Donderdag 24 Aug. 1893. No. 4278. 37e Jaargang. Buitenland Het Bankbiljet vanlOOOOQIU Binnenland AMEHSFOQETSOHE COURANT. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden fi. Franco per post ƒ4.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, aie voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tüsschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. In Frankrijk hebben de verkiezingen voor de Kamer plaats gehad. Voor zoover de be richten loopen, deed zich te Parijs geen enkel incident voor. Het aantal der kiezers inde stad, dat ter stembus ging, was betrekkelijk gering. Alleen in de buitenwijken heersehte eenige buitengewone drukte. De uitslag van 566 stemmingen voor de Kamer is bekend. Er zijn gekozen 1112 re publikeinen, 30 rad. socialisten en socialisten, 13 rallies, 56 conservatieven. Er moeten 155 herstemmingen plaats hebben. De republi keinen hebben 03 zetels gewonnen, terwijl het meerendeel der herstemmingen gunstig voor hen staat. In het geheel waren er niet minder dan 2060 candidaten. Van de altre denden hadden zich van de 576 leden 514 herkiesbaar gesteld. Alle ministers zijn her kozen. De president van den Fransehen minister raad heeft den gezant van Italië ontvangen, «lie meedeileeling deed van de beweging, in Italië gewekt, ingevolge «Ie proclamatie van den maire van Aigues-Mortes en die zijn leedwezen betuigde over de betoogingen te gen Frankrijk in zijn vaderland, er bijvoe gende dat een onderzoek ingesteld was en te Rome de prefect, de directeur en de in specteur van politie geschorst zijn. Deze anti-I* ransche betooging vindt haar grond in de ongeregeldheden van Aigues- Mortes. Te Messina, Napels, Genua en Rome hadden tegen Frankrijk manifestation plaats.Te Napels werd het wapenbord van het Fransche consulaat afgerukt en verbrand; te Milaan beproefde het volk het bureau van den Franschgezinden Secoio te bestormen, maar te juister tijd werd de straat ontruimd; tc Genua vernielde het volk tien tramwagens der Fransche paarden-tram-maatschappij, enz. In het Britseho Lagerhuis is het amende- ment-Chamberlain verworpen met 200 tegen 102 stemmen, waarna Gladstone's motie zon der hoofdelijke stemming werd aangenomen Feuilleton. 8)* Naar het Engelsch van Mark Twain. In het kort kwam het hierop neer: hij was in Engeland gekomen met een opdracht, waar van hij veel heil verwachtte. De eigenaren van de Gould and Curry Extension" hadden hem voorkeur verleend voor het verkoopen hunner concessie, waarbij als voorwaarde was gesteld, dat al wat deze meer dan een millioen dollars opbracht voor hem zou zijn. Hij had hard ge werkt, langs allerlei wegen getracht te verkoopen, geen eerlijk middeL onbeproefd gelaten, al het geld dat nij in de wereld bezat, nagenoeg ver spild, maar hij had geen enkel kapitalist er toe kunnen krijgen op zijn aanbiedingen in te gaan, en het ergste wus, dat zijn lastgeving bij het eind van de maand verstreken zou zijn. In éen woord, hij waB geruïneerd. Na dit verhaal sprong hij op en riep uit: Henry, je kunt me redden! Je kunt me redden en je bent de eenige man ter wereld, die daartoe in staat is. Wil je het doen? Vertel me hoe, spreek vrij uit. Geef me een millioen en mijn overtocht naar huis voor mijn concsesie. Och toe, weiger het ine niet! Ik was op het punt wanhopig uit te roepen: maar Lloyd ik ben zelf arm, doodarm en over- en dus de sluiting der discussie over het rapport omtrent het Home-Rule ontwerp op morgen (Vrijdag} bepaald is. Nog werd medegedeeld, dat de naar Wales gezonden troepen gingen op verzoek der plaatselijke overheden, ten einde personen en eigendommen te beschermen en gevechten te beletten. Zij zullen lot geen ander doel worden gebruikt en teruggeroepen worden zoodra de noodzakelijkheid voor hun aan wezigheid niet meer bestaat. De werkstaking in de steenkolenmijnen, welke tot dusver een kalm verloop bad, be gint een meer dreigend karakter aan te nemen, zoodat in tal van districten buiten gewone maatregelen tot handhaving der orde noodig vvor«len. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur der Cadettenschool «1e majoor L. de Vlamingb, van «len staf der infanterie, die tevens eervol ontheven is van het toezicht op de Militaire school. »Hoe drommel" vraagt de Haagsche correspondent van de Arnh. Courant «komt de Minister van Financiën nu reeds aan een opbrengst van f5000 uit «1«; Ver mogensbelasting. «volgens de ollieieële op gaven"? Jk heb nog niets van aanslag of kohier vernomen; integendeel weet ik met zekerheid mede te doelen, dat het met «ie voorbereiding al heel slecht vordert. Heeft de eene of andere rijkaard misschien iets op rekening betaald Of wel is 't een nestei, door «len Minister zelf gelegdOf wel want er wordt zooveel aan «Ie geheimhouding ge hecht gaan wellicht «1«ï trawanten van «len Minister werkelijk reeds bij nacht en ontij, gewapend en gemaskerd ron«i om van de Nederlamlers op te vorderen, wat zij naar liet gevoelen dei* ambtenaren aan Vermogens belasting schuldig zijn We kunnen er bijvoegen, «lat nog volstrekt niets met zekerheid aangaande de opbrengst «lor Vermogensbelasting te vermelden valt; we zeiden dit reeds voor veertien dagen en «le toen aangegeven redenen gelden nog. De «betooging" door de Amsterdamsche heethoofden gehouden tegen het huis van ihr. Rutgers van Rozenburg, heeft er toe ge leid eens na te gaan wat deze afgevaardigde toch wel gezegd zoil hebben. Het blijkt nu, dat de beruchte woorden laden met schulden. Maar als een bliksemschicht flikkerde een idee door mijn brein; ik klemde mijn kaken op elkaar en hield me in tot ik zoo bedaard was als de meest geroutineerde kapitalist. Toe zei ik, op een toon, zooals men- schen van zaken aanslaan: Ik zal je redden Lloyd Dan ben ik al gered. God zal je eeuwig daarvoor zegenen! Als ik ooit Laat me uitspreken, Lloyd. Ik zal je red den, maar niet op de wijze, die jij aangeeft, want dat zou niet fraai zijn tegenover je, nadat je zóo hard gewerkt hebt, en na de gevaren, die ie geloopen hebt. Ik behoef geen mijnen te koopen, ik kan in een handelsstad als Londen mijn geld wel anders rentegevend mnken. Ik denk daarover al reeds lang en ziehier wat ik doen zal. Ik weet natuurlijk alles van die mijn, ik ken de groote waarde er van, en durf daar zelfs een eed op doen, als iemand het mocht verlangen. Ge zult binnen veertien dagen voor drie millioen baar geld aandeelen verkoopen. Ge raoogt daarbij vrij mijn naam gebruiken en we zullen na afloop half om half deelen. Hij zou bijna in zijn uitgelaten vreugde alle meubelen tot brandhout gedanst en den geheelen boel afgebroken hebben als ik hem niet had vast gehouden en gebonden. Ik ben nogal sterk en in een ommezientje lag hij op den grond enwas innig gelukkig. Mag ik dus je naam gebruiken? naam weet je 'twel Zij zullen bij drommen komen aanstormen, die rijke Londenaars: ze zullen vechten om de fondsen. Ik ben geborgen, voor goed geborgen en ik zal je mijn leven, niet ver geten waarin van «stemvee" wordt gesproken, volstrekt geen betrekking hebben op de werk lieden Volgens het officeel verslag luiden ze «O, gij heeren, absolute voorstanders van dit wetsontwerp, bedenkt toch, dat de dagen komen en de jaren naderen, waarop gij zeg gen zult «inderdaad het schip is toch uit het roer, en de zaak is ons toch uit den gis geloopen!" de dagen, wanneer uw blinde volgelingen van thans bij u komen aanklop pen en u rekenschap vragen, waarom gij nen in 1893 hebt afgescheept met een zooge naamd algemeen kiesrecht, alleen bruikbaar voor stemvee, en waarom gij hun onthouden hebt een in de uitoefening onbelemmerd uitgebreid, zij het dan ook niet algemeen stemrecht, waarvan alle gezeten burgera had den kunnen gebruik maken. «Bedenkt, dat dan voor u liet oogenblik gekomen zijn zal, dat gij u hebt te verdedigen op hun verwijt, dat gij hen in 1893 hebt beet gebail." En wat nu bet verwijt van dronkenschap aangaat, zie bier wat de heer Rutgers sprak «Laten wij elkaar toch geen knollen ver knopen voor citroenen: algemeen stemrecht in strikten zin bestaat niet, zoolang nog éen individu van de stemming is uitgesloten. Te recht zegt mr. Bake aan het slot zijner bro chure getiteld: «Het algemeen stemrecht naai de liedendaagsche wetgevingen": «betalge meen stemrecht bestaat het behoeft niet gezegd te worden in den letterlijken zin des woords nergens", zelfs niet in Zwitserland, waar volgens «ien Minister 92 procent kies gerechtigden zijn, aangezien het «laar voor behouden is aan lien die geen dronkaards zijn. «Wanneer zulk een stemrecht hier in Nederland wenl ingevoerd, het zou, geloof ik. een nog al voorzichtig en vrij beperkt kiesrecht opleveren." Wij laten bet nu aan de beslissing der onbevooroordeelilen over, of de spreker de werklieden op liet oog bad en of deze «lus reden hebben, zich zijn woorden aan te trekken. Trouwens, werklieden, brave, eerlijke, nijvere werklieden hebben zich wel deugdelijk onthouden van het schandaal van verleden Woensdag. Professor Van Geer heeft een statistiek opgemaakt van het aantal kiezers, die er minder zouden zijn, naarmate men «ien leef tijd om te kiezen hooger stelde. Bij 23-jarigen leeftijd, liet aantal op 800 000 stellende, zou dit op 25-jarigen leeftijd 752000 en op 30- jarigen leeftijd 632000 wezen. Deze cijfers zijn van belang met het oog W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. In minder «ian vier-en-twintig uur was Lon den in beweging. Ik had niets te doen dan maar thuis te zitten, dag aan dag en aan alle bezoekers te herhalen: Ja, ik heb hem gezegd, dat hij zich op mij kon beroepen. Ik ken den man en de mijn. De man is boven verdenking eerlijk, en de mijn is veel meer waard, dan hij er voor vraagt. Intusschen bracht ik al mijn avonden bij den gezant door en iederen avond ontmoette ik er Portia. Ik zei haar geen woord van de mijndat bewaarde ik voor een verrassing. We spraken over mijn salaris, nooit over iets anders dan over mijn salaris en onze liefde, nu eens over het salaris, dan weer over onze liefde en som tijds over beide tegelijk. En dan, het belang, dat de vrouw en dochter van den gezant in onze zaak stelden en de listen zonder tal, die ze uit dachten om ons niet te doen storen en om den gezant onwetend te laten en te zorgen, dat hij geen achterdocht kreeg! O, ze waren zoo vrien delijk. Toen de maand eindelijk om was, had ik een millioen dollars op de Londensche Bank staan en Hastings was er even goed aan toe. Ik trok ruifn beste pak aan, reed voorbij het huis op Portland Place, zag van buiten dat mijn „vogels" weer thuis waren, ging naar het huis van den gezant en haalde mijn liefste af. We togen op weg en spraken aldoor óver het salaris, dat ik krijgen zou; door haar zenuwachtigheid en angst was ze mooier dan ooit te voren, en ik zei op de vooratellen-Kerdijk en Van Kerkwijk, maar de hoogleeraar oppert in zijn artikel in de Telegraaf ook de meening, dat men de uitsluiting van boven af zou kunnen nemen, door te bepalen, dat men op zekeren leeftijd het kiesrecht verliest, evenals men op bepaalden leeftijd bevoegdheid tot het waarnemen van enkele ambten verliest. Dat dit slechts weinig procenten vermin dering zou opleveren, spreekt vanzelf; er zijn zooveel oude menscben niet En boven dien, waarop zou men zulk een ontneming van het kiesrecht steunen Van zeventigers is het toch niet te wachten, dat zij ondoor- «lachte en voor de maatschappij gevaarlijke keuzen zouden doen. Veeleer mag men aan nemen, dat hun uitsluiting nog veel geringer invloed zou uitoefenen, dan statistieke cijfers op papier aangeven; op hun zeventigste jaar toch, zijn verreweg de meesten ruim verza digd van de stembus en blijven zij op den verkiezingsdag bij voorkeur thuis. Eu zij die kindseh zijn Maar wat 'oeteekent dan het opperen van dit voorstel? De tegenwoordigheid van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes bij de wedrennen te Arnhem, maken deze tot een buitengewone attractie. De meeste winkels zijn geslotenal wat maar eenigszins kon, trok hedenochtend naar de prachtige banen, waar H.H. M.M. met een extra-trein uit Het Loo aankwamen. In den Tribune-prijs, die op het programma als tweede nommer voorkomt, doch waar mede het programma aanving, liepen zes, in den Rhenana-prijs die daarop volgt tien, in de groote steeple chase, eere-prijs van H. M. acht en in den St.-Hubert-prijstwaalf van «le beste paarden. Aan de Internationale Ilardraverij zullen eveneens een tiental van «le beste dravers om den prijs dingen. De Arnh. Courant meent, dat het meeste kans van winnen hebben: iu den Tribune- prijs Salamander; in den Rhenana-prijs Ross- bach; in de Queens cup Litzain den St Hubertprijs Boulunger Thans wordt bericht, dat de vaandels en standaarden op Koninginsjaardag niet zullen worden uitgereikt, omdat zeniet ge reed zijn! In 'de te Maastricht gehouden vergadering der broederschap van candidaat-notarissen verklaarden zich 33 heeren vóór-, en 28 tegen eer^rat^rykswegf^iezoldigdnotem Hoor eens, engel, zoo lief als je er nu uit ziet, zou het zonde en jammer zijn, een lager salaris dan drieduizend pond per jaar te eischeu. Henry, Henry, je zult door je hooge eischen alles bederven. Wees maar niet bang. Blijf zóo vroolyk en vriendelijk kijken en vertrouw op mij. Alles zal uitstekend terecht komen. En zoo moest ik haar de geheelen weg over moed inspreken. Ze beproefde me te overtuigen Maar bedenk toch, dat, als we te veel vra gen, we misschien in 't geheel geen betrekking krijgen en geer salaris, en wat, moet er «ian van ons worden, h- .e zullen we dan ons brood moeten verdienen? We werden door denzelfden knecht binnenge laten on daar zaten de twee oude heeren. Ze waren natuurlijk verbaasd, dat ze dat lieve schep seltje bij me zagen, maar ik zei Heeren, zij is mijn steun en hulp bij dit bezoek. En ik stelde hen aan haar voor en noemde hun namen, wat hen niet verwonderde, daar ze begrepen, dat ik omtrent hen inlichtingen had ingewonnen. Zij verzochten ons plaats te nemen en waren zeer beleefd tegen mij en zetten vooral haar zooveel mogelijk op haar gemak. Ik begon. Mijne heeren, ik ben volkomen bereid verslag te doen. We zijn verheugd dat te hooren, zei de een, want nu kunnen we de beslissing «Ier wed denschap tusschen mijn broeder Abel en mij zien. Als ge voor mij gewonnen hebt, kunt ge iedere betrekking, waarover ik beschikken kan, kiezen. Hebt ge het biljet nog? (Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1