i Maandag 31 Juli 1893. No. 4271. 37e Jaargang. Binnenland vaal AMEESFOORTSGEE COURANT. Uitgave A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels GO Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, otïicieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iU Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd. op reis gaan, de Amersfoortscbe Coürant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. II. M. de Koningin-Regentes heelt aan den Commissaris der Koningin in Utrecht verlof verleend om zich voor eenige weken naar Gelderland te begeven. Het verlof gaat morgen in. De toegezegde gedeeltelijke herziening van de Wet op lie* personeel is bij Financiën ter hand genomen. Niettegenstaande de tegenspraak van de Nieuwe Rotlerdunische Cl. blijven de ge ruchten omtrent, een toekomstige verwerping van de Kieswet aanhouden en reeds worden dc namen genoemd van deheeren Van Houten, Roëll en Roozeboom, die als Ministers zouden optreden, de laatste als Minister van oorlog. Het plan zou dan bestaan, om niet de Kamer te ontbinden, maar met een nieuw Ministerie allereerst weer de Legerwet op den voorgrond te schuiven. De nieuwe gouverneur-generaal van Ned.- Indië ihr. Van der Wijck zal 21 September e. k. te Genua aan boord van de Prins Hen drik gaan en de reis naar Batavia aanvaarden. Door den Commissaris der Koningin in Utrecht is een circulaire gericht tot de Burgemeesters in dat gewest betreffende de toepassing der Arbeidswet. Hierin wordt be toogd, dat daar waar een goed plaatselijk toezicht werd uitgeoefend, «Ie wet voor velen uitmuntend heeft gewerkt. Dit is echter, blijkens de opgedane ondervinding, volstrekt niet overal het geval geweest. Het toezicht wordt nog te veel uitsluitend aan onderge schikte beambten overgelaten. Om deze reden wordt het wenschelijk ge acht, er op aan te dringen, dat de hoogere gemeentelijke autoriteiten zich van tijd tot tijd zeil' .net deze inspectie belasten. Waar echter blijkt, dat werkgevers krachtig mede werken tot juiste uitvoering der wet, moeten Feuilleton. Naar hot Engelsch van Mark Twa Ij- Op mijn zeven-en-twintigste jaar was is klerk op een handelskantoor te San Francisco en bij zonder op dc hoogte van den effecten-handel. Ik stond alleen op de wereld en had niet3 om van te leven dan mijn verstand en mijn goeden naam; maar deze beide zetten mijn voet inden stijgbeugel. Des namiddags was ik vrü van kantoor en ik had dc gewoonte Zaterdags mijn vrijen tijd door te brengen met zeilen in de bnai. Eens op een dag waagde ik me te ver en dreef af naar zee. Tegen het vallen van den avond, toen ik de hoop op redding reeds had opgegeven, werd ik door een kleine brik die op weg was naar Londen, opgepikt, We hadden een lange en stormachtige reis en ze lieten me voor mijn overtocht werken als een gewoon matroos. Toen ik eindelijk te Londen aan wal stapte, waren mijn kleerenaan flarden en vuil en ik had niet meer dan 6en dollar op zak. Met dit geld kon ik het juist vier- en-twintig uur uithouden en de volgende vier- en-twintig uur liep ik zonder eten en zonder dak rond. Den volgenden ochtend omstreeks tien uur, slenterde ik moe en hongerig langs Portland Place, toen een kind, dat zich aan do hand van een deze bezoeken niet. te dikwijls worden her haald. In 1895 zal voor de eerste maal de gelegen heid geopend worden tot plaatsing op de Kon. Militaire Academie van ben, die de kennis in wis-, natuur- en letterkundige vakken bezitten, gevorderd bij het eindexamen Hoogere Burgerschool. Dit jaar zijn opengesteld voorden Artillerie- cursus te Delft 6, en voor de Militaire School te Haarlem 15 plaatsen. Zich aan te melden vóór 11 Augustns. Naar de Standaard verneemt, moet jhr. mr. A. von Daehne van Varick te 's-Graven- liage van de Roomsehe kerk teruggekeerd zijn tot de Duitsehe Evangelische, waartoe hij ook vroeger behoorde. Onder de in de Staatscourant van Vrijdag voorkomende toegekende pensioenen zijn er twee van f 17 (zegge zeventien gulden). De weduwe van een brievenbesteller en die van een hoofdonderwijzer zijn de bevoorrechten. Een vroeger bericht, dat een viertal ge vangenissen vol zijn, kan in dien zin worden aangevuld, dat op dit oogenblik alle gevan genissen (behalve die te Leeuwarden) geheel bezet zijn, terwijl er nog een achterstand van ongeveer 1000 vonnissen te executeeren valt. Men leide hieruit echter niet af, dat het tegenwoordig geslacht hoe langer zoo boozer wordt, zegt, Het Vaderland, daar de schuld voor eeu deel ligt aan gemeentelijke keuro- manie met de gevolgen van dien en aan overdreven dienstijver van ambtenaren van 't Openhaar Ministerie, waartegen de Minister onlangs een zoo gegronde waarschuwing in de wereld heeft gezonden. Het behoeft overigens wel geen betoog, dat de straf' voor allerlei nietigheden haar doel geheel en al mist, als zij wordt geëxe cuteerd, wanneer de «misdadiger" het feit reeds lang is vergeten. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't. Algemeen heeft zich tot de be sturen der departementen gewend om inlich tingen, mededeeling van plannen en wenschen in verband met de werkloosheid. Aanleiding daartoe is liet besluit der jongste algemeene vergadering, waarin aan het Hoofdbestuur werd opgedragen, om uit te lokken, aan te moedigen en te ondersteunen de bemoeiingen van departementen en anderen in ons land kindermeid liet voortslepen, een heerlijke groote peer minus éen hap in de goot smeet. Ik bleef natuurlijk stilstaan en keek met begeerige oogen naar den schat in den modder. Het water kwam me in den mond en mijn maag rammelde van begeerte. Maar iedere keer als ik wilde beproe ven de peer op te rapen, bemerkte een der voorbij gangers het en dan richtte ik me natuurlijk weer op en keek onverschillig en alsof ik in de verste verte niet aan die peer dacht. Dat gebeurde zoo eenige keeren achter elkaar en ik kon de peer maar niet oprapen. Dit maakte me wanhopend en mijn honger zou juist over mijn schaamte gevoel zegevieren. Ik maakte me gereed de peer te grijpen, toen een venster achter me werd op geschoven en een heer me daaruit toeriep Kom u als 't u blieft even binnen. Ik kwam binnen door een prachtige gang en werd in een deftig vertrek gelaten, waar twee eenigszins bejaarde heeren zaten. Ze zouden den knecht de kamer uit en boden me een stoel aan. Ze hadden juist ontbeten en het gezicht op de restjes, die op tafel stonden, werd me bijna te machtig. Ik kon mijn hersens haast niet bij el kaar houden in tegenwoordigheid van dat eten, maar aangezien ze mij niet vroegen toe te tasten, moest ik zorgen, dat ik me kalm hield. Nu was daar eenigen tijd te voren iets voorge vallen, dat ik zelf eerst heel wat dagen later ver nam, maar ik zal het u maar vast vertellen. De bei de broeders hadden een paar dagen te voren een versehil van meening genad en ze waren geëin digd met er beiden in toe te stemmen, dut het geschil door de uitkomst van een weddenschap zou worden beslecht, zooals dat in Engeland gebruikelijk is. ter bestrijding van de werkloosheid en haar nadeelen, en waarvoor een post van 3000 op de begroeting is gebracht. Het Hoofdbe stuur stelt daartoe een 15-tal vragen, na welker beantwoording nader zal worden over wogen, wat verder kan gedaan worden om uitvoering te geven aan het besluit der al gemeene vergadering. Sedert de commissie van onderzoek over de zaken te Neerbosch zich geconstitueerd heeft en bekend heeft gemaakt, dat zij met ernst haar taak zou opvatten en over 3 maanden een rapport daarover hoopte in te dienen en te puhliceeren. meende de pers, dat nu een algemeen zwijgen moest in acht worden genomen, om de commissie niet te bemoeilijken, en sloot zij dus haar kolommen voor alle polemiek aangaande Neerbosch. Bijna ieder weldenkende keurde dat besluit van de pers goed. Van de commissie zou men de eerste drie maanden niets hooren; het gerechtelijk onderzoek bleef natuurlijk ge heim en ïiet gansche publiek, vertegenwoor digd door de pers, zweeg ook. Maar Van 't Lindenhout schijnt daarom trent een ander gevoelen te zijn toegedaan. Zoo verscheen Het Oosten van 19 en 26 Juli, waarvan vroeger 4000, thans ter wille van Van 't Lindenhout 40 000 exemplaren worden gedrukt. Bij duizenden wordt het gratis door het gansche land verspreid en boven het hoofdartikel wordt met vette lettere ieder uitgenoodigd zooveel exemplaren als mogelijk er van aan te vragen en te versprei den; liet zal allen gratis worden toegezonden. Vroeger kon men dat blaadje haast niet machtig worden, als men er niet op geabon neerd wasnu wordt er geen geld gespaard om het kosteloos te •erepreiden bij 30 en 40 duizend exemplaren. En dan de inhoud Waarlijk, men moest Van 't Lindenhout tijdens het onderzoek het zwijgen opleggen. De heer A. C. Wertheitn heeft bedankt voor de uitnoodiging om zitting te nemen in de enquête-commissie in zake Neerbosch. Uit den Bond van Ned. Onderwijzers heeft zich een commissie gevormd, met het doel orn, in afwachting van den tijd, waarop de onderwijzers in het Rijkspensioenfonds zullen worden opgenomen, een tijdelijk fonds te stichten, waaruit aan weduwen en weezen een uitkeering van i instens f500 wordt ver zekerd. Secretaris is de heer J. G. van de Vijver te 's-Gravenhage. W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. Men zal zich herinneren, dat de Engelsche Bank eens twee biljetten ieder van een millioen pond sterling heeft uitgegeven, die gebruikt moesten worden bij een transactie met een der naburige Staten. Om de eene of andere reden werd slechts een van die biljetten gebruikt en later waardeloos gemaakt; het andere ligt nog in de onderaardsche bewaarplaatsen van de Bank. Nu hadden de beide broeders, toen ze over dit biljet spraken, zich verdiept in de vraag: wat wel het lot van een eerlijk en ontwikkeld vreem deling zou zijn, die, zonder vriend of kennis, op eens midden in Londen neergezet, niets anders bezat dan dat biljet van een millioen pond, zonder dat hij kon aantoonen hoe hij in het bezit er van was gekomen. De een zei, dat hij van honger zou sterven, de andere zei, dat hij dacht van niet. De eerste zei, dat hij het bij geen bank of waar ook ter wisseling kon aan bieden, zonder op de plaats zelve gevangen genomen te worden. En zoo twistten ze voort tot dc ander zei dat hij om twintigduizend pond wedde, dat de man nog dertig dagen zou leven, hoe ook, op dat millioen, en dat hij eveneons uit de gevangenis zou blij ven. De eerste naui het aan, do andere ging naar de Bank om het biljet te verkoopen. Toen dicteerde hij een brief, die door een van zijn klerken in fraai rand schrift werd gekopieerd en daarna gingen de twee broers den heelen dag voor het raam zitten om uit te zien naar een geschikt persoon, aan Morgen, Dinsdag, zal te Amsterdam het 50-jarig bestaan der Broederschap van Nota rissen, (er gelegenheid van de alsdan te houden algemeene vergadering, feestelijk herdacht worden. Aan een particulier schrijven uit Berlijn ontleend de Zutfcnsche Ct. de mededeeling, dat weldra het verbod van invoer van vee in Duitschland in zoover gewijzigd zal worden, dat lbkvee uit Nederland voor land bouw-ver- eenigingen in Duitschland onder bepaalde voorwaarden wordt toegelaten. Vrijdagmiddag kwam er aan het Zollamt Suderwicn bericht, dat de invoer vaD fokvee uit Holland in Pruisen geoorloofd is, doch alleen voor landbonwere. De heer W. F. Robinson, Britscb Consul te Amsterdam, schrijft aan de Engelsche bladen het volgende: «Ondanks de waarschuwingen, die ik her haaldelijk tot Engelsche kooplieden en fabri kanten gericht heb, betreffende het groote aantal zwendelfirma's die deze stad verpesten, spijt het mij te moeten zeggen, dat het kwaad blijkbaar onverminderd voortwoekert, te oor- deelen naar de brieven, die ik voortdurend van Engelsche lirma's ontvang, die of be drogen werden, of voorzichtiger, om inlich tingen schreven, voordat zij de orders van deze luidjes uitvoerden. Wanneer ik zeg, dat ik op mijn zwarte lijst in Amsterdam alleen ■120 namen heb, is het duidelijk, hoe uitge breid en hoe winstgevend deze schandelijke praktijken zijn." De volgende advertentie stond in De Veen- bode, een blad. dat te Musselkanaal uitkamt: «Jongelieden van Stadskanaal en aangren zende monden worden verzocht a.s. Zater dagavond 8 uur te vergaderen in het loge ment van H. Altona, om een bond op te richten, waarbij men zich verbindt vóór zijn 50ste jaar niet in het huwelijk te treden. Het voorloopig bestuur: H. Groeneveld, H. Smalbill." De Arnh. Ct. zegt daarvan: Eerst wanneer men het leven nagenoeg achter den rug heeft, zou men de zorg en oppassing van een vrouw inroepen, want heel veel andere zou toch zulk een huwelijk niet wezen. Zulk een vereeniging intusschen past in een tijd, waarin jeugdige, krachtige mannen zich door hun aanstaande vrouwen laten voorttrekken in plaats van haar hun arm tot steun aan te bieden. wien ze het geven konden. Ze zagen neel wat eerlijke gezichten voorby komen, die er niet verstandig genoeg uitzagen, en heel wat die er verstandig uitzagen, maar weer niet eerlijk genoeg. Dan waren er die de beide eigenschappen hadden, maar die weer niet arm genoeg waren, of die, als ze ook aan dat vereischte voldeden, geen vreemdelingen waren. Altijd ontbrak er iets aan, tot ik voorbij kwam. Ze vonden dat ik hun man was en kozen me eenparig; en zoo was ik nu binnen en hoopte de reden te vernemen, waarom ik binnen ge roepen was. Ze begonnen met me allerlei dingen over mezelf te vragen, en weldra had ik hun mijn geheele levensgeschiedenis verteld. Ten slotte deelden zij mij mede, dat al die gegevens hen.overtuigden, dat ik aan het door hen gestelde doer zou kunnen beantwoorden. Ik zei, dat ik daarover zeer verheugd was en ik vroeg hun wat ey te doen viel. Een van hen gaf me toen een enveloppe en zei, dat ik de uitlegging daarin zou vinden. Ik wilde ze openen, maar hij hield me tegen en verzocht me den brief eerst op mijn kamer oplettend te lezen en dan vooral niet over- ij ld te handelen. Ik was er eenigszins verlegen mede en wilde wat meer van de zaak weten, maar zij lieten niets los. Ik stond dus op, en achtte mezelf eenigszins gekrenkt en beleeaigd door zoo als voorwerp van de eene of andere spotternij te worden gebruikt. Maar ik was wel genood zaakt het me te laten aanleunen, daar mijn om standigheden me niet veroorloofden de verne- I derende behandeling van dat rijke en trotsche volk kwalijk te nemen. I (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1