BINNENLAND. Te Apeldoorn verwacht men het Hof den 15en April op het Paleis Het Loo. Daniël De Lange, dirigent van het a-capella- koor is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Deze koninklijke erkenning van de grootc verdiensten van den dirigent en van zijn toewijding 0111 ook in het buitenland de eer van Nederland op muzikaal gebied opte houden zal algemeene instemming vinden. Bii Kon. besluit is o. a. benoemd tot kapitein bij den generalen staf, dele luit. L. U. van den Brandcler, van hei. 5eregim. inf., werk zaam ten bi van den commandant der f Nieuwe HoUandsche Waterlinie. Het lijstje van eerstdaags in de afdeelin- gen de Tweede Kamer te onderzoeken wets ontwerpen bevat niet het wetsontwerp van Minister Seyffardt, houdende organisatie der landmacht. De N. R. Ct. meldt, dat de Commissie var ranportem-s voorde Kieswet morgen (Vrijdag) zal Bijeenkomen tot vasstelling van het voor- loopig verslag. De commissie van rapporteurs uit de af- deelingen der Tweede Kamer ter voorberei ding van het openbaar debat over het aan hangig Wetsontwerp tot wijziging van de wetgeving op het faillissement en de sur seance van betaling is met haar taak gereed. Binnen eenige dagen mag de schriftelijke gedachten-wisseling lusschen Kamer en Re- geering (het voorloopig verslag, de bespre kingen der commissie met den Minister van Justitie en de memorie van antwoord) wor den te gemoet gezien. De heer Donner heeft het voorloopig ver slag der Tweede Kamer betreffende zijn voor stel tot wijziging van art. 42 der schutterij- wet. (afschaffing van den Zondagsdienst der Schutterij) beantwoord. Hij handhaaft zijn meening dat, het meer dan tijd wordt, een poging aan te wenden tot opheffing van een gewetensbezwaar, dat sinds jaren op velen m de lande drukt. In de Standaard lezen we: Naar het gerucht wil, zal de Kamer by haar terugkomst op 28 Februari Seyflardt's Wet op de nationale militie in ontwerp ge reed vinden. Bevestigt zich dit gerucht, dan begrijpen we er al minder van. Met, een Kieswet op tafel, en tci wijl er in het land, in de Pei-s, in de Kamer zoowel als in het Kabinet, geen politieke stuur komt, zoolang die wet niet van tafel is, nu weer de defensie-kwestie aan de orde gesteld! De Vermogensbelasting was, met een Kies wet in bet verschiet, al te veel. Wat Pierson van zijnB edryfbelasting, on der deze consternatie, wil maken, gaat het gewoon begrip reeds te boven. En nu nog de defensie-kwestie! Och, het iiedeke van verlangen baat toch niet. Er moet nu eenmaal op de electorale kwestie eerst kleur bekend worden. Vóór de Kieswet van de baan is, komen we toch niet verder. Wie bestelt den behanger 0111 kleeden te leggen, als toch eerst heel degevelvoorden grond moet? Bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, kunnen dit jaar na verge lijkend examen, twintig jongelingen worden geplaatst als adelborst voor den zeedienst en vier als adspirant-administrateur hij de Kon. Ned. Marine, fut het examen worden toege- gelaten zij die geboren zijn tusschen 1 "sept. 1876 en 1 Sept. 1879. Het schriftelijk examen wordt gehouden te 's-Gravenhage op 19 en 20 Mei. Aanmelding voor of uiterlijk op 1 Mei a. s. bij den minister van marine, bij een op zegel geschreven verzoekschrift. Miliciens die met verlof werden gezonden, in afwachting van het aan hen te verleenen groot-verlof, moesten vroeger voor eigen rekening reizen; thans heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat ze voor Itijks-rekening vervoerd mogen worden.. Indien er onder de tegen den 4den Maart opgeroepen manschappen Israëlieten zijn, hij wie gemoedsbezwaren bestaan, om op Sater dag ter inlijving op te komen, kunnen zij worden ingelijfd op Vrij flag 3 Maart. Dinsdag bestond onze rijdende artillerie honderdjaar, een gebeurtenis, die èn omdat zij een uitneménaen keurtroep betreft, ón met het oog op baar schitterend verleden, niet onopgemerkt, voorbijging. Den 21 en Februari 1793 opgericht, nam het korps reeds in 1794 en 179o een belang rijk aandeel in de krijgsverrichtingen tegen de Franschen; ook m de coalitie-oorlogen en onder Napoleon met name tegen Oostenrijk en Rusland onderscheidde het zich, maar vooral bij Waterloo en 111 den Tiendaagschen veldtocht verrichtte het hel dendaden. Wegens het ongunstige jaargetijdeworden de eigenlijke feesten by het korps eerst 20 April gehouden. De uitgifte van de facultatieve retonrkaarten tusschen Amsterdam en Rotterdam (voor terugreis zoowel op Staats- als op Hollandsche spoor geldig) zal metl Maart a. s. aanvangen. De prijzen zullen zijn: 1e kl. ƒ5.90; 2e kl. ƒ4.46; 3e kl. ƒ2.90. Door het departement Dordrecht van de Maatschappij lot Nul van 't Algemeen is een commissie benoemd, die belast is met het onderzoek naar de verschillende misbruiken die bestaan in de pandjeshuizen en hij het verleenen van crediet door de winkeliers. De tot gen.-majoor benoemde kolonel der infanterie C. Deijkerhoff wordt ook in zijn nieuwen rang gehandhaafd als militair-com mandant in Atjeh en Onderlioorigheden en blijft belast met de waarneming der betrek king van gouverneur van dat gewest. STADSNIEUWS. Ds. R. Tideman Jz. Rem. predikant te Haarlem hoopt aanstaanden Zondag de gods dienstoefening te leiden in de Remonstr. kerk alhier. Gisteravond keerden hierterug de detache menten van het 5e regiment infanterie, welke 26 Januari naar het Noordon vertrokken, dat uit Scheemda onder luit. Bolken, dat uit Winschoten onder luit. Van Weeren, dat uit Bellingwolde onder luit. De Blauw, die uit Noordbroek en Beerta onder bevel van een sergeantKapitein Bekkers keerde heden ochtend terug. Alle detachementen waren, behalve den geleider, sterk 1 sergeant, 2 korporaals en 12 man. De 00 man die nog in Groningen gede tacheerd zijn, worden bier in 't begin der volgende maand terugverwacht. Luitenant Bolken vertrekt nog deze week naar Utrecht, zijn nieuw garnizoen. Door den keurmeester der visch werden in 1892 afgegeven 3509 keur-biljetten. Van de 134 partijen welke aan de Binnenmarkt ten afslag werden aangeboden, werden er 6 afgekeurd; aan de Buitenmarkt werden 42 schuiten gekeurd, waarbij 6 partijen, en 4 stuks bestemd voor den afslag aan de Bin nenmarkt, afgekeurd werden. De afgekeurde visch is onder toezicht dér Politie onschadelijk gemaakt. Een nieuwe wielrijders-vereeniging wordt hier ter stede opgericht, onder den naam U. D. I. (uilspanning door inspanning). Ook van Aaken's 3e symphonie-concert bood jl. Donderdagavond weer veel schoons en 't wil ons voorkomen, dat de onverdroten ijver van den dirigent om op zijn concerten iets goeds te doen hooren meer en meer erkenning vindt. Het met zorg saamgesteld programma werd flink afgespeeld, zonder die lange pauzen tusschen de verschillende nummers waarop men elders pleegt het publiek te onthalen, en de stukken, die'ten gehoore gebracht werden, waren niet alleen niet zorg gekozen, doch hadden bovendien de verdienste niet zoo «afgezaagd" te zijn. De ensemble-nummers droegen het ken merk van degelijke voorbereiding en ernstige studie; in het intermezzo uitaeGavallena weigerde de hoorns weer een oogenblikje. Vooral de heer Wolbers oogstte bijval voor zijn viool-solo in de Russische Suite van Würst en Gounod's toonzetting van Bach's Preludium, een gaarne gehoord nummer. Werd er ook flink geapplaudisseerd toen de solo-cellist de heer Jacques van Lier het Souvenir de Spa van Servais ten gehoore had gebracht, menigeen maakte de opmerking, nat de groote beweeglijkheid van den solist veel afbreuk deed aan zijn groote technische vaardigheid en overigens warme voordracht. Oneindig beter beviel zijn spel in Volkmann's Sérénadc en Popper's Abeiidlied en Papillon. Zij het den heer Van Aaken gegeven, zijn concerten in stand te houdenalleen een zeer talrijk bezoek maakt dit mogelijk. Onze immer ijverige stadgenoot de heer A. J. Krieger heeft het plan ontworpen voor een NoordhollandschUtrecbtschcn Locaal- spoorweg, waardoor een kortere gemeenschap dan thans tusschen Haarlem en Utrecht ver kregen wordt. In de provincie Noord-Holland zijn de belanghebbende en betrokken gemeenten Haarlem, Haarlemmerliede, Spaarnwoude, Haarlemmermeer en Uithoorn; in de prov. Utrecht: Mijdrecht, Wilnis, Vinkeyeen, Wa terveen, Loenersloot en Loenen. Met inbegrip der kosten aan het initiatief en de voorbereidende werkzaamheden ver bonden en van het renteverlies gedurende den aanleg, zal naar schatting een kapitaal van ten hoogste 11900000 noodig zijn om de lijn in exploitatie te brengen. Den 6 Maart zal te Amsterdam een vei- gadenng worden gehouden, waarop de plan nen breeder uiteengezet en aan de belang hebbenden voorgelegd zullen worden. Gemengd Nieuws. Waar de gebroeders E. en M. Cohen een nieuwe uitgave aankondigen, zorgen zij er voor dat deze de c.ritiek doorstaan kan. Zoo hebben zij thans weer de le aflevering het licht doen zien van een door memand minder dan Gerard Keller bewerkte editie van Walter Scott's romantische werken, iraai geïllustreerd met de bekende angelsche gra vures, iu handig formaat en op stevig papier gedrukt. Het geheel zal compleet zijn in 100 afle veringen van slechts eén dubbeltjewil men liever de 10 deelen a eén gulden ontvangen, dan bestaat daartegen niet bet minste be zwaar. Ook kan men desverkiezende betalen in 10 termijnen van eén gulden. Deze uitgave licht dus wel in ieders bereik. We durven den ondernemenden uitgevers een zeer groot debiet voorspellen; oudenen jongen willen Walter Scott, den Shakespeure van het proza, gaarne lezen of herlezen. Dinsdagavond even over zessen brak te Amsterdam, door het ontploffen van een petroleumlamp, een herige brand uit op de tweede verdieping van een perceel aan de Geldersche Kade. In een oogwenk stonden de tweede en derde verdieping in lichtelaaie, zoodat de bewoners zich moesten haasten met te trachten het huis te verlaten. Op de tweede verdieping bevonden zich een vrouw en een kind, die langs de gewone trap een uitweg naar beneden vonden en zich dus konden redden. Op de derde verdieping zag zich een moeder met 4 kinderen dien weg afgesneden, daar het vuur juist langs de trap, welke naar haar woning leidde, die verdieping bereikt had. Zij greep baar jongste, een knaapje van ljr jaar en ijlde er mee naar de dakgoot; waar zij het neerlegde; op haai* tocht 0111 de drie meisjes te halen schijnt ze het evenwicht verloren te hebben, althans men vond haar dood op de binnen plaats van het belendend perceel. Inmiddels was de brandweer aangerukt. Over de daken der belendende perceelende bovenverdieping van het brandende huis, binnengedrongen, vond men daar het jongske kreunend in de dakgoot, terwijl de drie overige kleinen gestikt en half verbrand in een hoek van liet vertrek werden aange troffen. Hartverscheurend was het te zien hoe de vader, een smidsknecht, thuis komende van zijn nieuwe woninghet gezin zcu den volgenden dag verhuizen tot het besef kwam, welk een ontzettende ramp hem, den werkzamen huisvader, had getroflen. Er zijn zoo van die toestanden, die niet te beschrijven zijn; welnu, zulk een oogen- blik was de aankomst van den man, die nog na zijn etensuur vroolyk en wel van de zynen had afscheid genomen en nu vier zielen minder telde, die hem op zoo nood lottige wijze waren ontrukt. Hem worde kracht geschonken dezen vreeselijken slag te doorstaan. Dinsdag stond voor de arrond. rechtb. te Amsterdam terecht Hendrik Visser, oud 49 jaar, van beroep bierhuishouder en colpor teur, wien te laste gelegd werd dat hij op 19 Jan. jl. bij de zoogenaamde werkloozen- standjes van een verhevenheid op den N. Z. Voorburgwal de menigte toeriep: »Werk- loozenwij zijn opgeroepen te 2 uur op den Dam, waar ons brood en geld zal verstrekt wordendoet men dit niet, welnu dan nemen wij de Beura." liet O. M. eischte 2 jaar. In het eerste nummer van Wielersport is, in navolging van het Fransche weekblad Le Cycle, aan de lezers de vraag voorgelegd Wie waren de 4 beste Nederlandsche renners in 1892? Tal van brieven en briefkaarten, zelfs uit het buitenland, kwamen als ant woord in. De uitslag is, dat de meeste stemmen op zich vereenigden de heeren: 1. W. J. Rademaker, 2. C. A. Koning, 3. H. L. Raland, 4, Ot. Bultman, terwijl daarna volgden de heerer Adler, Scheltema Beduin, Witteveen, De Waardt en Rolandus Hagedoorn. Te Utrecht is door den heer Bauling, ambtenaar aan het Centraalbureau der Staats spoorwegen, een zelfregelende kalender uit gevonden, zóo ingericht, dat hij elk jaar bruikbaar r Door slechts eiken dag opnieuw op een zelf den knop te drukken, verspringt (door een mechanische inrichting) datum en dag, en bij het einde der maand ook de maand; te vens ziet men bij den afloop van het jaar een nieuw jaartal verschijnen. De regeling der maandlengte, ook in een schrikkeljaar, geschiedt van zelf, zooals de naam het aanduidt. Het geheel is kunstig en met zorg afgewerkt en bestaat uit een ra derwerk, vervaardigd uit blik en hout. De afmetingen van het gepolijst houten kastje waarachter zich dit werk bevindt, zyn 40 bij 30 centimeter. De nieuwe vinding trekt zeer de aandacht. Zaterdag werd te Heerenveen het huwelijk voltrokken tusschen S. v. d. M. oud 56 jaar, en A. E. K., oud 43 jaar, die beiden onge veer een tien tal jaren in het armhuis der cremeente Aengwirden gewoond hebben, doch nu, tengevolge van hun huwelijk, die instel ling moeten verlaten. De secretaris, de le ambtenaar ter secretarie en de beide veld wachters waren getuigen. Verder was nog in de trouwkamer aan wezig de moeder der bruid. Na afloop (lei- plechtige trouwpartij vertrok het jonge paar naar zijn nieuwe woning, een stulpje van zoowat 3 M. lang en 1,50 M. breed en voor de helft overdekt, van boven met hout, aan weerszijden met linnen. Op het onoverdekte gedeelte staat de kookkachel met de benoo- digde turf er achter. Dekking hadden zij zich niet aangeschaft, doch door de zorgen van het armhuis heb ben zij een wollen deken medegekregen. Treurig, dat in zulke gevallen vergunning om het huwelijk te voltrekken niet geweigerd kan worden, Zaterdag werd G. H. de Mettin te Am sterdam, een ruim 73 jarig grijsaard, wiens uitlevering door de Pruisische regeering was aangevraagd, in hechtenis genomen. Deze arrestatie staat in verband met de reeds herhaalde malen besproken erfenis van. den Amsterdamschen reeder Brandt, die in 1789 overleed en eenige millioenen naliet. De hellt van dezen schat kwam aan de Am- sterdamsche familie Van Meurs, de andere helft behoorde aan Duitsche erfgenamen. Deze Duitsche verwanten lieten echter niets van zich hooren, zoodat, volgens den toeninaligen rechtsregel, hun recht op het geld na 30 jaren verjaard was. Van de om standigheid nu dat nog nimmer Duitsche gerechtigden waren opgekomen, heeft De Mettin (van afkomst een Duitscher) ge durende dertig jaren een handig gebruik gemaakt. Hij riep, bij advertentie, in Duitsche bladen voortdurend lieden op, wier naam eenige overeenkomst had, (daarbij een kwistig gé bruik makende van vervalschte of twijfel achtige documenten) en trachtte ook bier te lande de goede lieden te overtuigen, dat er voor hen schatten te bemachtigen vielen. Dit deed hij natuurlijk niet pro Deo: men zegt zelfs, dat hij zich op die wijze een aar dig kapitaaltje verworven heeft. Dit alles ging ten koste van veel slachtof fers ongeveer dertig jaren goed, totdat dezer dagen een Ilamburgsche dame, die er voor 15 000 Mark ingeloopen is, de zaak bij de Duitsche justitie aangaf. Het gevolg was de reeds gemelde inhechtenisneming. Nu den grooten agitator in de beruchte erfenis-quaestie, althans voor eenigen tijd, het zwijgen is opgelegd, zal de brochuren-regen oók wel ophouden De zaak heeft stellig een ganscli ander aanzien gekregen en de pseudo- erfgenamen zullen nu toch wel gaan erkennen, dat ze deerlijk zijn beetgenomen. Naast een der R. K. Kei-ken te Rotterdam kan men dagelijks een bedelaar opmerken, die de gewoonte heeft, de voorbijgangers te groeten. Een rentenier, die vlak tegenover ae standplaats van dezen bedelaar woont, heeft zich de moeite getroost, te tellen, hoe dikwijls dezen bedelaar een aalmoes werd gegeven, en uitgaande van de onderstelling, aat nooit meer dan éen cent wordt gegeven, wist hij uit te rekenen, dat de bedelaar wekelijks een bedrag van ƒ18 a ƒ20 ontvangt. Deze bedelaar verdiende vroeger als werk man te Amsterdam minderhij heeft zijn ambacht laten varen, zijn vrouw in armoede achtergelaten en leeft thans met een andere en maakt daarmede van het bijecngebedelde geld dikwijls goede sier. Het gemeentebestuur van Heteren heeft, gelijk we reeds meedeelden, zich er voorge spannen, uit die gemeente de bedelarij te weren en enkele processen-verbaal bewijzen genoegzaam, dat men niet te doen heeft met een verordening voor de leuze. Wie meende dat nu het kwaad voorgoed uit zou wezen, heeft echter gerekend buiten de vrij moedig- heul en, naar het blijkt, ook buiten de slim heid der betrokkenen. Bepaald leuk is de wijze, waarop de verordening ontdoken wordt. Voor de politie heeft «men" altijd de ver klaring gereed, dat er iets beloofd werd, wat aardappels, afgedragen kleeren enz. En kun nen de arme drommels het helpen, wanneer met gegeven wordt, hetgeen beloofd was; is het hun schuld, dat de wereld zoo trouwt loos en slecht is? Moet die toch reeds on aangename ervaring dan ook nog bekroond worden door een proces-verbaal wegens be delarij 1 Dut zou toch wat heel erg zijn Dus, voortaan geen «bedelaars-patent be talende(kooplieden meer, maar «bedelaars- slachtoffei-s van woordbreuk" Een Bosschenaar, die dagelijks Hedel be zoekt waagde het om, bij gelegenheid dat de

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2