binnenland: stadsnieuws: - BUITENLAND. Men schijnt liet er in de politieke wereld alierwege op gezet te hebben St. Nicolaas- surprises ie bezorgen. In Frankrijk, in Oosten rijk on in Spanje komt men tegelijkertijd met een mimsterieëele crisis, waarvan die in -Frankrijk de meest ingrijpende is. Nog altijd heelt men te Parijs geen voldoend aantal heldere koppen kannen bij elkaar trommelen, die genegen zijn 's lands zaken anti-Panamaascb te behartigen. Nog altijd wandelt Hrisson van huis tot huis, zoekende met de volharding van wijlen Diogenesdoch waar hij ook met zijn lantaarntje komt. ner gens vindt hij een adspirant-uiinister En zooals het meer gaat, houdt het publiek redeneeringen over de waarschijnlijk- en mo gelijkheid, dat er toch wel een gevonden zal worden. Frankrijk's knappe koppen zijn toch niet uitgestorvenDan noemt men namen van personen, die zouden kunnen gevonden worden, en de Figaro noemt zelfs een compleet stel. De tien gelukkige sterve lingen, die een paar maanden «Ie eer mogen hebben Frankryk te regeeren. zijn, volgens dat ^>lad, de heeren Brisson, Perier. Bordeau, generaal Ferron. Bourgeois, Ribot, Dupuy, Leg rant. Pelletan en Vlette. Tot geruststel ling der lezers wordt er echter aan toege voegd. dat het lijstje er vrij fantastisch uit ziet. Met minder rumoer gaat de twist in het Oostenrijksche ministerie gepaard. Graaf Taafïe, de Oostenrijksche minister-president .keetl «enigen tijd geleden, vrede gesloten met de Duitschers; door in 't kabinet een dwarskijker te brengen, die zorg moest dra gen dat TaatTe in een oogenblik van onbe zonnenheid geen dingen zou doen die strijden met de belangen der Duitsche partij. Graa*- Taalle is echter Kuenburg. den dwarskijker te slim geweest De Duitsche partij is lang- .zamerhand in een hoek gedrongen en Taalle heeft haai* op een gunstig oogenblik verlaten. In een rede in tiet Huis van afgevaardig den. viel hij haar af, tot groote verbazing van de Duitschers. Onder dezen beerscht dan ook groote woede, zooals duidelijk bleek in de zitting van Donderdag. Plener, de leider der Duitschers, verkiaai-de, dat het Taalle was. die den strijd had begonnen en dat wel geheel onverwachts. De Duitsche partij wil niet alleenheerschen zij wil slechts gemeenschappelijk arbeiden met de anderen en daarom was TaalTe's uitval ongegrond, en tevens beschamend voor Oostenrijk. Caprivi hield eene sehoone rede te Berlijn: Wekerle sprak een zakelijk woord te Buda-Pesth. Alleen Taalle verbeuzelde zijn tijd met twist- "-zoekèn, om degenen van zich te vervreemden die zyn vrienden moesten zijn. Het ant woord van Taalle is nog niet bekend: doch hij zal Plener zeer zeker in niets toegeven. zoodat de breuk volmaakt wezen, en graaf Kuenburg als dwarskijker aftreden zal. De minste drukte is gemaakt in deminis- teriëele crisis te Madrid. Zoo bedaard mogelijk heeft de Minister van Binuenlandsche Zaken zijn portefeuille neergelegd, welke even be daard is opgenomen door den heer Danville. Te Berlijn is het proces begonnen tegen dr. Ahlwarat, die beweerde, dat de bekende Berlijnsche wapenfabriek van Löwe, bij het leveren der nieuwe geweren voor het Duit- che. leger, den Staat schandelijk bedrogen had. Hij beschuldigde beide chefs der fabriek, Löwe en Kühne. van bedrog en omkooping van militaire ambtenaren, om de controle te belemmeren van de officieren die de af te leveren geweren moesten goedkeuren. Gedagvaard waren 62 getuigen, onder welke verscheiden oflicieren van hoogen rang en technische deskundigen. Het is nu reeds zeker, dat Ablwardt ver oordeeld en zwaar bestraft zal worden. Bij het voortgezet debat over de Indische middelen, verklaarde de Minister van Kolo niën voor een jaar op te schorten den voor- gestelden accijns op de lucifers, de verhoo ging van den accijns op de petroleum en die van het zout, op grond met enkel dat de uitgaven ziin verminderd, maar voorna- melijk omdat de kofïie-opbrengst veel ruimer en de prijs in plaats van 48 cents 57 cents zal wezen, zoodat 6 millioen meer uit de koffie is te verwachten dan bij het opmaken der Begrooting kon gedacht worden. De ge wijzigde middelenwet voor Indië is daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. By de middelenwet in Nederland drong de heer Vrolik aan op indiening -alsnog bij de Billiton-maatschappij van de vordering, gegrond op art 16 van het contract ran 1864. De heer Levy bestreed de rechtmatig heid van zoodanige vordering. Ook de Minis ter erkende die niet, maar zou het advies van den landsadvocaat inwinnen. Nog beloofde hij publiceering der geheime Billiton-stukken, indien zijn collega's daartegen geen bezwaar hadden. De middelenwet is goedgekeurd en daar mee de Indische Begrooting afgehandeld. Volgens het antwoord van den Minister Tak aan de Tweede Kamer blijft hij de meening toegedaan, dat een verbetering der Armenwet door den wetgever zal moeten worden ter hand genomen. De toepassing van het Elberfelder stelsel, voor zooveel het bij onze wetgeving mogelijk is, juicht hij gaarne toe. Waar de Regeering haar in de hand kan werken, zal zij dit niet nalaten. Hij kan daarover reeds mededeelen, dat zijn ambtgenoot van Waterspuit over weegt in hoeverre dit door het toestaan van faciliteiten bij de postverzending mogelijk is. Een aanbeveling der Regeering aan ae arm besturen om tot toepassing van het stelsel over te gaan, schijnt hem echter evenmin noodzakelijk, als wenschelijk. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat reeds nu de harnachementen in de magazijn, zulle opgelegd worden voor de oflicieren. die in oorlogstijd bereden zijn. Bij het Departement ran Koloniën is ter hand genomen de herziening van de bepa lingen omtrent het geneeskundig keuren van personeel bestemd voor den Indischen dienst. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door het bestuur van den «Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond," verzoekende, bij de behandeling van de Justitie-begrooting voor 1893 het daarheen te willen leiden, dat een algeheele reorganisatie van het politie wezen in Nederland en het tot stand komen eener politiewet, regelende de rechten en de verplichtingen der politie, en de verhouding van de rijks- tot de gemeentelijke politie en omgekeerd, bij de beraadslagingen aan de orde komen. Het gerucht gaat in Friesland zoo meldt men aan de Asser Ct. dat de Commissaris der Koningin aldaar benoemd zal worden te Groningen, terwijl de heer Veiling Meinesz, burgemeester van Amsterdam, in Friesland als zoodanig zal optreden. Te Breda is Donderdag op 44 jarigen leeftijd na een langdurige ziekte overleden de kapitein der infanterie C. C. H. Smit leer aar aan de K. M. Academie. In de Woensdag gehouden zitting van den Raad der gemeente Kampen is de verslag gever van 's raads handelingen voor éen maand geschorst, met verlies van tractement. als straf voor zijn niet-onpartijdigjverslag bij gelegenheid van de zitting, waarin de heer Boele het met den Voorzitter aan den stok had. De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten het standbeeld voor Jan Pieterszn. Coen op het midden der Kaasmarkt te plaatsen, als zijnde de waardigste en mooiste plaats der gemeente. De vraag of de bepaling in de politiever ordening van Helmond, dat afgekeurd vleeseh en viscïi zonder vergoeding ten koste van den eigenaar moet worden begraven, in strijd Is met art. 625 Burg. Wetboek, is Vrijdag door den Hoogen Raad ontkennend beant woord. Ter navolging. Door de vereeniging tot bescherming van jeugdige dienstboden te Utrecht, is Zondag den 4 December, in de Keizerstraat aldaar, een lokaal geopend, waar den dienstmeisjes, hoofdzakelijk zij die van buiten komen en dikwijls niet weten waar zij haar vrijen avond zullen doorbrengen, gelegenheid zal worden geschonken, zich aangenaam en gezellig bezig te houden. Het centraal-bestuur van den Ned. Roo)nsch-Kath. Volksbond bericht, dat op Maandag en Dinsdag 1 en 2 Mei 1893, te Rotterdam, een congres zal plaats hebben van Katholieke Vakveroenigingen. waaraan ook door niet bij den Bond aangesloten Katho lieke Vakvereenigingen kan worden deelge nomen, op nader te bepalen voorwaarden. Aanvragen tot deelname, kunnen tot 1 Januari a.s. bij den Secretaris van het cen traal-bestuur. den heer B. Lammere, te Am sterdam, worden ingeleverd. De Volksbanier meldt, dat de bisschop van Haarlem het eere-voorzittersehap van het congres heeft aanvaard. De eerstvolgende algemeene vergadering van den centralen raad zal ditmaal plaats hebben op Woensdag 3 Mei 1893, eveneens te Rotterdam. Tot gemeente-secretaris van 'sGraveland is in de zitting, belegd tot installatie van den nieuwbenoemden burgemeester, mr. J. P. Hooft Graafland, benoemd de heer Van Trojen, gemeente ontvanger. De Militaire School te Meester-Cornelis bij Batavia zal worden opgeheven. Naar de Java- bode meldt zal die opheffing geleidelijk ge schieden en eerst in 4897 haar geheele beslag krijgen, zoodat al degenen, die thans in de termen vallen om van die school uit officier te worden, daartoe nog in de gelegenheid zullen worden gesteld. Verder moet het in de bedoeling liggen, I om op -s lands kosten Indische jongelui in Nederland tot officier t.ij liet Indische leger 01) te leiden, hetgeen minder kostbaar /.ai ziin dan de Militaire school, welker cloves soms f 40 000 hebben gekost op het oogen blik dat zij officier werden. Op Atjeh zijn tegenwoordig werkzaam: een Gouverneur die circa f2000 tractement in de maand heeft, een Resident die 1-oU tractement en f30 daggeld, en een tweede Resident die insgelijks f 1250 tractement, >050 toelage en 250 huishuur heeft, en "l5 per dag declareert, indien hij voor dienst op reisals liet nu nog niet gaat alsof het gesmeerd is. dan ligt het zeker, niet aan de lage tractementen.(Bat. Hbld.) 1 Door Burgemeester en Wethouders is aan I den heer .1. van Vollenhoven alhier vergun- ning verleend tot het plaatsen van een petro- 1 leura-motor van zes paardekrachten in het perceel buiten de Groote Koppelpoort A 1414. De collecte jl. Maandag door diakenen der Ned. Herv. Gemeente gehouden, heelt met de later ingekomen giften opgebracht de som van 898.25. Door de afdeeling Amersfoort van de Vereeniging voor gepensionneerde Onder officieren en minderen van het Nederland- sche leger, die vóór de Wet van 1877 zijn gepensionueerd" zijn uitgekeerd aan 8 leden ieuer f 14 en aan 2 weduwen ieder f 10, terwijl éen lid met een extra- uitkeering van 10 bedacht werd. Dat deze gift voor de oudjes, die zonder dezen steun van een jaarlijksch pensioentje van 100 zouden moeten leven, een hoogst welkome St Nicolaas verrassing is, behoeft wel geen betoog. Wanneer Woensdag den 14 en en niet Maandag zooals abusievelijk vermeld werd de Onderofficieren van dit garnizoen in Amicitia hun vooretelling zullen geven (men zie achterstaande advertentie) twijfelen we niet. dat hun poging om het lot der behoef- tigen te helpen" verzachten, ruimen steun zal vinden. Volgaarne verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie van Direc trices der Protestansche armenloterij, waar van de prijzen tentoongesteld worden op 13 en 14 December aanstaande. A.s. Dondei-dagavond 8 Dec, geeft het Tooneelgezelschap des heeren van Lier uit Amsterdam eene vooretelling in Amicitia. Opgevoerd wordt »de Erfgenamen van Rambourdin" een <jeesti" blijspel, dat overal waar bet vertoond wem, den meesten bijval oogsttezoowel omdat de inhoud zöo vol humor is, als wijl de rollen door dc ver schillende actrices en acteurs zoo getrouw naar het leven worden terug gegeven. We vinden het steeds een groot deel aan den prikkel van het genot ontnemen, wan neer men vooraf de inhoud van het stuk gaat mededeelen. Daarom vergenoegen wij ons om te vermeiden, dat 'we in al ue naast ons liggende persverslagen lezen, dat Mevr. AlbregtEngelman en de heer Crispijn ons types vertoonen van de vleeschgeworden hebzucht, in elk woord, in elk gebaar hunne brandende begeerte naar het gekl eens ouden ooms uitend. Zij. de veterane van onstoo- neel. vleiend, babbelziek en bedrijvig als een oude besteedster bij. droog en snijdend ais zijn kuchend hoesten. Het jonge nichtje wordt door Mej. Margot Cohen met eene natuurlijkheid en bevalligheid voorgesteld, welke men van haar gewoon is. De overige medespelendeu staan het drie tal uitstekend ter zijde, waardoor een geheel verkregen wordt, dat ook zeer zeker hier ter stedeevenals in zoovele plaats reeds geschied is, het publiek tot tevredenheid zal nopen. Wij hopen van harte, dat velen door hunne aanwezigheid blijk zullen gevendat zij prijsstellend om naast 's levens beslomme ringen hun geest te verfrisschen, de onder neming van hen willen steunen, die hun daartoe de gelegenheid bieden. Wij herinneren aan de bepalingen in de Verordening op de sti-aatpolitie, volgens welke de hoofdbewoner van een gebouw, de eige naar van een ongebouwd of onbewoond eigendom, bij gladheid der straten, de stoe pen of straten éen Meter uit den gevel met zand of asch moet doen bestrooien. Binnen 8 uren na aanzegging of omroe ping moeten zij de sneeuw of het slijk doen wegruimen. Gemengd Nieuws. Niets nieuws onder de zon. Indien de vegetarianers of de volgers van Kneipp meenen iets nieuws toe te passen, dan heb ben zij het mis. In het Tijdschrift van Van der Monde (V, 288) vindt men de vertaling van een iu het la'ijn geschreven brief die in 1516 ge legd wjis in de Buurkerk te Utrecht in de doodkist van zuster Berta Jacobs, waaruit blijkt, dat zij op St Lebuijnsdach na St. Jan Baptiste in den zomer, in den ouderdom van 87 jaar overleed als geprof- fesside zuster en steeds in zware en scherpe penitentie geleefd had sedert 57 jaar. ge durende welken tijd hare kleeding zomer en winter slechts bestaan had uit een grof haren kleed op haar bloote lichaam, terwijl zij blootsvoets ging en geen vuur gebruikte en al dien tijd vleeseh noch zuivel bad genuttigd. Donderdagavond ontstond om ruim negen uur brand in de fabriek van chocolade- en suikerwerken van de firma B. Funcke&Co., O. Z. Achterburgwal te Amsterdam. Hoewel de brand zich eerst vrij ernstig liet aanzien, slaagde de brandweer er toch in, hem met. behulp van vier stralen der vechtwaterleiding tot de benedenverdieping van het gebouw te beperken. Niettemin is de schade vrij aanzienlijk, daar het, met het oog op liet St. Nieolaasfeest, juist de drukste tijd van het jaar wae sn een groot aantal pakken en kisten gereed stonden om te wor den verzonden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Toen Zaterdagnamiddag, omstreeks 3 uur eenige bestellers der posterijen, aan het Cen- traal-station te Amsterdam, et-n wagen wilden vervoeren beladen met manden, zakken en pakjes, werd deze door een achteruitzetten- aen trein gegrepen, waardoor de wagen geheel stuk gereten is. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats, daar het personeel bijtijds op zijde sprong, doch van de St. Nicolaaspakjes viel slechts weinig te redden. Te Zeist heeft een beschonken bedelaar, door de politie naar liet arrestanten-bureau overgebracht, moedwillig het ligstroo in brand gestoken. Op zijn angstgeschreeuw nog levend gered, was echter het lichaam met brand wonden overdekt. In hoogst zorgelijken toe stand is hij naar het ziekenhuis te Utrecht gebracht, waar hij onder dc hevigste pijnen bezweek. Nadat ruim een jaar is geadverteerd, res pectievelijk op een tractement van 425, 450, 475 en 500 gulden, heeft zich eindelijk op laatst genoemde som één sollicitante aange meld voor de betrekking van onderwijzeres te Oudenhoorn. Verleden week vervoegde zich in een apotheek te 's Hertogenbosch een buitenman, wien men verteld had, dat daar een cholera- bacil aan een ketting lag. Natuurlijk wilde de man het »kleera-beest" gaarne eens zien. Jammer: bij kwam juist een dag te kuit: men zeide hem, dat men het dier den vori- gen dag op kist van den Burgemeester had afgemaakt om mogelijke ongelukken te voor komen. 't Speet hem wel van eenen kant, maar ons boertje vond toch, dat de Burge meester «schoon gelek" had! Twee kinderen, te Oudega alleen thuis gelaten, waagden zich te dicht bij het vuur, waardoor een begin van brand ontstond, en het oudste een knaapje van 4 jaar zulke heiige brandwonden ontving, dat het reeds spoedig overleed. Terwijl Dinsdagochtend een vrouw bij St. Jacobi-Parachie haar man bijlichtte, die een molen in beweging bracht, gleed zij uit en viel in de diepe molenwijk. Onder de oogen van haar bejaarden echtgenoot, die haar niet kon helpen, verdween zij in de diepte en verdronk. De Haarlemsche rechtbank deed Donderdag uitspraak in de zaak van den heer A. 0. Balabréga, beschuldigd een zijner kinderen met voorbedachten rade van het leven te hebben beroofd. De rechtbank vereenigde zich met den eisch van den Officier: niet-strafbaarstelling, wegens ontoerekenbaarheid, en plaatsing in een krankzinnigengesticht voor hoogstens éen jaar. De vereerders van den tooneelspeler L. J. "t eltrnan hebben zich tot een commis sie gevormd, met het doel om »den veteraan onzer tooneelspelere," ter gelegenheid van zijn 75e verjaarfeest, op 29 Dec. a. s., een bewijs van hulde te brengen. Het plan be staat om zijn door Josef Israels geschilderd portret, waarvan gelijkenis en uitvoering treffend zijn, aan het Rijk, ter plaatsing in het museum te Amsterdam, af te staan. 341e Staatsloterij. TWEEDE KLASSE. Trekking van 1 December (100 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f30 1022 1031 1461 1480 4045 7391 7408 14370 en 30775. Te zamen 9 prijzen.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2