binnenland: De Figaro meldt, dat H. M. de Koningin- Regentes den hoogleeraar Pasteur, ter gele- fenheid van zijn zeventigsten verjaardag, enoemd heelt tot Grootkruis der orde van Oranje-Nassau. Kolonel jhr. P. Gevaerts van Geervliet, commandant van het eerste regiment huzaren, te Deventer, heelt ontslag uit den dienst aan gevraagd. De thans in omloop zijnde vrachtbrieven zullen na 1 Januari e. k. niet meer op de Duitsche spoorwegen worden toegelaten. Na een zeer korte ongesteldheid is te 's Gravenhage overleden rnr. P. van Berame- len, raadsheer in den Hoogen raad. De stalmeester Perzini wien, in den circus Carré, in den avond van 29 November door een student een bierglas naar het hoofd is geworpen, on die vrij ernstig verwond werd en sinds dien tijd steeds bedlegerig was, is gisteravond, vermoedelijk aan de gevolgen van die wonde overleden. De gerechtelijke schouwing zal heden plaats hebben. Den 4den Januari zal het vijftig jaren ge leden zijn dat te Delft de Koninldijke Aca demie (thans PolytechnischeSchool) plechtig werd geopend, liet feit zal feestelijk her dacht worden door een bijeenkomst van oud leerlingen, terwijl prof. Telders de feestrede zal houden. Een diner zal de bijeenkomst besluiten. Bii het gezelschap van den Tivoli-schouwburg te Amsterdam treedt thans, onder den naam Van Amstel, op de heer Brondgeest, echtge noot van Theo Bouwmeester. Ter bevordering eener geregelde bestelling wordt de gelegenheid opengesteld, om brie ven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari a. s. besteld wenscht te zien, reeds den 23 December ter post te te bezorgen, met uitnoodiging aan het pu bliek om van die gelegenheid, zooveel moge lijk, gebruik te maken. De bedoelde stukken moeten ter onder scheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet plaats hebben, voor zien zijn van een over de geheele lengte van het adres getrokken krnis. Mr. F. D. graaf Schimmalpenninck is be noemd tot Directeur derNederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij in liquidatie. Met behoeft nauwlijks ge.:egd, dat deze benoeming geen invloed heeft op de waar neming van het ambt van Burgemeester dezer Gemeente. De onderofficieren van het ie Bataljon 5e Regiment Infanterie alhier in garnizoen, hebben heden aan hun tot kolonel bevor deren Bataljons-commandant A. E. L. Wel- lan tol aandenken vereerd een ryzweepmet gouden knop en inscriptie. v Heden vertrok van hier naar liet Noorden 'een detachement infantorie sterk 100 onder officieren en minderen, onder bevel van Kapi tein van Buren en medegeleide van de lui tenants W. F. van den Oudendijk Pieterse en W. A. F. G. Bolken. Heden avond te half negen zal de Kamer van Koophandel en fabrieken een openbare vergadering houden ten Raadhuize. ter be- spreking van de telefoon-quaestie. Den 17 Januari zal bij de firma E. J. Brill te Leiden een aanvang gemaakt worden met de vcrkoopiiig der boekerij nagelaten door dr. D. Burger, in leven oud rector aan het Gymnasium alhier. v Morgenavond te half negen wordt in de Muziekschool alhier de 37e vergadering ge houden van de Afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Aan de orde zijn het verkiezen van een Algemeenen Penningmeester der Maatschap- - pij en van eén lid in het Ai'deelingsbestuur. De heer A. van Santbrink, die wegens drukke bezigheden als zoodanig ontslag vroeg, is Dinsdagavond herkozen tot Secretaris van de Amerafooi-tsche JJsclnb Voorwaarts. De verlotings-commissie der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo alhier doet een beroep op don weldadigheidszin barer stadgenooten om voorwerpen voor die ver loting af te staan of te doen bezorgen by den concierge der R. K. jongensschool en tot het nemen van loten, waartoe leden dier vereeniging zich ten huize van meerbedeel- den zullen vervoegen. Een zeldzaam genot wacht eerlang de lief- Aebbers eener scnoone voordracht. Mevrouw de barones Katharina Osten- Sacken stelt zich voor, 2/ December in Amicitia alhier wellicht, twee avonden, naar gelang der belangstelling welke betoond zal worden, een voordracht te houden. Haar klankrijk orgaan en haar fijn gevoel bij bet reciteeren van juweeltjes van Duitsche letterkunde, deed haar onder de beoefenaren van degelijke lectuur, zoowel op het vaste land van Europa als in Engeland, tal van bewonderaars vinden. Uitbundig is de lof welke haar wordt toe gezwaaid over haar «zeggen" van Tegnèr's Frithjof-sage, zoowel als over haar wijze van voordragen van gedichten van Hans Sachs, Schiller, Lessing, Hsen, Petöfy enz., een gansche reeks dus, even afwisselend van in houd en strekking. Mevrouw Osten-Sacken leest niet uit een boek, doch zegt alles uit 't hoofd, wat de voordracht niet weinig veraangenaamt. Wijzelf hadden meer dan eens het voor recht de barones te hooren en willen niet nalaten de beoefenaars der duitsche littera tuur te wijzen op deze hier ter stede zelden voorkomende gelegenheid om iets fraais te hooren. De liefhebbers van een fraai tooneelspel verwijzen we naar de in dit nummer voor komende, waarbij de voorstelling aangekon digd wordt van Peyper's Blonde Els. Van een spoelsteiger aan de Westsingel- gracht, welke de schooljeugd tot geliefkoosde speelplaats schijnt gekozen tc hebben, viel Dinsdagmiddag een meisje in die gracht. Een vrouw, die juist aan het goedspoelen was, greep de kleine en bracht haar weder op het droge. Bij iemand te Bunschoten werden in den laatsten tijd telkens eendvogels ontvreemd. Vrijdag stelde de man een onderzoek in, op de markt alhier, waar hij twee zijner aan de pocten gemerkte vogels, ontdekte in het be zit van den koopman B., die verklaarde ze gekocht to hebben van een Bunschoterboer. De politie zoekt den dief. Het bespreken van het onderwijs in deze Gemeente nam bijna de gansche Raadszitting van Dinsdag jl. in beslag. Allereerst kwam aan ae orde een voorstel van B. en W. tot het bouwen eener Koste- looze lagere school voor (500 kinderen aan de Beekstraat en tot uitbreiding der koste- looze school aan de Koningstraat met éen schoollokaal, een gymnastiekzaal en een kamer voor de onderwijzers. Bij de bespreking van het eerste punt, de school aan de Beekstraat, drong de heer Va n den Wall Bake, het noodzakelijke van den bouw en het zuinig beheer der Gemeente middelen erkennende, drong er evenwel op aan, dat men bij dien bouw toch geenerlei architectonische luxe zou betrachten en wensebte de onderwijzerswoning aan de Arn- hemsche straat te doen optrekken. De heer Z a n d ij k wilde eerst den bouw der school, daarna dien van de woning in behandeling gebracht zien, welk voorstel door den wethouder Oroockewit herhaald en door den Burgemeester in behan deling gebracht werd, nadat deze aan den heer Bake de verzekering gegeven had, dat op zijn wenk om alle weelde te vermijden gelet zal worden en hem heeft opgemerkt, aat de plaatsing der onderwijzerswoning aan den Arnhemschen weg een meerdere uitgaaf van f1500 zal meebrengen, waarna de neer Bake zijn voorstel intrekt. Tot het bouwen van de school aan de Beekstraat wordt alsnu met algemeene stem men besloten. Het bouwen van een onderwijzerswoning bij die school achtte de beer Croockewit onnoodig, in verband met de pas vernieuwde woning van den heer Van der Horst (die Hoofd der nieuwe sJiool zal worden) sum de Koe straat. Hij erkende de noodzakelijkheid van het aangrenzen eener onderwijzerswoning aan de nieuwe school niet en merkte op, dat door het niet-bouwen dier woning een terrein van circa 1000 M zou openblijven, dat zeer ge schikt is voor officierswoningen en wellicht f 2.per M. zou opbrengen. Te Amsterdam, zeide spreker, wonen de onderwijzers even min vlak bij de scholen. De heer E. L. Visser bestreed dat inzicht en verklaarde, dat het toezicht op school en leerlingen dringend noodig is en alleen mo gelijk wordt gemaakt dooi- het. vlak bij de school wonen van het Hoofd. Hij meende, dat de kosten der nieuwe woning nagenoeg gedekt zouden worden uit de huur der wo ning aan de Koestraat. Hiermede stemde de heer V a n E s v e 1 (1 vol komen in. Hij wees er op, hoe de leerlingen van H. B. S. en Gymnasium juist op 'tuur van den aanvang der lessen komen, terwijl de leerlingen der kostclooze scholen veelal een uur te voren bij de school allerlei katte- kwaad uitvoeren. Daarom is het voor de buren van groot belang, dat het schoolhoofd in de nabijheid wone; politie-toezicht vermag hier slechts weinig. De heer Bake meende, dat de vergelij king door den heer Croockewit gemaakt ten opzichte van Amsterdam niet opging. Hij wees op het bezwaar dat reeds aan de H. B. S. wordt ondervonden door het niet-imvonen van den Concierge en bepleitte <le groote noodwendigheid van don bouw der aangren zende onderwijzerswoning. Wethouder Ce losse betuigde dank voor de adhaesie door de sprekers gebracht aan het voorstel van de meerderheid van liet Dagelijksch Bestuur en zeide, dat te Amster dam de onderwijzers wel degelijk bij de scholen wonen, althans waar dit slechts mo gelijk is. De noodzakelijkheid om liet school gebouw onder voortdurend toezicht te hebben, deed het besluit nemen om bij de Meisjes school een concierge-woning te bouwen. «Weinig onderwijzers" zeide spreker «stellen zoo veel belang in hun leerlingen als de lieer Van der Horst" en van dezen kan men onmogelijk vergen, dat hij zijn vveinigevrije uren opoffert om de omwonenden te vrijwaren van den overlast door do school kinderen, zooals hij dat thans doet in (le Koestraat en omgeving. Toezicht dag en nacht is hoog noodig, zoowel op ilc kinderen als oj) brandstoffen, sehoolmeubelen, vuur licht, enz. Naar sprekers meening kan de woning in de Koestraat verhuurd worden, of ten behoeve der Gemeente worden aan gewend. De heer Croockewit acht dat verhuren onwaarschijnlijk enmeent. dat liet schoolhoofd toch voor de goede orde zorgen kan, al woont hij ook niet onmiddellijk naast de school. Hij perristeert bij zijn voorstel, het niet-bouwen der onderwijzerswoning. Deheeren Van Lanschot Hubrecht, V a n E s v e 1 d en Z a n d ij k steunen nu het voorstel tot bouw der woning, nadat de beer Ce losse nogmaals gewezen heeft op den last welke door 600 kinderen zal ver oorzaakt worden en op liet verbranden eener nieu wgebou wde k ostbar e sclooi te A insterdam, welke zonder toezicht stond. De Burgemeester brengt alsnu in stemming het voorstel tot bouwen der onderwijzers- woning onafhankelijk van de plaats waar deze zal worden opgetrokken, welk voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen op eén na (de heer Croockewit). Vervolgens wordt in stemming gebracht het voorstel tot plaatsen dier woning zoo veel mogelijk tegen de huizen der Beek straat en zoowat rechthoekig daarop. Met algemeene stemmen aangenomen. Alsnu komt aan de orde het bouwen van eén schoollokaal, een gymnastiekzaal oneen kamer voor de onderwijzers aan de school in de Koningstraat. De heer Croockewit stelt voor deze veranderingen uit te stellen tot '95, het ul timatum door de Wet toegestaan. Hij meent, dat de Vrije- en Ordeoefeningen der gym nastiek desnoods in een der leerzalen of op de speelplaats kunnen beoefend worden, wijst op de aanvrage aan de Regeering om sub sidie in onderwijskosten en acht hot gym- nastiek-lokaal een weelde. De Burgemeester splitst het voorstel en brengt in behandeling den bouw van cén schoollokaal en een onderwijzerskamer. De heer Bake, den heer Croockewit be antwoordend, wijst er «den vertegenwoor diger der spaarzaamheid in deze vergadering" op, dat de aanvraag om subsidie ten behoeve van het onderwijs geschiedde ter wille van de H. B. S. naar welke de omliggende ge meenten hun leerlingen zenden. De heer Z a n d ij k verklaart zich tegen den houw en acht die onnoodig nu zoojuist besloten is tot het bouwen eener nieuwe school aan de Beekstraat. De onderwijzerskamer is zijns eraehtens evenmin noodig, vooral waar men die- aan niet-kosteloose scholen mist- De heeren Hubrecht en Visser sluiten zich bij deze zienswijze aan. De heer C e losse acht daarentegen het nieuwe schoollokaal hoogst noodig, daar thans 0 klassen in 5 lokalen onderwijs erlangen en dit natuurlijk stoornis geelt. De spreekkamer is mede zeer noodzakelijk, omdat de onder wijzers de ouders der leerlingen thans niet behoorlijk kunnen te woord staan. Ais nu toch verbouwd wordt aan de school in de Koningstraat, zullen de kosten van zulk een vertrekje niet zóo hoog wezen als wel wordt voorgesteld. De Burgemeester komt op tegen het verwijt van inconsequentie van liet Dage lijksch Bestuur in zake bouwvoorstellen. Z. E. A. wijst op het schoolverzuim voor de leerlingen uit het Oostelijk deel der stad en herinnert aan hot rapport van het Hoofd der school nopens de bezwaren van het geven van onderwijs aan 6 klassen in 5 lokalen. De heer Heyligers steunt het. voorstel tot den bouw van het zesde schoollokaal en het spreekvertrek, dat nu in stemming ge bracht, en met 8 tegen 6 stemmen aange nomen wordt. Bij het in behandeling brengen van het voorstel tot den bouw van het gymnastiek lokaal, vraagt de heer Zand ijk of het nieuw te bouwen schoollokaal daarvoor geen dienst kan doen. De Burgemeester doet hem op merken. dat de Wet geheel andere eischen stelt voor den bouw van een gymnastiekzaal dan voor een leerlokaal. Tot den lmuw van i liet gymnastiek-lokaal wordt nu besloten met op twee na algemeene stemmen. Besloten werd daarna om voor 1893 te heffen 100°/» van den aanslag in den Hoof- delyken omslag, terwijl liet 2e aanvullings kohier van den Jloolïlelijken omslag, dienst 1892, word vastgesteld op een bedrag van f 220,77'/,. Een reclame van den lieer W. S. N. van Boeken Mans tegen zijn aanslag in den hoof- delijken omslag, dienst 1892, werd gegrond verklaard en diensvolgens de aanslag van f35.55'/i op f26.661/» teruggebracht. Een ontwerp-besluit tot verhooging van het subsidie aan het Burgerlijk armbestuur voor den dienst van 1892 met f800 werd zonder hoofdelijke omvraag aangenomen en de Begrooting van (lat lichaam vastgesteld op f7207. De jaarwedden van de heeren I. Van Spie gel, J. M. Boode en 0. A. Heunks, plaats vervangende hoofden van lagere scholen, werden, overeenkomstig de bepaling der des betreffende verordening, verhoogd met f50. Vervolgens ging de Raad over tot de benoeming van leden van verschillende com- missiën, ter voorziening in door periodieke aftreding te ontstane vacaturen. Tot curator van het Gymnasium werd herbenoemd mr. J. G. A. van Zijst; tot lid der Commissie van toezicht op het Middel baar onderwijs mr. J. Heyligers; tot lid der Commissie van toezicht op liet Lager onder wijs dr. P. Groeneboom; tot lid der Openbare gezondheidscommissie dr. J. W. Doyer Jr., en tot leden van het Burgerlijk armbestuur de heeren J. Zandijk en W. Van Eeden. Voor 1893 werd de Commissie van fabri cage samengesteld uit de heeren J. Zandijk, E. L. Visser en E. L. H. van Landschot Hubrecht, terwijl voor dat jaar tot leden der Commissie voor de gemeente-reiniging wer den benoemd de heeren E. L. Visser en C. T, Van Beek, laatstgenoemde nadat de heer Van Lanschot Hubrecht had verklaard, niet meer in aanmerking te willen komen en hij de benoeming van den heer Van Beek, die vroeger als adviseerend lid, buiten den Raad in de commissie zitting had, doch door zijn verkiezing tot raadslid, moest defungeeren had aanbevolen. Mejuffrouw E. Laan te Arnhem werd tot onderwijzeres in drie talen, tevens plaatsver vangend hoofd, aan de school le soort voor meisjes benoemd, on een jaarwedde van f1200, en mejuffrouw A. M. C. J. Duijster te Leiden tot onderwijzeres in twee talen aan die school op een-wedde van f 775. Tot herscbatter van de huurwaarde van de lokalen waarin sterkedrank in het klein wordt verkocht, werd voor het jaar 1893 benoemd de lieer J. Kerkhoif. Overgelegd werd het praeadvies van B. en W. op do requested van onderscheidene kerkeraden en van de werkliedenvereeniging Patrimonium om afschaffing van de kermis. Het preadvies strekt, aan adressanten te ken nen te geven, dat er voorshands geen aan leiding bestaat, terugtekomen op de beslissing van September 1890, waarbij tot behoud der kermis is besloten. Van eigenaars en gebruikers van woningen en gronden aan den Vlasakker weg gelegen, is een verzoek ingekomen om dien weg van gemeentewege te doen hard maken. Dit adres is verzonden aan B. en W. ten fine van praeadvies. Mededeeling werd gedaan von de goedkeu ring van het le aaiivullings-lcoliifir van den Hoofdelijken omslag, dienst 1892, van de dienstdoende Schutterij voor 1893, van raads besluiten tot verhooging der jaarwedde van onderwijzers en van het raadsbesluit tot heffing, gedurende 1893, van 50% van het tarief voor het vuur-, haven- en tongeld. Aan het einde der vergadering vroeg de lieer Heyligers inlichtingen nopens den stand eer onderhandelingen met den Minister van Rinnenlandsche zaken omtrent liet. over nemen door het Rijk van de gemeentelijke Hoogere Burger School, waaromtrent 0 maanden geleden reeds een adres is ver zonden, on zulks met het oog on de omstan digheid, dat met Juli weder leerlingen zullen moeten worden aangenomen. De Voorzitter verklaarde, dat nog geen antwoord was ingekomen en deed toezegging om met het Dagelijksch Bestuur deze zaak te overwegen en c. q. nogmaals op afdoening aan te dringen. De vergadering werd vervolgens met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. Burgerlijke Stand van Amersfoort. .GEBOREN: 15 Dec. Steven z. van Steven Hartogsveld en Geertruida Lambrechts. 17 Dec. Johannes, z. van Hermanns Petrus van Haselen en Johanna Sand Scholten Geertruida, d. van Abraham van Eldert en Cornelia Pijpers. Fredrika Willemina Mar tina, d. van Hermanns de Vryeen Fredrika Willemina Martina van Ee. Jan Johan nes, z. van IJsbrand Heere en Johanna Maria Blombergen. 18 Dcc. Gerardus Johanuus, z. van Gijsbert Ruitenberg en Geertruida Aleida Geitenbeek. Jan Suzan Gerard z. van Jan Suzan Gerard Coots de Bossou en Jacoba don Ouden. 19 l)ec. Lainbcrfa, z. van Rijk de Kruyf en Klam de Kruijf 20 Dcc. Aatje, d. van Gerrard Wassiiik en en Airtje Visser. Cornelia Maria, d. van Josephus Petrus Cornelissen en Mina Hamers. 21 Dec. Aaltje, (1. van Hendrik van de Water

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2