Correspondentie. alleen de werkeljjk verschuldigde vracht van de reiziger» te heffen. Een belangrijk werk, waarmee destations- inrichtingen te Utrecht zullen voltooid zijn, wordt 23 dezer aanbesteed, nl. de overkap- n. De oude overkapping, die nog dienst zal worden verwijderd en door een vervangen, welke zich uitstrekt over het ge- hecle terrein dat bestemd is voor den dienst der aankomende en vertrekkende treinen. De raming van kosten van dit werk is f380000. Als datum van aanvang is vastge steld 1 Juni 1893. Vóór of op 1 September 1894 moet de geheele overkapping raettoe- behooren voltooid worden afgeleverd op de bouwplaats. Naar wij vernemen zal door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen over het afgeloopen jaar, aan haar aandeelhouders een dividend van slechts 1 pCt. worden uit gekeerd. Blijkens het verslag van de Nederl. Bell- Telephoonmaatschappij, is liet aantal geabon- neerden in de verschillende gemeenten ver meerderd met 208 en tot 4025 gestegen. Een der bladen berichtte dat, na de eerst volgende rondreis, het Amsterdamsch a Ca- pella-koor uit elkaar zou gaan. Aan het Hbl. wordt thans gemeld, dat van ontbinding van het koor geen sprake is. «Tachtig millioen gulden wordt er jaarlijks in Nederland uitgegeven voor sterkedrank. Tachtig procent der gevangenen is middellijk of onmiddellijk tengevolge van drankmisbruik gekerkerd. De krankzinnigengestichten en de gasthuizen, de toevluchtsoorden voor dak- loozen en andere philanthropische inrich tingen zijn meerendeels met slachtoffers van den drank gevuld." Aldus luidt de aanhef eener beknopte cir culaire, welke een commissie uit het bestuur van de Amst. afdeeling der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank thans ver spreidt COinmentaar overbodig. Mr. P. J. Troelstra heeft den officier van justitie te Winschoten in kennis gesteld met 'het feit, dat hij ou het perron van het sta tion te Hoogezand op Maandag j.l. is mis handeld" door den huzaar J. E. de Vr., die hem een slag in het aangezicht heeft gegeven, na hem gevraagd te hebben: »ben jij Troelstra V 't Is toch wel onaangenaam voor mr. Troelstra, den belangloozen verdediger van de onruststokers in 't Noorden, om zóo be jegend te worden, door iemand die er de rust moest helpen hei-stellen. Ook het gemeentebestuur van Edam laat drinkwater komen uit Amsterdam. Per tram en per schuit geschiedt het vervoer derwaarts. STADSNIEUWS. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend dat de gedrukte dienstregelin gen (Zomerdienst) aan het kantoor verkrijg baar zijn tegen betaling van 40 cent. Amersfoort 43 Mei 4893. De Directeur, C. SMITT. Ter Gemeente-secretarie zijn. paspoorten ontvangen ter uitreiking aan de volgende miliciens-verlofgangei-s van de lichting 4886; J. Bast, J. G. van den Berg, A. J. Boon, G. van den Brink, H. van Ee, J. van Eikelen burg, H. de Graaf, B. van den Hazel, R. Hoksbergen, J. A. Jekel, A. J. Kloosterman, L. J. Muijs, H. van Nimwegen, J. Schaap, G. Speelberg, H. J. de Vries, I). de Wilde en M. A. van der Zalm. De Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier zal aanstaanden Donderdagavond ten Raadhuize een openbare vergadering houden. Bij Kon. besluit is pensioen veneend aan jbr. mr. A. M. C. Sandberg, oud-ontvanger der registratie en domeinen alhier. Vrijdag werd in de buitengemeenten een begin gemaakt naar het uitreiken der aan- .gifte-biljetten voor de Vermogensbelasting; vermoedelijk den 24 en dezer zullen bedoelde biljetten ook in de gemeente verspreid worden. Onze stadgenoot de heer G. van Ede, is tegen 8 Juni opgeroepen om zich als mili tair-wielrijder te vervoegen bij den sous-chef van den genei-alen staf, aen generaal-majoor A. Kool. De heer van Ede zal met den neer Couvée dienst doen in de Nieuwe Holland- sche waterlinie. Van het 5e regiment infanterie zullen 25 onderofficieren deelnemen aan het toelatings examen voor den Hoofdcursus. Bij Kon. besluit zijn o. a. benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 4ste reg., tot kapitein de eei-ste-Iuit. L. W. Taaie, van het 5de reg., ged. bij het koloniaal werfdepot; bij het 2de reg., tot kapitein, de eerste-luit. A. L. de Blauw, van het 5de reg.; bij bet 5de reg. tot eerste-luit., de tweede-luit. J. W. G. Peltzer, van het korps. In de Zaterdag hier gehouden vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraadschap der rivier de Eem is herkozen tot Heemraad voor het 2e District de heer A. Lagemaat te Leusden en gekozen tot Heemraad voor het 4e District ae heer W. van de Kuinder te Eemnes. Naar wij vernemen is tussehen de Regee ring, de directie der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoor wegen en commissarissen der op te richten Locaalspoorweg-Maat- schappij Krimpenerwaard een ontwerp-over- komst opgemaakt omtrent den door onzen stadgenoot den ingenieur A. J. Krieger ont worpen locaaispoorweg van Schoonhoven naar Gouda, waardoor de tot standkoming dier lijn moeilijk meer zal kunnen mislukken. Omtrent den gang van zaken betreffende den Drentseh-Frieschen spoorweg, eveneens door den heer Krieger ontworpen, is mede dezer dagen verslag uitgebracht, hoofdy 'ce- lijk aangaande het onderhoud dat sommige leden van het comité hebben gehad met den Minister van Waterstaat en leden van den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten, die gaarne zouden zien, dat ook andere lijnen in het plan van 't comité werden opgenomen. Men was algemeen van gevoelen, dat het wenschelijk was, eerst de neer Krieger bet opgedragen plan te laten uitwerken, om daarna te beoordeelen in hoever de andere gewenschte lijnen in het plan van het comité zouden kunnen worden opgenomen. De op 2 Mei door de kies vereeniging «Geloof en Liefde" herkozen aftredende leden van- en de nieuw gekozen candidaten voor liet kiescollege bij de Hervormde gemeente alhier, hebben zich allen bereid verklaard de benoeming te aanvaarden. Onze politie heeft een mooie vangst ge daan. Bij een koffiehuishouder alhier, die geen vergunning heeft tot verkoop van ster kedrank in het klein, heeft zij namelijk be slag gelegd op een zestal kristallen karaffen en een aantal flesschen met sterkedrank en elixers. Aangaande het Huishoudelijk muziekfeest en het Kunstenaars-concert door de afdeeling «Amersfoort" van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst op 40 en 14 Juni te geven, kunnen wij thans eenige bijzonder heden meedeelen. Feestdirecteur is de heer M. W. Petri, directeur der afdeeling. Solisten zijn: de dames A. Reddingius sopraan uit Amsterdam en E. Hol, tweede sopraan uit Utrecht, en de heeren: J. J. Rogmans, tenor uit Amster dam, Arnold Spoel, barvton uit 's-Graven- hage en Henri Petri, Kgl. Sachsisclier 4 ster Cone ertmeister uit Dresden (viool). Het koor bestaat uit de zangvereeniging van de afdeeling «Amersfoort" en eenige genoodig- den, die welwillend hun medewerking toe zegden, terwijl het orkest gevormd wordt door de leden van het stedelijk orkest uit Utrecht. De algemeene repetitie, welke evenals de uitvoeringen plaats heeft in de Concertzaal van Amicitia, wordt gehouden op Vrijdag avond 9 Juni, te zeven uur. Zaterdagavond te half acht zal het vol gende programma ten gehoox-e gebracht worden 4. Het groote lied, gedicht van Bernard ter Haar Bz., voor sopraan-solo, gemengd koor en orkest. op. 425 Richard Hol. (Eerste uitvoering). 2. Concert fur Violine mit Orchester Allegro ma non troppoLarghetto- Rondo (allegro) op. 64 Luawig von Beethoven. 3. De Roze. gedicht van Albert Verwey, voor lagere stem, met orkest op. 42 Dan. de Lange. 4. Lobgesang, eine Symphonie-cantate nach Wortën der Heiligen Schrift, für Soli, Chor und Orchester op. 52 Felix Mendelssohn Bartholdy. Zondagmiddag te twee uur, Kunstenaars- concert, waarvan wij het programma latei- hopen mee te deelen. Toegang tot de uitvoeringen en de algemeene repetitie hebben kosteloos de leden van verdienste en de correspondeerende leden. Donateurs, donatrices, honoraire en gewone leden hebben alleen kosteloos toegang tot de eerste uitvoering, op vertoon van hun diploma, dat streng persoonlijk is en waarvan ue ver tooning geëischt wordthun dames en kin deren beneden 46 jaar kunnen deze uitvoering bijwonen tegen betaling van f4.Voor hen en hun dames is de toegang tot het kunste naars-concert gesteld op f4.25, die tot de algemeene repetitie op f0.50 per persoon. Niet-leden die tevens geen ingezetenen zijn van Amersfoort hebben toegang tot de beide uitvoeringen tegen f 2.per persoon en per avond; zij kunnen de algemeene repetitie niet bijwonen. Niet-leden, doch ingezetenen van Amers foort, kunnen alleen het kunstenaars-concert bijwonen en zulks tegen betaling van i 2,.—. Alle krachten worden ingespannen om Uit muziekfeest, liet eersto binneD Amersfoort, te doen slagen en 't. laat zich aanzien, dat de dagen van 9 en 10 Juni met gulden letteren zullen prijken in het geschiedboek der al- deeling. Mogen zij de vele beoefenaren die toonkunst ook in de omgeving der stad, herinneren aan het viribus unitis; met vereende krach ten worden de belangen der toonkunst liet best bevorderd. Voor de vreemdelingen bestaat een uitne mende gelegenheid om de beide uitvoeringen bij te wonen; de laatste trein naar Amster dam en Utrecht vertrekt te 40.59,die naar Zwolle 10.45, die naar Zutphen 9.51 en die naar Nijmegen 9.52 (stadstijd.) De uitvoering, Vrijdagavond door de mu- ziekvereenising «Caecilia" onder leiding van den heer W. Hendriks op den Hof alhier gegeven, mag uitstekend geslaagd lieeten en werd door een zeer talrijk publiek, uit alle standen, bijgewoond. Vooral de juiste uitvoering van Mendelssohn's Hochzeits- marsch getuigde van ernstige studie, maar ook do andere nummers werden zeer ver dienstelijk ten gehoore gebracht, Indien «Caecilia" zich onder zulke degelijke leiding zóo ernstig blijft oefenen, vertrouwen wij, dat dit muziekgezelschap een sieraad zal worden voor onze gemeente. De christelijke zangvereeniging «Ambro- sius" gaf op Hemelvaartsdag in de Herv. kei-K te Ameronpen een uitstekend geslaagde uitvoering. De 42 nummers, (lie ten gehoore werden gebracht, getuigden van ernstige studie en uitstekende leiding. In de pauze speelde onze stadgenoot de heer R CruylV een orgelstuk, dat van veel talent getuigde. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Amei-sfoortsche gemengde zangvereeniging, welke aanstaanden Woensdag een uitvoering geeft in Amicitia. Gemengd Nieuws. De Leeuwarder Cl. van 11 Mei bevat niet minder dan omstreeks honderd advertentiën van langdurige echtvereenigingen en van huwelijken, van eerstgenoemde ongeveer 00, van 55-jarigen afdalende tot 25-jarigen echt. Men weet, dat de Friesche boeren meestal in Mei trouwen, met liet oog op den ingang van de pacht der meeste boerenplaatsen. Het Café Willemsen, op den Heiligenweg te Amsterdam, is aangekocht door het Am- sterdamsche Studenten-corps, dat er zijn Sociëteit N. I. A. in zal vestigen. De Rechtbank te Arasterdam veroordeelde Zaterdag de herbergierster van den Achter burgwal, die een Tastigen en bij de politie zeer slecht bekend staanden café-bezoeker, die haar man bedreigde, met een revolver schot doodelijk verwondde, tot 6 maanden gevangenistraf. De verdediger zal gratie vragen. Te Middelburg hebben op Hemelvaartsdag een paar half beschonken jonge mannen uit Vlissingen een oppassend machinist, Burg- hardt, die tussehen tien en elf uren met zijn bejaarden vader van den trein huiswaarts keerde, zonder eenige aanleiding aangevallen. Een van hen bracht met een mes Burg- hardt wonden toe, waaraan deze nog den- zelfden nacht, bezweek. De daders zijn in hechtenis genomen. Ze geven blijken van groote onverschilligheid. Dinsdagochtend kwam de familie Longay- roux op den Boerensteiger te Rotterdam tot een vreeselijke ontdekking. Toen men te half zeven de 24jarige dienstbode, die met twee knapen van 16 en 8 jaar in hetzelfde vér- trek sliep, wilde wekken, vond men de drie pei-sonen roerloos in hun bedden liggen, ter wijl een sterke gaslucht in het vertrek werd waargenomen. Men dacht aanvankelijk dat alle drie dood waren. De jongste zoon kwam, nadat voortdurend de bekende voor schriften tot 1 ulpverleening waren toege past, tegen den middag hij; ook de oudste zoon kwatn 's avonds weer tot bewustzijn, de dienstbode bleef echter bewusteloos en is Donderdag overleden, evenals de 8jarige zoon Het schijnt, dat de ramp niet het gevolg is van een lek, doch dat de dienstbode een kraantje heeft opengedraaid, in de meening dat die kraan open stond, omdat zij juist in tegeno vergestelde richting sluit als men aan gas kronen gewoon is. De oudste zoon is redelijk wel. De ouders zijn door schrik en overspanning ziek. Te Olst is een dienstbode van den land bouwer H. J. Groneman gestorven, die 57 ja ren by hem gediend heeft. Eenige maanden vroeger stierf zijn andere dienstbode, die 50 jaren bij hem diende. Een troep socialisten te Amsterdam, die Woensdagavond van plan waren om naar Plancius op te trekken en daar zoo mogelijk de vergadering van do rnilitaire^vereeniging «Voor Koningin en Vaderland," in de war te sturen, werden daarin door een aantal Oranje-mannen verhinderd. In St-Anthonie- en Jodenbreestraten werd hun de weg ve: - sperd door een aantal mannen, die, evenals de socialisten, met stokken gewapend waren. Eeu ernstige botsing ontstond, waaabij me nigeen onder den voet raakte, een schram of een buil opliep, en zich in een apotheek in de buurt moest laten verbinden, Deze botsingen hadden in den loop van don avond tweemaal plaats, eerst om een uur of negen, later om 40 uur nogmaals. De politie bleef, onder bevel van een inspec teur, geruimen tijd patrouilleren, en tegen elf uur was alles weer rustig. De vermaarde Parysche kunstuitgever Adolphe Goupil is overleden. C. S, alhier. Wij meenden niet beter aan uw ver zoek oiu inlichting te kunnen voldoen dan door den heer A. A. Kloostorliuis, Niouwomlijk te Am sterdam, in wiens magazijn do schoonc lamp ge kocht is, te vragen hoe deze nu eigenlijk genoemd moet worden. Hij had de welwillendheid ons te berichten, dat ze afwisselend tuinlamp, salonlamp, Bchuiijftrnp en stnudaardlamp genoemd wordt, terwijl de Fran sehen haar lampadaire, de Engelsehen floorlamp en de Duitachers Standerlamp noemen. Burgelijke stand Yan Amersfoort. GEBOREN4 Mei Augustinus, z. van Bar nardus Walet en Grietje Staats. Johanna Maria, (1. van Hermanus Leonardus Hubertus Janssen en Mina van den Heuvel. 5 Mei Bartha Hendrika, d. van Everardus Langras en Alüda van Barlingen. Catrina, d. van Wilhelmus Heere en Antonia van 't. Wel. 6 Mei Johannes, z. van Jan Hoefman en Sophia Christina Meijer. 7 Mei Dirk, z. van Hendrik Talsma en Johanna Maria de Vrije. 8 Mei Cecilia Elisabeth, d. van Covnelis Kamer en Cornelia Wilhclmina van Nimwegen. 9 Mei Jan, z. van Reyer van Willigenburg en Neeltje van Elfrink. An tonia Martha, d. van Myndert Pijpers en Beatrix Hol. Theodoras Jacobus Anthonius, van Hermanus Kroes en Anna Blank water. Philippics Johannes Jacobus, z. van Derk Hendrik van Toor en Willem van Kars- bergen. Joseplius Petrus, z. van Nicolaas Chnstiaan de Wit en Eva Bosch. ONDERTROUWD: 42 Mei Nicolaas van Balen en Maria Anna Theodora Jansen. GETROUWD: 8 Mei Wilhelmus Bartholo- meus Smit en Johanna Petronella Rouwhorst 9 Mei Everardus Otte en Gertrud is Elisabeth Margaretha Antonia Henriette Niermann 10 Mei Johannes vail Iluussen en Maria van Grol Jacob van der Laak en Jannetje yan Kommer Hymen van Surksum en Wyni- pje Klomp Aalbert van Slooten en Johanna Dolleman Riikert van den Brink en Maria Elisabeth van Minnen Jan van Dijkhuizen en Grietje Tuithof Joannes Marius Wilhelm Scheltema en Beatrice Marian Howes. OVERLEDEN: 5 Mei Stephana van Beek, 60 j. wed. van Johanes van Bogorijen. 8 Mei Hendrik van Sitter, 70 j. wed. van Maria Hendrika van Nimwegen. Jacoba Hen- deriekels, 29 d. OMeiGcrarda Vcenendaal, 77 j. wed. van Peter de Ruiter 40 Mei Johanna van den Bos, 71 i. echtg. van Chris- tiaan Diters. 14 Mei Een lev. aang. kd m. g. van Willem Cirkel en Adriaantjo van der Veer. Yerkooping van. Vaste Goederen, te Amersfoort dd. 43 Mei 4893. Notaris: C. A. VAN BLARICUM te Amersfoort. Eene huizinge binnen Amersfoort lot 2 woningen ingerichtƒ1500. 342e Staatsloterij VIJFDE KLASSE (Eersle week.) Trekking van 12 Mei (700 loten) Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 8328 8337 8347 8472 en 45401 Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 3761 8405 8423 14831 44857 14874 45462 48765 48873 19306 en 19312. Volgende trekkingen geschieden 4649, 2326, 30, 34, Mei en 1—3 Juni. Nevens de i premie van f30.000 voor den laatst uitko- menden prijs van f 4000 of hooger en die van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot zijn ingebleven: de prijzen var: f400.000, f50.000, f25.000, 45.000, f 10.000 f5000, f2000, 3 van f4500, 47 van f 4000, 54 van van f 400, 54 f 200, 443 van f100 en 3022 van f70. Gevonden op den openbaren weg 1 zakdoek, 4 rozenkrans, 1 zeiltje, 4 nic.ke- len horlogeketting. Do rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie.;

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2