(Overijsel) de gevreesde Coloradokever op ue aardappelvelden zou vertoond hebben. En wat blijkt nu het geval te zijn Dat een deskundig onderzoek aan het licht bracht, dat de beestjes die men voor Colo- radokevers aanzag, heel gewone Onzelieve- heersbeestjes waren! De Staatscourant, bevat het Koninklijk be sluit tot vaststelling van het reglement voor de winterscholen. menige artikelen laten wij hier volgen. Het aoel van het onderwijs, dat op de winteravondscbool wordt verstrekt, is, om aankomende landbouwers in de gelegenheid te stellen op weinig kostbare wijze de noodige theoretische kennis van het landbouwbedrijf te verkrijgen. Het onderwijs draagt in hoofdzaak den stempel van vakonderwijs. Er zal daarbij rekening worden gehouden met de behoeften van de provincie, waar de school is gevestigd. De cursus op de wintel-school duurt twee winterhalfjaren. Deze vangen aan in de maand October en eindigen in de maand Maart. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt, op voordracht van Ged. Staten van het gewest, binnen hetwelk de winter- sshool is gevestigd, een plaatselijke commissie van vijf leden benoemd, welke met het toe zicht op die inrichting is belast. Aan het hoofd der winterschool staat, met den titel van directeur, de rijkslandbouw- leeraar van het gewest, binnen hetwelk die inrichting is gevestigd. Onder toezicht van den inspecteur van het Middelbaar onderwijs, belasi met het toezicht op «le landbouw scholen, voert hij het brtieer der school. Niemand wordt tot de school toegelaten dan na het afleggen van een openbaar exa men, afgenomen door den directeur en de leeraren, waaruit blijkt, dat hij de kundig heden bezit, vereischt om het onderwijs met vrucht te kunnen bijwonen. Eenige kennis van de practijk van den landbouw wordt vereischt. Zij, die het onderwijs in slechts enkele vakken wenschen bij te wonen, kunnen dooi den directeur, in overleg met de betrokken leeraren, van de examens worden vrijgesteld. Het bedrag van het schoolgeld wordt vast gesteld door den Minister van Binnenlandsche Zaken, met dien verstande, dat het per cursus niet meer f.20 bedraagt. Leerlingen, «lie zich door bijzonderen aanleg onderscheiden, doch onvermogend zijn school geld te betalen, kunnen daarvan door den Minister van Binnenlandsche Zaken worden vrijgesteld. Voor kost en inwoning moet door «ie leer lingen zelf worden gezorgd. De directeur licht hen daarbij voor. Voor «le eerste maal komt op den Staat der rijksmiddelen over Juli een postje voor van «le Vermogensbelasting, edoch nog niet meer dan f5 145,75. De volgende maanden zullen wel meer doen binnenkomen. Bij «ie raming is gerekend op een opbrengst van f5730000 over 8 maanden, dat is S ton minder dan op het oogenblik de achterstand der verschillende middelen gezamenlijk bij de raming bedraagt (n.l. f6 450000). lutus- schen brengen de laatste vier maanden des jaars altijd zooveel meer dan de raming op, dat het vooruitzicht volstrekt niet somber behoeft te stemmen. Dinsdagavond heeft, in het Raadhuis te 's-Gravenhage, «le verwelkoming plaats gehad der leden van het vierde internationale Con gres tot wering van het misbruik van sterke drank. De Burgemeester hield een toespraak en I verwelkomde vreemdeling en landgenoot, in het bijzonder den voorzitter, mi-, Jl Heems- i kerk enden vertegenwoordiger der Koningin, dr. G. P. van Tienhoven. Hij werd door eerst genoemde beantwoord. Na afloop der receptie begaven de Con- j gresleden zich naar Scheveninger». Gisteren opende de Minister van Binnen- landsche Zaken hot Congres en hield inr. J. Heemskerk Az. de rede. Het Congres wordt i door vele Engelschen bijgewoond. Op de renbaan der Geldersehe Harddra- j verij en Ronvereeniging te Arnhem heersebt in «leze dagen, met het oog op de wedrennen die heden over acht «lagen zullen plaats heb- hen en «looi- H.H. M M. de Koningin-Regentes zullen bijgewoond worden, groote bedrijvig heid om alles voor «le ontvangst der Hooge Gasten in orde te brengen. Het vuur in «le batterijen hij Halfweg blijkt niet voldoende gebliisrht te zijn ge weest; althans, de laatste dagen is «le veen achtige grand weder brandende. Den 25sten September zal te Berlijn in eerste instantie uitspraak worden gedaan in zake het proces-Carré, omtrent het spoor- wegongeluK bij Kirchliingern. Generaal Booth zal Nederland dit jaar nog eens bezoeken, waarschijnlijk in het midden van October. Gemengd Nieuws. Ofschoon de volksdrank der Duitschers bier is, wordt toch, vooral in Noord-Duitschland en ten plattelande, de «schnaps" een soort foezel niet door hen versmaail, en ook te Berlijn zijn de Destinations, die in den volksmond wDistillen" worden genoemd, zeer talrijk. In het voorbijgaan zij gezegd, dat het mooie lokaaltje van de Erven Lucas Bols, in de Friedrichstrasse door het Berlijn- sche volk de »Cylinder-Distille" wordt ge noemd. Een cylinderhoed is hier het teeken van voornaamheid: de »Kommerzienrath de »Geheimrath" zwemt om zoo te zeggen, niet zonder zijn cylinder, en omdat nu bij Bols nogal veel publiek komt, officieren en welgestelde jongelui, «lie er 's avon«ls na elven vooral hun halfom half drinken, wordt om zijn voornaamheid het lokaaltje der beroemde Amsterdamsehe firma de acylinder-Distille" genoemd. Het drankmisbruik is vooral in Pruisen en in de andere noordelijke staten sterk, en daarom heeft de rijkskanselier reeds langen tijd geleden last gegeven, een nauwkeurige drank gebruik-statistiek te maken en is een commissie benoemd, om in verschillende landen de wetten ter beteugeling van het drankmisbruik en hun werking te onder zoeken. Die commissie heeft indertijd ook ons land bezocht en er met onze Drankwet kennis gemaakt. Na het bekende Gotheii- burgsche stelsel onderzot ht en er de voor deden van gezien te hel-b :n, schijnt zij aan onze Drankwet de voorkeur te hebben ge schonken. Tenminste thans bestaat bij «le rijksregeering betvoornemenhetNedcrlandsch systeem op «le verhoudingen in Duitschland toe te passen en de vergunningen tot den ver koop van sterkedrank in het klein te regelen naar het getal inwoners van een gemeente en hem tevens te binden aan «le verschillende plaatselijke omstandigheden. Over de geographische verdeeling dei seksfen heeft de Belgische bond voor vrouwen rechten een statistisch overzicht in het licht gegeven. Daaruit blijkt, dat Europa in het begin van dit jaar 170818561 mannen en vrouwen telde, zoodat de vrouwen in de meenlerheid waren. Bij 16 Europeesche volken is het aantal vrouwen grooter dan «lat der mannenliet sterkst is het vrouwelijk geslacht vei-tegen- woordig'l in Portugal en Noorwegen, waar men 1000 mannen vindt tegen 1001 vrouwen. In zes landen van Europa, namelijk Italic, Rumenië, Bulgarië, Servië, Griekenland, en Bosnië, is het mannelijk geslacht overheer- scheml. In Italië heeft men 995 vrouwen tegen 1000 mannen. Bosnië, heeft het minste aantal vrouwende verhouding is «laar 895 vrouwen tegen 1000 mannen. Door hun keel met petroleum te bestrijken, heeft «Ir. Flahaut, te Rouaan, 40 «liphtheritis- lijders genezen, terwijl van «ie 30 lijders, die op «le gewone wijze behandeld wei-den, 9 stierven. Het geneeskundig genootschap te Rouaan bevestigde de meening van den ge neesheer, dat «leze geneeswijze gunstige re sultaten geeft en daarbij gevaarloos, en gemak kelijk toe te passen is. en acht de uitvinding van het grootste belang. Tusschen Parijs en Brussel hebben, van Zaterdagavond 10 uren tot Zondagavond een aantal wielrijders een wedstrijd gehouden, «lie groote belangstelling wekte. Zelfs koning Leopold had daarvan blijk gegeven «looi- een prijs uit te loven. De Belgische wielrijder Henri André, een 23jarig metselaar, is van alle 117 mededin gers het eerst in de Velodrome te Brussel aangekomen. De weg var. 407 kin. heeft hij in 17 uur 55 min. afgelegd. Eerst anderhalf uur later kwamen no. 2 en 3 aan. Hij won de drie prijzen: «le Sèvres-cup van President. Carnot, den prijs van Koning Leopold en een chronometer van «le Indépendance. De 70-jarigo eerevoorzitter van de Ucker- mareksebe turn vereen iging, «le heer Larape uit Templin, legde dezer «lagen al zwem mende een 5 K. M. lange baan in nagenoeg drie uren af, terwijl de golven zeer hoog gingen. Twee jonge turners, die den ouden heer vergezelden, moesten het wegens «len sterken stroom, halverwege opgeven. Ik zag onlangs in Illinois, zegt een schrijver in de Globe-democrat, een merkwaardige methode toepassen om bedorven lucht uit een put te halen. De nut moest schoon ge maakt worden, maar de man, die het karwei ondernam, was bang er in af te dalen eer hij zich van de hoedanigheid der lucht op «len bodem overtuigd had. Hij liet een bran dende kaars zakken en toen deze tot op onge veer zes voet van den bodem gedaald was, ging zij uit. Dit was hetgeen hij weten wilde. Hij was er zeker van, «lat de put vergiftig gas be vatte, nam een kleine parapluie, bond een touw aan liet handvat en liet deze open in den put neer. Nadat hij haar bijna op den bodem had laten zakken trok hij ze naar boven, droeg zo op eenige voeten afstands van «len put en goolile ze om. Hij herhaahie deze handeling twintig of dertig maal, terwijl al de omstan ders hem uitlachten, liet vervolgens do kaars weer naar beneden, die nu zelfs tot op «len bodem klaar en helder brandde. Toen ver waardigde hij zich uit te leggen, dat het "as in den put koolzuur was, dat zwaarder fs dan lucht en daarom opgehaald kan wor den in een parapluie, alsof het water was. Het was een eenvoudig kunstje, maar miste toch zijn uitwerking niet. In «len Sun komt een beschrijving voor van een Italiaansch huwelijks-bureau, lil Italië wordt een formeele jacht gemaakt op rijke Engelsche en Amerikaansche dames, die naar liet Zuiden reizen en er heeft zich een vereeniging gevormd, die er haar werk van maakt huwelijken toi stand te brengen tusschen Italiaansche jongelieden en rijke vreemdelingen. Om in die vereeniging te worden opgenomen, moet de jonge man goede getuigenissen kunnen overleggen en een aangenaam uiterlijk bezitten, alsmede be schaafde manieren en, zoo mogelijk, van aanzienlijken huize zijn. Dit laatste is echter geen volstrekt vereisebte. Als er zich een gimstige gelegenheid voor doet, krijgt hij bericht van liet hoofdbestuur, dat te Florence is gevestigd, dat hij aan de beurt is en hij reist naai- Bellagio of eenige andere modeplaats, waar de rijke vreemde linge zich ophoudt. Daar neemt hij zijn intrek in een der beste liötels, waar bij op goeden voei leeft en «ie vereisebte verteringen maakt; alles voor rekening van de vereeniging. Na een week of drie komt een controleur hem bezoeken; staan zijn zaken, goed dan wordt hij inde gelegenheid gesteld langer te blijven anders moet hij afreizen. Als liet huwelijk tot stand komt. betaalt hij zekere vooraf bepaalde procenten aan de vereeniging, waarmede weder andere jonge mannen op dezelfde wijze aan een rijke partij worden geholpen. Volgens een te Newcastle verschijnend blad kost de tegenwoordige werkstaking aan Engelaml per week het. volgende: De werklieden verliezen per week 6 mil- lioen aan loon; de mijneigenaar 1 millioen aan winst; de spoorwegen en andere ver voermiddelen 2 millioen vrachten«le scheep vaart 2 millioen: de machinefabrieken5 mil lioen: «le particuliere verbruikers, tengevolge van «le stijging der kolenprijzen, 3 millioen. Het totale verlies per week bedraagt bijna 19 millioen! Er zijn velerlei manieren om beroemd te worden. De Wecner kleermaker Herman Zeitung schijnt dit doel te willen bereiken door zich in een koffer te laten verzenden. Reeds herhaaldelijk is zijn naam door alle couranten van Europa genoemd, en hoe dwaas en onzinnig men zijn «laad ook acht, zijn naam wordt er door bekend. Daarom is het hem te doen en het is hem geheel onver schillig of hij daardoor boete of straf beloopt. Thans is hij weer in een koffer te Chicago aangekomen, waar de politie, die niet met deze aardigheid was ingenomen, hem gevan- gen heeft gezet. Maar men kan er hem niet voor ophangen, en als hij weer in vrijheid is gesteld, zal hij hoogst waarschijnlijk verdere stappen doen om op zijn manier beroemd te worden. Zondag is te Genève het gedenkteeken van den ingenieur Favre, den maker van de Gotthardtunnel, feestelijk onthuld. De I'resi dent der Zwitsersehe Republiek woonde de plechtigheid bij. In «le laatste zitting van «ie Académie de Médecine te Parijs werden interessante mede- deelingen gedaan over de samenstelling der Parijsche bevolking. Het vrouwelijk geslacht is te Parijs veel sterker vertegenwoordigd dan hef, mannelijke: bij een bevolking van 2400000 zielen zijn er 93 553 meer vrouwen dan mannen. Naast 970 715 gehuwden vindt men 938 040 ongehuwden, weduwnaars en weduwen en gescheiden echtelieden. Van de 1(H) inwoners der stad zijn slechts 39 in het departement der Seine geboren, 61 komen uitantieredeelen van Frankrijk en uit het buitenland. Het moge zeer onwaarschijnlijk klinken, «lat zijde bereid wordt uit hdhtpap, toch is dit thans geschied. De eer der uitvinding komt toe aan den heer De Chardonnet. Hout- pap, zooals hij de papierbereiding gebruikt wordt, wordt eerst gezuiverd met een zuur en gedroogd in alcohol, daarna opgelost in een mengsel van zuiveren ether eu alcohol. Deze oplossing, oen kleverige taaie stof. wordt in een vat gestort, waar ze onder boegen druk door een filter wordt gedreven om in een buis te komen. Aan «Ie opper vlakte dier buis zyn vele glazen buisjes, die in een fijne punt eindigen, waaruit de oplossing in draadvoi-m te voorschijn komt. De draau wordt nu in water van de overvloedige alcohol en ether ontdaan en komt daarna in een amonia-bad, waardoor ze minder ontvlambaar wordt. Men gelooft, dat «leze zijde een groote toekomst te gemoet gaat. Wörth, «le bekende Parijzer «iameskleet- maker vertelde onlangs, dat een schatrijke erfgename uit Peru hem voor éen costuum f72000 betaalde. Er was alleen voor ruim f60000 kant gebruikt. Eenige weken latei- verkocht hij dezelfde dame een mantel van f25000, waarvan «le voering alleen f24000 kostte. Een groot philosoof merkte eens opDaar zijn drie dingen, waarop een vrouw in het eene opzicht behoort te gelijken en in [,0t andere niet. Zij dient op de slak te gelijken in zooverre, dat zij ook altijd thuis blijft maar zij moet niet overal, alles wat zi j (Inzit op haar rug dragen. Zij dient op deeding gelijken, in zooverre, dat zij ook niet spreekt wanneer zij niet toegesproken wordt «|qc|Ï zij moet weer niet evenals de echo, het laatste woord hebben. Zij dient even geloofwaardig te zijn als de stadsklok, maar zij moet niet zooals zij, zooveel leven «naken, dat men haar in de geheele stad hoort. Ieder kent de beeldjes, die door verwisse ling van kleuren de naderende weersgesteld heid aanwijzen. Een fabrikant van regen- schermstollen is het eindelijk na veel moeite gelukt, de paraplu ie-stoffen door by voeging van een of ander scheikundig ingredientzóo te verven, dat de stof bij droog weer zvviu-t en bij naderenden regen staalblauw wordt. Hierdoor wordt een niet gering voniileel verkregen. Immers de parapluie geelt nu zelf aan wanneer men ze thuis laten en wanneer men ze medenemen moot, wat in de hondswagen, die we dit jaar hebben, zekor «jen onwaardeerbaar genot is. Of 't waar is, laten wij voor rekening van het Berliner Tageblalt, waaraan wij liet be richt ontleenen. Wij deelden onlangs mede, «Ht een negen jarig violistje «le Badgasten te Ems in ver rukking bracht An door zijn spel èn door zijn eenvoudigheid en echt Kinderlijken aard. De knaap, Bronislaw IIuhennann, behaalde Dinsilagavoii'I in het Kui-haus teScheveningen een buitengewoon succes, door een voor zijn leeftijd buitengewone techniek en voordracht volkomen gewettigd. Na het Concert van Mendelssohn kreeg hij een fraaien kransen hij werd herhaaldelijk niet geestdrift toege juicht. Op «le Polonaise van Vieuxtenips volgde, als toegift, een Nocturne van Chopin. Een werkman uit Nijmegen kwam in No vember 1889 naar Duitselikuul om werk te zoeken. Tevergeefs trok hij van stad lot stad, van huis tot huis, totdat hij eindelijk te Witten (Westfalen) in relatie kwam met een tuinman, «lie hem een niet-alledaagsi-h werkje aanbood, namelijk in zijn plaats twee maanden gevangenisstraf uit te zitten. Be halve twee maanden gratis kost en logies, voor rekening van «Ie Pruisische i-egeei-ing, zou iiij bovendien, als vergoeding voor zijn verloren vrijheid, zestig Mark krijgen. Pit aanbod lachte den wei-klooze toe;gewapend met. «ie legimitatiepapieren van den tuinman, meldde hij zich als veroordeelde bij «len cipier «Ier gevangenis aan en- vervulde zijn zon derlinge taak van plaatsvervanger, zonder dat de verwisseling door de beambten be merkt werd. Doch in <leil loop van dit jaar kwam de justitie door een toeval tot «ie ontdekking dat de tuinman, tjjdens hij volgens «Ie aun- teekeningen in «le registers, in de gevangenis zat, te gelijkertijd op vrije voeten moest zijn geweest. Een onderzoek werd ingesteld en tegen «Ion Nijmegenaar, die nog steeds in Duitschland is, een aanklacht ingediend. Daar het veroorzaken van onjuiste hoekingen in Regeeririgs-akfen als een crimineele zaak wordt beschouwd, werd hij zelfs voor den raad der gezworenen gedaagd«loch deze namen verzachtende omstandigheden aan en verooi-deelden den «reinplafantwederom tot twee maanden gratis kost en logies, voor re kening der Pruisische i-cgoering, doch thans zonder vergoeding van zestig Mark voor tijd verlies. Een schoone Andalusische, de vrouw van een stierenfokker in den omtrek van Sevilla, heeft onlangs haar eer gewroken op een wijze, «iio aan de drama's van Calderon herinnert. Zij werd niet alleen bewonderd oni haar schoonheid, maar algemeen geacht als een brave vrouw, trouw aan haar man, van wien zij innig veel hield. Een Don Juan van het dorp, die zich beroemde, dat nog nooit een vrouw hem had weerstaan, was hartstoch telijk verliefd op haar geworden en toen zij niet naar hem wilde luisteren, werd «le afgewezen minnaar haar vijand. Hij belas terde haar goeden naam en vertelde overal, dut zij toch eindelijk had toegegeven en zijn minnares was geworden. De gekrenkte vrouw besloot toen, zonder iemand te raadplegen, zich te wreken, en den lasteraar voor goed tot zwijgen te brengen. Zondag 11. ging zij, toen de mis wasafge- loopen, fraai gekleed naar het kerkplein, liet hoofd fier opgericht en toen de lasteraar naar haar toekwam, stiet zij hem een dolk,

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2