BINNENLAND. Hij Kon. besl. is de luitenant-kolonel 6. Luymes, commandant van het Instructie- bataljon, op zijn aanvrage, op pensioen ge steld, dien hoofdofficier de rang verleend van kolonel en is, met ingang van 1 Maart, benoemd tot commandant van het Instructie- bataljon, de majoor P. R. Goudschaal, van het 1ste reg. infanterie. Bij Kon. besluit is de kolonel jhr. P. Ge- vaerts, commandant van het 1ste reg. huzaren, op aanvrage op pensioen gesteld en is in zijn plaats benoemd tot commandant van het korps de luitenant-kolonel F. C. W. Juekema van Burmania baron Rengers, van het 2e regiment huzaren. In de Staatscourant komt het officieele verbaal voor van de schenking van den gou den beker van De Ruijter. Behalve de uit voerige beschrijving van den beker is er bij gevoegd een geslacntslijst, waaruit blijkt hoe de beker in het bezit is gekomen van haar, die hem aan het Rijk schonk. De Tweede kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 Februari des namiddags te 2 uren. Het zal een korte en weinig beteekende cessie worden, grootendeels aan afdeelings- onderzoek en aan de afdoening van kleine en spoedeischende zaken gewijd. Dat het failliet-recht in openbare behandeling zal komen, is zeer onzeker en of de publieke discussie zal aanvangen, over de mailcon tracten is zelfs nog niet uitgemaakt, daar de rapporteurs en speciaal éen hunner het opmaken van het vei-slag zoozeer ver tragen, dat misschien zelfs daarvoor de tijd nog te kort zal blijken. Dat is zeker te be treuren, daar onze twee groote stoomvaart- ondernemingen op Indië er het grootste belang bij nebben om, wordt het nieuwe contract aangenomen, zoo spoedig mogelijk haar voorbereidende maatregelen te treffen, om er nog in het volgend jaar uitvoering aan te kunnen geven, want een uitbreiding van de vlooten der Nederland en Rotterdam- sche Lloyd zou daartoe wel eens noodig kun nen, zijn en 't ligt voor de hand, dat men geen mailschepen te voorschijn brengt gelijk wetsontwerpen of verslagen. Met zekerheid kan worden gemeld, dat de nieuwe Wet op de Nationale militie vóór 28 Februari aan de Tweede Kamer wordt ingediend. Telegraaf Door den Minister van Waterstaat is aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmij. verlof verleend lot het uitgeven van retourkaarten tusschen Amsterdam en Rotterdam, met facultatieve geldigheid over de beiden routen voor de terugreis. De staatscommissiën voor de administra tieve rechtspraak en voor de samenstelling van het verslag der arbeiders-enquête hebben de vorige week hun samenskomsten hervat. De zittingen zijn Maandag aangevongen en hebben tot Vrijdag voortgeduurd, telkens van 10 uur 's morgens tot 4 uur's namiddags Tot Woensdag waren de volledige commis sion vergaderd, daarna alleen de subeom- missiën. Sedert eenige maanden is de betrekking van officie)- van justitie bij de rechtbank te Am sterdam vacant. Volgens De Amsterdammer zou de oorzaak daarvan zijn, dat de Minister van Justitie daartoe den heer mr. Ort, officier van Justitie te Winschoten zou willen be noemen, terwijl men van andere zijde mr. G. J. P. graaf Scliimrnelpennink, oudste sub stituut bij het parket, voor die betrekking het meest, gewenscht acht. De commissie uit de gemeenteraad van Kralingen, belast met het onderzoek van het ontwerp betreffende een vereeniging van de gemeenten Rotterdam en Kralingen, heeft in naai' rapport te kennen gegeven, dat naar haar oordeel de belangen der bewoners van Kralingen door de aanneming van het ont werp zouden worden geschaad en dat de wensehelijkheid van de annexatie van Kralin gen niet is gebleken. Naar wij vernemen is bepaald, dat de spoorweglijn van Maassluis naar den Hoek van Holland op 1 Juni a. s. zal geopend worden. STADSNIEUWS. Bij Kon. besluit zijn o. a. benoemd bij het wapen der cavalerietot majoor de ritmeester J. G. Blaauw, en tot ritmeester de 4eluite nant A. J. P. Metelerkamp, instructeurs bij de Rij- en lioefsmidschooltot Ie luitenants bij het 2e regiment huzaren de2e luitenants H. A. Zegers en jhr. W. H. J. van de Poll van het korps, thans gedetacheerd bij die inrichting. Het 30e Christelijk nationaal zendingsfeest zal op 5 Juli gehouden worden op Velzer- beek, net landgoed van baron Van Tuyllvan Serooskerken, te Velzen. De te Winschoten opgerichte afdeeling van de Partij van Orde telt reeds ongeveer 200 leden. Voor de rechtbank te Leeuwarden werd jl. Donderdag behandeld de zaak van H. J. Pouts- ma, bekl. wegens strafbare opruiming. Het openbaai' ministeri eischte een gevangenis straf van 2 jaar. De Inspecteur der infanterie, majoor II. P. J. Hennus en zijn adjudant, kapitein A. J. Gevei's Leuven, zijn Zaterdag van hier naar Den Haag teruggekeerd. De Ie luitenant O. W. Gobius van het 5e regiment infanterie wordt in den loop van dit jaar voor vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië. Uit Der. Haag wordt gemeld, dat de tijde lijke detacheering der infanterie in de noor delijke provinciën met het einde dezer maand wordt ingetrokken; omtrent den terugkomst der van hier gedetacheerden is echter nog niets met zekerheid te melden. Enkele kleine detachementen zijn reeds teruggekeerd en naar men zegt, zullen de overigen hier den 22en dezer terugkeeren. Ook de afgescheidenen alhier hebben be sloten zich niet te voegen naar het Synodaal besluit dat aansluiting oeoogt van alle ker kelijke groepen ressorteerende onder de Ge reformeerde kerk en houden hun bijeen komsten thans in net hun daartoe afgestaan lokaal van de dames Fruitier de Talma, Muurhuizen hoek Kerksti-aat. Voor de lichting 1894 der Nationale militie zijn in de gemeente Amei-sfoort ingeschreven 133 jongelingen. Slechts 2 hunner verklaarden bij de inschrijving niet te kunnen lezen of schrijven. De dienstplichtigen uit deze gemeente voor de lichting 1893 zullen Woensdag 8 Maart worden ingelijfd. Het aantal leerlingen aan de Hoogere Burgerschool alhier bedroeg op 4 Januari jongstleden 93, waarvan 83 mannelijke en 4 vrouwelijke voor volledig onderwijs, benevens 4 mannelijke en 5 vrouwelijke voor enkele lessen. Sedert 4 Januari 1892 is dus het aantal mannelijke leerlingen vermeerderd met 5, terwijl dat der vrouwelijke met 6 is verminderd. Van de hierbovengenoemde 93 leerlingen, komen er 30, dus bijna 36%, geregeld ter school uit de volgende 42 gemeentenSoest 4, Utrecht 4, Nijkerk 4, Harderwijk 1, Baarn 3, Hilversum 7, Naarden 2, Weesp 4, Leus den 3, Woudenberg 2, Veenendaal 3, Bar- neveld 4. In 4892 bebroeg het aantal spoor- leerlingen nog geen 27 9/o. 18 leerlingen van elders, onder welke 4 toehoorders, zijn bij familiëu in deze gemeen te gehuistvest; de overige 45, van welke 5 toehoordei-s, zijn kinderen van ingezetenen. Op 1 Januari 4893 waren er in deze ge meente 124 inrichtingen, waarin, krachtens vergunning, sterkedrank in het klein wordt verkocht. In 1892 werd aan vergunningsrecht een bedrag van ƒ4527.50 betaald; 5 ver gunningen boven het bij de wet bepaalde maximum werden bij continuatie verleend; 20 vergunningen werden verleend voor loka liteiten, waarvoor reeds aan anderen vergun ning verleend was; 7 vergunningen werden ingetrokken, omdat er gedurende drie maan den opzettelijk geen gebruik van was ge maakt, terwijl 12 vergunningen vervielen, bij gebreke van tijdige betaling van het vergunningsrecht. Voor deze lokaliteiten werd echter weder vergunning aan anderen verleend. De heer J. T. Schenny, onderwijzer aan de R. K. parochiale jongensschool alhier, is benoemd tot onderwijzer te St.-Nicolaasga. Op Uitnoodiging van het Bestuur der Schutterii-kader-vereeniging «Broederschap", zal Zaterdagavond 25 Februari, in een der lokalen van het Café »de Arend" alhier, een lezing plaats hebben, welke geleid zal worden door den Heer H. Damm, uit Arnhem, Voor zitter van den Nederl. Schutterij-Kader-Bond. Tot die lezing hebben toegang alle Dona teurs en leden der Amersfoortscne Afdeeling van den Ned. Schutterij-Kaderbond. en het overige Kader der Amersfoortsche d.d. Schut terij. Ongetwijfeld behoort de lezing welke ds. B. W. Colenbrander, predikant bij de Ned. Herv. kerk te Brielle, jl. Donderdagavond in het Nul alhier hield tot een der merk waardigste welke hier gehouden zijn. Het onderwerp »de liefde der vrouw en haar invloed op haar echtgenoot in het huwelijks leven" werd zeerzeker meesterlijk behandeld, doch in stede van zijn toehoorderessen en toehoorders te ontspannen, heeft de geleerde redenaar hen wel wat al te ernstig bezig gehouden. Ken haast zuiver philosophische studie is niet geschikt voor den gewonen Nuts-be- zocker die liever een aardige novelle, ecu vroolijk gedicht hoort en daarvan nog lang weet te verhalen. „.,i0 Of dit ook het geval zal zijn met de rede van ds. Colenbrander, valt sterk te betwijfelen. Een marinier, die sedert 17 Januari bij zijn korps vermist werd en zich Dondert lag binnen Amersfoort waagde, werd reeds tien volgenden dag ten huize zijner ouders ge ur resteerd en is Zaterdag naar zijn korps te Amsterdam teruggeleid. De recidivist P. L. alhier die in de laatste helft van October den omtrek der stad on veilig maakte en onder Hoogland o. a. een bankbiljet van f300, vijftig gulden aan zil vergeld, een zilveren knip, eenige kleeding- stukken en een bijbeltje met zilveren knip stal, is Donderdag door de Arrondissement recht bank te Utrecht veroordeeld tot gevangenis straf van drie jaren, onder aftrek der preven tieve hechtenis, welke hij sedert 6 November onderging. De Weener dames-kapellen zijn in zwang en verwierven ook in ons land reeds een zekere vermaardheid. Nu hebben de Weener dames een eigen aardige aantrekkelijkheidze staan tusschen de Fransche en Duitsche in; ze bezitten in hun uiterlijk iets van de Fransche en hun innerlijk heeft iets van de Duitsche; het juiste midden, zou men kunnen zeggen. Ze zijn te vee! Duitsch om plat te worden, te veel Fransch om romantisch-ernstig te zijn. »Leuk" is de eigenlijke Hollandsche uit drukking er voor. Dat was ook het oordeel van het publiek, dat het eerste optreden van de Wiener Tanz- und Volkslieder-Sdngerinnen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam bijwoonde, jl. Vrijdagavond. Ernst en luim, koren en solozang wisselen elkaar af met het costuum, dat met zwier gedragen wordt. De celliste Fraulein Dotti is haar speeltuig volkomen meesteren werd herhaaldelijk terug geroepen, waaraan het orkest dapper mee deed. De Weener dames zullen Donderdag in Amicitia zeker veel toehoorders hebbenze verdienen het althans ten volle. Hun inder daad goede muziek wordt afgewisseld door de opvoering van een blijspel in één bedrijf, door een deel van het gezelschap van Van Lier's Grand Théatre. Ter nagedachtenis aan den verjaardag van wijlen Z. M. den Koning bad gisteren, op verlangen van het Hoofdbestuur der Ver eeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen, de uitbetaling der extra-toelagen plaats aan de leden en weduwen. Het bestuur der hier gevestigde Afdeeling vergaderde daartoe te 2 uren; uitgenoodigd waren de correspondenten der verschillende korpsen alhier in garnizoen alsmede het eerelid de heer Kiepe, adjudant onderofiicier- vaandeldrager van het 5e regiment infanterie. De eerevoorzitter der afdeeling, majoor A. M. Tromp van Holst, was verhinderd de vergadering bij te wonen. De voorzitter, de heer J. Busquet, ont vouwde nogmaals het doel cn de strekking der Vereeniging, deed eenige mededeelingen nopens den toestand der Afdeeling Amei-s foort, roemde de groote medewerking, welke de Afdeeling van alle zijden ondervinden mag en wees op het vele door den algemee- nen voorzitter der Vereeniging, den heer Zeiler, tot stand gebracht, wiens schoonste belooning wel is, nat het Rijk een jaarlijksch subsidie van ƒ5000 aan de Vereeniging schonk. Vervolgens werd aan 8 leden een gratifi catie van ƒ20.overhandigd, aan 4 lid (na 4877 gepensionneerd, doch langen tijd aan het ziekbed gekluisterd) een buitengewone toelage van ƒ45.en aan 2 weduwen van leden het bedrag van 45. Gemengd Nieuws. De Melksuiker (J Kdo a 90 Cents) uit de Nederlandsche Alburninefabriek te Leiden, is ten sterkste aan te bevelen voor kinderen' zwakken en maaglijders. Als bijzonderheid wordt uit Kampen ge meld dat in het Roomsch-Katolieke weeshuis aldaar een weeze is overleden, die gedurende ruim 74 jaren in dat gesticht werd ver Maria Elisabeth Everlie nl. werd als 7-jarig kind opgenomen en heeft al dien tijd de weeskleederen blijven dragen; van haar 45 jaar was zij blind. Den kapelaan Bressers te Best (N.-B overkwam verleden week, terwijl hij bezig was de heilige asch te strooien, een ongeluk. De geloovigen rustten nl zoo zwaar op dé communiebank, dat deze kantelde, waardoor zware marmeren blad op het lichaam van den geestelijke viel. zijn beide beenen wer den gebroken. dagen wakker te bed, terwijl de huisgenooten reeds opgestaan en aan den arbeid waren. De eene klaagde over koude voetjes; de ander zegt, dat zij haar zusje wel helpen zal, zij zal een vuurtje aansteken. Een lucifer wordt spoedig gevonden, brandend in het bedstroo gestoken en spoedig brandde het vuurtje lustig op. Zeer verblijd over den goeden uitslag, verlaat de kleine vuurmaak- ster nogmaals het bed en roept getuigen bij haar heldendaad, gelukkig nog niet te laat om den brand in zijn begin te stuiten. Een landbouwer te Veendam had een arbeider in dienst, die geregeld bij hem werk vond. Onlangs op een ochtend was deionge man verdwenen; de landbouwer vond zijn plaats door een ander ingenomen. »Hoe komt cij hier en waar is uw kameraad vroeg de kindbouwer. »Och, ik bin rampelsant veur mien vrund" zei de ander. «Hij kon van morgen nijt: hij mos mit de warkeloozen noa 't 'gemijntehuus, om te vroagen, of ze ook wat veur hom te doun harren." De door werkloozcn gevraagde arbeid is van gemeentewege vei-strekt, maar vragen om werk en het uitvoeren daarvan z\j.i twee. Dit bleek ook hier, want van de aanvragers namen slechts zeven arbeiders gedurende twee dagen aan de werkverschaffing deel. Uit Utrecht meldt men: In liet lokaal in de Ridderschapstraat, waar de bijeenkomsten van den Soc. democr. bond plaats hebben, trad verleden week als spreekster op «burgeres Keiler" uit Amster dam, die tot onderwerp koos «Vrijheid" Onder de toehoorders bevond zich vrouw Blommers, in de wandeling bekend als Oranje-Ka, een echte oranjeklant, met een aantal trouwe aanhangers, uit de bekende koningsgezinde Wijk C. De spreekster werd telkenmale in de rede gevallen en zóo zelfs, dat liet bezwaarlijk werd voort te gaan. Vrouw Blommers ver schafte zich gelegenheid tot debat en protes teerde heftig tegen de theorieën, welke door burgeres Keiler waren verkondigd, Zij nam het haar zelfs zeer kwalijk, dat deze hier over «Vrijheid" stond te redeneeren, in plaats van thuis, zooals het toch meer behoorde, kousen te stoppen on dergelijke. Ze begon met onder levendige gebaren te verklaren, dat ze liet niet kon uitstaan, dat de mannen werden teruggesteld. «Ze had twee mannen gehad en zou, als ze de jaren nog had, den derde ook nemen I" «Toen ik trouwde verdiende mijn man veertien stuivers per dag en ik kwam er toch wat lekker. En wat betreft het gespro kene over onrechtvaardigheden waaraan «le soldaat blootstaat, dat is maar zanikken. Ik heb drie zoons gehad, maar ais het vaderland in nood.kwam, zou ik zeggen: «Jongens, ga je gang hoor; je bloed en je leven voor Oranje! Leve Oranje! Leve de Koningin!" Terwijl de spreeksters nog bezig waren te debatteeren, Klonk op eens onder de vol gelingen het bekende «Al is ons koninginnetje nog zoo klein, enz." hetwelk een oogenblikje met het «vrijheidslied" werd beantwoord. Ze verliet eindelijk, onder het zwaaien met oranjelint en het zingen van «Hop, hop, hop, hang de socialen op!" het lokaal- Buiten kwam ze plotseling hoe koude verslagever niet bemerken in het bezit van een groot Oranje-vaandel, waarop met zwarte letters «Leve het Koningschap Door een 50 tal jongens en volwassenen, «lie weldra tot honderden aangroeiden, omstuwd, trok Oranje-ka door de Oranjestraat, waar zij woont. Hoewel het erg begon te regenen, ging liet onder «Tarara boem de ay" en andere lie deren, langs de Jansstraat, weer naar het vergaderlokaal in de Ridderschapstraat. De politie was daar echter opgesteld en na een kleine botsing wilde men door een omtrekkende beweging aan de andere zijde een inval doen, maar ook hier was de politie op haar hoede. Toen tiv-k men tot voor liet gebouw, zong eenige vaderlundsche liederen en nu ging het weer langs de Jansstraat, Jansweg, den Drilt op en trok men zoo nog eonigen tijd rond. Een paar te Amsterdam, dat Woensdag door den ambtenaar van den burgerlijken stand in den echt was verbonden, ondervond op weg naar huis een ongewoon oponthoud. ,P '-P11' n'- moest <Te ionge vrouw in allerijl in een woning worden binnengebracht, van waar haar man kort daarna naar het Stadhuis kon terugkeeren, om aan te geven, dat hij vader was geworden. Dit moet men weten. Verlies van eetlust, besmette tong, bittere smaak in den mond en hoofdpijn boven de oogen, zijn een zeker teeken dat de lever niet op natuurlijke wijze werkt, en wanneer men niet in tiids de noo- aige maatregelen neemt, zijn .le ergst orga nieke ziekte te vreezen. Orn de lever weer m den natuurlyken toestand te brengen en Je™™ekt«" te Kenezen. wordi «War ner s Safe Cure overal gebruikt.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2