Maandag 10 Juli 1893. No. 4265. 37e Jaargang. GENEZEN!*' 2-> Buitenland AMEESFOORTSGEE COURAET. Uitgave FIRMA A. H. VAN CIEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. Franco per post ƒ1.15. Adveitentiën16 regels GO Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iü Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN der provincie UTRECHT, Gelet op art. 162 der Provinciale wet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der Provincie over 1892 tegen betaling van ƒ1.ter Provinciale griffie algemeen ver krijgbaar is gesteld. Utrecht, 6 Juli 1893. De Gedeputeerde Staten voornoemd, BCHIMMELPENNINCK v. d. OYE V. NI.TENBEEK, Voorzitter, C. R. MERKUS, 1». griffier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat voor kantoor van den gemeente-ontvanger, een der be neden-lokalen van het raadhuis door den gemeen- reraad is aangewezen. Amersfoort, den 8. Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet opart. 18 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengen óer algeraeene kennis, dat eiken 'Maan dag, 's namiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt ge geven in de daartoe bestemde lokaliteit, gelegen aan de Breedestraat, wijk F. No. 133. Amersfoort, ,den 8 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W L. SCHELTUS. tie Grondbelasting. Het aan de Tweede Kamer aangeboden Wetsont werp o]) de Grondbelasting beeft in de eerste plaats ten doel, de denkbeelden nader uit te voeren, die ten grondslag liggen aan de Wet van 25 April 1879 (St.bl. n° 89) lot algemeene herziening van dc be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen Feuilleton. Vrii i r hot Duitsch, door S Eens kwam Hanna mot de tweelingen bij haar, zonder voorkennis nan den dokter. Lisi had zich in de laatste dagen wat beter gevoeld, en daar zij zoo dringend naar de twee jougsten gevraagd had, kon Hanna niet besluiten om het haar te weigeren hen bij haar te brengen. Zij waven nu twee en een half jaarHanna droeg er op eiken arm een, als waren het poppen, en toch waren het zware kinderen. „Dat is mama", zeida het jonge meisje. „Toe, geeft inama eens een kus" Maar de knaapjes schenen daartoe weinig lust te hebbenze trokken een lip en verborgen het blozend gezichtje op Hanna's schouders. Zij waren bang voor dat bleeke, magere gelaat, dat op de sneeuwwitte kussens lag. „Bij mama Hanna blij venweg weg gilden zij, toen Hanna een poging deed om de gebogen hoofdjes op te richten. De zieke begon luid te snikkenHanna verliet haastig de kamer met de schreiende kin deren. Natuurlijk oefende dat vooral een hoogst nadeeligen invloed uit op de jonge vrouw. Weken achtereen zweefde zij tussehen leven en dood. Ze weigerde elk geneesmiddel, zeggende: „Als jelui mij lief hebt, bidt dan, dat ik spoedig stervet Werd door tie bewerkster ook geplaatst m De Telegraaf. en de Wet van 31 Dec. 1892 [St.bl. n» 315) krachtens welke de uitkomsten der herziening zijn toegepast. Het komt den Minister van Financiën voor, dat deze buide wetten meer zekerheid aan het karakter der Grondbelasting hebben gegeven. Hij stelt zich op het bekende standpunt, dat de Grondbelasting, afdeelingongebouwdeeigendommen, naar de Nederluntlsche wet een zakelijke belasting is, klevende op liet landbezit en bestaande in een zeker percentage der gemiddelde zuivere pacht waarde, welk percentage vooralle landerijen behoort te zijn. Het nieuwe ontwerp beoogt te verhoeden, dat wanverhoudingen als dezulke, welker beëindiging de wetgever van 1879 en 1892 ten doel had, opnieuw ontstaan. De vastheid zoekt dc Minister in het verhoudings- cijfer tussehen belasting en opbrengst. Nu de Nederlaudsche wet het denkbeeld der grondrente geheel heeft losgelaten, meent de Minis ter, dat het daaraan tegenovergestelde denkbeeld volledig behoort te worden toegepast. De perae(pinde moet gevolgd worden door maat regelen die do strekking hebben om het vast ver band, dat nu tussehen de opbrengst en de belasting van den grond is gelegd, te bestendigen. Tweeërlei practische overwegingen, die ten aanzien der Grondbelasting uieuwe wetgeviug noodig maken, voert de Minister aan. Ten eerste mag de fout niet langer blijven bestaan, die de methode dor vroegere schattingen aankleeft. Daarom wordt gelijkmatigheid geschapen tussehen de opbrengst en de belasting van den grond, en zoodunige gelijkmatigheid wordt allerminst verkre gen, wanneer wel op de belasting der gebouwde eigendommen, die met de andere éeu geheel uit maken, bij voortduring naar den ouden onbillijken maatstaf geheven wordt. De tweede practische overweging is deze: met hoeveel zorg dc herziening van de belastbare op brengst der ongebouwde eigendommei. ook zij vol bracht, het gaat niet aan zich dermate op dc uit komsten van dit werk of van eenig werk van gelijken aard, door wie ook uitgevoerd te verlaten als geschieden zou, iudien geen maatregelen werden beraamd om het te verbeteren. De Minister meent, dat de nieuwe Wet op de Grondbelasting op de volgende beginselen moet be rusten Zjj moet de meest bereikbare vastheid geven aan de verhouding tussehen de belasting en de gemid delde opbrengst van den grondhet nauw verband tussehen de waardeering van gebouwde en onge bouwde eigendommen, zoo vaak die beide economisch éen eenheid vormen, zorgvuldig in acht nemen; en gelegenheid geven tot voortgezette verbetering van alle schattingen, zoowel van die, welke geschied zijn ingevolge de wet van 25 April 1879, als van alle latere. Het aangeboden ontwerp tracht dit alles op de volgende wijze te verwezenlijken. Het Kijk wordt verdeeld in schattingsdistricten en elk district in onderdeelen. Voor het schattings- werk word telkens een tijdperk van tien jaren ge steld, te beginnen met 1 Januari 1S94. Van die tien jaren worden de eerste drie gebruikt: lo tot nieuwe schatting der gebouwde eigendom men, niet behoorende tot hoeven. 2o tot herziening of verbetering der schalen van schatting en der typen van de ongebouwde eigew- Ik kan niet langer leven." Haar wensch werd echter niet vervuld. Het scheen integendeel weldra, alsof de ziekte een gunstige wending zou nemen en de dokter zette dagelijks een meer tevreden gezicht. Op zekeren ochtend riep hij haar vroolijk toe: „We zijn gelukkig 't ergste te boven, me vrouwtje. Ik heb weer alle hoop, als u ten minste wilt beter worden. Dat is de hoofdzaak...." Zij staarde hem vermoeid aan, ongeloovig het hoofd Schuddend. Maar hij knikte haar vroolijk lachend toe en herhaalde zijn woorden, nog overtuigender dan zooeven. 't Was, alsof ze eensklaps ontwaakte uit een langen hangen droom. „Leven? Ik zou herstellen.o, dokter!" klonk het als een jubelkreet van haar bevende lippen. Doch plotseling, als durfde, als kon zij niet aan de waarheid van dat heerlijke vooruit zicht gelooven, sloot zij de oogen en fluisterde: „Neen, neen, het is te laat. Laat mij maar sterven... dat is 't boste voor allen en aücsi" „Neen, dat zult ge niet," hernam de dokter op beslisten toon. „Met Gods hulp en als gij wilt, zult ge blijven leven. Denk toch aan uw man, aan uw kinderen, die hun moeder niet missen kunnen enu is nog zoo jong! Het leven is zoo schoon en gij kunt er nog zooveel in genieten." Een zonnestraal viel door een opening der neergelaten jalouzieën juist op haar kussens. Zij greep er naar, en alsof dat licht haar ten leven opwekte, antwoordde zij met warmte: „Ja, u hebt gelijk, dokter. Ik wil beter worden, maar dat kost zooveel moeite, als men den dood zoo nabij geweest is." „Dat denkt u, omdat gij nog zoo zwak zljt dommen met de daarbij behoorende gebouwen voor landbouw, enz. Zijn deze drie jaren voorbij, dan blijven zeven jaren over tot schutting van de ongebouwde eigeu- dommeu en van die der gebouwen voor den land bouw, overeenkomstig de schalen en typen. Te dien einde wordt elk districts-onderdeel gesplitst iu zeven vakken, en van ieder vak heeft achtereen volgens de schatting in éen jaar plaats. Daarna be gint een nieuw tijdperk van tien jaren, en zoo gaat het steeds voort, met dien verstande evenwel, wat de ongebouwde eigendommen betreft, dat de schaal van schatting van elke kadastrale gemeente en de daarbij behoorende typen-schatting slechts dan met de geiuiddeide zuivere nachtwaarde vergeleken wordt en voorstellen tot verbetering in overweging worden genomen, wanneer de afdeeling der commissie waartoe zij behoort, haar voorzitter of do hoofd commissie het noodig oordeelt, of wanneer het door een of meer belanghebbenden in die gemeente aungosliigeu voor teil minste honderd hectaren (of ten minste een vijfde van de gehcele grootte, indien do gemeente minder dan 100 hectaren telt) wordt verzochtterwijl aau de hoofdcommissie bevoegdheid is verleend om een wijziging der schaal van schat ting en daarbij behoorende typen-schatting, die door belanghebbenden is aangevraagd, in een gemotiveerde beslissing te weigeren. Voor nieuwe schatting van perceelen is voorts een gelijksoortige regel gesteld. Een afwijking bestaat hierin, dat ditmaal in het eerste drietal jaren alle gebouwde eigendommen zonder onderscheid herschat worden. De Minister verklaart voorts niet te kunnen te rugkomen op den maatregel van 1873 en den vrij dom van gebouwen, voor den landbouw bestemd, te herstelleu. Het ontwerp bevat nog een andere belangrijke afwijking van het bestaande. Wordt de grondbe lasting der gebouwde eigendommen thans geheven van cle onzuivere huurwaarde, en bedraagt zij iets meer dan 5.2 percent, in het ontwerp wordt voor gesteld om 6 pCt. te heffen van de zuivere huur waarde' en het bedrag der onderhoudskosten voor ieder perceel afzonderlijk te laten schatten, zoodat de zuivere huurwaarde niet naar vaste en noodza kelijkerwijs gebrekkige formule uit de onzuivere afgeleid, maar zorgvuldig berekend wordt. Nog is bepaald, dat wegens verbetering van vrucht- gevende ongebouwde eigendommen door andere middelen dan die welke dienen om de landerijen in goeden staat te houden, dc grondbelasting eerst verhoogd wordt na verloop van twintig jaren, aan vangende met dat, waarin de verbetering begonnen is, mits die uitgaven ter laste van de belastingplich tigen of van de gebruikers komen. Een geregelde herschatting om de tien jaren wordt voorgesteld en de uitvoering daarvan door den Mi nister verdedigd. Omtrent de kosten, die de uitvoering der wet zal vorderen, wordt medegedeeld, dat de jaarlijks terugkeerende kosten vervallen ad f121 000. Tegen over vermeld bedrag zouden andere uitgaven of kosten vervallen, ad f7600. Het verschil is derhalve f45 000. De Minister komt tot het besluit, dat de voorge stelde regeling groote voordeden aanbiedt, die noch voor de belastingplichtigen, noch voor dc schatkist door bezwaren worden opgewogen. Het laat zich verwachten, dat de schattingen, omdat zij geregeld worden voortgezet, steens in nauwkeurigheid zuilen W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. Nogmaals: u moet leven en ook leven willen!" „Moet ik vroeg zij droomend en glimlachte peizend. „Ja, ik moet het! daar zijn er nog zoo veel, die ik liefheb: mijn man en mijn kinderen, de armen... ja, ik wil doen wat u zegt." En zij ging sinds dien dag werkelijk vooruit. Ze sliep soms uren lang rust ig door om verfrischt en vroolijk tc ontwaken. Het bloed stroomde veer warm en leven-opwekkend door haar aderen en zij liet zich door de nu en dan terugkeerende aanvallen van pijn niet ontmoedigen. En lang zamerhand keerde haar vroegere levenslust weer en met deze verdween de bitterheid en de prikkelbaarheid, zieken gewoonlijk eigen. Zij voelde als 't ware verlangen naar de wereld en naar al, wat zij daarin bet hare noemde, toe nemen en beter nog dan de dokter, wist zij, dat zij weldra genezen zou zijn, maar zij deelde haar zoet geheim aan niemand mede. Haar man, die haar nog steeds op het rustbed vond liggen, zag niet, dat een licht blosje haar wangen begon te kleuren en dat haar oogen soms weer hun vroegere schalksehe uitdrukking aannamen. „Wat. wordt het builen al mooi!" zeide zij eens, einde Maart tot hem. „Do winter schijnt geheel voorbij te wezen. O, als dc lente komt, dan ben ik weer gezond!" „Zeker, wijfje", beaamde hij op den toon, waarop men een verwend kind, dat men niet durft tegenspreken, antwoordt. Arme man, hoe vaak had hij zich reeds met ydelc hoop gevleid. Hij hechtte daarom ook nu geen geloot aan haar woorden winnen. Iedere commissie of afdeeling v sie zei een betrekkelijk weinig omvangrijke taak te volbrengen hebben, en die taak zal haar ook hierom «iet zivaar vallen, omdat zij perceelen zal schatten in haar omgeving. De nieuwe Duitsche Rijksdag heeft met groote meerderheid den lieer Von Levetzow, (conservatief), weder tot voorzitter benoemd en de heeren Buol (centrum) tot eersten, Burklin ^natiouaal-liberaal) tot tweeden on dervoorzitter. Het openingswoord van den Keizer bevat geen enkele verrassing. Het kondigt slechts de wederindiening aan van het militair wets ontwerp en de bevestiging dat de kosten er van minder hoog zullen zijn dan in den vorigen Rijksdag was aangekondigd. De mid delen om de uitgaven te dekken, «zullen later worden gevonden." In de najaarezitting zullen daartoe strekkende ontwerpen worden inge diend. Met voldoening werd vernomen, dat de vrede van Europa van geen zijde wordt bedreigd evenals de verzekering aat Duitschland ook na de verhooging van zijn weerkracht een bolwerk van den vrede zal blijven. Het le<*erontwerp zal, naar 's Keizers wensch, zoo snel worden behandeld, dat het reeds vóór de oproeping der recruten van dit jaar op 1 October tot grondslag kan strekken. Die pen indruk maakte het, toen de Keizer na voorlezing der troonrede daaraan geheel on verwacht nog deze woorden toevoegde. »En nu mijne heeren, gaat heenOns aller God verleene u Zijn zegen om een eervol werk tot stand te brengen voor het welzijn van ons vaderland. Amen." Het Duitscbe regeeringsblad maakt het be sluit openhaar, waarhij tot nader order de uitvoer verhollen wordt van versch en ge droogd veevoeder, kruiden, stroo en haksel. De Rijkskanselier is gemachtigd uitzonde ringen toe te laten. Het besluit trad reeds iu werking. In Baden heeft het Keizerlijk verbod groote ontsteltenis teweeg gebracht, zoodat de Badensche afgevaardigden in den Rijksdag pogingen in het werk zullen stellen om schorsing van het verbod te verkrijgen. Het studenten-oproer te Parijs heeft sedert Dinsdag een grooter omvang verkregen, welke zelfs gevaarlijk wordt voor de regee ring. De lang opgekropte verbittering tegen de politie gaf zich lucht en de prefect Het was een heerlijke, warme Meidag. Voor 't eerst waren de jalouzieën in 't ziekenvertrek hoog opgehaald, zoodat de zon ongehinderd door het geopende venster schijnen kon. In de boomen van het park tjilpten de vogels en de zachte westenwind bracht een heerlijken bloemengeur naar binnen. De jonge vrouw had de pleegzustér naar den tuin gezonden, „zuster Beatrix zag er slecht uit en had dringend behoefte aan frissche lucht." Zij kon zich bovendien thans zeer goed alleen helpen, men liet 't haar nog wel niet toe, maar zij brandde vau verlangen om haar krachten te probeeren. Zij stond op en trok haar wit flanellen ochtendjapon aan. Het licht en de ongewone atmosfeer schenen haar te electriseeren. Alle herstellenden doorleven zulke oogenblikken. Het was haar zoo wel en vroolijk te moede: zij ver heugde zich als een kind over elke nieuwe be weging, welke zij maken kon. Hoe vreemd en zonderling kwam haar het vermagerde, bleeke gelaat voor, toen zij in den spiegel keek om 't kort geknipte haar glad te borstelenzij zag er als een ouae, vervallen vrouw uit: de ochtend japon zat haar, alsof zij haar niet behoorde, zoo wijd en vol plooien. En wat waren haar vroeger zoo gevulde armen mager geworden! Zij pro beerde wel over dat alles tc Lachen, maar 't ge lukte haar niet, en in plaats daarvau rolden dikke tranen langs haar kleurlooze wangen. Zij wischte ze echter spoedig af... wat beteekende die kinderachtigheid Zij was immers nu weer gezond, en haar kleur, haar kracht en alles wat zij miste, zou wel spoedig terugkeeren, als zij maar eerst buiten, in de frissche lucht was, de bloemen bewonderde en naar het gezang der vogels luisterde! Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1