Jc "tk- Sc-hagerak liegen tal van stoombooten vast- fieór^M- m' -11 noo,,,len van Zweden gebrek. 'onder de armere klassen bitter Ook te Parijs en over geheel Frankrijk is het zeer koud. liijna alle rivieren liggen dicht. De Seine ligt bij Parijs nog gedeel telik open, maar de stoombootdienst op de rivier is gestaakt wegens het vele drijfijs. Te Praag is een schildwacht in zijn huisje dood gevroren. Van achttien sappeurs en minneurs die daar eenige werkzaamheden moesten verrichten, zijn de voeten, handen of neuzen bevroren. Zij zijn allen naar het hospitaal vervoera. In Algiers sneeuwt het gedurig. Sedert 1875 is het in Noord-Araerika zoo koud niet geweest als thans en zoowel in het noorden en zuiden als in het oosten en westen is de temperatuur laag. Te New-York is het verkeer up de straten belemmerd dooi de buitengewone hoeveelheid sneeuw. De meeste gasleidingen zijn bevroren en overal worden "weder olielampen en kaarsen ge bruikt. De.-mi lk bevriest in de emmers, terwijl de boeren er mee bij de klanten rondkiopen. Uit verscheidene steden van Amerika komt bericht, dat er gebrek aan brandstoffen begint te neersehen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat daar vleesch en aardappels reeds schaarsch beginnen te worden, terwijl in vele huizen drinkwater poch gas meer te krijgen is. In de stad daalde het kwik tot 7 gr. Fahrenheit onder nul eu in de omstreken tot -13°. Donderdag jj'ësrsphte er de strengste koude sedert 1850, nl. 22 grad. Reaumur, 's Nachts werden de gezondheidsposten opgezocht door Uil van voorbijgangers wie eenige lichaamsdeelen bevroren waren. Er zijn vier dooden op straat gèvonden. Een dezer, een werkman, is op verschrikkelijke wijze omgekomen. Hij wilcle 's avonds een heining overklimmen eu viel toen met het hoofd voorover op een sneeuwhoop, Waarin hij onderste boven bleef steken, zoodat des ochtends zijn lijk gevonden is. De sneeuw ligt er dertig centimeter hoog, iets wat daar hoogst zelden aanschouwd is. Ook in Boheme heerscht een verschrikke lijke koude. Bij Königgratz is een uit zestien personen bestaande Zigeunerfamilie bij een uitgedoofd vuur bevroren gevonden. In de nabijheid van Weenen werd een trein met 127 reizigers door de sneeuw opgehou den. De reizigers vonden een onderkomen in een klein station. Toen men twee uren later naar den trein ging zien, was deze geheel bedolven onder de sneeuw, zoodat er niets 'itóeer van was te bespeuren. In de stad zelf ié het verbazend koud en er wordt veel gebrek gèleden. Ook in Italië heerscht zulk een strenge koude, dat vele menschen op straat dooavriezen. hl Frankrijk valt veel sneeuw. Cannes ligt als het ware onder de sneeuw bedolven en te Nizza hebben de trams het vervoer ge staakt. In Beieren valt geweldig veel sneeuw. De meeste spoortreinen komen te laat aan en de postwagens tusschen tie verschillende plkatsen van het platteland kunnen in het geheel niet rijden. Te Constantinopel woedden sneeuwstormen. Te Worms ligt «e Rijn dicht en er ligt een voetpad van Bingen naar Rüdesheim. Bij Met/, is de Moezel dichtgevroren. Te Stutt gart heerscht zulk een strenge koude, dat men vreest, dat de wijnbergen in weerwil van het beschuttende sneeuwkleed, waarmede zij bedekt zijn, ernstige schade zullen lijden. Te Madrid komen de posten zeer onge regeld aan; ook is door bet bezwijken der .draden bet telegraphisch verkeer geheel ver broken. "Woensdag moesten daar de dagbla den zonder telegrammen verschijnen. BINNENLAND. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over, de Bedryfs- en beroepsbelasting is Za terdag verschenen en 77 bladzijden groot. Algemeen werd hulde gebracht voor den grooten spoed, dien de Minister inet de in diening heeft betracht en aan zijn ongewone arbeidskracht en voortvarendheid. Terwijl volgens sommigen het ontwerp eveneens bewondering verdiende, als in het algemeen getuigende van groote kennis en talent, dachten andere leden minder gunstig over het verkregen resultaat. Het ontwerp droeg huns inziens het kenmerk van de over haasting, waarmede aan de samenstelling is gearbeid en de redactie was op vele plaatsen aitengewoon ingewikkeld. Zelfs zij, die ge woon zijn wetten te bestudeeren, kunnen zich niet dan na een langdurige inspanning in de verschillende bepalingen tehuis gevoelen jen hoe het belastingplichtig publiek die wet zal kennen, tenzij alsnog groote vereenvou diging worde aangebracht, verklaarde men niet te begrijpen. Invoering van twee zoo ingrijpende belas tingen, als Vermogens- en Bedrijfsbelasting binnen den tijd van éen jaar, werd eenerzjius afgekeurd, anderzijds aangeprezen of als n»1 1- zakolijk voorgesteld. Terwyl verschillende leden invoering der Vermogensbelasting zon der geliiktydige invoering der Bedrijfsbelas ting ondenkelijk achtten, zagen anderen geen reden om, ook al werd de Bedrijfsbelasting niet vóór 1 Mei tot wet verheven, de Ver mogensbelasting niet in te voeren. Een voorname grief in de afdeelingcn was het ontbreken van alle ramingen omtrent de vermoedelijke opbrengst der belasting. De Minister (loet een greep in het duister en verwacht van de Kamer dat zij daarin zon der aarzelen zal berusten. Vrij algemeen was de overtuiging, dat de opbrengst die van het Patentrecht, aanzienlijk zou overtreffen. Algemeen werd afgekeurd de heffing van opcenten en aangedrongen op verlaging van het tarief voor kleinere inkome*waarvan verscheidene leden hun stem afhankelijk maakten. Over den aanslag van coöperatieve -viukelvereenigingen bestaat veel verschil van gevoelen, doch in beginsel wordt die recht vaardig geacht. Bij besluit van den Minister van Financiën is den 11 Januari 1893 de 342ste Nederland- sche Staatsloterij vastgesteld, aantevangen op 13 Maart] en eindigend met den 13 Juni a. s. De Eerste Kamer komt Woensdag 25 dezer 's middags 2 uur te zamen(le Tweede Kamer vergadert weder Dinsdag 21 Februari. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de miliciens van de lichting 1892, die aangewezen werden voor het gedeelte, dat het langst onder de wapenen moet worden gehouden, den 15 Juli huiswaarts zullen keoren. Naar de N.-B. Ct. verneemt, zullen dit jaar 55 cadetten aan de cadettenschool te Alkmaar geplaatst worden, waarvan 30voor den dienst m Oost-Indië. Eerlang zullen proeven genomen worden tot het aanvoeren van munitie met een daar toe door een Engelseh kolonel uitgevonden rijwiel. Het wordt door 2 man voortbewo gen; de te vervoeren last kan 300 KG. be dragen. Te Hilvarenbeek is in den ouderdom van 00 jaren overleden de gepensionneerde kolo nel H. E. J. Heijmans, laatstelijk comman dant van het 6de regiment infanterie. Donderdag is te Breda ontslapen na een langdurig lijden mr. E. De Man Ez., sedert 1870 burgemeester dier gemeente. De overledene bereikte den leeftijd van 75 jaren eu was de eenige overgeblevene der 15 raadsleden, die in 1851, bij de afkondi ging dernieu\vegemeentewet,werdengekozen. Breda heeft veel aan hem te danken wat betreft zijn uitbreiding, bloei en welvaart. Te 's-Gravenhage is Zaterdag in de kracht van het leven overleden de heer H. Pander, eigenaar der bekende meubel- en tapijten etablissement in verschillende steden van ons land. Bij den Donderdag te Cambridge gehouden hardrijderij op schaatsen heeft de Amateur Wereldkampioen Eden weder een eersten prijs behaaldeen andere Haarlemmer, de heer Houtman verwierf den derden prijs d«: tweede werd behaald door den Engeischman A veling. Er werd gereden op een baan van Engelsche mijl. De Nederlanders weigerden, wegens het slechte ijs, Zaterdag mede te rijden om den Prins van Oranje-cub. Evenals ten vorigen jare hebben de werkloozen te Amsterdam sedert Dinsdag weer optochten door de stad gehouden. Dien dag trok de stoet naar het Raadhuis, waar om werk of om brood gevraagd werd. Woensdag werd antwoord gehaald door een veel grootcr inenschenmnasa, daai de Amsterdammer weetgierig als hij is hij zal nimmer erkennen nieuwsgierig te zijn geen relletje ongemoeid kan laten voorbijgaan. Het schuim, dat sedert de koste- loozo openstelling van allerlei toevluchten van lie verlede in de hoofdstad zieh vergaderd heeft, sloot zieli bij den troep aan en welliaast was de optocht in een plundertocht ontaard. De Burgemeester antwoordde, dat het Gemeente bestuur niet bjj machte was, werk te geven en daarop trok de troep naar de Beurs, daar er strooibiljetten waren vorspreid van dezen inhoud: „Werkeloozcn, broodeloozen, komt allen om 2 uur op den Dam, adres Beurs. Wij geven u geld en brood". Onder den kreet „geld of brood" werden de Beurs bezoekers van de trappen gedrongen. Een 70 agenten verspreidden nu de menigte voor de Beurs. Een groot deel trok vervolgeus met stukjes vlog- gedoek, rood en zwart om een stokje, onder het zingen van het socialistisch Vrijheidslied de Kalverstraat in, waar twee bakkerswinkels werden geplunderd. De stoet trok al zingende de Vijzelstraat in, waar men voor twee winkels halt hield, die echter ge sloten bleven. De bewoners van den Duivelshoek gaven hun tf- keuring te kennen over de houding der werkloozen. Enkele vrouwen riepen: „als jullie nog zoo schreeu wen kunnen, dan heb je geen honger." Verder trok men naar de broodfabriek op de Vy- zelgracht, waarvan het hek gesloten was. Over het ijs wist men echter de fabriek te bereiken, waar werd medegedeeld „morgen terugkomen." Donderdag kwam men inderdaad terug; het ijs om de fabriek was weggeruimd en het personeel gewapend, een sterke politiemacht was mede aan wezig. Er werd geen brood gegeven cn de stoet trok nu de stud weer in, wapende zich mot stcenen en in de KalverstroAt werden thans ruiten ingeworpen. Toon chargeerde dc politie met do sabel eu joeg den troop in de richting van den Dam. Menige kl»p „erf nllfflrti «wl.w-HM»»""»"» W rs—jj-aÊ jbb.ïö: r'r iö-fs SS?'"1"'"d" SJLkïi.fen loosen zich bijna ellen verwijderd. /fandag was het rustig. Een juStouiw, die in de courant had, dat het Wjsehwjven van spaartankboek- ies in dezen drukken tijd aan ondorofitaoi en werd opgedragen, kon niet nalaten, tut te Onderofficieren 1 lk zou je danken; daar heb ik laatst zoo'n spul mee gehad met me dochter. Ik laat mijn boekje vooreerst maar liggen, hoor." (Historisch.) STADSNIEUWS. Burgemeester en Wethouders van Amers foort hebben aan J. van Manen vergunning verleend tot het oprichten eener koper- en blikslagerij en een loodgieterij in het perceel Krommestraat F 230. Het Dagelijksch bestuur dezer gemeente herinnert den geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij erkende kerkgenootschap pen en den studenten in dc godgeleerdheid aan hun verplichting om, voorzoover zij als dienstplichtig zijn aangewezen en ingelijfd moeten worden of dat reeds zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelijke» dienst benevens het gevorderde bewijsstuk voor 1 Februari in tele veren bij den Burgemeester door wien zij voor de militie zijn ingeschreven. In 1892 zijn door het Rijkstelegraafkantoor alhier verzonden 11289 telegrammen, ontvan gen en ter bestelling afgeleverd 11408 tele grammen. opgenomen en verder geseind 2122 telegrammen, alsmede nog behandeld 391 diensttelegrammen samen 2t>120 telegrammen. Ten vorigen jare bedroeg het gezamenlijk getal der behandelde telegrammen 24203 Het Rijkstelegraafkantoor te Barneveld, geopend sedert 4 Augustus van het vorige jaar en telephonisch met het telegraafkantoor alhier verbonden, verzond in 1892 301 tele grammen en ontving ter bestelling 495 stuks, samen 856 telegrammen. De bij het 5e rog. inf. benoemde n;aj--or C. H. ter Beek is werkzaam gesteld bevelhebber in de 2e militaire afl-- te Utrecht. In de jl. Zaterdagavond om 8 uur ten Raadhuize gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, werd het herbenoemde lid H. C. van Dam geïnstalleerdde heer M. W. F. J. de Jong, eveneens herbenoemd, was afwezig met ken nisgeving en zal in een volgende vergadering zitting nemen. Nadat rekening en Verantwoording gedaan en kennis genomen was van eenige. ingeko men stukken, zonder groot belang, werd de vergadering omstreeks 9 uur gesloten. De rekening sluitende in ontvangt en uit gaaf met een bedrag van ƒ155,595 zal aan het Gemeentebestuur gezonden worden.] Na den dood van zijn vrouw en den ver koop van het huisraad verliet de man in het begin dezer maand de gemeenschappelijke woning alhier, onverzorgd achterlatende zijn vier jeugdige kinderen, die vanwege het Gemeentebestuur opgenomen en bij anderen uitbesteed werden door het burgerlijk arm bestuur. Tegen den vader, die alzoo handelde in strijd met de wet, welke een gevangenisstraf tot 2 jaren stelt voor het onverzorgd achter laten van kinderen, is door den Commissaris van politie alhier proces-verbaai opgemaakt. Van den heer Joh. van der Steur, die hier als middernachtzendeling werkzaam was en thans als zendeling ouder de Indische troepen arbeidt, is een schrijven ontvangen uit Mage- lan<' dd. 1 December, waarin hij zijn vestiging in die plaats meldtreeds den 7en hoopte hij een Tehuis voor Militairen aldaar te kunnen Bij de werkende leden van de »Soc' ..ieit Harmonie" bestaat, het voornemen om met het oog op den strengen winter een tweede uitvoering te geven ten bate der algcmeene armen van Amersfoort. De uitvoering zal, even als die van 9 November, plaats hebben in Amicitia. In de jongste Algcmeene Vergadering van de Vereeniging Flehilé, is het volgende vast gesteld Het Museum (Breedestraat E No. 308) is dagelijks van 9—12 en van 1—4 uur, on op Zon- en Feestdagen van 1—3 uur geopend betaling van ƒ0.25. behalve op Z0n SSTen Wnonsiag. wanneer slechts ƒ0.10, hétnikl behoeft te worden. Ook wijn toegangsbewijzen vop-ra heaoe- col,»W b,j den concierge verkrijging". a De heer H. T. Chanpuis heeft Donderdag, avond den velen leien van Nut, die naar waren opgegaan, een recht genot- vollen avond geschonken. Op de hem eigen aangename wijse droeg soSer vóór de pause reu door hem ge- reven novelle voor «tonnen opdelevens- waarin lnj op meesterlijke wijze de touw schetste eener echtgenoot* dut, tegen I .lpl. haren een man huwde, die haar iS,. i mdSmi kijbW'liefhnbbmilekh™. h Midi de overtuigende bewijzen werden ^i™l dat hij een misdadiger was. Na dé pauze gaf de talentvolle novellist i ct v.ai'iriakelii ke parodie op de soci- aüstischlwoelingen en schetste hij een dienst- b°w""Shonml'e»cnzeer beide nieuwelingen uit de 7.00 vruchtbare pen des hoeren Chap- is spoedig in druk te zien, als dat we den wensen uiten en we spreken daarmee veler meening uit - dei aangenomen cen seer meermafen in het Wal le zion optreden. De afdeeling Amersfoort" van den Neder- landschen Bond van oud-onderolficieren, zal aanstaanden Zaterdag haai; 2-jarig bestaan herdenken door een feestelijke bijeenkomst niet dames in het cafe »De Arend alhier. Het programma omvat zang, voordrachten, en een kluchtspel, terwijl tusschen de balnum mers voordrachten zullen gehouden worden. Er bestaat gelegenheid tot introductie. Dinsdag herdacht de afdeeling «Amersfoort" van het Nederlandsch Werklieden-Verbond Patrimonium haar 5-jarig bestaan. Daartoe vergaderden de leden met hun vrouwen in hetT lokaal «Volksheil," waar een zeer aan gename avond werd doorgebracht. De voorzitter, de lieer J. v. d. Brink, riep een hartelijk welkom toe aan de opgekome- nen en deed zingen van Ps. 18811 en 12 ging voor in het gebed en las daarna 1 Joh. IV. Boer den heer J. Koppen werd nu ver slag uitgebracht over den toestand van het Ondersteuningsfonds. Aan 12 gezinnen wer den 52 uitkeeringen gedaan en werden de financiën hierdoor wel wat gedrukt, het fonds was in ledental toegenomen, dus in zedelijken zin vooruitgegaan, daar het «draagt elkan ders lasten" meer in vervulling kwam. Ontvangen werd aan contributie en rente f389.16. uitgegeven *'307.59, batig saldo t 81.00, hetgeen met het belegde geld de som van t'170.15 saldo vormt. De heer Koppen, bij de laatste vergadering met algcmeene stemmen tot penningmeester herkozen, dankte de vergadering voor de waardeering, hem in zijn arbeid betoond. De aanwezigen zongen hem des Ileeren zegen toe. Door den secre'aris der afdeeling werd ver volgens verslag uitgebracht en hieruit bleek datde vereeniging in ledental was toegenomen, dit was toch geklommen van 77 tot 102de vergaderingen werden gemiddeld door der leden bezocht. Behandeld werden 0 rapporten van het sociaal congresaan den gemeente raad werd een adres gezonden om afschaffing der kermis; om te komen tot kennis van den toestand waarin do werkman verkeert zijn aan de leden vragenlijsten uitgereikt, waaromtrent na de jaarvergadering rapport zal worden uitgebracht. Hierna wisselden samenspraken en voor drachten elkander al'. «Strijd en overwinning van Luther" werd zeer goed voorgedra gen, en alle aan wezigen slemden in met de betuiging«Een vaste burg is onze God. Een toevlucht voor de Zijnen." De samenpraak «een Raadsvergadering," (die gehouden in Den Uriel in 1572, toen de Watergeuzen do stad voor den Prins opeisch- ten) oogstte zeer luiden bijval. Vertegenwoordigd waren de Patroonsver- eeniging Boaz en de afdeeling Patrimonium van Utrecht, deze laatste door de heeren K. A. Grondijs en W. Zuidam. De eerste bracht de gelukwenschen over zijner afdeeling en wenschte, dat de afdee'ing Amersfoort in bloei mocht toenemen, zoowel in ledental als innerlijke kracht. Daarna droeg Dij voor «Arme visschers" van De Genestet. Door den heer W. Zuidam werd een korte beschouwing gegeven over de gelijkheid die de Socialisten zeggen voor te staan, en die welke door de eerste Chris tengemeente is betoond; verder werd door herii voorgedragen «God met ons" en «Hol land van Dr. N. Beets. Door zeer vole leden werden nog voordrachten gehouden. Eerst ruim 11 uur ging men, na dankzegging aan <len Gever van alle goeds, dankbaar en voldaan huiswaarts. 341e Staatsloterij. Vijlde of laatste Klasse. (Tweede week). 1 rekking van 19 en 20 Jan. (1009 loten.) ion kantore van den Collecteur te A raerö- lonrt zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van 1100 op No. 4640.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2