eenige voorwerpen aan de vereeniging «Fle- hité' voor het museum. 5. Verzoek van den heer A. Zeiler om eervol ontslag als learaar aan het Gymnasium en de Hoogere burgerschool. 6. Staten van oninbare posten in zake den Hoofdelyken omslag, dienst 1892. 7. Ontwerp-beshut tot af- en overschrijving van posten op de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1892. Men zal zich herinneren, dat door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier een adres werd gezonden aan den Minister van Waterstaat om dezen te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat het nieuwe Station niet zoo ver- en aan de zijde van de stad zou komen. Ter ondersteuning van dit adres is een ander, door ongeveer 80 handelaren hier ter stede geteekend, aan den Minister gezonden. We vragen echter of dit voldoende is en of geen derde adres moet gezonden worden, door ALLEN onderteekend die belang hebben bij deze zaak: abonné's op de sporen, gewone reizigers, hetgan- sche garnizoen, de ouders van de leer lingen van Hoogere Burgerschool of Gym nasium uit omliggende gemeenten, enz. Wie neemt het initiatief? Ds. H. W. Kul ff, Remonstrantsch predikant te Alkmaar, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Ke- monstrantscbe kerk alhier. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. 0. M. Ver molen als Kapitein hij de dienstdoende schut terij alhier, onder gehoudenheid, «lat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij alsnog moet volbrengen. Bij het 5e regiment infanterie alhier is met ingang van 1 October benoemd tot leeraar in de letterkundige vakken, de 'le luit. W. A. Versteegh. Na afgelegd examen is bij het 5e Regiment Infanterie alhier tot sergeant-majoor bevor derd de fourier E. J. Freni van het korps. 3. »Donau-Wellen," walzer, Ivanoyiei; 4. «Souvenir de Verdi," grande fantaisie, Van Aken. 5. Ouverture »Phèdre," Massénet; 6. Erinnerung an Rich. Wagners's »Tann- hauser", Vall. Hamm; 7. a Ave Maria, Lied, Schubert, b «Die wilde Jagd," Miehaëhs; 8. Ungarische Rhapsodie n°. II, Fr. Liszt. Bij zijn aanwezigheid hier ter stede gaf de heer Daniel de Lange te kennen, dat, in een nieuwe serie van uitvoeringen met het a cappella koor in kleinere gemeenten van ons vaderland, ook Amersfoort begrepen zou worden, indien voor een uitvoering van oud-nederlandsche meesterwerken van ge wijde muziek, ook hier de Groote kerk, door hem met dit doel bezocht, werd opengesteld. Het antwoord op de onmiddellijk aange zochte vergunning kan eerst door de verga dering van HH. kerkvoogden van as. Maan dag gegeven worden, en al luidt dit, naar wij mogen vertrouwen, gunstig, dan is de tijd te kort om de tegen het einde dier week hier beraamde uitvoering genoegzaam bekend te doen zijn, ook in de omliggende gemeenten. Algemeene bekendheid is nu vooral een vereisebte, aangezien de uitvoeringen thans gegeven worden zonder vooraf gewaarborgde som, tegen den toegangsprijs van éen gulden. Maar al kan Amersfoort ook niet meer op genomen worden in de nu reeds geregelde rondreis, dan zal het bij de eerstvolgende niet vergeten worden, zoo luidt het nadere bericht van den heer De Lange. De 10-jarige Roelof van S. uit Amersfoort stookte op 3 April op den Lagenweg met eenige andere jongens, waarbij Dirk B., een vuurtje. Nu schijnt genoemde Roelof van S. in de meening te hebben verkeerd, dat zijn broertje door Dirk B. geslagen werd, althans hij gaf dezen zulk een forschen duw, dat hij in een drooge sloot viel en toen zelfs gaf hij hem nog eenige schoppen tegen het linkeroog. Dit alles was volgens Roelof in drift ge schied, maar voor den Officier van Justitie was dit zoo weinig een verontschuldiging, dat deze 7 dagen gevangenisstraf tegen den knaap eischte. Men deelt ons mede, dat in den omtrek der stad de boeren hier en daar verplicht zijn hun vee in de weide te voederen met brood en koeken, zóo uitgemergeld is de grond. Bij den Raad van State is thans in over weging een ontwerp van wet, regelende de militaire dienstplichtigheid. Bij de Dinsdag te Gouda gehouden her- st mining voor een lid van de Tweede Kamer voor dat kiesdistrict, zijn uitgebracht 2172 stemmen, waarvan 1132 op den heer Valette liberaal en 999 op den heer Rastert, Katholiek. De heer Valette is dus gekozen. De onlangs tot dirigeerend off. van gez. 2e kl. (luit.-kol.) bevorderde dr. .T. J. Ilooge- boom, chef van den geneeskundigen dienst bij de Kon. Mil. Acad, te Breda, is benoemd tot chef van het Militair hospitaal te Breda, ter vervanging van overste G. A. J. Baum, die wegens ziekte op pensioen is gesteld, en zulks te rekenen van 15 Juli a.s. Hij svordt aan de Academie vervangen door den officier van gezondheid le kl. dr. A. A. J. Quanier, van het Koloniaal werfdepot te Harderwijk. Dit jaar zullen aan het toelating-examen voor den Hoofdcursus te Kampen 152 onder officieren deelnemen. Van de 50 opengestelde plaatsen zijn er 15 voor de inf. h. t. 18 voor de inf. O. I., 10 voor de administratie h.t 1. en 7 voor de adm. in O. I. In October of November zal een verge lijkend onderzoek worden gehouden van ads- piranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegrafie, waarvoor hoog stens twaalf plaatsen worden opengesteld. De adspiranten behooren zien tusschen 1 en 15 September a.s. bij eigenhandig ge schreven adres tot den Directeur-generaal te wenden. Na dien tijd ingekomen verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Voor de bij dat request over te leggen stukken, alsmede voor «le vereisebte kundig heden bij het examen, zie mend e Staats Ct. No. 436. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in het vervolg de surnumerairs er niet meer op zullen kunnen rekenen stanplaats te erlan gen, waar hun oudei's of voogden gevestigd zij n. Zij zullen voor korter of langer tijd geplaatst worden daar, waar dit voor hun ontwikke ling oi in het belang van den dienst het best wordt geacht. Zaterdagavond vergaderde, onder leiding van nar. J. Heemskerk Azn.. te 's-Gravenhage de commissie van organisatie van het 4e in ternationaal matigheidscongres. Uit de medodeelingeii van het bestuur bleek, dat liet getal leden tot boven de 300 is gestegen. liet programma der werkzaamheden werd vastgesteld en dat der feestelijkheden ont worpen. Bepaald is, dat het congres zal worden gehouden op 10. 17 en 18 Augustus. In den avond van 15 Augustus zal ten raadhuize de plechtige ontvangst der leden door B. en W. van 's-Gravenhage plaats hebbon. De volgende belangrijke wijziging is ge bracht in de bepalingen bel rellende hot ver keer op gecombineerde rondreis-biljetten »De bepaling nopens den dubbel af te leggen afstand van reizen van minstens 400 KM. door Nederland, en door en België treedt buiten werking." De geldheidsduur van biljetten van 40Ó tot GOÖ KM. blijft vastgesteld op 30 dagen. In liet vervolg behoeft dus geen rekening te worden gehouden met dubbel te bereizen trajecten. Als een bijzonderheid meldt men uit Haar lem, dat van del 12 voor eigen nummer inge deelde lotelingen uit die gemeente 31— dat is bijna 28%bij de korpsen als ongeschikt voor den dienst zijn afgekeurd. Van 2 tot 4 Juli zal er te Bergen-op-Zoom een groote schietwedstrijd gehouden worden door schutterij-officieren. De eerste dag zal gewijd zijn aan feestelijkheden: op de beide andere dagen zal de wedstrijd plaats hebben. De eerste wedrennen en harddraverijen van de Amsterdamsche Sportclub en Alge meene Harddraverij-Vereeniging, die op de nieuwe baan te Bussutn zullen gehouden worden, zijn vastgesteld op Zondag 23 Juli. Zij zullen bestaan uitéen wedren op de vlakke baan, eén hordenren, éen jachtryden over verschillende hindernissen, éen militaire steeple chase en drie harddraverijen op de lange baan. STADSNIEUWS. Dinsdag, den 20 Juni 1893, des namiddags ten éen ure, zal de Gemeenteraad van Amers foort een vergadering houden, waarvan de punten van behandeling zijn 1. Reqilesten in zake het toezicht op de prostitutie, met de rapporten der afdeelingen. 2. üntwerp-instructie door den gemeente ontvanger. 3. Ontwerp-adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in zake de plaatsing van het spoorweg-station. 4. Voorstel tot het afstaan in bruikleen van Van de 25 onderofficieren van liet 5e regi ment inf. alhier die zich aanmeldden voor dat examen, zullen er slechts 16 deelnemen aan liet in de volgende maand te houden toelatings-examen voor den Hoofdcuraus. Dinsdagmiddag werd op gebruikelijke wijze aan den sergeant-scherpschutter J. C. van der Heiden, van liet 3e Batt. 5e Reg. Infanterie alhier, uitgereikt de bronzen medaille voor twaalf-jarigen trouwen dienst. De batterijen van het le reg. veld-Artil- terie hier in garnizoen vertrekken den 17n Juni naar de legerplaats bij Oldebroek om daar met de batterijen uit Utrecht oefeningen te houden en den 29 Juli hier terug te keeren. Bij het jongste officiers examen aan de K. M. A. te Breua slaagden o. a. onze vroegere stadgenooten jbr. F.. W. van Holthe, Infanterie h. t. 1. en K. W. Rauh en J. de Koningh Cavallerie O.-I. In plaats van den heer M. C. VerLoren van Themaat, die als voorzitter van de waterschap pen de Malesluis en de drie Sluizen, wegens noogen leeftijd bedankt heeft, is door Gede puteerde Staten benoemd, de heer G. J. baron van Boetzelaer, burgemeester van Hoogland. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de nadere regeling van het sanitair toezicht op de prostitutie door den gemeenteraad in een vergadering inet gesloten deuren worden be handeld. De heer G. van Srhocnhovfen Jzn., onder wijzer aan de Chr. Nat. school alhier, is als zoodanig benoemd aan een Chr. School te Nieuwer-Amstel. De afdeeling «Amersfoort" van den Neder- landschen Schutterij-kaderbond is in het laatste jaar vooruitgegaan met 6 leden en 2 douatcui-s. Wij herinneren er aan, dat de hoofdbe woner, de gebruiker van een erf, de eigenaar of beheerder van eenig onbewoond eigendom, of van eenig ongeoruikt erf, verplicht is de straten voor, achter en terzijde van hun pand gelegen, waar overburen zijn «ter halve breedte", en waar geen overburen zijn, of op pleinen en grachten «tot vijf meters uit den stoep" te doen wieden, zoodat de straat op Maandag den 10 Juni aanstaande, des voor- middags te 11 uren. behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij art. 37 der verordening bepaald. Programma van bet Concert in Amicilia op Zondag 18 Juni, te 2 uur des middags. 1. «Le petit Mineur," marche, Canivez; 2. Ouverture «Pique Dame," Von Suppé: Gemengd Nieuws. Te Loosdrecht is, gelijk men zich herin neren zal, sedert eenigen tijd een verordening in werking, die beoogt de vermomde bedelarij tegen te gaan. Natuurlijk kan dit euvel echter zoo maar niet aanstonds totaal worden uit geroeid, vooral oindat sommige ingezetenen door medelijden, anderen door vrees gedreven, blijven voortgaan aan onbekenden giften uit te reiken. Op welke wijze deze giften veelal besteed worden, hiervan kan men zich een denkbeeld vormen uit de volgende ware staaltjes. Dezer dagen kwam bij oen kastelein daar een man, tot hot gilde der quasi-kooplieden behoorende, en bestelde een borrel, niet een gewonen van 6 ct., maar een maatje jenever in een bierglas. Binnen weinige minuten was op deze wijze een half ileschje jenever verzwolgen. Bij denzelfden kastelein kwam een echtpaar, eveneens vermomde bedelaars. De man be stelde een borrel, de vrouw evenzoo, waarop de waarschuwing volgde: «Vrouw, ik weet precies hoeveel je er verdragen kunt,pakje er nog éen, dan ben je dronken." Op her haalden aandrang kreeg zij echter nog een borrel, en vervolgde even daarna slingerend haar weg. Treurige staaltjes, die te denken geven! De «Sequah-Company" heeft, naar de heer Davenport aan het publiek te Zierikzee heeft medegedeeld, haar betalingen gestaakt. Voor eigen rekening zal de heer Davenport thans zijn arbeid voortzetten, terwijl hij zijn vorde ring op de Maatschappij in banden heeft ge steld van een procureur te Zierikzee. Een agent van de Maatschappij uit Amsterdam is in aantocht om eveneens in rechten zich tegen den heer Davenport te verweren. Toen de heer Davenport aanvankelijk in ons land was, werd er veel geld ontvangen. Niet steeds was dit echter het geval, zoodat hij verplicht was geld aan de Maatschappij te vragen. Aan dit verzoek werd echter in het geheel niet pf slechts ten deele voldaan, zoodat hij genoodzaakt was, om de eer der Maatschappij op te houden, uit eigen mid delen bij te passen. Tengevolge van een en ander drong hij aan op ontbinding zijner overeenkomst met de Maatschappij, doch men weigerde dit niet alleen, maar dreigde hem zelfs, indien hij zulks deed, te rumoeren. De heer Davenport verklaarde, dat «le Sequah-Mautschappij hem f5000 schuldig is, waarom hij de vrijheid heeft genomen be slag te doen leggen op hetgeen aan de Maat schappij behoort. Tot aanst. Vrijdag zal hij in dienst der Maatschappij blijven, en 19 Juni voor zichzelven optreden. Hij zal zich bepalen tot hetgeen hij tot dusverre deed en zich later als masseur in Don Haag vestigen. Is dit soms een nieuwe reclame? Bij Schiedam is wegens de droogte op een weiland van den heer J eens duchtig met de brandspuit gespoten. Zoover wij weten is dit nog nooit voorge komen. De Amsterdammer vermeldt uit de hoofdstad Hedennacht zijn op de Leidsehegracht ko peren naamborden gemoerd. En laat daarop onmiddellijk volgenWelke buurt zou mor- geunacht aan de beurt zijn Dat teekent. Dicht bij Leeuwarden woont in een klein dorpje een boer, die in een zijner weilanden een waterkom (Fr. dobbebezit waarvan ieuer uit deu omtrek zich voorzag, daar deze smakelijk drinkwater bevatte, in dezen drogen zomer overal elders schaarsch te vin den. De eigenaar, die er zelf niet van pro fiteerde. ergerde zich echter bovenmate over dit verbruik, daar bij den voorraad voor zich alleen wilde behouden, niet omdat zulks noo- dig was, maar alleen, wijl hij het voclït aan anderen niet gunde. Men stoorde zich «laar echter weinig aan. De man in kwestie besloot evenwel, dat het uit zou zijn en het is uit. De geheele «dobbe" is doortrokken met petroleum, door dezen onbegrijpelijken ego'ist er in uitgestort, waardoor het water onge nietbaar is geworden. Kan men zich klem- zieliger handelwijze voorstellen? De man verdient een Tantalus-straf met al de kwellingen daaraan verbonden. De verbittering is groot en zal, mocht de droogte aanhouden, wellicht nog tot handtastelijkhe den aanleiding geven. Wat zeker wel nergens in den lande voor komt, is de gelijkluidendheid van de namen van de dit jaar alledende raadsleden in de gemeente Zuidwolile. Alle drie heerenhee- ten Steenbergen. In een der Friesche dorpen miste het hoofd der school in den laatsten tijd op school kinderen uit een gezin, die vroeger geregeld school kwamen. Hij ging naar den vader om de oorzaak van deze afwezigheid te vernemen, en deze antwoordde:» Zij blij ven thuis, omdat gij mij niet hebt uitgenoedigd op de bruiloft, toen uw dochter trouwde." Men seint uit Washington, d.d. 9 Juni Het voormalige Ford's Theatre, waarin tegen woordig de regeeringsbureeleu gevestigd zijn, is heden ingestort op een oogenblik, dat er ongeveer driehonderd ambtenaren in het gebouw waren. Er zijn reeds 25 dooden en 62 gewonden te voorschijn gebaald, en men vreest dat nog 25 personen onder de puin- boopen bedolven zijn. De brandweer, de po litie en de soldaten zijn ijverig in de weer om de slachtoffers te voorschijn te brengen. Men vreest, dat een honderdtal menschen bij de ramp zijn omgekomen. Ford's Theatre is de schouwburg, waarin presiflent Abraham Lincoln in 4865 vermoord werd door John Booth, den broeder van den dezer dagen overleden tooneelspeler Edwin Booth. Uit de latere berichten omtrent het ongeluk blijkt, dat «ie Ford schouwburg reeds lang ais zeer onveilig bekend stond. Als er een zwaar- geladen wagen voorbijreed, zwiepte het ge bouw, alsof het zou omvallen; een der kler ken, die nog juist bijtijds uit het raam op het dak van een belendend perceel sprong, verklaarde dat hij reeds maanden te voren dien uitweg had opgezocht, voor het geval de «oufle kastmocht instorten. Toch kreeg een maatschappij vergunning om een electrische verlichting aan te leggen, waarvoor het noo- dig was den onderbouw te ondergraven hetgeen de aanleiding schijnt geweest te zijn tot de ramp. Van de twintig werklieden, die in den kelder aan het werk waren, ontkwam er slechts éenhij had het gevaar zien aan komen en zich bijtijds uit de voeten gemaakt. Een der eerste lijken, die gevonden werden, was dat van den directeur Shunt. Eenige menschen werden waanzinnig op het gezicht van de vreeselyk verminkte lijken hunner aanverwanten. Het naburige hospitaal lag vol met zielto gende gewonden, en talrijke artsen waren voortdurend bezig met het verrichten van ainputatiën. Een kranige daad van een neger, Lockwood genaamd, mag niet onvermeld blijven. Toen het stof, door de instorting veroorzaakt, een weinig was opgetrokken, zag hij in de ven steropeningen van de derde verdieping de muren zijn blijven staan een aantal men schen, die in doodangst om hulp riepen. Zonder zich te bedenken klom de neger in een dicht bij den muur staanden telefoonpaal, aan een touw om zijn ..ïiddel een ladder meesleepende. Boven aan den paal gekomen, zette hij de ladder schuin tegen een der vensteropeningen, en gaf daardoor aan een dozijn personen gelegenheid te ontkomen. Onder de slachtoffers is geen enkele vrouw; er waren alleen mannen in het gebouw werk zaam. Een gevolg van de ramp zal wezen, dat er groote moeilijkheden zullen ontstaan bij de uitbetaling der pensioenen, want dui zenden pensioenstukken zijn natuurlük ver loren geraakt en verscheiden millioenen dollars moeten nog uitbetaald worden.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2