Militaria. belang, dat de klassen der eigengeërfde boeren niet alleen blijve, maar uitgebreid worde! Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben goedgevonden te bepalen, dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht in het hoofdkiesdistrict Amerongen, ter voor- ziening in de vacature jhr. mr, K. A. Godin de Beaufort, zal plaats hebben op Dinsdag 42 September en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 September eerstkomende. Men meldt, dat de vaandels en standaar den nog niet zullen uitgereikt worden, zooals eerst het plan was, op 84 Augustus a.s„ maar eerst later, en voegt er als reden bij, dat ze nog niet alle gereed zijn. Komaanhet. is immers van genoegzame bekendheid, dat er een andere reden m het spel is. Trouwens de vaandels staan kant en klaar in het Ministerie van Oorlog. Van de eene zijde wordt verlangd en terecht dat de uitreiking met groote plechtigheid, en van den anderen kant, dat ze meer huishoudelijk zal geschieden. Daar zit 'm de knoop. En nu krijgt de leverancier de schuld In verband met de questie over het dragen van wapenen buiten dienst zijn aan de eorps- comrnandanten van bet leger de volgende vragen gedaan: 1. aan hoeveel militairen is sedert 1 Mei 1892 wegens het misbruik der wapenen" het recht tot het dragen daarvan ontzegd moeten worden2. voor hoelang is dit telkens geschied; 3. in hoeveel gevallen is de oorspronkelijk vastgestelde verbodstermijn verlengd moeten worden, en voor hoelang telkens; 4. hebben sedert be doelden datum ook gegradueerden hun wa penen misbruik, en zoo ja welke zijn daar van de gevolgen geweest voor de overtreders Men deelt thans «met zekerheid" mede, dat de Hoogere Krijgsschool in 1894 van de residentie naar Breda wordt verplaatst. Kolonel jhr. V. A. de Pesters, commandant van het 1ste regiment veld-artillerie, zou, volgens sommige bladen, binnenkort om redenen van gezondheid den militairen dienst verlaten. De kolonel zal juist binnenkort den dienst hervatten. Het was gisteren een herinneringsdag voor onze Marine. 71 Augustus 1846 toch heeft zij een roemrijk aandeel gehad in het bom bardement van Algiers, een feit dat aanlei ding gaf om bij de zeemacht de eerste rid ders der Militaire«4Villemsorde te benoemen na de instelling dier orde op 30 April 1815. Aan sergeant J. Rottier, leerling van het oudste studiejaar van den Hooidcursus te Kampen, die onlangs in de Legerplaats te Oldenbroek zijn linkerhand verloor, is toe gestaan deel te nemen aan hot in September a.s. te houden officiersexamen. De sergeant-majoor J. Proest, van de eerste compagnie hospitaal soldaten te Amsterdam, herdenkt 31 Augustus a. s. den dag, waarop hij 25 jaren den graad van sergeant-majoor bekleedt, een jubilé in het leger nog nimmer gevierd. De Amh. Ct. bevat het volgende aan gaande de jl. Donderdag daar gehouden wedrennen. Het is zeker nog nooit zoo vol geweest. Op alle rangen zag men veel publiek en nok het siantal rijtuigen was veel grooter dan bij andere gelegenheden. Het frissche koeltje had zeker menigeen een aangenamen dag op de hei doen verwachten; te grooter was daarom de teleurstelling, toen het op het eerste-rang-terrein en daartegenover bijna onhoudbaar bleek te zijn door het stof, dat het vooral op de oogen scheen gemunt te hebben. Langzamerhand zag men alle men- schen als met een roetlaag bedekt. Te twee uren ving het rennen aan. Vooraf ging het Iweede nummer van het programma, de Tribune-prijs. Met het eerste werd gewacht tot de komst der Koninginnen, dit- op het bepaalde uur arriveerden. t)e Koninginnen werden, terwjjl de niu- ziek het Wilhelmus aanhief, hartelijk toege juicht en bogen minzaam naar alle zijden, en ij waren in gelegenheid op te merken dat ile jeugdige Koningin er bepaald uitste kend uitzag. To ruim vijf uren was bet rennen alge- loopen. Nadat Koningin Wilhelmina de Queens cup eigenhandig aan majoor Van Ru- den had uitgereikt, begaven de Vorstinnen, geestdriftig gegroet door liet publiek, zich in de rijtuigen, waarmede de terugtocht naar Het Loo werd aanvaard. De prognose van de Arnhemschr. is vrij juist geweest; toen zij haar schreef, was nog niet bekend welke Belgische paarden zouden moeioopen. Den Renana-pi js won Maud, den Tribune- nrijs Qrosly, den Gelria-prijs Dark Wilkes de Queens 'cup won majoor Van Radon's Sweet liriar en de St. Hubert-prijs werd gewonnen door Boulanr/er. Het vuurwerk op Koninginnedag zal nu toch in de Maliebaan t.e 's-Gravenhage worden afgestoken en niet bij het Kurhaus teSche- veningen. Overeenkomstig het rapport omtrent het bezorgen van een uitgave der Psalmen met verbeterd notenschrift, en de oorspronkelijke melodieën, werd, in de 34e zitting derAlg. Synode, besloten tot deze uitgave over te gaan. Ook werd behandeld het rapport der com missie voor de samenstelling van een nieuwen 1 Liederenbundel. Een commissie bestaande uit de heeren: J. G. R. Acquov, A. W. Brons veld, G. J. van Ijakerveld, S. D. van Veen en W. Francken A/.n. zal uit de Psalmen en j nn in gebruik zijnde Gezangen het beste kiezen en er nieuwe liederen, geschikt voor den Hervormden eeredienst, aan toevoegen. In den tekst der Psalmen en Gezangen, die i men in den nieuwen bundel zal opnemen, zullen geen ingrijpende veranderingen wor den gemaakt. I Gelijk men zich herinneren zal beeft de I Leidsche gemeenteraad besloten tot een pro ces tegeu de Leidsche Duinwater-Maatscnap- j pij. Het bestuur van deze Maatschappij j was daarover zeer gebelgd en het schijnt, I dat thans gevolg zal worden gegeven aan het voorstel van haar directeur, tot de com- missarissen gericht, om blijk te geveu van een vijandige bowling tegenover het gemeente bestuur. Teu minste (te Raad ging Donder dag over in besloten zitting ter behandeling van een voorstel van B. en W. «om de tus- schen B. en W. en het bestuur der Leidsche Duinwater-Maatschappij gewisselde stukken, over de aansluiting van poorten aan de waterleiding en het gebruik van stadsdrink- kranen, te stellen in handen van de vijf rechtsgeleerde leden van den Raad. Tot gewoon hoogleeraar in de heelkunde aan de stedelijke Universiteit van Amsterdam is, ter voorziening in de vacature-Tilanus, benoemd dr. .1. Rotgans, privaat docent te Groningen. Den 25 Augustus is de 75e gedenkdag der stichting van de maatschappij van Weldadig heid gevierd met de inwijding van «Rustoord de nieuwe stichting voor ouden van dagen, die niet meei op hun hoeven kunnen werken. Door de zorg van de vereeniging «Plura lia" werd de dag opgeluisterd door een bloemententoonstelling, ïllumunatie en vuur werk. In October e.k. zal een vergelijkend on derzoek worden gehouden voor de betrekking van klerk der posterijen en telegraph ie, om, naar de behoefte, als zoodanig voor den post en telegraafdienst te worden benoemd. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant van Vrijdag. Een tweede toelatings-exaraen tot den voorbereidenden cursus voor den Indischen boschbouwdienst zal gehouden worden op Woensdag 6 September e k. Belanghebben den wordt herinnerd, dat zij zich hebben te wenden tot den directeur der Rijks-landbouw school te Wageningen, met overlegging hun ner testimonia van het eind-examen der H. B. School. In de tweede helft van October zal het nieuwe stationsgebouw te 's-Gravenhage in gebruik worden genomen. De inspectie der H. IJ. S. M. wordt te gelijkertijd van Haar lem overbracht naar Den Haag. Den 28 December 4843 werd het lijntje UtrechtAmsterdam van de voormalige Ne- derlandsche Rhijn Spoorweg Maatschappij geopend. Er worden reeds aanstalten ge maakt om dit gouden sroorweg-iubilé te vieren. De directeur «Ier Weesinrichting te Neer bosch, meldt, dat het bezoek aan de Inrich ting te druk begint te worden, zoodat hij heeft besloten, dat de Inrichting voortaan alleen open zal zijn van 's morgens 9 tot 11 en 's middags van 2 tot 6 uur, terwijl des Za terdags en Zondags de Inrichting voor alle bezoekers zal gesloten zijri. De moerassen om het Groningsche grens- plaatsje Boertange hebben thans zulk. een gedaanteverwisseling ondergaan, dat men er tegenwoordig, in plaats van een moeras, welige korenvelden en goede weiden aantreft. De rijkswaterstaat heeft dat werk ten uit voer gebracht door het maken van een ring dijk met de noodige schutsluizen om als waterkeering te dienen. Tengevolge dezer verbetering is het dorp Boertange thans een welvarende grensplaats met veel handel, ook over de grenzen. Niet de Rotterdamsche cacao-fabrikanl A. Driessen, maar de heer J. i'. Di'iessen, die vóór eenigen tijd als werkend lid uit de firma trad, is overleden. Het jaar zal vroeg oud worden. Er komt laat ons het dankbaar voor hetgenotene aanvaardennaar de profeten zeggen, een vroege herfst na onzen vroegen en langen zomer. Er zweven al herfstdraden in de lucht en op vele plaatsen maken de zwaluwen reeds aanstalten voor de reis naar het zoe- lere Zuiden. Zoo zal dan ook aan deze inderdaad nog al verdragelijke «reeks van schoone dagen een einde komen. De bevolking van Amsterdam telde op 34 December des vorigen jaars 437 892 zielen, op 34 Juli jl. was zij toegenomeu tot 444 941. Als een bewijs van den enorm en voorraad appelen en peren, welke dit jaar gewonnen zijn, deelt de Bred. Ct. mede, dat op de markt te Breda de wijnappelen verkocht werden voor 7 en 8 centen ae 5 liter. Dertien manden pruimen, door een parti culier te Druten naar Engeland verzonden, brachten 10 cent op. STADSNIEUWS. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal door het geheele garnizoen aanstaanden Donderdag om 12 uur een groote parade worden gehouden, op het terrein op de Vlasakkers. De troepen zullen worden opgesteld met den rechtervleugel bij den kogelvanger op het voormalig schietterrein en l'ront maken naar den spoorweg. De parade wordt gecommandeerd door luitenant-kolonel Putman Cramer van liet 5e legiment inlanterie, terwijl de honneurs zullen worden bewezen aan kolonel F. Ypey, garnizoens-commandant. Met het oog op de manoeuvres worden bij het 5e regiment nier in garnizoen de kniebanden losgemaakt en duchtig ook. Zoo wat een uur of elf per dag zijn de «mannetjes" onder de wapens. Vrijdagochtend om half zeven werd dooi de vier bataljons een marseh gemaakt dooi de stad over Hoogland, den Ham, Baarn waar'Kolonel Benschop in «hotel Velaers" rapport hield en Soest. Om half twee was de troep in de kazerne terug. Zaterdag werd weder een marseh gemaakt naar Woudenberg, dat door de ruim 1800 man reeds spoedig ontlast werd van al het daar voorhanden brood. Eerst 0111 drie uur keerde men vrij vermoeid maar toch vroolijk en opgewekt, in het kwartier terug. Heden werd op Vlasakkers oefening ge houden in het geveclitschieten en zoo wor den zoetjesaan de eigenlijke manoeuvres voor bereid. De troep was steeds gekleed in marsch- tenue.docli met kwartierinuts en den ranselzak. De militaire attaché van de Fransche Re publiek, kapitein Haillot, zal de oefeningen van het 8e regiment in de Legerplaats bij Zeist en de manoeuvres tusschen het 5e en het 8e regiment om en bij Amersfoort, die onder leiding van generaal Kool begin Sep tember plaats hebben, bijwonen. Hem wordt eon kapitein van onzen gene- ralen staf uit het hoofdkwartier toegevoegd. Ook de inspecteur der infanterie, generoul- majoor Ilennus, zal deze oefeningen bijwonen en van 30 Augustus tot 8 September zijn intrek nemen in het hotel «Huis ter Heide" te Zeist. De onderofficieren en minderen van de korpsen hier in garnizoen, die zich gedurende Je wintermaanden als onderwijzer op de huishoudelijke school, bij het schermen, de gymnastiek, enz. verdienstelijk hebben ge maakt of daarbij als leerling hebben uitge munt., zullen op Koninginnedag geldelijke belooningen ontvangen. Nu het ordonnance-escadron nagenoeg is opgelost, om dienst te doen bij de verschil lende korpsen die oefening houden, wordt van 7 tot 11 September hier gedetacheerd een half escadron huzaren, ongeveer 60 man. Vermoedelijk worden manschappen en paar den in de kazerne en de stallen ondergebracht. Het detachement van het 5e regiment in fanterie, dat bij den jongstcn schietwedstrijd te 's-Gravenhage in de afdeeling salvovuur op 250 Meter den 4 en prijs, een gouden medaille, behaalde, stond onder commando van den 4o luitenant A. Dozy en was saam- gesteld uit de sergeanten R. "van der Heide, J. C. van der Heiden, B. Proper, 0. J. B. Sprengel en G. Schreuder. Met ingang van 4 October is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan den agent van politie le klasse J. de Vos en zijn bevorderd tot agent van politie 4e klasse. K. Leijdekker, thans agent van politie le klasse-titulair, en j tot agent van politie 4e klasse-titulair J. Brits, thans agent van politic 2e klasse. Jhr. F. E. I'. Sand berg, aspirant-ingenieur van den Rijkswaterstaat is. hij beschikking'" van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met ingang van 1 September gesteld onder de bevelen van den hoofdin genieur in het 6de district, ter standplaats Heusden. Programma van de muziekuitvoering te geven in Amicit'ui op Donderdag 34 Auwn« tus te half acht. s" 4. Oranje en Nederland, Feest-marsrii Markus; 2. Ouverture «Franz Schubert," v' Suppé3. «Morgenbliitter", Walzer, J0h Strauss4. Souvenir de l'opéra «Le Pré aux clerqs," Hérold. 5. Ouverture «Domino Noil-," Auber; 6. a. Largo, Handel; b. Sou venir de Vienne, Serenade espagnole, Gra- nado7. Entr' acte n° 2 aus «Rosamunde" Fr. Schubert; b. Die Wilde Jagd, Michaëlis' 8. Grande fantaisie de l'opéra «Carmen"' Bizet. Op Zandbergen, het bekende gesticht van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, onder deze Gemeente, zijn in deafgeloopen week vier kindertjes voorloopig ter verpleging opgenomen wier ouders hen geheel onverzorgd te St. Janssteen hebben achtergelaten. In den ouderdom van 74 jaar is hier Vrij dag na een langdurig lijden ontslapen de heer Gerrit Jan Siddre, sedert 28 April 4856 opzichter van de Algemeene begraafplaats. De overledene verwierf gedurende zijn bijna 40-jarigen diensttijd de achting van allen, die inet hem in aanraking kwamen. De Gemeente verliest in lvem een trouw en ijverig ambtenaar; zijn familie en zijn vele vrienden missen noode den man, wiens han del en wandel velen ten voorbeeld kan strekken. Hedenavond half acht vergadert de afdee ling «Auiei-sfoort" van de Nederlandsche Heide Maatschappij in den foyer van Amicitia. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Muziekschool der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst. In de Amst, Courant doet een oud-oilieier de vraag of het niet beter zou zijn de offi cieren bestemd voor het Indische leger niet meer te Harderwijk, op het bureau van den Commandant van het Koloniaal Werfdepot te doen beëedigen, doch hij de Koloniale reserve te Nijmegen. Kr is veel voor te zeggen. De Duitsche Reichsanzeiyer bevat de wet huudende de sterkte van het Duitsche leger in vredestijd, zuoals die onlangs door den Rijksdag is vastgesteld. Voor het tijdvak van 1 October 4893 tot 3 Maait 1899 is de ge middelde jaarlijksche sterkte op vredesvoet aan korporaals en soldaten 479299 man. De eenjarige vrijwilligers zijn hieronder niet be- grepen. De sterkte aan onderofficieren en officieren wordt telken jare op de begroo- tings-ontwerpen van Oorlog vastgesteld. De infanterie zal nu bestaan uit 538 batal jons en 173 half-bataljonsde cavalerie uit 465 eseadrons; de veld-artillerie uit 494 batte rijen; ile vesting-artillerie uit 39 bataljons, terwijl er aan pionier-, spoorweg- en trein- troepen 54 bataljons zullen worden gefor meerd. Gedurende bovenbedoeld 5jj-jarig tijdvak geldt als eerste oefeningstijd voor het wapen der cavalerie en der veld-artillerie, drie, voor de overige wapens twee jaren, die onafge broken onder de vanen moeten worden door gebracht. De eerste categorie dient daarvoor een jaar korter bij de reserve. In buitenge wone omstandigheden kunnen, op spccialen last des Keizers, de manschappen nog langer onder de wapens worden gehouden, doch in zoodanig geval geldt die langere oefeningstijd als een herhalingsperiode. Reeds thans wordt geduisterd, dat de Kei zer van dit recht spoedig gebruik zal maken, wijl 2 jaar voor eerste oefening nog steeds te kort worden geacht. Heel anders dan hier te lande, waar men den diensttijd reeds beperkte tot enkele weken. De werkzaamheden ter versterking en be vestiging van het (Duitsche) eiland Helgoland zijn nagenoeg voltooid. Zware kanonnen van Krupp zijn reeds op de verschillende aange legde batterijen in stelling gebracht. In het midden viyi het eiland is een duurzame versterking, met pantsertorens van de nieuwste constructie, gebouwd. De kazematten zijn, naar gemeld wordt, goed gedekt en modern ingericht. Over liet geheel is men zeer inge nomen met de voortvarendheid, ook hier weder bptoond'. De aard onzer Duitsche buren is niet een zoodanige, dat ze eerst waakzaam en werkzaam wordt als het gevaar voor de deur staat. Ook bij de manoeuvres van het Duitsche leger spelen dit, jaar de wielrijders oen rol. Niet slechts hebben twee wielrijders zich vrijwillig aangemeld bij een garderegement te Berlijn om estafetten-dienst te doen, maar

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2