KENNISGEVING. SLAPERDIJK. EEN TERREIN MAAGLIJDERS! Advertentién. Vergadering of gemeubileerde kamers, Bruinkool-briquetten, Beuken-Blokken van het vele, dat in tyds tegen den vijand gedaan had kunnen worden. «Muur zonder onbillijk te worden, mogen wij van al die verzuimen en zorgeloosheid de schuld niet op de gemeentebesturen alleen werpen. Zij zijn slechts wat wij, de gemeen tenaren, hen makenvoor onze rekening komt het verzuim, geen verwijt aan anderen past ons dan, maar zelfverwijt." Thans reeds moet ieder zooveel maar in zijn vermogen is reinheid betrachten en niet eerst zijn woning desinfecteeren als het bevel daartoe van Rijks- of Gemeentebestuur komt. H. M. de Koningin-regentes deed aan den burgemeester Van Oscb 100 toekomen voor de weduwe en kinderen van den vermoorden wachtmeester der marechaussee Hoekman. De rechtbank te '.-Hertogenbosch lieert tegen A. van R, thans in voorloopige hech tenis, als verdacht schuldig of medeplichtig te zijn aan den moord op den wachtmeester Hoekman te Osch gepleegd, bevel tot gevan genhouding uitgevaardigd. Gister werd dit te Osch bekend en gister-nacht is het graf van den vermoorden wachtmeester der ma réchaussee ellendig geschonden. KENNISGEVING. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd biï de wei van28 Juni 1881 (StaatebladNo. 102), Doen te weten, dat liet oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke omslag) over het dienstjaar 1893, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in af schrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 17 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCIilMMELPENNlNCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. STADSNIEUWS. .llir. tut'. 13. W. Th. Sandberg is benoemd tof Griffier ter Gemeente-secretarie alhier. Heden is door het gemeentebestuur van Amersfoort in het openbaar aanbesteed het bouwen van eeu onderwijzerswoning aan de Beekstraat. Daarbij is ingeschreven door: .1. K larenbeek, voor f 1932.90H. schouten, f5330; G. Prins, f5383; J. A. Boks, f5445 \Y. van Achterberg, f5484: G. Wassink, f5575 en K. de Bruin voor 1'6077.50. Den minsten inschrijver is het werk gegund. De majoor-commandant der dd. Schutterij alhier met den luitenant-adjudant en vijf officieren woonden Vrijdagavond de raout bij, welke H. M. in de groote zaal ten Pa- leize te Amsterdam hield. De majoor J. M. Campbell, vanhet7ereg. inf. te Hoorn, is op verzoek overgeplaatst bij het 5u reg. van dat wapen, en wordt belast niet liet bevel over bet Ie bat. van dat korps hier in garnizoen. De lieer W. van Wisselingh is doordeca- nus en capitularissen benoemd tot Secretaris- penningmeester van het kapittel van St. Joris alhier, ter vervulling van ae door het over lijden van den heer A. J. Bos ontstane vacature. Hedenavond zal de Kiesvereeniging Geloof en Liefde vergaderen, ter verkiezing van 12 candidaten voor liet, kiescollege en de benoe ming van 2 bestuursleden. In de jl. Vrijdagavond gehouden vergade ring van de afdeeling «Amersfoort" van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, zijn gekozen tot bestuursleden, de heer P. Kleynhens, kapitein-eerstaanwezend ingeni eur. en J. C. J. Pels Rijcken, inspecteur der Registratie, in de plaats van de heeren J. de Waai en F. J. van Burgsteeden, die van hier vertrekken. Door stemgerechtigde ingelanden zijn op gemaakt de volgende voordrachten, ter be noeming door H. M. de Koningin-Regentes, van twee hoogheemraden in net le en 2e district van bet Hoogheemraadschap de «Bunschoter Veen- en veldendyk": voor het le district 1. R. Beukers, 2. G. Huigens Az. R. Schaap, allen te Bunschoten; voor het 2e district: 1. M. Lagerwey Wz. te Amers foort, 2. A. Kuyer Az., 3. G.Voskuilen, beiden te Hoogland. Zaterdagavond was het vereenigings-lokaal van de hier gevestigde afdeeling van den Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren in m-.ht feestelijken dos gestoken. Vele leden van den bond cu nok vele actief dienende on derofficieren waren er met hun dames heen- getogen. om tegenwoordig te zijn bij de plech tige installatie van den Beschermheer der Afdeeling, den heer Burgemeester dezer Ge meente mr. F. J. graaf Scliimmelpenninck. Klokke half negen werd graaf Schimmel- pciminck door den Kere-voorzitter der af deeling, den heer J. Busquet, en den Secre taris, den heer M. Boukamp, onder de tonen van liet Wilhelmus binnengeleid. Na bekomen verlof richtte thans de wak kere voorzitter, de heer W. A. de Raadt, het woord tot de vergaderden en zeide on geveer «Geachte dames en U allen die hier zijt gekomen om getuige te zijn van dit oogen- blik, u allen roep ik een hartelijk welkom toe. En doe ik dit u allen in het algemeen, u, Hooggeachte Beschermheer, doe ik dit in het bijzonder. De Afd. «Amersfoort" van den Nederlandschen Bond van oud-onderofïi- cieren roept u een welgemeend welkom in haar midden toe en bij dat welkom voegt zij haar oprechten dank in de eerste plaats dat u zoo bereidwillig het Beschermheerschap over deze Afd. hebt willen aanvaarden, en ten anderen omdat u op onze uitnoodiging dadelijk bereid waart, u persoonlijk in ons midden te begeven. Wees dan ook verze kerd, dat het «Hulde aan onzen Bescherm heer" geen ij dele klank maar een bewijs van erkentelijkheid is voor de eer, die u onze Afdeeling bij deze bewijst. «Hoewel wij, vóór ons persoonlijk bezoek te uwent, de statuten, en eenige bescheiden ter kennisneming u hebben toegezonden, vermeen ik toch, dat het u niet onwelkom zal zijn om eenige bijzonderheden onzen Bond betreffende te vernemenik zal daarbij zeer kort zijn." De krasse 70-jarige president deed thans voorlezing van een gedeelte van de Statuten en lichtte deze hier en daar toe. Gevorderd tot «het vormen der Afdeelingen" vervolgde bij: «Wat dit punt betreft wil ik mij alleen bepalen tot de Afdeeling «Amersfoort." «Ruim twee jaren geleden werd deze Afd. opgericht en wel met 9 leden, éen Beschermer en 4 militaire donateurs. Het plantje was dus gepoot en ieder beijverde zich om het spoedig te doen opgroeien tot een Hinken boom. En dat de grond niet onvruchtbaar is geweest, bewijst deze avond; want niet tegenstaande wij eenige leden en donateurs moesten verliezen, door sterfgeval of veran dering van woonplaats, een paar leden die door tusschenkomst van de Afd. elders iu betrekkingen geplaats zijn, telt de Afd. op beden 24 leden, 2 beschermers, 59 militaire en 12 burger donateurs,benevens éen donatrice. «Het was dus bij zulk een vooruitgang geen wonder, dat de Afd. uit zag naar een Beschermheer en tot wien kan zij zich beter wenden dan tot U. E. Achtb. als Burgemeester dezer gemeente «Dat het Bestuur in zijn onderneming ge slaagd is bewijst dit oogenblik, waarop ik de Eer zal hebben u het diploma als Bescherm heer te overhandigen." Na een oogenblik van plechtige stilte, ver volgde de lieer De Raadt: «Hooggeachte Beschermheer, ik bied u namens de Afd. «Amersfoort" van den Ned. Bond van oud-onderofficieren dit diploma aan en voeg daarbij den wensch, dat net u ge- feven zij nog jaren lang aan het hoofd dezer fd. te staan, dat de Ala. onder u bescherm heerschap in bloei moge toenemen en, mocht het soms zijn, dat u tot een hoogere be trekking werd geroepen en daardoor deze ge meente metterwoon moest verlaten, dat ge dan nog tot in hoogen ouderdom met een tevreden blik moogt terugzien op het oogen blik waarin gij u besluit naamt. Toen er een einde gekomen was aan de daverende toejuichingen, werd door de aan wezigen het Bondslied «Ons doel" aangeheven, waarna graaf Schimmelpenninck het woord nam en niet alleen dank bracht voor het schoone document, maar ook de beste wen- schen uitte voor den bloei der afdeeling welke hij, zooveel hij kan en mag zal steunen en beschermen. Hij schetste zijn onverholen sympathie met deze vereeniging, waarin orde en tucht zoozeer vertegenwoordigd zijn en eindigde met den wensch, dat de Bond in liet algemeen en deze afdeeling in het bij zonder «groeie en bloeie tot heil van land, troon, orae en recht." Nadat staande het bondslied van de af deeling «Amersfoort" (gedicht van den heer Heuftmann, wijze «Wien Neerlandsch bloed") gezongen was, vereenigde men zich in een samenzijn Het bestuur der Afdeeling „Amersfoort" van den Nederlandschen Militairen Bond neemt de vrijheid inwoners van Amersfoort en omstre ken beleefd te verzoeken bij voorkomende gelegenheid overtollige boeken, schilderijen, meubels, enz. aan het Militair Te Huis te willen afstaan. Genoemde zaken zullen steeds dankbaar door den concierge van het «Te Huis" in de Beekstraat in ontvangst genomen worden. Muziekuitvoeringen, gedurende den zomer van "1893 in den tuin van «Amicitia" te geven door 1 cmuziekcorps van het 5e Regiment Infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aken. Maa dag 22 Mei; Zondag 4, Dinsdag 13, Zondag 18, en Dinsdag 27 Juni; Zondag 2, Woensdag 12, Zondag 16 en Dinsdag 25 Juli Woensdag 2, Zondag 6, Zondag 13, Dinsdag 22, Zondag 27 en Donderdag 31 Augustus. Aanvang der muziekuitvoeringen op Pink ster-Maandag 22 Mei 's namiddags te 2 uren, op de overige dagen des namiddags te half acht. Bij ongunstig weder zullen de concerten op bovenvermelde data niet plaats vinden, doch op een anderen dag, zoo mogelijk nog in de zelfde week, gegeven worden. Twee witte vlaggetjes waarop de letter A, uiterlijk om vier uur van den St. Joriskerk- toren op den Hof geheschen, zullen het plaatshebben der Muziekuitvoeringen ken baar maken. De tentoonstelling van voorwerpen, door de leerlingen van de Huisvlijtschool alhier vervaardigd, is Zaterdag en Zondag druk be zocht. Hetgeen daar te bezichtigen was, verwierf niet alleen de onverholen goedkeuring der bezoeksters en bezoekers (dit blijkt uit het groot aantal verkochte loten) doch verraste menigeen, wien de school en hetgeen er vervaardigd wordt onbekend was. Aan die onbekendheid schrijven wt het dan ook toe, dat deze zoo hoogst nuttige in richting slechts door een zestigtal leerlingen bezocht wordt, stellig een te klein aantal met het oog op het zoo vruchtdragend onderwijs, dat er door i'en heer H. van Gelder en de dames S. C. J. Verweij en E. M. van Beek gegeven wordt. Aan het onderwijzend personeel zoowel als aan het ijverige bestuur der school, mag hier een woord van welgemeende huideniet onthouden worden. Moge de zoo goed geslaagde tentoonstel ling er toe leiden dat de school, thans in rui mer kring bekend geworden, in leerlingen aantal en daardoor in bloei toeneme. Woensdagavond zal de heer Vosmaer, directeur van de Plateelbakkerij «Rozenburg" te 's-Gravenhage, in den foyer van Amicitia alhier een voordracht houden over aardewerk in het algemeen en het Rozenburgsch in het bijzonder, Er is een tijd geweest waarin de porce- lein-fabricatie haast uitsluitend een Neder landsehe industrie was e.i nog is het Delftscb het meest in aanzien bij buitenlandsche ver zamelaars. Sedert eenige jaren heeft «Rozen burg" de oude industrie weer ter hand ge nomen en prachtige stalen vervaardigd van artistiek en decoratief tegelwerk. Waar thans, door toedoen van het onver moeid bestuur van de Afdeeling «Amersfoort" der Maatschappij van Nijverheid, de heer Vosmaer hier ter stede een lezing houden zal over een zoo hoogst belangrijk onderwerp en het Bestuur, behalve de leden en hun dames, eiken belangstellende vooral de dames gelegenheid geeft iets goeds te te booren en iets moois te zien, daar zullen wij vertrouwen zulks zeer velen Woens dagavond deze lezing bijwonen. De bekende spaansche schatgraver, die steeds beweert in de gevangenis te zitten van waar uit hij dan brieven schrijft aan meer of minder bekende personen in Neder land, over schatten, welke hier in den bodem begraven zouden zijn, heeft weder van zich doen hooren. Dezer dagen ontving prof. dr. P. J. H. Cuypers, architect van het Rijksmuseum te Amsterdam, een schrijven uit Madrid, waarin wordt medegedeeld, dat ergens in de omge ving van het Museum 826 000 francs m den grond verborgen zat. Indien de neer Cuypers, ter tegemoetko ming in de kosten, een zeker voorschot ervoor over had en aan nog eenige voorwaarden wilde voldoen, zou hij een derde van de buit krijgen LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft der maand Maart 1893. 1. A. J. de Roemer Amsterdam. 2. J. v. d. Bergh 's-Gravenhage. 3. J. P. Wijs 4. H. Schreefbergen Briefkaart. 1. J. de Berg Amsterdam. Brief Zwitserland. 1. G. Dietschi Zurich. Rechthebbenden vervoegen zich aan het postkantoor. Ondertrouwd: PIERRE H. M. VOSS en MATHILDE G. H. M. HAMERS. Roermond 1 w a ,u 18f|3 Amersfoort I r Receptie Zondag 30 April 2—t uur. WATERGRAAF en HEEMRADEN van de Rivier de Eem, Beken en aankleve van dien, brengen ter kennisse van de belanghebben den, dat de hei-stemming ter verkiezing van een Hoofdingeland voor het 4e districtzal plaats hebben op DINSDAG den 2den MEI 1893, van des voormiddags 10 ure tot des namiddags 1 ure, in liet HóTEL VELAERS te Baarn. De lijst der personen uit welke eene keuze moet worden gedaan van een Hoofdingeland bevat de navol gende namen |e J. MAKKER- 2e- L- RIGTER. Water graaf en Heemraden voornoemd, G. J. Baron VAN HARDENBROEK VAN AMMERSTOL, Watergraaf. Mr. J. VAN DER LEEUW. Secretaris Amersfoort, den 15. April 1893. van het Collegie ter directie van den Slaper dijk met GEËRFDEN van dit Waterschap op Dinsdag den 25 April 1893, 's voormid dags halftvvaalf, in het gebouw AMICITIA te Amersfoort. Het Collegie voornoemd De Voorzitter Mr. M. J. L. baron' TaETS van AME- rongen vax ReNSWOUDE, De Secretaris H. E. van Sweden. Er wordt te Amersfoort ge- vraagd tegen 1 MEI een R. K. goed kunnende koken en werken. Brieven franco onder letter B aan het Bureau der Amersf. Ct. Muurhuizen GO. met of zonder loodsen, op hoogen grond en aan de groote vaart. Brieven franco letter W P tuin Nijgh en Van Ditmar's Ai.g. Adv. Bureau, Amsterdam. De Kapitein der Artillerie BRANTS vraagt 2 A 3 rninie, net liefst met pension. Br. fr. bureau Amersfoortsche Courant, Mvvrhuizen 60. jBij minder strenge koude zijn de beste BRANDSTOFFEN uit de magazijnen KOESTRAAT. Bestellingen worden aan het magazijn aan den Leusderweg en bij de zich aanbe velende aangenomen. L. van Aehterbergh Gebruikt tot regeling der spijsvertering in uwe dagelijksche dranken (Melk, Koffie, Thee, Cacao enz.) ME1L1L I in plaats van gewone suiker. U zult geen last meer hebben noch van verslijming der maag, noch van zuur in de keel enz. Gebruikt geen geheimmiddelen, pillen, drankjes poeders enz. die op den duur schade doen aan de ingewanden. Gegarandeerd chemisch zuiver is de Melksuiker, in bussen van Kilo netto a 90 ets, en Kilo netto a 25 ets. uit de Nederlandsehe Albuminefabriek, te LEIDEN, onder Conlróle der Heeren Dr. P. F. VAN HAMEL ROOS en A. HARMENS Wz. Amsterdam Verkrijgbaar bij den Heer J. VAN VOLLENHOVEN te Amersfoort Monsters en Brochure gratis aan de Fabriek.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2