Maandag 15 Mei 1893. No. 4249. 37e Jaargang. Binnenland AMEHSFQOETSCHE COÏÏRAET. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f i. Franco per post f 1.45. Advertentiën16 regels 60 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 45 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iü Cents. Bureau MUU SUIZEN hoek Korte gracht, Wijk B. 60 KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank ui tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van C. A. CLASQU1N in het perceel wijk F, n#. 124, thans bewoond door G. Scheerder. Amersfoort, den 12. Mei 1893. Burgemeester en Wethoüders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS, HIT. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes zijn Dinsdagmorgen te 64 per ex- tratrein te Chur aangekomen. Na daar liet ontbijt gebruikt te hebben, werd de reis naar Flims per rijtuig voort gezet. Ongeveer te 114 uur werd deze plaats in goeden welstand bereikt. Volgens te 's-Gravcnhage ontvangen be richt is George Victor, vorst van Waldeck Pyrmont, vader van F. M. de Koningin- Regentes, Woensdag overleden. De vorst werd 14 Jan. 4831 geboren uit prins George van Waldeck Pyrmont en prinses Emma van Auhalt-Bernburg-Sehaumburgen huwde op 20 September 4853 met prinses lielene van Nassau. Uit «lit huwelijk is onze tegenwoordige Koningin-regentes Em ma de tweede dochter, 's Vorsten gemalin stierf in 4888 en op 22 April 1891 trad prins George Victor opnieuw in het huwelijk met prinses Louise van Sleeswijk Sonderburg- G ltiksburg. Volgens de Kölnisehe Zeilung is II. M. de Koningin- Regentes aan het sterfbed geweest van tl. I). Vader, den Vorst van Waldeck- Pyrmont. Voor de leden der Eerste Kamer is thans de Faillissementswet nogmaals overgedrukt met de wijzingen na de tweede lezing inde Tweede Kamer daarin aangebracht. Aan dit stuk is toegevoegd een overzicht van de beraadslagingen in de andere Kamer, hetgeen niet enkel voor de leden van het Hoogerhuis, maar voor allen die de debatten Feuilleton. Naar het Duitsch door S 24.) „Misdaad" vervolgde Walther minachtend. „Menschen van uw slag kunnen alles wel zoo noemen. Napoleon heeft de wereld veroverd en ter bereiking van zijn plannen schroomde hjj niet om millioenen menschen te offeren. Gij noemt hem wellicht een misdadiger, -,e ander daarentegen weer een genie." „Dat is grootheidswaanzin," riep Frans uit. „Welnu, als het streven naar het noogste doel des levens grootheidswaanzin is, dan ben ik daar door bevangen. Ik haat het kruipen in het stof, het langzame omhoog stijgen. Neen, ik wil in eens de zon bereiken. Daar hebt gij nu de op lossing van het raadsel. Ik ga liever bij een groote onderneming ten gronde, dan dat ik voetje voor voetje een stukje van het terrein win. Doch, dat begrijpt, gij niet. Een man, die zich vergenoegt om een middelmatig kunstenaar te wezen, heeft geen begrip voor hetgeer. mij bezielt. Ga nu echter en roep het gezelschap toe, dat ik een gevaarlijk misdadiger ben. Dat ik een boos wicht van de gewoonste soort ben, dat zult ge na het gehoorde toch niet meer durven beweren. Ik volg u op den voet en zoo ge het waagt een enkel woord te mijnen nadeele zeggen, dan zal ik u als een lasteraar behandelen. Laat ons zien, raadplegen van groot gernak zal zijn, daar alle gewichtige punten bij de algemeene be schouwingen en alle amendementen op-of wij zigingen in de artikelen zijn opgegeven inet aanduiding van de bladzijde van de «Han delingen." Met een oogopslag kan men alzoo door dit overzicht zich den loop der beraadslagingen weer voor den geest brengen en, als men de discussion noodig heeft, zonder te zoeken de «Handelingen" opslaan. De commissie van rapporteure voor de Bedrijfsbelasting komt morgen vóór «le open bare vergadering der Tweede Kamer nog maals bijeen. De Staatscourant van Zaterdag (no. 411) bevat de eischen van toelating, enz. voor de Cadettenschool te Alkmaar. De vorige week ontvingen de adspiranten- adelboret een oproeping, om zich 20 Mei aan het schriftelijk examen ta komen onder werpen, met vermelding tevens, dat later zou worden bekend gemaakt, wanneer het geneeskundig onderzoek en mondeling exa men zouiien plaats vinden. Donderdag ge werd den jongelie«len echter een nieuwe oproeping, thans met de bepaling, dat de keuring aan het schriftelijk examen zal voor afgaan. De Minister van Marine heeft in deze ge toond niet «loof te zijn voor opmerkingen, die door anderen werden gemaakt. Sedert 27 Maart jl. is een commissie bezig met te oiulerzoeken, of de stelling-Amster dam naar bet plan Den Beer Poortugael uitgebreid en ingericht moet worden. Leden van die commissie zijn: luit.-gen. Alewijn, voorzitterluit.-gen. Kromhout; gen. inaj. Van Marie; gen.-maj. Bergansius: schout bij-nacht Kruys, jhr. inr. Rutgers v. Rozen burg, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; gen.-rnaj. Kool, secret., en kapt. adj. Fabius, adjunct-secretaris. De uitkomsten der schietoefeningen, die bij de infanterie gehouden werden zonder bajonet bij de "schietoefeningen de bajonet weder bevestigd zal zijn. De Avondpost meldt, dat liet bericht be tredende opruiende geschriften, die in de w ie van ons beiden men hier meer geloof schenkt." Er ging als 't ware een demonische macht van den jongen man uit en ondanl s zien zeiven moest Frans erkennen, dat hij met geen gewoon slag van misdadiger te doen had. Walther, die door de natuur met ongewone gaven begiftigd was, scheen hem een verleide, die door zijn gees telijke overspanning op een dwaalweg was gevoerd geworden. Diep getroffen legde hij zijn hand op Walther'8 arm en fluisterde hem ophartelijken kazerne «Ier grenadiers en jagers in den laat- sten tijd verspreid en aangeplakt zouden zijn, gebleken is geheel en alonwao toon toe: „Gij vergist u, als ge meent, dat ik u niet begrijp. Deze drang naar het hou ge ben» ersehte ook mij eens en ik heb geleerd, wat het zegt, zich langzaam trede na trede omhoog te werken. En daarom kan ik ook best begrijpen, dat een mensch daardoor op een dwaalweg geraakt. Maar wat is eigenlijk de leus, het doel van ons stre ven? Wij willen gelukkig zijn, meer dun gelukkig kan geen sterveling wezen. Gij gelooft het geluk te vinden iu groote rijkdommen enindemacht, welke zij den bezitter verschuilen. Gij vergist u evenwel. Gij hebt waarschijnlijk nooit ernstig gewerkt; an ders had gij het geluk leeren kennen, dat de eerlijke arbeid schenkt, en evenmin hebt ge ooit ernstig liefgehad, want anders zoudt gij weten, dat de mensch door de liefde het grootste geluk deelachtig wordt." „Dat heb ik toch," antwoorde Walther ontroerd. „Ik heb integendeel innig liefgehad, mijnheer Hartwig. Was mijn leven hier op dit eiland van beginne af comediespel, in écn opzicht was ik eerlijk. Ik heb Alice lief, innig en oprecht. Eerst was ik lichtzinnig genoeg om in haar een voor werp van amusement te zien, maar weldra wist zij mij zoo te boeien, dat er van spel geen sprake onwaar te zijn. De milicien, die tijdens bet bezoek der Koninginnen aan de Hoofdstad de roode vlag bevestigd heeft aan den vlaggestok boven de kazerne »Oranje~Nassau" te Amsterdam, zal voor den krijgsraad terechtstaan en is daarvoor naar Haarlem overgebracht. Mr. J. Th. Buijs, sedert 4862 hoogleeraar in de staats- en staathuishoudkundige weten schappen te Leiden is daar gisteren op ruim 65 jarigen leeftijd overleden. Hij was ook Staatsraad in buitengewonen dienst en rid der in de orde van den Nederlandscben Leeuw. Professor Tilanus te Amsterdam vierde Vrijdag zijn 70en verjaardag en 25jari» pro fessoraat, onder zeer vele hartelijke blijken van hoogachting. Professor Pekelharing uit Delft heeft zich teruggetrokken uit het comité dat geiden inzamelt voor de familieleden van hen die veroordeeld zijn bij de bekend Friesche von nissen. De Paus heeft Vrijdagmiddag de ongeveer 400 Nederlandsche pelgrims ontvangen. Zij werden voorgesteld door den aartsbisschop van L'trecht. Het congres van Katolieke vakvereenigin- gen, uitgeschreven door het Centraal Bestuur van den »Ned. R.-K. Volksbond", hetwelk te Rotterdam 45 en 16 Mei wordt gehouden, wekt, naarmate de datums naderen, meer en meer belangstelling. Het aantal deelnememle vakvereenigingen is tot 60 gestegen. Thans echter is, met het oog op de vastgestelde orde, de tijd van aanmelding gesloten. Terwijl van mannen van elke richting, die belang stellen in de hedendaagsche maatschappelijke vraagstukken, veel aanvrage ninkomen tot bij woning van 't congres, waaraan door 't bestuur bereidwillig wordt voldaan, zullen de rijks-in specteurs van den arbeid eveneens van hunne tegenwoordigheid doen blijken. Wij herinneren er aan, dat op de alge meene vergaderingen des avonds als sprekers zijn ingeschreven dr. Sehaepman, ae heer Helleputte, volkstegenwoordiger te Leuven, mr. Ruyseh van Beerenbroeck, de heer Van Winkel," presid. der Ned. Werkliedenvereeni- gingen te Brussel, alsmedeeenige werklieden. meer was. Indien ik op een troon geboren was, dan zou ik haar en niemand anders tot mijn koningin makenhei smart mij diep, dat zij nimmer mijn vrouw zal wórden." En zijt gij wel bewust, wat ge op uw geweten geladen hebt. Gij hebt een menschenleven ver woest. Alice zal aen slag, welken zij op het punt staat te ontvangen, nooit te boven komen." Walther zag eenige oogenblikken zwijgend en ten prooi aan een groote innerlijke ontroering, naar den grond zijn stem klonk treurig, toen hij even later hernam „Ik kan niet terug, het gaat niet." „Waarom niet? «Je zijt toch heer en meester van uw daden?" „Juist, dat ben ik juist niet, mijnheer Hart wig. Ik ben lid eener vereeniging, die hare leden in de geheele wereld heeft. Ik moet doen wat mij bevolen wordt. Als ik heden onze zaak on trouw word, treft mij morgen den dolk eens wrekers." „En hoe lang behoort gij reeds tot dat genootschap „Sinds een half jaar. Dit moet mijn eerste daad wezen en het moet een meesterstuk zijn." „O, keer dan terug, arme verblinde man, keer terug." Op dit oogenblik snelden de drie dames Von Linamau en mevrouw Hartwig op de beide heeren toe. Zij bxlen een treurig beeld met haar bleek gelaat en betraande oogen. „Vreest niels. Er ia niets kwaads gebeurd en er zal ook niets geschieden." De dame liet haar blik verwijtend op Walther rusten. Hij echter wendde dadelijk het oog naar Alice. In haar blik lag toorn noch verachting, Voor niet-deelnemere is de toegang voor de avondvergaderingen op 50 cent gesteld, terwijl de plechtige opening, welke in tegen woordigheid van den oisscbop van Haarlem 's Maandags 's morgens ten 44 uur zal ge schieden, voor niet-deelnemers voor f4. toegankelijk is. De openingsvergadering, alsmede de alge meene vergaderingen, zulten worden gepresi deerd den heer W. C. J. Pastoors, uit Amster dam. Ofschoon dr. Cuijpere door ongesteldheid verhinderd is te spreken, zal deze toch het congres bijwonen. De collecte op Hemelsvaartsdag te Amster dam door «Liefdadigheid naar vermogen" Sjehouden, heeft vrij gunstige resultaten opge- everd. In de bussen werd ontvangen: f2365.66, 3 coupons en 4 bon voor 400 brooden. Verder kwam afzonderlijk nog in bij be- stuurderen en ten kantore een totaal bedrag van f592. De totale opbrengst bedraagt dusf2957.66 Veel is 't echter niet voor een stad van rond 500000 inwoners. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen telt 327 departementen met een totaal van 45 619 leden, 334 eereleden en 44 algemeene leden. De jaarrekening sluit met een batig saldo van ruim f7700. De algemeene toestand der Maatschappij gaat steeds vooruit. Naar gemeld wordt, bestaan er bij de Hol- landsche IJ. S. Maatschappij zeer ernstige bezwaren tegen de volstrekte opheffing van alle goederenvervoer en wat daarmede in verband staat op Zon- en Christelijke feest dagen. Ten einde aan het personeel zooveel mo gelijk vrij te geven tijdens het a. s. Pink sterfeest, is echter door de Exploitatie-Maat schappij besloten, op den tweeden Pinksterdag een groot aantal goederentreinen niet te doen loopen. In verband met de voorgekomen omstan digheid dat meermalen plaatsbewijzen van reizigers door het treinpersoneel worden ge controleerd en /.onder aanmerking geknipt, terwijl later blijkt dat deze plaatsbewijzen ongeldig zijn, is door de Exploitatie-maat schappij bepaald, dat voortaan de verhoogin- pen, niet meer geheven mogen worden, wanneer ongeklige plaatsbewijzen door het treinpersoneel zijn geknipt. In dit geval is maar wel een uitdrukking - 1 liefde en een vreeselijke angst wegens nei lot van den door haar zoo innig beminden man. Walther boog deemoedig daarvoor het hoofd. Hoe schoon, hoe demonisch schoon was hij in die ernstige oogenblikken en onwillekeurig gevoelden allen een even diep medelijden met Alice naderde hem. „Walther", zeide zij op nauw hoorbaren toon, „keer terug. Gij hebt mij zooveel verdriet ver oorzaakt. Ik ver-ang naar den dood. Ik zou rustig en in vrede kunnen sterven, wanneer ik wist, dat gij geen bedrieger waart of worden zult. Kunt gij mij dat beloven?" Het duizelde Walther. Dat meisje toonde hem een grootheid van ziel, waartoe hij tot heden nog geen sterveling had in staat geacht. Het werd plotseling licht in hem. Neen, hij was nog geen misdadiger. Als een bliksemstraal kwam de gedachte in hem op om zijn schuld te zoenen door het misdadig plan in duigen te doen vallen. Ging hij daarbij ten gronde, welnu, dan liet hij zijn leven voor een grootsche zaak. „Alice", fluisterde hij, „Alice, ge hebt mij gered. Vergeef mij, zoo ge het kunt. Ik be loof u plechtig mijn schuld te boeten en te trachten haar te zullen uitwisschen. Het is meer dan waarschijnlijk, uat ik daarbij te gronde ga, want ik heb met verbitterde en vele vijanden te doen. Maar gij zult geen onwaardige betreu* {Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1