Maandag 4 Sept. 1893. No. 4281. 37e Jaargang. Binnenland Een drama met magnetisme. AMERSFOOHTSCQE COURAIT. Uitgave A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN ho©K Kortegracht, Wijk B. 60 KENNISGEVING. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. '5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van C. L STREM3, in het perceel wijk F, n°. 294, aan den Hof, thans bewoond door H. L. BIJ- POST. Amersfoort, den 2. Sept. 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, W. A. CROOCKEW IT. Weth., 1». Br. De Secretaris W. L. SCIIELTUS. Rij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting die zul aanvangen op den derden Dinsdag in September, mr. A. Van Naamen van Eem- nes, lid van die Kamer, Rij Kon. besluit is op het dooi' hem daartoe ge daan verzoek aan jhr. J. L. C. Pompe van Meer- dervoort, eervol ontslag verleend als lid van bet Hoofdcomité der Nederlandscbe vereeni- ging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, en zulks onder dankbetuiging voor de door hein in die betrekking bewezen diensten. Wij maken hiervan gewag, omdat dokter Pompe in 1870 den stoot gegeven heeft aan het tot stand komen hier te lande van het Roode kruis. Jhr. mr. Van Panhuvs, de nieuwbenoemde vice-president van den* Raad van State, heeft in de Dinsdag gehouden vergadering van dat college zitting genomen. Staatsraad jhr. mr. De Jonge hield een welkomstrede, die door den nieuwen vice- president werd beantwoord. Jhr. Van Panhuys is Woensdag geïnstal leerd als voorzitter der al'deeling geschillen van bestuur. Het tegenwoordige zittingsjaar der Staten- Generual wordt gesloten op Zaterdag 16 Sept. 4803, 's middags drie uur, Feuilleton. 2.) Naar het Engelsch door S. Nauwelijks had men dit alles opgemerkt, of bijna op hetzelfde oogenblik verscheen in de loge links lady Warner, die zich eveneens vlak vo~~ aan neerzette om haar echtgenoot te beter het. oog te kunnen houden. Een bewijs te meer dat de reporters waarheid hadden verteld. Ladv Warner scheen een uit de hoogste krin gen der high-life neergedaalde ster. Zij was gekleed, in een nauwsluitend wit satijnen kleed, met kant opgemaakt; haar hoedje bestond slechts uit een in "kant gevat trosje seringen. En over die blanke figuur, met haar Engelsche goudblonde haren, met haar frische roode lippen, met haar blauw zwarte sphinxoogen lag een trots en deftigheid, zooals alleen vrouwen, die zich haar schoonheid bewust zijn, kunnen vertoonen. Een gemompel ging bij bet verschijnen dezer schoonheid door de zaal, en nog was het gefluis ter iet verstomd, toen ook het scherm op ging en het tooneel een tuindécor vertoonde. Op den achtergrond stonden de beroemde pro fessor Kellog en de vermaarde miss Oliva, die elkanders hand met de vingertoppen vasthielden en samen naar voren kwamen om het publiek te begroeten. Er klonk een weinig applaudissement ter verwelkoming, maar eigenlijk veroorzaakte, het paar bij zijn verschijnen eenige teleurstelling. De Minister van Binnenlansche Zaken zal in een vereenigde vergadering der beide Kamera de zitting in naam der Koningin sluiten. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wets-ontwerp, bevattende de noodige bepa lingen omtrent het vervullen van den dienst bij de schutterij. Vele van de bepalingen komen overeen met die van het wetsvoorstel tot regeling van den dienst bij de militie. De dienst bij leger en schutterij zal even lang duren en op denzelfden leeftijd aanvan gen bij beiden zullen de dienstplichtigen buiten den werkelijken dienst aan dezelfde verplichtingen zijn onderworpen. Er zal ech ter een aanmerkelijk verschil bestaan in oefe- ningstijd en werkelijken dienst De uitgaven worden voor ééns geraamd op f574000; de jaarlijksche uitgaven zouden, na opheffing van de tegenwoordige schutte rijen, vermoedelijk meer bedragenf 1102500, althans een maximum van f1640500 kunnen bereiken, waarbij reeds in mindering zijn ge bracht de kosten der schutterij, ten bedrage van f221000, door de gemeenten gedragen. Volgens het Noordbrabandsch Dagbl. zou het wetsontwerp op den Leerplicht door den Raad van State zeer ongunstig zijn ontvangen. Het blad, waarin deze mededeeling voor komt, is zeer weinig met Leerplicht ingeno men. Het zal dus aanbeveling verdienen, dit bericht niet maar voetstoots aan te nemen, daargelaten dat de Leerplicht tóch komt, of de Raad van State er gunstig over denkt of ongunstig. Maandagavond is verschenen de Memorie van Antwoord van den Minister van Financiën op het verslag der Eerste Kamer over de Bedrijfsbelasting, die bestemd is het Patent te vervangen. Het blijft voor den Minister onmogelijk, om, althans bij benadering, de vermoedelijke opbrengst der Bedrijfsbelasting vast te stel len. Aangaande de opbrengst van de Ver mogensbelasting kunnen zelfs geen globale cijfers worden medegedeeld. Voor ae hef fing van gemeentelijke opcenten op de Ver mogens- en de Bedrijfsbelasting hoopt de Re geering te bekwamer tijd een voordracht te doen. Verder beantwoordt de Minister in zijn Memorie de 5 hoofdbezwaren tegen het ont werp, als: lo. de ingewikkelde aard. Hij betoogt, dat bij groote beknoptheid van de bepalingen, óf' den fiscus óf den belastingplichtige onrécht kan geschieden. 2o. het heirleger van ambtenaren en leden van commissiën. Dit bezwaar acht de Minster sterk overdreven. Waarschijnlijk zal alleen het getal controleurs in de groote centra vermeerderd moeten worden. 3o. de druk, die deze wet zal uitoefenen. De Minister achi de gronden voor dit be zwaar niet afdoende, eu wijst op de matig heid van het voorgestelde tarief' en op ae verlichting, die in zeer vele gevallen zal wor den aangebracht, vooral voor den middenstand 4o. gebrek aan consequentie, wegens dubbele belasting van naarnlooze vennootschappen. Naar de Minister mededeelt zal deze zich bepalen tot de winsten van nieuw op te richten vennootschappen; 5o. socialistische tint van het ontwerp, in verband met de progressie. De Minister ziet in progressie geen toepassing van bet socia listisch beginsel, waar zij strekt om aan het denkbeeld van belasting naar draagkracht, een beter uitvoering te verzekeren. De regeering legt de verklaring af, dat de administratie de ingezetenen bij de toepassing der wet, ook der strafbepalingen, zoo min mogelijk zal bemoeilijken en de wet in mil- den geest zal uitoefenen. De vrijstelling van de landbouw winsten verdedigt de Minister op de bekende gronden, en in de overtuiging, dat het in een tijd van duurzamen voorspoed voor landbouw en veeteelt geen grooten tegen stand zal verwekken, om de winsten uit die bedragen verkregen, in de belasting 'op te nemen. De Minister,' die verklaart waarde te hechten aan de geheimhouding, acht haar zoo goed verzekerd, als mogelijk was. De Minister geeft o. a. nog te kennen, «lat het drank-vergunningsrecht niet in aftrek kan worden gebracht. Men bericht dat de Minister van financiën met zijn wijziging van het peraoneel reeds zoover gevorderd is, dat hij vermoedelijk reeds tegen of in October zijn voorstel zal kunnen indienen. De wijzigingen zouden hierop neerkomen, dat de grondslagen zouden worden terug gebracht tot vier: huurwaarde, mobilair, dienstboden en paarden. Een vrij sterke progressie zou daarbij wel worden toegepast, die evenwel weder een depressief tegenwicht zou vinden in aftrek van een zeker perceu- Miss Olivia, een flinke vrouw uit de volks klasse, een soort van vrouwelijke Herkules, scheen ietwat verlegen met haar prachtige armen en schouders, die door haar wit satijnen balkleed geheel onbedekt waren. Zij was volstrekt niet mooi en het vulgaire van haar trekken werd alleen eenigszins weggenomen door haar glim lach, waarbij een rij parelwitte tandjes tusschen de rose lippen schitterden. Professor Kellog, met zijn mager lichaam, zijn lang smal gezicht en hoog voorhoofd, was op en top een man van de wereld. Er lag over dit tweetal althans geen waas van buitengewoonheid; zij behoorden blijkbaar niet tot het oude ras der duivelskunstenaars en vertoonden zich als hoogst eenvoudige profeten der waarheid. Dc muziek verstomde en professor Kellog hield een kleine toespraak, met een gemakkelijkheid en een ingetogenheid die veel verschilde van de brutale marktschreeuwerij der gewone wonder- vertooners. Hij deelde mede, dat hij, alvorens de ellendige bedriegerijen der gewone hypnotiseurs en Bpiritisten te ontmaskeren, de meeste der onloochenbare wonderen zou vertoonen, die in den magnetischen kunstslaap verricht kunnen worden. Onmiddellijk daarop strekte hij, terwijl plotse ling een straal electrisch licht uit de hoogte neerviel en zachte trillende muziek door het orkest werd uitgevoerd, de handen uit over miss Olivia. Eerst zag men niets; het publiek wachtte ademloos het gevolg af. Toen veranderde alles op eens. Door den magnetischen stroom getroffen, richtte Olivia zich in haar volle lengte op, de oogen onbeweeglijk wijd geopend, terwijl zich om den raond een uitdrukking van verbazing en schrik W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. teekende. Zij richtte den blik op Kellog en scheen over hem heen te staren naar een of ander drei gend visioen achter de coulissen. Toen greep reeds eenige verandering in het oordeel van het publiek plaats. Miss Olivia, die bij haar ver schijnen leelijk scheen, zag er nu bijna bekoorlijk uit, zooals ze daar met haar angstig gelaat stond te staren. Ook in Kellog openbaarde zich een geheel ander mensch. Hij was niet de buigende bedrie ger, maar de weetgierige geleerde, de ernstige onderzoeker, gereed om tot in het levend men- schenhart de duistere raadselen van de mensche- lijke ziel te ontsluieren. Zjjn scherp profiel kwam door het witte licht nog scherper uit. In zijn oogen en om zijn mond vertoonde zich een glim lach, waaruit, behalve haat en toorn, ook een zeker medelijden sprak voor die vrouw, die in het dagelijksch leven stellig fier en ontembaar, thans zoo spoedig, en als 'tware op éen enkel teeken, door hem werd beheerscht. Zij boog zich op ieder gebaar van Kellog lang zamerhand meer naar hem toe en op haar ge laat had de uitdrukking van angst en vrees Slaats gemaakt voor het onbewuste van den room. Zij had de machinale houding van een lichaam dat geen gedachten meer heeftzij liep met den gang van een slaapwandelaarster, als gedragen door de lucht; zij deinsde terug en trachtte Kellog te ontvluchten, om daarna met haastige schreden weder haar heerscher te nade ren zoodra deze het slechts beval, terwijl haar boezem voortdurend door korte snikken werd bewogen. tage van de hoofdsom van aanslag, in ver houding tot het getal kinderen. De Directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat in de maand October een vergelijkend onderzoek zal wor den gehouden voor de betrekking van klerk der posterijen en telegraphie, om, naar mate van de behoefte, voor den post-en telegraaf dienst te worden benoemd. De aandacht van vrouwelijke candidaten wordt ditmaal in het bijzonder gevestigd op de voortaan geldende bepaling, dat zij niet minder dan de mannelijke ambtenaren, aan den dienst in zijn vollen omvang moeten deelnemen. Te Utrecht zou de opbrengst der Vermo gensbelasting erg tegenvallenmen zegt wel honderdduizend gulaen. Alweer voorbarig. Te Utrecht is de op brengst nog geheel onbekend. Sprekende over de onderscheidingen op Koninginnedag toegekend, zegt De Telegraaf »Het trekt de aandacht, dat er niet één vrouw is onder degenen, die een onderschei ding gekregen hebben. De voorbeelden van belanglooze toewijding en zelfopoffering zijn veelvuldig bij do Nederlandsche vrouwen, en er is geen enkele reden, wanneer men de verdiensten der mannen openlijk erkent en huldigt, zulks stelselmatig achterwegte e laten ten opzichte van het schoone geslacht." Daar is veel waars in. Maar in dit opzicht staan we nog ver achter bij andere volkeren. Eerst kort geleden nam de Maatschappij van Letterkunde vrouwen als leden aan. Slechts sedert een paar jaren kunnen vrouwen dingen naar staatsambten. En dan nog; hoevelen keuren dat nog af! Onder de zaken welke morgen door den Bosschen Gemeenteraad zullen worden be handeld komt ook voor: «Vaststelling van het bestek voor de nieuwe Kweek- en Leer school." Het algemeen armbestuur der gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude is, ondanks hooge uitgaven, zóo goed bij kas, dat het niet alleen geen subsidie uit de gemeentekas ont vangt, maar zelfs in de jongste vergadering besloot het saldo van het jaar 1892, groot i f'300, in de kas der gemeente te storten. De verschillende meest aangrijpende proeven volgden elkander onder de oogen van het publiek op. Verscheidene verklaarde aanhangers van het magnetisme waren in de zaal en glimlachten elkander met overtuiging toe. De despotische macht van Kellog, de ongehoorde onderworpen heid van Olivia moesten de meest verstokte ongeloovige in de leer overwinnende wetenschap zegevierde Op eens ging er een kreet door de zaal Kellog had een dolk genomen, dien hij onder zijn rok verborgen had, en met éen ruwen stool; had hij het staal in het midden van den linker arm der slapende door het vleesch gestoken. Uit zijn loge voorover hangend, volgde lord Warner met ingespannen aandacht wat er op bet tooneel voorviel. Lady Warner daarentegen bleef haar uiterlijke kalmte geheel behouden alleen tikte ze met haar geel gehandschoend handje op den fluweelen rand van haar loge. Oliva had bij den steek niet alleen geen geluid gegeven, maar zelfs geen spier van haar lichaam, geen zenuw van haar gelaat was vertrokken. Het doorboorde vleesch behield ook bij de wond zijn marmeren blankheid. Men kon meenen, dat men den dolk in een standbeeld zag steken. Een dergelijke ongevoeligheid veinzen, onder de nijpenste lichaamspijn, neëïï-, dat was niet mogelijk! Het wonder, teweegbracht door de onbekende kracht van den magnetischen slaap, was thans voor allen zichtbaar. Ingewijden en leeken begroetten het met een langdurig ge mompel van goedkeuring of verbazing. Maar daar dit tooneel te hard, te, hevig was, werd het gevolgd door enkele meer zachte en poëtische verschijnselen. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1