De toestand van H. M. de Koningin-Re gentes is vooruitgaande. Ofschoon Hare Ma jesteit nog niet is uitgegaan, is de lichte ongesteldheid grootendeels geweken. H. M. de Koningin heeft aan de algemeene synodale commissie der Nederlandsch Her vormde kerk, ten behoeve van het fonds voor noodlijdenden kerken en personen f2000 en ten behoeve van het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften der femeenten, waar eigen middelen ontbreken, 750 geschonken. Nu het nieuw aangelegde Koningsplein te 's-Gravenhage zijn voltooiing nadert; wil men in dit schoone stadsgedeelte een stand beeld voor wijlen Koning Willem III doen verrijzen. Te 's Gravenhageis overleden de gepension- neerde luitenant-generaal A. Engelvaart. In 1871 was de ontslapene eenigen tijd lid van het derde ministerie Thorbecke en nam zijn ontslag als Minister van oorlog omdat hij zich niet met een wettelijke regeling dor levende strijdkrachten kon vereenigen. Gene raal Engelvaart was ook oud-gouverneur der Militaire Academie te Breda. Als een opmerkelijke bijdrage vóór de be hoefte aan algemeen stemrecht diene, dat bij de verkiezing van den Senaat van het Amsterdamsch studenten-corps door elf leden gestemd, en dat de Rector met vijf stemmen benoemd is. Het corps telt eenige honderden leden. Ook wij meldden onlangs dat de heer Ed. de Beaumont, de bekende wapenfabrikant te Maastricht, geïllustreerde prijs-catalogi van zijn wapens aan Aljehsche hoofden zou gezonden hebben. Dat is onjuist voorgesteld. De heer De Beaumont heelt, toen ten vorigen jare ge brek aan werk was in zijn fabrieken, der gelijke catalogi doen vervaardigen en deze gezonden aan jachtliefhebbers en officieren, zoo hier te lande als in Jndië. De adressen voor Indië putte hij uit den olïicieelen Regeerings-almanak. Gaarne vermelden wij dit, nu door een verkeerde voortelling ten onrechte een blaam geworpen werd op den bekenden leverancier van het Nederlandsche leger. Te Nieuwersluis, gemeente Heenvliet, werd in den ochtend van 30 Januari jl. met schot wond aan het hoofd, dood gevonden de rijks ontvanger. Uit de secretaire wordt vermist ruim f1300 aar. contanten, benevens een groot bedrag aan effecten. Naast het lijk lag een revolver, welke den vei-slugene niet toebehoorde. Bij het ontruimen van een turfbak ten stadhuize te Schiedam zijn in de vorige week o.a. de archieven der vroegere gilden ont dekt. Van verscheidene waren ae archief- kisten versierd met schilder- en beeldhouw werk. In die van het gilde van »St. Eloy" be vonden zich voorwerpen van gedreven of op andere wijze zeer fraai bewerkt koper; in die van het gilde van »St. Crispijn" bevon den zich meesterstukken van borduurwerk in zijde, satijn, fluweel en zilverdraad. Hoewel deze laatste evenals de schrifturen veel hebben geleden van vocht, schimmel enz. wordt getracht, al wat nog eenigermate voor bezwaren geschikt is, te conserveeren. Een turfbak jus bewaarplaats van getuige nissen van Neer lands grootheid! STADSNIEUWS. Woensdag, den 8 Februari 1893, des na middags teil éen ure zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Advies van Burg. en Weth. op de re- questen tot afschaffing van de kermis. 2. Ontwerp-besluit tot wijziging der be grooting voor 1892. 3. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener geldleening ten bedrage van f40000 ad 3i 4. Voorstel van Burg. en Weth. ten aan zien van de aansluiting aan het tclephoonnet, krachtens an. 2 der acte van overeenkomst met de Bell-telephoonmaatschapnij aangegaan. 5. Missive van Hoeren Ged. Staten van Utrecht ten aanzien der grensscheiding tus- sclien Leusden en Amersfoort. 6. Advies van Burg. en Weth. op het re quest van eigenaren van den Vlasakkerweg tot hardmaking van- dien weg. Naai De Telegraaf meldt kan ieder oogen- blik de benoeming verwacht worden van ritmeester jhr. Van de Poll, ordonnans-officier van H. M., tot majoor bij de cavalerie alhier in garnizoen. De kapitein der infanterie J. Vos van het 1e regiment te Den Helder wordt op zijn daartoe gedaan verzoek overgeplaatst bij een tier bataljons van het 5e regiment, hier in garnizoen. Onze stadgenoot dr. H. W. Heinsius, leeraai aan het Gymnasium en de H. B. S., is be noemd tot lid van »die Deutsche Botanische Gesellscbaft. In den gisteren gehouden voetbalwedstrijd tusschen «Amersfoort" en »Quick" uit Am sterdam, behaalde laatstgenoemde club overwinning, met 3 tegen 2 goals. Er werd mooi gespeeld. Donderdag namiddag omstreeks 5 uur ge raakte, door het breken van hetleraoen, het rijtuig van den heer T. v. H. in den Singel bij de St. Andriesstraat. In het rijtuig be vond zich mevrouw T. v. H. en op den bok zaten de koetsier en het zoontje van den tuin man, die bij den val uit het rijtuig in het water geslingerd werden. Het rijtuig, een breack, viel op zijde en door het portier drong al dadelijk een massa water binnen. Door spoedig aangebrachte hulp mocht men er in skigen, na het verbrijzelen van den glazen zijwand van het rijtuig, mevrouw T. uit haar gevaarvollen toestand te verlossen. Na een oogenblik ten huize van den lieer B. te hebben vertoefd, werd zij per huur rijtuig naar Randenbroek gebracht. Het paard, dat door achteruit te slaan schuld had aan het breken van het lemoen en dus oorzaak was van het ongeval, werd den volgenden dag op last van den heer T. v. ri. afgemaakt. Donderdagavond had in «Volksheil" alhier een eenvoudige plechtigheid plaats. Mej. Vernois, vroeger directrice van «Beth-San te Amsterdam, die zich hier is komen vesti gen om deel te nemen aan het werk der Inwendige Zending, uitgaande van «Volks heil", werd door het bestuur van die inrich ting tot haar arbeid ingeleid. Prof. Valeton opende, als voorzitter dier Vereeniging, de bijeenkomst met een korte toespraak, waarin hij de taak en de roeping der inwendige Zending in het licht stelde, heette mej. Vernois welkom als medearbeid- ster en wekte alle aanwezigen op, om haar werk te steunen. Nadat mej. Vernois gesproken en de lieer Hoogewerll' haar gedankt had, werd de ver gadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Mej. Vernois zal zich ook wijden aan zie kenverpleging, doch niet des nachts of bij besmettelijke ziekten. Vrijdagavond werd, in het café «De Arend" alhier, gehouden de jaarlijksehe algemeene Vergadering van de Vereeniging A mei-s loor tsc lie Vrijwillige Brandweer." Uit het jaarverslag bleek, dat de Vereeni ging, uit 66 personen bestaande, zich in het afgeloopen Vereenigingsjaar goed van haar taak gelcweten, en een paar malen bij brand een premie verworven heeft. In plaats van den heer Addicks (naar Am sterdam vertrokken) is tot Commandeur bij den brandkraanwagen C benoemd de heer Gijsbertus de Jager. De Vereeniging heeft eenmaal bij nacht haar diensten gepresteerd in de gemeente Hoogland (Houtzaagmolen); besloten is echter voortaan geen brand bui ten de kom der gemeente te helpen blusschen. De Rekening en Verantwoording door den Penningmeester aan de Vergadering overge legd, werd door een Commissie, hiertoe ter Vergadering benoemd, onderzocht en ten blijke van goedkeuring vastgesteld en ge- teekend. Deze rekening beloopt in ontvangst f47014J en in uitgaaf f42911; oatig slot alous f 41 03 J. De heeren A. Latenstein van Voorst en C. T. Kamp, die aan de beurt van aftreding waren, werden als Bestuui-sleden herkozen. Zaterdagavond werd, in Amicitia alhier, ge houden de Algem. Vergadering van de Amers- foortsche Begrafenis-Vereeniging." Uit het jaarverslag van den Heer H. E. van Sweden, Directeur der Vereeniging, bleek, dat in 1892, door tusschenkonist der vereeni ging 96 begrafenissen plaats hadden09 van personen, boven, 27 van personen, beneden 12 jaar, naar de vei-schillende klassen ver deeld, sucessievelijkIe kl. 113; 2e kl. 90; 3e kl. 112; 4e kl. 175 en 5e kl. 21—17. Het aantal leden bleef 370. In het dienst doend personeel, 6 aansprekei-s en 24 dragei-s, dat alle reden tot tevredenheid gaf, kwam geen verandering. De vereeniging ontving treilende bewijzen van waardeering en sym pathie. In plaats van den Heer II. W. de Ileus, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar was, werd al Bestuurder gekozen de Heer G. Prins, terwyl de heer J. C. Lein- weber, mede-bestnurder, tot Secretaris ge kozen werd zoodat liet Bestuur thans bestaat uit de heerenA. M. K olie wij a Nz. voorz., J. C. Leinweber, Secr.-Penningm. dr. K. II. J. Koker, E. L. H. van Lanschot Huhroc.ht en G. Prins. Om het lidmaatschap der vereeniging, waar aan geenerlei contributie verbonden is, te vor krijgen, is het voldoende, het verlangen daartoe kenbaar te maken aan den Directeur of een der bestuui-sleden van de vereeniging. Nogmaals vestigen wij de aandacht op de advertentie van de Loterij-Commissie der Vereeniging van den Heiligen Vincentius van Paulo, alhier, waarin bericht wordt dat de tentoonstelling der geschieden in de vergaderzaal!Ier li h. Jnn gensschool, op Woensdag D°n,Uf en 9 Februari e. k„ van desvoonnnld. ps 9 tot des namiddags 3 uren, terwij uitgifte der prijzen zal plaats bebben Vrijdag en Zaterdag d. a. v. van 10 tot d ure. Ook morgen van 10 tot 2 uren zal de com missie in dat lokaal aanwezig zijn, tot het m ontvangst nemen van prijzen, die men vooi vermelde loterij nog wenscht aantebieden. Gemengd Nieuws. Er is wederom veel valsch geld in omloop, meerendeels rijksdaalders. De geldstukken zijn zeer goed nagemaakt, zoowel m beeltenis als in gewicht. Zy zijn echter te onderschei den aan het gietputje. Men zij dus op zijn hoede. Tegen den oud-kantonrechter mi-, Th. G. A. S.°te 's-Gravenhage die, voortdurend ge kweld door jongens van een achter zijn huis »elegen lawn-tennis veld, in drift een hunner carbol in het gelaat wierp, is 2 maanden hechtenis geëischt, In den nacht na de terechtzitting is hy in zóo hevige gemoedsbeweging geraakt, dat hij thans in een toestand moet vevkeeren, die bezorgdheid wekt. Zaterdagochtend werd hij met een hevig bloedende halswond in zijn tuin gevonden. De wonde moet echter niet levensgevaarlijk wezen. Naar men verneemt voldoet de stoomver- warming der rijtuigen van de Staatsspoor niet, en moet er ernstig sprake van wezen, die methode geheel af te schallen. Ook de verwarming met briquetten heelt al tot vele klachten aanleiding gegeven, zoodat de dik wijls hinderlijke en gewoonlijk koude heet- waterstoven waarschijnlijk in alle treinen wêer dienst zullen gaan doen. Van de voorgenomen uniform-verandering van de wachteressen bij de Staatsspoorwegen zal niets komen. Hoed en mantel zijn ge handhaafd. Donderdagavond was te Velzen de loco motief Haaf uit IJ muiden, bezig te rangeeren. De machinist Kioos uit Haarlem, de ran geerder J. de Nijs uit Beverwijk, en de ma chinist leerling Oosterman uit 's-Hertogen- bosch, die dienst deed als stoker, waren er op. I)e brug bij Velzen over het kanaal stond open, en juist te 6 uur 10 min. reed de machine achteruit het water in. De brugwachter hoorde den verschrikkelijken plons, sissen, een paar kreten en toen was alles weer stil; de machine was in het 10 Meter diepe kanaal verdwenen. Zij, die het ongeluk zagen, zijn verpletterd de brugwachter s half razend van schrik. Kloos is gehuwd en omstreeks 27 jaar; hij laat een weduwe met drie kiuderen na. Oosterman is ongeveer 20 jaar en De Nijs ongeveer 25 jaardeze zou Woensdag in 't huwelijk treden. De Raad van toezicht der maatschappij en de Officier van justitie waren aanstonds ter plaatse. Tertond werd naar de firma Goedkoop te Amsterdam geseind om hulp. De vaart door het kanaal is natuurlijk gestremd. Schepen van kleine afmeting kunnen zon der bezwaar de spoorbi-'.g passeeren, daar op de locomotief ongeveer 0 meter water staat. Aanstonds werd onder toezicht van autoriteiten met het lichten aangevangen en Zaterdag werd de locomotief, deerlijk ontredderd, opgehaald en naar Haarlem ver voerd. Het lijk van den machinist is gevonden, hangende aan het reinrningswerk van de brug ook dat van den machinist-leerling is door een duiker boven gebracht. Van de brug zijn alleen een tweetal palen beschadigd. Een arbeider te Willemsoord, had erge kiespijn en nam een lucifer, waarmee hij in het tandvleesch ging pluizen. Binnen weinig tijd zwol de_ mond van binnen geheel op, de •lijn was niet te verdragen en de hulp van Ir. Koster werd ingeroepen. Deze verklaarde, lat er bloedvergiftiging ontstaan was; van genezing was geen sprake. Na vele pijnen overleed de onvoorzichtige. Een boerenknecht te Engelen tusschen den Bosch en Hcdel, die van zijn baas de op dracht had gekregen vier jonge poesjes om het leven te brengen, wilde een «aardigheid" nu', dbeestje.? hebben, en in plaats van ze te dooden, wierp hij ze gezamenlijk op een in de Dieze voorbijdrijvende ijssclioi. De oude kat dit, ziende, sprong haar kleintjes na, bereikte gelukkig de schol en bracht daarna al zwemmende haar kindertjes éen voor een naar een veilige plaats op clen wal. In een nabyziinde woning, waaruit men dit tooneeltje had gadegeslagen, werd de dan- pere moeder met haar kroost lielderijk op genomen. J 1 Het is eene wreede verpleging zinkingpij. nen en llerecijn door straffe wrijvingen, plaasters en anderen buitenwerkende middels «renezen te willen, daar deze ziekten hunne eenige ooi-zaak in den onzuiveren toestand des bloeds, dat te veel zuur bevat, vinden. Dezen zuurachtigen bloedtoestand komt van de rijzing van de maag onvereenzelvigde en onverteerde snij zen voort, vervolgens aan een stoornis in de werking van dit orgaan, of van <le lever of van de darmen. Het eenige en echt middel om volstrek llerecijn en zinkingpijnen te genezen is vooreei-st de regelmatige werking dezer organen te her stellen en de zuurheid uit het bloed te jagen. Het is ontwisbtaar bewezen dat «Warner's Safe Cure" met geluk de hardnekkigste ge vallen van llerecijn en zinkingpijnen geneest, door dit feit dat ze de regelmatige werking der darmen, der levers en maags hersteld, en alle oorzaak van brand verzuimd zooals ze den zuurachtige toestand des bloeds on zijdig maakt. Petrus Loch, te Litz bij Coblenz, Duitsch- land, schrijft dat hij volkomen van zijne zinkingpijnen en flereciju die hem reeds meer dan 40 jaren lijden deeden door «War ner's Sale Cure» genezen is, en dat. hij dit wilt doen weten voor het nut der talrijke pei-sonen die aan flericijn en zinking lijden. Mej. Elisa Kamm, te Glaris, Zwitserland, laat ons weten«Ik had sedert lange jaren hevige zinkingpijnen; de rechter arm, de schouder, in een woord de gansche rechter kant was hevig gezwollen, en de pijnen wa ren schrikkelijk. Ik probeerde eene menigte geneesmiddels, doch allen bleven zonder werking; eindelijk raadde men mij «War ner's Safe Gure» te nemen en inderdaad, na twee flesschen reeds begon ik te verbeteren na de derde fleseh kon ik mijne bezigheden hernemen en nu ben ik van mijne zoo pijn lijke en langdurende ziekte gansch genezen. Verkrijgbaar bij de generaal-agenten A. L. Saut Cie, Den Haag, tegen ƒ2.25. Reeds bijna veertien dagen is de Circus Carré avond aan avond tot den nok gevuld door een menigte, die het kan gerust gezegd worden in houfdzunk alleen komt, om het ballet tc zien, waarvan een zoo groote roep is uitgegaan, een roep, die zoor zeker niet ongewettigd is. Wie van dit ballet: Athea, de blanke slavin, of de favorite van den sultan, iets komisch verwacht, zoonis indertijd het Waterlmllet te aanschouwen gaf, of daarin denkt te vinden iets historisch, zooals later in Rembandt, zal zich vergissen. Athea is een ballet, zonder meer; het heeft feitelijk geen intrigue, het is een eenvoudige opvolging van allerlei dansen en passen, van optochten, van soms welluidende, soms ook het oor minder streelende Jauitzaren-muziok. Maar het geheel overbluft den toeschouwer door een verzameling van costumes, uitmuntende door fraai heid en juiste keuze, door atnnden en groepeeringen, die bewondering afdwingen, zelfs van hen, die niet met. balletten dweepen. De apotheose, waarhij een 300 personen in kleurrijke costumes zich bevinden op en om het tooneel, is een allerfraaist geheel en doet, zooals wij een buitenman in onze uabyheid hoorden zeggen„een mensch stik beduust staan." De heer Carré en zyn balletmeester. de heer Richard Riegel, hebben samen ieta gemaakt, dat ieder Amster dammer zal willen zien. En niet alleen ieder Amster dammer, doch ook velen uit de provincie zullen er voor naar de Hoofdstad trekken. Eergisteren was er te Amsterdam weel een geweldig standje, in het centrum der stad. De Pieter Jacobstraat geen heel beste buurt was weer eens in zeer rumnerigen staat. Voor perceel 19 verdrong zich een aantal nieuwsgierigen om een juf, die onder tamelijk gepeperde bewoordingen verklaarde, net niet eens te zijn met een ietwat oudere juli'rouw, die verklaarde dat het een «kasu- weeligheid" was, dat de dame, die voor de deur stond, met elk die haar geld leende, per slot van rekening altijd ruzie kreeg. Dat gaf al heel spoedig aanleiding tot eenlVisch vechtpartijtje. Terzelfder tijd hoorde men, uit liet tegen over gelegen perceel 38, ook verwoedde kreten. Daar was het een buurman, die een juffertje, daar bekend als «kleine Marietje" wildee- letten een lampje in het portaal te hangen. De vriend van duisternis had het hara te verantwoorden en tot slot van de voorstelling kwam Marietje met het corpus delicti (de lamp) naar heneden. Wat ter wereld vroeg ze met bewonderenswaardige rijk dom aan woorden aan het immer belang stellend en zeor talrijk publiek was on schuldiger dan «soo'n lampie?" Er scheen toch iets meer achter te schuilen want plotseling vloog Marietje met lamp en al, een daar de trap opgaanden manspersoon aan, en spoedig lag men als tiigei-s over elkaar te rollen; natuurlijk was ae lamp in duizend stukken. De «quetsie" eindigde eerst toen Marietje aan het dichtstbijzijnde politie bureau werd gevraagd «wat er aan scheelde." Toen de aardigheid er zoodoende af was, gingen ook de weetgierigen uiteen, moppe^ rend over de interventie van «die koperen." Om zich een voorstelling te maken van de crisis, waardoor de zaken te Parijs gedrukt worden, sinds het Panama-schandaal is uit gelekt, behoeft men slechts te letten op de cijfers. In December 1801 vertegenwoordigden de te Parijs gevormde handelsmaatschappij en een inleg van 50 millioen francs. In Decern-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2