Donderdag 20 No. 4268. 37e Jaargang. Het Nut. Een geheim Huwelijk. Binnenland Uitgave t FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donder dag namiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post 4.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel lo Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers lij Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. ÏO Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortsehe Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. ff KENNISGEVINGEN. Dk BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag, den 21 Juli aanstaande, des namiddags te half twee. Amjcksfoort, den IS. Juli 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SOIUMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-IIolland en Utrecht executoor verklaard kohier van het PATENTRECHT over het dienst jaar 1893,94 aan den Ontvanger van 's rijks di recte belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wicn ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij do wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 19 Juli 1893. Dc Burgemeester voornoemd. F. D. SCHIMMELPENNING. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van vijf leden voor den Gemeenteraad in afschrift ar.u het Raadhuis zijn aangeplakt en gedureude veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle .werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 19. Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. I). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het moge eenigszius vreemd schijnen, dat in het begin der Hondsdagen een enkel woord ovu het Nut geschreven wordt, doch de aanleiding daartoe ligt voor de hand. In de jongste vergadering toch van het Departement „Amersfoort" is besloten, Feuilleton. Naar het Engolsch door S 2). Mijn huisjuffrouw bracht, mij mijn kop thee, legde mijn kleeren uit en liet mij toen alleen. Zij had er niet het minste idee van, dat ik mij zou gaan kleeden voor miin bruiloft. Zij dacht, dat ik voor een paar (lagen uit de stad ging. Dat was alles wat ik haar verteld had. Ik kleedde mij dien morgen met buitengewone zorg, ofschoon ik gevoelde, dat het tijd verspillen was. Met zulk mistig weer zou ik in een jachtvest en met lange slobkousen naar bet altaar par don naar het bureau van den Burgelijken stand hebben kunnen gaan, en niemand zou het hebben opgemerkt. Ik ben geen jongmenseh, maar ik geloot, zon der vrees voor overdrijving, dat ik mij zelf mag beschrijven als een man van middelbaren leeftijd. Kr was volstrekt niets van het romantische der jeugd in mijn ophanden zijnd huwelijk. liet was geen huwelijk uit liefdé. Als ik nu op de gebeurtenissen van dien gedenkwaardigen dag terugzie, vraag ik mijzelf af, hoe ik ooit toe gekomen ben Mathilde Grinhain te vragen, mijn vrouw te worden. Zij was ecu jonge vrouw van een goed uiterlijk en met verrukkelijke ;n, maar zij was een weduwe en zij had dezen winter slechts drie lezingen te houden en het zou kunnen wezen dat deze maatregel niet aller instemming wegdraagt. Voor velen is „het Nut" niet anders dan het genootschap waarin ze, voor een paar gulden per jaar, eenige malen 's win ters met zooveel personen ze maar willen, een lezing kunnen bijwonen; slechts zeer weinigen beselfen, dat juist die lezingen, die veel geld kosten, het doel van de Maatschappij niet, of althans weinig helpen bevorderen. De gewone vergaderingen, die hier in den regel door nog geen tiental leden bezocht worden, bewijzen te zeer, hoe weinig men in 't algemeen doordrongen is van het nut, dat de Maatschappij, nog ruim honderd jaren na haar stichting, aanbrengt. Men weet over 't algemeen niet, dat bij het departement „Amersfoort" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de volgende instellingen belmoren: een Volksbibliotheek een Spaarbank eer. Hulpbank een Ziekenfonds een School voor handarbeid, een Bewaarschool instellingen, die alle zeer ten nutte van het algemec.; werken, aan welke menigeen van de minder bedeelden veel verplicht is en die ten volle den steun verdienen van elk, die niet uit godsdien stige overtuiging gekant is tegen de werking van de Maatschappij De Volksbibliotheek verschaft nuttige lectuur eu zeer velen maken er dan ook een geregeld en trouw gebruik van. Voor slechts éen cent per week, kan men zich daar een goed boek verschaffen. Van goede boekeu gesproken: zoo lieel velen zijn er, die zoogenaamd uitgelezen boeken wegwerpen. Ze zouden zulk eeu nuttig werk verrhhten door die „stof nesten" af te staan aan de Voksbiblio- tkeek, waar ze een weinig worden opge- kuap, en veel uut doen. Ons volk leest graag. Wat de S p a a r b a n k is of de H u 1 p- b a n k zal menigeen vertellen, die daar zjjn geld liet bewaren voor dagen van geringer verdienste, of die er een kleine mij verteld, dat ze een droevig verleden had. Ik heb nooit een bijzondere neiging voor we duwen en altijd een afschuw van droevige ver ledens gehad. En toch vroeg ik Mathilde ten huwelijk. Ik zul u zeggen, hoe dat kwam. of liever, hoe ik denk, dat het gekomen is, omdat ik, zelfs toen ik voor het bureau van den Burgelijken stand in den mist naar mijn aanstaande vrouw stond uit te kijken, die als naar gewoonte erg Iaat was, mij niet kon herinneren, hoe alles aange komen was. Alles wat ik mij nauwkeurig kan herinueren, is, dat Mathilde op een avond, na een gesprek onder een parapluie, plotseling op den hoek eener straat tot mij zeide: Laten we heel in stilte trouwen cn hot huwe lijk op vandaag over veertien dagen vaststellen.'' Ik geloof thans niet, dat ik haar werkelijk heb gevraagd. Ik heb zoo'n herinnering, dat ik haar alleen maar gevraagd heb, ot zij dien avond met mij naar de Komedie wilde gaan,, en toen had zij dat geantwoord. Mathilde was altijd een weinig doof. Ik ben beschroomd van aard, vooral tegenover dames. Ik heb nooil den zedelijken moed gehad, een dame te zeggen, dat zij een vergissing had begaan of dat ik het zoo niet gemeend had. Ik stamelde „zeker!" en maak de noodige schikkingen hij den Burgelijken stand. Ik ontmoette Mathilde Grinham de eerste maal in de leeszaal van het British Museum. Zij was een schrijfster. Ik was schrijver. Onze toevallige kennismaking werd hernieuwd ineen melkinrichting bij mij in de buurt. Daar kwa men wij geregeld eiken middag thee drinken. som tegen zeer matige rente leende toen de verdiensten tijdelijk hadden opgehou den. Hoevelen door de Spaarbank uit de handen van woekeraars gebleven zijn, is niet te schatten. De onlangs gehouden tentoonstelling, van de zoogenaamde Huisvlijtsehool heeft genoeg doen zien waarin het O n d e r w ij s in handenarbeid bestaat. Bij die gelegen heid wezen we op het nut dier instelling en de ingezetenen hebben zich niet onbe tuigd gelaten en ue school flink gesteund. De Bewaarschool eindelijk, meer bekend als Fröbelschool, is eveneens te zeer bekend dan dat we over haar in den breede behoeven uit te weiden. Ook zij verdient steun, in ruime mate er wordt uitstekend onderwijs gegeven en niet overdreven is de verklaring, dat de school hier ter stede „door haar heer lijken tuin een model-inrichting genoemd mag worden." Als men dit alles eens bedenkt en zich afvraagt hoe, door een jaarlijksche con tributie van slechts vijf gulden, men inderdaad nut sticht ten behoeve van het algemeen, zou men dan werkelijk kunnen morren tegen het besluit waarbij het aantal lezingen met éen verminderd is 1 Zou men in gemoede kunnen*volhar den bij zijn besluit om „dan maar te bedankeu als men nagaat, dat het aantal lezingen werd ingekrompen om het geld daarvan te kunnen besteden voor Fröbelschool en Bibliotheek? Neeu immers; men zal integeudeel dezen en genen aansporen, lid te worden van het Nut; men zal het eigenlijk doel der Maatschappij helpen bevorderen en inzien, dat de lezingen bijzaak, de in stellingen hoofdzaak zijn. Zoo zij het. Bij Koninklijk besluit van 15 Juli is aan mr. C. Pijnacker Hordijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Gouverneur-Ge neraal van Nederlandse Iï-lndië, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen, eu met bepaling dat voormeld eervol ontslag gere kend zal worden in te gaan met d«n dag, waarop hij de functiën van Gouvé rneur- Generaal aan zijnen opvolger zal iiebben overgegevenen is benoemd tot Gouvi -meur- Generaal van Neder la nd sch-I nd ië jhr C. H. A. van der Wijck, oud vice-president "an den Raad van Nederlandsch-Indië, met birpaling, dat hij als Gouverneur Generaal optreedt den dag, waarop hij te Batavia zal aankrmen. In den oproepingsbrief aan de leóen van de Tweede Kamer, voor de vergadering op Dinsdag 25 Juli vm. te elf uur, woi-dt ver meld, dat alsdan aan de orde zijn de wets ontwerpen tot regeling van het K iesrecht en, bij den aanvang der vergade)ing, de trekking der afdeelingen. Omtrent de behandeling der Kieswet in de Tweede Kamer schrijft de Haagsche corres pondent van de Groninger Courant Op éen punt schijnt men nog volkomen in het onzekere te vevkeeren, n.l. ten opzichte van het standpunt, door de Regeer ing in te nemen tegenover de zeer zeker te ve - wachten ingrijpende amendementen. Volgens sommi gen zou de heer Tak niet bereid zijn tot eenige concessie en vastbesloten zi :h tegen over elk amendement van principle elcn aard schrap te zetten met de port ifeuile in de band. Anderen daarentegen beweren dat het zoo'n vaart niet loopen zal, ook door de wijze waarop bet debat vermoedelijk zil worden gevoerd. Men zou n.l. na een pnar weken van algemeen debat een voorst1 krijgen, j niet enkel van liberalen of anti -liberalen, tnaar van voor- en tegenstanders om alsdan I zeker reeds ingekomen amendementen van j groot gewicht ter line van nader onderzoek naar de afdeelingen te verzenden. Op die wijze zou men tegen half Augustus de be handeling staken en een nader schriftelijk overleg met de Regeering uitlokken, teneinde in 't begin der nieuwe zitting de discussie te hervatten en de quaestie tct een oplossing te brengen. Inderdaad zou iets cergelijks, misschien ter voorkoming van een «déraille ment", niet zoo verwerpelijk zijn. Doch ik deel u hier slechts mee wat er nu en dan in de politieke kringen uitlekt, n omdat ik nil toch eenmaal op dien weg ben, wil ik er wel bijvoegen, dat men reeds gevolgtrek kingen heeft gemaakt uit de gesprekken die bij de jongste samenkomst van onze Eerste Kamer zijn gevoerd; .gevolgtrekkingen die de Tweede Kamer nog te meer dienen te doen waken tegen de onveranderde aanne-. ming der ontwerpen-Tak, waarvoor zoo W. C. DIJKGRAAF, Horlogor. Langestraat 16. Dat is het begin geweest en het duurde net zoo lang, totdat wij op het bureau van den Burge lijken stand kwamen. Ik had alle schikkingen met de grootste voor zorg getroffen. Als het een inbraak had gegol den, zou ik niet voorzichtiger te werk hebben kunnen gaan. In éen opzicht had ik alles in mijn voordeel. De naam, waaronder ik schrijf en bij iedereen: bekend ben, is niet mijn eigenlijke naam. Ik heb mijn waren naam in geen twintig jaar gebruikt en behalve mijn intieme kennissen en dat zijn er maar weinig, terwijl ze boven dien in liet buitenland wonen weet niemand, dat ik een waren naam iiob, of liever dat ik een anderen naam heb dan dien, waaronder ik schrijf cn die bij de post bekend is. Ik ben zoozeer de gewoonte om mijn waren naam te gebruiken ontwend, dat het mij eerst toen ik een trouwacte op mijn gebruikelijken naam ging halen, in de gedachten kwam, dat dit niet heelemaal in orde was en wellicht tot ver warring aanleiding kon geven. Ik wreef mij in de handen van pleizicr. Zelfs de ambtenaar van den Burgelijken stand zou niet weten, wie ik was, en dit geval zou nooit overtroffen worden. In Thomas Grevillo Smith zou men nooit don man herkennen, die in in de letterkundige we reld bij zijn buren en bij zijn leveranciers bekend stönd onder den naam van Grevillo Itoyston. Ik liet alle noodige papieren op den naam Thomas Greville Smith zetten; maar ik vergat geheel en al aan Matilde mede te deelt n, dat zij in werkelijkheid mevrouw Smith zou worden hoewel zij natuurlijk, als mijn vrouw, voorde wereld mevrouw Greville Royston zou hieten. Wij zouden te elf uur getrouwd worden. Het bureau van den Burgelijken stand grensde aan het Werkhuis waarschijnlijk was hel in het zelfde gebouw. Dit was voor mij een groot ge mak bij het zoeken van getuigen. Mathilde had mij verteld, dat zo geen kennissen te Londen had, en ik had er de mij no liever niet bij, o mdat ik het niet noodig vond, dat zij er iets van wisten, en zoo kwam ik mot een der klerken overeen, dat hij zou zorgen, dat er een paar verpleegden uit het Werkhuis bij de hand zouden jyn, die elk vijf shilling voor hun moeite zouden ont vangen. Hij beloofde mij voor twee mannen te zullen zorgen, die een goed gebruik van 1 et geld zouden maken. Ik ben er niet heoleraaal zeker van, at het mij speet, dat het zoo mistig was, toen ik naar het Werkhuis ging, vooral daar Mathilde te laat kwam. Het weer was op mijn hand, dat g< voelde ik. Menschen, die in de buurt van een >ureau van den Burgelijken stand wonen, komen altijd tot dezelfde gevolgtrekking, als zij eei man zenuwachtig op den drempel zien staan en de straat inkijken. Dc straatjongens, plegtn den bruidegom dan op zijn gemak te brengei door verzekeringen als „de juffrouw komt «iet„zij heeft zich bedacht" en door aanmerkingen te maken op zijn voorkomen. Wordt vervol)'d).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1