnen. Slechts tegenover Carmela bewaarde hij eene zekere terughoudendheid, terwijl ook zij van haar kant hum narwelijkB meer dan een koelen groet gunde. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1