WEND WOlfF 8 0». THEEHANDELAAR. j. w. sum. Lager Onderwijs.. KEUKENMEID Het KANTOOR van: Advertentiën. Onderwijzer gevraagd Gevraagd een DAGMEISJE H. HAMBURG, STEENKOLEN Concordia en Amicitta, waren bij de opening tegenwoordig. Onder de opwekkende tonen der muziek werd tot laat in den avond ge kegeld en menigeen ervoer hier weer hoe men alleen al doende leert. Zijn we goed ingelicht, dan is er nog slechts Óen speelavond vrijleden van een der heide Sociëteiten haasten zich dus, willen zy zich nog van een avond voorzien. De muziekvereeniging «Harmonie" is hier ter stede geen onbekende. Zij toch paart de gaven barer leden aan weldadigheid. Toen ze hier kwam, ging haar roep haar uit Nij megen vooral en in den afgeloopen winter gal' ze een zeer goed geslaagde uitvoering ten bate der algemeene armen van Amers foort. Het zal dan ook velen aangenaam wezen te vernemen, dat de Harmonie de Konink lijke goedkeuring mocht erlangen. Een oogenblik dreigde disharmonie in de Harmonie te ontstaan, doch «alle veeten zijn vergeten en 't gezelschap is weer éen". Met nieuwen moed bereidt men de uit voering van grootsche plannen voor den aan staanden winter voor. Moge het der Harmonie gegeven zijn, haar schoon doel in ieder op zicht te bereiken. Programma van de muziekuitvoering, te geven in Amicilia op Zondag 6 Augustus, te hall' acht. 1. f.ustrum-Marsch, Pétri; 2. Ouverture «Si j'étuis Roi", Adam3. «La plus belle" valse de concert, Waldteufel4. Souvenir de l'opéra «Roméo et Juliette", Ch. Gounod. 5. Ouverture «Raymond on le secret de la Reine", Amb. Thomas; G. UnvollendeteSym phonic H. Moll (Allegro-Andante con moto), Fr. Schubert7. a. «Serenade" oboe solo, Haydn; l>. «Sehmeichelkiitzchen", Eilenberg; •S. Grande I'antaisie de 1'opéra «Guillauine Tell", Rossini. Met den goedkoopen trein der 11. IJ. S. M. naar Oosterbeek en Arnhem werden Dinsdag van hier vervoerd slechts 3 tweede- en 11 dordeklusse-passagiersmet den extra-trein der Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij vertrokken gisteren van hier naar Den Haag slechts 7 personen. Dezen koeren eerst heden avond half negen hier terug. De goedkoone extra-trein naar Zwolle vervoerde heden 10 tweede- en 48 derdeklasse-passagiers. Leon Séchó, schrijver van Les derniers Jauscnistcs. wordt door de Fransche Regee ring naar Nederland gezonden, om de archie ven der Oud-Katholieken in Utrecht te be- studeeren. Rij dn verwoesting van het klooster Port Roval, den hoofdzetel der Jansenisten in Frankrijk, werd het archief naar Amersfoort overgebracht, waar tevens vele papieren be rusten van Fransche geestelijken, die na de herroeping van het Edict van Nantes naar Nederland uitweken. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Ems: De Hollandsche kolonie hier vierde den verjaardag der Regentes met groote opge wektheid. Van «hotel Guttenberg" en «Haus Holland" wapperde de Nederlandscbe vlag;, onze landgenooten droegen oranje bloemen of strikjes in de vftdcrlandsche kleuren. Rij het ochtondconcert wei-den dc Nederlandsche Volksliedereu ten gehoore gebracht. Nog een andere bijzonderheiddezer dagen hoorden we hier een concert, waarbij een negenjarige knaap de moeilijkste vioolsoli op meesterlijke wijze vertolkte. Het eigen aardigst is wel in hem, dat hij, hoe hij ook door allen wordt gevierd, echt kin derlijk blijft, en met zijn even geniaal 4-jarig broertje den ganschen dag allerlei spelletjes speelt. Slechts 2% jaar geniet de kleine onderwijs van Joachim. De eerste violist van de, Kur-Kapel zeide mij o. a. van den kleinen maestro«Na hem gehoord te hebben, kan ik wel heengaan; ik ken niets." De knaap is ieders lieveling en een echt aanvallig, geduldig, voorkomend en liefkind. Verleden jaar, toen de eholera-epidemie ons bedreigde, werd in het Rotterdamsch Nieuwsblad gevraagd ot liet niet mogelijk was het water der waterleiding iets te ver zuren en daardoor alle levende cholera-bac- teriën te dooden. Er werd toen gelachen om dit denkbeeldnu echter brengt het tijdschrift van dr. R. Koch, den beroemden bacterio loog, een artikel van professor A. Stulzer te Bonn met den titel «onderzoek over de werking van sterk verdund zwavelzuur op ile waterleidingsbuizen, ter verdelging van cholera-bacteriën." De geleerde komt tot de volgende resul taten Dat liet verzuren van het water met twee per mille zwavelzuur 4. volkomen voldoende is om indenkort- sten tijd de voorhanden zijnde cholera-bac teriën te dooden in de leidingsbuizen, 2. de oude ijzeren pijpen en de nieuwe dubbel geaspbalte pijpen zeer weinig en de loodenpypen in het geheel niet aangetast «worden door zulk zwak zuur. 3. het bevordert bet loslaten aan de op de pijpen aanwezige aanzetting van ijzer- oxyde, koolzure kalk enzterwijl algen en andere lagere plantaardige of dierlijke wezens er door gedood worden. liet zwavelzuur is voor een desinfeetatie niet te duur. Neemt men zuur van 60% dan kost dit per 100 kilo ongeveer f4, en daarmede kan 40000 liter water behandeld worden. Tengevolge van de groote sterfte onder de kinderen en zuigelingen in de wijken der werklieden te Parijs, te wijten aan gebrek kige voeding, diphtherie, en roodvonk, ten gevolge van het hooge sterftecijfer van de volwassenen aan phthisis en andere tuber culeuze ziekten, is de gemiddelde leeftijd der gestorvenen te Parijs niet hooger dan 28 jaren en éen maand, terwijl men overigens iff Frankrijk den gemiddelden leeftijd van 40 jaren en twee maanden bereikt. Desniettegenstaande neemt de bevolking van Parijs gestadig toe, dooi- de onophoude lijke immigratie van menschen uit de provin ciën en uit het buitenland, zoodat de bevolking voor 7» uit immigranten en voor 'L uit ge boren Paryzenaars bestaat. De farailiën te Parijs die zich echter niet vermengen met immigranten sterven meestal in 3 of 4, bij uitzondering in 5 geslachten uit. Qolumbiaansche Wereldtentoonstelling. Wie beeft Amerika ontdekt? Deze is de kwestie die al de Amerikanen pogen op te lossen. Er blijft geen twijfel over dat de ontdek king van Columbus tot de volksplanting op den halven westaardbol door bet kaukasiscb ras geleid heelt, maar er blijft nog over te weten of Columbus waarlijk de eerste Euro peaan was, die den voet op liet noord-ameri- kaansch vasteland heeft geplaatst. Terwijl aan Columbus voor zijne volharding en voor zijne krachtsinspanningen om den weg naar Oost-Jndiö langs het Westen te vinden, de grootste eer bewezen wordt, moe ten de Amerikanen zooals iedereen, de groote waarschijnlijkheid eener veel oudere ontdek king van Noord-Amerika aannemen. Rij Cambridge (Massachussets) recht over liet kerkhof waar de overblijfselen van den beroemden dichter James Lowell rusten, staat eene plaat van graniet met bet volgende op- schril'; «Iiier, in 't jaar 1060 bouwde Leif Erikseu zijne woning in Vineland." De Engelsdie Encyclopedie meent dat Norseman, lang voor Columbus, in den Staat van Rode Island aanlandde en de schrijver van «Apnleton's Encyclopedie" denkt dat, volgens alle waarschijnlijkheid, Leif Eriksou, die uit Zweden door zee kwam, de eerste was die Noord-Amerika ontdekte. Er zijn ook licdendaagsche ontdekkingen die van de grootste belangrijkheid voor het gan- scbe mensebdom zijn, zooals men het uoor de volgende regelen zien kan: M. de Gee'., 248 Josaphatstraat, Schaarbeek bij Brussel, zegtVoor eenige raaandeu had ik eene erge wateropstopping die uiij veel gedurende eenige weken lijden deed. Na van sommige geneesmiddelen genomen te hebben en zon der mijne pijnen te kunnen verzachten, natn ik «Warner's Safe Cure" volgens den raad van een mijner vrienden. Na twee llesscben genomen te hebben was ik zoo gelukkig te ontdekken, dat mijne pijnen gansch verdwe nen waren. Volgens mijn geweten kan ik verklaren dat mijne genezing en mijn hui dige toestand van goede gezondheid, gansch aan it geneesmiddel te danken zijn. Te koop bijM. CLEBAN Co te Am sterdam, C. J. W. SNAB1LIÉ te Rotterdam Algemeen Depot A. L. SAUT Co den Haag Een Amerikaan heeft een weddenschap aangegaan om zich half Augustus levend te zullen laten begraven in een kist, twee meter onder den grond en zoolang te zullen blijven liggen tot boven zijn graf gerat zijn zal ge groeid (volgens zijn berekening omstreeks 24 September) en dan weer levend te zullen verschijnen. De overheid te Chicago beeft verlof gegeven tot die proefneming, echter onder beding dat de kist door geleidingen met den bovengrond zal in verbinding staan, opdat de soldaten, die voortdurend het graf zullen bewaken, terstond hulp zullen kunnen bieden wanneer de levend begravene in het rijk der levenden wil terugkeeren. Op 42-jarigen leeftijd reeds grijze haren te hebben, is zeker een zeldzaamheid. In de jongste zitting van de «Berlijnscbe Maat schappij van Geneeskunde" stelde dr. Von Flotow een 12-jarig meisje voor, bij wie, vermoe- delijk tengevolge van zenuwlijden, sedert vijf jaren een verbleeking van de huid en de haren was waar te nemen. Slechts hier en daar beeft bet kind nog een weinig zwartgekleurd haar. Het is thans gebleken, dat nu wijlen Guy de Maupassant, krankzinnig is geworden door overmatig gebruik van morphine. Op de 545 rnorphino-gebruikere komen te Darijs 230 goneesheeren voor. Met recht mogen zij de eerste offers hunner eigen uit vinding genoemd worden. Terwijl te Valthermond een troep jongens 's avonds in de herberg veel lawaai en rumoer zat te maken, ontdekten de veldwachters daaronder een knaap, klein van gestalte en even boven de 4ö jaar, die flink jenever dronk. Kom, zegt een van dc veldwachters, 't ié beter, dat je naar huis gaat. Maar de jongen wilde niet. De politie-mannen gingen de moe der bericht brengen en zeiden, dat het goed zou zijn, om haar zoon thuis te balen, rnee- nende daardoor een goed werk te verrichten. Maar zij waren de plank mis. Heel kwaad en snibbig antwoordde de vrouw: Daor heb ie neit mit uut te staon, dat bint mien zaoken en bovendien, de jongen verdeint daogs al wat mit. Zijn zulke oudere wel kinderen waard Cwmiiiissioiinairs In Fffectcn* Kortegracht A 368. Koopen en verroepen Effecten, Coupons, buitenlandsch Hank- pa pit en Jtiuntspeciün bot den meest vov-deeligen koers. Sluiten fratongatiHn en Mte» leeningen, Disconteer en en verschaffen wissels op atte baukplaatsen zoowel in Kinnen» als Huilen iaml enz. enz Het Kantoor is geopend van 93 nnr. Een bruid te Montreal verscheen onlangs voor het altaar rnet een kanarievogel, die aan haar schouder rnet een gouden ketting bevestigd was. Gedurende de huwelijks plechtigheid begon het diertje te zingen. De vogel behoorde bij haar toilet! «Kijk eens naar boven, vrouwlief," zeide een wel wat dichterlijk echtgenoot, toen bij met zijn vrouw onder een spoorweg- viaduct doorging en boven hun hooiden treinen been en weer reden. «Een beeld van het leven: de locomotief is de man, die zwoegt en slooft en de wagens, die worden voortgesleept, zijn de vrouwen, die «Juist", viel de scherpzinnige ega hem in de rede «de locomotief blaast, nuft en fluit, maar de wagens dragen al de lasten." 343ste ST/i ITS-LOTMtKMJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 31 Juli en 13 Aug. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen. Prijzen van f30. 302 324 326 328 341 348 1651 1653 1655 1658 1666 7.893 7908 7922 7951 7954 8502 8508 8514 8522 10821 108W 10846 10*07 108451087010878 10907 17603 '17612 17632 17654 1766117672 17681 17692 17695 17096 17698 17701 1770317705 17788 18592 I8»i00 18617 18624 en 18628. Te zamen 48 prijzen. Volgende trekkingen geschieden3e klasse 1417 Aug.4e kl. 28—31 Aug.oe kl. 11—14, 18, 19, 21, 22, 26—29 Sept. en 3— 7 Oct. De derde klasse bevat de volgende prijzen: 1 van 1' 25 000, 1 van 1' 5000, 1 van f2000. 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 45 van 100, en 1565 van 1'45. (Geen nieten) Heele loten en gedeelten zijn nog verkrijg baar. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN27 Juli, Jacoba Hendrika, d. van Willem van Doorn en Maria van Smeding. 28 Juli, Cornelis Johannes Aloysius, z. van Jordanus Hendrikus Lensing en Cornelia Jo hanna Jacobs. 29 Juli, Christiaan Pieter Johannes, z. van Frederik Bouweuse en Jo hanna Dieters. Grietje, d. van Arie Jansen en Grietje Jonkman. 31 Juli, Hennanus, z. van Hendrik Jan Reems en Garritjen Den kers. Maria Everarda, d. van Gerrit Meijer en Maria Beek. 2 Aug. Martha, d. van Johaunes Mulder en Alijda van Plateringen. 3 Aug. Barbara, d. van Hendrik Meester en Katrijntje Berensen. ONDERTROUWD: 28 Juli, Jacobus Nico- laas van Woudenberg en Maria Johanna Hekkere. 3 Aug Johan Oelp en Cornelia van der Linden. GETROUWD: 2 Aug. Gerrit Johannes Bouman en Johanna de Bruijn. OVERLEDEN: 29 Juli, Hendrik Houtveen, 58 j. echtg. van Sophia van Westerlaak. Johannes Hendrikus van Nim wegen, 1 m. 30 Juli, Jan Priem, 6 m. Willem Antonie de Gans, 3 j. 31 Juli, Wijnand van Beest, 71 j. wed.' van Anna Hooijmans. 2 Aug. Ortje van Harekamp 88 j. wed. van Barend Navest. 3 Aug. Geertruida Apeldoorn 14 m. Gevonden op den openbaren weg. Een mandje met lederen riem. De rechthebbende vervoege zich aan het bureau van politie. Ondertrouwd FRIEDRICH DE RUI,!TER Cand. Notaris te Amersfoort m HILDA VAN DER TUUK ADRIANI uan Oosterlittens. Weidum, 27 Juli 1803. Ondergeteekenden brengen hun hartelijken dank aan familie, vrienden en bekenden voor de vete blijken van belang stelling, op 29 en 30 Juli, ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest ondervonden. E. SCHöNFELD R. SCHöNFELD—Berg. Amsterdam, Augustus 1893. Leidschegracht No. 49. Bij deze heb ik de eer ter kennis van het publiek te brengen, dat ik mij bier ter stede gevestigd heb als: Onder verzekering, (.lat het steeds mijn ernstig streven zal zijn, de beste qualileiten voor de laagst mogelijke jrrijzen te leveren, beveel ik mij ten zeerete in de begunstiging aan, en teeken Hoogachtend, Uw Dw. Dienaar, Aan de openbare school 3e soort (Hoofd de heer J. VAN DER HORST) wordt te Amersfoort een op eene jaarwedde van f500, welke vier maal, om de drie jaren, met f50 kan worden verhoogd, terwijl het bezit der boofdacte recht geeft op eene verbooging van f75. Verzoekschrift op zegel, met gevorderde bewijsstukken, vóór den 20. Augustus 1893 vrachtvrij aan Burgemeester en Wethouders iutedienen. De Secretaris van Amersfoort, W. L. SCHELTU8. ongeveer 15 jaar. Franco brieven onder R Bu reau Amersfoortsche Courant, Muurhuizen60. Mevrci w M E T H O R S T Arnhemsche Weg I 92 vraagt tegen l November een zindelijke die genegen is eenig huiswerk te verrichten. P. G. Middelbare leeftijd. TANDARTS (Nieuwe Wet) Kloveniersburgwal 137 te Amsterdam, is eiken Vrijdag te spreken ten huize v«d Heer J. VAN WESSUM, Langestraat F 44, voor het maken van kunsttanden en gebitten. IS* landheetk. operation zonder pijn. .a~~m Overschrijving en Rente-Ontvangst onder directie van: Lamaison Bouwer Co. te Amsterdam Prinsengracht 524 en te AMERSFOORT Langegracht F 216 belast zich met het overschrijven, plaatsen en afnemen van GROOTBOEK KAPITALEN, ten behoeve van Ambtenaren, Vruchtgebrui kers, Minderjarigen, Diaconieën, Kerkelijke Instellingen, en:, alsmede met het Ontvan gen der Rente. Tarieven op aanvraag verkrijgbaar. Groot en Kleinhandel in Cokes, Anthracit en Briquetten, tegen coucurreerende prijzen. Bestellingen worden aangenomen bij den Heer B. A. VAN RUIJVEN, Langestraat A 8 1.1. bos ca, Amersfoort. Stationsplein.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 3