Donderdag 3 Nov. 1892. No. 4192. 37e Jaargang. CARMELA. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. Franco per post 1.15. Advertentiën1—6 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt tor kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag don 7 November aanstaande, des namiddags half twee. Amersfoort, den 2 November 1892. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de kennisgeving van den Heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht dd. 1 November 1892, no. 1, Az. (Provinciaal blad no. 119). Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in de gemeenten SOEST en IIARMELEN tougltlnar (besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klauwen) is uitgebroken. Amersfoort, den 2 November 1892. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. BUITENLAND. Het bericht dat Caprivi van heden at' de strikte geheimhouding heeft gelast van alle /.aken en aangelegenheden, rakende den Bonds raad, berust op een misverstand. De Rijks kanselier heelt alleen gelast, dat zal worden zorg gedragen voor de handhaving eener tot heden vigeeronde bepaling en dat dus de stukkon van den Bondsraad niet zullen wor den openbaar gemaakt vroeger, dan in het belang der goede zaak wenschelijk en noodig is. Van die stukken, waarvan de striktste ge heimhouding gewenscht is, zal voortaan slecht een geringer aantal in druk verschij nen dan tot heden het geval was. Hij, voor- wien stukken bestemd zijn, zal de plechtige verzekering moeten geven, dat hij geen open baarheid aan de daarin vervatte mededee- ling zal geven. Een arbeidsquaestie in Engeland zal mis schien door vrijwillige scheidsrechterlijke beraadslaging worden opgelost. De Burgemeester van Manchester heel't zijn tusschenkomst aangeboden ter voorko ming van de werkstaking, welke in de spin nerijen voorzien wordt door de verlaging der werkloonen met 5 pet. De vereeniging van fabrikanten heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan een vergadering van bei de deeien der belanghebbenden en van on afhankelijke, personen die er buiten staan. De werklieden hebben zich bepaald tot het Feuilleton. Naar het Duitscli 11) door S.... Spoedig toch zon zij Alfonso's vrouw wezen. Hij bracht haar immers naar zijn geboortestad, naar de schoone hoofdstad. Daar zou zij niet hem in heerlijke tuinen wandelen, waarin de bloemen zoo zacht geurden en de vogels zoo zoet kweelden Door hem bemind, leidde zij dan een zalig leven zijn arm steunde baar en het hoofd tegen zijne borst gevlijd, was zij beveiligd voor alle aardsehe leed. De toekomst moest haar dan het genot van het verledene teruggeven het bedwelmende van zijn bijzijn. Vol ongeduld telde zij de dagen en uren. Hoe langzaam ging dc tijd voorbij. De winter maakte plaats voor do lente liet vreemdelingenverkeer word natuurlijk met liet zoele weer levendiger. Dagelijks landde stoom- booton, komend van Napels en Sorrento op Capri aan. Carmela zat steeds op have gewone plaats aan het strand en sloeg onafgebroken hot ontschepen der passagiers gade. Altijd meende zij Alfonso's slanke gestalte onder de nieuwaangekomenen te ontwaren. Ademloos drukte zij dun de koors- aelitig glooiende hand op bet luid kloppende hart dan snelde zij haastig naar de lanaings- antwoord dat de brief van den burgemeester is ontvangen. Het blijft onzeker, of zij tot een scheidsrechterlijke beslissing zullen mede werken. Volgens een bericht uit Ottawa is de re geering voornemens eene wet in te dienen tot. bekrachtiging eener overeenkomst met de Canadian-Pacific, waarbij Canada aan neemt jaarlijks 750000 dollars subsidie te geven voor den snelmaildienst tusschen Ca nada en Engeland. Koning Leopold heeft een besluit getee- kend als Souverein van den Congo-staat, waarbij de ontginning van gronden voor den getah-pertjah-aanplant wordt geregeld. De Staat zal ilie ontginning onder zekere voor waarden aan particulieren overlaten. De gronden zijn gelegen langs de beide oevers van de Congo-rivier van Leopoldville tot Stanley-falls. De Staat behoudt zich alleen de ontginning der bossen voor in het gebied der rivieren Mongalla, Itimbiri, Aruwini, Lobori, Maringa, waarvan de bevaarbare oppervlakte 1004 K.M. bedraagd. Het besluit bevat verschei dene bepalingen tot voorkoming van het uitroeien der getah-pertjah-bosschen. Onder nemers die eene ontginning willen aanleg gen, zullen eene concessie verkrijgen in eene straal van 30 kilometer rondom de plaats hunner vestiging. In beginsel wordt, vast gesteld, dat de ontginning geschiedt tegen betaling eener belasting in nature, die dooi de inboorlingen verschuldigd is, doch blanke ondernemers kunnen die terugkoopen door het betalen eener vaste cijns van 25 centimes per geoogst kilogram getah-pertjah, welk bedrag gelijk staat met 4 percent van de waarde der getah-pertjah opdeEuropeesche markt. Deze cijns kan niet verhoogd wor den vóór dat de spoorweg van Matadi naar Stanley-pool geopend zal zijn. De Amerikaansche consul te Kopenhagen is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 18 maanden tuchthuisstraf. Mij had zich schuldig gemaakt aan diefstal, oplichterij en valschheid in geschrifte. De Synode der Russische kerk heeft be sloten, dat voortaan in alle geestelijke acade mies en seminariën openbare disputen met andersdenkenden gehouden zullen worden en dat allen, die zich hot bekeeren van die an dersdenkenden tot taak stellen, bijzondere voorrechten zullen genieten. plaats om van daar teleurgesteld, eene verlaten Ariadne gelijk, haar plaats opnieuw in te nemen. Menigeen, die het schoone, doodsbleeke meisje belangstellend gadesloeg, won inlichtingen om trent haar in. „La poverretta pazza," („de ongelukkige is krankzinnig") luidde het onverschillige antwoord der visschers, terwijl zij schouderophalend den vinger tegen het voorhoofd legden. Doch eindelijk, eindelijk zou haar eenigo tijding bereiken. Op een warmen Aprildag landde er wederom een boot aan het eiland Capri. Onder de eersten, die den voet aan wal zette, bevond zich ook dokter Schönwald. Op zijn goedhartig gezicht, door een vollen, blonden baard omgeven, stond vreugde te lezen, nu hij zijn geliefkoosd uitspanningsoord weer betreden mocht. Zonder iets kwaads te vermoeden, wilde hij zijn schreden naar een hem welbekend zijpad richten, toen iemand hem plotseling den weg versperd.,-. Carmela plaatste zich, diep ademhalend, voor hem. Zij hield de handen gevouwen en staarde hem weemoedig, met betraand oog aan. Dc eerlijke Duitseher trachtte zich vruchteloos, te herinneren waar hij dat vermagerde, bleekc gezichtje vroeger gezien hadde groote, zwarte oogen kwamen hem zoo bekend voor. Tiet meisje hielp hem spoedig uit dc onzekerheid. „O, signor Tedeseo, kent gij mij niet meer?" verwonderd schudde dc aangesprokene ont kennend het hoofd. „Gij zijt immers Alfonso's vriend. Gij vcr- gezoldet nein toch, toen ik met Vineenzo de i tarantella dunste. Herinnerdt gij u niets meer van dut, wat er op den schoonen zomeravond I gebeurde?" Vonnissen, gewezen tegen de zes aanvoer ders der werkstakers te Brokenhil, een mijn- district in Australië, die oproer poogden te stoken, wekken bevrediging bij de patroons te Sydney maar groote verbittering in de werkmanskringen. Een monstermeeting van ambachtslieden besloot onmiddellijk de los lating der veroordeelden aan het parlement te Sydney te vragen en de petitie persoonlijk in te dienen. Mén verwacht alsdan wanor delijkheden. Men zegt, dat er ook weer iets broeit in de nieuwbakken republiek Brazilië. Dit is zeker, dat de aanhangers der monarchie daar nog altijd een sterke partij vormen, terwijl de orde, die volgens de regoring verzekerd is, feitelijk alles te wenschen overlaat. Roo- verbenden zijn niets zeldzaams en het is een buitengewoon succes, als men soms eens de hand op een rooverhoofdman legt. Het land is thans vol van de dapperheid van den wak keren »dolgado" Alfonso Massot, die de bende van zekeren Conto heeft vcrelagen. In den regel doen de delgados liefst niets. Deze hee- ren, delgados en subdelgados, v.ijn personen aan wie men tegen eene kleine belooning de handhaving der orde toevertrouwt. Men stelt eenige soldaten lot hunne beschikking en laat hen, na immers het mogelijke gedaan te hebben, rustig begaan. Rustig ae del- gado houdt van zijne rust. Als iemand hem komt vertellen, dat hij bestolen is, vraagt de delgado of hij den dief kent. Kent hij nem niet dan moet hij niet verwachten, dat de politie hem vangen zal. Kent hij hem, dan duurt bet geruimen tijd eer de delgado aan stalten maakt om iets te doen en terwijl hij vele papieren met dringende orders beschrijft, is de roover verdwenen. Ook hebben de Brazilianen en de Zuid-Amerikanen over het geheel geleerd, dat men geene te hooge waarde moet hechten aan de leus der Brazi- liaausche republiek »orde en vooruitgang". Uit 's-Gravenhage wordt gemeld Over gemeente-belangen zal ik niet spre ken. Het zij u genoeg te weten dat alles en nog meer in onderzoek is, maar niets gereed; dat alleen voor de uitbreiding van ons Zie kenhuis tonnen gouds zijn toegestaan, maar daarentegen op allerlei zaken, tot zelfs op een algemeene lotsverbetering voor de slecht bezoldigde politie, is beknibbeld. In zake onze groote schouwburgplannen zijn we ook niet wijzer geworden. De inge nieur-directeur der gemeentewerken beel't Deze vraag bracht den dokter plotseling alles in het geheugen terug. Die onverkwikkelijke strijd, waarin hij scheidend tusschen beide ge treden was, stond hem eensklaps weer levendig voor den geest. En toch, kon dat bleeke, tengere meisje, dat zoo smeekend tot hem opkeek, de zelfde persoon zijn als die frissche, schoone maagd, die met zooveel bevalligheid danste en jubelde? Zij misleidde h( kon Capri's roos niet zijn. eens in het buitenland rondgezien en zijn rapport over de groote verbouwing van onzen schouwburg, naar het plan-Muttere, door de 's Gravenhaagsche schouwburg-maatschappij, is juist Maandag bij Burg. en Weth. inge komen. Men begrijpt dat het daarop Dins dag aan den Raad aangeboden adres van den Raad van beheer om binnen éen etmaal een beslissing te ontvangen over het ingrijpend plan, weinig kans op een gunstige beschik king heeft. Er is dan ook niet op gelet. Thans verneem ik intusschen, dat het geheele plan der maatschappij in duigen ligt, omdat de eigenaar van het bekende huis van wijlen baron van Wassenaar, dat tijdelijk in handen was van de schouwburg-combinatie, dit perceel heeft verkocht aan den heer Van Hattem, uit Sliedrecht, die er zjeh in komt vestigen. Zonder dut perceel nu is de geheele ver bouwing van de comedie naar het plan-Mut tere onmogelijken nu zou alleen de moge lijkheid nog kunnen overblijven dat ook de nieuwe eigenaar bereid ware liet pas gekochte pand weer over te geven. Doch üc heb eenige reden om te gelooven dat de lieer Van Hat tem tegenover de Hagenaars, de Witte Socie- teits- en andere deftige menschen die in de schouwburgvereeniging zitten, niet zoo bijs ter welwillend is gestemd. Vermoedelijk is het dus met onzen nieuwen kunstempel uit. Nu, voorloopig acht ik de bestaande opera- en tooneelgebouwen in Den Haag ook nog wel voldoende. Als men na gaat dat bij de vooretelling van Oedipus Rex door Mounet-Sully en zijn gezelschap in het gebouw voor K. en W. niet meer dan V» van de zaal bezet was, dan is er voor de kunstlievende residentiebewonere nog plaats :iioeg, zonder nieuwe schouwburgen. Het is waar dat de vooretelling van den beroemden Parijzenaar ver van algemeen voldeed en ook op mij geen indruk maakte, (althans niet meer dan de galmende dra- kenvertooningen van wijlen Peters, Soeters en andere spelers der verouderde melo-dra- matische gewrochten, waarmee De la Mar nog zaken maakt bij zijn Zondagsche volks voorstellingen) doch dat wist men vooraf niet. De roep, die van Mounet-Sully uitging, mocht doen verwachten, dat alles wat hooge kunst verstaat, of zegt te begrijpen, op 't appel zou zijn. Is dat zoo dan telt Den Haag ongeveer 300 zulke fijnproevers op geeste lijk gebied. Nu ik over de kunst spreek, mag ik een woord van leedwezen niet weerhouden over het aanstaand vertrek uit ons midden van zij Carmela lette niet op zijn twijfelenden blik zij kon ternauwernood haar verlangen bedwin gen om iets van don geliefden man te vernemen. Een donkere blos verfde hare wangen hare tengere gestalte beefde en op hartstochtelijken toon vraagde zij haastig: „Waar is signor Alfonso? Wanneer komt hij terug. Hij is toch niet ziek, signor?" Schönwald, die zich hare opgewondenheid niet verklaren kon, antwoordde voorzichtig: „De marchese Cito di Lorise die sedert jaren met signorina Bianca verloofd was, is sedert een paar maanden met haar getrouwd. Het geluk kige jonge paar bevindt zich thans nog op reis ik verwacht beiden eiken dag hier op Capri..." Een hartverscheurende gil, een gil, zoo ver twijfelend dat de dokter sidderde, deed hem plot seling zwijgen. 1 lij zag haar wankelen en vóov hij haar tegen houden kon, was zij op den grond gegleden. Een bloedstroom golfde uit haar mond, hure oogen sloten zich. De dokter omvatte haar ze lag stijf en star als een lijk in zijne annen. Bij het beschouwen van het edele gelaat, zelfs thans nog zoo schoon en rein, begreep hij eens klaps alles, wat die heerlijke bloem, nog vóór zij ten volle tot wasdom was gekomen, had geknakt. „Axme, verwelkte bloem, wat deedt gij hem, dat ik zóo terugvinden moest?" mompelde hij medelijdend, het klamme zweet met zijn zakdoek van haar voorhoofd afwisschend. En zich ver volgens tot de visschers wendend, wie Carmela's doordringende gil ijlings had doen naderen, ver volgde zij luid: „Helpt mij om haar bij hare familie te bren gen. Gij ziet, dat zij ernstig ziek is. Waar woont zij?" „In dat kleine, witte huis, daar ginds aan het strand. legden de bewustelooze op een baar en droegen hun last ernstig en zwijgend naar Pasquale's woning. In weemoedig over peinzingen verzonken volgde de dokter hen. Bcttina zag van uit den tuin den treurigen stoet naderen. Zij snelde opgewonden naar buiten en wilde op het zien van de nog ste°ds bezwijmde Carmela, in verwensehingen u it v. Jende, doch de dokter wist haar te doen zwijgen. „Houd toch op met dat onzinnige geschrei, vrouw. Zorg liever voor een bed, waarop wij het ongelukkige meisje leggen kunnen. Laat ook dudolyk een doktor komen ik zal in tusschen buiten wachten." Do oude vrouw deed wat haar bevolen werd. Carmela werd ontkleed en to bed gebracht. De warmte en do rust deden het meisje spoedig uit hare bewusteloosheid ontwaken. Zij auemde weldra weer geregelder en opende de oogen. Haar onzekere blik trof dadelijk Bettina, die zich luid schreiend over haar hoen boog. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1