Maandag 17 April 1893. No. 4241. 37e Jaargang. Binnenland Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco *per post ƒ4.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per- regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wfjk B. 60 KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van 1. G. KORTUS, in het perceel wijk C. no. 135, thans bewoond door W. F. DE WIJS 2. D. SCHUURMAN, in het perceel wijk E. no. 185, thans door C. VAN NIMWEGEN bewoond; 3. B. VAN DALEN in het perceel wijk F. no. 249, thans bewoond door A. WERY Az. en 4. E. OTTE, in het thans door I. OTTE, be woonde perceel wijk. W. no. 29. Amersfoort, den 13. April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van W. KLOK, weduwe van W. VAN 'T KLOOSTER, in het perceel wijk G, no. 104, waarin dat bedrijf laatstelijk door haren echtgenoot werd uitge oefend. Amersfoort den 15 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 5 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door NICOLAAS MIJS ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene Koekbakkenj in het perceel alhier gelegen aan de Bloeinenilalsche straat, wijk D. No. 368, bij het kadaster bekend onder Sectie G. No. 910, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 1. Mei aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, don 17. April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Feuilleton. Naar het Duitsch door S 16). Diep ontroerd trok Waltker zich in de andere kamer terug. De onverwachte verschijning had een diepen indruk op hem gemaakt en de kapi tein werd hem een steeds grooter raadsel. Toen Kraatz zich na cenigo oogenblikken weer bij hem voegde, zeide deze: „Dat is een lange, treu rige geschiedenis. Gij hebt een kijkje in het heiligdom van mijn huis genomen." „Ik zal uw geheim trouw bewaren. Dat be loof ik u." Kraatz drukte hem veelbeteekenend de hand, waarna hij hem het geld overhandigde. Na nog een kwartiertje met den voormaligen zee kapitein gepraat té hebben, verliet Walther met hartelijken dank het geheimzinnige huis. Alleen zijnde, zette Kraatz zich peinzend op de sofa, mompelend „Als ik mij niet bedrieg, dan heb ik in hem mijn erfgenaam gevonden." Walther begaf zich regelrecht naar zijn hótel. Hij wierp zich op zijn bed en liet zijn gedach ten den vrijen loop. Kraatz was óf een huiche laar óf een goedhartig, zeer miskend mensch. De fantastische schoonheid van de kamers, De Tweede Karner hervat haar zitting morgenmiddag te 1 uur. Het wetsontwerp, houdende regeling van de samenstelling der Landmacht, den Hen November des vorigen jaars bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend, is den len April door een tweede, de regeling van den dienst bij de militie bevattende, gevolgd. Yan liet vijftal zijn dus eerst twee te over zien. Beschouwt men de landstorm-dienst plichtigheid als op zich zelf staand, dan moe ten dus nog twee voorstellen van wet bij het bureau inkomen, alvorens rnen een practiscb nut opleverende beschouwing aan het moderne systeem-Seyfl'ardt wijden kun. Elk ontwerp van het onafscheidbare viertal, op zich zelf hangt in de lucht. Ieder wets voorstel is desnoods een hoofdstuk. Het ge heel is derhalve nog voor «le helft incompleet. Men wachte dus maar rustig af. De Tweede Kamer is blijkbaar met ons homogeen. Af- deelings-onderzoek zou tijd verspillen zijn. Daarom wijzen wij als terloops op het vreemde slotartikel van dit tweede ontwerp«de wet treedt len len Dec. '93 in werking." Zou dit ernst zijn of kortswijl De militaire commissie, onder voorzitter schap van genei-aal Bergansius, ter overwe ging van verbetering en wijzigingen in het belang der koloniale werving, zal"morgen te Harderwijk vergaderen, ten einde aldaar na te gaan in hoeverre de organisatie van het Koloniaal werfdepot dient te worden gehand haafd en maatregelen kunnen worden getrof fen ter bevordering der dienstneming, zoo wel van Nederlanders als van vreemdelingen. De Minister van Oorlog heeft, bij zijn be vordering tot kolonel van den generalen stal, het voornemen te kennen gegeven, na aftre ding niet meer in het leger te zullen terug- keeren. Uit Den Haag wordt medegedeeld, dat aan den heer Havelaar is aangeboden en door dezen in ernstig beraad gehouden de betrek king, bekleed door den onlangs overleden heer J. P. Hofstede. Ook wordt gemeld, dat weer aan een re organisatie van de afd. posterijen en telegra phic gedacht wordt, en dat, in verband daar mede, de heer Havelaar met den heer Yan der Feltz, inspecteur der posterijen, en den Minister van Waterstaat in de afgeloopen week herhaalde malen langdurige conferenties gehad hebben. waarin hij had verwijld en eindelijk de betooverend schoone vrouw op het rustbed, dat alles bracht Walther in verwarring en een ongewone opge wondenheid. De majesteit welke er van die be koorlijke verschijning uitging, maakte die vrouw ongenaakbaar en toch bezat zij in haar rust iets onbeschrijfelijk aantrekkelijks. Plotseling viel het Walther in, dat men den kapitein van sla venhandel beschuldigde; dat was de sleutel van het raadsel. Kraatz had de vrouw geroofd. Welle een leven moest dc arme aan de zijde van zulk een man geleid hebben, wat moest zij doorstaan hebben, eer de dood haar uit haar vergulde ketens verloste. En hij had zich laten misleiden, door de woorden van den ouden huichlaar. Walther viel in een onrustigen slaap en droomde, dat hij zich nogmaals ten huize van Kraatz be vond. Ophieuw zag hij zich in het prachtige vertrek; opnieuw sloeg hij de portières weg en trad binnen. Daar lag zij nog steeds, die schoone vrouw, nog even bewcgenloos, nog even rustig. Hij boog zich over haar heen. „Fatinm," fluisterde hij teeder. „Fatima, ge zijt niet dood, gij slaapt slechts. Zie, uw wreed aardige bewaker is niet thuis, gij zijt dus onbe spied. Ik ben gekomen om u te redden, u uit zijn macht te bevrijden. Fatiina, wordtwakker. Vrij heid, geluk en liefde wachten ul Ik bied u dat alles!" En nauwelijks had hu het laatste woord uit gesproken, of er kwam leven en bezieling in het schoone lichaam. Fatima sloeg de oogen op, en Walther vragend aanblikken, richtte zij Als uitvloeisel daarvan kan binnenkort de benoeming van den heer J. P. Havelaar tot hoofd-directeur der Posterijen en derTele- graphie en van baron Van der Feltz tot hoofd-inspecteur der Posterijen worden ver wacht. In het begin van Mei zal te Utrecht de aanbesteding plaats hebben van het nieuw te bouwen Centraal-bureau der Staatsspoor wegen. waarvan de begrooting wordt geschat op ongeveer een half millioen. In de Staats-Courant is opgenomen de tekst der bekendmaking nopens de weder- openstelling der Belgische grens voor den invoer van hoornvee uit Nederland, zooals dje voorkomt in den Belgischen Monileur van 12 April. De Minister van Buitenl. Zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op het groote gewicht eener stipte inachtneming der bepalingen waaronder de invoer van vee thans in België is toegelaten, teneinde te voorkomen dat, in het niet naleven dier voorschriften, aanleiding zou kunnen gevon den worden tot herroeping van bovenbedoeld besluit. Uit de Staats-Courant van Vrijdag blijkt, dat er een begin gemaakt wordt met de uitvoering uer Vermogensbelasting. De minister van Financiën heeft namelijk bekend gemaakt in welke gemeenten der verschillende provinciën geplaatst zullen wor den de bussen, bestemd voor de ontvangst der aangiften in de Vermogensbelasting. Die bussen worden bovendien geplaatst in elk der kantoren van de registratie en de successierechten De vice-admiraal P. ten Bosch, adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Ko ningin, heeft de opdracht gekregen om onze Koningin-Regentes te Rome te vertegenwoor digen bij gelegenheid van de zilveren brui loft van den Koning en de Koningin van Italië. Met 1 Juni a.s. zal het resteerend gedeelte van de spoorlijn SchiedamHoek van Hol land in exploitatie worden gebracht. Heel deze lijn heeft maar éen spoor en is als normaalspoorweg gebouwd. Het eindstation Hoek van Holland (havenstation) is, evenals de beide aan de lijn gelegen stations Vlaar- dingen en Maassluis, voor personen-, goe deren en veevervoer ingericht. Naar men ons meedeelt, is de aanleg van de groote renbaan aan den grintweg Bus- sum's-Graveland verzekerd. De baan komt zich langzaam overeind. Doch de lieflijke uit drukking op haar gelaat veranderde plotseling. Hij beefde, hij wilde vlieden, doch de voeten weigerden hem den dienst. Dreigend hield de vrouw de hand tegen hem opgeheven en zacht kwam over haar lippen het enkele woord, dat Walther als eeu dolksteek in het hart drong. „Rabukin." De jonge man had dat woord nog nooit te voren vernomen, en toch begreep hij, dat het alles beteekenen moest, wat een slecht mensch kenmerkt. Plotseling vernam hij een tonend lachen. De kapitein stond nevens hen. Het lachen klonk spottend.'t was hom, alsof honderden stem men hem dat vreemde geheimzinnige „Rabukin" toeriepen. Hij sprong uit bed en stampte driftig met den voet op den grond, prevelend„Rabukin, Rabukin" Een paar uur later bracht hij mevrouw Von Lindenau een bezoek. Hij trof haar alleen, hoe wel de stemmen der jonge dames hem uit het aangrenzende vertrek tegemoet klouken. De waardige dame was zeer opgeruimd en Walther behoefde niet lang in het onzekere omtrent de reden barer opgewektheid te verkeeren, want zij zeide al heel spoedig: „Gij betoont u als zulk een goed vriend mijner familie, dat ik u eerder dan elk ander een heer lijke tijding wil mededeelen. In 't kort, we hebben een bruid in huis." Zij zag, dat Walther schrikte. in de nabijheid van het landgoed, «Kruis bergen" en zal binnen eenige dagen publiek worden aanbesteed. Als het eenigszins kan, hoopt men de baan tegen Hemelvaartsdag gereed te krijgen. Ter bevordering der Zondagsrust wordt door de Staatsspoorwegmaatschappij als proef met den aanvang van den zomerdienst op de inspectie Zwolle de loop der goederen treinen op dien dag opgeheven. De oud-onderofficieren van het korps Rij dende Artillerie, die van 20 tot 23 April deel zullen nemen aan de feestelijkheden ter ge legenheid van de herdenking der oprichting vóór een eeuw van dat korps, zullen door de thans bij dat korps dienende onderoffi cieren 20 April, des middags te ruim 6 uur, worden ontvangen aar. het spoorwegstation te Arnhem en in optocht met muziek worden geleid naar Musis Sacrum aldaar. Met het oog op de komst der Koninginnen, ter gelegenheid van de feesten, en de daarbij te houden revue op de Kemperheide, is te Arnhem nu reeds geen enkel huurrijtuig meer disponibel. Naar men tevens verneemt, zullen de officieren bij enkele feesten zich kleeden in de oude uniform, waarvoor be reids de noodige costumes werden vervaardigd. Vrijdag had te Weenen de begrafenis van prof. Salzer plaats, waarheen het stoffelijk overschot van Dresden is overgebracht. Prof. Engelmann vertegenwoordigde de Utrechtsche hoogeschoolde Utrechtsche stu denten hadden verscheidenekransen gezonden. Wederom heeft de gemeente Utrecht een groot verlies geleden door het plotseling overlijden van jhr. mr. E. van Weede van Dijkveld, lid van den gemeenteraad en de Provinciale Staten. Op theologisch gebied de ethisch-irenische richting toegedaan, trouw vriend van dr. A. Bronsveld op staatkundig gebied gematigd-liberaal, was hij voor velen in den lande geen onbekende. Oók de armen verliezen in hem een grooten steun, daar weldoen steeds zijn streven was. «Bij het aantrekken van den vijand" waar schuwt de Arnh. Ct. om vooral toe te rusten tegen den zomer met het oog op de groote waarschijnlijkheid, dat de cholera haar tocht zal voortzetten, waarbij het niet gezegd is, dat ons land er even goed zal afkomen als verleden jaar. «Wanneer de cholera ons land in 1893 bezoekt en er op krachtiger wijze te werk gaat dan ten vorigen jare, dan moge men zich herinneren wat er zooal is verzuimd „Juffrouw Alice?" stamelde hij bevend. Mevrouw Von Lindenau glimlachte. yNeen, mijnheer Von Strausz, onze Elly is het, Elly heeft zich verloofd met Frans Hartwig." Walther haalde verlicht adem. „Ik feliciteer u van harte," riep hij vroolijk uit. „Die twee passen juist bij elkaar." En terwijl ae verheugde moeder hem op de hoogte bracht van eenige bijzonderheden der verlooving, was het Frans of honderden stemmen hem toeriepen „Rabukin, Rabukin". Bezorgd liet mevrouw Von Lindenau den blik op den jongen man rusten, die er ongewoon vermoeid en bleek uitzag. „Wat scheelt u, mijnheer Von Strausz, gevoelt gij u niet wel?" „Neen genadige vrouw. Ik heb zeker kou gevat." Op dat oogenblik traden de beide zusters binnen. Alice droeg het Hertha-toilet, dat be stond uit een wit gewaad, hetwelk haar slanke gestalte in diepe plooien omzweefde. Een krans van witle rozen was in haar lokken gevlochten, terwijl zij diezelfde bloemen in haar ceintuur droeg. Ook hier en daar was het kleed met witte rozen versierd. Liefelijk en toch vol ma jesteit trad zij Walther langzaam tegemoet. De ionge man boog zich diep, waarna hij haar vol bewondering aanstaarde. Hoe geheel verschillend was deze verschijning vol zielen leven met dien van Fatima en toch herinnerde Alice hem aan die /rouw. Wordt vtrvolgd

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1