PIEPER Co. ONTVANGEN een groote keuze in Crème en Witte Vitrages. Gordijnkatoenen- en Franjes. Koehaar-Karpetten. Vloerzeilen en Loopers. als hoofd-directeor der posterijen, in aan merking komen de heer J. P. Havelaar. 'lid der 2e Kamer voor Gouda, oud-minister van Waterstaat. Met 51 tegen 30 stemmen heeft de Tweede Kamer dn mailovereenkomsten goedgekeurd. De Kamer is daarop uiteengegaan, tot mor gen middag. De plannen en teekeDingen voor de te 's-Hertogenbosch op te richten kweekschool, door het Dagelijks Bestuur dier gemeente ter goedkeuring aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken toegezonden, zijn, door dezen goedgekeurd, bij genoemd bestuur terug ontvangen. Binnen enkele dagen zal de Raad nu beb- te beslissen of zij die inrichting voor de stad wenscht te behouden, ja of neen. Bij de bevrachting, tusschen stations van twee of meer gemeenschappelijke lijnen, van zendingen, welke zoowel in binnenverkeer- Staat-Nederlandsche Ceutraalspoorweg door, als in binnen verkeer Holl. IJzeren spoorweg maatschappij, kunnen worden vervoerd, zal worden genandeld als volgd: 1. Bevat de vrachtbrief generlei aanwij zing omtrent het tarief dat moet worden toegepast, omtrent den te volgen weg, dan zal het tarief van die maatschappij worden toegepast, welke met het beheer op het sta tion van vertrek, is belast, tenzij in het tarief der niet-beheerende maatschappij- eene lagere vracht bestaat, in welk geval dan het vervoer in locaalverkeer der niet-beheerende maatschap pij zal geschieden. 2. Bevat de vrachtbrief wel eenig voorschrift omtrent tarief, station of route (bijv. tarief Staatsspoor, slation Hollandsche spoorweg, via Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij, locaal verkeer Staatsspoorweg enz.) dan zal de bevrachting nauwkeurig volgens die aanwijzing moeten plaats hebben. Naar het Centrum verneemt, zal Donder dag 23 Maart, de gedenksteen voor prof. dr. J. A. Albenlingk Thijm in den gevel van diens huis op den N.Z. Voorburgwal te Am sterdam onthuld worden. Prof. De Rijk, van Hageveld, zal daarbij de feestrede houden. In den ouderdom van 52 jaar overleed Zaterdag te Amsterdam plotseling, terwijl hij ter jaarvergadering zijner vennootschap in «Eensgezindheid" was, de heer G. A. Heme- ken, oprichter en sedert 1868 directeur der zoo zeer bloeiende en wereldbekende «Hei- nekens Bierbrouwerij Maatschappij." De overledene was een groot liefhebber en bevorderaar der schilderkunst en van 1874 tot 1877 raadslid. De eerste vereeniging van wielrijdsters is te 's-Giavenhage onder den naam van »Honni soit qui mail y pense". Een 12-tal dames doen mee. Het verstrekken van warme maaltijden aan de behoeftige schoolkinderen te Groningen is geëindigd. Gedurende 7 weken zijn uit gereikt 18400 portiën runder en erwtensoep met 10000 broodjes. Hiervoor was noodig ƒ2040, terwijl de Israëlieten ƒ125 ontvingen om hunne behoeftigen op hunne wijze te voeden. Als iets bijzonders verdient vermelding, dat in ons land van turf, in de veenkolonie Wil- dervank, een schip met turf uit Pruisen is aangekomen. De Duitsche turf moet zeer goedkoop zijn en veel koopers vinden. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donder dag, den 23. Maart aanstaande, des namiddags te één ure. Amersfoort, den 20. Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, F. I). SCHIMMELPENNINCK. STADSNIEUWS. Donderdag, den 23 Februari 1893, des na middags ten éen ure zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn: 1 Reclame van den notaris C. A. van Bla- ricum tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1892. 2. Pracadvies van Burg. en weth. op het rekest van A. Maas gewezen nachtwaker om verhooging van zijn gratificatie. 3. Rapport der commissie inzake de grens regeling tusschen Leusden en Amersfoort. 4. Kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1893. 5. Ontvycrp-besluit tot afschrijving van aanslagen in den hoofdelijken omslag dienst 1892, wegens vertrek, enz. 6. Rapport der commissie inzake het regle ment op de huizen van ontucht. 7. Plan tot het bouwen van eene onder- wyzerswoning in de Beekstraat. Aanstaanden Donderdagavond te half negen zal de kamer ran koophandel ten raadhuize een openbare vergadering houden. In ons vorig nummer komt aan den voet van den Burgelijken stand onder de overledenen voorMaria d. van Jan van Pluuren en Maria Rommers. Deze naam had onder de geboorten ver meld moeten worden. Ds. C. Rasch, predikant bij de Evang. Lu- thersche gemeente alhier, staat op het tweetal bij de Evang. LutheraebekerkteMonnikendam. Ds. B. Eisma te Bennekom heeft bedankt voor het beroep bij de Geref. kerken alhier. De luitenant-kolonel H. P. C. van der Teen, commandant van het le Bataljon van het 5e regiment infanterie alhier, is afgekeurd wegens lichaamsgebreken, in en door den dienst verkregen, en zal dientengevolge het leger met pensioen verlaten. Tot majoor bij het wapen der genie is bevorderd de kapitein G. J. Blaauw, eerst aanwezend ingenieur alhier. De le luit. D. C. Graswinkel, van het le reg. veld.-art., alhier, wordt 1 October voor éen jaar gedetacheerd bij het 3e reg. veld. art. te Breda. Indertijd is gemeld dat kapitein W. H. M. Anten, van het 5e reg. inf. alhier, die pro paganda maakte voor het nieuw-Malthusia- nisme, binnenkort wegens lichaamsgebreken zou worden gepensionneerd. De Maasbode bracht den minister hiervoor haar hulde; hij gedraagt zich kranig en maakt zich verdienstelijk voor volk en staat, meende het blad. Thans heeft de heer Anten aan den heer Passtoors medegedeeld, dat hij waarschijnlijk binnenkort wegens lichaamsgebreken zal ge pensionneerd worden, maar dat bij op dit oogenblik nog in werkelijken dienst is. Tus schen dit pensionneeren en zijn propageeren voor het nieuw-Malthusianisme bestaat gee nerlei verband. »lk ben," schrijft hij «door ZExc. den minister van Oorlog geen oogen blik ter zake van die propaganda bemoeilijkt." Ten kantore van den correspondent der Nederlandsche bank alhier is een rijksdaalder, jaartal 1869 aangeboden, welke van valsch- heid verdacht wordt en door den eigenaar aan het bureau van politie is afgegeven. Wanneer de le luitenant der rijdende artillerie, jbr. Rutgera van Rozenburg, het overal zoo treft als in Arnhem, dan heeft hij kans van in drie plaatsen tegelijk be lasting (plaatselijke, directe of inkomsten) te moeten betalen. Met Nov. is hij uit Arnhem naar Amersfoort gedetacheerd, met No. 1893 gaat hij voor éen jaar naar Breda, met Nov. 1894 keert hij te Arnhem terug. Hij vroeg te Arnhem restitutie van de betaalde belasting over Nov. en Dec. 1892. Burg. en Weth. stelden voor die restitutie te weigeren, op grond, dat de heer Rutgers blijkbaar zijn gemeubileerd bovenhuis met de huisbewaar ders aangehouden en tweemaal 's weeks komt hij over en logeert in zijn huis. Zaterdag stelde de heer Van Olden in de raadszitting tevergeefs voor, de restitutie wél te verleenen, op grond dat de heer Rutgers wél zijn hoofdverblijf naar Amersfoort heeft overgebracht. Het is slechts toevallig, dat bij te Arnhem zijn woning aanhield. Hij vernam zijn detacheering te laat en moest ingevolge het bepaalde in het Burg. Wetb. zijn meubels er wel laten. Het huis is boven dien door de huisbewaarders gehuurd, onder zijn borgtocht. Indien hij van de huur af kon komen, zou hem dat zeer aangenaam zijn. Met 14 tegen 7 stemmen werd het voor- st,el-Van Olden verworpen. Zwolssche Ct. Gaarne vestigen wij de aandacht op de Transvaalsche eigaretten zonder papier welke hier ter stede bij den heer G. van Dorssen verkrijgbaar zijn. Het fabrikaat is goed, de tabak pittig en zacht, de prijs lager dan voor papier-ciga- retten. Men neme eens een proefje. Varia voor den recrutentijd: Mieux vaut montrer une fois, que d'ex- pliquer vingt fois. Dragomiroft'. Schlalïe Kommando-aussprüche verleiten zu schlalTer Ausfiïhrung. Deutsche Inf. reglement. Dans l'instruction du soldat, principalement dans la première instruction: «tout ce qui est unitile est nuisible''. Dragomiroll'. Der .Stiefel ist ein strategischer Element. Hohenlohe. Er is altijd wat te bepraten met den man Benschop. Een milicien komt bij ons beroerd, stom, scheef, in éen woord als een sukkel in dienst en na eenige maanden ziet men een heil zame gedaanteverwisseling. Denk daaraan. Clockener Brousson. JlXjïr Prima BRUSSELS f2.50 per meter. In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Hulpbank van het Departement Amers- foort der Maatschappij tot Nut van 't alge meen, zijn tot bestuursleden herkozen de heeren B. E. Herschel, M. v. Beek en P. J. Hamers, die allen aan de beurt van aftreding waren. Gemengd Nieuws. Van de meer dan 1100 burgemeesters, die er in Nederland zijn, vervullen er 426 tevens het ambt van secretaris. Van de Nederland sche burgemeesters zijn er slechts 88 meester in de rechten, wat hun, die genei0d zijn tot de klacht, dat die «advocaten overal inzitten," tot gematigdheid kan stemmen. Ook hen, die het altijd over onze jonkheeren en baronnen hebben, gelijk b.v. de Stan daard, zullen kalm ergestemd worden door de mededeeling, dat er van de 1100 burge meesters slechts 62 het praedicaat van jonk heer, 48 dat van baron en 3 dat van graaf voeren; en dat zijn nog meestal burgemees ters van zeer kleine plaatsen, waar de familie van den burgemeester reeds sinds vele ge slachten woonachtig is. 29 burgemeesters zijn veraierd met den Nederlandschen Leeuw, 13 met de Eikekroon en slechts drie met de Militaire Willemsorde. Twee hunner be zitten gelijktijdig de Nederlandsche Leeuw en de Militaire Willemsorde. 3 gemeente-secretarissen hebben de Eiken- kroonen 2 bezitten den Nederlandschen Leeuw. De tien kleinste gemeenten in ons land zijn Papekop (N.-H), met. 359 inwoners; Petten (N.-H.), 344;'s-Ileer Abstkerke (Zee land), 328; Tienhoven (Z.-H) 323; Rijckholt (Limburg) 291; Nunhem )Limburg), 252; Mesch (Limburg), 251Ittervoort (Limburg), 241Hemmen (Gelderl.), 230 en Katwoune (N.iH.), met 223 inwoners. Bij vonnis, Donderdag te Amsterdam uit gesproken, werd Elbert van der Voort schul dig verklaard aan poging tot moord op zijn schoonzuster Jannetje Nap, de dienstbode op de Keizersgracht aldaar, en veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Door den heer H., te Hilversum, is een merkwaardige vondst gedaan. Bij het door hakken van een turf, afkomstig uit de buurt van Vinkeveen, kwam voor den dag een bijna ongeschonden gouden rijder van 1759. Bij een landbouwer te Hilversum, is Zater dag een zonderling dier geboren, van voren een kalf, van achteren een haas. Het beest heeft 24 uren geleefd. De politie te Kralingen heeft tegen drie dertienjarige knapen, wonende te Rotterdam, proces-verbaal opgemaakt, als verdacht zich in vereeniging te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van niet minder dan ongeveer 100 kilogram reepen lood en looden leve ringen, ten nadeele van den bouwmeester Bunk aan den Plantageweg te Kralingen. De diefstal is geschied met levensgevaar voor de knapen, en het is bijna onbegrijpe lijk hoe zij zulk een zware hoeveelheid lood van verschillende daken naar beneden heb ben weten te krijgen. De dienstbode van den landbouwer D. De Vos te Sas van Gent was voor een paar dagen gestorven. Het monsch was aai-tsgierig ge weest en moest wel geld hebben. Men vond echter niets, totdat men het bedstroo, dat reeds weggeworpen was, onderzocht en daar in vastgenaaid aantrof, 2 pakjes gouden tientjes de som tegenwoordigende:990 gulden j Niettegenstaande de werkloosheid hebben vele Amsterdammers toch aardig gespaard. 69432 Amsterdammer waren opl Januari jl. gezamenlijk eigenaars van oen kapitaal van f4082139 72-4 bij de Rijkspostspaarbank. Ofschoon December in vele gezinnen een zeer dure maand is, werd er toch nog meer ingebracht dan teruggehaald; de inbreng bedroeg f221 626 78£, de terugbetaling bes droeg f207 419 69 J. Er kwamen in December 1004 spaardesr bij; daarentegen vroegen 347 hun laatste spaarduitjes ophopen wij, dat van deze laat- sten de meesten spoedig weer een nieuw boekje kunnen aanvragen. De sterfte onder de kinderen is elk jaar zeer groot. Men heeft in ronde getallen be rekend, dat op de wereld 5 millioen kinderen niet zoo lang leven om te kunnen spreken, 4 millioen andere sterven voordat zij loopen kunnen, terwijl weer 6 millioen andere niet oud genoeg worden om naar school te gaan. Voor het kantongerecht te 's Gravenhage moest zich den 2 Maart verantwoorden een Middelburgsch notaris, beklaagd van op Zon dag 29 Januari 11. in den Haagschen schouw burg bij gelegenheid van de door de kon. vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" ge geven voorstelling van «De Fabrieksbaas", de orde te hebben verstoord, doordat hij weigerde een door hem in de stalles in bezit genomen en door een ander besproken plaats op de daartoe gedane aanmaning te veilaten. De beklaagde was niet verschenen, doch deed van zijn voornemen blijken, om, ingeval eene veroordeeling mocht volgen, daartegen in verzet te komen. De ambtenaar van liet Openb. ministerie vorderde bij verstok be- klaagdes veroordeeling tot l'lO boete, subs. 2 dagen hechtenis. üe uitspraak op Donderdag 9 Maart be vestigde deze eischde veroordeelde is inder daad in verzet gekomen. Blijkens een advertentie in de Staats courant zal worden aanbesteed de bouw van een «vredeprivaat" bij de kazerne te Naarden, schreven we in ons vorig nummer. Zijn er ook oorlogsprivaten vroeg De Tijd. Het is een min of meer kiesch punt, om in het openbaar te bespreken. De/lrn/t. Ct. herinnert in verband hiermede aan een voor val, dat jaren geleden te Breda gebeurde. Bij de inspectie van een fort door een commissie kwam deze ook in dat gedeelte van het gebouw, hetwelk in het bericht ge noemd wordt. Een der ingenieurs, die anders niet spoedig tevreden was, roemde de inrichting zeer. «Zie, dat is stevig, dat is degelijk, dat is soliede, en dat moet ook zoodaar zal het spannen in oorlogstijd. Het schijnt dus, dat er in dit opzicht ver schil is tusschen vredes- en oorlogstijd. Wij geven echter onze gissing voor beter. Het eerste gedrukte bericht van de ont dekking van Amerika is dezer dagen op een veiling te Londen verkocht. Het is een La- tij nsch gedicht van 33 regels, te Rome ge drukt in 1493. Er werd f4000 voor betaald. De heer J. J. Thoolen, geeft in een vlug schrift, bij de firma Allan in Den Haag ver schenen, het denkbeeld aan, om een kunst matige bad- en zweminrichting te verbinden met een schouwburg. Het geheele jaar door zouden, gedurende den tijd der voorstel lingen, kuii»-, stort- en stoombaden kunnen worden gebruik. Het parterre zou tot bassin worden ingericht en de baignoires tot kleed- kamera Natuurlijk zou men niet baden terwijl er comedie werd gespeeld. Het betreft dan ook maar de inrichting van liet gebouw waarvan de kosten minder drukken zouden, als de inkomsten door deze dubbele bestemming gedekt werden. Nieuw is 't maar practisch uitvoerbaar? Het russische blad Odesskij Listok, dat onder preventieve censuur staat, heeft dezer dagen een artikel gewijd aan de presidents-verkie- zing in Frankrijk. Het blad meent dat het uit goede bron als opvolger van president Carnot, den heer Jules Favre kan aanwijzen. Het wijdt aan den aftredenden president een weemoedigen afscheidsgroet, en deelt dan eenige bijzonderheden mede uit het poli tieke leven van zijn opvolger. Jules Favre, zegt het blad, is geen nieuweling in de po litiek de beroemde advokaat was öen heftig tegenstander van Napoleon III. Na den slag van Sedan heeft hy met Thiers dc vredes onderhandeling met Duitschland gevoerdin de laatste jaren heeft hij echter geen polo- tieke rol gespeeld. We willen 't gaarne gelooven; de reden daarvan is dan ook niet ver te zoeken. Frave is reeds een tiental jaren dood. Zou 't blad ook Jules Ferry bedoelen, die inmiddels ook reeds overleden is? Dat hadden andera de heeren van de russi sche censuur wol kunnen veranderen.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2