In do Barneveldsche CL schrijft do heer Bertels een antwoord vol verontwaardiging aan het HoofdbestuurderHollandscheMaat schappij van Landbouw, dat zijn methode om zoet-groenvoedcr te pers :n «niets nieuws en niets bijzonders" heeft genoemd. Hij wiist er op, dat alle landbouwers in Nederland, Duitschland enz. er over klagen, dat bij de Blunts- en andere persen ongeveer van den gepersten hoop, dus f>0 000 K.G. voeder, verloren gaat, en zij middelen bera- i men om dit te voorkomen. «Sommigen lieten de pers omplanken en bekappen (waardoor de Rluntspere dan reefis op 1'400 a f500 komt te staan) en nog ver mocht men het euvel niet weg te nemen, en zie, op de eenvoudigst denkbare manier neem ik het euvel weg en daarmede verdwijnen Blunts- en alle andere persen van hettooneel; door een grooten omweg heb ik zoo het ware en eenvoudige gevonden, hetgeen de kleinste boer (wijl bet niets kost) in toepassing kan brengen. «Is dit niet iets nieuws uitvinden «Of noemt het hoofdbestuurder «Holland sche Maatschappij van Lindbouw" het een kleinigheid 1® dat de boer zich een pers moet aan schaffen, die met bekapping enz. f 400 a f500 kost en dan nog volstrekt niet aan het doel beantwoordt 2® dat jaarlijks by iederen pershoop van 200000 Kg. ongeveer dus 50 000 Kg., verrot, verloren gaat Dat verlies a f -0 per 1000 Kg. gerekend, bedraagt toch ook f 1000 per jaar!" Verder betoogt hij. dat zijn geheele manier van uitoefening van den landbouw in de praktijk gebleken is veel beter resultaten op te leveren dan de conventioneele methode. «Is het niets nieuws, dat, waar de heer H. M. Hartog te Barneveld kortelings nog uit rype ondervinding schroef, dat liet een groote fout is geweest de hooge zandgronden te ontginnen, ik thans door feiten aantoon, dat deze, bij doelmatige bebouwing en betere grondbewerking, minstens zooveel kunnen opbrengen als thans zelfs de beste kleigron den opleveren en dan daarbij den grond nog gelijktijdig te verbeteren V' Donderdag, zoo meldt de Barneveld.sc.he CA. verder, waren de directeur der Rijksland bouwschool te Wageningen met, nog 3 leer aren te Barneveld. die met veel belangstel ling en met groote voldoening de nieuwe manier van bebouwing van den {'rond van den heer B. H. Bertels, op het landgoed Den Biezen aldaar, in oogenscbouw namen. Sedert eenigen tijd worden, op initiatief van jhr. Henry Tindal, aan de Fabriek van zui velbereiding te Oudshoorn proeven op groote schaal genomen met het steriliseeren van water. Het doel van deze proeven beoogt niet meer of minder, clan oin het meest ver ontreinigde water te veranderen in kristal helder, volkomen onschadelijk drinkwater, en dat wel hoofdzakelijk door het voeren van een stroom ozon door de vloeistof. De uitkomsten van hetgeen eerst in het klein en daarna op groote schaal te Ouds hoorn is beproefd, zyn in allen deele verras send, en zullen waareehynlyk in de quaestie der drinkwaterleidingen een geheel nieuw aan zien geven. Wij behoeven den lezer niet op te wijzen, dat indien liet mogelijk is, geheel verontreinigd water te veranderen in een voor iedereen bruikbaren en gezonden drank, en zulks door een middel dat vermoe delijk niet meer dun een halven cent per kubiek';n meter kosten zal, onze eeuw daar door een groote ontdekking rijker zal zijn geworden, en een reuzenschrede voorwaarts wordt gedaan op het gebied der openbare gezondheid. Verschillende geleerden en besturen van gemeenten en van drinkwater-maatschap pijen hebben reeds van de uitkomsten dezer proeven I ennis genomen, en hebben allen hun groote ingenomenheid betuigd met de inderdaad verrassende resultaten. Freule Cornélie Huygens, die zich zooveel moeite gaf om verbetering te brengen in den toestand der winkeljull'rouwen, welke den ganselicu dag moeten staan, oogst daarvan den dank niet in van ben van wie men juist erkentelijkheid verwacht zou hebben. Het «gezameqik damespersoneel" van een manu- facturier te Amsterdam protesteert in een Ingezonden stuk in Het Nieuws tegen het geen zij beoogt, en beweert, dat «vyftien zestiende der winkeljuffrouwen inet haar lot tevreden zyn. Als zij grieven hebben, zijn zij ;nans(?) genoeg om dit met hun patroons in orde te brengenzij hebben de nuip van juffrouw Huvgeus niet noodig." Dit laatste willen wij gaarne gelooven, maar dat de meeste, winkeldnchters geen be zwaar hebben om den ganschen dag op de been te blijven, hadden wij niet verwacht en het doet de vraag rijzen hoe de enquête commissie zich kon bekommeren orn een zaak, die bij de meest belanghebbenden zoo weinig bezwaar had en hoe het komt dat freule Huygens juist het tegendeel bespeurde, toon zij haar onderzoek instelde.' Het blussehen van den brand in de battery J bij Halfweg, door infanteristen uit Haarlem I heeft weinig gebaat, daar deze nog steeds blyft voortbranden. Aan het Bat. Nbld wordt uit BatoeDjad- jar een treurig ongeval gemeld. Dezer dagen is namelijk, bij het proefvuren met een 12 cM. achterlaad, eèn granaat in dien vuur mond gesprongen, ten gevolge waarvan de geheele bediening, bestaande uit vier Euro- peesche en twee lniandsche kanonniers onder een Europeschen korporaal, deerlijk werd verwond. Kon der kanonniers werden de hauden afgeslagen, een tweede werd blind en door granaatscherven met wonden over dekt, een derde kreeg een granaatscherf te gen den arm en daardoor een groote wond en allen zijn onkenbaar gemaakt door de verschrikkelijke uitwerking van het kruit. Eerstgenoemden hoeft men de armen moe ten afzetten. STADSNIEUWS. Door den Minister van Waterstaat is af wijzend beschikt op het verzoek van een groot aantal ingezetenen van Weesp, Hilversum, Baan - i Amersfoort, om te willen bevorderen, dat bij de aanstaande winterdienst-regeling, de Hollandsche IJzeren Spw.-Mij. een trein zou doen loopen, die omstreeks middernacht van Amsterdam naar Amersfoort vertrekken en aan detusschengelegen stationsstoppen zou. Aan adressanten wordt te kennen gegeven, dat het niet aangaat den tegen woord igen (rein van 10.25 op een later uur te doen loopen. daar deze in aansluiting rijdt op treinen van Enkhuizen, Rotterdam en Den Helder, terwijl de ondervinding, bij de extra-nacht treinen des winters opgedain, heeft geleerd, dat het vervoer niet van dien aard zou wezen, dat de kosten voor een trein meer, te twaalf uur 's nachts vertrekkende, gedekt, zouden kunnen worden. De Verordening tegen de huizen van on tucht te Amersfoort, door den Gemeenteraad vastgesteld den 21 Juli, en volgens een be richt van 28 Juli in afschrift medegedeeld aati Gedeputeerde Staten van Utrecht, zal 2 Augustus worden afgekondigd en treedt den derden dag na haar afkondiging in werking. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-weduwe, Regentes van het Koninkrijk, zal door het garnizoen aan staanden Woensdag om 12 uur een groote pa rade worden gehouden, op het terrein op de Vlasakkers. De troepen zullen worden opgesteld met den rechter vleug el bij den kogelvanger op het voormalig sohietterrein en front maken naar den spoorweg De parade wordt gecommandeerd door luitenant-kolonel Hingman van het 5e regi ment infanterie, terwijl de honneurs zullen worden bewezen aan Kolonel F. Ypey. gar- nizoens-coinmandant. De officier van gezondheid 2de kl. J. J. F. M. Nooren, van "et 4e bataljon 5e regi ment infanterie alhier, wordt 4 Aug. tijdelijk belast met den geneeskundigen dienst in de Legerplaats bij Laren. De bij het 4e regiment huzaren nieuwbe noemde 2e luitenants zijn allen ingedeeld bij de escadrons te Deventer. De veld-artillerie is hier Zaterdagochtend per extra-trein uit de Legerplaats bij Olde- uroek teruggekeerd. Uit het kamp bij Zeist zijn Donderdagoch tend per extra-trein naar hun garnizoens plaatsen teruggekeerd het 4e bataljon van van het 4e regiment infanterie uit Leeuwar den, onder bevel van luit-kolonel H. Ver meulen, zoomede het 4e bataljon van het 6e regiment uit firfltla, onder commando van van majoor T. W. J. Buys. Des namiddags zijn in de legerplaats aan gekomen het 2e bataljon van het 4ste regi ment uit Leeuwarden, onder bevel van ka pitein W. J. Harms, zoomede het Ie baialjon van 8e regiment uit Doesburg, onder luit- kolonel H. B. de Blij. Deze beide bataljons zullen tot 3 Augustus het kamp betrekken eveneens Uit het houden van schietoefeningen op middelbare en groote afstanden. Het adres betreflende den stationsbouw ligt nog enkele dagen ter teekening bij de heeren Th. H. G. Brandsen, G. van Dorssen, en P. B. J. Jacobs, sigarenhandelaars, lom- gestraat. Heden werd de uitslag bekend van de eind examens der Hoogere Burgerscholen in de provincie Utrecht, gehouden te Amersfoort van 47 tot 29 Juli. Geslaagd zijn alle 36 candidaten, de heeren: D. H. "Ilieiisch, J. F. A. Gerhard, H. W. Cramer, J. E. Miiller en H. J. Wolter, allen leerlingen van de H. B. S. te Amersfoort; A. Beyerman, J. W. v. Dijk, J. Boeke, F. W. Bolk, U. J. F. Groenier, L. H. F. Breedvclt, E. 0. v. d. Broeke, W. P. Costerus, G. A. v. Drunen, A. Bloemsma, A. N. Fabius, F. M. G. deFeyfer, B. H. J. ter Braake, P. J. de Haart, H A. F. G. Scherer, A. G. van Hattum, A. J. Heuir, D. M. Hol, L. F. E. v. Hoogenhuyze, J. M. H. R. Kersemaekers, M. K. D. Merens, C R. Merkus, 11. W.Numans, W. 11 Molyn, G. F. Rochat, A. G. H. van Rumondt,J. G. van der Harst, J. H. H. Verloop, P.J. Visser en P. H. Westerhuis, allen van de II. B>. te Utrecht, en C. W. Nieuwenhuyzen, extraneus. Door den keurmeester van vee en vleesch is Vrijdag bij De G., buiten de voormalige Kamppoort, een partij koevleeschafgekeurd; de keurmeester van visch heeft, eveneens Vrijdag, een partijtje visch afgekeurd, dat een Bunschoter, die eerst goede visch ter keuring had aangeboden, op het Zand aan den man trachtte te brengen. Programma van de muziekuitvoering, te geven in AmicUia op Woensdag 2 Augustus te half acht. 4. Oranje Feestrnarsch, Van Aken; 2. Ou verture «Athalia," Mendelssohn;3. »DerKai ser und die Kaiserin," Concert-Walzer Uilenberg4. Fantaisie de l'opéra «Les petits prodiges" d'Em. Jonas, Fr. Dunkier.5. Jubel- Ouverture. C. M. von Weber; 6. »Le réveil du lion, Caprice héroique, De Kontsky7. a Entr' Acte Gavotte, b »Die Wachtparade kommt," Gillet-Eilenberg8. Grande lantai- sie de l'opéra «Robert le Diable," Meyerbeer. Door den aannemer M. van der Heijden, uit Bussum, is Vrijdag in het koffiehuis »üe Keizerskroon" aanbesteed het schilder- behang- en stukadoorwerk van tweeheerenhui- zen in de Nieuwstraat alhier. Ingeschreven werd, voor het schilderwerk door: H. Voortman f459, R. van 't Hof f445, voor het schilder- en het behangwerk door: J. van Eeclen f565, J. Selinitzler (Am sterdam) f558, Groenhuizen f485, Rümer f464, Van den Berg (Bussum) f440, G. Woudenberg f443, Pb. Smit f407.00. J. R. van 't Hof f422, J. C. de Haan Gzn 1400 en N. van 't Hof f390; voor het stucadoorwerk door: Van der Linde (Utrecht) f 340. J. A. Gijs- bertse f335, Schenueler (Bussum) f294, D. A. Stijver f287 en G. Hendriks f273. Het werk is den minsten inschrijvers gegund. I I et verbouwen vanhetcafé» De Keizerskroon" en het daarachter gelegen perceel 280 aan de Krommestraat is gegund aan den minsten inschrijver, den heer W. van Achterberg!), voor f7190. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betredende de Augustus-colleete van het locaal-comité der Unie, ten bate van de Christelijke school alhier. Trots het slechte weder had gisterochtend om 9 uur on den straatweg Amerefoort- Vollenhoven de wegwedstrijd over 40 K. M. plaats voor nieuwelingen van afdeeling II van den A. N. W. B. De belangstelling was gering; slechts 6 wielrijders hamen deel aan den wedstrijd. De 4o prijs werd behaald door den lieer J. P. Smit uit Utrecht in 49'/i minuut. Gemengd Nieuws. Een vreeselijk verhaal heeft de ronde ge daan van het vinden van een kinderlijkje dichtbij het KurhausteSeheveningen, Woens dagmiddag omtrent 3 uur, dus op een tijJ dal daar nog al aardig wat menschen bij een zijn. Ondanks een zeer nauwgezet poiitie-onder- zoek is hieromtrent dan ook niets bevestigd. Bij de Haagsche politie is geen aangifte eener vermissing ingekomen en niemand kan verklaren op den bewusten middag iets bijzondere gezien te hebben. Een en ander laat grond orn te veronderstellen dat de juf frouw, die het nieuwtje uitstrooide, het ook verzonnen heeft. Vrijdag kwam bij een notaris te Amsterdam iemand, die zich noemde secretaris van ver schillende polderbesture i, met het verzoek een acte te passeeren tot overdracht van onroerende goederen gelegen onder Wilnis en Groot-Mijdrecht, welke hij voor 1'35<I0() had gekocht. Tevens verlangde hij doortus- sch en komst vuil den notaris daarop een hypotheek te krijgen voor een bedrag van f20000. De notaris verklaarde zich bereid hem die te verschaffen, wanneer het goed bij taxatie die waarde zou blijken te hebben, en zeide het door zijn taxateurs te zullen laten opnemen. De bezoeker bood daarop met zekere ge jaagdheid aan zelf die t^cateure zijn goede ren nauwkeurig aan te wijzen, doch de notaris wees dit van de hand. Zijn achterdocht was door dit verzoek en door eenige andere uit latingen gaande gemaakt; hij ging nog (hui- zelfden dag naar Utrecht en vernam daar ten kantore van den hypotheekbewaarder, dat dezelfde goederen nóg niet lang geleden hij een boedelscheiding aan den eigenaar, die ze thans voor f35 000 beolie te hebben gekocht, voor slechts 1'80(H) waren toebe deeld. Het is duidelijk, dat de kooper motgoed- vinden van den verkooper een gelingeerden koopprijs in ✓de acte had doen opnemen, terwijl er inderdaad een veel lagere zal zijn betaald, in de hoop dat de notaris die de acte opmaakte zich zou laten verleiden zon der nader onderzoek voor een veel te hoog bedrag hypotheek te geven. Dat deze poging tot oplichterij goed op touw was gezet, blijkt nog daaruit, dat ei- een verklaring werd overlegd van drie boe ren uit den omtrek, volgens welke de goe deren een waarde zouden hebben van 138600. Ook kan men den dader den in zijn vak vereischten ondernemingsgeest niet ontzeg gen; liy is iemand die wat wagen durft, immers door de overdracht voor een gelin- geerd-hoogen prijs heeft hij aan mutatie- rechten ongeveer 1800 te veel betaald, die hij er nu bij inschiet. Waren de mutatie rechten niet verlaagd, dan zou hij zich mis schien nog wel eens tweemaal bedacht heb ben, alvorens meer dan f2000 te wagen. Waarschijnlijk is het die verlaging geweest, welke hem èr toe gebracht heeft, thans zijn linancieele talenten te beproeven, voorloupig gelukkig zonder succes. In een der huizen van verkoop met recht van wederinkoop te Utrecht werden in de kermisweek 4834 (zegge éénduizend acht honderd vier en dertig) horloges verpand. Welk verband bestaat er nu tussehen ker mispret en deze beleening in het groot van horloges, 'i Wij laten het onzen lezers over, zelf naar de beantwoording dier vraag te zoeken. Zaterdagnamiddag kon men er te Amster dam getuige van zijn, hoe een man een nieuw middel om geld te krijgen in toepassing trachtte te brengen. Hij viel «llauw"groote toeloop van medelijdende zielen. Spoedig werd uit den politie-post Haarlemmerpoort een «brandkar" gehaald, om den man naar het gasthuis te brengen. Toen onze «beroeps- ilauwvailer" dat vernam, kwam hij weer bij zijn positieven en zette het op een loopen. Een agent, die er op toe kwam, glimlachte en verhaalde het publiek, dat de man op ver schillende punten van de stad deze manoeuvre uitvoert, oin zoodoende te speculeeren op de zakken der omstanders. Openbaar oordeel. Aanmerkingen dooreen onzer correspondenten aangeteekend. De groote belangstelling welke se lort eenigen tijd hier getoond wordt over een onlangs hier ingevoerd geneesmiddel, bracht mij tot een onderzoek der zaak. Hieronder geef ik den uitslag van eenige inlichtingen die ik verzameld heb. N. F. Watelle, Villastraat 22, te Boschvoort, bij Brussel, was zeer ge lukkig mij zijn oordeel mede te kunnen deelen. Hij zeide mij Algemeene verslagenheid, volkomen gebrek aan eetlust, moeilijke spijsvertering, volstrekte stoelganghindernis en rustelooze nachtenzoo was mijn toestand inden loop van Juli laatst leden toen er veel gezucht voorkwam. Sedert eenigen tijd reeds gevoelde ik in den streek der lever pijnen van korten duur, maar deze verergerden welhaast zoo dat ik alleen eene kleine verzachting kon bekomen door op mijn grooten stoel uit te rusten. Door een gelukkig toeval leerde ik «War ner's Safe Cure" kennen en al het goed dat men er over zeide bracht mij ei- toe liet te probeeren. In zeer korten tijd ondervond ik eene zekere verbetering en nu ben ik geheel genezen. Wanneer er nog op zeer zeldzame tijden het minste kenteeken mijner ziekte voorkomt, wordt dit dadelijk door een llesch «Warner's Safe Cure" verjaagd. M. K. Walgrave, hij M. Jan Van Daele, te Ruddervoorcle (WestVlaanderen) herhaalde op mijne aanvraag zijn reeds uitgedrukte denkwijze. ll< leed sedert dertien maanden aan maagzuurheid de spysverteering had niet of maar weinig plaats. Ik was rusteloos en mijne zeldzame rustoogonblikken werden door erge hoestaanvallen afgebroken. Door het middel «Warner's Safe Cure" ben ik volkomen hersteld. Gedurende meer dan een jaar had ik den minsten eetlust niet meer en nu eet en drink ik goed. In een woord, en dit is alles dat ik zeggen kan, ben ik volkomen genozen." Vele andere personen, te talrijk om hier te kunnen worden opgegeven verzekeren dat zij door dit geneesmiddel hunne gezondheid weergekregen hebben, waar alle andere mid delen zondeik gevolg gebleven waren en zij kunnen het niet genoeg prijzen. Te koop bij: M. CLEBAN Co te Am sterdam, C. J. W. SNABILIK te Botterdam, Algemeen Depot A. L. SAUT Co den Haag De krijgsraad te Malta heeft uitspraak ge daan in zake de Victoria. De krijgsraad erkent, dat de ramp uitsluitend de schuld is van admiraal Tryon, en dat kapitein Bourke en de overige officieren der Victoria er geheel onschuldig aan zijn. Voorts verklaart de krijgs- raad het te betreuren, dat vice-admiraal Mark ham geen uitvoering gegeven heeft aan zijn voornemen om een nadere verklaring van het door Tryon gegeven signaal te vragen. Het zou echter niet in het belang der marine zyn, vice-admiraal Markham er een verwijt

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2