ssgs; BINNENLAND. De commissie uit «le Tweede Kamer voor •de voorbereiding der failtissementswet verga- derde wederom. Dit jaar zijn er 20 plaatsen opengesteld voor adelborst de klasse, bij bet Kon. insti- tuut der marine te Willemsoord. Aan het eind-examen bij de Koninklijke Militaire Academie zullen dit jaar deelnemen: voor de infanterie bier te lande en in Oost- lndië. ieder 24: cavalerie h. t. 1. 13, idem in Oost-lndië 4; artillerie h. t. I. 7, idem in Oost-lndië 5; genie li. t. I. 4, in Oost-lndië 2 cadetten. De Februari-oflevering van de Militaire Spectator bevat een zeer merkwaardig artikel, een degelijk, gemotiveerd oordeel over het door den Minister van Oorlog ingediende Wetsontwerp tot regeling van de samen- j£ stelling der landmacht, terwijl liet aan dui delijkheid en beslistheid zeker weinig te wenschen overlaat. Het slot van bet, oordeel luidt: «Na alles wat in de laatste jaren over legervorming en legerinrichting gesproken is, moet zoli's de laagst gestemde verwachting door dit Ontwerp bittor zijn teleurgesteld Wij willen dan ook niet verhelen, dat bij de bcstudeering daarvan ons de moed en bij de behandeling ons «ic pen meermalen dreigde te ontzinken, en wij onze moedeloosheid alleen konden overwinnen door het bewustzijn van de noodzakelijkheid, om in de militaire pei-s een ernstige stem tegen dit wetsontwerp te doen hoorên, dat voor de toekomst niets be looft en don bestaanden toestand zou ver- ergeren." De groote indeelingen van de miliciens iler lichting 1893, zullen dit jaar plaatsheb ben tusschen 1 en 15 Maart a. s. Naar gemeld wordt is aan de Maatschappij De SchrUte te VHssingen en aan de Neder- landsche Stoonibootsrliappy Rotterdam op- godragen het vervaardigen en leveren van een oorlogsschip, type A.: ook de bouw van een Ramschip op de landswerfte Amsterdam is thans zekerheid geworden. De Minister heelt de voorbereidende werkzaamheden reeds bevolen en voor arbeidsloon is ƒ180 000 uitgetrokken. Werd verleden jaar de rechtervleugel van hot paleis te Soestdyk aanmerkelijk geres taureerd, thans zal de linkervleugel worden verbouwd. Ook in het park zullen eenige veranderingen aangebracht worden. De ko ninklijke familie wordt, echter dezen zomer niet op Soestdyk verwacht. Als een bewijs, hoe het Maandag te Leeu warden gespannen heelt, laten we hier een staatje volgen van den stand van het aantal stemmen, op verschillende tijdstippen dei- stemopneming: 10 uur 18 min. Gerritsen 170. Troelstra 130: 10 uur 48 min. G. 370. T. 347: 12 uur G. 570, T. 577: 1 uur 15 min. G. 834, T. 810: 1 uur 40 min. G. 1000, T. 1022; 2 uur 35 min. G. 1382, T. 1279. De koers voor de postwissels uit Curasao is verlaagd van ƒ103 tot 102 voor elke 100, in Nederlandscbe munt uit te betalen. De kunstschilder W. A. van Deventer is Zaterdag te 's-Gravenhage overleden Dij den dienst van weg en werken der Staatssjloorvveg-maatschappij zij n benoemd tot Adjunct-ingenieurde heeren: jhr II. H. Santberg, J. W. van der Vegt en K. den Tex. STADSNIEUWS. B. en W. dezer gemeente brengen ter kennis, flat met ingang van 10 Februari tij delijk verboden is. net vervoer naar Friesland van kalveren jonger dan zes maanden, uit den kring omvattende de provinciën Noord- Ilolland, Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant, Gelderland, Overijsel, Drente en Groningen. Allen, die alleen op eigen aangifte of aanvrage op dc kiezerslijst worden geplaatst, waaronder de zoogenaamde lodgers, worden herinnerd, dat de gelegenheid voor hen, om van hun verlangen te doen blijken, 15 Fe bruari gesloten wordt. Bij Kon. besluit van 19 Januari is goedge keurd de wijziging der Statuten van de Amersfoortsche IJsclub Voorwaarts. De heer B. J. Windsant, thans telegraphist bij den Rijks-telegraal' alhier, is met ingang van 1 April bevorderd tot commies der tele- grapbie van de 4e klasse. Hij de rijschool alhier is weder gedetacheerd de Ie luitenant der cavalerie E. W. baron Van der G'apellen. De heer F. Fopma is benoemd tot onder wijzer met hoofdarte aan de School voor Christelijk nationaal onderwijs hier ter stede. Aanstaanden Donderdag zal de heer B. W. Colenbrandcr de spreekbeurt in het Nut vervullen. De beer Van Aaken ontving een uitnoodiging om met de kapel van het 5e regiment infan terie de zangnummers te begeleiden, welke ten gehoore gebracht worden op het XIXe Nationaal Zangersfeest, dat in Juli te Arnhem zal gehouden worden. lil de Vrijdagavond gehouden Buitengewone algemeene.vergadering van deAmei-sfoorlsche ijsclub Voorwaarts is besloten tot het aangaan van een geldleeniug van f500, verdeeld in 200 aandeelen a f 2.50. Jaarlijks zullen min stens 20 aandeelen Worden afgelost, na voor afgaande uitloting in October. Alle aandeelen worden afgelost met een bedrag" van f3; te beginnen met de zesde trekking, worden de twee laatstgetrokken nummers ieder aflosbaar gesteld met een bedrag van f5, terwijl de twee laatstee' rokken wordende nummers in October 1002 uitloten met een bedrag van f10. Indien nu allen medewerken tot vol- teekening der leening, dan blijft een vereeni- ging bestaan die zoowel aan volwassenen als aan de jeugd gedurende den winter groot genot kan verschaffen, terwijl de ouders met alle gerustheid hun kinderen kunnen doen profiteeren van het ijsvermaak, omdat ze op de banen der vereeniging volkomen veilig kunnen worden geacht. Ook in ander opzicht is het goed de club te steunen. Wil men namelijk zich genot ver schaffen, dan zal allereerst voor het in goeden staat hebben en houden van de banen dienen te worden zorg gedragen. En om zulks te kunnen doen, zijn handen noodig van mannen, die in het barre seizoen weinig of niets verdienen kunnen. In dit opzicht dus kan men de club zoo niet gelijkstellen, dan toch vergelijken met een vereeniging tot werkverschaffing. De Penningmeester releveerde te dezen opzichte, dat het individu, hetwelk den spot heeft denken te drijven met de vereeniging door aan de paal, waaraan de waai-schuwing «verboden toegang" is gehecht, mede vast te spijkeren een bordje met liet opschrift «Amersfoortsche werkverschaffing", zijn doel niet heelt bereikt, doch, integendeel, aan de vereeniging een grooten dienst heeft bewezen, door de aandacht te vestigen op die werk verschaffing. De beruchte Vrijdag vóór Vastelavond heeft zich ook dit jaar weer gekenmerkt door dron- kemanstooneelen en vechtpartijen van de boertjes. Kr hebben verhalen geloopen over een geweldige snij partij op den Hof; er waren er zelfs, die wisten te vertellen, dat een boer een zijner makkers den hals bijna had afge sneden; weer andoren spraken van mishande ling van Heil-soldaten door arbeiders van den Staatsspoor, kortom men fantaseerde, dat het een aard had. De nuchtere waarheid is dezede Soesters hebben op den Hof ruzie gezocht met boeren uit Hoevelaken en toen van weerszijden de messen zouden getrokken worden, kwam de politie tusschenbeifle, deelde rechts en links Iclappen uit, die natuurlijk niet onbeantwoord bleven, en slaagde er in het dronken zoodje uiteen te jagen. Onze politie is op die opstootjes voorbereid en treedt, zoodra het. te erg wordt, aanstonds handelend op. De boertjes weten 'tal zoogoed on zijn zóo bang voor het bureau, dat ze dan maar spoedig aftrekken. Van verwonding is geen sprake, laat staan van «halsafsnijderij"; onze commissaris beeft de 35 verwondingen, die bij zijn eerste op treden bier ter stede werden geconstateerd, tot nul gereduceerd. Een woord van lof mag hem en zijn on dergeschikten voor hun immer flink optreden wol gebracht worden. Een prachtige voetbalwedstrijd had gisteren plaats op het terrein bij Leusden. Om éen uur waren de elftallen tegenover elkaar op gesteld, als volgt: Rotterdam, de heeren Bertram, goalkeeper; Heubel en Cokart, backs; J. v. d. Ende, J. Stok en G. Stok, quarter backs; Kampschreur, Pauls, Timmermans, Wointhal en C. v. Hasselt, forwards. Amers foort de heeren B. Reiger, goalkeeper; L. Muller, «Sequah," backs; Wolter, Smit en E. Miiller, quarterbacks; W. Schiff, H. de Koek, J. Wolff, H. Freijlinck en Pb. v. d. Werff, forwards. Rotterdam had het voordeel van den wind, doch door het uitnemende spel van Amers foort werd hun aanval menigmaal gestuit; toch won Rotterdam met 6 tegen 1 goal (de vorige maal 17 tegen 0!) en behield daar door het recht om mede te dingen naar het kampioenschap. Aanstaanden Zondag weer een match; flink op dus, leden van Amersfoort. Ge zaagt nu wat samenspel vermag. Van een beenbreuk, waarvan men in de stad verhaalde, is onder de deelnemers niet bekend. Militair-hospitaal alhiei oven Waar- ,1-Lar l.ii 1 ardhoorend als bij is, de waar achuwing vau .Inn guurder van betvoer- 't'SC^trd enn noodverband J.'J on Tgekwetste werd vervolgen Lr lint Ziekenhuis gebracht. Menvreest het verwonde been te moeten amputeeren. Hoe rijk Amersfoort in den laats ten tijd ook was aan vermakelijkheden van afleg aard, toch werden de kiemen wel een weinig 'Thans krijgen zij een beurt; aanstaanden Woensdagmiddag zal «professor Bosco vooi hen optreden in Amicitiaze zorgen «lus present te zijn. Men zie overigens de in dit nummer voor komende advertentie. Onze ruimte gedoogt niet, in den breede uit te weiden over de «Experimental-A bende van den beer Dahne, Vrijdag en Zaterdag door een voor Amersfoort ongewoon talrijk publiek in Amicitia bijgewoond. Zij boden een zeldzaam genot, verwier ven onverdeelden bijval en hebben de stoutste verwachtingen verre overtroffen. De keuze der besproken onderwerpen, de groote vaar digheid van den door en door kundigen ex perimentator en zijn eenvoudige verklaringen van elk der vele proeven wekten aller be wondering, zoowel van den vakman, die gausch nieuwe zaken te zien kreeg, als van den leek (ook van de dames). Zelden zagen we met zóo zekere hand experimenteeren; de gedachte, dat een of andere proef mislukkenkon, verdween al- lengskens. Nimmer kregen we zulke fraaie instrumenten te aanschouwen; menig uni- versiteits-Iaboratorium is niet zóo goed voor- Gemengd Nieuws. Vrijdagnacht heeft een treurig ongeluk op de Noordzee plaats geluid tusschen Queens- borough en Missingen. Omstreeks 2 uur is de mailboot Prins Hendrik van de de Stoomvaart-Maatschappij VlissiugenLonden in aanvaring gekomen met een Fransche sloep, de Jeanne Marie van Boulogne. De Hendrik sneed de boot doormidden. Dadelijk werden alle pogingen in het werk gesteld om de opvarende te redden; doch wegens de onstuimige zee en de duisternis ging dit met zeer veel moeite gepaard. De Fransche sloep zonk zóo snel weg, dat het slechts met buitengewone krachtsinspanning en levensgevaar gelukte den kapitein, den stuurman en zes matrozen te redden; de vier andere matrozen verdronken. Dit jammerlijk tooneel duurde slechts vier minutennoch van het schip, noch van de personen die zich er op bevonden, was toen iets meer te bespeuren. Vóór de noodlottige aanvaring plaats had werd liet sein vertoond, dat de viscbsloep voor haar netten lag. Echter bleek liet vissohersvaartuig wel degelijk onder zeil te zijn, zoodat de aanvaring aan de nalatigheid der bemanning zou te wijten wezen. D'i Prins Hendrik bekwam geen schade. Hoewel het Donderdagnacht te Amsterdam reeds hard waaide en de regen bij stroomen neerviel en ook V ij dagochtend de wind fel door de straten blies, wakkerde hij tegen den middag tot een waren storm aan. Zoóals te verwachten was, bleven de ongelukken niet uit; tal van ruiten zijn ingedrukt, vele schoorsteenen afgerukt, en ook menige tele foonpaal bezweek. Het telefoon-verkeer wasvoor een deel der buitenwijken geheel afgebroken, doch met bekwamen spoed slaagde men er in de afge broken draden weder te herstellen. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Biljarten te paard. Ja waarlijk, lezer, het is geen fopperij. Zonder eenig uiterlijk ver toon, zonder reusachtige borden met wan staltige wezens beschildeid, die paarden moeten verbeelden, zonder schreeuwende mannetjes, is in de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam een inrichting geopend, waar slechts mei. letters ter grootte van een kippenei voor geschilderd is Manege." De partij wordt gewoonlijk met vieren ge speeld twee der medespelenden hooren tot deze fin-de-sièe ie inrichten en zijn queu en paard goed meester; de capriolen en de lamp-effecten der andere spelers wekken dikwijls niet weinig de lachlust van de vele nieuwsgierigen, die eens een kijkje gaan ne men. Stellig de oudste van het uitstervende gilde der Arnslerdamsebe nachtwachts Hendrik Houtsmanshoff, viert heden zijn honderste geboortedag. Hij is doof en blind, doch ge niet, dank zij een voorbeeldelooze oppassing door zijn 78-jarige dochter, een goede ge zondheid. 6 6 De honderdjarige zou heden 09 kinderen, klein- en achterkleinkinderen om zich heen kunnen zien. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage beves tigde liet vonnis der Rechtbank te Rotterdam, waarbij A. W. Ockeloen tot tien jaren ge vangenisstraf is veroordeeld, wegens dood slag" gepleegd op den politieagent Van den Berg te Rotterdam. De veroordeelde hoorde uiterst kalm de uitspraak aan. Hoe wonderlijk de menschen soms de te genover hen gebruikte vormen opvatten, blijkt uit het volgende van de Zutph. Ct. Een dame hier te Zutpben schreef een dienstmeisje, dat zij voorloopig had aange nomen naar aanleiding van nader ingewon nen information, weer »af" en dat wel, omdat bedoelue dame in den rouw is, in een brief met zwarte randen. Daarop kwam het volgende antwoord terug van de beleedigdedienstbode: Mevrouw,zoo ik uw brief ontvangen hebt, zoo stuur ik uw rouwbrief terug uw hoef niet te denken dat ik daar rouw over heb, zoo ik hadt het aeld toch niet ontvangen zoo ik hoor in de stadt was ik ook de eerste niet, daarbij be dank ik mevrou voor deze rouwbrief. van (naamteekening.) Een abonné vraagt ons, naar aanleiding van het berichtje omtrent het dienstmeisje te Utrecht, dat niet kon trappen loopen: «hoe het domme meisje de trap op was ge komen?" Op zeer eenvoudige wijze. Terwijl een ander zijn tijd vermorste met over deze «quaestie" brieven te schrijven, was er een flinke jonge vent, die de meid heeft opgetild en zoo naar boven gedragen. In het Maandblad tegen vervalscbing van voedingsmiddelen geeft de heer Van Harnel Roos den indireoten raad, om liever de blik ken met verduurzaamde groenten enz. van Hollandscbe dan van Fransche fabrikanten te koopen. Hij geeft ten aanzien van de doperwten eenige mededeelingen, waaruit blijkt, dat althans dit artikel van Holland scbe inrichtingen vrij is van koperzouten en dergelijke, wat geenszins van die der Fransche gezegd kan worden. Deze bescherming van «le Hollandscbe fabrieken verdient ten volle ondersteuning. De busjes en blikken uit bet buitenland mogen er wat aanlokkender uitzien, op den inhoud komt het aan en daarom verdient het Hollandscbe product de voorkeur. De op één na oudste ingezetene van Gro ningen, Betje Cohen, is Vrijdag in den ouder dom van 103 jaar overleden. De oudste inwoner, Boomgaard, 105 jaar oud, is nog steeds goed gezond. Te Bergen-op-Zoom heeft een jeugdig tamboer van het 3e regiment infanterie bij het aardappelschillen een soldaat een gevaar lijken messteek toegebracht. De gewonde wordt in het hospitaal ver pleegd, terwijl de tamboer naar 's-Hertogen- bosch is vervoerd om voor den krijgsraad terecht te staan. Bij de commissie voor werkloozen te Am sterdam zijn tot dusverre meer dan 3500 aanvragen ingekomen, een cijfer, dat belang rijk hooger is dan men aanvankelijk gedacht heeft. Het onderzoek der aanvragen heeft geregeld plaats en dagelijks wordt ondersteu ning uitgereikt. Als beginsel is aangenomen, dat voorna melijk gezinnen met kinderen geholpen wor den. Vrijgezellen moeten wachten, tot blijkt, dat de kas ook hun ondersteuning gedoogt. Ook worden alleen die personen geholpen, die een bepaald vak uitoefenen en door de tijdsomstandigheden buiten werk zijn, het geen niet kan gezegd worden van sjouwers en losse werklieden. Te Sliedrecht zijn thans, na een streng en langdurig onderzoek, de hoofdschuldingen van de op 30 Januari gepleegde wanordelijk heden bekend geworden. Na dien dag er wus gelijk we in een vorig nummer meldden, in veertien dagen voor /370Ö aan spijzen, kleeren. dekking en brandstol len uitgedeeld is alle buitengewone onder stand aan werkloozen onmiddellijk gestaakt zoodat de onschuldigen voor de schuld igen moeten boeten. Daar een ingezetene van Stratum zijn vrouw vaak op schandelijke wijze kastijdde, had hij straf verdiend. Die werd hem verleden Zondag op harde wijze toegediend. De vrouwen ait de gansche buurt liepen te zaam, bonden hem handen en beenen en spanden hem daarna in de ploeg. Door leden van het zwakke geslacht, die echter ditmaal nogal kracht ontwikkelden, voorafgegaan, door andere vrouwen, met den stok in de hand, geflankeerd en gevolgd door een grooten stoet, werd de m de ploeg gespannen wreede echtgenoot voortgestuwd, geruimen tijd, over een langen zandweg, totdat de vrouwen moe geschreeuwd, in een herberg een ver-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2