Donderdag 13 Juli 1893. No. 4266. 37e Jaargang. Cijfers. GENEZEN!"' Binnenland Uitgave FIRMA A. H. VAN CIEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post f4,15. Advertentiën16 regels (50 Cents.; elke regel meer '10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel "15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wyk B. 60 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne "bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Am eraf oortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opga-\ doende. Bij het jaarverslag, dat de Regeering onlangs aan de Stat en-Generaal heeft overgelegd over het Onderwijs, is o.a. een uitvoerige staat gevoegd van een bijzon dere soort van schoolverzuim, nl. dat van kinderen, die in 1891 de school te vroeg verlieten. In die tabel vindt men voor elke school in elke gemeente opgegevenhoeveel jongens en meisjes de school voorgoed hebben verlaten onverschillig uit welke klasse eer zij konden geacht worden het gewoon Lager onderwijs volledig te hebben genoten. Behalve die cijfers wor den nog een aantal andere opgegeven, die er mede in verband staau, bepaalde lijk wat de redenen betreft. De samenvatting dier opgaven voor het geheele land leert het volgende: De schoolbevolking bestond in 1891 gemiddeld uit rond 830000 jongens en 309000 meisjes. Van deze hadden in dat jaar 42 000 jongens en 35 000 meisjes zoodanigen graad van ontwikkeling be reikt, dat zij konden geacht worden vol ledig het gewoon Lager onderwijs te hebben genoten. Het is voor velen zeker verrassend te nemen, dat van die „uitgeleerden" wat gewoon Lager ouderwijs betreft nog 19 000 jongens en 14000 meisjes op school zijn gebleven, om verder on derwijs te ontvangen. Nog grooter was iutusschen het aantal dergenen, over wie het onderzoek heeft geloopeuvan degenen die te vroeg de school hebben verlaten. Tot die soort beliooren 42 000 jongens en 40 000 meisjes. Evenwel bleven die verreweg niet allen van verder onderwijs verstoken. Niet minder dan 18000 jongens en 17 000 meis jes gingen naar andere scholen over of kregen op andere wijze nog onderwijs. Feuilleton. Vrij naar het Duitsoh, door S 8. Een oneindig verlangen naar zonneschijn, naar de mensohen maakte zich van haar meester. Uit den tuin klonke» haar vroolijk gelach en luide kindcrotemmen te gemoet. Zij trad aan het ven ster, maar zij kon niemand zien. Arme kleine deugnieten! Wat was hot hun sinds lang ver boden in dat gedeelte van den tuin te spelen, waar do zieke mama hen hooron kon. Maar dat is nu goddank uit; thans is mama weer gezond dat gevoelt zij zelve, en het stemt haar tot dank baarheid cn liefde. Zij kan 't alléén niet meer uithouden. Zij zaten zeker allen op het terras gezellig bij elkander. Haar man,Hanna en de kinderen. Allen, allen slechts écu ontbrakzijEn haar plaats, aan het hoofd der tafel', haar gemakkelijke stoel, dien haar man opzettelijk had laten maken voor zijn verwond „prinsesje", zooals hij haar in 't begin van hun huwelijk plagend genoemd had, zou zeker onbezet zijn. Wat zou hij dikwijls zuch tend naar die ledige plaats turen, en de kinderen waagden het stellig niot, hem te vragen met Weril door de bewerkster ook geplnatst in De Teleyraaf, Er bleven dus 23 000 jongens en even veel meisjes over d.i. ongeveer Vii pCt. van liet geheel aantal schoolgaande» wier opleiding te vroeg werd afgebroken. Wij vinden verder aangeteekeud, dat daarvan slechts 1961 jongens en 1152 meisjes 6—8 jaar oud wareu, verder 4222 jongens en 6872 meisjes 9—11 jaar en ver reweg de meesteu, 18 000 jongens en 15 000 meisjes, boven 12 jaar. Het bedenkelijke bij deze cijfers is wel, dat 28000 kinderen boven 12 jaar nog niet ver genoeg gevorderd waren, dat zjj konden geacht worden volledig Lager on derwijs te hebben genoten. Te late plaat sing ial bij velen wel de voornaamste reden van die achterlijkheid zijn geweest. Gaat men nu na wat gebleken is van de redenen, waarom de kinderen te vroeg van de school zijn genomen, dan vindt men het volgende in de tabel vermeld. De school verlieten Jongens. Meisjes. Wegens overlijden of ziekte. 656 1045 zwakke geestvermogens 124 120 wangedrag. 605 353 Aanleeren v. ambacht of beroep 3764 875 Voor huiselijke hulp. 425 11224 Wegens veldarbeid5955 1251 Iu dienstbetr. of bij ouders werkzaam 6785 3279 Verre afstand der school. 19 48 Verblijf op een schip. 234 213 Onverschilligheid schoolgeld- heffing 1167 1003 Vertrek zonder nader bericht 1928 1838 Andere of onbekende redenen 1973 1827 Onder veldarbeid is begrepen veehoeden en veenarbeidde daarop volgende rubriek luidt volledig: „in dienstbetrekking ge gaan iu het beroep of bedrijf der ouders behulpzaam, of op andere wijze tot het aanbrengen van verdiensten gebezigd." Uit dit lijstje ziet men, dat bij de jon gens het leeren van een ambacht of het gaan op ambacht (ook veldarbeid) de meesten van school ho udt. Bij de meisjes werd ongeveer de helft der te vroeg van school genomenen gebruikt, om vader of moeder in huiselijken arbeid behulpzaam te zijn. Deze cijfers xijn te belangrijk om niet onder de aandacht te worden gebracht van hen, die niet in de gelegenheid zjjn hen te spelenHun moeder was immers zoo ziek, reeds zoolang ziekwas het dus wonder, dat vreugde cn levendigheid uit het huis gebannen waren? O, die lieve kinderen bilden zeker eiken avond, dat God hun moedertje weer gezond zou maken, opdat zij spoedig weer hij hen kon zijn „Ja, zij komt nu heel spoedig bij jolui," fluisterde de jonge vrouw ontroerd, „Je hebt. lang genoeg gebeden, mijn liove arme kindoron! Voortaan mogen jelui weer overal spelenLaat de dokter maar knorren en zuster Beatrix het hoofd schud den, ik kan 't hier niet langer uithouden ik moet ze allen weerzienik wil ze zelve 't heer lijke nieuws vortellenWat zullen ze verrast en verheugd zijn... die goede Hanna, ze zal blij zijn, dat ze haar taak kan overgeven. Zij zag in haar verbeolding, hoe haar man zijn armen naar haar uitstrekte om haar aan zijn borst te drukkenEn de kinderen drongen zich om haar heen ze wilden haar allen tegelijk een hand geven en haar vertellen, wat zij in al die akelige, lange weken gedaan hadden, waarin mama ziek was geweest. Zij hoorde een ieder in 'thuis jubelen. De knechts cn de meiden kwamen liiiur gelukwenseben cn Zondag zou 't geheele dorp feestvieren tor oero van haar genezing. Wat ging hot goed met het loopen! Zondor moeite bereikte zij den anderen vlougol. 't- Eerst betrad zij haar eigen kamer, die nu door Hanna bewoond werdzc lag ook zoo gomnkkelijk tus- sehen de vertrekken van haar man en de kinder kamer. 't Was heel verstandig van Hanna gc- de Regeeringsverslugen na te gaan. Men ziet er uit, dat nog maar al te veel ouders hun kinderen van school nemen zoodra dezen maar even don leef tijd hebben bereikt, waarop ze iets kun nen gaan verdienen. In plaats van de kinderen nog een paar jaren het goed en goedkoop onder wijs te laten genieten, exploiteeren de ouders hen, die, niet goed onderlegd, krukken blijven, omdat ze in den regel uit valsche schaamte later niet durven deelnemen aan herhalingsonderwjjs. Er wordt in den tegenwoordigen tjjd zóo veel gedaan om de kinderen aan te sporen tot getrouw schoolbezoek, doch bjj de ouders moest meer worden aange drongen om de kinderen nog eenigen tjjd op school te laten. Wil men „het proletariaat" werkelijk opheffen, het beschermen tegen de veler lei praktijken, waaraan de minder ont wikkelde dikwijls bloot staat, men beginne met de ouders er op te wijzen hoe de kinderen voldoende onderwijs moeten ge nieten, willen ze eenmaal nuttige leden der maatschappij worden Menig onderwijzer zal 't u zeggen, hoe het ontijdig vertrek van een leerling hem smarttemenig werkgever, hoe hjj van dien leerling, dien dezelfde onderwijzer hem als een vlugge jongen aanduidde, niet dan een brekebeen heeft kunnen vormen, hoeveel moeite hjj ook deed een knap werkman van hem te maken. Het te vroeg van school gaan is voor menigeen een onherstelbare ramp ge weest; te veel vergeet men, dat Jonk rijs is te buigen maar geen oude boomen. l)e Koning on de Koningin van Saksen worden a.s. Zaterdag-avond omstreeks 9 uur Ie 's-Gravenliago verwachten zulllen zich dun naar Scheveningen hegeven. De Groothertog van Saksen zal dit jaar wederom een gedeelte van het seizoen te Scheveningen doorbrengen en wordt aldaar tegen 1 Augustus iu bet Kurhaus verwacht. Het resultaat van de Dinsdag gehouden verkiezing voor de Eerste Kamer is, dat alle 17 aftredenden op vier na herkozen zijn. In Gelderland worden de heeron Thooft (lib.) en Nagel (cons.) vervangen door mr. D. Engelberts (anti-rev.) en mr. W. C. E. Dro mers (kath.)in Zeeland verving jhr. Godin de Beaufort (anti-rev.) den boor Six (lib.) en in Noord-Holland kwam de heer De Jong in de plaats van mr. Kappeyne, die bedankte. In de Kamer heeft de anti-liberale partij dus 3 stemmen gewonnen. In do Dinsdagmiddag gehouden zitting der Provinciu le Staten van dit gewest was aan de orde de verkiezing van éen lid der Eerste Kamer, wegens de periodieke aftreding van jhr. Van Nispon. Er werden 38 stemmen uitgebracht, waarvan 22 op jhr. Van Nispon, 0 op mr. B. Reiger, 3 op den heer l. N. Bastert, 3 op jhr. J. E. fluydecqper van Nigt.overht en Maarsseveen, 1 op G. H. L. baron Van Boetzolaer en 3 in blanco, zoodat jhr. mr. L. C'. O. M. vua Nispen is herkozen. Als lid der Staten, ter voldoening van ar tikel 89 der Prov.-wet (buitengewoon lid van Geil. Staten) is gekozen de lieer VanGeuns met 35 van de 40 stemmen, die onder dank betuiging voor het vernieuwd blijk van ver trouwen de benoeming aannam. De heer Godin de Beaufort bekwam 3 stemmen, do heer Bastert 1 en de heer Merkus 1. Vervolgens werd overgegaan tot de benoe ming van een griffier der Stalen, ter ver vulling van de vacature, ontstaan door liet overlijden van mr. IJ. I. II. de Koek. Er werden 40 stemmen uitgebracht en wel op mr. C. R. Merkus 30 en jhr. mr. W. Röell 1, terwijl 3 briefjes in blanco waren. Mr. C. R. Merkus, commies chef ter Pro vinciale griffie van Utrecht, is aldus benoemd. Aan de orde word nog gesteld de voor dracht, om aan mevr. de wed. De Koek, levenslang een pensioen toe te kennen van f *1000 'sjaars, welke voordracht zonder hoof delijke omvraag werd aangenomen, een uit slag, die met toejuiching werd begroet. Do volgende vergadering werd bepaald op Zaterdag 22 Juli, des voormiddags 11 uur. Vroeger kan die niot gehouden worden, omdat nog geen rapporten zijn ingekomen en over éen zaak de commissie van rappor teurs nog moet vergaderen, zoodat by vroe gere samenkomst aan Gedeputeerde Staten geen voldoende tijd zou overblijven, om de rapporten behoorlijk te overwegen. Door den Staat zouden onderhandelingen worden gevoerd inet de Exploitatie-maat schappij omtrent het overnemen der exploi tatie door het Rijk. W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. wccst om zulk con groote ruimo kamer niet ongebruikt te laten IEn toch had zij 't aan genamer govondon, wanneer haar heiligdom door geen ander, al was die andere ook huur zustor, was in beslag genomen I Foei, begon zij senti menteel te worden? Zjj begreepzionzelvoniot maar zij gevoelde zich pijnlijk getroffen, toen zjj in do welbekende ruimte rondzag. Alles was daarin onveranderd gebleven en stond op do ge wone plaats. De planton in de potten nnduen zich geneel ontwikkeld; in zjjn kooi schommelde Lorre, haar papegaai, zich behaaglijk heen en weer. Niemand anders dan zij mocht hom lief- koozen en hem in do hand nemen; elk ander beet hij; maar nu, bjj haar nadering, week de vogel schuw in het uiterste hoekje zjj nor kooi en pikte haar in de hand, toon zij hom een stukje suiker voorhield. Hij kende haar niet meer. Zjj was een vreemdelinge in haar eigen huis geworden. Daar stond haar sleutelmandje, dat. haar man haar bij het betreden van het huis, als jonge vrouw, gegeven had. In do vazen op haar schrijf tafel geurden sehoone rozen, de lievelingsbloemen van haar man; hij had ze steeds eigenhandig voor haar afgesneden, maar in do ziekenkamer mocht zij zc niet hebben.het was toch beter zóo dun dat zij verwelkten! Het huishoudboekje lag op do sohrnftufol opengeslagen. Hannu hud hot zorgvuldig bijgehouden, dat zag zij mot een oogopslag. Daar stond ook hot portret van haar manen daarnaast nieuwe portretten van do kinderen. Daar wist zjj niets van 't moest zeker oen verrassing voor haar zjjn. Ze stelden Hanna met do tweelingen voor en Hanna met de ge heele familie hij, Hanna, de vier kinderen en do honden. Zij knikte langzaam mot het hoofd. Op hot hoektafeltje lagen zijn couranten muist het asehbakjel Hji scheen gewend te zijn daar zijn sigaar te rookon. Hjj las Ilunna dun zeker voor, waarna zjj praatten cn musiceerden. Iljj was eon groot muziekliefhebber en bezat een goed geoefende stom. Do groote vleugel was geopend, een muziekboek stond opengeslagen op den lessenaar; het was 't liofdos-duet tusschen Werner en Margaretha uit do „liuuapoter." Zjj had het ook dikwijl» met hem gezongen. wat was dat al lang geledenI llaar stem wasechter spoedig te zwak geworden on do dokter had hoor ten slotte liet zingen geheel verboden. Langzaam, schuw als een indringster sloop zij vorder naar do tuinkamer. Tweo stoelen stonden tegen over elkaar aan do tafeleen strooien meisjeshood mot lange, witte veer on een jaohtpot lugen eensgezind naast elkaar op den schoorsteenman tel do jonge vrouw zag dit alles dadelijk. Een glazen deur leidde naar hot terras. Buiten klonken stommon, nu en dan afgebroken door het gerammel van porselein of een vroolijk ge- golaoh. De jonge vrouw wankeldezjj moest tegen de deur leunen om niet te vallen. («S'foi volgdt.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1