De welbekende Rotterdamscbe cacao-fabri- kant, de heer A. Driessen, is plotseling over leden. Sinds de stoomvaartlijn Harwich-IIoek- van-Holland geopend is, is het reizigersver keer op de lijn Vlissingen-Londen merkelijk verminderd. Indien men te Rozendaal dage- lyks de DuitschEngclschc inailtreinen ziet aankomen en verti'ekken, valt dat zeer in het oog, hoewel alle zorg en spoed voor deze treinen, en Jaciliteiten voor de reizigers in acht worden genomen. De postwissels naar de Argentynsche Re publiek moeten niet meer in de Fransche, maar in de Spaansche taal worden gesteld. Erg aangenaam voor de velen die geen Spaaosch kennen en ook by de postambte naren geen inlichtingen kunnen krijgen. KENNISGEVING. Vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op eene mededeelmg vun den Kolonel- commandant van het <"<c regement Infanterie alhier Brengt ter kennis vun belanghebbendendat van af heden tot en met den SÖen Augustus aan staande, alle werkdagen van des morgens 9 tot 1 uur des namiddagB, ten bureele van den heer Commandeerenden o(beier voornoemd, in de kazerne der Infanterie^ voor jongelieden van 17 iaren tot aan den militicplichtigen leeftijd ge legenheid gegeven wordt zich te doen inschrijven voor deelneming aan den theoretlsohen eu prae- tlnehen cursus tot voorbereiding voor den graad van milicien-korporaal dut deze cursus een aanvang zal nomen zoodra in deze gemeente voor de Militie zal zijn geloot, om te eindigen ultimo Februari 1894en dat de jongelieden die zich daartoe uanmeldcn zullen hebben overteleggen a. een extract uit bet goboorte-regiBter, b. een certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester hunner woonplaats. Vestigt verder de aandacht van belanghebben den op de mededeeling van den hoer Comman deerenden officier voornoemd, dat van af beden t«t SO October daunuinvolgende, op de zelfde dagen en uren als bovenomschreven, gelegenheid gege ven wordt voor milicien-korporaals in het tweede en derde dienstjaar, die in hot bczit zyn van het getuigschrift dat zij mot voldoenden ijver hebben deelgenomen aan den (heoretischen en practischen cursus tot voorbereiding voor den graad van milicien-korporaal, en die als zoodanig mot groot verlof zijn gezonden, om zich te doen inschrijven vooi den tbeeretlschen ca practlscbeu cursus tot voorbereiding voor den graad van milicien-sergeant dat deze cursus zoo mogelijk reeds den 1. Oc tober aanstaande zal aanvangen, en het dus in het belang der bedoelde verlofgangers is, zich reeds vóór 1. October bij den Kolonel-comman dant voornoemd aantemelden, onder overlegging van het zakboekje en het vroeger uitgereikte getuigschrift; en eindelijk, dat ook milicien- korporaals aan wie bedoeld getuigschrift niet werd uitgereikt, tot deolneming aan laatstge noemden cursus kunnen worden toegelaten, in dien blijkt, dat zij daartoe de vereis chte ontwik keling en den noodigen aanleg bezitten. Amersfoort, den 24. Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. STADSNIEUWS. Men zal zich herinneren, dut de ring Amers foort der Ned. Herv. kerk aan de Synode verzocht om, ingevolge art. 66 van het Re glement op de vacaturen, in rechten op te treden tegen den Staat, over de uitbetaling van de vacature-penningen voor de Gemeen te Bunschoten. De Minister van Financiën had niet voldaan •aan het verzoek van den ring om die gelden uit to betalen van 46 Februari 1887 tot 26 April i860; daar dr. Van Goor, predikant te Bunschoten, sinds den eersten datum zich had afgescheiden van de Ned. Herv. kerk en den ring, hoewel er geen godsdienstoefe ningen in de kerk konden gehouden worden, toch gedurende dien tijd werkzaam was ge weest in het belang der vacante gemeente. Thans heeft de Synode aan den ring Amersfoort bericht, dat hij niet mag proce- deeren op kosten van dealgemeene kerkekas, aangezien de ring indertijd heeft nagelaten te voldoen aan art. 23 van het Reglement op de vacaturen en dispensatie te vragen van den predikdienst te Bunschoten. Tot consulent voor Amersfoort is, in de tweede synodale vergadering der Christelijke Gereformeerde kerk, aangewezen ds. Bos, te Woerden. De le luitenants der veld-artilleric D. C. Gras- winckel, A. F. Singels en S. C. Gooszen, be nevens de 4e luit. der rijdende-artillerie jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, allen hier in garnizoen, worden 4 October gedetacheerd bij het 3e reg. veld-artillerie te Breda, tot het volgen van een cursus in de africhting van trekpaarden. Bij de Rijschool alhier worden 1 November gedetacheerd de 4e luitenants J. I Völcker, van het 3e regiment huzaren en W. J. Met horst, van het 2e regiment veld-artillerie. De officier van gezondheid 2e kl. C. H. ter Laag, van het Se bataljon 5e regiment infanterie, hier in garnizoen1) wordt 1 Novem ber belast met den geneeskundigen dienst te Willemstad. De Augustus-colleete voor de Christelijk Nationale School heeft hier opgebracht f335.50. Programma van de muziekuitvoering te geven in Amicitia op Zondag 27 Augustus te half acht. 4. Carmen-Mai-sch, Bizet; 2. Ouverture «Berlin wie es weint und lacht", Conradi3. «Rêverie", Vieuxtemps4. Souvenir de I'opéra «Faust", Ch. Gounod. 5. Ouverture «Mar tha oder die Markt zu Richmond," v. Flotow 6. «Hochzeitsreigen" Concert Walzer, Bilse; 7. a. Intermezzo Siufonico aus «Cavalleria Rusticana", Mascagni; b. Habanera-Bolero, Moszkowski; 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra «La Muette de Portici", Van Aken. Ook onze stadgenoot de heer G. K. G. van Aken is benoemd tot lid van de jury voor den internationalen muziekwedstrijd, te hou den van 2 tot 4 September door 36 gezel schappen, in de Nieuwe Koninklijke Harmonie te Tilourg, bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Het programma voor de feestelijk heden, welke van 26 Augustus tot 4September gehouden worden, belooft veel. Op de Maandag hier gehouden St. Bartho- lomeus-paardenmrkt waren aangevoerd onge veer 200 paarden, 40 veulens en 30 hitten. Voor paarden werd f60 a f300 besteed, voor veulens f60 A f420, voor hitten a f30 f400. Behalve een paar Belgen waren er geen vreemde kooplieden. De handel was redelijk. Met den goedkoopen trein naar Den Haag en Schevemngen vertrokken hedenochtend van hier 33 2e-klasse-, en 90 3e klasse rei zigers. In den boek- en kunsthandel van den heer J. ValkhofT, Langestraat alhier, is een levens- groote buste te bezichtigen van H. M. onze jeudige Koningin. Onze als beeldhouwer zoo gunstig bekende landgenoot H. J. Teixeira de Mattos, die zich onlangs te Londen heeft gevestigd, ontving voor eenigen tijd van de heeren Van Hasselt Co. te 's-Gravenhage, de opdracht, een buste te vervaardigen van H. M. Koningin Wilhelmina. Toen deze bestelling gedaan werd, geschiedde dit vooral met het oog op de ongelukkig uitgevoerde gipsbust.es, die tot nog toe van de Koningin bestaan, zeer slecht gelijken en elke kunstwaarde missen. Het prachtig uitgevoerde beeld spreekt er vooi* hoe Teixeira de Mattos zich van zijn taak gekweten heeft. De kunstenaar is er in geslaagd, de Koningin weer te geven, met een juistheid die boven onzen lol verheven is. Daarbij zijn de ouwe lijke trekken, het struikelblok der meeste beeldhouwers, en die als 't ware op de weeke klei sluipen, geheel wegvallen. Wc zien in deze buste de Koningin in al Haar jeugdige en frissche aantrekkelijkheid. Ook de uit drukking der oogen, deze allergrootste moei lijkheid, is, wanneer men de buste eenigszins van ter zijde beziet, hoogst gelukkig. De Koningin draagt een laag uitgesneden, zeer natuurlijk gedrapeerd kleed, dat den hals en de schouders gedeeltelijk vrij laat. Het, is een heerlijk beeld, een sieraad voor Sociëteits-lokalen ot' vergaderzalen en we ge- looven, dat de heeren Van Hasselt veler steun zullen ondervinden in hun onderne ming, die zóo van Vorstenliefde getuigt. Gemengd Nieuws. Wordt door verschillende bladen als een bijzonderheid vermeld, dat te Zutphen aard- beziënplanten voor de tweede maal in bloei staan, ook te Loosdrecht doet zich hetzelfde merkwaardig verschijnsel voor, met dat on derscheid evenwel, dat aan sommige struiken nog rijpe vruchten in overvloed worden aangetroffen. Te Hilversum heeft een knaap zich deerlijk verwond by het vasthouden van een op de hei gevonden losse patroon, terwyl zyn neef die door een slag met een hamer deed los branden. Bij het veel vuldig gebruik, dat tegenwoordig van de Gooische heide gemaakt wordt tot het houden van schietoefeningen, zoowel met scherpe als met losse patronen, is het zoeken van ledige hulzen voor de jonger» in de buurt een geliefde bezigheid, welke echter noodlottige gevolgen kan hebben. Een kat te Arnhem had twee jongen ge worpen. Het zoontje van den eigenaar vond een paar pas geboren konijntjes en bergde die in een stoof in hetzelfde vertrek, maar toen men er naar kwam kijken, waren de diertjes verdwenen. Zij werden in het nest van de kat terruggevenden. Toen zij daaruit verwijderd en in een ander vertrek waren geborgen, wist de kat ze weder op te sporen en nogmaals in baar nest te brengen, waar zy nu met de twee katjes door poes gezoogd en verzorgd worden. De correspondent der Amh. Courant schrijft uit Chicago: Nu ik toch eenmaal aan het verheerlijken ben der pers, kan ik niet nalaten aller aan dacht op een machine to vestigen, die in veel hoogere mate mijn belangstelling opwekt dan al de persen te zamen, namelijk een lettergieterij, waaraan tevens een zetterij verbonden is, die de letters op hetzelfde oogenblik giet en deze regel voor regel aan elkander soldeert en geheel gereed voor de pei-s aflevert. Deze merkwaardige machine, ingezonden door de «Linotype Company", wordt door éen man bediend en heeft uiterlijk de meeste overeenkomst met een reusachtige schrijf machine. Futeiyk is zij dit dan ook, want de zetter heeft niet anders te doen dan naar de voor hem liggende kopij te zien en dan op de knoppen te drukken naar het alphabet, waar hij voorzit,en regel voor regel opéén lood ziet hij de door hem gezette woorden uit een schuif, die zich aan de linkerzijde der ma chine bevindt, te voorschijn komen. Naar mate hij langzaam of vlug met zijn schrijfma- hine overweg kan, is hij instaat van3600tot 7500 letters per uur te zetten. Het gesmolten lood bevindt zich in een bak bovenaan en laat zijn inhoud, door een vernuftig uitgedacht mechaniek, zoodanig naar beneden rollen, dat er een staafje ter lengte van een kolom-regel, zooals in de Amerikaanse be couranten gebruikt wordt, te voorschijn komt. Op het zelfde oogenblik dat dit plaats heeft, drukt de zetter op de verschil lende letters, leesteekens enz. enz., al naarmate zijn kopij dit aangeeft, tengevolge waarvan die iii het zachte lood geslagen worden, dat tegelij kertijd genoegzaam afgekoeld is, om de indruk ken te behouden. In een ommezien valt de regel kant en klaar door voornoemde schuif. Terwijl zoo'n proefstnk aan hen, die er om vragen, met de meeste hoffelijkheid wordt aangeboden, is het nog zóo warm, dat het *te nauwer nood aangevat kan worden. Het mij ten deel gevallene luidt: «The Linotype, Columbian Expostion, 1893". Aan het eenige bezwaar aan deze wijze van wei-ken verbonden, dat de letters niet voor het vervolg gebezigd kunnen worden, wordt tegemoetgekomen doorze, nagemaakt gebruik op te smelten, iets, wat met ander lood toch eveneens moet plaats hebben, daar het in vloeibaren toestand moet verwerkt worden. 01 de merkwaardige machine spoedig algemeen in gebruik zal komen, is nog moeilijk te zeggen. Afgaande evenwel op het groote gemak, waarmede zij bediend kunnen worden en de kolosaal vlugge wijze van werken, komt het mij niet onwaarschijn lijk voor, dat zij, althans in Amerika, een sehoonc toekomst tegemoetgaan. Men schrijft uit Garoet aan het Dat. Han delsblad Het is verbazend boe het gebruik van handnaaimachines onder de inlanders is toe genomen. Geen passer, hoe klein die ook moge zijn, of er zit minstens een paar in- lanasche eigenaars van naaimachines met hun werktuigje onder een afdakje om de pas gekochte kains te naaien of katoen met een enkelen snit in een baadje of pantalon te verwerken. Een baadje kost daar slechts 5 cent aan knip- en naailoon; een sarong «anak-anak" aan naailoon 4 cent, terwijl soms door echte kunstenaars in het vak hoogstens 45 cent voor een baadje en 42 cent voor een pantalon wordt gerekend. Op den passer te Bloeboer Limbangan, die tot de middelmatig bezochte behoort, telde ik 23 Soendaneezen, ieder met een naaimachine voor zich. Een der beroemdste Fransche geneeshee- ren, zeer bekend en hoog geacht in het buitenland, prof. Charcot, is op 68-jarigen leeftijd aan de gevolgen van een beroerte overleden. Veel heeft Charcot gedaan voor zenuwlijders; hij was hun weldoener, de eenige, op wien zij nog bouwden, wanneer anderen hen reeds ongeneeslijk hadden verklaard. Zijn onderzoekingen omtrent de werking en de samenstelling der hersenen zijn overbekend en wereldberoemd. Doch niet in de groote uitbreiding, die hij aan de leer der zenuw ziekten gaf, schuilt zijn voornaamste ver dienste, maar hierin, dat hij de eerste was, die hypnotisme en magnetisme aan de we tenschap dienstbaar maakte tot welzijn van de menschheid. In denzelfden tijd trof Frankrijk een ander smartelijk verlies. De beroemde krankzinni genarts dr. Blanche stierf on 03-jarigen leeftijd te Autenil. Hij was en bleef een ge neesheer van de oude school; wel erkende hij de waarde van de nieuwe geneeswijzen, maar hij vreesde, dat deze oude geneeswijze, medelijden te hebben met de zieken, op den achtergrond zou dringen. Zijn dood laat een leegte achter, vooral daar hij bekend was om zijn oneindige goedheid en zijn nooit uitge- putten liefdadigheidszin, waaraan hij bijna zijn geheele fortuin ten offer bracht. Een vermakelyke candidatuur voor de Fransche Kamer heeft zich te Laon opgedaan in een persoon, die den verheven" naam Cochon draagt. De hoofdaanspraak, die de heer Cochon op de stemmen zijner mede burgers meent te mogen laten gelden, is een door hem gedane uitvinding om, ter vergemak kelijking van den wijninvoer in Frankrijk" een onderzeesche «wijnleiding' van A]«iers naar Marseille aan te leggen. De Figaro ontneemt echter reeds het karak ter van nieuwheid aan deze geniale vinrtincT daar vroeger al in het brein van zekeren Duponnel plannen rezen om een dergelijke onaeraardscbe leiding van Bordeaux0 naar Bercy aan te leggen. Trouwens ook in Ame rika zijn meermalen dergelijke plannen ont worpen. waarvan het laatste, een voorstel om melk van de boerderijen door pijpen naai de groote steden te leiden, kort geleden uit. voerig besproken werd, maar nog steeds on een begin van uitvoering wacht. p De veiligheid in de Italiaansche steden blijkt er maar niet op vooruit te gaan. Nu weder wordt gemeld, «lat te Florence, profes sor Chiara, dir ecteur der vrouwen-kliniek al daar en een der geleerdste geneesheeren van Italië, op straat door twee mannen is overvallen die hem verscheidene dolksteken toebrachten zoodat aan zijn behoud gewanhoopt wordt. In Kensington-Museum te Londen wordt een nommer der Quarterly Review uit het jaar 4819 achter glas en in een lijst bewaard. Die hooge onderscheiding heeft het blad aan de volgende leerzame uitspraak te danken: «Wij zijn geen voorstanders vanphantas- tische ontwerpen, die op nuttige inrichtingen betrekking hebben. Het denkbeeld van een spoorbaan is practisch niet uitvoerbaar. Even belachelijk als onzinnig is het, te gelooven dat een stoomwagen tweemaal sneller zou kunnen gaan dan onze postwagens. Met vóel grooter kans zou men kunnen verwachten dat men in het artillerie-laboratorium té Woolwich door middel van een congrevischen vuurpijl vervoerd zou kunnen worden, dan door een locomotief, die tweemaal zoo snel zou gaan als onze postwagen". Laten we het voorloopig voor gezegd houden, dat het niet onverschillig is welken naam wij dragen of onzen kinderengeven lnDuitsch- land geldt in liet algemeen de regel, dat men de kinderen niet mag benoemen naar over leden verwanten, anders sterven zij. Bij ons wordt daaraan, geloof ik, weinig gehecht, en als ik mij niet vergis, is het fn protestant- sc.be famiïiën bijna een vaste gewoonte den naam van den vader of de moeder, den broeder of de zuster van een der ouders aan het kind le geven, ook wanneer die familie leden reeds zijn gestorven, en dan zelfs des te eerder, liet is een daad van piëteit, die ik niet zon durven veroordeelen. Er schuilt daarin voor mij meer poëzie dan in hetgebruik der inwoners van Hommeren die, ook nega tieve voorschriften geven. Uw kind moet ge geen naam geven, zeggen zij, die al in uw familie voorkomt; en de oudsten mogen niet naar vader en moeder genoemd worden. Noem nooit, luidt het elders, den naam van het kind vóór het geboren is. In enkele streken van Silezië durft men den jongen niet bij zijn waren naam noemen, wanneer deze mooi is of mooi klinkt; men roept hem bij voorkeur mot woorden als «zwijnhondje" en dergelijke. Lieve kinderen hebben ook bij ons vele namen die in den grond niet altijd een even vereerende beteekenis hebben. Adam en Eva zijn zeer solicde namenin Oost-Pruisen en Lijfland waarborgen ze een lang leven, en ook bij ons schudt men den ouuen Adam niet zoo spoedig uit. Weet de lezer wat Tseheremisen zijn Misschien niet. Gister wist ik het ook niet, doch ik lees nu, dat het Bussen zijn, die ook in Finland verblijf hebben. Bij deze Tsche- remissen dan gaat het doopen origineel toe. De priester, die de plechtigheid zal verrichten, wiegt het kind zoo lang op zijn armen tot het begint te schreien, en dat gebeurt ge woonlijk heel gauw. Dan zegt de priester verscheidene namen achter elkander op, en het kind ontvangt den naam bij welke bet ophoudt met schreeuwen. Weinig beter ben ik bekend met de Korjaken, die op soortge lijke wijze bet. lot laten beslissen over den naam van het kind: een opgehangen en in slingering gebrachte kogel doet daarbij zijn diensten. De Mongolen en Dajaks veranderen niet zelden hun namen, ten einde de booze geesten op een dwaalspoor te brengen. In Tonkin en Siara worden sehoone namen ver meden om de daemonon af to schrikken. Bij de Noord-Amerikaansche Indianen houdt men zijn naam dikwijls geheim, en inZuid- Arnerika en op Sumatra beweren de inboor lingen tegen Europeanen vaak, dat ze in het geheel geon naam hebben. De Europeanen zijn hun ducmonen. De Middel-Europeeschetijd wordt4 Novem ber ook op de spoorwegen in Italië ingevoerd. Een oudgediende houdt op het oogenblik te Berlijn bij zijn voormalige kameraden inzamelingen om de middelen Dij een te bren-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2