Advertentièn. S 300. BINNENLAND. De Koninginnen zullen vermoedelijk van 41 tot 17 April té Amsterdam vertoeven. »De Tweede Kamer" zoo schrijft men uit Den Haag aan de Zutph. Ct. «heeft zich de geheeln vorige week met afdeelingsonderzoek bezig gehouden. En ondercussehen wordt de stapel ontwerpen, die de Regeering bij de Kamer aanhangig maakt, van dag tot dag grooter, zoodat men zich onwillekeurig af vraagt, of er niet veel monnikenwerk wordt f J verricht met het oog op de ontbinding, welke van de aanneming van de nieuwe Kieswet het gevolg moet zijn. Uit het thans versche- - non Voorloopig Verslag over de Kiesrecht- ■r, ontwerpen wordt men aangaande de kansen van aanneming of verwerping niets wijzer. Alle mogelijke opinies van «enkele," »ver- - scheidene" «vele" en «zeervele" leden wor den in dat verslag verdedigd, maar niets doet blijken van een meerderheid voor of tegen. Opmerkelijk is liet, dat de tegenstanders van de ingediende voorstellen het ook weer op schier geen enkel punt eens zijn over 't geen naar hun meening in de plaats zou komen van het thans voorgestelde. Het schijnt zelfs, dat er bijna evenveel tegenvoorstellen als tegenstanders zijn. De een wil een be- lastingcensuseen tweede een woningcensus een derde een capaciteitenstelseleen vierde een allegaartje van allerlei waarborgen kortom, til van tegenvoorstellen worden op een rijtje «eerbiedig in overweging gegeven' maar de Minister kan er uit ae verste verte niet uit opmaken, boe hij zijn ontwerp zou moeten wijzigen om op veler steun te kunnen rekenenzonder aan den anderen kant den steun, waarop hij thans kan rekenen weer te verliezen.' Jn de gewijzigde Bedrijfsbelasting zal, naar het Vaderland verneemt, niet voorgesteld worden haar 1 Augustus in te voeren, maar 1 Mei van het volgend jaar. Heden herdenkt ook de heer Viruly Ver- brughe den dag waarop hij vóór dertig jaren tot lid van de Tweede Kamer werd gekozen. Jhr. mr. .1. W. G. Bureel van Hoogelanden, onlangs benoemd tot Burgemeester van Haarlem, heelt bedankt voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer, waarin hij zitting had voor Beverwijk. Een goh eel nieuwe wet op de fabrieks- en handelsmerken is door de Regeering bij de Tweede Kamer ingediend naar aanleiding der ook door Nederland aangegane overeenkomst betreffende de internationale inschrijving van fabrieks- en handelsmerken. Door de wet worden ingesteld een bureau en hulpbureaux voor den industrëelen eigen dom, die zullen staan onder toezicht van het Departement van Justitie. Nu wordt weer uit Groningen gemeld, dat de heer T. van der Zee, Burgemeester van Enschedé, niet voorkomt onder ae sollicitanten naar de betrekking van commissaris van politie te Groningen. Dinsdag was liet 30 jaren geleden, dat de gepens. luit.-Generaal van liet Oost-Indische leger K. van der Heijden, commandant van het Kon. koloniaal militair Invalidenhuis op Bronbeek, als kapitein der infanterie, wegens zijn moedig gedrag bij de krijgsverrichtingen in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, werd benoemd tot ridder van de derde klasse van de Militaire Willemsorde. Het ridderkruis der 4e klasse dier orde verwierf hij reeds 11 Dec. 1840, als sergeant majoor, wegens zijn gedrag bij de tweede Bansche expeditie m 1848. Het Dagelijks bestuur van Rotterdam heeft den Directeur-uitgever van het Rotterdamsch Nieuwsbhd vergunning verleend, op zijn kosten een proefwel te laten staan op ter rein der gemeente, ten einde te onderzoe ken of zich in den bodem te Rotterdam water bevindt van voldoende zuiverheid om daarmede, met het oog op het dreigend cholera-gevaar, zoo noodig de drinkwater leiding te voorzien. Een gecombineerde vergadering van alle plaatselijke commités ter bevordering van Nederland bij de Middcl-Europesche tijdre- geling zal gehouden worden op Zaterdag 11 dezer te 's Gin von huge. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de Staats spoor van I Mei af liet aantal treinen Am sterdam Rotterdam via Rreukelen metéén trein in elke richting verminderen. De heer W. Kes heeft de benoeming tot directeur der Haagsche afdeeliug van de Maatschappij der Toonkunst aanvaard. Voor liet Concertgebouw te Amsterdam blyft hy intussehen behouden. Te 'b-Gravenhnge is op 82-jarigen leeftijd overleden de gepens. generaal-majoor Jhr. A. W. A. Gevers Deijnoot, oud-inspecleur der artellerie. Men bericht uit Wiesbaden, dat dr. D. Griot de la Cave, vroeger assistent van dr. Mezger, zich met Mei a. s. in Den Haag zal vestigen. De Tentoonstelling van kunstbloemen enz. in den Dierentuin te 'sGravenhage werd Zon dag door circa 2500 pei-souen bezocht waar van ongeveer 500 betalenden. De zeer belangwekkende expositie wordt den 22 dezer gesloten. In de Vechtstreek beijvert men zich, bij de mogelijkheid, dat de cholera in het voor jaar terugkomt, om maatregelen te beramen om die te bestrijden. Nadat onlangs door de eigenaars der glas- en capsulenfiibrieken te Loenen, ten behoeve van hun personeel Nortonputten zijn geslagen, wordt thans door de kerkvoogden der Herv. Gemeente te Nederhorst den Berg het regen water van deu toren en het kerkgebouw in groote bakken geleid. Het water wordt daar in, behoorlijk gefiltreerd, verzameld door een filter welke in de leiding aanwezig is en ver volgens door een buis naar den voet van het bergje geleid, waarop, zooals bekend is, het kerkgebouw met den toren staat om zoo doende het publiek in de gelegenheid te stellen zich van behoorlijk gefiltreerd regen water te kunnen voorzien. Het is te hopen, dat dit voorbeeld ook in andore gemeenten navolging moge vinden. Met het oog op de werkloosheid, die dezen winter verscheidene plaatsen heeft geteisterd, zal het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond de vakafdeelingen der velschillende bomls al'deeling uitnoodigen reeds dezen zo mer maatregelen te nemen tot onderlinge aan eensluiting, opdat de volgende winter den werkenden stand bereid vinde, om aan deze maatschappelijke kwaal zooveel mogelijk het hoofd te bieden. Een der grootste nijverheid-instellingen van ons land, die van de firma Joh. Enschedé Zonen, viert heden 150-jarig bestaan van haar al'deeling lettergieterij. De dag zal niet onopgemerkt voorbijgaanhet geheele perso neel (pl. m. 300 man) met vrouwen en doch ters wordt o. a. een feest aangeboden in de zaal der «Sociëteit-vereeniging' te Haarlem. Er worden pogingen in bet werk gesteld, dezen zomer op de heide tusschen Hilversum en Bussum weder harddraverijen te doen houden. Echter zal daarbij niet van het oude terrein gebruik worden gemaakt, maar een geheel nieuwe baan worden aangelegd. Tel. De wegens opruiing tot 18 maanden celstraf veroordeelde Sneeker uitgever H. Poutsma zal, naar men meldt, niet in appèl gaan. In de O. L. Vr. kerk te Maastricht werd Maandag de plechtige uitvaart van pastoor Brouwers, van Bovenkerk gevierd. De lijk stoet werd, zooals in Limburg gebruikelijk is, dooi' geestelijken in ornaat voorafgegaan en gevolgd door een onafzienbare menigte, onder welke de voornaamsten der stad. In de kerk bevond zich ook de Commissaris der Koningin. Nadat de dienst was geëin digd, werd de lijkkist naar het station ver voerd om naar Nieuwer-Amstel te worden overgebracht. Begeleid door pastoor Brouwers, een neef van den overledene en verdere familieleden, kwam het lijk Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur aan het station Weesperpoort te Amster dam. Aan het achterste perron werd de kist in den lijkwagen geplaatst, die daarna vóór de wachtkamer eerste klasse reed. Daar hadden zich onder leiding van dr. Cuijpers velen vereenigd, om den overledene te begeleiden naar Bovenkerk of door hun tegenwoordigheid aan deze plaats hem de laatste eer te bewijzen. Onder die aanwezigen waren behalve zeer vele geestelijken, raadsleden, deputation van Vereenigingen, enz. tal van parochianen die met hun rijtuig van Bovenkerk waren ge komen, waaronder de dragers, die in de kerk dienst zouden doen. Het lijkkleed was met de 3 ridderorden van den overledene en 9 kransen bedekt, waaronder van kerk- en armvoogden en van de kinderen der openbare school. De stoet, die meer dan 40 rijtuigen telde, stelde zich langzaam in beweging. Aan de grens'der gemeente N.-Amstel werd de stoet door parochianen opgewacht, die zich daarbij aansloten naar de srhoone kerk, waar, na de kerkelijke plechtigheid, het over schot van den beminden heraer voor de pa rochianen te zien was. Gisteren te 10 uur had de kerkelijke plechtigheid en de begrafenis plaats, in tegen woordigheid van de zeer vele vrienden en vereerders van de overledeue. welke van deze pyramide bestaan en welk in het bezit zijn van den eigenaar, Mr J. H. de Reaul'oi-t, burgemeester van "Woudenborg moest er ongeveer in het midden een kist begraven zijn, bevattende documenten en penningen uit den Franschen tijd. Om aan de opgewekte nieuwsgierigheid te voldoen en tevens uit een oogpunt van werk verschaffing heeft mr. De Beaufort verleden week midden in de pyramide een put laten maken, om van daar uit de 90 jaren ver borgen «schat" te onderzoeken. Op een diepte van ongeveer 17 meter van den top ont dekten de werklieden werkelijk een looden bus, lang 84.5 duim en 15 duim in doorsnede. Deze bus werd geopend, en de inhoud bleek te bestaan uit een houten rol, waar omheen eenige perkamentbladen, jammer genoeg onleesbaar geworden door het binnen gedrongen water; ook werden er Fransche muntstukken in gevonden, waarvan éen een waarde vertegenwoordigde van ongeveer 20 gulden. De gebruikelijke stichtingsoorkonde, dus met munten uit den tijd der stichting, benevens een kruis van het Legioen van eer. Zooals bekend is, werd deze pyramide opgericht door generaal Marmont, een (lei- bekende generaals van Napoleon I en genoemd naar den beroemden veldslag bij Austerlitz, waarna de ontstane buurtschap eveneens dezen naam verkreeg. Het gevondene is afgestaan aan het Ne- derlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst te Amsterdam. STADSNIEUWS. De welbekende pyramide van Austerlitz, by Zeist, heeft in den liuitsten tijd veler aan dacht getrokken. Volgens de beschrijvingen, Ds. J. H. Maronier, Remonstrantsch pre dikant te Rotterdam, hoopt aanstaanden Zon dag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Rem. kerk alhier. Belanghebbenden verwijzen we naar den in dit nummer voorkomenden Prospectus van de 37i% geldleening groot ƒ40000 ten laste der Gemeente Amersfoort. Men bericht, dat kapitein G. J. Blaauw, eerstaanwezend ingenieur alhier, spoedig tot majoor bevorderd zal worden. De le luitenant-ingenieur F. J. van Burg steeden wordt 1 Juni van hier geplaatst in de stelling van Amsterdem. De majoor W. E. A. Wupperman, werk zaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf', is bestemd om op te treden als chef van den staf bij de le divisie infanterie te 'sGravenhage. Van 31 Aug. tot en met 11 Sept. zullen bij Amersfoort groote najaarsoefening gehou den worden door de 4 veldbataljons van het 5e reg. inf.aan deze oefeningen zal van 7 tot 11 Sept. worden deelgenomen door een half escadron van het le reg. huzaren en 1 of 2 batterijen van het le reg. veld art. De heer J. W. G. Sluyter, onderwijzer aan de R. Kath. School alhier is als zoodanig benoemd te Roerloo bij Deventer. Mr. J. C. H. Prikken, doctor in de rechts wetenschap alhier, dingt mede naar de va cante betrekking van commies-griffier van de Tweede Kamer der Staten-Genei-aal. De benoeming van den nieuwen titularis wordt morgen (Vrijdag) verwacht. Voor de heden alhier gehouden aanbeste ding van turfstrooisel ten behoeve van de bereden artillerie alhier in garnizoen is slechts éen inschrijvingsbiljet ingekomen, nl. van de heeren Terwindt en Arntz teMillingen voor ƒ8.45 per 1000 kilo Te Weesp circuleert een adres aan den Minister van waterstaat, waarin beproefd wordt bij de a. s. zomerdienstregeling voor de H. IJ. S. M. te verkrijgen, dat de laatste trein uit Amsterdam naar hier ongeveer 's avonds te 11 uur 30 m. (Greenwichtijd) vertrekt. Een gelijk verzoekschrift zal volgens De Amsterdammer woi-den ingediend door inge zetenen van Naarden, Bussum, Hilversum, Baarn en Amersfoort. Onlangs maakte a wij melding van een vordering van een zich noemend «een klein sloten makerabaasje", die zelf hard medewerkte in zijn zaak, en die vorderde, dat de Staat uit iietgeen neze wegens den bouw der in- fanterie-kazerne alhier nog schuldig was aan den inmiddels gefiiilleerden aannemer van dien bouw of diens borgen, aan hem (sloten- makei-sbaasje) zon betalen wat hij voor ver vaardigd ijzerwerk ten behoeve van bedoelde kazerne te vorderen had. De Hooge Raad heeft thans beslist, dat de eiseher, dié zich op het Fransche recht had beroepen, volgens netwelk een maitre ouvrier onder de bescherming der wet valt voor het door hem verdiende loon, aan art. 1850 R. W. geen grond voor zijn vordering kon ontlee- nen, omdat hij niet behoort tot de in dat artikel bedoelde eigenlijke werklieden. Het Flehite-museum is dagelijks van 10 tot 12 en van 1 tot 4 uur geopend, des Zon- <la.es van 1 tot 3, Woensdag en Zondag k ƒ0.10 per persoon, op de anderedagen a ƒ0.25. Coupon-boekies voor zes bezoeken zijn tegen ƒ0.50 bij den portier verkrijgbaar. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam zijn by een kleinen brand, ontstaan door het omvallen van een petrole umlamp, in de Van Wouslraat, weder twee mannen omgekomen. Een hunner, een jonge diamantslijper, Kylers genaamd, wi® reeds niet vrouw en kind op straat, toen hij zich weder in huis begaf om oudere mcnschen, die op dezelfde verdieping woonden, te redden. Hij werd later op den zolder gevonden met den ouden man, beiden gestikt door den roek. Een oude vrouw, die uit het venster van de derde verdieping sprong, kwam met haar voeten op een kozijn van de tweede ver dieping terecht, kantelde daardoor en viel bewusteloos naast de deken, waarin men haar wilde opvangen. Zwaar gekneusd werd zij opgenomen en naar het Binnengasthuis ver voerd. De brandweer was den brand spoedig meester. Een redenaar in het vuur van zijn speech over sociale toestanden «Zoo kan men nagaan, dat een kind, om zich te voeden, de helft noodig heeft van een volwassen man. Het gevolg van Sequah is met een «recla me-papagaai" vermeerderd. Deze sprekende vogel zegt tot ieder die 't hooren wil: «Do you sulfer'? Take Sequah's oil! Take Prairie Flower!', En die raadt wordt over het algemeen opgevolgd. Burgerlijke Stand van Amersfoort GEBOREN: 2 Maart Jacoba Johanna, d. van Petrus Cornelis Grobben en Johanna van der Linden. 3 Maart Joseph, z. van Willem van Empelen en Alijda Wansink. Anna Petronella, d. van Johannes Koekoek en Antonia Geertruida Heere. 4 Maart Johannes Bernardus Josephus, z. van Wil helmus Johannes van Wandelen en Anna van der Linden. Johanna, d. van Nicolaas de Gooyer en Geertruida van Vulpen. Margaretha, d. van Jan Hartman en Gijs- berta van Dijk. 5 Maart Anna, d. van Albert Haarsraa en Anna Maria Schouten. Nicolaas, z. van Nicolaas Mater en Ger- ritje van de Vis. Gerrit, z. van Rijk van Hoeijen en Jannetje Stik voort. 6 Maart Sara Eleonora, d. van Franciscus de Bree en Geertruida Catrina Kraaikamp. 7 Maart Johannes, z. van Hendrikus van Grol en Agatha Waterkoort. Maria Petronella Ka- rolina, d. van Cornelis Johannes de Koning en Wilhelmina van Gaaien. 8 Maart Ger rit, z. Gerrit de Ruiter en Geertruida Hermans. ONDERTROUWD: 9 Maart Jan Marinus Boering en Hendrika de Boer. GETROUWD: 8 Maart Leendert Palland en Eva Smit. OVERLEDEN1 Maart Johanna Smeïnk, 8 jaar. 4 Maart Louis de Haas, 69 j. ongeb. Johannes Ouwerkerk, 11 m. 5 Maart Willem van Ginkel. 2 j. Hendrikus Straver, 63 i. ongeh. Albertus David Regtien, 4j. Hendrikus Tbeodorus Josephus Kraanen, 40 j. echtg. van Clasina van Keeken 6 Maart Everarda van Hoeijen, 20 m. Josep Martinus Boode, 41 j. echtg. van Hermina Margaretha Prins. 8 Maart Arie van Drie, 3 j. Pelegrinus Smeïnk, 2 j. Gevonden op den openbaren weg: 1 gouden oorknopje met rood steentje. 1 Roomsch-Katholiek kerkboekje. 1 gouden oorknopje met zwart steentje. De rechthebbenden vervoegen zich aan liet bureau van politie. Voorspoedig bevallen van een /linken Zoon, T. VAN 'tEIND— Knoppers. Amersfoort, 9/3 '93. Heden overleed tot mijn diepe droefheid, na een langdurige ziekte, zacht en kalm mijn geliefde echtgenoot J0ZEPH MARTINUS BOODE in den ouderdom van bijna 42 jaar, mij nalatende 4 jeugdige kinderen, te jong om hun smartelijk verlies te beseffen. Wed. II. M. BOODE geb. Pkins. Amersfoort, 6 Maart '93. Herplaatsing wegens misstelling.) Brief ontvangen. Bericht mij s. v. p. onder welk adres ik u mag schrijven. Motto bureau Amersfoortsche Courant Muurhuizen 60. abonné

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2