Donderdag 17 2MI Aug. 1893. No. 4276. 37e Jaargang. AMEESF00R7CGHE COURANT. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donder day namiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post /'1.15. Advertentiën10 regels GO Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-officieële- en onteigeningsadvert. per -regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURRUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00 STADSNIEUWS. Zitting van den Gemeenteraad van Woensdag 16 Augustug, des namiddags éen uur. Voorzitter de beer Burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Tegenwoordig elf leden; afwezig de lieer: V a n 13 e e k, met kennisgeving, en verder de hee- renZand ijk, KI eb er, Van der Want. Tengbergen en De Koningh. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Aan de orde is: het onderzoek der geloofs brieven van de nieuwbenoemde raadsleden, welk onderzoek wordt opgedragen aan een commissie bestaande uit de heeren: Ce losse. dr. G roe- neboom en Van Lanschot Hubrecht. De vergadering werd gedurende het onderzoek geschorst en na de heropening besloot zij, op voorstel der commissie, tot toelating vandeliecren: W. A. Croockewit, mr. J. G. A. van Zijst, G. J. baron Van H ardenbroek van Ain- merstol, 11. W. van Es veld en M. W. F. .1. de Jong. Aan de orde zijnde rekeningen over 1892 van: a. «Ie Gemeente, tot een bedrag van f190124,984 aan ontvangsten en I'186 468,581, «tan uitgaven, aldus sluitende met een voordeelig saldo van 13 656,40; b. de dienstdoende schutterij, tot een bedrag van t'2 296.834, aan ontvangsten en uit gaven c. van het Burger-weeshuis, tot een be drag van f22 644,21 aan ontvangsten, en 119468,181 aan uitgaven, batig slot aldus f 3176,021; d. van het Burgerlijk armbestuur tot een bedrag van f 7 508,13, aan inkomsten en uitgaven, ene. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, tot een bedrag van f155,591, aan ontvangsten en uitgaven. Deze rekeningen werden met algemeene''stem men voorloopig aldus vastgesteld. Bij die voor de Gemeente, merkte m r. H ey 1 igers op, dat onder de ontvangsten eenige memorie-posten voorko men wegens niet-bet aaide recognitie-gelden voor liet gebruik van Gemeentegrond. De niet-beta- ling gegrond op de bewering der gebruikers, dat ze recht hebben op dien grond. Tiet was <ler commissie aangenaam uit de '■erantwoording van II. en W. op te merken, dat de aandacht van het Dagelijkscn bestuur op deze zaak gevestigd is en er maatregelen in overweging zijn genomen om deze memorie- posten uit de Rekening te doen verdwijnen. Aan de orde kwam nu het concept-contract tusschen de Gemeente eu de Nederlanasche Bell- Telephoon-Maatschappij. De overeenkomst tusschen partijen d.d. 29 April 1891 getroffen, wordt daardoor in dier voege gewijzigd, dat de voorwaarden aldaar genoemd sub 2<i, eerste zinsnede, volgenderwijze worden gelezen »2o dat door de Maatschappij een publieke spreekplaats alhier zal worden gemaakt en be diend gedurende ten minste zeven uren per werkdag, met aanleg der draden door de kom dei- gemeente, zooals door contractanten ter eener zijde, in overleg met de Commissie van fabricage wordt wenschelijk geacht, zoodra de gemeente dit verlangt, en ter beschikking stelt eene ruimte waar de gelegenheid tot spreken kan gemaakt worden, en garandeert: a. aan de Maatschappij gedurende vijf jaren, voor haar gedeelte uit de ontvangsten voort vloeiende uit het intercommunaal-verkeer uit deze publieke spreekplaats, een opbrengst van driehonderd gulden 'sjaars. b. aan den Staat der Nederlanden, gedurende tien jaren, voor zijn gedeelte voortvloeiende uit het intercommunaal-verkeer uit deze publieke spreekplaats, een opbrengst van vierhonderd en vijftig gulden 'sjaars." De heer Visser vroeg of hier sprake is van de bruto-, dan wel van de netto-opbrengst. De V o o r z i 11 e r zegt. dat hier alleen aan bruto-opbrengst moot gedacht worden. De heer Visser dankt voor de bekomen inlichting, doch meent dat zulks nader omschreven diende te worden. De Voorzitt er zegt, dat hier geen verschil van inzicht ontstaan kan en alles reeds in de correspondentie van 1891 geiegeld is. De heer Croockewit herhaalt hetgeen de Voorzitter zeide en acht het onnoodig dit punt nader te omschrijven. De heer Visser bekomt ten derde male het woord en dankt voor de gegeven inlichtingen. Het ontwerp-co/itraet wordt alsnu met alge meene stemmen aangenomen. Alsnu is aan de orde de Ontwerp-concessie voor de Ned. Bell-Telephoon Maatschappij, welke concessie van dezen inhoud is: De raad der gemeente Amersfoort. Verleent, voor zooveel hem aangaat, en be houdens de vergunning van hooger hand, zoo die noodig is of later noodig mocht worden, aan de Nederlandsche Bell-tolephoonmaatschappij voor den tijd van vijfentwintig jaren, in te gaan op den dag, waarop de acte van vergunning zal worden geteekend, het uitsluitend recht tot aan leg en exploitatie van voor het publiek bestemde telephonische verbindingen in de gemeente Amersfoort, met het recht tot het plaatsen van palen op en het leggen van kabels in gemeente grond en gemeente-water, behoudens het be paalde bij artikel 1 der hierna te melden voor waarden, alsmede, voorzoo veel van de gemeente afhangt, tot bevestiging dier verbindingen aan de eigendommen der gemeente, behoudens de bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders om in bijzondere gevallen en om zeer over wegende redenen, uitsluitend ter hunner beoor deeling, voor bepaalde eigendommen deze ver gunning te weigeren; onder voorwaarde: 1°. dat door de maatschappij geen werken langs, in of over de openbare wegen en wateren der gemeente worden gemaakt, dan nadat de daarvan aan Burgemeester en Wethouders in I te zenden plannen zijn goedgekeurd; 2". dat die goedkeuring niet insluit machtiging I tot het bevestigen van verbindingen of het aan brengen van andere werken aan eigendommen van particulieren, zijnde de maatschappij ver plicht zich daaromtrent met de eigenaars te verstaan 3». dat de uitvoering en het onderhoud der werken langs, in en over de openbare wegen I en wateren, alsmede aan de gemeente-eigen- «lommen, voorzoover daartoe vergunning mocht zijn verleend, geschieden volgens aanwijzing door of van wege Burgemeester én Wethouders, ook wat betreft den tijd van werken of de te nemen voorzorgen voor de instandhouding en de veiiig- lieiil van het verkeer of van de gebouwen; 4°. dat ten laste van de maatschappij komen I alle kosten van die voorzorgsmiddelen, van de werken zelve, van hun onderhoud en van de daaruit voortvloeiende wijzigingen of herstel- I hngen van de werken en eigendommen van de gemeente of die van particulieren 5°. dat, wanneer in het belang van gemeente werken en eigendommen wijziging moét gebracht worden in de werken der maatschappij, de kosten dezer veranderingen ten laste der maatschappij komen, en dat nimmer schadevergoeding van de gemeente zal kunnen worden gevorderd, wan neer, ten behoeve van door de gemeente te ver richten werkzaamheden, aan gemeentegebouwen of anderszins eene tijdelijke staking van den telephoondienst zal noodzakelijk zijn, zullende «Ie maatschappij alsdan verplicht zijn, zooveel noodig hare werken op te ruimen en buiten werking te stellen; 6». dat alle kosten, voor zoo verre zij dooi de gemeente zijn voorgeschoten, op de eerste aanmaning moeten worden betaald; 7o. dat ter verzekering dier betaling door de maatschappij een waarborg worde gesteld ten bedrage van -1000 in Nederlandsch courant geld, of schuldbekentenissen van den Staat of van de gemeente tegen den koers van den dag, met erkenning der bevoegdheid van Burge meester en Wethouders om uit die waarborgsom de aan de gemeente toekomende gelden voor kosten van werken of herstel van schade te voldoen en met aa^.iarding «Ier verplichting van de maatschappij, om op de eerste aanmaning de waarborgsom, bij vermindering van de-waarde milieu ,uui jeuUII cc auuiiuccreii. dat abonné's binnen den kring gelegen iet langer dan telkens voor éen jaar ne der gedeponeerde effecten, tot het oorspronke lijke bedrag aan te vuiler 8°. dat door de maatschappij hier ter stede zullen worden gebruikt de beste toestellen, welke te barer beschikking staan en elders door haar gebezigd worden 9®. dat door do maatschappij voor aansluiting aan haar centraalbureau, met inbegrip van le vering, bediening eu onderhoud van dentelephuon, j geen hooger jaarlijksch bedrag zal worden ge- vorderd: a. bij toetreding van minstens tien abonné's dan ƒ60-; Ik bij toetreding van meer dan tien abonné's dan ƒ50; c. bij toetreding van minstens twintig abon né's dan ƒ40. 10». «lat zoodra eene openbare intercommunale spreekcel in exploitatie zal zijn gebracht, de maatschappij verplicht zal zijn hare abonné's in deze gemeente, desverkiezende, intercommunaal te verbinden, tegen het tarief en op de voor waarden daarvoor tusschen de maatschappij en het Rijk overeengekomen of overeentekoinen «Ie maatschappij zal alsdan daarentegen bevoegd zijn het door de gemeente aantewijzen lokaal voor publieke spreekcel, tevens voor centraal bureau interichten en te bezigen; 11°. dat de maatschappij wanneer zij tot tele phonische verbinding in deze concessie bedoeld is overgegaan, verplicht zal zijn, tegen boven genoemde tarieven, ieder eigenaar of gebruiker van een lokaal in de gemeente gelegen binnen eenen kring van 1250 twaalf honderdvijftig Meters gerekend uit een door Burgemeester en Wethouders vasttestellen punt in het miiïden van het plein genaamd »«le Hof," die zulks ver langt, aan haar centraal-bureau aantesluiten. Voor lokalen buiten dien kring gelegen, zal de maatschappij bijzondere, echter uniforme voorwaarden voor de verbimling mogen stellen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wet houders, en met dien verstande: a. «lat de jaarlijksche abonnementsprijs, met inbegrip van levering, beiliening en onder houd van <len teleplioon nimmer meer zal mogen bedragen dan het dubbele van den abonnementsprijs op het oogenblik dat de aansluiting wordt bewerkstelligd geldende voor lokalen binnen meerbedoelden kring gelegen b. dat de evengenoemde bijzondere voor waarden nimmer de verplichting aan een abonné zullen mogen opleggen van zich langer dan zes jaren te abonneeren. 12®. zich niet hoeven te verbinden; 13®. dat door de maatschappij tusschen haar centraal-bureau eu vier door Burgemeester en Wethouders aantewijzen plaatsen kosteloos ver bindingen met de vereisclite toestellen worden gemaakt, geleverd, onderhouden en bediend, zoodra zulks door Burgemeester en Wethouders ten behoeve van den publieken dienst wordt verlangd 14°. «lat de. maatschappij op werkdagen ge durende minstens tien uren en op zondagen min stens gedurende éen uur dé gelegenheid zal geven tot het maken van verbiinlingen aan haar cen traal-bureau; zullende wijders de vaststelling der dienstregeling in overleg niet Burgemeester en Wethouders geschieden; bij toetreding van min stens honderd abonné's zal op verlangen van Burgemeester en Wethouders <te gelegenheid tot het maken van verbindingen moeten gegeven worden op werkdagen gedurende twaalf uren 15®. «lat wanneer het geval zich voordoet bedoeld sub 10°, de bovenstaande bepalingen omtrent communale dienstregeling ook van toe passing zullen zijn op het intercommunale ver keer, voor zoover althans hot gebruik «Ier inter communale lijnen, naar het oordeel van «le administratie der rijkstelegraphie, zulks toestaat en zonder dat «le. bepaling sub 14° wanneer er honderd geabonneerden zijn, toepasselijk is, met buitenwerkingstelling van hei omtrent zoodanige dienstregeling vastgestelde sub 2°. van de over eenkomst d.d. 29 April 1891 •16». dat de vergunning zonder toestemming van deij Raad niet aan een ander worde over- geilrageu 17°. «lat de vergunning kan worden inge trokken: a. indien zij niet binnen éen maand na het geven daarvan zonder eenig voorbehoud is aanvaard b. indien binnen drie maanden na liet aan vaarden der vergunning de maatschappij nalatig blijft een centraal-bureau in ex ploitatie te brengen; zullende, wanneer dit geval zich voordoet, niettegenstaande de aanvrage is geil aan voor de verbinding van minstens tien lokalen binnen den bovenvermelden kring gelegen, door de maatschappij tevens ten behoeve van de ge meente verbeurd zijn eene som van 5000,

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5