wenschte, dat de leening zou worden toege kend aan de hoogste inschrijvers en tegen den laagst ingeschreven koers. Na eenige bedenkingen door de heeren Visser, Groockewit en Van Esveld en repliek van den heer Van den Wall Bake werd diens amendement, met 10 tegen 7 stemmen aangenomen, waarna met alge- meene stemmen besloten werd, de leening uit te schrijven. Op een vraag des heeren Van den Wall Bake of de eerste termijn van storting niet nader moest worden aangewezen in den prospectus en waartoe de eerste coupon (van een maand) diende, antwoordde de Burge meester, dat de eerste storting zal gevraagd worden, zoodra het geld noodig is, waarschijn lijk 4 Mei en dat de maand-coupons ook elders uitgegeven worden. De leening wordt dus aangegaan en in den prospectus, die welhaast zal verschijnen, worit nu vermeld, dat de toewijzing ge schiedt. aan hen, die voor bet grootste bedrag willen deelnemen, zoo noodig ponds ponds gewijze en tegen den laagsten Koers aoor de nscbriivers gesteld. In het plan wordt nog bepaald, dat geen inschrijvingen beneden den koers van 98 worden aangenomen, en dat jaarlijks min stens éen aandeel van f1000 of 2 aandeelen a f500 /.uilen worden afgelost, na vooraf gaande uitloting in de maand November. Daarna kwam in behandeling het voorstel van B. en W. ten aanzien van de aansluiting aan het telephoon-net, krachtens art. 2 der akte van overeenkomst, aangegaan met de Nederlandsche Bell telephoon-maatschappij. Het voorstel van het Dageiijksch bestuur strekte om vergunning te geven aan ge noemde Maatschappij om ook hier ter stede een publieke spreekcel in te richten, terwijl de Gemeente dan aan die Maatschappij ge durende 5 jaar een bruto ontvangst van f300 garandeert. De heer Van Esveld wilde gaarne zijn stem geven om het bedrag van f300 per jaar ten behoeve van den handel te doen toestaan; hij wees er op hoe, bij het tot stand komen der telegraaf hier ter stede (in 1802) een dergelijke garantie gevorderd werd en hoe, bij den grooten vlucht dien het telegraaf- verkeer nam, deze cautie nimmer werd op- feëisclit. Spreker vertrouwde, dat liet met e telepboon even zoo gaan zou; hij achtte echter de inrichting van liet. eentraal-spreek- station aan de voormalige Utrechtsche poort weinig gewenscht en zou liever een plaats in het centrum der stad aangewezen zien. Ook vroeg hij of de onooglijke houten tele- phoon-palen niet door sierlijke ijzeren kon den, ver vangen worden. De heer Van den Wall Bake herin nerde aan de bemoeiingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier in zake de telepboon en hoe weinig blijken van belang stelling dat lichaam ondervond toen het ae telephoon onder de aandacht der ingezetenen bracht. Hij achtte een aansluiting van de Ge meente aan het intercomunaal-verkeer alleen nuttig, als ook in de gemeente telephoon-ver- keer bestond en wenschte derhalve, dat het geven van de garantie en het verleenen van ae vergunning tot aansluiting aan hetinter- comunaal verkeer afhankelijk zou worden gemaakt van de bepaling, dat de Mij. ook «le kantoren en huizen in ae stad telephonisch zal verbinden, op de reeds vroeger door ons medegedeelde voorwaarden, en dat die ver binding zal tot stand gebracht zijn uiterlijk zes maanden nadat de waarborg is ingegaan. Dit amendement werd met algemeen e stem- men aangenomen en de telephoon-zaak diens volgens aangehouden. Nopens een missive van Gedeputeerde Staten van Utrecht, ten aanzien van de grensscheiding tusschen Amersfoort en Leusden, werd beslo ten, het rapport al' te wachten van de com missie in wier banden het schrijven gesteld is. Als laatste punt der agenda kwam in be handeling het advies van B. en W. op een request van eigenaren aan den Vlasakkerweg, tot hardmaking van dien weg. Het praeadvies luidde, requestranten op te merken, dat bedoelde weg Rijkseigendom is, bepaaldelijk van den Staatsspoor, zoodat de Gemeente aan het verzoek tot harden van den weg niet voldoen kan. Nadut de heer Van den Wall Bake gevraagd had of, althans voor 'toogenblik, hier inderdaad sprake is van een publiek belang, verklaarde de heer Zand ijk zich te vereenigen met het praeadvies van B. en W. doch merkte op, dat o. a. de Dievenweg van lieverlede zonder kosten voor de Gemeente door pu instorting gehard en in goeden staat gebracht is en vroeg hij of de Vlasakkerweg niet evenzoo door puinstorting in beter toe stand mag gebracht worden. De heer Groockewit zou wenschen,dat het Gemeentebestuur vorgunning vroeg aan het Rijk oiu op bedoelden weg puin te doen storten, dat hier ter stede overvloedig aan wezig is. zonder dat de Gemeente nochtans verplicht zou wezen om den weg in goeden staat te onderhouden. Nadat de heer De Koning aangetoond had, dat hier wel degelijk sprake is van een algemeen belang, daar de Vlasakkerweg een verbinding vormt van den ouden weg van dien naam met den Utrechtschen weg, en de heer Zandiik nogmaals had aangedrongen op de wenscnelykheid, dat de Gemeente ver gunning tot harding zou vragen aan liet Rijk, werd zonder hoofdelijke stemming besloten; 1° om aan requestranten bet boven meege deeld antwoord te zenden, en 2° om aan het Rijk vergunning te vragen tot harding van den weg. ALsnu werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken. Het request van A. Maas tot verhooging van zijn gratificatie werd verzonden aan B. en W. om praeadvies. Het rapport van de Commissie voor de pros titutie zal met een request der Middernacht zending in een volgende vergadering behan deld worden. Eveneens werden om praeadvies aan B. en W. verzonden een request van bewo ners achter Bloemendaal, over het weder rechtelijk rijden met gierbakken en een re quest van eigenaren aan de Korte Beekstraat nopens aankoop door de Gemeente van het gedeelte weg tusschen Beekstraat en Plant soen. B. en W. hebben, omtrent de rapporten van de Cholera-commissie, waarbij werd ge wezen op den toestand waarin sommige woningen verkeeren tengevolge van den ge- brekkigen waterafvoer, advies gevraagd aan de openbare gezondheidscommissie en den gemeente-architect, welke laatste den aanleg van riolen door de gemeente het eenig af doend middel acht, waarvoor echter alleen voor het gedeelte binnen de buiten-singel- grachten gelegen, een uitgaaf van f 100 000 zou gevorderd worden. Wegens deze groote onkosten onthielden B. en VV. zich thans van een bepaald voorstel aan den Raad en bepaalden zij zich tot deze mededeeling. Ook werden ter Secretarie gedeponeerd de missiven van Gedeputeerde Staten tot f;oedkeuring van de Gemeente-begrooting, iet aanvullings-kohier, de verhooging van jaarwedden van onderwijzers, enz. De Burgemeester deelde vervolgens mede, in antwoord op de desbetreffende vraag, door mr. J. Heyligers in de vorige verga dering gedaan, dat 'een commissie jl. Zater dag bij den Minister van Binnenlandsche Zaken op audiëntie ging om andermaal te spreken over liet overnemen door liet Rijk van de Hoogere Burgerschool hier ter steile, doch dat de Minister verklaard had, «onmach tig te wezen op de zaak in te gaan." Met het oog op net andermaal dreigende cholera-gevaar vroeg thans dr. P.G roe ne boom het woord, om in de eerste plaats hulde te brengen aan de Cliolera-com missie en zijn ingenomenheid te betuigen met het rapport der Gezondheids-commissie en ver volgens te vragen welke maatregelen reeds genomen zijn of genomen zullen worden om de ziekte, zoo zij zich in '93 weder vertoo- nen mocht, te weren of althans te beperken. Spr. wees op de onvolkomenheid van de Verordening op de middelen tot bevordering der openbare gezondheid en meende, dat deze van 21 Februari 1890 datecrcnde Ver ordening herziening behoefde. De Burgemeester deed toezegging, dat de zaak in een volgende vergadering ter sprake gebracht zal worden en herinnerde er aan hoe, bij de Begrootings-diseussiën, reeds in beginsel besloten was tot herziening van bedoelde verordening. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering even na tweëen gesloten. Gelijk wij gistermiddag reeds aan onze abonné's in de stad berichtten, is onze voor malige stadgenoot de heer C. V. Gerritsen gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Bij de Dinsdag 7 Februari, te Leeuwarden gehouden hei-stemming voor éen lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, ter ver vanging van mr. J. Zaaijer Az, zijn van de 328b kiesgerechtigden opgekomen 2044. Het bleek gisteren, dat 33 briefjes van on waarde waren en dat zijn uitgebracht op den heer Gerritsen (rad). 1332, en op mr. J. Troelstra (lib) 1279 stemmen. Bij de verkiezing op 24 Januari gehouden, zijn opgekomen 2195 kiezers, van onwaarde 2Ï5; volstrekte meerderheid dus 1087. Toen verkreeg de beer J. Troelstra 896, do heer C. V. Gerritsen 689, de heer Van Vliet (anti-lib.) 332 en de lieer Van der Zwaag (soc. dem.) 231 stemmen. Op 2* Januari kwamen van de 1855 kie zers te Leeuwarden onderscheidenlijk op 1315 eu 1483; in Leeuwarderadeel van de 923, 505 en 729: in ldaarderudrel van <lo l!Hi, 374 en 424, zoodat eergisteren 445 stemmen meer werden uitgebracht. Ds. C. D. Sax Jr, Remonstrantsch predi kant te Boskoop hoopt aanstaanden Zondag voor le gaun by de godsdienstoefening in de Remonstrantsch e kerk alhier. Ds. P. Ringnalila te Groningen, die door de Christ, gereformeerde gemeente alhier beroe pen werd, heelt voor dat beroep bedankt. De 2e luitenant W. A. F. G. Bolken van liet 2e Bat. 5e Reg. Inf. is overgeplaatst bij het 5e Bat. van dat korps, te Utrecht, doch I blijft voorloopig gedetacheerd te Scbeemda. Door den kolonel-commandantvanhetöe regiment infanterie zijn van de ,gqg korps bestemde miliciens der hating de Bataljons te Auiers oort i^edeeld 4^ man en wel uit Utrecht 1Ü, mt Friesland 100, uit Overijsel 217 en uit Drente 105. Bij het bataljon te Nijmegen, dat 1 Mei hier in garnizoen komt, zyn ingrieelddU miliciens uit Gelderland.®n én 40 te Utrecht 125 man uit Geldei land en UltBi? deXtterijen van het 4e|\egmentveW- artillerie hier in garnizoen worden ing«Iceia 20 miliciens uit Friesland, 25 uit GioninD en 15 uit Drente. De bii het O. I. leger voor den tijd van 3 jaren gedetacheerde le luitenant der cava lerie hr C. A. van Druijvestein - vroeger hier in garnizoen heelt verzocht, m I»1 a s. met een der stoomschepen van de Maat schappij Nederland zijn bestemming te mo gen volgen. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van den Bond van Oud-onderolïicieren, vei scheen het Orgaan van die \ereenigmg Jl. Zaterdag in feestgewaad. De hier ter stede gevestigde afdeeling tan dien Bond is er Hink in vertegenwoordigd, wei een bewijs, dat haar bestuur zeer aetiei is. Twee huzaren van dit garnizoen, die zonder verlof de stad verlaten hadden en zich Zon dagavond vrij willigte Utrecht aan de artillerie- kazerne aanmeldden, werden Maandag naai hier teruggeleid. Morgenavond om 8 uur wordt in »de Arend een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de Amersfoortsche IJsciuo Voorwaarts. In behandeling zal komen een voorstel van het Bestuur tot het aangaan eenergeldleenmg, tot een bedrag van f500. Niet, zooals aanvankelijk het voornemen was, zal de Amersfoortsche footbal-club a. s. Zondag een wedstrijd houden tegen de Utrechtsche zustervereniging, doch zij ral op dien dag, weder op 't sportterrein by Leusden, een return-match spelen tegen de Rutterdamscbe voitbal-vereeniging Sparta. Op nu, heeren forwards; maakt uw aan vallen krachtig en kuit u niet terug dringen. En ook gij. quarter-backs, backs en goalkee per, bedenkt, dat ge althans gelijk kunt spelen, dat ge elkaar steunen moet. Waarom moet Amersfoort onderaan de lijst der tweede klasse spelers komen te staan Let op uw samenspel en ge zult zien, dat ge niet minder krachtig zijt dan andere binnenlandsche spelers. Naar aanleiding van een der Experimental-VortrSj/e welke de lieer Dahne in „Odeon" te Amsterdam hield, schrijft de Amstmtamxhe Courant: Nu een zeer bevattelijke verklaring gegeven te hebben van het elektrisch booglicht, waarbij o. a. het vervluchtigen van alle metalen in dat licht werd aangetoond en daarom voor het verkrijgen van boog licht alleen kool, die gloeit, te gebruiken is. ging de heer Diihno tot het eigenlijke onderwerp voor den avond, n- melyk licht, over. De verschillende theorieëu over licht werden ont wikkeld en onze geniale landgenoot Chr. Huijgcns, die aannam, dat licht ontstaat uit de golfbeweging van aether, welke theorie nog heden wordt aange nomen, werd daarbij niet vergeten. Het licht der electrische lantaarn werd op een scherm geprojecteerd, waardoor de verschillende vor men, die do koolspitsen in het clcctrisch booglicht aannemen, alsmede hun verschillend lichtend ver mogen (naar gelang zij met den positieven of den negatieven pooldrand der batterij zijn verbonden) prachtig werd aangetoond. Van de breking van het licht kwam de spreker al van zelf op de dubbele breking, door het licht tes laten gaan door kalkspnathzeer schoon kwam dit uit door weerkaatsing op het scherm. Van het gei>olariseerde licht scheen de heer Dithne ernstige studie gemaakt te hebben. Gepolariseerd licht (licht van waaruit de golfbe weging van den aether niet meer naar alle richtin gen plaats vindt, maar slechts in een richting geschiedt) worut hier dienstbaar gemaakt tot het bepalen van het gehalte van suikeroplossingen, om echte van valschc edelgesteenten te onderscheiden, enz. De wjjzc waarop men lic.it kan polarisceren, va- melijk door dubliele breking, door middel van kalk- spaath, door opslorping van net licht door tourmuljjn en door breking en weerkaatsing, werd op interes sante wijze aanschouwelijk voorgesteld. Vermelden wij hierbij een proefneming van totale roflexie van electrisch licht in een waterstraal, die uit een waterreservoir vloeit, zoodat het licht voortdurend in het water zelf wordt weerkaatst en de waterstraal alzoo inwendig geheel wordt verlicht en een straal vuur gelijkt, (het principe der eutndrs luminruMri van de jonste I'arijschc wercldlentoim- stelliug); en dut bovendien de schooljeugd onthaald werd op een in kleuren geprojecteerd theorema van Pythagoras, dan is liet zeker onnoodig het publiek op te wekken om de voordrachten van den heer Diihno te gaun bijwonen. Aanstaanden Woensdag, 15 Febr. ral de b- kende professor Roseo uit Petersburg, pres- tidigitateur, 's middags om twee uur een kindervoorstelling en s avonds te half acht een buitengewone voorstelling in de groote zttttl van Amicitia geven. Naast ons liggen vei-schillende recensiën van groote en Heine bladen en eigenhandig geschreven aanbevelingen van het bestuurder verschillende vereenigingen, waarin de lieer Bosco optrad en alle, zonder onderscheid, roemen de werkzaamheden des heeren Bosco ip .finer gezellin, mej. Margaretha, ten zeeSe ^wonderlijk vlng .wo.3en ,1e goo- f 1, uitgevoerd, terwijl bij lie avond, voo Selling de nieuwe Sensatie-experimenten oS het geS®1 va" Somnambulisme Moemo- teeliniek, Gednelitenlezen, Psychologie en Stische Manifestatie, waarvan meg. Man- cnretha het leeuwenaandeel heelt, zeer zeker de algemeene belangstelling zal 'rekken. Waar de heer Bosco, blijkens dedagbktd- verslagen. in zoovele plaatsen een talrijk en dankbaar publiek, zoowel uit kinderen als ■èhvassenen bestaande, vond, zullen ook bier .er stede stellig velen zijn voorstellingen willen bijwonen. Gemengd Nieuws. F ven vóór het afdrukken bericht men ons, dat ritmeester ihr. W. van de Poll, adjudant van H. M. inderdaad ontslag uit den mili tairen dienst gevraagd beeft. De speciale correspondent van het Handelsblad heeft ziju revolutionnnire beeldengalerij ver meerderd met het volgende portret: Ik had te Hoogezand het voorrecht kennis te maken met den bekenden socialist Tmvailleur, dien ik on straat ontmoette, zoekende naar zyn woning, en wiens ware naam Duitjes is. Hy is, evenals de meeste leiders der beweging hier, een jongmenach van circa 23 jaar, die er niet sterk, doch zeer nerveus ""lij'verklaarde eerst, niets met mij uitstaan te illen hebben, omdat dc liberale pers licrn zoo belasterd had en alles wat hij zeide scheef voor stelde. Ook zcidc hjj, niet ijdel genoeg te wezen zich te laten interviewen nis een gewichtig per il. Dit beviel mij wel in den mnn, en ik wist het gesprek een meer gemoedelijke richting te geven, zoodat wij ten slotte een vrij lang onderhoud had den, later in zijn woning voortgezet, llij verklaarde mij, een hekel te hebben aan de dagbladpers die de journalisten dwong tot vluchtig en partijdig schrijven, het publiek tot opjiervlakkig lezen over allerlei onderwerpen. Hieraan weet Tmvailleur de «verdreven en eenzijdige denkbeelden hij dc burgerij over het socialisme. Het verbod om dagbladen uit te geven, zou. meende hij, indien het uitvoerbaar was. een voldaad zijn. Dit gezegde had ik eerder van een reactionair, of van oen aanhanger vuil licnon's cstho- tisch-wysgeerige theorieën verwacht, dan van ecu sociaal-democraat. Tevens vond ik het vreemd uit den mond van iemand, die zelf een courant redi geert, De Arbeider, welke zeker niet op diep-door- daehie artikelen kan hogen. Het antwoord hierop luidde, dat zijn courant beter was, omdat die zich speciaal op beschrijving van arbeidstoestanden toe legde. Ik bracht de theorieën en de tactiek der socia listen ter sprake. Luitje# verklaarde zeer wel le be grijpen, dat algoheelo omverwerping der maatschappij een-klap# niet te bereiken was en dat het ontwilc- keliugs-proces zeer langzaam zoude gaan. Alleen meende hij dat deze evolutie niet tot stand kon komen zonder schokken, welke de sociaal-democratic geroepen was te voorschijn te brengen, llij stelt zich dus den gang der maatschappij voor als een stilstaanden trein, waartegen men telkens een enkelen lossen waggon laat aanloopcu. die hem met schok ken langzaam voorwaarts duwt. Het voorspiegelen der spoedige revolutie is derhalve een zelfbewuste onjuistheid, noodzakelijk voor het voortdrijven der maatschappij. Deze tactiek is duidelijk, en haar leer, gegrond op een pessimistische levensbeschouwing, bezit een ze kere mate van logica. Nu openbaart zich echter een merkwaardig meeningsverschil tusschen dc opvatting van De Arbeider, het orgaan van mr. Troclstra. over een onderdeel der tactiek. Dc eerste verklaarde zich tegen het gebruik maken vat» het parlcineiitairo stelsel en tegen het deelnemen aan de verkiezingen, als middel om tot het socialistische einddoel te ge raken; de laatste is er vóór. Voor zij»» anti-parlemcntarismc bestaat by Tmvail leur een grond, en dit gaf mij de overtuiging, hoe weinig de man thuis is in ziju eigen begrippen, hoe slecht het onderscheidingsvermogen tot afbakening van denkbeelden en leerstukken in zijn geest ont wikkeld moet zyn. Ken parlement vuil honderd menschen dus redeneerde hijonverschillig hoo ook samengesteld, kan nooit wetten maken, die liassen voor alle overige mensehen. Geschiedt dit toch, dat» moet ieder zich wringen naar het model, pasklaar ge maakt voor het ééne honderdtal, en is de vrijheid van beweging verloren. Beter dus is het in het geheel geon wetten te maken. Hier was de logica by Travaillour volkomenfoek en raakte hij van het socialisme inde anarchie veizeild. Is er voor een verstandig mensch grooter tegenstelling denkbaar, vroeg ik hem, dan tusschen eon socialist, die alles iu de maatschappij oncanlaeeren en regelen wil, en een auarehist, die niets wil orgiuiisecrcn en door het verbreken van file bandon komen wil tot absolute regelloosheid, waarin hy don idealen toestand ziet? „Woorden zijn my onverschillig," luidde hot antwoord, „of ik anarchist of socialist ben. is mij geheel hetzelf de." Dit antwoord deed mij <lc slotsom trekken, dat dc socianl-demoerntie in liet Noorden nog in do vlegel jaren is en er kop noch staart aan te onderkennen vult. Met een socialist valt nog te redeneeren, maar met oen socialist-anarchist, opgebouwd uit twee elementen, welke elkander vernietigen, wordt du discussie wel eenigszins bezwaarlyk. De sterkste impressie, welke ik uit het Oldnmbt nicdeuecin, is wel deze, dat de groote invloed van dit onnoozelc slag van socinli>mc op de arbeiders een ernstige aanklacht bevat tegen dc bezittende klas sen. Hoe nu Drie half-volwassen jongelieden en een dorpsherborgicr, met onrjipc ideëen en een melo-dra- matischen stijl gewapend, zweepon een gchccle be volking op, lokken een reeks gewelddaden uit, zetten do autoriteiten schaakmat en houden Let gchcrlc land in spanning Hestiuit er dan zóó weinig voeling tusschen de ontwikkelde burgers en het lagere volk; is dc vcrwndorhig zóó groot, dat de ontevredenheid deze woordvoerders kan kiezen, en zich lucht kan geven m dezen ntyi, zonder dat er een homerisch gelach is opgegaan onder alle mei -clulie hun gezond verstand bewnard hebben Wordt er dan niets gedaan door do bezittende klassen om dc grieven weg le nemen, kennis te verspreidden en zich met dit goede, eenvoudige volk te verstaan en zoo in te lmlen wat roods te lang werd verzuimd De Hoagsche rechtbank veroordeelde Dins dag mr. Th. G. A. S., die een knaap opliet Bezmdenliout in. Don Haag met bijtend vocht bespoot, tot zeven dagen gevangenisstraf, wegens «door schuld veroorzaken van liclui-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2