Donderdag 22 Dec. 1892. No. 4206. 37e Jaargang. KINDERVOEDING. OFFICIERSEER. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per II maanden f Franco per post f'1.15. Advertentiën16 regels 00 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, ol'ficieële- en onteigeningsadv. per regel 45 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cenls. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraclit, Wijk B. 60. L. S. Het blijkt ous telkenmale duidelijker, dat het onmogelijk is zelfs met ver grooting van personeel om de courant evenals voorheen omstreeks vijf uren te doen verschijnen. Wij hopen en vertrouwen, dat onze ge achte abonué's het zullen billijken, dat ons blad, waarvan het formaat en de inhoud zooveel vergroot zijn, in het vervolg te HALF ZEVEN bezorgd wordt. Ter gelegenheid van het KERSTFEEST zal het volgend nummer aanstaanden Zaterdagavond ver schijnen. Hoeren ndvertenten noodigen wij heleefd uit, hun uunonces Voor l'WEËEN te docu bezorgen. Zij, die zich niet 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Eenigen tijd geleden wezen wij op een groot kwaad, waaraan zeer velen mank gaan, het liefhebbereu op philantropisch gebied, en meer nog op het noodwendig gevolg daarvan, het versnipperen der krachten en het daardoor bijna mislukken van elke poging om den nood van den minderbedeelde te lenigen. Toen spraken we in hoofdzaak over Armverzorging en stipten we met enkele woorden aan, welke treurige ervaringen wij persoonlijk opdeden toen we, daartoe uitgenoodigd, eens zelf een kijkje namen in de woningen als ze zoo heeten mogen der armen in een groote stad. Wij gispten de particuliere en dikwijls zeer misplaatste barmhartigheid en laak ten de armverzorging waarbij gevraagd schijnt te worden„ziet ge wel hoe mede deelzaam ik ben?" Wij weten, dat reeds langen tijd man nen van energie en ervaring middelen beramen om hulp te verstrekken waar die uoodig is, mannen die èu tijd fen geld beschikbaar stellen om, zoodra de winter invalt, ook ongevraagd en lietst ongevraagd de behoeftigen te steunen. Maar ook de kinderen vergeten zij niet, zeer goed beseffend, dat juist in de kin derjaren het karakter gevormd wordt van den later volwassene. Feuilleton. Vrij naar 't Duitach door S I. Luitenant Wedig von der Lühe snelde naar zijn kamer nadat hij van zijn kameraden af scheid genomen had. Het was ongeveer drie uur 's morgens den voormiddag was besteed geworden aan het exerceeren, 's namiddags had hy dienst gehad thans kwam hij thuis van eer logebal. En toch verried zijn vroolijk ge lach evenmin als zijn elastische vlugge gang een spoor van vermoeidheid. Met een luiden jubelkreet stormde hij zijn kamer binnen, zoodat Hans, zijn oppasser, die, in afwachting van zijn meester, op de sofa in geslapen was. verschrikt opsprong. „Luitenant," stotterde hij, „ik „Mensch, Hans, kerel, waarom hen je niet naar bed gegaan viel de jonge officier hem lachend in de rede. De opasser keek den luitenant, hij deze onge wone woorden verwonderd aan, doch antwoordde niets dan een werktuigelijk: „Heeft mijnheer nog iets te zoggen?" De jonge man had snel zijn overjas op de sofa geworpen en reikte daarna zijn oppasser den sabel. „Morgen, of neen liever vandaag moet je mij om tien uren roepen. Verstaan, Hans?" „Ja, mijnheer." „Zoo. Nu, wel te rusten, Hans." Hoe ontelbare malen leest men in de verslagen van rechtszittingen, dat het requisitoir van den Officie, vau Justitie hierop neerkomt, dat de thanS veroor deelde al lager en lager zonk en straks uit de maatschappij gebannen moet wor den doordien hij, hoewel vader en moeder hem steeds in 't goede voorgingen, onte vreden was met zijn lot. Als door een toeval worden weer anderen weerhouden van het kwaad, doch houderden en nog maals honderden missen de. kracht om braaf te blijven. Zij morren tegen hun bestaan en vervallen, in hun wanhopige po ging om dat te verbeteren, van kwaad tot erger. Veel, zeer veel wordt er gedaan voor de kinderen der armenop de scholen, die zij kosteloos kunnen bezoeken, wordt hun geleerd goed en kwaad te onder scheiden zij worden er gewend aan orde en regelmaat. In vele plaatsen wordt hun bovendien gelegenheid gegeven hun li chaam te verzorgen; Volksbadhuizen ver rijzen al meer er meer en daar kunnen zij, desnoods kosteloos, zoowel in den winter als des zomers, hun Lchaam rei nigen. 't Komt velen wellicht ongelooflijk voor, dat meuige moeder haar kinderen des ochtends uiet kan reiuigeu, maar toch is dit het geval. In zoovele gezinnen gaat de vader reeds bij 't krieken van den dag naar zijn arbeid, terwijl de moeder kort na hem naar haar werkhuis gaatzij moet de wekelijksche inkomsten vergrooten door uit schoonmaken te gaau. Soms let een buurvrouw op de kinderen, maar dikwijls ook worden dezen het huis reeds uitgestuurd (de kleinsten gaan naar de crèches) eer de huisdeur gesloten wordt. Dan komen de kleinen hongerend ter school en menig jong en in het werke lijke leven nog onervaren onderwijzer ergert zich over de slaperigheid van den knaap of het meisje, die, bij nader onder zoek, blijken soms in twee of drie dagen geen voedsel genuttigd te hebben, althans geen behoorlijk voedsel. Is er wel yselijker denkbaar dan hon geren, dagen achtereen hongeren, zonder Toen de soldaat het vertrek verlaten had, bleef Wedig von der Lühe geruimen tijd in gepeins verzonken. Een uitdrukking van geluk verhel derde zijn gelaat, terwijl hij de armen uitbreidde als wilde hij iets of iemand omvatten. Ja nóg meende hij de zachte melodie der wals te hooren, waaronder hij den inoed vond om haar, die liij reeds maanden lang het hof maak te, allerlei betuigingen toe te fluisteren. En zij, die gewoonlijk een ieder zoo trotsch en koud aankeek, zij had de schoone, sprekende oogon tot hem opgeslagen en een donkere blos had haar wangen gekleurd. Zwijgend, zonder een teeken van afkeuring te geven, hoorde zij hem aanslechts bij het afscheid nemen had zij hem veelbeteekenend de baud gedrukt. Zij was dus niet verstoord over zijn vermetelheid; zij had hem dus eveneens lief. Vandaar zijn jubelen hij stond thans op het punt om een groote schrede voorwaarts te doen, want als Klura, de dochter van den rijken directeur Fahlaud zijn vrouw werd, dan was zijn toekomst verzekerd. Voorbij waren dan alle nood, de heimelijke ontberingen en vernede ringen, welke tot dusver den luitenant zonder eenig fortuin gedrukt haddenDan behoefde hij niet de uitnoodigingen voor de meeste hals te weigeren, omdat tie uitgaven voor handschoe nen cn dassen, zijn middelen te hoven gingen. Dan kon hij leven zooals li ij verkoos, zooals overeenstemde met zijn vroolijken levonslustigen aard. „Hoera, hoera," juichte hij uit de volheid zijns harten. Het was reeds tien uur geslagen, toen Huns vooruitzicht op eenige kans om dien hon ger te stillen? Is het wel te laken, dat de knaap meer peinst op een middel om een wortel of een half rauwe appel machtig te worden dan dat hij oogen en ooren heeft voor hetgeen „meester" hem tracht te leeren Is het wonder, dat dezelfde knaap gaat morren, blijft mopperen tegen zijn lot en op oneerlijke wijze zjjn b®" hoelte bevredigt De eerste stap naar het Gerechtshof is gedaan. Als uitvloeisel van hot onderzoek, in het begin van dit jaar ingesteld door de afd. Amsterdam I van Volksonderwijs, omtrent den omvang en de werking dei- Kindervoeding in Nederland, verscheen onlangs een zeer uitvoerig verslag Daarin leest men, dat in 43 geineeu- teu aan omstreeks 14ÖU0 behoeftige school kinderen voedsel wordt verstrekt, in bijna alle groote steden; in een 60-tal aan arme geziuueu, waarvan de kinderen dan ook genot hebben. In 31 gemeenten ge schiedt de verstrekking in den vorm van een middagmaal. Te Middelburg komt iedere portie op 14 cents, met inbegrip van de onkosten op 10 c.; te Amsterdam op 13V» c. met de onkosten 14.3 c.te Breda op 10'Ac. te 'sGravenhage (met de onkosten) 10 c.; te Rotterdam in 1891—92 op 9.3 c. te Koevorden op 7; te Maatricht op 1 4, met onkosten 8.3, te Oude Pekela op 5 cents. Te Amersfoort beloopen de onkosten uiet meer dan 4.8 cent per hoofd en per maaltijd. Voor velen onzer lezers zal de opgave omtrent Amersfoort als 't ware een nieuw tje wezen, wam het bestaan eener Ver- eeuiging voor Kindervoeding hier ter stede is verre van algemeen bekendzij wordt althans niet zóo gesteund als ze wel ver dient. Als men nagaat, dat in den winter van 1S90 op 1891 niet minder dan 13 000-, en in dien van 1891 op 1892 reeds bijna 17 000 kinderen gespijzigd werden, dan zal men toch zekerlijk erkennen, dat de Kindervoeding ook hier ter stede in een aan het heil zijns meesters trad om hem te wokken, hetgeen hem na eenige minuten gelukte. Geeuwend stond de jonge officier op. Zijn morgentoilet had hij spoedig gemaakt on hot duurde dus niet lang of hij begaf zich naar de aangrenzende kleine woonkamer, waar het een voudige outhijt, brood, boter, een stukje worst en koffie gereed stond. Zuchtend zette hij zich aan tafel en tcrwii 1 hij een broodje nuttigde, ging hij het voorgevallene van den nacht nog eens na. En thans, hij hel der daglicht, dat gewoonlijk zoo ontnuchterend werkt, cn kalmer gestemd, wildo dc vroolijke zekerheid, welke hem weinige uren zoo luid deed jubelen, niet terugkecren, Waarop waren eigenlijk zijn verwachtingen gebouwd? Op oen handdruk ven het jonge, schoone meisje mocht hij daaruit eon toe stemming opmaken? Als hij zichzelven eens bedrogen had, indien hij zich eens moer voorgespiegeld had dan ooit bewaarheid zou worden. Waarom zou juist hij, de onbemiddelsto zijner wapenbroeders, genade gevonden hebben in de oogen der trotse lie, rijke bankiersdochter? Zijn verhouding tot de familie Fuland was eigenlijk toch zeer oppervlakkig. Hij had er een bezoek afgelegd, tengevolge waarvan men hem eenige malen een uitnoodiging tot een soiróe had gezonden. Het toeval bracht hem echter dikwijls in aanraking mot Klura en zij had haar met jeugdigen overmoed yvcrig het hof gemaakt. Doch dat hadden zyn kameraden en andere hoeren ook gedaan, want zy behoorde tot de schoonste meisjes van de stad. Do luitenant sprong opgewonden op. Ver lang gevoelde behoefte voorziet. Daar zijn er, die uit een kerkelijk oog punt zich afkeerig tooueu van de Kinder voeding wij eerbiedigen die zienswijze, hoewel we haar 't belang der goede zaaK en der hongerende kleinen betreuren. Weer anderen beweren, dat de oudore hun kiudereu zelf moeten voeden. Maar waar geen voedsel is en de oudera de laatste bete broods die ze voor de kleinen spaarden reeds gegeven hebben, kannen ze niet geven. Eu bovendien, waar het systeem van eigen verzorgiug zóo wordt doorge Ireven, zouden de ouders, als hun kind ziek werd, het ook zelf moeten ge nezen. De spijs wordt alleen verstrekt aan die kinderen - en zn die het trouwst ter school komen genieten de voorkeur die het bepaald uoodig hebben. De onder wijzers der kosteloozo scholen bewjjzen bij de beoordeeliug duarvau onschatbare diensten. Hun en der dames, die hun vrjjen tgd beschikbaar stellen om de kleinen te be dienen, komt zeer zeker een woord van dank toe voor hun goede zorgen. Gaat des middags eens zien iu de Anna Paulowna-bewuarschooLslaat daar eens nauwlettend de blijde gezichtjes der kleinen gade, die zich straks nadat onder de leiding van een der onderwjjzera gebeden is - zich kunnen vergasteu aan het eenvoudig doch voedzaam maal; ziet hoe huu oogen spreken van dankbaarheid en hoort hoe ze elkaar toefluisteren, dat „die juffrouw" zoo lief voor beu is. Lezeressen en lezers, zoo het u mogelijk is daar een kijkje te nemen, verzuimt het dau niet, en indien ge dan bedenkt hoe ijselijk het zijn inoet, iu deu winter geen warme spijze, wellicht af en toe in 't geheel geen voeusel te erlangen, toont dau uvv goedgeefsehheid jegens de kin deren, door aau de Commissie der Kin dervoeding een bijdrage te zenden. drietig liep hij in het vertrek op en neer. Plotse ling stampte hij heftig met den voet op den grond. Alle drommels! Betaamde het hem, als militair, den moed to verliezen? Was het niet de eerste plicht van een soldaat om vast beradenheid en wilskracht to toonen? Wcdig's besluit was genomen. Hij had dicu middag geen dienst, niets verhinderde hem dus, een bezoek hij dc familie Faland af to 1 ggen. Een voorwendsel daartoe was gemakkelijk te vinden hij had niets meer te doen dan naar de- gezondheid der dames te gaan vernemen. Uit Kluru's houding kon hij dan, man van de wereld als hij was, gemakkelijk opmaken, of de rozen kleurige toekomtsdroomen kans hadden ver wezenlijkt te worden. Een aanlig, tienjarig meisje, het jongste doch tertje des huizes opende de straatdeur, nadat hy vol ongeduld 's namiddags oen tweetal minuten op den stoep van het groote huis, dat de bank- kier bewoonde, gewacht had. Toen zij den luitenant voor zich zag, bloosde do kleine van vreugde het deed haar blijk baar genoegen, dat het toeval haar zoo gunstig „Goeden dag, mijnheer Von der Lühe," riep zij hem onbevangen toe. „Goeden dag, jongejuffrouw," antwoordde Wedig, aangenaam verrast door de vertrouwe lijkheid van het kind, dat hy eenige malen ia klum's gezelschap op do ijsbaan ontmoet had. „Wil je zoo lief zijn, jongejuffrouw, om uw Manui te vragen ol zij mij ontvangen wil?" ver volgde hij beloofd. „Ja, zolcor, mijnheer, maar komt u binnen." Wordt vervolgd, j j

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1