binnenland: een uitnemend toonkunstenaar, Samuel de Lange, die, des strndens moede tegen de Haags che wanverhoudingen en intrigues op liet terrein «Ier kunst, in Duitschland een nieuw arbeidsveld gaat zooken. Ik vind 't jammer; want De Lunge was hier geen over bodige kracht; onder zün leiding is onze Toonkunst-afdecling, die in diep verval was, degelijk ontwikkeld en weer tot vroegeren bloei geklommen. Men bad met De Lange's energie en talenten wellicht gemakkelijk kun nen bereiken wat nu naar mijn overtui- S'ng door het bestuur van onzen Dieren- in te vergeefs wordt beproefdeen flink Haagsch orkest, waardoor we niet langer tehee] afhankelijk zullen zijn van Amster- am. Men heeft liet niet gewild; het be rouw zal te laat komen. Intusschen heeft men besloten, met opoffering van tonnen gouds, een nieuw soeieteits- en concertge bouw in onzen Dierentuin te plaatsen. Ik wil honen dat men er succès mee heeft. Maar ik vrees met groote vreeze. Volgens het Utrechtsch Dagblad, zal het Hof den 3 December het verblyf op Het Loo verwisselen met Den Haag. Dij Kon. Desluit van 3d October is een commissie ingesteld voor een onderzoek naar hetgeen ter verbetering der Koloniale werving te aoen is. Door den Minister van Oorlog is in over eenstemming met den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst bepaald, dat de periodieke aflossingen van detachementen, voortaan weder mogen plaats hebben, mits de voorgeschreven gezondheidsmaatregelen voor den troep slipl worden nagekomen en de detachementen, terugkeerende uit plaatsen waar in de laatste acht dagen cholera-ge- vallen zijn voorgekomen, aan een streng ge neeskundig toezicht onderworpen blijven. Prof. dr. W. R. Tilanus te Amsterdam vierde gisteren zijn zilveren leest als hoog- leeraur. Zijn vrienden en die zijn meer dan talrijk kwamen den grijzen geleerde bezoekenomstreeks drie uur meldden zich de assistenten en oud-assistenten bij hun leermeester aan, en onder een toespraak door dr. II. de Wal, boden zij hem een schil derij aan van Maris. Hedenochtend vereerden de studenten prof. Tilanus in de Aula een geschenk. Ken sere nade, die zij hem wilden brengen, werd dank baar van de hand gewezen. Ds P. J. Hasebroek, bij velen meer bekend aL Jonathan, den schrijver van Waarheid en drocnnen, hoopt aanstaanden Zondag zijn tachtigsten geboortedag te herdenken. De Arbeidsraad voor de bouwvakken te 's-Gravenhago acht liet nuttig de volgende opmerking onder de aandacht van heeren architecten en bouwpatroons te brengen. Het is gewoonte geworden, dat in de be stekken wordt bepaald, dat de werken gedu rende den bouw tegen brandschade worden verzekerd. In die verzekering worden veelal opgeno men ile bouwstolTt-n en gereedschappen van den aannemer, die geen integreerend deel van «ien bouw uitmaken. De gereedschappen van de werklieden evenwel worden in den regel niet mede vercekerd. De Arbeidsraad acht het echter hoogst wenschelijk en billijk, dat zulks wel geschiedt, om te voorkomen, dat de werklieden buiten hun schuld aan schade worden blootgesteld. Tot dusverre werd in dergelijke schaden enkele malen door welwillendheid van de lastgevers tegemoet gekomen, ook wjl werd er door de publieke milddadigheid in voor zien: maar een administratieve regeling in de bestekken komt den Arbeidsraad recht matiger en wenschelijker voor. De opening van de lijn MaassluisHoek van Hofland is vastgesteld op 4 Mei 4893. De lieer Van 't Lindenhout deelt mede, dat hij tegenwoordig voor «het huisgezin op Neerbosoli," dat thans uit meer dan 4100 personen bestaat, wekelijks ruim 2400 noo- joig heeft. p vóór den winter hoopt bij nog 47 weezen, voor wie plaats is gevraagd, te kunnen op nemen. 'L Deze week zal de nieuwe waschinrichting worden in gebruik genomen, waar elke weeK ruim 40.000 stuks ondergoed moeten worden gewasschen. Men schrijft ons uit NijmegenDinsdag is alhier in eene fraaie villa aan het schoone Keizer Karelspleiu, welke tot hotel is inge richt eene niCneipsche inrichting", onder directie van den arts F. B. Banning geopend, Naai- men verneemt, hebben zich reens ve len aangemeld om aldaar genezing te zoeken. Het Nationaal Biljartconcours, aanstaanden "Zaterdag, Zondag en Maandag te houden op -do groote zaal der sociëteit Burgerlust alhier, belooft in alle opzichten goed te zullen slagen. De beste krachten van ons land zullen er zich metende heer Henry Wilden, de be kende professeur uit Amsterdam, zal in de jury zitting hebben. Vele kostbare prijzen werden nog bij de reeds genoemde gevoegd. De entree is vastgesteld voor do drie dagen (doorloopende kaart) op f 0.99, enkele kaar ten, zonder sortie f 0.49. Kaarten zijn tot Vrijdag 4 Nov. verkrijg baar bij den penningmeester, den heer van Oppenraaij, Broerstraat en op de dagen van het concours aan de zaal. Naar men aan liet Dardrechtsch Nieuwsblad mededeelt heeft iemand te Dordrecht een nieuw ramtoestel voor spoorwegen uitgedacht, waarbij als liet blad goed is ingelicht het beginsel in toepassing is gebracht, dat bij dreigend gevaar de wielen in achter- waartsche richting worden bewogen. De uit vinder heeft het plan zijn ontwerp aan het ministerie op te zenden. Nu en dan komt het voor, dat reizigers in een verkeerden trein plaats nemen, daar door een traject bereizen, waarvoor zij geen plaatsbewijs hebben en zoodoende door het trein- of stationspersoneel beboet worden, met verplichting bovendien, voor de afge legde route een plaatskaart te nemen. Aan reizigers die hierover reclameerden, werd door sommigen van het Staatsspoorwegper- soneel de raad gegeven, zich rechtstreeks tot het Hoofdbestuur te Utrecht te wenden met verzoek om restitutie der betaalde gelden. Thans is door de directie der Staatsspoor- weg-Maatschappy. onder bedreiging van straf, aan dat personeel medegedeeld, dat het zich voortaan van bovenbedoelde raadgeving heeft te onthouden. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op de aanschrijving van den Heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 81 October 1892, no. 8, A.z.; Brengt ter openbare Kennis, dat op den 5 November aangaande en vermoedelijk ook nog op een paar volgende Zaterdagen schietoefeningen zul len gehouden worden van de flankkazematten der bastions Oranje en Katten der vesting Naar- den in de Zuiderzee, tot op 1500 Meters, en wel in noordelijke richting, terwijl tijdens die schiet oefeningen roode vlaggen getoond worden van de borstwering boven de linkerflank van bastion Oranje en van het fort Ronduit. Amersfoort, den 3 November 1892. De Burgemeester voornoemd F. D. SCHIMMELPENNINCK. STADSNIEUWS. Maandag, den 7. November 1892, des na middags ten 44 ure, zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 4. Voorstel van Burg. en Wetli. ten aan zien van den schoolbouw, met de plannen. 2. Ontwerp-besluiten tot vaststelling der jaarwedden van het Hoofd der meisjesschool en die van onderwijzers. Aanstaanden Zondag wordt in de Remon- strantsehe kerk alhier geen godsdienstoefe ning gehouden. Vóór 15 Nov. a.s. worden sollicitanten opgeroepen voor de volgende betrekking aan de openbare lagere school 4e soort alhier: 4. óen onderwijzeres, tevens plaatsver vangend hoofd, tot het geven van onderwijs in drie talen, op eene jaarwedde van/4200; 2. óen onderwijzeres tot het geven van onderwijs in twee talen, op een jaarwedde van ƒ700. Aanstaanden Maandag, te elf uren des voormiddags, zal ten Raadhuize de uitloting filaats hebben van zes aandeelen in de geld- eening van 30 Augustus 4889, aflosbaar 34 December 4892. De trein die te 2.02 van Nijmegen hier aankomt derailleerde Dinsdagmiddag bij het birnenstoomen van het station van den Staats spoor, door het terugslaan van een wissel. Locomotief en tender, zoomede alle wagens geraakten uit de railsenkele reizigers bekwa men door den plotselingen stilstand schram men, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De materieelc schade bepaalt zich tot eenigc afgebroken koppelstangen en het paneel van een der waggons, dat door de buffers van don bagagewagen werd ingedrukt. Gisterochtend te negen uur waren alle wagens weer op de rails gebracht, nadat den ganschen nacht, onder het ruwste weder, was doorgearbeid. Overste Meijer, heeft eergisteren het hevel over het 2e reg. huzaren te Venloo overge nomen van den kolonel F. Ypey die belast is met het hevel over de Rij- en hoefsmid- school alhier en gisteren hier ter stede is aangekomen. Maandag had te Utrecht plaats hetjacht- rijden van de officieren van het 4 ste reg. veld-artillerie, waarvoor door het Ministerie van oorlog prijzen waren beschikbaar gesteld. Te 42 uur verzamelde men zich bij het Jagers-kofüclmis aan den Leijerschen weg, waar ook de officieren van de afdeeling uit Amersfoort zich vereenigd hadden. Van daar begon de jachtrit, waartoe op verschillende plaatsen 111 liet bosch en op de heide hindernissen waren opgesteld. Jagcr- meester was de kapitein Knel. De eind- hindernis was op de heide by de Pais, waar enkele dames en de muziek van het regiment zich bevonden. Aan de flatrace, welke hierop volgde, namen 40 officieren deel; luit.-kolonel Kroger en majoor Schluiter fungeerden als rechter, kapitein Knel als starter. De 4 e prijs werd behaald door den lsten luit. Van Haeften uit Utrecht, de 2e prijs dooi den lsten luit. Graswinckel uit Amersfoort. Verder werd voor het nemen van alle hin dernissen een 3e prijs toegekend aan kapitein Boogaert en óen 4e aan kapitein jhr. Ortt. Aanstaanden Zondag zal er te Wageningen een football-wedstrijd gehouden worden tus- schen de Amersfoortsche- en de Wagening- sche-footballclub»Go ahead". Beide clubs hebben zich voor de competitie-matches opgegeven. Hoewel 't Amersfoortsche elftal beter krach ten bezit dan 't vorige jaar, zal het toch een hevigen kamp te strijden hebben. Football- clubs uit Rotterdam, Utrecht, Arasterdam en andere plaatsen hebben zich voor de compe titie-matches laten inschrijven, zoodat het Amersfoortsche elftal in nóg menigen strijd zal moeten overwinnen om 4e klasse-club te worden. De heer A. van Santbrink heeft, wegens drukke bezigheden, als bestuurslid van de Amersfoortsche ysolub «Voorwaarts" bedankt. Meldden wij in ons vorig nummer als een bijzonderheid dat te Hoornaar, niettegen staande het gure weder, in November een sering in vollen bloei stond, thans kunnen wij mededeelen, dat in een tuin hier ter stede een gouden regen voor de tweede maal in dit jaar als met bloemen overdekt is. Wij herinneren er aan, dat aanstaanden Maandagavond 7 November in Amicitia alhier door den troep van Van Lier's Grand tliéalre zullen worden opgevoerdPension Scholier en ln het voorvertrek van Zijne Excellentie. Plaatskaarten zijn te bekomen en plaatsen te bespreken bij den kastelein van Amicitia, Zaterdag naJ4 uur. Gemengd Nieuws. Zondagavond zeven uur is Olga, koningin weduwe van Wurtemberg overleden. Slechts éen jaar heeft zij koning Karei van Wurtem berg overleefd. Zij was de dochter van keizer Nicolaas van Ruslandgeboren den 11 September 4822, is zij derhalve 70 jaar geworden. Algemeen werd haar goedheid, haar ge voelvol hart geroemd. Zoolang zij in Wur temberg heeft gewoond, heeft zij alles gedaan wat in haar macht was, om de ontwikkeling en den voorspoed van land en volk te bevor deren. Met weemoed zal dan ook menig Wurtemberger kennis hebben genomen van het overlijden der oude vorstin. Den 48 Januari 484(5 had zij zich verloofd mot den kroonprins, later koning, Karei, ter wijl het huwelijk op 13 Juli 484(5 werd vol trokken. Haar echt bleef kinderloos. De Keizerin van Oostenrijk heeft, omdat de quarantaine-voorschriften zoo bezwarend zyn, van hare reis naar Corfu afgezien. De haifjaarlijksche vergadering van aan deelhouders in de speelbank te Monte Carlo is voor een paar dagen gehouden. Eene aalgemeene" vergadering was het niet. Eene zoodanige heeft niet meer plaats. Om mal contenten en opposanten te weren, werd voor negen jaar besloten de statuten te herzien. Toen werd er bepaald, dat de vergadering door niemand mag bijgewoond worden, die minder dan 200 van de nieuwe aandeelen, elk van 500 Ir., bezit. In het geheel zijn er 60000 aandeelen uitgegeven, en duizenden personen hebben minder dan 200 aandeelen en slechts weinigen meer, zoodat het tegen woordige bestuur der bank eigenlijk in Han den Ls van niet meer dan tien personen. De gezamenlijke winsten van de speelbank in bet vorige jaar bedroegen ruim 23 milli- oen fr., bijna een millioen meer dan in het daaraan voorafgegane jaar. De aandeden ge ven eene vaste rente van 5 pet., die uitge keerd wordt na de balfiaarlnksche verga dering in dit seizoen. Het dividend wordt uitgekeerd na het einde van het wintersei zoen, in de maand Mei. Het wisselt natuurlijk naar gelang der winsten. In Mei 11. bedroeg het 4(55 l'r. Het tegenwoordig contract met den prins van Monaco eindigt in 4943. Gedurende de zes laatste jaren is jaarlijks een millioen gestort in een reservefonds, zoodat bij voortzetting daarvan de aandeel houder, als het contract in 4943 niet ver nieuwd wordt, hun kapitaal, wegens de op het reservefonds vallende rente, ten volle terugbetaald kunnen krijgen. De maatschap pij bezit, behalve het reservefonds, aanzien lijke gebouwen, en vele kostbare eigendom men. Onder de uitgaven der speelbank komt niet minder dan eene som van 800000 fr. voor aan subsidiën aan dagbladen en corres pondenten van bladen. Een der Parijsche bladen geniet alleen 75000 fr. en verscheidene andere te Parijs trekken 25000 lh, terwijl de kleinere provinciale bladen van 425000 tot 4250 l'r. genieten. Hoevele correspondenten van het sreptilïenfonds" leven is moeilijk te zeggen. De speelbank vraagt voor deze offers niet veel. »Doe niets, zeg niets, laat ons begaan", is de eisch, dien zij stelt. De loontrekkers zullen zich hieraan wel niet stipt houden; dat wil zeggen: zij zullen nu en dan wel een woordje in het midden brengen ter verheerlijking van Monte Carlo, dat indi rect gunstig kan werken voor de bank. De bank houdt in hare mildheid er ook pensionnaires op na. Wie de bevoorrechten zijn? Dezulken die hun geheele vermogen aan de bank hebben verdobbeld. Hetgeen hun uitgekeerd wordt, is in zekere verhou ding tot de som die zij verloren hebben. Een Eugelschman, die geheel berooid van Monte Carlo huiswaarts keerde, wordt gezegd twee louis per dag te ontvangen. De gezaraelijke uitgaven van de bank be droegen in het jaar ruim elf millioen, dat is ongeveer de helft der winsten. Een jonge man, die Dinsdagavond in be schonken toestand de ruiten van een woning atin de Vlietkade te Kralingen insloeg wond de zich daarbij ernstig aan den pols. Ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Zaterdagnacht vroeg een vrouw met vier kinderen op het politiebureau in I'auwensteeg te Botterdam om nachtverblijf en in den afgeloopen nacht meldde zich aldaar een moeder met vijf kinderen aan. Ontzettend 1 Een paar dagen geleden schrijft het Handelsblad "bemerkte het hoofd van een der lagere scholen te Haarlem, dat een jongen een klein lleschje bij zich had, dat er uitzag als een reageerbuisje. Hij nam het den iongen af en bemerkte tot zijn verbazing dat net lleschje een zeer zwaar vergif bevatte. Het bleek dat de jongen het lleschje op straat gevonden had, reeds door eenige kinderen van die korreltjes waren genuttigd eu deze er ongesteld door zijn geworden. Onder de passagiers die met het stoom schip Burgemeester Den Tex naar Batavia vertrokken bevindt zich een Sakser, die met niet minder dan 800 Saksische kanarievogels naar Indië gaat, om daar die beestjes te ver- koopen. Reeds meermalen deed hij met succes dergelijke reizen en maakte in Indië goede zaken. Een ondernemend koopman (lus. Wat zullen de passagiers van de Den Tex ditmaal een vroolijke reis hebben onder het gekweel van zooveel echte Saksers! Een lange huwelijksreis. In 4882 huwde de heer Sigourue uit Californië zekere juf vrouw Henriques uit Buffalo, die een tame lijk zwakke gezondheid bezat. De bezorgde echtgenoot besloot daarom te beproeven of reizen haar gezondheid niet goeil zou doen. Op den dag der bruiloft zond hij derhalve aan vrienden en familie (le volgende kennis geving »De heer en mevrouw Sigourney ont vangen bezoek te San Sacramento, iederen Donderdag, te beginnen 40 Mei 1888." Hierop vertrok net paar om achtereenvolgens de volgende landen te bezoekenEngeland, Schot land, Ierland, Frankrijk, Duitscbland, Italië, Oostenrijk, Rusland, Turkije, Griekenland, China, Japan, Perzië, Egypte, Afrika, Zuid- Amerika. Op reis werd mevrouw Sigourney moeder van vier kinderentwee knapen (twee lingen) werden te Petersburg, een dochter in China en een andere dochter in Brazilië geboren. Den 40 Mei 4888 keerde het echt paar naar de echtelijke woning te San Sacra mento in welstand terug en eerst nu begon de ontvangst van bekenden, vrienden en familie. De huwelijksreis meer modern de huwelijks afstandsrit kostte de kleinig heid van f450000. Een der gevaarlijkste moordenaars entrein- beroovers in Amerika, zekere Olivier Perry is te Auburn in New-York, losgebroken. Hij heefmett een kleinen, in zijne cel toevallig achtergebleven, tinnen lepel een gat weten te graven door een muur ter dikte van een voet en een houten beschot van bijna 2j duim heen. Een kudde schapen wist eergisternaebt te ontkomen uit een weide grenzende aan het station Dorchester. Juist kwam een trein aansnellen, die, daar het zoo donker was, dat men geen hand 'voor oogen zien kon,

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2