Militaria. te noemen eigendomsrecht is, dat in eiken oed geordeden Staat moet worden geëerbie- •$5 Wij vermelden daarvan alleen het volgende, nu de tiendquaestie weder zoo ter sprake ge bracht wordt: Den 17 Juni 1795dus tijdens de Bataaf- sche Repupliek verscheen vanwege de Pro- visioneele Represantanten van het volk van Holland een publicatie, waarin wij o. a. lezen «Dat hot tiendrecht van de zijde van den tiendschuldigen beschouwd zijnde, geenszins Kan aangemerkt worden als een belasting welke de tegenwoordige eigenaarster tiend- schuldige landen of hun Praedecesseuren dezelve geenszins zoo duur gekocht hebben als zy voor even goed Tiendvrij Land':ouden gegeven hebben en dus naa>- recht en billijk heid nimmer kunnen vorderen, dat het tiend recht zoude worden v< rnietigd zonder dat zij daartegen een aequiv.ilent in geld in eens of meerdere termijnen tot afkoop aan den wettigen eigenaar der tienden zouden schul dig zijn." In 1809 verscheen een nieuw wetboek (Code Napoléon) waarin eenige bepalingen omtrent de tienden zijn opgenomen, welke in ons tegenwoordig Burgerlijk Wetboek zijn overgenomen. Deze wetsbepalingen luiden: Art. 523. Tienden zijn of grove, die van granen en zaden, of smalle, die van gewassen en moeskruiden, of krijtende tienden, die van ile jongen van allerlei vee geheven worden. »Art. 524. De tienden worden gerekend te bestaan in het tiende gedeelte der vruch ten, zooals die uit de hand vallen, zonder dat de tiendbefier de beste kiezen, of tiendplich- tige «le slechtste geven mag. Art. 525. De tiendplichtige mag vóór de voldoening der tienden, geen vruchten van het veld vervoerenhij is dus verplicht den tiendheffer aanzegging te doen, «lat zijn tiende schoof gereed staat, en dat hij die zal hebben weg te halen." «De tiendheffer daarvan in gebreke blij vende doet de tiendplichtige, ten overstaan van twee zijner geburen, of van I wee endere neutrale personen aanwijzing van de gereed zijnde tienden, laat dezelve voor den tiend heffer op het veld staan, en gaat met de in zameling zijner vruchten voort." Art. 526. De tiendheffer is desbegeerende bevoegd om de tienden, die hem opgebracht moeten worden voor éen of meer jaren aan anderen hetzij in het openbaar, hetzij uit de band te verkoopen of te verpachten." De heer 11. A mse te Leusden mocht Zater dag den dag herdenken waarop hij 25 jaar als brievengaarder te dezer plaatse werkzaam was. Algemeen hoopt men, dat de steeds even voorkomende man die betrekking nog jaren zal vervullen. Naar men meldt, is het voorloopig onder zoek in de bekende zaak van den directeur en den boekhouder der Bank van leening te Utrecht reeds zoover gevorderd, dat met het uitschrijven der dagvaardingen een aanvang is gemaakt en de aag der openbare terecht zitting weldra zal kunnen worden vastgesteld. Er zullen ongeveer een honderdtal getuigen worden gedagvaardde zaak dient vermoede lijk in September. De vergadering van het Ned. onderwijzers genootschap, te 's-Hertogenbosch gehouden, neeft met 145 tegen 71 stemmen als haar meening uitgesproken, dat voor de benoeming van hoofden van scholen een vergelijkend examen imperatief moet worden gesteld. Bij acclamatie werd ook besloten, dat het Hoofdbestuur te gelegener tijd zal aandrin gen' bij de Regeering en Volksvertegenwoor diging op wijziging der Wet op het Lager onderwijs en dat het Hoofdbestuur een com missie zal benoemen tot het uitwerken in Ipjzijnderheden van het aangenomen pro gramma. Tot 9 Juli waren in ons land de wieler wedstrijden van de eene Gemeente naar de andere (de zoogenaamde place-to-place wed strijden) onbekend. De Rotterdarnsche Wiel- rijuersvereeniging »Thor" heeft toen den eersten stoot gegeven om dergelijke wed strijden, in 't buitenland zoo veelvuldig uitgeschreven, nok in ons land te doen plaats vinden, welk pogen te meer kans op slagen heeft, daar 't er rnet de gelegenheid tot deelneming aan baanwedstrijden nog altijd slecht uitziet, ook voor de toekomst, en dus hettydroovende tmineeren voor deze races de moeite haast niet loont. Afdccling VI van den »AIgemeenen Neder- landschen Wielrijders-Bond" (Limburg) heeft nu ook getoond eens llink voor den dag te willen en te kunnen komen: tegen 10 Sep tember heelt zij een wegwedstrijd uitge- serheven MaastrichtNijmegen en terug, afstand 265 kilometer, waaraan 8 pniizen zijn verbonden (de eerste prijs van f150 en dan in afdalende orde van 100. 80, 00, 50, 40, 30 en 28 gulden, terwijl er nog kans is, bij groote deelneming, op vermeerdering der pryzen in aantal). Er wordt gereden volgens de bepalingen van den A. N. W. B.alleen eenpersoons rijwielen worden toegelaten; het verwisselen van rijwiel is toegestaan, evenals het gebruik van gangmakers. De inschrijvingen sluiten 20 Augustus; de beer Amedce Stassar te Maastricht geeft alle inlichtingen. Te Stadskanaal is, blijkens de Prov. Gr on. Ct. het verbond tot stand gekomen, waarvan de leden zich verbinden eerst op meer ge vorderden leeftijd in het huwelijk te treden. De leeftijd is echter niet op vijftig, maar op dertig jaar bepaald. Het Verbond dat zich noemt Nederlandsche Volksverbeteringkrijgt daardoor een ander karakter dan bet eerste bericht daaromtrent er aan moest doen geven. Maar waarom men in deze geheel persoonlijke zaak een verbond moet aangaan, zien wij niet in, en wij stellen ons tevens voor, dat als men neinig of ge legenheid heeft om een huwelijk te sluiten, niemand zich daarvan zpl laten weerhouden door zijn lidmaatschap, of het verbeuren der gestorte contribution, zooals een der bepalin gen van den nieuwen bond medebrengt. KENNISGE V,I N G. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op de aanschrijving van deD heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrreht, van don 31 Juli 11., no 1, A.z., (Provinciaalblad no. CO); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat blijkens mededeeling van den Minister van Oorlog, bij de Koninklijke Militaire Academie in bet licht verschenen en tegen den prijs van f0.25 voor de departementen van Al gemeen bestuur, het Leger, enz., en van f0,34 voor particulieren in den handel, verkrijgbaar gesteld zijn de Voorschriften betreffende het verkenen van bijstand en van hulp door militairen en het in zenden van rapporten dien aangaande, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Oorlog, van 6 Maart 1893, He afd., no. 30, en dat aan vragen ter bekoming van exemplaren onder bij voeging der kosten, ter gemeente-secretarie kannen worden ingeleverd tot 29 September aanstaande, eiken werkdag van 10 tot 2 uur. Amersfoort, den 7 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. STADSNIEUWS. Hedenochtend werd door B. en W. in bet openbaar aanbesteed het leveren van vijf kachels, van sch ooimeubelen voor de school aan de Beekstraat en van gordijnen voorde scholen aan de Koningstraat en de Beekstraat. Ingeschreven werd voor de kachels doorJ. C. van der Sande, te Rotterdam, f900; L. F. Frenck, te Arn hem, f377,30; J. E. Huurde man, f 350,22J Wolbers Kanis, f347,50; Wed. J. Blok, f338; J. Wielink, Kampen, f315; W. T. H. Taberaal, f:300. voor de schoolmeubelen doorF. J. J. J. Brunot, Amsterdam, f2455: J. II. Boks, f2080; II. Heilygers, f2074: H. J. H. Oberink. Aal ten, f2059; C. de Froe, f1974; J. Klarenbeek, 11953,98; L. Ruitenberg, 11946; W. van Achter bergh, f 1748; H.Fijncnberg, 11700. voor de gordijnen doorM. II. van Raalte, f553; J. Klarenbeek, f544; J. R. van't Hof, f462; H. van 'tHof, f409 R. van 't Hof, f404; Hendrik Voortman, f3S4J. W. van Achterbergh, f364; A. van Daal, f325. De levering is den minsten inschrijvers gegund. De heeren J. Pekelharing en W. B. Smit, onlangs benoemd tot plaatsvervangende leden van oen Schuttersraad, hebben in handen van den Burgemeester den eed afgelegd. Van de dienstdoende Schutterij te Amers foort nemen deel aan den schietwedstrijd van den Nederlandsche Schutterijkaderbondad judant-onderofficier 11, van Gelder, sergeant- majoor vaandeldrager J. W. van Achterbergh Jr., sergeant-majoor G. Muijs, sergeanten G. Wessels, Vuik, G. Boekenoogen en Smit. Het detachement vertrok gisterochtend onder commando van den le luitenant adjudant J. Busquet naar Zutphen, waar de wedstrijd lieden en morgen gehouden wordt De by het 5e regiment infanterie nieuw benoemde officieren, herkomstig van de Kon. Mil. Academie, worden den 15en beëedigd en in fundtie gesteld. Van de 19 onderofficieren van het 5e regi ment die deelnamen aan het schriftelijk examen voor den Hoofdcursus zijn er acht opgeroepen voor het mondeling examen, en wel de sergeanten: L. J. de Jong, J. H. van Boldiik, N. J. H. van de Poel, J. M. Nolen, J. van der Goes, H. 0. von Balluseck, P. J. de Ruijter en H. J. Staal. De volgende onderofficieren van het 5e regiment infanterie hebben voldaan aan het ovorgangs-examen van het le naar liet 2e studiejaar van den cursusHartogh Heysvan Zouteveen, Van den Oudendijk Piêterse, Timmer, C. de Ruijter, en Polack, terwijl sergeant Van Enschut tot de 2e klasse van den cursus is toegelaten. Bij het Stauts-examen tot toelating aan de Universiteit slaagden Vrijdag o.a. de heeren A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye en J. Dermout, voor de faculteit der god geleerdheid en letterenvoor de acte Fransche taal, Lager onderwijs, slaagde Vrijdag o.a. de heer P. van den Hooil', onderwijzer alhier. De heer M. de Jager Meezenbroek, volon tair bij de politie alhier is, met ingang van 1 September, benoemd tot Inspecteur van po litie te Utrecht. De beer S. Potma, te Zeist, is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school alhier. Voor (le bakkerij van den heer Vonk op het Havik geraakte Woensdagavond een drie-jarig knaapje, dat zich te dicht aan den steilen walkant waagde, te water. De 12-jarige Leo van der Straten sprong, hoewel hij zelf niet kon zwemmen, den kleinen onmiddellijk na en mocht er in slagen, den drenkeling te grijpen eu weer op het droge te brengen. De moedige knaap, die zijn kordaat besluit reeds uitgevoerd had terwijl de «groote menschen nog druk stonden te delibereeren, verdient zeker een belooning, in den vorm van een spaarbankboekje of zoo. Of zou 't hem gaan als den timmerman, die een kindje redde uit de Kortegracht en zich toen wel bezeerde bij het in 't water springen doch tot dusver niets vernam Maar het is er in den regel mee zooals Judels indertijd reeds zong Er valt een jongen in 't water, Je htudt. hem er dadelijk uit. Ze noemen je „menschenredder", Iedereen is even blijd'. Den volgenden dag een groot relaas Iu het een of ander blad, Maar voor je meestal bedorven pak Heb je heeleniaal niets gehad I Bij de Zaterdag gehouden wedrennon te Clingendaal behaalde War da van ritmeester Metelerkamp den derden prijs in den ver- koops-hordenren en den tweede prijs in den Waalsdorp-ren; Southshore won in dezen laatsten rit den derden prijs. Warda werd beide malen bereden door luitenant Rutgers van Roozenburg, Souhtshore door ritmeester Metelerkamp. De kampioenschappen op safety, driewieler en tandem-driewieler, uitgeschreven dooi' het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Wielrijders- bond, zullen resp. op 3, 16 en 17 September verreden worden op den straatweg Amers foortEde; afstand 50 K. M. De brandende batterijen bij Haarlem, die na weken brandeus verleden Maandag gebluscht zijn, vooral door de geweldige plasregens, hebben een tegenhanger gevonden in het lort Angliastro, waar het Kruit voor Messina be waard werd en dat door een heidebrand in den omtrek is aangetast. De wacht, vijf man, heeft bij de ontploffing liet leven verloren. Door de Marine zijn te Nieuwediep oefe ningen gehouden met in de haven aange brachte drijvende versperringen. De monitor Bloedhond, die in den voormiddag was aan gewezen om te trachten de versperring te passeeren, mocht hierin de eerste maal slagen, doch geraakte bij den tweeden tocht met liet achterschip tegen den steenen dam, waar door een der schroefbladen brak. Daardoor onbruikbaar geworden, word de monitor in het droogdok opgenomen en vervangen door de stoomkanoneerboot Vali, die de hindernis meermalen met goed gevolg passeerde. Vrage: waartoe zijn zulke versperringen nuttig'/ In het Duitsche leger is men zóo doordron gen van het groote nadeel, dat een herhaald wijzigen en veranderen van exercitie-regle ment en dienstvoorschriftenten gevolge heeft, dat inen niet dan inde uiterste noodzakelijk heid hiertoe overgaat. Niet vandaag een nieuw reglement en morgen een «verbeterblaadje" en overmorgen weer een geheel nieuwe editie! Is in de Duitsche armee tot wijziging van een reglement besloten en het ontwerp vastgesteld, dan wordt dit minstens éen jaar «op proef" gegeven. Naar de ingekomen rapporten wordt dan een definitief voorschrift saamgesteld en slipte naleving daarvan geëischt. Ook de Zwitsersche vestingartillerie wordt thans in navolging van de Duitsche troepen te voet voorzien van veldflesschen van alumi nium. Verschillende proeven hebben geleerd, dat dit metaal zeer geschikt is tot het bewaren van dranken, die de troepen te velde mede- nemen. Do Wet van 21 Juli 4890 tot regeling van het militair onderwijs bij de Landmacht be vat in art. 3 de volgende zinsnede„Door Ons worden, in het belang van de hoogere vorming van officieren, bepaaldelijk ook in technische richting, nog andere voorzieningen getroffen". Tot heden, de Wet is juist drie jaar in 't Staatsblad, hebben wij van die voorzienin gen nog niets bemerkt Om éen reden be treuren wij deze traagheid vooral. Het is namely k van genoegzame bekendheid, dat de Nederlandsche officier niet over veel rechtskennis beschikt. Dit is geen verwijt natuurlijk, want het ligt in den aard dei- zaak. Evenmin toch als elke andere weten schap, waait ook de juridische kennis iemand zoo maar aan. De officier maakt op dezen regel geen uitzondering. Aan de militaire inrichtingen van onderwijs wordt wel-is-waar don aanstaanden officier een en ander over «militair strafrecht" geleerd, doch in de eerste plaats wordt er te weinig tijd aan dat vak besteed en in de tweede plaats zijn de do centen zelf geen eigenlijke juristen. Het gezag van aen auditeur-militair, die in de voorloopige instructie zitting heeft, als openbaar aanklager optreedt, tevens als grif fier dienst doet eu ten slotte als verdediger fungeerthet gezag van den auditeur is dan ook uiteraard zeer groot. De auditeur is een factotum in optima forma. Dit nu kan voor een zelfstandig oordeel en een onpartijdige berechting schadelijk zijn. De leden van den krijgsraad bieden door hun rechtskennis allerminst eenig tegenwicht. Om deze reden wenschten wij wel, dat aan onze officieren, die daartoe aanleg en lust hebben, allereerst hun. die als leeraar moeten optreden in militair recht, de gele genheid werd geschonken om aan een dei- universiteiten zicli te bekwamen voor de ernstige en vaak zoo moeilijke taak, die zij als rechter of als leeraar in juridische weten schappen hebben te vervullen. Art. 3 van bovengenoemde wet beeft daar toe de gelegenheid geopend. Technisch en krijgskundig staat onze officier op voldoen de boogde. Althans er is zoo'n haast niet bij «nog al meer". Op rechtskundig gebied echter valt nog veel, zoo niet alles te doen. Daarom de hand aan den ploeg, s. v. pl. Arnh. Ct. Nichts ermüdet die Truppe mehr, als das stohende Warten unter Gepack. Hohenlohe. De Times maakt melding van een zeer belangwekkende beproeving van pantserplaten op het scbietterrein bij Washington. Een pantserplaat van nickelstaal, circa 23 cM. dik, werd beschoten uit een20cM. meteen granaten van 114 kilo. Het eerste schot, niet aanyangssnelheid van 427 M., doorboorde de plaat, doch het projectiel bleef in den rugge steun zitten; het tweede, inet een snelheid van 513 M.. vloog door plaat en ruggesteun, terwijl een derde schot met geringer aanvangs- snellieid, een zelfde uitwerking had als het eerste. Geen enkele scheur was in de plaat te bespeuren. Daarna werd op een gebogen nickelstalen plaat, 413,2 cM. dik, uit een 30 cM. geschoten met een projectiel van 386 kilo. Eei-st bij liet derde schot, met zeer groote aanvangs- snelheid, drong het projectiel door plaat en ruggesteun. Ook ia deze plaat was geen enkele scheur te ontdekken. De Amerikaansche kruiser New-York is onlangs voorzien van een electrische giek, die zóo aan de verwachtingen beantwoordt, dat men de aanmaak op groote seluial kan tegemoetzien. Een schroef, bewogen door een electrische motor, die gevoed wordt door een batterij van 64 accumulatoren, geeft het bootje een vaart van 6 a 7 mijlen. Het geraamte is van wit eikenhout, terwijl de buitenwand van ceder- en de dekken van mahoniehout vervaardigd zijn. Er is ruimte voor 23 personen, terwijl de sloep slechts 1777 K. G. weegt en ('8000 kost. De totale afwezigheid van rook, hitte, gas- lucht, onaangename reuk enz., bevelen deze sloep, die zich bovendien geruischloos voort beweegt, aan boven andere. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van ziektegevallen, die zich te Haarlem bij kinderen hebben voorgedaan, zijn verschillende caoutchouc-speentjes door het lid van den geneeskundigen raad Van Ledden Hulsebosch onderzocht. Het is geble ken, dat in een grijzen speen 27,34 pCt. zink-oxyde aanwezig was. Dr. Dozy, geneeskundig inspecteur in Noord- Holland, acht het dus van belang het publiek te waarschuwen tegen het gebruik van grijze caoutchouc-spenen. Paul Bonnetain die, zocals wij vroeger meedeelden, met zijn vrouw en zijn doch tertje een reis heeft gemaakt, van don Senegal naar den Niger, is te Parijs teruggekeerd. Mevr. Bonnetain zal liaar reisindrukken weergeven in een boek: UneParisienncau Soudan. Te Ostende is een kapitein van het Bel gische leger gearresteerd, verdacht van ver scheidene diefstallen uit badkoetsjes.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2