Donderdag 9 Febr. 1893. No. 4222. 37e Jaargang. OFFICIERSEER. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.elke regel meer 40 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke, nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60. BINNENLAND. Men schrijft uit Den Haag: Ten aanzien van de lichte ongesteldheid van H. M. de Koningin-Regentes kan ik u de meest geruststellende mededeelingen doen. Dr. van Tienhoveu bezoekt H. M. eiken ochtend, te 10 uur, doch de ziekte beduidt gelukkig zeer weinig. Het is een gewone verkoudheid, zonde)- eenig verontrustend verschijnsel. De vorstin heeft haar kamer gehouden en zal misschien nog een paar da gen zich hebben in acht te nemen, maar dat is ook alles. Het valt nu erg ongelukkig, omdat fte hertogin van Albany, de zuster van koningin Emma, juist hier is'met haar twee lieve kindertjes, een jongen en meisje, 8 en 10 jaren oud, echt Engelsche kopjes. De hertogin gaat eiken dag uit rijden, bezocht Mauritshuis, was te Scheveningen en in het bosch, reed met onze jonge Koningin en met haar kinderen naar Zorgvliet, maar houdt overigens haar zuster, onze Regentes, aange naam gezelschap. De kinderen zijn lieve speelnootjes voor onze Koningin, wier prach tige speelkamer met den rijken inhoud en wier poneys, waarmede zij op Zorgvliet reden, hun afwisseling genoeg verschaffen. Van hoffeesten tijdens het bezoek der her togin van Albany is algezien, omdat deze sedert den dood van haar gemaal afkeerig is van elk feestgewoel en alle publieke ver makelijkheden. Men had nog gehoopt, dat de Regentes een tweede bezoek aan de opera zou hebben gebracht, bij de eerste reprise van Merten's Capitaine Noir, doch daar kwam niets van. De 80-jarige luitenant-generaal Engelvaart, oud-minister van oorlog, is zooals ik u reeds meldde overleden. Met dien oud-strijder van 1830 gaat een der merkwaardigste figuren van ons leger ten grave. Als gewoon vrij williger in dienst getreden, bracht hij het, door eigen energie en studie tot den hoog- steu rang. Hij was een jongen van 't plat teland, van eenvoudige familie, maar »er zat een kop op" en een wil in, waarmede hij alles bereikte. Hij was als strikt rechtvaardig, eerlijk en doortastend bekend, maar bovenal als een trouw vaderlander. Zulke self-made men worden zeldzamer en zeldzamer in ons midden. Verleden week verloren wij een soortgelijk toonbeeld van energie en degelijkheid in den bekenden meubelfabrikant en magazijnhouder Pander nu weer een zoo kranige figuur op militair gebied als de kloeke Engelvaart. Feuilleton. Vrij naar 'tDuitsch door S 15). „Dat je de uitdaging van dien hengel hebt geweigerdkun ik mij voorstellen, maar dat je je hebt laten beleedigen, zonder op hetzelfde oogenblik dien knaap te tuchtigen, is mij onbe grijpelijk, dat is De oude heer zweeg, bil wilde het woord niet uitspreken, dat hem on de tong lag. Opnieuw vatte Weaig moed en de hand op zijns vaders schouder leggend, hernam hij aar- zeiend ,,Ik zou zoo graag willen, papa, dat u den jongen Fahland aan het verstand wist te brengen dat hij mijn uitdaging aannemen moet." De overste liep in de kamer op en neer, zenuw achtig aan zijn knevel trekkend. „Ik begrijp zelf, dat dit de ecnige weg is, hoe pijnlijk het mij ook valt om na het gebeurde, het huis van den bankier weer te betreden," verklaarde de overste. „Maar het is de eenige kans op redding, welken je nog hebt. Weigert den knaap echter toch, dan de ou<le heer stampte toornig met den voet op den grond, „neen, daar wil ik nietnan denken. Het is te r;. Ëen Lühc zóo beleedigd door zulk een baar- deloozen knaap." De luitenant baldo de vuisten, zijn gelaat Wie geeft ons anderen om hun plaatsen te vervullen Tot besluit een opwekkend nieuwtje. H. M. onze Koningin-regentes (onuitput telijk in liefdadigheid, heeft, vernemende dat de «Christelijke volksbond," de zoo heilzaam werkende instelling, die arbeid verschaft aan honderden mannen, en brood en koffie aan allen die behoeftig zijn allen, zonder verschil van godsdienstige belijdenis in fi- nanciëele moeielijkhcden verkeertmoeilijk heden niet onstaan door 'taankoopeu van een eigen huis en welingericht vergaderlo kaal, gelijk een zusterinstelling meende noodig te hebben, terwijl ze dientengevolge thans de aanvragen om hulp van honderden ge breklijdenden moet afwijzen) H.M.dan, heeft 'tBestuur van den Volksbond, diehoeianger zoo meer populair wordt en dat ook ver dient, opnieuw met een gilt van 800 gulden verblijd. Moge haar koninklijk voorbeeld velen tot navolging prikkelen Volgens een te Breda ontvangen bericht, heeft H. M. de Koningin-Regentes liet voor nemen in Mei a. s. deze stad te bezoeken. H. M. de Koningin heeft Graaf Dumon- ceau opgedragen H. M.'s gelukwenschen aan Z. H. Paus Leo XIII over te brengen. De hertogin van Albany zal met haar kin deren Maandagavond met den trein van 6.38 Holl. Spoor de Residentie verlaten. De commissie tot oprichting van het stand beeld voor Jan Pietersz. Coen te Hoorn zal HH. MM. de beide Koninginnen verzoeken dit voorjaar de onthulling met Haar tegen woordigheid te vereeren. Het adres aan den Minister van Binnen- landsche Zaken, houdende verzoek om een gereglementeerde rijkskeuring van vleesch, afkomstig van groot en klein vee, met ont eigening bij afkeuring tegen de werkelijke waarde, is te Delft en omstreken binnen en kele dagen door bij na 800 adressanten onder teekend. Ingevolge Ivon. besluit zal het verlof, bij de inlijving toe te kennen aan lotelingen en nummerver wisselaars dei' lichting van 1893, die vóór hun inlijving door vrijwillige oefe ning in den wapenhandel reeds een zekere mate van geoefendheid hebben verkregen en in de maand Maart worden ingelijfd, worden kleurde zich donkerrood de vader verliet het vertrek zonder zijn zoon met blik of woord te verwaardigen. Zijn eerste gang was naar de woning van den overste Von Bornstcdt. Met een handdruk gaf deze Wedig'8 vader zijn deelneming te kennen. Het onderhoud tusscnen de beide mannen was kort en nadat de overste den heer Von der Lühe de troostende verzekering had gegeven, dat zijn zoon, wanneer hij met den jongen Fahland duel leerde, den dienst niet behoefde te verlaten, be gaf de oude man zich naar den heer Fahland. Een triomfeerend lachje verhelderde een oogen blik het gelaat van den bankier, toen de hoofdoffi cier bij hem aangediend werd. Zijn eerste gedachte was, hem niet te ontvangen, doch hij bezon zich, ten deele. wijl hij het een zekere zelfvol doening vond om den trotschen militair thans tegenover hem als vrager te zien, ten deele omdat hij een zekeren eerbied koesterde voor diens grijze haren. De begroeting der beide heeren was zeer koel en vormelijk. Het pijnlijke gevoel, dat deze ont moeting den ouden krijgsman v n-oorzaakte, ver ried zich door den verlegen blik zijner oogen en door den onzekeren toon, waarop hij tot den bankier zeide: „Ik hoop, dat u het mij niet kwalijk neemt, mijnheer Fahland, dat ik u nogmaals kom lastig vallen, maar de reden daarvan is zóo dringend, dat ik mijn bezoek geen oogenblik kon uitstel len. Ik kom tot u met een opdracht van mijn zoon, die uw zoon een uitdaging zond, welke deze weigerde, ofschoon hij toch als student en als corps-lid „Die weigering geschiedde op mijn bevel", verleend tot 4 April. Evenals ten vorigen jare zal ook nu bij de oefeningen der recruten, die in Maart a. s. onder de wapens komen, de dienst zoodanig worden geregeld, dat de namiddag-oefenin gen te 5 uren geëindigd zijn. Met ingang van 10 Februari 1893 wordt het vervoer van kalveren, jonger dan zes maanden, naar Friesland verboden uit den kring, omvattende de provinciën Noord-Hol land, Zuid-Holland, Utrecht, Overijsel, Drente en Groningen. De Katholieken in Nederland zijn door hun bisschoppen uitgenoodigd tot een nationale bedevaart naar Rome. Op hun verzoek heeft het comité der Nederlandsche bedevaarten zich aan het werk gezet, cm de reis naar de Eeuwige Stad te regelen. Het zeldzame feest, dat daar gevierd wordt, het 50-jarig bisschopsjubilé van den Paus, heeft er toe geleid de bedevaart zoo in te richten, dat zoo veel mogelijk aan alle billijke eist-hen van een groot aantal pelgrims zal worden beantwoord. De reis- en verblijfkosten zijn in de eerste klasse van Amsterdam f312, van 'sGraven- hage f311. van Rotterdam en Utrecht f309, van Rozendaal f306. De tweede klasse is f50 minder. Zij, die te Rome voor eigen logies willen zorgen, betalen f50 minder. Aan de oproeping van mr. Koning te Finsterwold tot vorming van een «Bond van 'Orde" hebben ook een aantal fabrieksar beiders van Oudepekela gehoor gegeven: zeer velen hunner hebben zich op de lijst laten inschrijven. Door de Broederschap van candidaat-no- tarissen in Nederland is een gouden medaille en flOO uitgeloofd voor «het beste populair geschritrje betreffende de juridisch-oecono- misehe gevaren, voor het publiek verbon den aan den rechtsbijstand van onbevoegden (zaakwaarnemers) bij het opmaken van ak ten." De mededinging is vrij. De antwoorden moeten vóór 1 Januari 1804 worden inge zonden aan J. J. Smith te Amsterdam, alge meen secretaris der Broederschap. Niet minder dan 27 villa's zullen er bin nenkort te Hilversum worden bijgebouwd, bijna alle voor rekening van Amsterdamse he familiën, die zich daar metterwoon zullen vestigen. Een gevolg van de nieuwe belastingen? viel de heer Fahland hem beslist in de reden. „Op uw bevel?" riep de overste uit. Die ver klaring had hij niet verwacht. Hij had tot nu toe geloofd, dat die weigering in een opwelling van honenden trots gegeven was en zich met de hoop gevleid, dat het hem niet moeilijk zou vallen om den student van besluit te doen ver anderen, als hij een beroep deed op zijn eerge voel. Doch thans begreep nij eensklaps, dat "de zaak nog veel oneindig veel erger stond dan hij gedacht had. Het kostte hem moeite zijn toorn te bedwingen doch hij vervolgde vrij bedaard: „Gij zult zelf met mij moeten erkennen, mijn heer Fahland, dat, wegens de grove beleediging, welke uw zoon ik ontken niet, dat deze niet eenige reden daartoe had den mijne aandeed, een duel tusschen de jonge lieden onvermijdelijk, ja zelfs noodzakelijk is." Op den koopman maakten die woorden weinig indruk. „Ik zie niet in," antwoordde deze koel, „dat mijn zoon verplicht is zich te laten dood schieten, wijl hij student is." „Zich laten doodschieten?" protesteerde de officier. „Bij een duel staan ae kansen voor beide partijen immers gelijk?" „In dit geval echter niet," merkte de bankier, ietwat spottend aan. „Mijn zoon is eerst acht tien jaar en heeft wellicht in geheel zijn leven twee of driemaal een pistool gehanteerd. Uw zoon daarentegen is met het gebruik van dit wapen, daar hij reeds jaren lang officier is, vol komen vertrouwd. U ziet dus, dat de kansen wel degelijk ongelijk staan." Het werd den heer Von der Lühe voortdu rend onbehaaglijker te moede. In verband met het twistgeschrijf over de bewering, dat Katholieke militairen zouden achterstaan bij Israëlietische, wat betreft de gelegenheid tot bijwoning hunner godsdienst oefeningen, is door den Minister van oorlog bepaald, dat: het vrijstellen van Israëlietische militairen van wachtdiensten van Vrijdag op Zaterdag en van Zaterdag op Zondag, niet meer zal geschieden; op Zon- en feestdagen alle corveeën te 9 uur aes voormiddags moe ten zijn afgeloopen; het inkoopen van vleesch voor Maandag den Zaterdag te voren zal geschieden, en voor zooveel de Israëlietische militairen op Sabbath en on hun groote kerkelijke feestdagen vrijgesteld worden van corveëen, zij daarvoor bij voorkeur op Zon dag moeten worden aangewezen. Te Rotterdam is in den ouderdom van bijna 60 jaren overleden mej. R. de Goeje, meer bekend als Agatha, de vruchtbare schrijfster en vertaalster van kinderboekjes, o.a. redactrice van Voor 'tjonge volkje. STADSNIEUWS. Gistermiddag te éen uur vergaderde de Raad dezer Gemeente, onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck; alle leden waren ter vergadering. Na het voorlezen en arresteeren van de notulen der vorige vergadering, bracht de Burgemeester het praedvies van het Dage lijks bestuur uit nopens de requesten van Kerkeraden der Afgescheiden gemeentenen van de hier gevestigde afdeeling van Patri monium, houdende verzoek de kermis af te schallen. Dat praedvies luiade, dat er voor alsnog geen aanleiding bestond om terug te komen op het besluit van 26 Augustus 1890. Zonder hoofdelijke stemming werd conform besloten. De kermis wordt dus niet afgeschaft. Alsnu kwam aan de orde een ontwerp besluit tot wijziging der Gemeente-begi'oo- ting, dienst 1892. Met algemeene stemmen aangenomen. Daarna was aan de orde het ontwerp besluit tot liet aangaan eener geldleening ten laste der Gemeente tot een bedrag van 40 000, rentende 3'/i 's jaars. De leening wordt gesloten ten behoeve van den bouw der scholen aan Beekstraat en Koningstraat. De heer Van den Wall Bake had een bezwaar tegen een der voorwaarden, voor komende in den ontwerp-prospectus welke voor de Raadsleden ter lezing gelegd is, en „Geheel en al verwerpen kan ik uw niet) mijnheer Fahland, maar waarom denkt u dadelijk aan een zoo ongelukkigen uitslag?" De bankier liet den blik doordringend op den overste rusten, terwijl hij vroeg: „Kunt u mij de verzekering geven, dat het slechts te doen is om een bloote formaliteit en dat het duel in elk geval geen bloedigen afloop zal hebben?" De hoofdofficier bewoog zich onrustig; Een onwaarheid wilde en durfde hij niet zeggen en de waarheid evenmin, want dan vernietigde hij daarmede de bereiking van zijn doel. „Dat dat kan ik natuurlijk niet," hernam hij ontwijkend. „Niemand kan voor den afloop van een duel instaan. Maar bedenk toch, mijn heer Fahland, in welk een ongelukkige positie mjjn zoon zich bevindt." De opgewondenheid van den armen vader werd voortdurend grooter, naarmate hij tot de ontdekking, dat de bankier zich de gelegenheid niet wilde laten ontgaan om zich te wreken. „Hoewel ik volstrekt de handelwijze van mijn zoon niet goedkeur, al kan ik mij zijn verbittering na al het voorgevallene best be grijpen. zoo kan men van mij toch niet verlangen, dat ik het lijdzaam zou toezien, dat mijn zoon het leven verloor." Zijn zelfbeheersching dreigde den overste thans te begeven, nu zijn kans op welslagen steeds geringer werd. „Ik ben overtuigd, mijnheer Fahland, dat uw zoon, als ik hem spreken mag. Wordt vervolgd.) 1

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1