beginselen van den Vredebond is haar doel. Do redactie is gevestigd Hemonvstraat 08 te Amsterdam. Men abonneert zich voor 50 cent per jaar bij den heer Th. M. Ketelaar, Van Oldenbarncveldtstraat 39 te Amsterdam. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald: 1. dat. briefkaarten, die in een of ander opzicht niet beantwoorden aan de voorwaarden en niet asm den afzender kunnen worden teruggegeven, belast met port of aanvullings- port, als bij brieven is voorgeschreven, zijn te verzenden; 2. dat een gedrukte rand om de briefkaart niet als een ongeoorloofde bijvoeging is te beschouwen; 3. dat stukken waarop postzegels gehecht zijn, die reeds eenmaal gediend hebben, zonder dat blijkt van eenige poging om den stem pelafdruk te doen verdwijnen, voortaan recht streeks door het kantoor, alwaar de onregel matigheid wordt opgemerkt, worden gezonden aan liet kantoor van bestemming, liet stuk wordt tegen betaling van port aan den ge adresseerde uitgereikt, mits deze den omslag afstaat en den naam des afzenders mededeelt. De omslag wordt daarna met bedoelde opgaaf in handen gesteld van den directeur-generaal. Jhr. mr. G. C. J. Rheenen, vice-president van den Raad van State en Minister van Staat, is gistermiddag in den ouderdom van 72 jaar plotseling te 's-Gravenhage overleden. Uit Duitschland kwam dikwijls de vraag naar Nederland, of ook bij ons het portret school van Juliana van Stolberg, de begaafde moeder van Willem tien Zwijger, «lie op haar zoon zulk een invloed heeft gehad. Om gekeerd richtte men hetzelfde verzoek van Nederlandsche zijde aan Duitsche geleerden, totdat in het voi ige jaar op het kasteel Soni- mershausen a/d Main, eigendom vanhetgra- felijk geslacht Van Rechteren Limpurg, liet portret van Willem's moeder teruggevonden werd. Bijna gelijktijdig ontdekte men te Groningen, in de Statenzaal, het portret van Willem van Nass..J, bijgenaamd tien Oude, echtgenoot van Juliana. Enkele leden van liet korps Koninklijke scherpschutters van de Veluwe, te Apeldoorn, sedert jaren in rust, trachten dit weder actief te doen worden. Voor de benoeming in de vacante betrek king van Directeur tier Kon. Deventer Ta- pijtfabriek is door commissarissen voorgedra gen de heer P. G. van Schermbeek, kapitein der genie te Arnhem, Door het bestuur der Prins Hendrik-stich ting is voor den nieuwen bouw tot dusver ruim f5000 ontvangen. Dit bedrag is echter nog lang niet vol doende tot verwezenlijking der plannen. Het bestuur is «nog zoover van liet einddoel ver wijderd, dat eeu nieuw beroep op de alge- meenebelangstellingdringendnoodzakelykis." In een vorig nummer deelden wij mede, dal de wedrennen op de nieuwe baan bij Kruys- beryen ten gevolge van tien weinigen finan- cieelen steun, welken het comité ondervindt, in Juni a. s. niet zouden doorgaan. Daarop volgde de aanbesteding van den aanleg eener renbaantie laagste inschrijving was toen f7100. Dezer dagen luid een herbesteding plaats en was de laagste inschrijvingssom f2825. Deze rneer bescheiden som is een ge volg van «technische bezwaren" en «kostbare uitgravingen," welke nu voorkomen worden. Het werk is thans gegund en de eerete wedrennen zullen plaats hebben op Zondag 16 Juli. Met O. M. bij de Haagsche rechtbank hoeft een voorbeeld gest eld voor velen. Een dienst bode had gebruik gemaakt van een valsch getuigschrift om haar diensten aan te bieden aan een dame. Het vorderde, wegens valsch- heid in geschrifte, 1 maand gevangenisstraf. Tegen den hoer Bil, van Rotterdam, werd te Veendam proces-verbaal opgemaakt naar aanleiding van aanranding van bevriende mo narchen, door de volgende woorden: »In de bladen deed liet bericht de ronde, dat de Russische en de Duitsche keizer elkan der gezoend hadden. Het ware te wenschcn, dat «tie twee groot moordenaars elkaar had den dood gezoender waren dan twee ploerten van ile aarde verdwenen." Op de vraag der marrechaussé naar zijn be roep, antwoordde hy«Ik bon reiziger in oproer." Tegen een oude en diep gewortelde ge woonte begint men in het Zuidwesten van Drente te ageeren. Deze gewoonte betreft een soort bekisting, waarmeile landverhurin gen ten nadeele der koopers zijn bezwaard en is bekend onder den naam van stuiver- of' pandergeld. Ju een bijeenkomst, van land- i bouwers is thans besloten voortaan bij de I landverhuringen te Nijeveen en inaangren- zende gemeenten «lat stuivergeld niet meer te betalen. Heden zijn de verpachtingen be- gonncnmen is nieuwsgierig naar den alloop. I STADSNIEUWS- Dinsdag middag vergaderde de Raad der Gemeente onder voorzitterschap van den heer Burgemeester, mr. E. D. graal Schimmelpen- ninck. Alle leden waren tegenwoordig. Het eerste punt der agenda, had ook van de zijde van het publiek belangstelling gewekt. Het betrof bet rapport der commissie op de brieven en requesten in zake het sanitair toe zicht op de prostitutie en nopens het verbod tot liet houden van bordeelen, met de veilin gen der gemeenteraads-afdeelingen. Eer de voorzitter dit punt echter aan de orde bracht, deed hij het voorstel deze zaak tol een volgende, spoedig bijeen te roepen vergadering aan te houden, welk voorstel zon der hoofdelijke omvraag werd aangenomen. De heer Burgemeester had tot het. doen van dit voorstel aanleiding gevonden in (le omstan digheid, dat hij. in verband met de hem door de afdeelingen gedane vraag welke bepalingen op dit stuk 'wonIon wenschelijk en uitvoerbaar geacht, nog inlichtingen wachtte, die hij voor een vruchtbare discussie noodig achtte. Een reclame van den heer G. van Glieel Gildemeestor tegen zijn aanslag in den Hoof- delijkeii omslag, dienst 1893, werd gegrond verklaard. Naar aanleiding eener missive van lieeren Gedeputeerde Staten van Utrecht besloot de Raad in zijn besluit tot aanneming der schen king van den weg die de Beekesteiiisclie laan met het Plantsoen verbindt, ook op te nemen de clausule, dat eveneens de schenking van de brug over de Beek van de gezamenlijke eige naars van den weg wordt aangenomen. Het aan mejuffrouw J. va t Goor, onderwijze res aan de school 3e soort (Koningstraat) tot 15 Mei verleend verlof tot herstel van gezond heid werd op haar verzoek verlengd tot 15 Juni. Aan de orde was nu een missive van lieeren Gedeputeerde Staten van Utrecht, betreffende een verbetering van «le rivier de Eem, om trent welk onderwerp B. en W. tol geen eenstemmigheid zijn kunnen geraken en daar door zich buiten staat achtten om den Raad deswege een voorstel te doen. De Minister van Waterstaat heeft, in ver band met de voorgenomen verbetering van de kleine rivieren, de zaak der verbetering van de Eem weder ter hand genomen en Gedeputeerde Staten wenschen, om den Mi nister eenig antwoord te kunnen geven en aan de Provinciale Staten «een voorstel tot subsidieëring te kunnen doen, dat de Ge meente zich duidelijk uitspreke omtrent de volgende vragen 1°. Of zij zich bereid verklaart, onder ontvangst van een Rijkssubsidie van f80 000 als maximum en van een provinciaal sub sidie van ten hoogste f60000, het werk tot verbetering van de rivier de Eem uit te voeren 2". Of zij op zich neemt de noodige stuk ken (projecten, kaarten, plans en beschrijving der uit te voeren werken) gereed te doen maken, ter uitwerking en aanvulling van de vroeger overgelegde stukken. In overleg met den Hoofdingenieur van den Waterstaat in liet 8ste district en den Hoofdingenieur van den provincialen Waterstaat, zullen die stukken aan de goedkeuring van den Minister van Waterstaat en aan de Staten van dit gewest, moeten overgelegd worden, bij het voorstel tot, hot verleenen van het subsidie. 3». Of zij bereid is het onderhoud van die werken, waarvoor door het Rijk geen bijdrage zal worden verleend, voor baar rekening te nemen, tegen ontvangst van een provinciaal subsidie, gelijkstaande met de helft dier kos ten na aftrek der ontvangen vuur-, haven en tongelden, waarvan het saldo zal moeten blijken uit een driejarige Eeinrekening? Ged. Staten verzoeken op deze vragen een duidelijk antwoord te mogen ontvangen, ter wijl zij, in verband daarmede, bepaaldelijk de aandacht vestigen op het volgende: - »De regeering schijnt, blijkens den inhoud van het schrijven van den Minister, te ver langen, «lat de provincie zal instaan voor liet onderhoud der werken, een verplichting, die zij wel niet op zich zal willen nemen, zoodat. hij het antwoord van den Minister, er op zal moeten gewezen worden, dat zoowel de uit voering der werken als het onderhoud daar van door do gemeente Amersfoort zal moeten geschieden. Hetgeen zoowol in den Raad uwer gemeente als in de vergadering der Staten van dit gewest met betrekking tot dit onderwerp is voorgevallen, wijst aan, dat bij «le Staten zeker bezwaar zoude bestaan om de uitvoering of liet onderhoud der werken door de provincie te doen plaats vinden en alleen eeu subsidieering daartoe is bedoeld. «Trouwens heeft uw gemeente zich reeds vroeger bereid verklaard, de uitvoering en het onderhoud der werken op zich te nemen. «Door de weigering van luit Ryk om in de kosten van onderhoud bij te dragen, moet noodzakelijk het aandeel v«>or de gemeente Amersfoort, vroeger op y, bepaald, worden verhoogd en gebracht op ol' de helft." 'De Burgemeester stelde voor oin deze zaak nogmaals Commissoriaal te maken, omdat sedert de vorige besprekingen, in 1887, de toestand zoo veranderd is. De heer De Koniugh meende, dat B. en W. het best zouden kunnen oordeelen vooral omtrent het punt: uitvoering en onderhoud door (le Gemeente. De heer Croockewit was echter van gevoelen, dat deze zaak een zeer nauwgezet onderzoek vereischt en geloofde, dat het Dagelijksch bestuur een juister oordeel zou kunnen vellen eerst als een commissie rapport heeft uitgebracht. De heer Van den W a 11 B a k e vroeg welke bezwaren B. en W. legen de verbete ring hebben en welke voordeelen zij er van verwachten. De Burgemeester antwoordde, dat het verschil te dezen opzichte in lietcollegie van B. en VV. berustte op de financieele zijde van de zaak. Men had zich afgevraagd of een verbete- ri ng thans zoo urgent was, vooral met het oog op «le droogrnak ing van de Zn iderzee. 11 etspoor- wegverkeer is sedert '1887 bovendien zóo toegenomen, dat van concurrentie van een waterweg nagenoeg geen-sprake meer is. Daar tegenover staat een uitgaaf van minstens f M) 000 en liet werk, op 1180000 begroot, zal stellig nog meer kosten. Gedeputeerden willen niet bijdragen in het onderhoud en het Rijk (loet-dat evenmin; zelfs is het woord «gewoon" uit eon vorige missive geschrapt en zou de Gemeente dus ook iu liet buitengewoon on derhoud moeten voorzien. Vandaar zijn voor stel oin'de zaak commissoriaal le maken en zijn verzoek om spoedshalve nog in deze ver gadering vijf leden van den Raad in die com missie te benoemen. De lieer Celosse meende, dat de zaak groote haast heeft, to meer daar Waterstaat op spoed aandringt en gelooft, dat het Zuiderzee-vraag- stuk alleen daarom in den tegen woord igen tijd zooveel ter sprake wordt gebracht, oindut de tegenwoordige Minister van Waterstaat zulk een groot voorstander is van deze droogmaking. Intusschen achtte ook spr. de commissie zeer gewenscht. De heer De Koningh betuigde zijn dank voor de blootlegging der zienswijzen van liet Dagelijksch bestuur en hoopte, hoewel hij oen praeadvies van dit college wenschelijk bleef achten, dat de weg door B. en W. aangeduid lot spoedige afdoening der zaak zou leiden. Het voorstel om een commissie uit den Raad te benoemen word nu zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, terwijl die commissie door den Voorzitter werd saaingesteld uit de heeren: Croockewit, Van den Wall Bake, Zandijk, Van Beck en Van 11 ardenbroek van Amnierstol. Vervolgens werd de heer H. H. E. Morren voor den lijd van vijfjaren herbenoemd als ge meente heel- cn vroedineester, terwijl tot gemeente-vroedvrouwen werden herbenoemd mejuffrouwen N. van der Welk, geb. Pronk en J. C. Bijtelaar, geb. Daniels, beiden voor een gelijk tijdvak. In verband met de aanhangige adressen en rapporten betreffende het sanitair toezicht op de prostitutie, werd «1e heer H. H. E. Morren lijdelijk aangewezen als geneeskundige, belast met het toezicht op de publieke vrouwen en de huizen van ontucht. Aan dr. H. Gorter is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als leeruur indeLatijn- sche taal- en letterkunde aan het stedehjk gymnasium, met ingang van 4 September a.s. Tot lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs werd benoemd dr. H. J. Reynders met 15 van de 17 geldige stein- raende lieer M. W. E. J. de Jong verkreeg 2 stemmen. Mejuffrouw J. H. van Mill te Edam werd inot 11 stemmen van de 17 geldige stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de school 2e soort (Hoofd de heer II. W. de Heus) op een tractemé&t van f500; op mejuffrouw A. G. Eortuin, te Assendelft, waren 6 stemmen uitgebracht Tot leden van liet stemburau voor de ver kiezing van leden van den Gemeenteraad in 4893 werden benoemd de heeren Van dei- Want en Kleber, en tol. plaatsvervangende leden de heeren Van Beek en Visser. De overige leden van den Raad werden aange wezen om, bij wettige verhindering der plaats vervangers, voor dezen in het bureau zitti ng te nemen. Ter tafel werden gebracht: een ontwerp- instrueliö voor den Gemeente-ontvanger, welke in een volgende vergadering zal worden vastgesteldde goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het besluit tot af- en overschrijving van pfisten op de Gemeento-begrooting voor 1892 en op liet raadsbesluit tot vaststelling der jaarwedde van den onderwijzer O. Ak kerman; en eindelijk een missive van den Minister van Waterstaat, waarin deze mede-, deelt, (lat geen bezwaar bestaat tegen liet verharden van den omgolegden Vlasakker- weg, mits hot op te brengen materiaal niet bestaat uit scherven aardewerk, glas en der gelijke maar uit puin, zoodat de weg, die nu en dan door cavalerie bereden wordt, voor het gebruik door ruitere geschikt blijve, cn onder voorwaarde, dat het onderhoud dor verharding ten laste van de aangrenzende eigenaren komt. Voorts wordt opgemerkt, dat de Vlasakkerweg vermoedelijk bestemd is om een der toegangswegen naar het nieuw te houwen station te worden en alsdan ge deeltelijk zal moeten worden opgehoogd. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Aanstaanden Zondag 4 Juni zal de heer I. Hooykuas Jr. in de Remonstrantsche kerk zijn intrede doen, na vooraf in de zelfde godsdienstoefening door zijn vader dr. J. Hooy- kaas, Remonstr. predikant te Rotterdam, bij de Remonstr. gemeente alhier te zijn ingeleid. Gisterochtend te 40 uur vergaderde het classicaal bestuur van Amersfoort in de ker- keraadskamer van de St. Joriskerk alhier. liet Kiescollege van de Hervormde gemeen te alhier zal morgen vergaderen, ter verkie zing van Ouderlingen en Diakenen. Kapitein J. Bruining, van het 5e regiment alhier, is benoemd tot lid der commissie van het. toelatings-examen voor den Hoofdcursus te Kampen. Kapitein H. Th. Chappuis, directeur van den cursus van liet 5o regiment infanterie, is heden vertrokken naar Apeldoorn met «jen maand verlof voor herstel van gezondheid. Aan den gepensionneerden opperwacht meester D. Smids, werkzaam als schrijver op het bureel van den commandeerenden offi cier van de 2e afd. 4e reg. veld-artillerie,is Zaterdag op de gebruikelijke wijze uitgereikt «le zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst. De afdeeling «Amersfoort" van de Maat schappij tot. bevordering der Toonkunst, zal morgenavond te negen uren in de Muziek school vergaderen tot overweging van de ingekomen Punten van Beschrijving voorde 64ste gewone Algomeene Vergadering, alhier te houden op Zaterdag 10 Juni, en liet ver kiezen van twee afgevaardigden naar die vergadering. Aanbevolen worden daarvoor de heeren J. C. J. Pels Itycken en mr. J. üeyligers. Programma der Muziekuitvoering in Ami- cilia op Zonday 4 Juni a.s. te half acht. 1 Marsch der Bersaglieri, Eilenberg2 Ou verture «Zampa, ou la fiancée de marbre," Hérold; 3 «Espana, Walzer Waldteufel; 4 Grande fantaisie de l'opéra «Les pécheurs «ie oerles," Bizet. 5 Ouverture «Ossian's Nach- kliinge", Niels W. Gade; 6 Balletmusik aus «Eéraraors," (a. Bajaderentanz, b. Lichtertanz der Braute von Kaschmir, c. Iiochzeitszug.) Rubinstein; 7 a. Cavatine van Raff, b Gavotte van Popper; 8 Hommage Rossini, Grande fantaisie J. H. Bekker. Het volgende adres is door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier verzonden Aan Zijne Excellentie den Minister van WaterslaalHandel en Nijverheid. Geeft rnet verechuldigden eerbied te kennen De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, Dat zij zich hij adres dd. 27 Aug. 489-1 wendde tot Uwe Excellentie inzake den bouw van het gecombineerd Spoorwegstation te Amersfoort, Dat zij daarbij de eer bad Uwe Excellentie te wijzen op den algemeenen wensch in deze Gemeenteen inliet, bijzonder van Handelen Nijverheid, dat dit station spoedig mocht tot stand komen, altijd wanneer dit station niet zoo erre van de stad geplaatst werd, als als bet plan scheen te zijn, naar de inlich tingen, die zij had ingewonnen, Dat zij tevens een afschrift van dit adres heelt gezonden aan het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente met verzoek om ondersteu ning, en een dergelijk afschrift aan de Di rectie der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij, Dat zij echter als eenig antwoord ontving de inededeeling van het Gemeentebestuur dat, naar ingewonneninformatiën er voor het oogenblik geen sprake was van het bouwen van een gecombineerd station, weshalve liet 't Dagelijksch bestuur voorkwam dat een ver zoek van wege de gemeente ontijdig zoude zijn «hoewel het Dag. bestuur het met de strekking van hot adres eens was." Daar evenwel de berichten omtrent de plan- non der II. IJ. Sp. Mij. on (le plaats van het te bouwen slation meer en meer een vasten vorm aannemen, en do Kamer meent, hoewel niet officieel, dan toch voldoende ingelicht te zijn omtrent die plaats, neemt zij de vrijheid nogmaals bij Uwe Excellentie tegen die plaatsing op te komen, vreezend dat, wanneer eenmaal dejf bouw op do begrooting is ge bracht, het dan te laat zoude zijn. Volgens de inlichtingen toch zal door de Holl. IJzeren Spoorw. Mautij. een groot ran geerstation voor goederentreinen worden in gericht, waarbij Amersfoort geen liet minste belang heeft. Dientengevolge zal het station voor het plaatselijk verkeer ongeveer (300 M. dus circa minuten gaans verder van de stad gebracht worden dan het station aan de lijn Kesteren De afstand zal 47 a 48 minuten bedragen en zelfs in het gunstige geval, bij aanleg van nieuwe toegangswegen, minstens 15 minuten. Bloven de beide Spoorwegiijnen op zóo grooten afstand van de stad Amersfoort, dan ware het natuurlijk moeilyk om het station

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2