Donderdag 29 Juni 1893. No. 4262. 37e Jaargang. Nieuw veevoeder. EEN H2B20RENE. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f 1 Franco per post f4/15. Advertentiën, 16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 45 Cents. Reclames per regel '25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. Beleefd verzoeken wij onzen abonnë's die de courant per post ontvangen, het abonne mentsgeld NIKT over te maken per post wissel of in postzegels, doch de post-quitan- ties af te wachten en deze ook ter voor koming vau onnoodige dispositie-kosten niet onvoldaan te retourneeren. Over het kwartaal AprilJuli zullen wij in de eerste helft van Juli beschikken. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne "bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant, en de bladen, welke zij door onze tusBchenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. K E NNISGEV I N G. I)c BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kon nis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 2 van de pcrsoneele belasting over liet dienstjaar 1893/94 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand ge stold, aan wien ieder verplicht is zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 27. Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, F. I). SUHIMMELPENNINCK. Nu er zóo geklaagd wordt over gebrek aau hooi, nieeuen wij de aandacht te mogen vestigen op het volgende. De heer 13. H. Bertels van de Biezen, bij Barneveld, heeft een ontdekking ge daan, die geheel in strijd is met de tot dusver verkondigde theorieën op land bouwgebied; zijn proefnemingen gaven hem uitstekende resultaten, die lijnrecht staan tegenover de tot dusver gehuldigde meeningen. Nu 2 jaar geleden'verkondigde hij reeds, dat de landbouwers uit onkunde jaarlijks millioenen laten verloren gaan, en toonde hij reeds aan, dat alle gewassen het ver mogen bezitten de stikstof uit de lucht op te nemen en niet alléén de vlinder bloemige, zooals de Landbouwleeraren verkondigen. Feuilleton. Naar het Duitsch door S 5-) „Ik begrijp u niet," murmelde de jonge man. „Ga met mij mee. Ik wil u een geschiedenis vertellen. Zoo lang ik bij u ben", ging hij met nadruk op een afwerend gebaar van den jongen man voort, „zal ik niet dulden, dat gij u eenig leed aandoet. Gij moei mij aanhooren". De ander gaf eindelijk toe. „Ik kende eens voor jaren een jongen man hij was zoo oud als gij. Hij was, evenals gij, bediende en leed evenals gij aan ontevredenheid. Zijn moeder had gezorgd on getobd, om hem iets goeds te laten leeren, want hij was arm ais gij. Het salaris, dat hij verdiende, was gering en alleen toereikend voor zijn eigen levensonder houd. Hij leerde een jong, schoon meisje kennen. Zij beminden elkander ondanks hun armoede en verloofden zich met elkaar. Zij hoopten op den dag, waarop hun vurigste wense.h in vervulling zou gaan en zij een gemeenschappelijk tehuis bezitten, éen leven leiden zouden. „Op zekeren dag kreeg de jonge bediende van zijn principaal de opdracht, een som geld naar de bank in de naburige stad te brengen, want de plaats, waar de zaak gevestigd was, was slechts klein. Hij ging op weg en kreeg gezelschap. Een Het eenige verschil bestaat hierin, dat de vlinderbloemige gewassen, als klaver, serradella (zandklaver), wikken, lupinen enz. enz. zich bijna uitsluitend met de luijhtstikstof voeden, terwijl de andere gewassen als: gras, rogge, haver, boek weit enz. enz. zich èn met meststikstof èn met luchtstikstof voeden; hg toonde dit door feiten aan. Daardoor vervalt o.a. de geheele bemes tingsleer van dr. Wolft'. Zooals bekend, is de stikstof het duurste bestanddeel in de mest en kost b.v. in Clnlisalpeter en Ammoniak 80 ct. tot ƒ1.— per kilogram. De heer Bertels, bewees dus dat alle gewassen stikstof uit de dampkringslucht opnemen, maar kwam daarbij ook tet de ervaring dat men deze stikstof (als eiwit in de plant aanwezig) wederom in de lucht laat vervliegen; bij gras bewerkt men dit door het te hooien en bij rogge, haver enz. door ze laten rijpen. Nu komt hij tot de vraag of het wel rationeel is rogge, haver enz. rijp te laten worden, waar ons de korrel uit het buitenland zoo goedkoop wordt geleverd en hierop is zijn antwoord beslistneen De rogge, zegt hij, is de vroege en voedzame grassoort der hooge zandgron den, waarvan men in de eerste helft van Mei reeds een oogst kan hebben van 30 000 tot 60 000 Kg. groenvoeder, per hectare of bunder (met zandwikken ge mengd gezaaid in September, is in 't begin van Mei reeds ruim 62 000 Kg. per bun der geoogst.) Niettegenstaande het drooge, slechte weder voor rogge oogstte hij 8 Mei jl. reeds ruim 30 000 Kg. gioenvoeder per bunder; de analyse van het Rijksproef- statiou te Wageningeu van deze snijrogge was als volgt: eiwit 2,9 vetten 0,8 zetmeel 11,7 ruwe celstof 8,3 minerale bestanddeelen 1,4 vocht 74,9 In 30 000 Kilo van dit groenvoeder had men dus: eiwit 870 Kilo vetten 240 zetmeel 3510 liederlijke reiziger, met wien hij kennismaakte, sloot zich bij hem aan. In plaats van nu het geld onmiddellijk naar de bank te brengen, be zocht de jonge man, op uitnoodiging van zijn metgezel, met dezen eenige kroegen. Men dronk bier en wijn door elkandereindelijk ging men tot het spel over. Om kort te gaan door den alcohol bedwelmd, door den speelduivel verleid, verspeelde hij de geheele som, die hij naar de bank moest brengen. „Toen hij uit dezen dubbelen roes ontwaakte, besefte hij tot zijn schrik, dat zijn eer verloren was, en hij vreesde, dat met dc eer ook de liefde het zoude zijn. Door vertwijfeling aangegrepen wierp hij zich in de groote rivier, die door de stad liep; hij vernietigde zijn leven, evenals gij het uwe hebt willen vernietigen. „Ik zeg, dat hij het vernietigde ofschoon hij weer een leven ontving, want dit leven was een ander. Zijn bewusteloos lichaam was met den stroom afgedreven en door een visscher opge- haald. Toen de jonge man ontwaakte, bevond hij zich in de kajuit van een schip. „Hij wilde opnieuw sterven, maar de schipper sprak hem verstandig toe. Hij verwees hem naar de nieuwe wereld, die het tooneel vaneen nieuw leven kongeven, maar eerst dan, als hij het daarginds tot iets gebracht bad. Zoo ontdeed hij zich van den naam, dien hij te schande had Se maakt., en noemde zich Karper. Het ging em in Amerika eerst niet goed; als kellncr, stoker en in velerlei audere beroepen, leidde hij een ellendig bestaan, eer het geluk hem toelachte en hem meer in den schoot wierp dan hij ooit in zijn stoutste droomen had gehoopt. Hij werd terwijl als men de rogge geheel had doen rijp worden, bij de hoogstmogelijk op brengst per bunder (1800 Kilo rogge en 3000 Kilo stroo) raenhoogstens zou krijgen eiwit 270 Kilo vetten 50 zetmeel 2000 zoodat per bunder verloren gaat eiwit 600 Kilo vetten 190 zetmeel 1500 vertegenwoordigende een voedingswaarde van omstreeks 2000 Kilogram lijnkoek, ter waarde van bijna f240. De voedingswaarde van deze 30 000 Kg. snijrogge is grooter dan van 10 000 Kg. best booi, en dus naar de huidige prijzen (f70 per 1000 Kg.) ruim f700. Hij gaat verder voort: „maar wij zijn er nog niet, er gaat nog veel meer ver loren. Op 8 Mei toch heeft de rogge den grond nog niet geheel uitgeput en deze bevat dan nog veel meststoffenook wordt de grond nog verrijkt door meer waardige groene stoppels en levende wor telvezels, die ondergeploegd nog twee sneden groenvoeder kunnen leveren, zon der te mesten en waarvan iedere snit minstens de voedingswaarde van het eerste bezit. „Met haver, boekweit, enz. is hetzelfde het geval. Maar al kunnen wij, door deze methode na te volgen, nu ook al bij éénmaal flink mesten op zandgrond zeker drie sneden groeuvoeder verbouwen, waardoor de zandgrond den kleigrond nabij, zoo niet ter zijde streeft, toch zou dit nog weinig waarde hebben, wanneer wij dit voer niet kunnen bewaren op een wijze voor iederen boer geschikt en waar bij geen voeder of voedingswaarde ver loren gaat." Doch ook hierop heeft de heer Bertels iets gevonden, dat alle verwachting te boven gaat Zonder eenige kosten kan thans iedere boer alle groenvoeder con- serveeren en wel zóo, dat het voedsel daarbij zelfs wint in smaak en voedings waarde het riekt als versch roggebrood. Iedere boer, op de hoogste zandgronden zelfs, zal voortaan een voeder kunnen verbouwen en bewaren dat meer voedings waarde bezit en waarvau de koeien méér en betere melk geven, dan van het beste hooi en de fijnste lijnkoek. Hij zal niet alleen genoeg leeren verbouwen voor het vee dat bij thans heeft, maar ook voor het dubbel en vierdubbel aantal. Om deze methode van bebouwing van den grond en bewaring bovengronds van groenvoeder (niet in kostbare silo's zooals tot dusverre, en waardoor men een on aangenaam zuur voeder verkrijgt) onder de aandacht van alle landbouwers te brengen, schreef de heer Bertels een hoekje, bevattelijk voor iederen boer. Hij gaat hierin met den boer op het land, ploegt en zaait met hem dat het een lust is, gaat vervolgens met hein maaien, het voeder conserveeren voor den winter, en het vee voederen. De Heer Bertels heeft zich een diepe practische studie van dit alles gemaakt en heeft zich zoo zelf gevormd tot een oeconoora die zich niet vasthoudt aan theorieën maar practische feiten verkon digt, nadat hij ze voor zichzelf overtuigend heeft bewezen. Wijl dit practische en nuttige werkje een algemeen belang geldt en onmiddellijk aan iederen boer moet worden uitgereikt, koestert genoemde heer de hoop, dat het voor rekening van het Rijk kosteloos zal worden uitgegeven. Bij den thans jammerlijken toestand van de landbouwers en het bijna volslagen gebrek aan veevoeder is dit zeker zeer gewenscht. Inmiddels is de brochure bij den Heer Bertels van de Biezen bij Barneveld aan te vragen W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. procuratie houder van een groote firma en later zelf chef van die firma." „Dat het mij misschien nog goed kan gaan, is een slechte troost", viel hier Johan den ver teller in de rede. „Als gij mij luchtkasteelen wilt schilderen De ander schudde treurig het hoofd. „Geen luchtkasteelen, jonge vriend. Ik wil u ook niet troosten, neen. Herinner u, wat ik u in 't begin van menschelijke daden gezegd heb, en luister verder. „Toen die kennis van mij procuratie-houder der zaak geworden was, meende hij door zijn vlijt zijn misstap te hebben goed gemaakt. Hij schreef een roerenden brief aan zijn moeder, waarin hij haar alles mededeelde, haar vergif fenis vroeg en inlichtingen trachtte in te winnen aangaande zijn vroegere bruid, wier liefde hij eens onwaardig was geweest. En door zijn woordev. klonk ook de trots, dat hij nu een nieuw, waardig 'leven begonnen was en dat hij alles, alles kon goed maken. Deze brief kwam echter weer terug. Een korte opmerking op op het couvert leerde hem, dat de geadresseerde overleden was. Het was de eerste smart, die zijn misstap hem bereidde. Zijn moeder was gestorven, terwijl zij hem, voor dood hield, zon der iets te weten van zijn nieuw leven, en zij was gestorven van verdriet over zijn misdaad', van verdriet, dat hij de hand aan zich zeiven geslagen had. „Hij schreef nu aan een bevriende familie en Binnenland Men schrijft uit Den Haag: De Tweede Kamer is aldus tot 25 Juli op reeès; wel moge den leden de rust beko men, zij hadden een langen tijd van afmat- tenden arbeid bij zoo drukkende atmospbeer. Voor velen zal, met 't oog op hun lidmaatschap der Provinciale staten, de vacantie intusschen geen rusttijd zijn; menigeen zal zich ook nog in de Kieswetten hebben in te werken, die den 25 Juli, 's morgens te 11 uur aan de orde komen. Reeds nu zijn er acht sprekers in geschreven voor het algemeen debat! De zittingsperiode is een recht vruchtbare geweest. Op velerlei gebied zijn belangrijke vroeg inlichtingen omtrent zijn vroegere bruid. Het antwoord leerde hem, dat zij met een ander Setrouwd was. Hij, de misdadiger om harentwil, ad zich een tijdlang verbeeld, dat zij hem eeuwig trouw zou blijven hij noemde haar nu onstandvastig, trouweloos. Maar wat zijn daad teweeg had gebracht, zag hij in werkelijk heid eerst na jaren, toen het verlaugen naar het vaderland hem aangreep, en over den oceaan dreef, om nog eenmaal voor zijn dood de plaats te zien, waar hij geboren was, toen hij als een herborene onder menschen wandelde, die hem met kenden of vergeten hadden. Het graf zijner moeder stond op bet armenkerkhofzij was niet alleen van verdriet, maar ook in de grootste ellende gestorven, nadat zij getracht had, de schuld van haar zoon met haar handenarbeid af te betalen. En de geliefde, die hij trouweloos had genoemd, was alleen hierom de vrouw van een ander geworden, omdat deze zich verplicht had, de duizend thaler, die hij bij het spel ver loren had, af te betalen. En beiden kwelden zich en sloofden zich af voor den doode, van wiens aandenken zij althans een klein vlekje hoopten te verwijderen, wanneer zij het gestolene terug betaalden; zij wierpen zich voor hem in kommer en zorg, voor hom, dio hen allen laf hartig verlaten had. En toen zijn moeder ge storven was, werkte zijn vroegere bruid zich blind, en toen haar echtenoot gestorven was, moest zij haar laatste have en goed opofferen, en hij, wiens schuld dit alles had veroorzaakt, moest getuige zijn. hoe elk stuk van haar huis houding onder den hamer kwam. Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1