BIJVOEGSEL behoorende bij de van MAANDAG 3 APRIL 1893. BINNENLAND. II.II. M.M. zullen na het bezoek aan de Hoofdstad rechtstreeks naar Het Loo gaan en van daar een der laatste dagen van April of in den aanvang van Mei naar Fliins ver trekken, waar H.R. M.M. zes a zeven weken zullen verblijven. Thans is met zekerheid bepaald, dat H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Regentes het aanstaande feest van het korps rijdende artillerie (het lOOjarig bestaan) met H. D. tegenwoordigheid zullen vereeren. Onder anuere zullen Zij tegenwoordig zijn bij ile revue op de Kemperheide en bij het cavousselrijden in de manége. Ten huize van den heer Commissaris der Koningin zal een dejeuner en ook een diner aan de Hooge gasten worden aangeboden. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer is in een door haar gehouden bijeenkomst tot het besluit gekomen dat een nieuw onderzoek in de afdeeliugen van het gewijzigd ontwerp van wet op de Bedrijfs belasting niet noodig geacht wordt. Belangrijke mutatiën zijn binnenkort bij het wapen der infanterie te verwachten. De oudste opper-officier van ons leger is de 80 jarige luit.-generaal I'. G. J. van der Schrieck; op (5 April a. s. zal deze veteraan den dag herdenken, waarop hij 31 jaar ge leden, bevorderd werd tot generaal-majoor, terwijl het heden 39 jaar geleden is, dat onze generaal den kapiteinsrang verwierf. Benoemd tot luitenant-generaal, de gene raal majoor jonkheer W. von Wrangel auf Liudenberg, lid van het Hoog Militair Ge rechtshof. Het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen voor de cadettenschool te Alkmaar zul 13 en '14 Juli te 's-Gruveiihage, Meppel, Breda eii Arnhem plaats hebben. De minister van waterstaat heeft de zomer- dienstregeling op de Stuutspoorwegen goed gekeurd. De commandant van het Koloniaal Werf depot zal, met vergunning van den minister van oorlog, de voornaamste garnizoensplaat sen bezoeken, om daar met de garnizoens commandanten te overleggen, wat in het belang der werving voor het Indische leger zal kunnen worden verricht. De minister van Financiën heeft aan de bij den Zuiderzeescben straatweg betrokken gemeentebesturen die van Oldebroek, El burg, Doornspijk, Harderwijk, Ermeloo, Putten en Nijkerk voorgesteld de tollen van dien geheeleu weg op te bellen, tegen ontheffing barer verplichting tot verdfre bij drage in het onderhoud daarvan. Reeds heeft de gemeenteraad van Elburg met algeiueene stemmen besloten het vooistel van den minister aan te nemen. Dr. C. W. Vinkhuizen, vroeger lijfarts van wijlen Z. M. ilen Koning, herdacht 1 April zijn tachtigsten verjaardag. De Telegraaf maakt, naar aanleiding van het Kamerdebat over de perronkaartjes de vol gende lezenswaardige opmerking. In een klein land als het onze, waar de centrale regeering polderbesturen en burge meesters en zelfs commissarissen van politie (ten koste der gemeenten wel te verstaan) benoemd, waar de regeering zelfs directeuren van particuliere maatschappijen, als de Neder- landsohe Bank en als de Nederlandsche Han delmaatschappij, aanwijst, laat men de di recteuren der beide reusachtig groote spoor wegmaatschappijen benoemen ooordeaaiuleel- houders, dat wil /.eggen door den bankier, die het grootste aantal lieden naar de alge- meeue vergadering zendt. De Exploitatie- maatschappij heelt niet minder dan elfduizend de Hollansdie IJzeren Spoorwegmaatschappij zes duizend menschen in haar dienst, die verspreid zijn over het geheele land. De direction van beide maatschappijen spelen buitendien een hoofdrol in alle economische toestanden door de tarieven in de leger- mobilisatie die zij al of niet kunnen bespoe digen in de internationale verhoudingen door haar maatregelen in overleg met het buitenland I'ost, telegrafie, koloniaal beheer, zeemacht, inning van belasting, leger, dat alles in vroe gere jaren in handen van particuliere on dernemers geweest. Langzamerhand heeft de drang der omstandigheden geleid tot eeu samenbrengen van dit alles in handen van het centrale gezag, dat onder toezicht van het parlement en van de openbare meening, meer waarborg aanbiedt van richtig beheer. Vermoedelijk zal het met de spoorweg-exploi tatie eveneens gaan, en met het oog op de altijd klimmende vraag naar meer treinen en lager tarieven, zullen de aandeelhouders niet onder de laatsten zijn om dien overgang te wenschen. Als een curieuse bijdrage tot het personen- tarief der S. S. deelt de Niewe Ttlburgsche Courant mede: Een retourbiljet 1e klasse van Tilburg naar Londen kost ƒ40.70, terwijl men voor het grooter traject 's Hertogenbosch—Tilburg Londen retour 4e klasse slechts 29.50 be taalt. Tilburgsche handelaren en industrieelen, die Engeland bezoeken, getroosten zich dan ook in den laatsten tija de kleine moeite, om eerst naar den Bosch te sporen en daal den sneltrein te nemen naar Londen. Op die wijze besparen zij (na aftrek van hun kaartje TilburgDen Bosch) telken reize ƒ10.80. Door de Duitsche Regeering is de invoer van varkens uit Nederland naar Aken sedert 27 Maart weder toegestaan. De invoer mag alleen Maandag en Dinsdag van iedere week, langs het station Simpelveld, en na keuring door een Duitsche veearts, plaats hebben. Sedert eenige dagen loopt te Amsterdam het gerucht, aat de heeren rinvités" op de aanstaande hof-1'eesten, tijdens het verblijf onzer vorstinnen in de hoofdstad des Rijks, niet anders dan gekleed in hof-costuum, in het gala-costuum, voor enkele ambtenaren vastgesteld, of in militaire tenue zullen mogen verschijnen. In de zitting van den Amsterdamschen Gemeenteraad is liet voorstel van den heer Wiiste behandeld, strekkende tot opheffing der gemeentelijke universiteit. Na een betrekkelijk korte beraadslaging is het voorstel met 20 tegen 9 stemmen ver worpen. Waren delih. Treub en Heemskerk ter vergadering geweest en ook deheerGeertsema •lie ongesteld is, dan was de stemming on getwijfeld geweest 28 tegen, 11 voor. Met den heer Wiiste stemden voor de afschaffing de heeren Daniëls, Muller, Hovy, Noltiug, Wormser, Fabius, Gerritsen en Heineken. Het besluit werd van de tribune luid toe gejuicht. De gemeenteraad van Assen heeft Vrijdag met 11 tegen 2 stemmen besloten tot weder invoering van de kermis, welke daar voor een paar jaren werd afgeschaft. In de Woensdag jl. gehouden vergadering van den Raad der gém. 's-Hertogenboscn staakten de stemmen over het behoud der Kweekschool. Ken volgende bijeenkomst, als wanneer de 20 thans in functie en allen op het appel zijnde leden met een voorstanders van net behoud dier inrichting, hetzij de heer Van der Schuijt, hetzij diens concurrent voor net lidmaatschap van den Raad de heer Houba, gekozen wordt, zal gecompleteerd zijn, be looft handhaving dier inrichting. De heer F. Sieburgh, gepensionneerd assi- tent resident, heeft een tabel saamgesteld waarmede de belasting op het vermogen te berekenen is. De verschillende rubrieken staan genoteerd, waaroverbetaaldmoetworden met vermelding op grond waarvan vermin dering wordt verleend. Omtrent de »sterrenorder", het besluit betreffende de uniformverandering bij het leger, worden van bevoegde zijde vele op merkingen gemaakt, die niet ten gunste van de verandering luiden. Deze strekt om, in vervanging van de uni- formknoopen, de overjassen van de officieren van voren te doen voorzien van twee rijen ieder van zeven met laken overtrokken knoopen, van dezelfde kleur als de stof waarvan de overjas is vervaardigd. Dit besluit betreft de uniform der officieren, niet der minderen in rang en nu wordt, zeer terecht, de opmerking gemaakt, dat de vij and op niet te ver verwijderden afstand, ge makkelijk bij het ontbreken van blinkende knoopen, de officieren van de minderen zal onderkennen en neerschieten. Dit zal wel de bedoeling van het besluit niet zijn, maar zeker het gevolg. En zoo uit een physiologisch oogpunt het eene menschenleven gelijk is aan het andere, bij krijgsverrichtingen is het volstrekt niet hetzelfde of de aanvoerders dan wel de min deren buiten gevecht worden gesteld. Niet zoo zeer ofschoon toch ook wel om het lot der officieren dan vooral om de gevolgen, die dit bij een treffen moet heb ben, is deze uniformverandering niet in liet voordeel van het leger. 1 April 1873 verklaarde de vice- president van den Raad van Nederlandsche-Indië den Sultan van Atjeh den oorlog. Die oorlog heeft ons tot hiertoe ruim 250 millioen ge kost en tallooze militairen den dood doen vinden. Toch zijn wij thans misschien nog even ver van het einde als het van begin verwijderd. Als er in Groningen of in Limburg gewa pend verzet ontstond, zou men dan twintig jaren bezig blijven, met aan die geschiedenis een einde te maken? Toch is de bevolking van Atjeh niet talrijker dan die van een Ne derlandsche provincie. Wordt het niet langzamerhand tijd, dat er in het noorden van Sumatra een geregelde toestand intreedt? De langste oorlog is de duurste oorlog en hoe meer men aarzelt om door te tasten, des te grooter laat men den weerstand worden, en des te meer maakt men den invloed mogelijk van inkruipsels; waarovers zelfs niet te monpelen moest zijn. Men mag het vermoeden niet doen rijzen, dat door kunstmiddelen van leger-leveran- ciers de oorlog langer duurt dan strikt noo- dig is. Reeds twintig jaren is men bezig met dit land ten onder te brengen. Het wordt in derdaad tijd, dat hieraan op eenigerlei wijze een einde komt. Duizenden en duizenden vellen druks zijn over de Atjeh-queetie volgeschreventallooze meeningen zijn er over geuit en raadgevin gen zijn er bij menigte, maar wij herha len het het einde van den oorlog is nog niet te voorzien. Uit het jongste jaarverslag der Amster- damscbe Omnibus-Maatschappij blijkt, dat het vervoer in 1892 opbracht 1' 1243101,69 tegen f 11742(51.40 in 1891. Het getal passagiers» bedroeg 18625072 tegen 17448 826 in 1891. Het dividend werd vastgesteld op 9Vi pCt. Aan het vaste personeel (763 personen) is f510124 uitgekeera. De gemeente Amsterdam ont ving f91883 als aandeel in den opbrengst van bet vervoer en voor het onderhoud en de reinhouding der bestrating. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië de heer Pijnacker Hordijk, zal naar aan 't Bat. Nwbi wordt verzekerd; met Sept. a. s. repatrieeren. Naar de Java-bode verneemt, heeft het op perbestuur het aan den leger-commandant overgelaten, den dag te bepalen, waarop bij zijn commando wil overdragen, en zal dit in April geschieden. STADSNIEUWS. In de Remonstrantsche kerk alhier zal op de beide Paaschdagen geen godsdienst oefening gehouden worden. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van Regenten van het Centraal Israelietisch Wees- en Doorgaugs huis te Leiden, waarbij aangekondigd wordt, dat Dinsdag 4 April hier ter stede een collecte zal gehouden worden ten bate dier instelling. Mogen zeer velen zich geroepen gevoelen ton bate der weezen iets af te zonderen. Do Minister van Oorlog heeft den majoor W. E. A. Wiipperman, van den generalen staf, aangewezen om op te treden als chef van den staf der le divisie. De onlangs tot majoor benoemde kapitein- eerstaanwezend ingenieur te Amersfoort G. J. Blaauw, die eerst was ingedeeld bij de genietroepen te Utrecht, is nu aangewezen als eerstaanwezend ingenieur te Arasterdam, waar hij den dienst bereids overnam. Kolonel A. Greve commandant van le re giment veld-artillerie te Utrecht, nam Vrij dag afscheid van zijn korps. Onder meer werd hem door de onderofficieren van het regiment, waarbij ook die van de lie afdeeling, hier ter stede in garnizoen, een fraaie photografie aangeboden, welk hulde blijk erkentelijk door den hoogst humaneu chef aanvaard werd. Op tweeden Paaschdag zal de Amersfoort- sche voetbalclub op haar terrein aan den Leusderweg twee matches houden, om 10V» tegen »Rapiditas" uit Rotterdam, om 12'/» tegen de Haarlemsche- F. B. C. Amersfoort" heeft zich de vacantie-dagen flink ten nutte gemaakt en zich ter dege geoefend, zoodat de wedstrijden er zijn maatregelen genomen, dat deze thans door gaanzeer belangrijk beloven te worden. Amanda Eberlé zal aanstaanden Donder dagavond weer zingen op Van Aken's laatste symphonie-concert in dit seizoen. Hat is wel alles te zeggen; zeer velen zullen de gevierde zangeres weder willen gaan hooren en door hun tegenwoordigheid olijk geven hoezeer zij den wakkeren diri gent dezer zeer goede concerten erkentelijk zijn voor onvermoeide pogen om hier iets goeds ten gehoore te doen brengen. We namen beden middag een kijkje in het van ouds bekende en thans geheel gere- stuureerde café »De Keizerskroon,' op den Hof alhier. Wat de annonces daaromtrent meldd was volstrekt niet overdrevenalles ziet keurig uit. In de ruime, l'rissche benedenzaal, twM fraaie biljards, uit (le meermalen bekrooate fabriek van J. van Roon Zn. te Hoarlemfj aan de wanden, keurige platen uit het ma gazijn van Forstenberg, mooie terra-cotta bustes van Grisanti en zeer fraaie salonsp gels; 's avonds wordt de zaal verlicht aoor twee groote Weöbam-lampen met een licht sterkte van 700 kaarsen. En boven, een recht gezellige zaal voor vergaderingen of tot het houden eener Sod^ ëteit. Ook daar een mooi biljard van Van Roon Zn., fraaie gravures en kostbare spiegels. We aarzelen dan ook geenszins, den voor komenden eigenaar een druk bezoek te voor spellen. Gemengd Nieuws. De kantonrechter te 's-Gravenge bevestigde Vrijdag zijn op 9 Maart 1.1 bij verstek gewe zen vonnis, tof veroordeeling van den notaris, uit Middelburg, beklaagd van op 29 Januari dezes jaars in den Schouwburg de orde te hebben verstoord, door het plaats nemen op een plaats ook door een ander besproken, tot een geldboete van f10, subsidair 2 dagen hechtenis. Zooals men zich zal herinneren, traden bij de jongste ongeregeldheden der werkloozen te Amsterdam, lieden op den voorgrond, die afgescheiden van hun deelneming aan de woelingen een ver van onbesproken naam hadden. Een dier lieden, die destijds de Beurs wilde aanvallen, is thans wegens een aanval op de beurs van anderen achter slot en grendel gebracht- De man, een zaakwaarnemer en tapper, schijnt bedrog te hebben gelpeegd, door voor een niet bestaande vereenigmg gelden in te zamelen. Hbld De kantonrechter te Haarlem heeft iemand, die onlangs een ander tegen diens wil een groot gedeelte van zijn baard afknipte, tot 1'3 boete veroordeeld wegensstraatschen derij. Ten behoeve zijner melkzaak heeft een inwoner van Den Haag bij den Gemeente-., raad levering van duinwater tegen ver minderd tarief aangevraagd. Als een zeldzaamheid meldt men uit Ba- rendrecht, dat daar partijen puike jammen verkocht zijn tegen fö,80 de ll.L. Meer dan fl,ÜÜ wordt niet besteed. Men weet met de aardappelen geen raad nog duizenden mudden liggen er ingekuild, en er komt in het geheel geen vraag. Dit is een jaar, dat menigeen heugen zal: de aardappelen geven bij een buitengewoon beschot een nadeelig saldo, de tarwe brengt weinig op en het vee bezit, doordat de gren zen onzer naburengesloteuzijn,weinigwaarde. De uitgever Joh. G. Stemler Cz. te Am sterdam heeft een alphabetischen catalogus verspreid van nieuw verschenen en hei-drukte werken op electrisch gebied. De meeste uezer werken zijn geschreven in het Engelsch, Duitsch of Fransch. Slechts zeer enkele oor spronkelijke werken en vertalingen in het Nederlandsch komen er onder voor, wel een bewijs, dat de literatuur in ons land, wat dit speciale vak betreft, nog niet veel beteekent. Het Werktuigk. Weekblad, dat de heer Stem ler ook uitgeeft, tracht zooveel mogelijk in dit gemis te voorzien. Uit Maas-en-Waal wordt geschreven: Het schijnt dat het jaar 1893 een fruit- jaar zal worden bij uitnemendheid. Ten minste in onze streek zullen bijna alle soor ten vruchtboomen rijke bloesems dragen. De abrikozen, wier bloesemknoppen reeds voor het grootste gedeelte geopend zijn, schij nen met een wit laken overdekt. Het is te hopen, dat de strenge nachtvorsten in dit vooijaar geen groote schade aan het vroege fruit toebrengen! Op een reclamebord Achter de Nieuwe muur 49 te Kampen leest men: R1PPERRAA TS1E W1NKKE L. EN STOLDE ER WERK VAN GE IMMELEE T. KEUKEN GOET. SMIT. Zou de eigenaar van dit kunststuk kiezer worden onder de nieuwe wet? Door don heerAnt. de Haan te Amsterdam, is uitgegeven een piano-arrangement van de Thee Thomson coupletten, op de muziek van Angelo A. Asher (Téréréboemdejé). Door de Internationale Muziekhandel, Spui straat te Amsterdam, wordt op franco aan- vi-age met bijvoeging van een cents-postzegel, de muziek met coupletten gratis toegezonden.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5