Maandag 7 Aug. 1893. No. 4273. 37e Jaargang. Binnenland Hel Bankbiljet van 1000000 Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4. Franco per post ƒ4.45. Advertentiën16 regels (50 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 11) Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amerstoortsehe Courant en de bladen, welke zy door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 17' October 1820 (Staatsblad No. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENT BLADEN aan hen die voor het dienstjaar 1898/94 aangifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Vrijdag en Zaterdag, den 11 en 12 Augustus aanstaande, van 's namiddags 2 tot 4 uur en dat de niet- afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 5. Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Tot president van den Raad van Voogdij over 11. M. de Koningin, in plaats van wijlen jhr. Van Reencn, is benoemd mr. W. baron Van Golstein, oud-Minister van koloniën. HH. MM. de Koning en de Koningin van Saksen dejeuneerden en dineerden heden op Het Loo en vertrekken hedenavond met den trein van 8.20 naar Duitschland. Namens de Koningin-Regentes is op het adres van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond geantwoord, dat »de aan dacht der Regeering gevestigd blijft op bet voorbereiden van wettelijke maatregelen tot verbetering van bet lot o. a. van bejaarde werklieden." Donderdag is, na een kortstondig lijden, in den ouderdom vau 65 jaar te 's-Graven- hage overleden de heer A. A. Looyen, direc teur van het Koninklijk Kabinet van munten, penningen en gesneden steenen te 's-Gra- venhage. Het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer der Staten-Generaal over de Belasting Feuilleton. Naar het Engelsch Geen onderteekening, geen adres, geen datum- Ik was daar mooi in een doolhof geraakt. De lozer weet alles wat hieraan was vooraf gegaan, maar dat wist ik toen niet. Het was een duister raadsel voor me. Ik had niet de minste gedachte wat het voor een spelletje was, noch of ze kwaad of goed met me meenden. Ik ging naar een park, trachtte daar, op een bank zittend, de zaak op te helderen en uit te denken wat me te doen stond. Toen ik een uur gesuft had, stond dit bij me vast. Of ze het goed of slecht met me meenden, dat kon ik niet uitmaken dat dus daarge laten. Ze hadden een spel, of een' plan, of een proefneming op het oog, maar wat ze eigenlijk wilden, was niet met zekerheid te benalen dat dus daargelaten. Ze hadden een weddenschap omtrent mijn persoon, maar er was evenmin een middel om te weten welke dat dus ook daargelaten. Als ik naar de Engelsche bank ga en vraag dit bankbiljet in bewaring te nemen voor den persoon aan wien het toebehoort, dun zullen ze dat dadelijk doen, want zij weten wie het ie, hoewel ik hem niet kenmaar ze zullen me vragen, hoe op bedrijf- en andere inkomsten vangt aan met een algemeene hulde aan de werkzaam heid en het talent van den Minister van financiën bij zijn hervorming van het belas tingstelsel, en bevat daarna een beschouwing over de algemeene belastingpolitiek der Re geering, zoowel wat de Rijks- als wat de Gemeente-belastingen betreft. Hierbij werd gevraagd een globale raming van de opbrengst der Vermogensbelasting en welke voorne mens de Regeering heeft ten aanzien van een eventueel overschot, dat door vele leden ver wacht werd. In die verwachting waren enkelen weinig vóór aanneming der druk kende Bedrijfsbelasting. Enkelen hadden liever afschaffing van den vleeschaccijns gewenseht. Een aantal leden wilde een overschot op de middelen niet besteden tot uitzetting der ge wone Staatsuitgaven en een niet minder aan zienlijk getal leden in geen geval tot ver meerdering der oorlogsuitgaven. Over den afstand van het Personeel aan de Gemeenten behield de meerderheid zich het oordeel voor. Overigens werd algemeen een verbeterde regeling der Gemeente-be lasting een dringende eisch geacht. Vele leden wensehen het overschot op de Vermogensbelasting ten bate der Gemeenten zien aangewend. De bereidverklaring van de groote meer derheid tot aanneming van dit wetsontwerp werd op verschillende gronden gemotiveerd, als daar zijn: de noodzakelijkheid van aan vulling der Vermogensbelasting; de billijkheid der regeling: het middel tot rechtvaardige lastenverdeeling. Eenige leden hadden bezwaren, die de wet voor hen onaannemelijk maakten. Deze waren gelegen in het ingewikkeld stelsel van het ontwerpin den druk van deze wet voor de belastingschuldigen; in de niet zuivere toe passing van het stelsel van Inkomstenbelas ting; in den zwaarderen druk der Bedrijfs belasting boven dien van het Patent en voor de personen met een vast inkomen. De meerderheid beantwoordde al die be denkingen, en voor zoover men van die zijde den druk van deze belasting erkende, werd aangedrongen op een milde toepassing en uitvoering der wet door de administratie. De groote meerderheid achtte de vervanging van het Patent door deze Bedrijfsbelasting een weldaad, wegens den onevenredigen druk van dat Patent op den kleinen man. Ook het opnemen der ambtenaren in de Bebrijfsbe- lasting wenl op gronden van recht en bil lijkheid verdedigd. Over de vrijstelling van land-, tuin- en ik er aan kom en als ik de waarheid vertel, zullen ze me in eea krankzinnigengesticht op sluiten, dat spreekt van zelf en een leugen zal me in de gevangenis helpen. Hetzelfde zal ge beuren als ik tracht het biljet te wisselen bij een Bank. Ik moet dezen vreeselijken last rond dragen tot die beide heeren terugkomen, of ik wil of niet. Het is me van evenveel nut als een handvol stof, en toch moet ik er voor zorgen en over waken, terwijl ik voor mijn brood moet bedelen. Ik mag het niet weggeven, en al zou ik dat beproeven, het zou me niet gelukken, want geen eerlijk burger zou het aannemen of er ook maar op eenige wijee mee te doen willen hebben. Die heeren loopen geen gevaar. Al verlies ik hun biljet, of al verbrand ik het. dat kan hen niet deren: in het eene geval zal de Bank wei geren het van den vinder aan te nemen, in het andere geval zal de Bank hun verlies vergoeden maar intusachen kan ik een maand er onder zuchten, zonder eenige kans op voordeel be halve als ik die weddenschap nelp winnen, wat die dan ook moge zijn, en ik krijg de betrek king, die ze beloven. Die zou ik wel gaarne hebben, want menschen van hun stand hebben gewoonlijk over betrekkingen te beschikken, die lang niet te versmaden zijn. Ik begon over de betrekking na te denken en kreeg eenige hoop. De bezoldiging zou zonder twijfel goed zijn. Het zou over een maand ingaan; sedert dat oogenblik was ik geborgen. Ik voelde me weldra geheel opgewekt, en liep weer langs de straat te sienteren. De aanblik van een kleermakerwinkel deed een sterk verlangen in my ontstaan om mijn boschbouw liepen de gevoelens sterk uiteen, want tegenover een aantal bestrijders, waar onder voorstanders van het ontwerp, ston den een aantal verdedigers. Eerstger.oemden achtten de vrijstelling in strijd met hel be ginsel der wet, en de voorstanders der vrij stelling wezen op de omstandigheden, waarin de landbouw verkeert. Slechts enkele leden hadden bezwaar tegen de gehemhouding, maar de groote meerder heid bleek vóór dit stelsel, hoewel zij den waarborg voor de geheimhouding, ook na de verbetering van het ontwerp, onvoldoende achtte. Evenals in tal van andere gemeenten is de gemeentebelasting (hoofdelijke omslag) ook te Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan merkelijk verhoogd. Tal van reclames komen in; in de jongste Raadsvergadering werd óen adres behandeld, waarin 34 ingezetenen tegelij k bezwaar maakten tegenden verhoogden aanslag. Den luitenant-kapelmeester Ch. P. W. Kriens, te Haarlem trof het ongeluk dat, toen hem verleden week een nieuwe uitvinding aan een rijwiel getoond werd, bestaande uit een daarvan bevestigd pistooltje, dienende om honden af te houden, dit plotseling af ging. Een stukje der percussie trof den heer Kriens in het gelaat, en het linkeroog werd ernstig gekwetst. Het gekwetste oog kan misschien nog be houden worden. Men zegt, dat de telegraaf-ambtenaren een Bond zullen oprichten met soortgelijke strek king als de onlangs, opgerichte Bond van post- en telegraaf-directeuren. Aan de leden der «Vereeniging voor Staat huishoudkunde en Statistiek" zijndepraead- viezen gezonden over de vraag: »Weike wijzigingen zijn wenschelijk in de wetgeving, met het oog op den tegenwoordigen toestand der Gemeente-financiën te behandelen in de algemeene vergadering, die in September te 's-Gravenbage zal jjehouden worden. Het bestuur, dat de discussie over dit on derwerp zooveel doenlijk wenschte voor te bereiden, heeft dientengevolge de heeren jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, te Driebergen, mr. E. Fokker, te Middelburg en mr. J. Sickenga, te Wolvega, uitgenoodigd, over deze vraag van praeaüvies te willen dienen, waarbij hun vrijheid is gelaten deze in haar geheel te behandelen, of zich te beperken W. C. DIJKGRAAF, Horloger- Langestraat 16. lompen af te werpen en me weer eens fatsoenlijk te kleeden. Kon ik het betalen? Neen, ik bezat niets in de wereld dan mijn biljet van een millioen Smd. Ik dwong mezelf dus maar om door te loopen aar weldra keerde ik terug. De verleiding werd me te sterk, en nadat ik zesmaal heen en terug was gewandeld, ging ik naar binnen. Ik vroeg cf ze niet een of ander verknipt pak voor me had den, waarmee ze waren blij ven zitten. De persoon, tot wien ik sprak, wees met ziin hoofd naar een ander en gaf me geen antwoord. Ik ging naar dien ander en die verwees mij met zijn hoofd weer naar een ander, zonder verder antwoord te geven. Numero drie eindelijk antwoordde op mijn vraag en zei: Ik ben dadelijk tot uw dienst. Ik wachtte tot hij zijn bezigheid afgedaan had en hii nam me toen mee naar een achterkamer. Daar bekeek hij een heelen berg afgekeurde en geweigerde kleeren en koos er het leelijkste pak voor mij uit. Het paste me niet, en zag er ook niet heel aanlokkelijk uit, maar het was nieuw en ik wilde het toch graag hebbenik merkte daarom maar geen enkele van de gebreken op en zei eenigszius beschroomd: Het zou me aangenaam zijn, als u eenige dagen op betaling wilde wachten. Ik hcbheele- maal geen klein geld bij me. De bediende antwoordde sarcastisch glim lachend Zoo, hebt ug^en kleingeld? Ja, daar dacht tot een of meei* der volgende onderdeelen: o. Behooi*t de Staat lasten, thans op de Gemeenten drukkend, geheel of ten deele voor zijn rekening te nemen? b. Behoort het belasting-gebied der Gemeen ten te worden verruimd c. In hoeverre moet de nitkeering krach tens de Wet van 26 Juli 4885 (St.bl. 169) thans door de Gemeenten genoten, worden herzien d. Behoort bij de regeling van het Gemeen telijk belasting-stelsel onderscheid te worden gemaakt naar de gi-ootte der Gemeenten? Verder deelt het bestuur mede, »dat het voornemen bestaat met de Centrale commissie voor de statistiek, die besloten heeft de jaarcijfers, vroeger door het Statistisch In stituut uitgegeven, voort te zetten, een over eenkomst te sluiten, met het doel aan de leden der vereeniging ook voortaan de beide afleveringen dezer publicatie aan te bieden." Wij deelden mede, dat het eiland Schier monnikoog in eigendom is overgegaan aan graaf Berthold von BernstorfF, lid van den Duitschen rijksdag, waar hij tot de Welfen- fractie gerekend wordt. Hij moet verklaard hebben, dathijdetra- ditiën van den vorigen eigenaar, wat de verdere ontwikkeling dezer uitgebreide be zitting ook als badplaats betreft, zal volgen. Dat Schiermonnikoog tot een toevlucht voor drankzuchtigen zou worden ingericht, schijnt dus sterk betwijfeld te moeten worden. Het Augustus-nummer van de Vragen des Tijds bevat een artikel van den heer D. Harteveld over -ematie. Hierin verhaalt de schrijver o. a. dat de Canoniste contempo rain, »een orgaan dat geen andere dan nauwkeurige inlichtingen geeft", de analyse bevat van een decreet van het H. Officie, dat «misschien nog niet openbaar gemaakt is." Van die analyse deelt de heer Harteveld geen woord mede, mqpr hij zegt: «Het verbod is opgeheven. De priesters mogen voortaan niet alleen de voor crematie bestemde lijken in de kerk toelaten, maar zij mogen dezen vergezellen lot aan de be graafplaatsen, dus eigenlijk tot aan het cre matorium." In een zeer belangrijk artikel geeft de heer Van Ghert, uit Kaatsheuvel, in de Prov. Noordbrabantsche Courant een historisch overzicht over het tiendrecht door alle eeuwen heen, ten betooge, dat dit recht, hoewel zwaar op den «landbouwer drukkende, een billijk ik zoo gauw niet aan. Heeren zooals u moeten wel altijd groot geld bij zich hebben. Ik hernam eenigszins gebelgd: Zeg eens, vriend, je moet een vreemdeling niet altyd beoordeelen naar de kleeren, die hy draagt. Ik kan dit pak heel goed betalen en ik wilde u eenvoudig de moeite besparen om een groot bankbiljet te wisselen. Hij trok daarop zijn gezicht wat meer in de plooi en zei, hoewel altijd nog met eenige aan matiging: Ik was niet van plan u iets onaangenaams te zeggen, maar als u mij dat verwijt, dan moet ik u toch ook zeggen, dat het van u niet te pas kwam om te meenet., dat wij niet ieder biljet zouden kunnen wisselen, dat u maar bij u kunt hebben. Ja mijnheer, dat durf ik beweren. Ik gaf toen het biljet en zei: Nu, mij goed, neem het me dan maar niet kwalijk. Hij nam het glimlachend aan met zoo'n glimlach, die breed over het gezicht trekt, met vouwen en rimpels, zooals een vy ver er uit ziet, als men er een steen in gooiten toen hij even zijn oog op het biljet sioeg, toen bleef die glim lach op zijn gelaat, maar hij werd stroef en als bevroren erop. Ik had nog noo.„ zoo mooi een glimlach in een grimlach zien veranderen. De mar stond daar met het biljet in zijn handen en bleef er op staren, tot de eigenaar van den winkel op hem toekwam om te vragen wat er gaande was. Er gebeurt hier niets, antwoordde ik, maar ik moet nog geld terug hebben. (_Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1