c. iudien niet binnen drie maanden nadat zulks door den gemeenteraad zal zyn ver langd en, voorzoover noodig, de mede werking der liooge Regeenng zal zijn verkregen, de openbare spreekcel bedoeld in de overeenkomst van '29 April 1891 zal zijn in exploitatie gebracht, De maatschappij verbindt zich, na in kennis gestold te zyn van bovenbedoeld verlangen van den Raad, onverwijld het noodige aantewendeu, opdat zoo spoedig mogelijk ovengenoemde medewerking der Hooge Regeenng worde verleend. d. indien niet binnen drie maanden na de eerste aanmaning de aan de gemeente ver schuldigde gelden worden betaald, of de waarborgsom worde aangevuld, of deze vergunning /.onder goed keurig van den gemeenteraad aan een ander wordt over gedragen c. indien aan de voorwaarden der concessie niet wordt voldaan of, naar het oordeel van den gemeenteraad, de exploitatie op zoodanige wijze geschiedt, dat de intrek king in het belang der gebruikers ge vorderd wordt; 18®. dat, na afloop, of bij intrekking der ver gunning, de gemeente de bevoegdheid nebbe alle verbindingen en toestellen der maatschappij of wel een deel daarvan te naasten tegen den prys, waarop die zullen worden geschat door drie deskundigen, te benoemen éen door de gemeente, éen door de maatschappij en de derde door tie beide eerstbenoemden, of, in geval daaromtrent geene overeenstemming mocht wor den verkregen, te benoemen, door den kanton rechter te Amersfoort: dat bij de taxatie zal worden gelet op het doel, waarvoor toestellen en draadyerbindingen dienen; 19». dat, ingeval die naasting niet geschiedt en de vergunning niet intusschen is verlengd, de maatschappij verplicht zij tot wegneming van al hetgeen zich in of boven «le openbare wegen of wateren of gemeentegebouwen en inrichtingen bevindt, en zulks op de wyze en binnen Ilen tertnyn, daarvoor door den gemeenteraad te stellen, en dat. bijaldien deze wegruiming binnen dien termijn niet geheel mocht hebben plaats gehad, Burgemeester en Wethouders bevoegd zijn, zonder eenige andere in gebreke stelling daartoe voor rekening der maatschappij te doen overgaan. Alle punten worden z. h. o. goedgekeurd en daarna het geheele ontwerp z. h. o. aangenomen. Bn punt. 11 vroeg de heer Visser of bedoeld wordthemelsbreedte. De Voorzitter verzekert zulks. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om het voormalig Telegraafkan toor aan de IJtrechtsche poort af te staan als centraal-bureau en tevens om de uitvoering der concessie te vorderen zoodra «leze zul zijn aan vaard. De heer Bake wil het voorstel vanhetDage- lijksch bestuur in zóóver uitbreiden, dat de Maatschappij het kantoor reeds in gebruik kan nemen vóór er voldaan is aan S 17 a, welk voorstel door B. en W. wordt overgenomen. De heer Visser blijft bij zijn meeiiing.dat, bij oumiddellijken afstand van het bureau, de Maatschappij zich niet zal haasten om uitvoering te geven aan de werkzaainheileii en stelt voor, huur te vorderen. De Voorzitter herinnert spreker aan 471/ van het contract en meent, dat men der Maat schappij het vel niet over de ooren moet halen. Aan onwil bij een zoo goed bekend staand lichaam kun wel niet gedacht worden. De heer Croock e w i t vraagt hoeveel huur men wel vragen kan en hoe weinig wel éen kwartaal huur zou baloopen. Spreker meent, «Int men aan een te goeder naam bekend staande Maatschappij zulk een pressie niet mag opleggen De heer Bake gelooft, dat het den heer Visser minder te doen is om eenige huur en meent dat niettegenstaande «le huur de Mij. byvoor- beeld 2 maanden-en 29 dagen zal kunnen wachten niet het op/ non van het centraal-bureau. D<5 lieer Visser verklaart, dat het hem minder te doen was ara de huur dan wel om totspoeil aan te zetten. Op de vraag van den V o o r z i 11 e r welke huurprijs wel givischt moest worden, antwoordt de heer ('rouckewit, dat deze ten hoogste ƒ150 lier jaar zou kunnen bedragen. De lieer Ce losse geeft als zijn opinie te kennen, dat liet voorstel-Visser wel eens tot moeilykhedeu met de Mij. aanleiding zou kun nen geven en het niet wel aangaat een huur overeenkomst op te nemen in de concessie. Do heer Visser blyft bii zyn gevoelen en noemt f25.als huursom. Zijn amendement, behoorlijk ondersteund zijnde, wordt vervolgens in stemming gebracht en verworpen met alge- ineene stein men. op die van den voorsteller en dr. Groenebnnni na. Het voorstel van B. W., gecombineerd met bet amendement-Rake, wordt vervolgens aan genomen met éen stem tegen, die van den heer Visser. Aan de orde is het verzoek van mr. F. G. Deutz van Schaik om hetaandeel in de gasfabriek van wijlen zijn moeder te zynen name te stellen. Overeenkomstig het proeadvies van B. \V. wordt z. h. o. besloten «lit verzoek in te willigen. Aan de orde is een voordracht om uit den post «onvoorziene uitgaven" dienst 1893 te be telen een bedrag van f 110,57 tor voldoening van rekeningen dienst 1892, vóór den verjaringster mijn ingekomen, en verschuldigd wegens onder houd, schilder- en timmerwerk. Dé («betaalbaarstelling werd veroorzaakt door- I dien «le gelden niet konden gevonden worden «lan na het doen van overschrijving op de-betrokken posten, terwyl de verschillende af- en overschrij vingen reotls door «len Raad waren geregeld en de rekeningen te laat zijn ontvangen om, mot het oog op het in gereedheid brengen «Ier ge meente-rekening over 1892, een nadere regeling voor te stellen. Ook deze voordracht werd door den raad z. h. o. goedgekeurd. Aan de orde was een verzoek van den heer J. J, Blok, onderwijzer aan de openbare school 3e soort aan de Koestraat, «iie wegens benoeming te Amsterda ontslag vraagt. Nadat de heer Hub recht gevraagd Imd of dit ontslag zou ingaan op 1 October a. s. dan wel op den «lag waarop «ie beer Blok zijn nieuwe betrekking zou aanvaai-den; en de Voorzitter had geantwoord, «lat «le Verordening voorschrijft 1 October, werd het ontslag z. b. o. eervol ver leend tegen 1 October 1893. Aan de orde is de benoeming van een leer- aarin de Fransche taal en haar letterkunde aan het Gymnasium en de «Hoogere Burgerschool, uit het drietal: J. M. J. Hoog, te Zutphen; A. Cohen, te Delft, en J. B. Melsen, te Kampen. Nadat de heeren Ce losse en Visser, «iie tot stemopnemers waren benoemd, hadden meege deeld «lat de heer J. M. J. Hoog metalgemeene stemmen benoemd was, deelde de Voorzitter, onder dankbetuiging aan de commissie van slem- opneming, aan den Raad mede, dat de heer Hoog in staat en genegen is de betrekking reeds 1 September te aanvaarden. Waren ingekomen 1. een adres van bewoners van de Kampstraat waarin zij dank betuigen voor de spoedige inwil liging van het verzoek iu hun vorig request gedaan. 2. een adres van 53 ingezetenen, houdende ver zoek het contract over «le levering van het Gemeenteraads-verslag met de firma K. L. Bosch te Utrecht niet te vernieuwen, «locli de vervaar diging en «le uitgave op te dragen aan den heer Frederiks, uitgever «lei- Amersfoortsche Courant. 3. een adres van gelijke strekking van den heer G. J. Slothouwer, met verzoek hem die uitgave op te dragen. B. en W. stellen voor deze rèquesten ter Secretarie te deponeeren ter lezing voor de leden. Zij willen zich aangaande de twee laatst bedoelde requesten van verdere voorstellen onthouden, vooral met het oog op 's Raads beslissing van zeer reeenten datum, doch verzoeken, zoo éen der leden een voorstel mocht willen doen, dat voorstel spoedig mogen vernemen, «laar het contract met de linna Bosch 1 November expi reert en vóór de Begrootings-vergadering een beslissing moet genomen zijn. 4. een voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen van ƒ75.onder voorwaarde dat voor dit bedrag een muziekuitvoering gegeven worde op 31 Augustus opdat alle inwoners op «len verjaardag van H. M. den Koningin in «le feestvreugde kunnen deelen. Wordt z. h. o. toegestaan. Hierna bracht de heer H ubre c h t «len ge heel otihoudbaren toestand van denzoogenaatiulen Parallelweg en den weg naar het Paviljoen ter Sprake. Wel is vergunning verleend op beide wegen puin* te storten (hetgeen ook vóór «le ver gunning geschied is) doch er mochten geen scherven of glas op gestort wonlen, hetgeen wel gebeurt eu waardoor Leide wegen thans ge vaarlijk zijn voor paarden, evenals ze voor voer tuigen onbruikbaar zijn. Spreker vraagt of B. en W. niet met het oog op art. 179/j. der Ge meentewet hier tusschenbeide kunnen komen. De V o o r z i 11 e r merkt op, «lat B. en W. in Mei wel toestemming aan het Rijk gevraagd hebben om bedoelde wegen met puin te doen bestorten, evenwel zonder eenige verantwoorde lijkheid op zich te nemen. Het Dagelyksch bestuur zal intusschen de zaak ter harte nemen, althans voor zoover «len Paralelweg aangaat; deandeie is particulier eigendom De heer Croockewit zegt, dat de oude Vlasakkerweg door den Staat onbruikbaar ge maakt is ten behoeve van de sporen en het Rijk toen den Parallelweg deed aanleggen en meent, dat de Gemeente thans kan vorderen, dat deze weg althans begaanbaar worde gehouden. f>«? heer Bake herinnert hoe op voorstel van den heer Zandijk <1? vergunning aan het Rijk gevraagd werd om den Parallelweg met puin te bestorten en hoe het Rijk dit toestond. Ook hij meent, dat bij het Rijk kan worden aangedrongen op verder onderhoud, althans beter toezicht. He heer Celosse zegt, dat de Paralelweg nog niet is overgedragen aan de aangrenzende eigenaren en daarom ook nog niet voorkomt op «le leggers, waardoor de Gemeente hem ook niet kan schouwen. De Yoorzitter herhaalt, «lat hij de zaak zal overwegen en sluit, daar niets meer aan «le orde is, de vergadering. Wie ooit de Holtoway-pillen voor een jong officier gelezen heeft, zal zich herinneren hoe daarin de beteekenis «Ier eedsaflegging wordt ge schetst aan «len jongen luiter u t. die pas de school banken verlaten hebbend, zijn eerste «laad ver richt. De plechtige gelofte van trouw, gehoor zaamheid en onderworpenheid, in han<ien van zijn regiments-commandant afgelegd, onder «Ie plooien vin het vaandel, waarvoor hij zoo noodig zijn lea zai geven, zal liatn bijblijven zoolang by officier is. De eedsaflegging is dan ook een «Ier grootste plechtigheden in het militaire leven, zoo niet de grootste. Het altoos indrukwekken«le schouwspel werd hier Dinsdag bijgewoond door velen, waaronder zeer veel dames in keurige toiletjes, die gretig gebruik hadden gemaakt van de vriendelijke uitnoodiging van Kolonel Benschop ora tegen woordig te zijn bij de beëeiüging van de bij Kon. besluit van 24 Juli tot 2e luitenant bij het 5e re giment infanterie benoemde heeren: J. P. van der Mculen, J. P. J. Verberne, jhr. E. W. van Holthe, H Wijnaendts en H. Meijwert, allen her komstig van «le Kon. Militaire Academie. Met de linkerhand, waarin de getrokken sabel, aan het vaandel legden zij «len eed af, terwijl een gedeelte der stafrnuziek het Wilhelmus naai de oude toonzetting uitvoenlej hetgeen een onge kende wijding gaf aan de plechtigheid. Vervolgens sprak de kolonel de jonge officieren toe, wenschtte hen geluk en wees hen op hun plichten en hun rechten; daarna feliciteerde Z.H.Ed.Gestr. in even hartelijke bewoordingen de aanwezige familieleden en stelde daarop de jonge officieren voor aan de vier bataljons, op 't voorplein der infantorie-kazerne geschaard, waarop de officieren hun jonge makkers geluk- wensenten. Omstreeks half éen was de indrukwekkende plechtigheid afgeloopen. 's Avonds was er diner in de «Place Royale," waarbij ook de nieuwbenoernden aanzaten. De kleine kapel der stafrnuziek van het 5e regiment voerde onder het diner een goedgekozen pro gramma uit. Heden is hier in garnizoen gekomen de kapi tein-kwartiermeester Ij. J. Neaerburgh, van net 2e regiment infanterie, die op verzoek is over geplaatst bij het 5e regiment, ter vervanging van den onlangs overleden kapitein-kwartier meester J. J. T. van der Eist. Aan sergeant B. Hattink, van bet 5e regiment infanterie alhier, is op «le gebruikelijke wijze uitgereikt de bronzen medaille voor twaalfjarigen trouwen dienst. Dinsdag is hier uit Utrecht a-ingekomen een detachement van de 2e compagnie hospitaal soldaten, om dienst te doen bij het Militair hos pitaal en bij de korpsen hier in garnizoen. De Raad van beroep, krachtens de Wet van 27 September 1892, op de Vermogensbelasting is voor Utrecht samengesteld als volgt voorzitter mr. C. G. Berger van Hengst, te Utrecht; leilen1o jhr. m. K. A. Godin «le Beaufort, te Maarsbergen2«> mr. J. J. Metelerkamp, te Utrecht 3o A. J. C. van Eelde, te Utrecht plaatsvervangende ledenlojhr. mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, te Utrecht; 2«> mr. H. Croockewit, te Amersfoort; 3omr. H. C. Vos, te Kreukelen. De leden en plaatsvervangende leden sub. 1" zijn door heeren Gedeputeerde Staten, die sub- 2o door «le Rechtbank, en «lie sub. 3" door den Minister benoemd. Het detachement der d.d. schutterij, en de af gevaardigden van den Bond van oud-onderoffi cieren, «iie lieden eu morgen deelnemen aan den vieivlen internationalen schietwedstryd.vertrokken hedenochtend naar 's Gravenhage. Onze beste wenschen vergezellen hen. Het 6-jarig zoontje van Van Wessing raakte Maandag hij «le Zandhoopen al spelende in «le Kom. Bernanlus Kraanen aarzelde geenoogen- blik den reeds zinkenden knaap geheel gekleed na te springen en mocht «le voldoenning sma ken hem met levensgevaar van een anders wissen dood te redden. Zeer zeker verdient de moe«lige man een flinke belooning.- Te beginnen met Zondag 20 Augustus zullen «le perronkaarten afgegeven aan het Nieuwe Station alhier (van de H. IJ. S. M.) slechts geldig wezen voor het uur van aangifte en het daarop volgend uur. Gelijke maatregel is getroffen voor de perron- kaarten te Baarn. Naar aanleiding, van het invitatie-concert door Van Aken 's kapel Maandagavond in Tivoti te Utrecht gegeven, schijft de heer Van Antwerpen -in het Ütrechtsch Dagblad: »Een afwisseling in de reeks van gewone concerten «Ier schutterij-muziek, hoe gewaar deerd ook, mag er wel zijn. vooral wanneer een korps muziek maakt, dat wijd en zijd in ons land gunstig bekend is en gesprezen wordt, waardoor dit zich in:ig verheugen in vele enga gementen. Dat die reputatie in hoofdzaak te danken is aan den heer Van Aken, is buiten kijf theoretisch en practisch bekwaam, vindingrijk wat klankcombinatiën en vorm betreft, tevens gees tig toondichter en arrangeur (de meeste arran gementen zijn van hem, ook wanneer dit niet op het programma vermeld is), is hij zeker de rechte man op «le rechte plaats; want door zijn energisch optreilen en elastische directie, «lat aan sommigen (doch teil onrechte) eenigszins overdreven toe moge schijnen, gaat het korps steeds «exelsior," volmaakter door zuivere stemming en nauwgezetheid in uitvoering; nog eens, de heer Van Aken is niet pretentieus en is zoowel bij zijn ondergeschikten als bij zijn meer deren zeer gezien. Dat is de reijen, dat«le »kolo- nel-Hensrhop marsch" van hem het licht zag wij hoorden deze typisch bewerkte compositie, waaruit de titel spreekt, voor de eerste maalzij zal. even als zijn «Kegelmarsch," zeker spoedig populair worden." Bravo!

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 6