Hot Bestuur der Geldersche Harddraverij on Renvereoniging mocht uit Het Loo het Verblijdend bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin en H.M. de Koningin-Regentes de wedrennen, die vanwege die vereeniging op 24 Augustus a. s. te Arnhem gehouden zullen ■f worden, met Hare hooge tegenwoordigheid zullen vereeren. Volgens de Arnh. Courant is het niet on waarschijnlijk, dat Hare Majesteiten dien dag tevens een officieel bezoek aan Arnhem zullen brengen. In de politieke kringen te 's-Gravenhage wordt het bericht uit Indië als zou de gou- verneur-genei-aal op verzoek der Regeering, nog een jaar het bestuur der kolonie blijven voeren, betwijfeld; men verzekert integen deel, dat de heer Pijnacker Hordijk blijft volharden bij zijn wensch, om nog dit jaar zijn bestuurstaak neer te leggen. De Nederlandsche journalistenkring hield Zondag 9 Juli, te Amsterdam, in een der lokalen van Krasnapolsky, zijn jaarlijksche algemeene vergadering. Ëij afwezigheid van den voorzitter mr. A. Polak, werd de flink 'v bezochte vergadering geleid door dr. P. J. F. Vermeulen. Uit de verslagen van Secre taris en Penningmeester bleek, bij een steeds toenemend ledental, de bloeiende staat van den kring. In de vergadering werd o. a. ter sprake gebracht de meer en meer in zwang komende gewoonte om verslaggevers, op grond van de door hen geleverde verslagen van het nrokene in vergaderingen, als getuigen agvaarden. Noodig werd geoordeeld de aandacht te vestigen op de ernstige be- zwaren aan een dei-gelijk stelsel voor de ge- dagvaarden verbonden, en de wensch werd uitgesproken, dat door een regeling, van justitiewege zelve, de rechterlijke macht in staat, worde gesteld, zich in deze van de hulp dei- verslaggevers zooveel mogelijk los te maken. Een tweede punt op de agenda betrof de gebleken noodzakelijkheid om voor bijeen komsten, waarvan verslagen in de couranten wensehelijk zijn te achten met het oog op het daarin gesprokene, een regeling te treilen, die voor den journalist de mogelijkheid schept, om op een aan zijn ambt passende wijze zijn taak uit te oefenen en tevens het vaak overwegend bezwaar opheft plaatsen beschikbaar te stellen voor de verslaggevers van alle zich aanmeldende bladen. Aan het bestuur van den kring werd opged-agen zijn tusscheukomst te verleenen, om in deze te geraken tot een betere regeling, dan tot heden gevolgd kon worden. Naar aanleiding van een mededeeling dat aan het Departement van Justitie de meening bestaat, dat de wijze waarop thans schier alle dagen weekbladen zich het auteursrecht voor den inhoud van hun blad verzekeren, geen waarborg oplevert dat die rechter» vol- doende verzekerd zijn, verklaarde het Bestuur zich bereid deze zaak in overweging te nemen. Tol bestuursleden van den kring werden herkozen (ie aftredende leden dr. Vermeulen en Gerard Keller. Na afloop der vergadering werd dooreen veertigtal leden van der» Kring deelgenomen aan een gemcenschappelijken maaltijd in het Hotel Orange teZandvoort. Hoofdredacteurs, redacteurs'en verslaggevers van bladen van de meest uiteenloopende richting zaten er broederlijk bijeen, vereenigd gelijk dr. Vermeulen het, uitdrukte in zijn heildronk op Koningin Wilhelmina door liefde tot het Vaderland en vereering voor ons Vor stenhuis. Aangaande den op te richten hond van post en telègraaf-directeuren vernemen wij, dat reeds een veertigtal directeuren van beide dienstvakken tot de oprichting hun mede werking hebben toegezegd. De eerste ver gadering zal 16 of 23 dezer te Utrecht wor den gehouden. Namens den heer Van 'tLindenhout te Neerbosch, is door mr. E. Korthals Altes Zaterdag jl. bij den Officier van Justitie een aanklacht wegens laster ingediend tegen den heer G. van Deth. De weleerw. lieer A. J. M. Pieck, pastoor te Hoogland hoopt 10 Augustus a.s. zijn 40 jarig priesterschap te mogen herdenken. In den afstandsrit van Rotterdam naar Utrecht en terug, ruim 143 K. M., was Jaap Fden weder eerstaankomende in 4 u. 6 m. 26s.; de laatste der zes wielrenners die aan den tocht deelnamen reed 4 u. 57 m. 16 s., altijd nog heel knap. Zooalsmen weet, eischte de bi-and in de handschoenenwasschei-ij aan hetSpuiwater te Rotterdam drie slachtoffers, nl. den 72jarigen heer Du Moulin, diens 71 jarige echtgenoote en een dienstbode. De vrouw leefde nog onder de vei-schrikkeiykste pijnen tot Maandag-nacht, toen ook zij overleed. Dinsdagochtend .had de plechtige teraarde bestelling plaats op hel R.-K. kerkhof te OooswijK. De lange weg, dien de' stoet van het Ziekenhuis naar de begraafplaats te vol gen had, was zwart van menschen, die allen nog onder den diepen indruk van het gebeurde verkeerden. Men schrijft u»t Rozenuaal: »Het is niet mogelijk na te gaan hoeveel duizenden kilogrammen hooi en stroo uit Nederland dagelijks naar België en Frankrijk worden verzonden. Indien men het aantal spoorwagens hier dag aan dag ziet, is het voor een leek onbegrijpelijk dat de hooioogst ook in ons land dit jaar zoo gering is. Ook de uitvoer van turfstrooisel is verbazend groot." Eu dat waar hier te lande zóo geklaagd wordt over gebrek aan hooi en stroo en waar omliggende Rijken den uitvoer reeds lang verboden 1 Te Loosdrecht zijn Maandag de eerste rijpe appelen geplukt ruim een maand vroe ger dan in andere jaren. De bijenmarkten, de eenige welke nog in Europa gehouden worden, zijn Dondei-dag in Geldersen Veenendaal weder aangevangen Het aangevoerde werd dadelijk tegen f2.75 per stok verkocht. Door den kleinen oogst van hooi en klaver daartoe gedreven, terwijl tevens in de wei landen het vee zeer weinig voedsel kan vin den, maaien in de Over-Betuwe verscheidene landbouwers thans reeds hun nog niet rijpe tarwe af ten einde deze aan het vee in de weiden bij te voei-en. En dat in de maand Juli. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de ingezetenen, dat door eenige bataljons infanterie op de terreinen der Legerplaats bij Zeist van 18 Juli tot 11 Augustus aanstaande schietoefeningen op groote afstanden zullen worden gehouden, zoowel bij dag als bij nacht, waarbij met scherjte patronen wordt gevuurd, in de richting van ongeveer Noordwest naar on geveer Zuidoost, en dat het terrein zuidelijk en oostelijk van de legerplaats gelegen, gedurende genoemd tijdperk onveilig is. Het voormeld terrein zal omgeven zijn door palen, waaraan een rood vlagje, en wit bord, waarop met zwarte letters het woord „onveilig," geplaatst op de toegangswegen, op onderlingen afstand van 1000 Meters. Amersfoort, den 13. Juli 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINOK. STADSNIEUWS. Maandagochtend is ten Raadhuize door Burgemeester en Wethouders, in het open- baai-, bij enkele inschrijving, verpacht bet jachtreent op de bosch- en heidegronden, bestemd tot schiet- en oefeningsterrein van het garnizoen, uitmakende een gedeelte van den Leusderberg en toebehoorende aan de gemeente Amersfoort, over een uitgestrekt heid van ongeveer 873 hectaren, voor den tijd van drie jachtseizoenen, en wel over 1893/94. 1894/95 en 1895/96. Eenig inschrijver was de heer G. I. Eder- veen, arts te Zeist, die voor f45 per seizoen pachter is geworden. Zondag is hier in den ouderdom van 92 jaar overleden de oud-strijder uit den Bel gischen veldtocht Christiaan Boeten, gerech tigd tot het dragen van het Metalen Kruis De le luitenant A. F. K. Graswinckel wordt 1 Octobei- van zijn detacheering bij liet 3e regiment huzaren te 's Gravenhage ontheven en weder ingedeeld bij het 5e regiment in- infanterie hier in garnizoen. De bij bet 5e regiment infanterie benoemde le luitenant J. Doré, van het 3e regiment te Middelburg, is bestemd voor de bataljons hier in garnizoen. De 2e luitenant J. P. M. Soer, van het 5e regiment infanterie hier, is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 6e regiment, te Geer- truidenberg. Aan den sergeant-onderwijzer J. Kuijntjes van het 5e i-egirr.ent infanterie werd gisteren op de gebruikelijke wijze uitgereikt de bron zen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst. Gisterochtend kwam het bevel voor het le en het 4e bataljon van het 5e regiment in fanterie om te mobiliseeren. Na een korte inspectie door den Regiments commandant rukte de troep om half twee uit, alles present, ook werkbazen en canti- nières, in volledige marschtenue, de officieren met ransel, de sabeldragenden met revolver. Na een wandeling door de stad, de muziek aan 't hool'd, keerde de troep omstreeks half drie in de Kazerne terug. De batterijen veld-artillerie, hier in gar nizoen, vertrekken Zaterdag naar de Leger plaats bij Oldebroek, waai- zij tot 29 Juli zullen vertoeven. Uitslag van het op 10 en 11 Juli gehouden toelatings examen tot het Gymnasium. Toe gelaten tot kl. I onvoorwaardelijk: H. W. L. de Beaufort, J. H. II. de Beaufort, W. E. J. Berg, W. Copper, E. E. G. Joakim, C. V. Gerritsen, T. C. van der Heijden, A. J. Hoek, I J. J. van Leeuwen, J. C. F. Scheffer, en K. P. Vlaanderen; voorwaardelijkJ. Prijda en J. W. van üar Wal; afgewezen Toegelaten tot kl. II, onvooj waardelijkJ. M. van Beijma; afgewezen 2. Onze stadgenoote mej. B. Rauh is benoemd tot onderwijzeres te Beemster. Hedenavond vergadert het Nut. Aan de orde is, behalve de Rekening en Verant woording en het verslag van den afgevaar digde ter Algemeene vergadering, de benoe ming van een bestuurslid in plaats van mr. J. Heyligers, die om gezondheid ederien be dankte. Programma van het Concert op Zondag 16 Juli, 's avonds te half acht, te geven op het ten-as der Sociëteit Amicitia door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie. 1. Hochzeitsmarsch, Mendelssohn; 2. Vor spiel zur Oper »Die sieber. Raben," Rhein- berger; 3. «Geschichten aus dem Wiener Wald," Walzer, Joh. Strauss; 4. Fantaisie de l'opéra »Ernanie." 5. Festival Ouverture, Leutner; 6 «Wilhelm's Krönung," Caprice héroique, De Kontsky; 7. a Abendlied, Rob. Schumann; b Egyptischer Marsch, Joh. Strauss; 8. Grande fantaisie de l'opéra »La fille du régiment" de Donizetti, Fr. Blumenlritt. Dinsdagochtend had, in de Kapel van het Seminarium der oud-bisschoppelijke klerezie, de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats, in tegen woordigheid van den aartsbisschop, den bis schop van Haarlem, vele geestelijken en be langstellenden. De plechtigheid werd met gebed geopend, waarna een der kweekelingen een welkomst groet uitsprak. Vervolgens bracht de heer Enderleop het fraaie orgel een Praeludium en Fuga van Mendelssohn ten gehoore en later het Adagio van Beethoven. Door de kweekelingen werd gezongen Opferlied en die Ehre Gottes aus der Nalur. Vervolgens hield een der oudste leerlingen een rede over Chateaubriand, welke met aandacht gevolgd werd en grooten bijval verwierf. Hierna werden de prijzen uitgedeeld, gelijk we reeds meldden geschonken door pastoor G. C. van Schaik te Hilversum. Na de prijsuitdeeling werd de dank der leerlingen door een hunner in welgekozen woorden gebracht, niet alleen voor de keurige boekgeschenken maar ook aan de belang stellenden voor hun aanwezigheid en aan den heer Enderie voor zijn fraai orgelspel. De jongelieden zongen nog Abendlied en Wilhelmus (naar de zetting van Valerius) waarna de hoogst eigenaardige plechtigheid met gebed werd gesloten. Aan het verslag over 1892 der Vereeniging «De Blijmaar in Woord en Werk," ontleenen wij het volgende, aangaande de redding van verwaarloosden en gevallenen: »Dil werk breidde zich in het afgeloopen jaar weder uit. Er werden toch in 1892 in het gebouw Volksheil opgenomen 21 meisjes, dat is éen meer dan in de vorige vier jaren s«vmen. Vier van deze een en twintig waren verwaarloosde kinderen. Van deze meisjes werden er 12 in diensten geplaatst, zoo te Amersfoort als elders. Eén vertrok met haar kind naar een andere inrichting6 verlieten ons om haar eigen wegen te gaan; éen moesten wij wegzenden wegens ziekte, éen andere wegens wangedrag. Van deze beiden werd de eerste, na een langdurig verblijf in een gasthuis, als dienstbode geplaatst, terwijl de laatste in een kerkelijk gesticht werd opgenomen. »In de laatste vijf jaren hebben wij in het geheel opgenomen 48 meisjes. Van deze zijn twee gehuwd, terwijl er éen op het punt staat in het huwelijk te treden; twee keerden tot haar ouders terug; een en twintig meis jes zijn thans in diensten of andere betrek kingen; drie bevinden zich in verschillende gestichten; drie andere zijn, na eerst weder op verkeerde wegen te zijn geraakt, thans gehuwd en op een fabriek werkzaam; van vier weten wij bepaaldelijk, dat zij tot een leven van zondeen ellende zijn teruggekeerd, terwijl wij er twaalf of moesten wegzenden, óf na haar vertrek geheel uit het oog ver loren." Gemengd Nieuws. Geeft toch niet aan bedelaars. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage stonden verleden week 25 bedelaars terecht. Een hunner had bij zijn arrestatie een som van f90 bij zich, terwijl een ander in het bezit werd bevonden van een spaarbank boekje ten bedrage van f700! Uit een Haagsch blad: «Een koetsier te dezer stede (hoe accuraat) die eenige Delftsche let wel, Delflschel) studenten huiswaarts bracht, had in begin dezer Residentie de onvoorzichtigheid in volle vaart dwars over de gevaarlijke tram rails bij de Kolkbrug te rijden en viel daar door van den bok van zijn voertuig (tvaar- van anders?) niet het treurig gevolg dat zijn hoofd opeen steenen paal terechtkwam, en in tweeën spleet (een flmlcen val); hij werd naar het gasthuis gebracht. Zijn toe stand is lang niet buiten gevaar" (hoe is 'l mogelijk). «Meneer ik heb 'n berichieEn een kleuter van een jaar of vijftien vertelt aan een der redacteuren van de Amsterdamsche Courant hoe een melkboer een kind heeft overreden. «En de dokter zei, meneer, het kind was hoogst bedenkelijk, en het mos direk naar 't gasthuis." «Wie was die dokter »Jao, meneer, dat weet ik niet, het was een dokter die in 'twaoter geweest was." «In 't water 7" «Ja, hij hail gebaod hij droeg eon hand doek over zijn arm en het water liep er uit..,." Dan gaat de knaap voort met de schildering van het ongeluk, van het overrijden van het kind door oen «waoter- en melkboer." Wan neer hij uitgepraat is, draait hij zijn sigaar, die hij tot nog toe achter zijn rug wegge moffeld heeft, zenuwachtig tusschen zijn vin gers, die steeds in den rouw zijn, wacht een poosje en begint haperend, ofschoon hij anders uitstekend zijn woordje weet te doen «Me....neer nou heb ik nog een berichie Heb ik geen mooi pak an meneer «Ja, het schijnt Zondag voor jou te wezen." «Dat is 'took, meneer. Moar dat is'thum niet, meneer. Het is nou net twee en een half jaor flat ik berichies gebracht heb en... daor heb ik nou dat pak veur gekoch. Ik had zes gulden van uwes, twee gulden van een andere krant en nog eens een paor kwartjes en dubbeltjes van een paor kleine blaodjes en zoo heb ik een pak opgespaoi-d. Is flat geen goed berichie, meneer?" vraagt de schalk lachend. «Nou meneer is t niet mooi herhaalt hij, wanneer hij niet onmiddellijk antwoord krijgt. «Jongen" is het antwoord «dat is het mooiste berichtje, dat je gedurende die twee en een half jaar hebt aangebracht. Jij bent een flinke vent het zal in de courant «Doet uwes het hcusch?" «Ja Zooals geschiedt bij dezen. Een jongen, ilie twee en een half jaar spaart om een nieuw pak kleeren te koopen, verdient een eervolle vermelding, evengoed als zijn betrouwbaarheid die verdient. Want zijn vraag «Heb ik uwes ooit een valsch berichie ge bracht?" is nog nooit bevestigend beantwoord behoeven te worden. De algemeene vergadering der Duitsche Journalisten is Zaterdag te Miinchen geopend door den beschermheer der vereeniging, prins Ludwig van Beieren, die een warme hulde aan de pers bracht en wees op de hooge nationale beteekenis der eerlijke, zich zelf respeoteerende journalistiek, en het groote nut dat. zij kan stichten door de pu blieke opinie in het rechte spoor te leiden. De vorst zond een gift van 5000 mark ten bate van het pensioenfonds der vereeniging. Een treffend bericht uit Passy. Guy de Maupassant is in het gesticht van dr. Blanche overleden. Zoo is over het duister, waarin de ongelukkige schrijver nauwelijks meer leefde, de diepere nacht gedaald. Misschien moeten wij dit rasse einde toch een geluk kige uitkomst noemen; zijn krankzinnigheid heette ongeneeslijk. Maar welk tragisch slot aan dit leven van den genialen schrijver 1 Hij is nog geen 43 jaar geworden; den 5den Augustus 1850 werd hij op het kasteel Moremesnil geboren. Hij is Zaterdagmiddag op Montparnasse begraven. De kist was met kransen bedekt. Onder de vele belangstellenden waren Alexandre Dumas, Henri Meilhac, Zola en Edmond de Goncourt. Een predikant uit Virginia die door de Iandbou wafdeeling der tentoonstelling te Chi cago wandelde, bleef plotseling staan voor een groep flesschen whisky uit Dubin en sloeg er een menigte met zijn dikken stok aan stukken. Hij werd in hechtenis genomen en schreef later een uitvoerige verantwoording, waarin hij verklaarde «op last van Jehovah" gehandeld te hebben. Onder de tallooze vraagstukken, die de psychologie tracht op te lossen, is een van ae merkwaardigste en moeilijkste die van het instinct dat sommige dieren er toe drijft zich te houden alsof ze dood zijn, hetzij met het doel om zich te verdedigen of aan te vallen. De vossen, door hun slimheid bekend, zijn uitstekend geschikt om te bestudeeren; het aantal gevallen waarin zij zich dood houden, is zóo groot dat aan de echtheid niet meer getwijfeld kan worden. Hieronder volgen eenige staaltjes. Te Auzaza in New-York drong een vos een kippenhok binnen door een zeer nauwe opening. Hij deed zich zeer te goed en ont dekte dat zijn lichaamsomvang zoo toegeno men was, dat de opening te klein bleek te zijn. Den volgenden dag trad de eigenaar het hok hirmen en vorm den vos op den grond liggen. Hem dood wanende, nam hij

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2