is ars jte merkwaardiger om en pleit noch vodr een gemeenschappelijk overleg, noch voor h et doorzicht van laatsgemeld e autoriteit. De voorbereidende werkzaamheden voor de invoering van de Vermogensbelasting zyn uu bijna algeloopen en de formulieren zullen eerstdaags worden rondgezonden. De in vulling van die formulieren zal menigeen nog veel zorg en moeite veroorzaken. Er is wel, onder oppertoezicht van den Minister van Financiën, een vijf cents brochure ver schenen om de belastingschuldigen voor te lichten, maar met dat boekje gewapend zullen de meesten nog verlegen zijn. Waarom niet althans het invullingsformulier in het boekje opgenomen en met eenige voorbeelden duide lijk gemaakt, hoe de verschillende vragen moeten beantwoord worden Voor de commissionairs in effecten levert de nieuwe belasting geen windeieren. Een van hen verzekert, dat. niet minder dan 400 klanten zich tot hem hebben gewend om een specifieke berekening te maken van de waarde hunner fondsen. Dat voor zulk werk behoorlijke provisie in rekening wordt ge bracht, spreekt van zelf. Uit Den Haag wordt aan De Telegraaf ge meld. dat aan net Ministerie van financiën de grondslag voor een staatspensioenfonds voor werklieden reeds zoo goed als geheel op pa pier staat. Het door Cornelis Bisschop meesterlijk uitgevoerde portret van de Koningin-Regen tes, dat door de voogden van het St. Ant- hony-Gasthuis te Leeuwarden aan die ge meente is aangeboden, is gisteren geplaatst in de Raadkamer van het Stadhuis aldaar, en voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Men zal zich herinneren het op 8 Oct. jl. te Hilversum plaats gehad hebbende on^elu':, waarbij A. Tilburgs in een put van 40 voet bedolven werd door instorting en daaruit met eigen levensgevaar gered door C. van Reenen. Deze heldendaad werd door de hooge regeering beloond met het schenken aan C. van Reenen van de zilveren reddingsmedaille. Thans heeft zich te Arnhem een comité uit verschillende werklieden-vereenigingen gevormd, met het doel, pogingen in het werk te stellen om aan deze daad van moed en zelf-opoffering een blijvende herinnering te verbinden, en van de hooge regeering alsnog te verkrygen, dat C. van Reenen benoemd worde tot broeder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Tevens doet het co mité een beroep op alle werklieden in Ne derland om stoffelijken en zedelijken steun, ten einde dezen held van de symphatie der Nederlandsche werklieden een tastbaar blijk te geven. Zij wil trachten deze daad te ver eeuwigen, b. v. door het doen vervaardigen van een portret in olieverf om dit aan het Rijks museum ten geschenke aan te bieden, of wol zoodanig stoffelijk blijk aan Van Reenen te schenken. In een adres aan de Koningin-regentes wordt voor Van Reenen de benoeming tot broeder van den Nederlandschen Leeuw ge vraagd en in een adres aan de Tweede Kamer de toekenning van »een nationaal stoffelijk huldeblijk." De Bond van Orde door Hervorming telt reeds een tiental afdeelingen met meer dan tweeduizeud leden en van alle kanten komen nog bewijzen van instemming en aanvragen om inlichtingen. Te Groningen zal binnen kort een groote propaganda-vergadering worden gehoudente Uithuizen trad de heer H. J. Tiemersma, de redacteur van het Bonds orgaan op, hetgeen de oprichting van een afdeeling ten gevolge had: te Beerta en te Oostwoid zal ook dezelfde heer de belang stellenden omtrent het streven van den bond inlichten. Intusschen zijn sommige afdeelingen reeds aan het werk getogen; Oude-Pekela richtte een voorsehotkas op, Nieuw-Beerta benoemde commissies otn te onderzoeken, of bet moge lijk zou zijn den werklieden goedkoopen tuingrond te verschaffen en om een onderzoek in te stellen naar de kanalisatie van den Schar.scberdijk als raiddel tot productieve werkverschaffing. Ook het hoofdbestuur zit niet stil. Het heeft tot de afdeeiingen het verzoek gericht in de eerSte plaats middelen te willen zoe- keu om de 'kwaal der werkloosheid krachtig te bestrijden en zooveel mogelijk gegevens omtrent werkloosheid en werkverschaffing te verzamelen. De directeur der Leidscbe Duinwatermaat- scbappij is door de Haagsche Rechtbank vrijgesproken van de beschuldiging van ver ontreiniging van drinkwater. Sedert het vertrok van den staf van het 5e regiment infanterie is Nijmegen zonder muziekkorps. De heer A. De Goeij aldaar heeft uit de beschikbare particuliere krachten een korps samengesteld, waarvoor hij subsidie verzocht uit de gemeentekas. Burg. en Weth. vonden daartoe echter geen termen, en de Raad vereenigde zich met dat gevoelen. STADSNIEUWS. Dr. B. W. Colenbrander, predikant by de Ned. Herv. Gemeente te Brielle. hoopt aan staanden Zondag voor te gaan bij de gods dienstoefening in de Reinonstrantsche kerk alhier. Een waarlük zeldzaam jubilé werd hier Maandagavond gevierdde herdenking van den dag waarop de heer A. Herschel Bzn. vóór 25 jaren gekozen werd tot Bestuurslid van de Sociëteit Amicitia. Ruim 24 jaren heeft de immer ijverige jubilaris het Secretariaat van die Sociëteit waargenomen en de wijze waarop hy zich in dien langen tijd kweet van de tallooze verplichtingen, welke de moeilijk ste post in het bestuur eenor veroeniging im mer meebrengt, had den wensch doen ont staan om de vervulling van zijn 25-jarig lidmaatschap van het Bestuur niet onopge merkt te laten voorbijgaan. Daartoe had zich uit de leden een com missie gevormd, welke als blijvend aanden ken, besloot den jubilaris een geschenk aan te bieden, in een feestelijke bijeenkomst van hen die tot dat geschenk wilden bijdragen. Groot was de deelneming, en geen won der. wam ieder wist maar al te goed hoe de lieer Herschel tijd noch moeite ontziet om het den leden van Amicitia in ieder op zicht aangenaam te maken. Wordeii er feesten georganiseerd, dan wordt niet alleen de voorafgaande regeling van tooneelvoorstellingen. concerten, enz. door hem geleid, maar ook nadat allen reeds huis waarts gekeerd zijn. houdt hij dikwijls een wakend oog. Er zijn er genoeg, die zich herinneren, hoe bij een illuminatie hij de eerste en de laatste was, de eerste omalies naar wensch te doen slagen, de laatste om te kunnen toezien, dat geen lichtje onuitge doofd bleef en er geen brand ontstaan kon. Even na achten dan werd de jubilaris de groote zaal van Amicitia binnengeleid en met een hartelijk gejuich begroet. De voorzitter der feestcommissie, mr. H. Croockewit die zelf 14 jaren achtereen pre sident van Amicitia, was nam nu het woord en herinnerde in een kernachtige rede hoe de keuze 8 Mei 18(38 gedaan, gebleken is een gelukkige keuze geweest te zijn, hoe dit jubilé, een zeldzame gebeurtenis is en hoe, reeds voor het Bestuur der Sociëteit besloten had het te vieren, er stemmen waren opge gaan uit de leden om het te herdenken. Als blijvend aandenken aan dezen dag bood mr. Croockewit den jubilaris een zeer fraaie petroleum-scbuiflamp aan op koperen voet. De beer Van Lanschot Hubreeht, president van Amicitia nam vervolgens het woord om den jubilaris op hartelijke wijze geluk te wenochen en te uoen uitkomen welk aandeel deze gehad heeft bij den herbouw der lokalen. »De tegenwoordige inrichting der Sociëteit is het werk van den heer Herschel" zeide spreker ongeveer «toen de plannen werden gemaakt, adviseerde hij tot de afmetingen welke de lokalen thans hebben." De heer Herschel antwoordde hierna bei de sprekers er, verklaarde, dat hij onthutst was over der verrassing hem bereid en dat hij het geschenk gaarne wilde aanvaarden, doch niet den lof mocht aannemen hem ge bracht. aangaande zijn aandeel in den bouw der Sociëteit, waarna bij een dronk wijdde aan het welzijn van de feestcommissie, het Be stuur der Sociëteit, de leden en den bloei van Amicitia. De heer Van den Wall Bake kwam aan stonds op tegen de "eerste onwaarheid welke hij uit den mond van den jubilaris hoorde" en verzekerde nogmaals, da: »de réussite van den bouw grootendeels, zoo niet geheel, bet werk was van den ijverigen Secretaris." Ook de heer W. A. Croockewit, die 2(3 jaren achtereen lid ran Amicitia geweest is, en als een der oudste leden van die Sociëteit namens de leden het woord tot den jubilaris richtte, verklaarde steeds diens ijver bewon derd te hebben. «Aan het Bestuur en vooral aan onzen Secretaris zijn de leden veel ver plicht en daarom brengen wij hun onzen aank." Nadat de heer Van Lanschot Hubreeht een dronk gewijd had aan de goede verstand- houding tusschen H. H. ofliciere» en burger- i leden en majoor Scbluiter de aanwezige ofli- i eieren-leden verzocht had met hem te drin ken op den bloei der Sociëteit en het Bestuur, bracht de heer J. C. Leinweber namens de burger-leden hulde aan dat Bestuur, na her in nerd te hebben hoe het zelf oorzaak was, dat het zeldzame jubilé kon gevierd worden, namelijk door te bepalen dat een aftredend Bestuurslid herkiesbaar is. Nog richtte mr. H. Croockewit een woord van dank tot de feestcommissie, meer be paaldelijk tof den Secretaris, luitenant J. L. ten Bosch, waarna de heer Van Lanschot Hubreeht de commissie dank zegde welke zich belastte inet het aankoopen van het ge schenk. De heer Herschel betuigde ten slotte nog maals zijn groote erkentelijkheid voor de hem betoonde sympathie en verklaarde, dat hij met onverdroten ijver hoopte voort te gaan, waar het gold de belangen van de Sociëteit te behartigen. Hierna vereenigde men zich in de Socie- teitszaal, waar men nog oenigen tijd genoeglijk bijeen bleef. Onder de vele blijken van belangstelling die de jubilaris in den loop van den dag mocht ontvangen, verdient voorzeker ver melding een keurig bloemstuk, hem aange boden door i e bedienden der Sociëteit, een waar kunststukje van onzen bekwamen stad genoot den bloemist L. Kortbeek. Morgen middag te 2 uur wordt door H.H. officieren van het 5e regiment infanterie aan de leden der Sociëteit Amicitia een raatinée rausicale aangeboden. Het programma vermeldt de volgende nummers: 1 La vaillance, marche van Pain- paré; 2. ouverture »Le domino noir," van Aubev: 3. Sirenenzauber, wals van Waldteu- fel4. Faintaisie de l'opéra Yvonne, de Lim- nauder, gearrangeerd door Fr. Dunkier 5 ouverture »die lustigen Weiber von Wind sor", van 0. Nicolai; (3 »Rossignol", polka pour picolo-solo, van Steenebruggen7 grande fantaisie de l'opéra »Faust", de Ch. Gounod, arrangement Joh. M. Coenen; 8 Finale. Vrijdagavond te half acht ure zal, door de Muziekvereeniging «Caecilia", op den Hof al hier een uitvoering gegeven worden, onder leiding van den Heer H. Hendriks. Het Programma omvat de volgende nummers; 1. Tous ensemble, Marsch van J. Knegtel: 2. Berlin wie es weint und lacht, Ouverture van Conradi; 3. Estudiantina, Wals van Wald- teufel4. La fête triomphale, fantaisie van G. J. v. Dam; 5. Hochzeits-Marsch, van Wald- teufel6. Prince Conti, Ouverture van Ch. Lecocq7. Les Rameaux, lied van Faure 8. Roméo et J uliette, fantaisie van Bellin 9. Finale. 't Was gisteravond in Amicitia bepaald, »lach-sacces", juist zooals het programma vermeldde. De Rotterdammers speelden het goed geschreven en even prettig vertaalde blijspel, een echt stukje menschenleven, met veel entrain, zooveel, dat men gaai-ne ver gat ïhoe warm het was." Mevrouw Beei-smuns was een typische oude tante Holwitz, een oude jongejuffrouw die weet wat 't leven meebrengt en, half manne lijk als ze soms optreedt, heel het huis op stelten zet. Subliem was haar jacht op Pept, den gelegenheids-inbrekerterwijl de anderen nog stond n te overleggen, stapte zij er op los, de kaars bi ren haar hoofd, en haalde zij den ongelukkigen Freisinger uit zijn schuilhoek. Aangrijpend was haar spel toen de oude Ltittchen, haar bedillen moe, tegen haar uit gevaren had en, meeuend dat hij nog iets bezat, tot de ervaring kwam, dat hij strikt genomen genadebrood luid gegeten, lang ach tereen, zonder het ook maar te vermoeden. Freisinger nam haar toen onder handen en maakte haar opmerkzaam op haar brusk op treden, haar wijze van weldoen en het gedrag van Lüttc.hen. Ze veranderde toen zoo, dat ze zich met allen verzoende. Haar afwijzen van Liittchen's al te groote hartelijkheid was meesterlijk. Guitig als altijd speelde Faassen de zoo moeilijke rol van Liittehen; zyn wedervraag op Freisinger's »sraaak 't?" deed de gansche zaal in lachen uitbarsten. En Tartaud speelde de Freisinger zooals alleen hij, de geroutineerde kunstenaar, die spelen kan: naief bij 't geven van het recept van gebraden haantjes, prettig-brutaa! in de wijze waarop hij mama Weinholz (mevr. Faassen-Van Velzen) wist in te pakken, heer lijk waar hij tante albedil de les las. Ook Henri de Vries, de eeuwige plannen maker, en mevrouw Van Eijsden—Vink, waren goed in hun emplooi. De heer Van Kerckhoven typeerde als Frederik Weinholz goed den man. die een villa laat bouwen op een onmogelijk slecht terrein en al zijn geld in dien bouw steekt. Wat al ontgoo chelingen toen hij ervaren moest, dat hij nog meer geld geven moest, wilde hij het huis staande houden, toen hij vernam, dat de buren, wat tante zeer oneerbiedig zijn •kast" noemde, den Muggenburg heetten! Rike Haspels speelde met nauwgeëvenaarde correctheid de Elsa, zoo ongekunsteld en toch zoo scbalksch. Geen wonder, dat zij en Pepi op 't laatst toch elkaar kregen. Van de overige raedes pelend en moeten we nog noemen mevrouw Coelingh, die hoewel in de zeer ondergeschikte rol van dienstbo de, een aardig figuur maakte en ook door haar beschaafd spel boeide en den heer J. Haspels die als Morawitsch uitstekend dwars in den zak en ontevreden was. Aardig was de handigheid waarmede bij, na 't kaartspel, doch voor de afrekening, het leitje onschadelijk maakte. In 'tkort, de flink bezochte voorstelling sloot als een bus en stellig is bij velen de wensch opgekomen om ook dit gezelschap nog eens meer hier te zien. Gemengd Nieuws. Het gerucht als zou de moordenaar van Anna Houben, uit Ecbterbosch, zich verdron ken hebben, heeft zich bewaarheid. Zondagnamiddag is onder Asselt. gemeente Swalmen, het lijk van D. S. uit de Maas opge- vischt. In de Prov. N.-Br. en Bossche Ct. van heden vinden wij de volgende advertentie- »0, vader Jacob, wie had ooit gedacht dat uw kind zóó zou ontaarden. De afdeeling 's-Hertogenbosch van den «Nederlandschen Schutterij-Kaderbond" heeft van de afdeeling Zutphen een uitnoodiging ontvangen, om bij gelegenheid van den al daar te houden grooten schietwedstrijd een tooneelvoorstelling te komen geven. Hebben de Zutphenareu met hun uitnoo diging te kennen willen geven, dat de schut tere als tooneel-soldaten een goed figuur zouden maken.?" Men meldt uit Den Haag aan het Leidsch Dagblad dat de 73 jarige weduwnaar, die een tiental dagen geleden met een 17-jarige jongedochter in het huwelijk lij ksbootje stapte en Zaterdag reeds is overleden, aan zijn jon-»e weduwe het vruchtgebruik van f30000 heeft vermaakt, alsmede dat op verzoek der kinde ren van den overledene diens lijk naar het Academisch Ziekenhuis to Leiden is overge bracht, teneinde het aldaar te doen schouwen, De vorige week maakte een schildersknecht van P. van Engelen te Heusden een salto- mortale, die een volleerd accrobaat hem niet nagedaan, veel minder verbeterd zou hebben. Bezig met uitwendig het huis van den heer Prins te schilderen, dat weldra tijdelijk tot Postkantoor zal worden ingericht, had hij een bovenvenster onder handen, waartoe hij op de bovenste sport van een ladder van 40 sporten stond; om een zijkant gemakkelijker te nemen, stapt hij in de goot, die door die ongewone vracht een weinig buigt. Hij verliest het evenwicht, tuimelt achterover, maakt een ronddraaiende beweging en komt met zijn zitvlak op het gazon van den tuin terecht. Van daar ziet hij naar boven, meet met zijn oogen den afstand, dien hij in zoo korten tijd heeft afgelegd, wrijft eens over de plaats waarop hij terecht kwam, zoekt zijn verfkwast op en stapt daarmede op den ladder en zet zijn vverlt voort, nu de goot vermijdende. Alles te zamen had geen 3 minuten oponthoud veroorzaakt. Onnoodig te zeggen, dat hij bij den gevaarlijken sprong zien niet bezeerd, evenmin zenuwachtig ge maakt had. Te Amsterdam zijn aangehouden twee leden behoorende tot een dier firma's »die zaken doen in alles", een bedrijf waarvoor de eigen lijke naam nog niet gevonden is, maar aan welks vertegenwoordigers de spraakmakende gemeente dien van «fiesschentrekkere," toe kent. Het is de firma Dumont, waarvan het hoofd eigenlijk Boulbouille beet. Zy hielden er zelfs aan de Prinsengracht een pakhuis op na. Zij hadden uit Luik een waggon met 10 000 kilo zink laten komen en deze lading doen ver dwijnen zonder dat er eenige betaling op volgde. Beiden zijn thans in hechtenis en ter beschik king van ae justitie gesteld. Een boer te Hoogwoud bad bij een zeug 18 biggen. Acht van die biggen verkocht hij, zes weken oud. voor f 12 per stuknegen, die zeven weken waren, brachten f 13 per stuk op. 1*213 van een zeug en nog één oig over hebben, is zeker een zeldzaam geval. Een merkwaardig tooneel werd onlangs te Straatsburg gezien. Op een weg in de na bijheid van de garnizoeuswascliinrichting, zag men honderden kikvorseben die ijverig zich alle in eenzelfde richting voortbewogen. De springende kikkers leverden een on vergelijkelijk komisch schouwspel op. en tal van toeschouwers vermaakten zich met de dwaze sprongen. «Zij trekken naar Amerika!" «Als nu eens een ooievaar kwamhoor de men roepen. De kikvorschen waren blijkbaar door ge brek aan water tot hun tocht genoodzaakt. Opmerkelijk was de orde, waarin de groene springers" optrokken; de afstand tusschen hen bedroeg gemiddeld 20 tot 25 cm. Vóór zijn vertrek naar Holland nam onze kampioen W. Rademaker j.l. Zondag nog deel aan de groote Amateur-wedstrijden, in het Vélodrome Buffalo te Parijs gehouden. In het hoofdnummer (5000 M.) slaagde hij er in als eerste de eindstreep te passeeren, slaande onder anderen Hermet (den Fran- schen amateurkampioen). De Vélo zegt: •deze race was het glanspunt van den dag". Rademaker heeft niermede wederom ge toond, dat hij onder de eerste wielrenners der wereld een eervolle plaats inneemt. Bij de groote races door de Gatford-club uitgeschreven behaalde Spaan (Scheltema Beduin) den len prijs in de 13 mijl-race van meet. Hij zou het record geslagen hebben, ware hij niet gevallen. Toch won hij met een 200 meter van den 2en aankomende; tijd 25 min. 8'/, sec., slechts 18 sec. boven het record van den Amerikaan Zimmermann. Door zijn val, en het breken van zijn ma chine, waardoor hij op een audere moest

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2