Burger-Weeshuis Advertentièn. bekwame Tweede-meid ADKSVOOHT. Vader en Moeder beiden" voor groote manoeuvres, wilde toe staan door - het Ministerie van Oorlog aan genomen. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet op de Bedrijfsbelasting hield gister in het gebouw der Kamer een bijeenkomst, terwijl morgen dit liet geval zal zijn met de com missie van voorbereiding over hetOntwerp- militair strafwetboek. De volledige samenstelling van de Raden van beroep inzake de Vermogens-belasting zal eerstdaags bekend worden. Gedeputeerde Stilten der verschillende provinciën zijn uit- genoodigd ieder een lid voor de in hun gewesten gelegen belastingkringen aan te wijzen. Het verzoek om ontslag van jhr. Boreel van Hogelanden als lid van de Tweede Ka mer der Stilten-Generaal is bij de Tweede Kamer ingekomen. Majooi' C. de Wit heeft Maandag het com mando over het korps Rijdende artillerie aanvaai'd. Het jaar op jaar wijzen op de ongerijmdheid, dat adspiranten voor een plaatsing te Breda of te Willemsoord eerst het schriftelijk exa men moesten afleggen, alvorens zij genees kundig werden onderzocht, heeft eindelijk doel getroffen. Te beginnen met dit jaar gaat ae keuring thans aan gemelde examens vooraf. Hierdoor voorkomt men dus niet alleen een langdurige, onnoodige spanning, voor oudere en voogden zoowel als voor den candidaat zeiven, maar tevens de onkos ten voor een reis naar en het verblijf te Breda of 's-Gravenhage, de plaatsen, waar het mondeling examen werd afgenomen voor hen, die bij liet daar gehouden geneeskundig onderzoek geschikt voor den dienst waren bevonden. In Juni a. s. zal een examen worden ge houden voor klerk bij den post-of telegraaf dienst. Aanstelling van klerken geschiedt op een jaarwedde van f400, welke belooning tot f1200 'sjaars klimmen kan. Nadere bijzonder heden bevat (ie Staatscourant no. 102. Gisteren werd te Soest een Rijks-telegraaf kantoor roet telephoondienst, voor het alge meen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen 7i84, 9—1 i en 4è—7: op Zon en feestdagen, 7*—8i en 124—lè (spoortijd). De Meibetooging is overal waar bijeenkom sten werden gehouden, rustig verloopen. Alleen te Groningen zijn Maandagavond, toen men uit het vergaderlokaal naar den Heerweg trok. sabelhouwen der politie ge vallen, waarbij éen persoon ernstig, en velen licht gewond werden. Ilet Ned. Jongelingsverbond zal op Hemel vaartsdag zijn veertigjarig bestaan te Dor drecht feestelijk herdenken. Het telt 200 afdeelingen met ongeveer 5500 leden. Nog enkele aer oprichters van dgzen bond zijn in leven. Volgens den regenmeter der Rijks-Landbouw school te Wageningen bedroeg de gevallen regen over de maand April 2 mM., tegen 22V» mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Men herinnert zich den diefstal van de zinken uurborden hoven de brievenbussen te Amsterdam aangebracht. Gister zijn daar twee personen aangehouden, hij ivie de platen moeten gevonden zijn. Heden nacht vertrekt het circus Carré met een extra-trein van Amsterdam naar Kassei. STADSNIEUWS. In de Dinsdagmiddag onder voorzitterschap van den heer Burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, gehouden openhare ver gadering van den Gemeenteraad, was het eerst aan de orde de beëediging van den nieuw benoemden Gemeente-ontvanger. Nadat de heer J. C. Leinweber in handen van den Burgemeester den zuiveringseed en den ambtseed had afgelegd, wenschte Z. E. A. den nieuwbenoemde geluk met het door den Raad in hem gesteld vertrouwen. »Waar antecedenten als de uwe spreken" vervolgde Z. E. A. »zou ik daaraan te kort doen met ei- u op te wijschen, flat het Ge meentebestuur ook in uw nieuwen werk kring een trouwe en ijverige behartiging der gemeente-belangen verwacht, doch het geen ik u wel mag toewenschen is, dat u nog vele jaren tie kracht gegeven zij uw ambt waar te nemen." De Heer Leinweber antwoorde hierop: nik dank u, mijnheer de Voorzitter, voor de hartelijke woorden door u gesproken en geef <1 de verzekering, dat ik, zooals ik tot dus ver gedaan heb, aan de stad mijner inwoning, mijn geboorteplaats die ik lief gekregen heb, mijn beste krachten zal wijden en ik mijn plicht hoop te vervullen." Door den Raad werd vervolgens bepaald, dat het kantoor van den gemeente-ontvanger voortaan in een der lokalen van het Raad huis zal worden gehouden, in verband waar mede aan B. en W. een crediet werd ver leend van f'425 tol inrichting van een boden kamer en het maken van een brandvrije kluis tot berging van de gemeentekas. De bodenkamer zal worden gemaakt in een ge deelte van de tegenwoordige keuken, welke lokaliteit tevens zal dienen als wachtkamer voor het publiek. I11 het lokaal dat tot dusver als bodenkamer, tevens wachtkamer voor liet publiek, gebruikt werd, wordt nu het bureau van den gemeente-ontvanger gevestigd. Zonder uoofilelijke omvraag werden daarna aangenomen de ontwerp-besluiten tot af- en 0 erechrijving van posten der "emeente-be- grooting voor het dienstjaar 1892, terwijl op dezelfde wijze de staat van oninbare posten in zake den Hoofdelijken omslag, dienst4891, werd vastgesteld op een 'oedrag van f1156.584. Tot leden der commissie bedoeld bij art. 11 en 15 van de Wet op de schutterijen werden benoemd de heeren: W. A. Crooc- kewit en M. L. Celosse, en tot plaatsver vangende leden de heeren mr. J. G. A. Van Zijst en E. L. Visser. Vervolgens werd tot onderwijzer benoemd aan de openbare school 3e soort ("hoofd de heer W. H. de Heus) de heer O. Akkerman, te Diepenheim terwijl zijn tractement werd vastgesteld op f500. Tot regent van het Burgerweeshuis, ter vervulling van de door het overlijden van den heer A. J. Bos opengevallen plaats, werd benoemd mr. F. 1). graaf Schimmelpenninck, terwijl ter vervulling van de vacature, ont staan door het bedanken van mevrouw Gras winkel geb. List, tot regentes van die stich ting benoemd werd mevrouw Tengbergen geb. Van Warmelo. Na mededeeling der ingekomen stukken werd de vergadering met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. De godsdienstoefening in de Remonstran- sehe kerk alhier, zal aanstaanden Zondag 7 dezer geleid worden doorDs.Verweij, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rijswijk. Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende stemming van 43 leden voor het Kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn her kozen de heeren: C. Maas, J. J. Berends, E. S. Bijtelaar, H. W. Valewink, jhr. mr. A. M. C. Sandberg, C. Bauer, J. van Haselen, J. J.Kleber, en gekozen de heeren: P. van der Want J. Mz., C. de Jongh en G. J. Slot- h ouwer. De heer J. R. van 't Hof heeft tegen 1 Juli ontslag gevraagd uit zijn betrekking van voorzanger bij de Ned. Herv. Gemeente. Volgens De Oud-Kathohei; is door Z. D. H. den aartsbisschop van Utrecht, aan den Zeer Eerw. Hooggel. heer prof. J. J. van Thiel, president van het O. Katli. Seminarium alhier, het voorloopig bestuur opgedragen van de Oud-Katholieke kerk te Parijs. Het garnizoen bestond op 1 Mei uit 108 officieren, 246 onderofficieren en 4846 min deren: aan subsistenten, tijdelijk hier gede tacheerd, telde het garnizoen: 18 officieren: •19 onderofficieren, en 426 minderentotaal 426 officieren, 265 onderofficieren en 2075 minderen, samen dus 2466 militairen. Kolonel jhr. V. A. de Pesters, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, heelt Maandag het bevel over het le regi ment veld-artillerie aanvaard. Kapitein D. J. Heinsius van het 5e regiment infanterie alhier is benoemd tot lid der com missie welke in Juli en Augustus liet examen voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar zal afnemen. Kapitein Heinsius zal examineeren in ge schiedenis. De le luitenant-kwartiermeester H. L. 'C. Mulder van der Graaf is ingedeeld bij het 4e Bataljon 5e regiment infanterie, ter ver vanging van den le luitenant-kwartiermees ter S. J. Rienks, die overgeplaatst is bij het 3e Bataljon 2e regiment infanterie te Nij megen. Aan den trompetter F. van der Leek, be- hoorende tot de II. afdeeling van het le re giment veld-artillerie, bier in garnizoen, is op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor trouwen dienst uitgereikt. Bij Kon. besluit is aan den sergeant J. van Kempen, van het 5e regiment infanterie alhier, vergunning verleend tot het dragen van de medaille »Bene merenti" hem door Z. H. den Paus geschonken. Op de I.ijst der hoogstaangeslagenen bin nen de provincie Utrecht in 's Rijks directe belastingen, verkiesbaar als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal voor 1893 komen dc "olgende stadgenooten voor Mr. II. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout; mr. J. Cock Blomhoff; G J. baron Van Hardenbroek van Ammeretol en A. L. Tromp van Holst. De lijst telt 147 namen; de hoogste_aan slag bedraagt f5798.06, de laagste iou8.57. Benoemd tot onderwijzer aan de Christ, school alhier de heer A. de Froe,te Hoevelaken. Bij de Dinsdag te Baarn gehouden her stemming voor een Hoofdingeland in het 4e District van het Heemraadschap de Rivier de Eein is gekozen de heer 1. Makker te F.emnes met 435 stemmen terwijl op den heer L. Rigter te Eemnes345 stemmen werden uitgebracht. Dinsdag is door den architect W. H. Kam alhier aanbesteed het amoveeren van het heerenhuis E 26 op den Westsingel, voor rekening van den Heer D. Schimmel. Hiervoor is ingeschreven door: H. Heijli- gere voor f7987, J. Klarenbeek f7873, G. Wassing f7791, J. Dieters f6993. W. van Achterbergh f6990 en H. Schouten f6870. Het werk is den minsten inschrijver gegund. Een vriendelijke hand zendt ons het vol gende. dat wel overweging verdient: De Meimaand is pas ingetreden en nu is de jeugd, reeds bezig met het verstoren der vogelnestjes. Wat zijn de gevolgen dier wandaden? Zij, die de eieren uithalen,ma ken, dat wij eenige maanden later onze schoone oogsten van land en tuinbouw door milioenen insecten vernietigd zien, natuurlijk tot groote schade van iederen landbouwer. Immers, indien de vogeltjes geen voedsel behoeven te zoeken voor hun jongen, die er niet zijn, dan maken zij ook geen jacht op al het gespuis en kunnen de insecten rutsig blijven leven en zich vermenigvuldigen. De politie kan onmogelijk overal tegelijk zijn. doch de ouders, de onderwijzers, en allen, die invloed hebben op de jeugd, kunnen zeer goed werkzaam wezen om hun het kwade van dat nestjes-veretoren onder het oog te brengen. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende kennisgeving van B. en W. waarbij vermeld wordt, dat de jaar- lijksche collecte van het Fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden in de Nederlanden aanstaanden Maandag hier ter stede gehóuden zal worden. Reeds meermalen trachtten wij een warm Pleidooi te leveren ten behoeve van dit 'onds, en waar thans de kennisgeving het doel vermeldt, overwege men niet met hoe weinig men er af kan komen, doch hoeveel men Maandag missen kan. Gaarne vestigen wij de aandacht op ach terstaande advertentie betreffende de Reis- belasting. Deze beoogt hun die voor gezondheid of voor genoegen op reis gaan vriendelijk een gulden of twee te vragen voor minder bevoor rechtendaaronder in de eerste plaats aan kostwinners voor wie een verblijf in de buitenlucht tot herstel van gezondheid een onschatbare weldaad zou zijn. Een gulden of twee op het reisgeld behoeft het geen verschil te maken, en vele kleintjes maken een groote. Het vorig jaar werden 71 personen geholpen; ook dit jaar hebben reeus velen zien aangemeld. Het verslag van 1892 spreekt van heerlijke resul taten. Mogen allen die van huis gaan zich ge drongen gevoelen om aan dit doel mede te werken en moge alzoo het getal steeds groo- ter wowlen van hen die aan het eina van den zombr zich met dankbaarheid verheugen ir. de genezing door anderer liefde mogelijk gemaakt. De aangekondigde voorstelling van het ver makelijk blijspel ;>Twoe gelukkige dagen", door de Vereenigde Rotterdamsche Tooncel- isten, onder directie van de heeren Le Gras en Haspels, kan door de flinke deelneming voortgang hebben op Dinsdagavond 9 Mei aanstaande. Een annonce in dit nummer geeft wel alles wat men er verder van zou verlangen te weten. Aanbeveling is hier stellig overoodig. ONDERTROUWD: 27 April Jacobus Aloy- sius Maria Bruning en Elisabeth Juliana Hoés. 4 Mei Teunis Boshuizen en Anna de Vrij'. Harmen van Beek en Elisabeth Elfrink. GETROUWD2 Mei Petrus Ilenricus Huber- tus Vos en Mathilda Geertruida Maria Huber- tina Hamers. 3 Mei Adam van Eeden en Pieternella Koetsier. Pieter Kraan en Maria Hartman. 4 Mei Jacobus Richardus Cal- lenbaeh en Catharina Quirina van Gheel Gildemeester.Jacob Bast en Anna Maria van den Akker. OVERLEDEN 27 April Een levenl. aan", kd. v. g. van Johannes Hendrikus van dei- Geld en Ida Rensen. Alijda Christina Gerarda Worffel 4 j. 28 April Wijnand Veldhuizen, 15 j. 30 April Johanna Maria Helmich, 26 j. ongeh. Elisabeth Zaalberg, 68 i. wed. van Dirk Lodewijk Warnsinck. 2 Mei Franciscus van Beek, 3 j. Wou- terus van Groenestijn, 1 d. Johannes van Groenestijn, ld. 3 Mei Hendrik Wels, 67 j. wed. van Alijda Beijer. Albertus Ge- rardus Johannes Bosman, 4 j. Adriana Dunnebacke, 74 j. ongehuwd. DAG ELI JKSCI1E WATERSTANDEN van de Lnntemhe Beek cn de rivier de Eem. Opgenomen des morgens acht ure. Dag RoodcD Haan. bov. I ben. Over- bal gen. Tot- brug Gee- re- ,-lcin. Lui aard. de Eem 1893. M. M. M. M. mt nr mt~' m, 23 A p 24 5,09 4,53 4,75 2,55 2,40 2,20 0,58 ,15 5,08 4,53 4,75 2,55 2,44 2,23 0,50 ,10 25 5,06 4.54 4,75 2,67 2,42 2,25 0,60 ,15 26 5,05 4.56 4.75 2,66 2,10 2,26 0,60 ,05— 27 5,04 4,57 4,75 2,66 2,35 2,25 0,60 ,05— 28 5,03 4,58 4,75 2,66 2,29 2,25 0,60 ,10— ,35- 29 5,02 4,58 4,75 2,66 2,25 2,23 0,60 Getrouwd PIERRE H. II. VOSS en MATHILDE G. H. M. HAMERS. Roermond j q w ,joqo Amersfoort 1 mu mu' Den 25en April overleed te 's Gra- venïiage in den ouderdom -van 47 jaar onze geliefde behuwdzuster 'f,, ELIE ELISABETH HE BOTDES echtgenoote van den Heer P.' J. VAN DER LEEUW te Geboegan (eiland Ja-.a.) Mn. J. VAN DER LEEUW H. J. C. VAN DER LEEUW van Dri-IJNEN. C. P. VAN DER LEEUW. Amersfoort 29 April '1893. Herplaatsing wegens misstelling van den zeiter. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij de ziekte en liet overlijden van den Heer ADR1ANUS JACOBUS BOS, in leven Gemeente-ontvanger alhier, betuigen de ondergeteekenden hunnen hartelijken dank. Mevrouw de Wed. A. J. BOS, geb. E. Hendriks. J. J. BOS, Em. Predikant. Amersfoort. 3 Mei 1893. Ondergeteekenden verklaren zich bereid, ten \ehoeve van de te Utrecht gevestigde R.EIS- BELASTING gelden in ontvangst te nemen. Zij houden zich daarvoor zeer aanbevolen. Mej. N. SIDDRE, Mej. J. M. VEDER, Mej. M. VALETON. Amersfoort Mei 1893. Mevrouw DOYERWesten dorp vraagt met Augustus een Burgolijke stand van Amersfoort. GEBOREN: 27 April Wouter, z. van Evert Buis en Martha Catharina van Leijenhoret. 29 April Jacoba Fenna Maria, d. van 1 Gerrit Hagebeuk en Maria Onwezori. 30 j April Hendrika Johanna, d. van Gerardus Hubertus Flos en Adriana Maria Lablans. j 1 Mei Jannetje, d. van Teunis Hogeveen en Jannetje van den Hengel. Wouterus en Johannes, twee z. van Marinus van Groe- j nestein en Johanna Rekker. 2 Mei Martha Rika, d. van Teunis Vahstal en Wijmpjc 1 Voortman. Johannes, z. van Hendrik Ver- I heuvel «n Alijda van 't Riet. 3MeiMijn- dert, z. van Gerrit Kortus en Jannetje Kamp horst. Geertruida, d. van Jan Jacob van Beek en Geertruida van Dijkhuizen. 4 Mei i Evertje, <1. van Hendrik van Putten en Hen- j drika van de Hoef. P. G. Goed naaien, mazen en met de droge wasch omgaan zijn vereisohten. Met franco brieven of in persoon zich aan te melden voor 12 uur 's morgens Beuken laantje G 442c Amersfoort. te Tengevolge van het overlijden van de moeder, worden in bovengenoemd weeshuis verlangd GEHUWDE LIEDEN, zonder kin deren, om als werkzaam te zijn, op eene jaarwedde van ƒ350, mot kost 011 inwoning, henovens vrij vuur en licht. Schriftelijke aanvragen, met overlegging van getuigschriften, worden ingewacht bij Regenten van het gesticht vóór den 15. Mei aanstaande.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2