Binnenland Bij Kon. besluit zijn benoemd in de orde van Oranje-Nassautot officier, de bij Kon. besl. van 7 dezer no. 4 tot kolonel-comman dant van het le regiment veld-artillerie be noemde luit.-kolonel, adj in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, jhr. V. A. de Pesters, commandant van het korps rijdende art.tot ridder, de kapiteins M. J. E. Viruly van Pouderoyen en jhr. F. J. A. des Tombe en de eerste-lnit. J. W. P. van Hoogstraten, van genoemd korps; en is toegekend, met ingang van 21 April 1893, de zilveren eere medaille der orae van Oranje-Nassau aan den adj.-onderofiicier-pikeur A. L. Hoek en aan den opperwachtm.-pikeur VV. F. Smul ders, beiden mede van genoemd korps. De Memorie van antwoord op de Kieswet kan vóór het Pinksterreces bij de Tweede Kamer verwacht worden. Voor «ie samen stelling van het antwoord zijn in den laat- sten tijd herhaaldelijk inlichtingen en op gaven van de provinciale en gemeentebesturen gevraagd. Daar de kosten voor het inrichten van een Bebouw voor Hoogere Krijsschool in Den laag die voor dat doel te Breda ver over treffen, is het niet onmogelijk, dat tot de overplaatsing van bedoelde inrichting van de Residentie naar Breda wordt overgegaan. In het marine-hospitaal te Nieuwediep is, op 32-jarigen leeftijd, aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden de le-luitenant der mariniers F. K. F. ter Haar. De vergiftiging moet zijn verootzaakt door een puistje aan den wang, dat bij het scheren werd doorgesneden. Wegens de naamsverandering der voor malige Christelijke Gereformeerde Gemeen ten, hebben Gedeputeerde Staten van Gro- gen bezwaar gemaakt, het Rijkssubsidie toe te kennen aan sommige scholen, die oor spronkelijk door plaatselijke gemeenten ge sticht zijn en tot dusver op naam dier gemeente gestaan hebben. De hoofd-inspecteur der registratie en do meinen de heer G. van Iterson, heeft bij Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage uitgegeven een leiddraad voorde belastingplichtigen in de Vermogensbelasting. Het werkje, dat zeker zeer velen van nut zal zijn, kost slechts 5 cents en is, saamgesteld op last van het Departement van Financiën, een volmaakt vertrouwbare gids. «Iemand, die het kind van de rekening geworden is," waarschuwt personen, die zich voor anderen leenen om ais aandeelhouders tc fungeeren op vergaderingen vanNaam- looze Vennootschappen, en inderdaad geen eigenaar der aandeelen zijn, dat er besturen zijn, die de presentielijst der bedoelde ver gaderingen aan den controleurs der belas tingen overleggen, waardoor men later als bewijs voor de bewezen beleefdheid, hooger in de Inkomsten of de Vermogensbelasting wordt aangeslagen. De «held" die de roode vlag op de kazerne Oranje-Nassau te Amsterdam geplaatst heeft, is ontdekt. De zaak heeft zich op de volgende wijze toegedragenEen korporaal van den com- pignie, waartoe de dader, een milicien, be hoort, had vermoedens tegen dezen gekregen. Toen hij bemerkte, dat de verdachte een brief begon te schrijven, plaatste de korporaal zich naast hem, voorgevende in een aienst- regelement wijzingen te moeten aanbrengen. Hij kopieerde evenwel letterlijk, of liever cijfer voor cijfer, den geheelen brief, die geheel in cijfers gesteld was. Deze kopie werd door hem ter hand ge steld aan den compagnies-commandant, die al spoedig den sleutel van dit schrift ont dekt had. De milicien is onmiddellijk in arrest ge steld en in voorloopig verhoor genomen. Hij heelt bekend het vergrijp gepleegd te hebben maar weigert te verklaren op welke wijze de zaak heeft zichtoegedragenofeenige verdere inlichtingen te geven. Aangezien het feit met het verbreken der sluitingen van afgesloten lokalen heeft plaats gehad, zal de schuldige waarschijnlijk voor den krijgsraad terechtstaan. Bij de jiostpakketten voor Frankrijk en Luxemburg en verder bij alle pakketten, die via België en Frankrijk worden verzonden, moet voortaan een donatie-verklaring méér zijn gevoegd dun tot dusverre werd vereischt. Het zal sommigen misschien interresseeren de namen te kennen dergenen, die sedert, de oprichting van het korps Rijdende artil lerie daarover liet commando hebben gevoerd. Ziehier de lijst: L. H. I.. van Reem-n 1793— 1795; H. F. Cordes 17951802; F. N. d'Angiierandl804 —1805; D. E. Bode 1806—1808; J. H. Ver- koutentn 1808-4341II. R. Trip 1814—1820; F, C. List 183(1—1829; P. R. Walter 1829— 1841; P. W. Kuypers 1841—1843; L. C. G. de la Court, 184S-18T.2; Jhr. C. D. P. Sin- gendonck 18524855; P. A. C. van Wicke- voort Crommeling 18551864; Jhr. L. J. Tindal 18641868; J. Woordman Spandaw 1868—1860; F. C. H. baron van Tuyl van Serooskerken 18091872; Jhr. W. deVille- neuve 18721876; F. F. Steenberghe 1876 —1879; J. J. C. baron Taets van Amerongen 1879—1881; Jhr. W. F. G. A. von Pastel 1881—1887; Jhr. V. A. de l'esters 1887— 1893; C. de Wit 1893— Het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen, dat 20 Mei te Hoorn onthuld zal worden, is Zaterdag in de metaalgieterij van de firma C. J. Marijnen te Breda gegoten. Voorzoover men kan nagaan, is men zeer gelukkig geslaagd. Reuter seint uit Rome, dat koning Hum- bert het groot-kruis van de orde van den heiligen Mauritius en den heiligen Lazarus heeft geschonken aan den vice-admiraal Ten Bosch, die onze Koninginnen bij het zilveren huwelijksfeest te Rome vertegenwoordigt. STADSNIEUWS. Even vóór het afdrukken ontvangen wij het droevig bericht van het plotseling over lijden van Z.Exe. mr. R. J. graaf Schunmel- penninck van Nijenhuis, opperkamerheer van H. M. de Koningin, waarnemend grootmeester van H. M. de Koningin-weduwe, Regentes. Aanstaanden Maandagochtend te 10 uur arriveert hier per extra-trein het 4e Bataljon 5e regiment Infanterie, dat uit Nijmegen hier in garnizoen komt. De nieuwbenoemde commandant van het le Bataljon 5e Regiment infanterie, majoor J. M. Campbell, is hier aangekomen en heeft Zaterdag het bevel over dat Bataljon aanvaard. De le luit. A. J. Ebeling heeft ontslag ge vraagd uit de betrekking van leeraar bij den cursus vau het 5e reg. inf. alhier. Hij wordt als leeraar in de wiskundige vakkeu bij dien cursus vervangen door oen le luit. J. H. Crena Uiterwijk, van voormeld korps. Bij den staf van het 5e regiment infanterie werd in de vorige week het examen afge nomen van onderofficieren, die bij mobilisatie, of in oorlogstijd de practische diensten van luitenant moeten vervullen. Aan dat examen werd o. a. deelgenomen door den sergeant- majoor W. F. M. Dakkus, den sergeant C. Bogert en de fouriers W. F. van Oudgaarden en F. W. Mostert van het 5. bataljon van genoemd korps alhier, die allen slaagden, terwijl eerstgenoemde tevens voldeed aan het mede gehouden examen voor adjudant onderofficier. Dezen zomer zal bij deze gemeente een kamp betrokken worden op terreinen ge legen onder Zeist, Soest, Amersfoort en Leus den, tot het houden van schietoefeningen, respectievelijk door het 1ste bataljon van het 1ste regiment infanterie en het 2de bataljon vau het 2e regiment infanterie, van 18 tot en met 26 Juli a.s.door het 2e bataljon van het lste regiment infanterie en het 1ste bataljon van het 8ste regiment infanterie van 26 Juli tot en met 3 Augustus a, s.; door het 3de en het 4de bataljon van het lste regiment infan terie, van 3 Augustus tot en metll Augustus a.s. De leiding van de door bedoelde bataljons te houden schietoefeningen is opgedragen aan den kolonel J. L. Mulder, commandant van het lste regiment infanterie. De administratieve dienst in het kamp wordt opgedragen aan een luit.-kwartiermeester van het lste regiment infanterie. De bus, bedoeld in art. 19 der Wet van 29 September op de Vermogensbelasting, is aan de ontvanger der registratie en suc cessierechten alhier toegezonden en prijkt in het kantoor aan de Langestraat. Zij gelijkt min of meer op de bussen, welke voor den brievenposterij op de straten aan de huizen zijn geplaatst, is van gegoten ijzer en draagt het Rijkswapen, is netjes geverfd, met een goed slot voorzien en weegt zoowat 70 Kilo. De eindexamens H. B. S. in de provincie Utrecht zullen dit jaar hier ter stede ge houden worden. Tot lid en voorzitter der commissie, is be noemd dr. J. W. Dover Jz., directeur der H. B. S., te Amerafoort. Tot loden zijn be noemd de heeren dr. H. F. Jonkman, directeur der R. II. B. S. te Utrecht, P. van Mourik, A. Groenier, W. Kreling, P. H. van Moer kerken, dr. H. L. Seelheitn, dr. G. van der Waals, M. M. L. Rutten, leeraren aan die school, dr. H. Ekema, G. J. Buys, F. Wesse- ling, G. C. Hoogewerff, leeraren te Amers foort, C. Knapper Kz., A. L. J. Bouten, leer aren te Amstei-dam, G. J. Vos Az., leeraar aan de Rijks-landbouwschool te Wageningen. By de Donderdag en Vrydag te Utrecht gehouden examens Lager Onderwijs slaagden voor de acte onderwijzeres de dames: C. C. W. Alkemade, K. Behrens en R Rauh, en voor de acte vrije en orde-oefeningen de alle damesC. C. W. van Alkemade en B. Rauh, van hier. Door den kapitein Eerstaanwezend-Inge- nieur alhier is Zaterdag onder nadere goed keuring van den Minister van Oorlog aanbe steed I. Het éénjarig onderhoud der kazerne gebouwen alhier. Hiervoor is ingeschreven door: W. van Achterbergh, f9600: G. Was- sink, 10446 en Ph. Smit, f8837. II. Het doen van vernieuwingen aan Mili taire gebouwen alhier. Hiervoor is ingeschre ven door: H. Heijligers, f 1900; P. Boksf1730; G. Wussink, f1690 en W. van Achterbergh, f 1642,90. III. Het doen van verfwerk aan Militaire gebouwen alhier; ingeschreven door: N. van 't Hof, i'937; J. R. van t Hof, f897; W. van Achterbergh, f894.50 en Ph. Smit, f837. IV. Het éénjarig onderhoud van werken aan de Grebbe-linie en de Linie in de Neder- Betuwe, onder beheer der genie te Amers foort. Ingeschreven door: H. Heijligers, voor f1500; P. Boks, f4199 T. W. Bonte, f1195 en W. van Achterberg, f1132. Hedenochtend werd ten Raadhuize in het openbaar aanbesteedI. de levering van beste lange friesche turf en wel van: a. 1500 dubbele hectpliters (tonnen) voor de Gemeente. Ingeschreven werd door: Wed. P. Schimmel Zn., f0,22; Jan van Yken, f0,24; J. Rahder Cz., te Hoogeveen f0,2f>; J. de Lange, te Dederasvaart 10,26. b. 330 dubb. Heet. voor het Burgerwees huis. Ingeschreven werd door: Wed. P. Schimmel Zn., f0,22; O. Nop- pert, te Avereest f0,23; Jan van Yken, f 0,23; J. Rahder Cz., f0.26. c. 650 dubb. Heet. voor het St. Pieters-en Bloklands-Gasthuis. Ingeschreven werd duor Wed. P. Schimmel Zn., f0,22; O. Nop- pert. 10,23; J. van Yken, l'0,23: J. Rahder, f0,26. II. De levering van beste harde turf en wel van: a. 835 duim. Heet. voor de Gemeente. In geschreven werd door Wed. P. Schimmel Zn., f0.36; J. Brits, f0,40; J. de Lange, te Dedemsvaart f0,44; O. Noopert, f0,45. b. 330 dubb. Iiect. voor het Burgerwees huis. Ingeschreven werd door: Wed. P. Schimmel Zn., f0,36 en O. Noppert, f0,38. c. 250 dubb. Heet. voor het Gasthuis. In geschreven werd door Wed. P. Schimmel Zn., f0,3ü en O. Noppert, f0,37. Uitslag der aanbesteding, den 21 April door het Heemraadschap »De Eem" alhier gehouden voor het op de diepte brengen van de reeds verdiepte en onder profiel ge brachte gedeelten oer Luntersche-, Barne- veldsche-, Modder- en Moorsterbeek en den Oostelijken- en Westelijken Buitensingel van Amersfoort, in acht perceelen. Ingekomen vier biljetten: minste inschrij vers waren: voor perc. I G. de Bruin te Woudenberg f549; voor perc. IIVII H. Welthuizen, te Woudenberg voor resp. f880, f238, f68, f36, f172 en f245; voor perc. VIII C. Leenheer te Heinenoord, voor f280. Het werk is den minsten inschrijvers ge- gund. Vrijdagnamiddag is door den Keurmeester van visch een groote partij visch, aangevoerd door een Urker visscher, afgekeurd en voor het gebruik onschadelijk gemaakt. In de Donderdagavond gehouden vergade ring der hier gevestigde afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd in de plaats van den heer Van Lanschot Hubrecht, aftredend bestuurslid en niet her kiesbaar, gekozen de heer H. W. van Esveld. lJe heer L. Bolle die mede moest aftreden werd herkozen. In de plaats van den heer J. van den Burch, die wegens vertrek had bedankt werd gekozen Mr. J. Heyligers. Tot afgevaardigde ter algemeene vergade ring, werd gekozen de heer M. L. Celosse en tot eventueele plaatsvervangers de heeren II. \V. de Heus en J. J. Scbluiter. In het bestuur der Huisvlijtschool werden gekozen de heeren H. W. de Heus en H. W. van Esveld en in het bestuur van het Ziekenfonds de heer B. A. van Ruy ven. In de overige commission werden de aftre dende leden allen herkozen. Mr. Heyligers heeft inmiddels bedankt voor de benoeming als Bestuuralid. Bij de Vrijdag op liet terrein van liet kof fiehuis De Arend gehouden keuring van stie ren en heeren, toebehoorende aanleden van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde woonachtig binnen de afdeeling «Amersfoort", werden de prijzen behaald ais volgt: A. Stieren met Kalvertunden lste prys zwartbonte bles van Peter van Ekeris, M aars bergen: 2de prijs zwartbonte van Willem van de Glind, Maarsborgen; 3de prijs zwarte blaar van Barend Meiling, Leusden; 4de prijs zwartbonte bles van Steven van Maanen, te Woudenberg. Ingezonden 8 stuks. B. Stieren met twee breede tanden lste prijs zwartbonte kol van Jan van derFliert, te Woudenberg2de prijs zwartbonte bles van Sander Bloemendal, te Woudenberg. Bestuursprys zwartbonte kol van Dirk Lam, tc Soest. Ingezonden 4stuks. C. Beervarkens lste prijs Karei van Dijk, 2de prijs Jan van Laar, 3de prijs Kees Edel- veen| allen te Woudenberg. Ingezonden 4 stuks alle gekruist ras; ter opluistering inge zonden 1. Op de algemeene vergadering werden ge kozen tot lid van 't Hoofdbestuur, in plaats van mr. J. L. baron Nepveu, die aftrad en niet. herkiesbaar was.deheerJ. B. de Beaufort. Tot lid van 't afdelingsbestuur, in de va cature ontstaan door 't bedanken van den Heer Verloren van Themaet, werd gekozen jhr. mr. B. W. Th. Sandberg. De afdeeling «Amersfoort" van de Ver- eeniging Volksonderwijs zal Maandag 1 Mei, des avonds te 8 uur in liet logement «De vergulde Zwaan" alhier een, vergadering houden. Aan de orde zijn de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering en het verkiezen van afgevaardigden voor die vergadering. In de loterij van «Huisvlijt" zijn niet min der dan 199 loten genomen. Dit buitengewoon succes heeft niet alleen ten gevolge, dat het te kort gedekt is, maar bewijst ook, dat de zoo nuttige instelling hoe langer zoo meer de sympathie onzer stadgenooten verwerft. Gisteren speelde te Rotterdam de Amers- foortsohe Football-Club den 12den en laatsten wedstrijd in de tweede klasse competitie, tegen haar zustervereeniging «Raspiditas." De strijd eindigde met een nederlaag van 1—5 goals voor Amersfoort. Hoewel gij geen schitterende plaats in dit seizoen in de 2de klasse competitie inneemt, laat den moed niet zinken, leden der A. F. C. oefent U goed er. in het volgend seizoen zult gij bewijzen, dat gij riiet zoo bij uw zuster verenigingen behoeft achter te staan. «Een viertal jaren geleden" aldus leest men in bijna alle couranten «werd, bij gelegenheid der Amersfoortsche kermis, een meisje vermist. Dezer dagen vertoefde de vader te Laren en ontdekte zijn kind, thans een elfjarig meisje, bij een troep kermis reizigers die er in de bosschen een maar al te beruchte schuilplaats vinden. Door den Burgemeester weru onmiddellijk beslag op het kind gelegd, dat door de inmiddels aan gekomen moeder terstond werd herkend. «Men schetse zich het wederzien." Thans de nuchtere waarheid: Een jaar of vijf geleden verliet een inwo ner van Amersfoort, tengevolge van haast voortdurende oneenigheid, de echtelijke wo ning en nam een zijner kinderen, een meisje van bijna 4 jaren, met zich mede. De vader leidde na dien tijd een zwervend leven en trok met zijn kind, in 't gezelschap van eenige andere lieden, van gemeente naar gemeente. Verleden jaar in December weru de vader ziek, en toen hij zijn einde voelde naderen, gaf hij het meisje aan een in een kermis wagen levend kinderloos echtpaar, onder voorwaarde, dat deze het nimmer aan de moeder zouden afstaan. De moeder, die onlangs bericht had ont vangen van het overlijden van haar man en de aanwezigheid van haar kind in een woon wagen die toevallig bij Laren stond, kwam Maandagochtend met een anderen man bij den eigenaar van «het huis op wielen" en eischte, in tegenwoordigheid van den dorps veldwachter, net kind op, aan welk verzoek onmiddellijk werd gevolg gegeven. Omtrent de toevoeging, dat te I .aren «de bosschen" en „beschutte plaatsen" bij voorkeur door kermisreizigers worden opgezocht, ver dient opgemerkt te worden, dat daar geen bosschen zijn, en aan de woonwagens van wege de politie een vaste standplaats aan den straatweg LarenEemnes wordt aangewezen. Gaarne vestigen wy de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie waar hij dc heer J. van Huinersveld bericht, dat hot natuurlijk keukenzouthoudend S taaiwater nit. de Wilhelminahron te Haarlem bij hem verkrijgbaar is. De gunstige resultaten door medici met dit staal water verkregen, en het groote de biet, dat de Wilhelminabron sedert den korten tijd der exploitatie mocht erlangen, muken alle aanbeveling overbodig. Gemengd Nieuws. Slechte aanduiding. Vele personen, zonder volstrekt ziek te znn, gevoelen wel dat. zij geene goede gezondheid hebben. Zij weten niet juist wat hun ontbreekt, alhoewel hun algemeene gezondheidstoestand treurig is. Do kraeht, de werkzaamheid zijn verdwenen,

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2