Donderdag 7 Sept. 1893. No. 4282. 37e Jaargang. Ingezetenen, van Amersfoort. Een drama met magnetisme. Binnenland AMERSFOORTSGEE COÏÏRAIT. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 hiaanden f\. Franco per post f4.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Korte gr acht, Wijk B. 60 Mi K iV N 1 S G E V 1 G. Nu in onderscheidene gemeenten van ons vaderland weder gevallen van voorgekomen, is het ieders plicht, zooveel in zijn vermogen is, mei AZIATISCHE CIÏO. medetewerken om die LERA zijn gevreesde ziekte te bestrijden. Hoogstnadeelig is cholera-vrees, maar daarvoor bestaat ook geen aanleiding als men weet, wat men in acht heeft te nemen om zich voor besmetting te behoeden. Daarom wenschen wij ieder aandachtig te maken op het volgende: 1. De cholera ontstaat door het komen der cholerakiemen in het mensehelijk lichaam. 2. De besmetting wordt veroorzaakt door de uitwerpselen (darm-ontlasting, braaksel, urino, ook het waschwater) der choleralijders. 3. Bij reeds bestaande storing in de werking van maag en ingewanden ontwikkelen zich de kiemen, waardoor de ziekte ontstaat, gemakkelijker. 4. Het komt er dus op aan, de cholerakiemen te vernietigen, onschadelijk te maken, en 5. Door matigheid en een verstandigen leefregel alles te vermijden, wat de werking van maag en ingewanden zou kunnen verstoren. LEEFREGEL 1. Geen water gebruiken dan uit de drinkwaterleiding, en dit, als het voor drinkwater of tot reiniging van vaatwerk zal worden gebruikt, vooraf koken. Het water uit de openbare pompen (Nortonpompen) kan ongekookt worden gebruikt. 2. Geen melk of karnemelk ongekookt gebruiken. 3. Men gebruike geen sterk afgekoelde spijzen of dranken en geene andere dan goed gekookte spijzen (geen salade, komkommers, augurken). 4. Men ete geen onrijp ooft en geen vruchten ongeschild. 5. Geen eet- of drinkwaren gebruiken afkomstig uit huizen of winkels waar cholera heerscht en niets nuttigen in zoodanige huizen of winkels. 6. Meermalen de handen wasschen en vóór het gebru'k van voedsel altijd. 7. Geen boeken of andere voorwerpen uit huizen, waar zich lijders bevinden, verzenden of ontvangen. S. Zonder noodzaak geen woningen bezoeken waar choleralijders zijn. 9. Strenge zindelijkheid betrachten, vooral ten aanzien van het lichaam en van alles wat met hei lichaam in aanraking komt. 10. Niet baden in de openbare wateren. 11. De privaten dagelijks, of, al3 door vele huisgezinnen daarvan gebruik wordt gemaakt, meermalen dagelijks reinigen en ontsmetten. Privaten worden ontsmet door er een ruime hoeveelheid kalkmelk, chloorkalk of creoline- mengsel in te gieten. Ook de trechters worden met oenc behoorlijke hoeveelheid bedeeld. De zitting van hot privaat wordt met carbol-oplossing of creoline-mengsel afgesponst. Bij het ont smetten van privaten wordt als maatstaf aangenomen dat 10 liter kalkmelk, 5 kilo chloorkalk of 5 liter creoline-mengsel voldoende zijn voor 1 kubieken meter faecaliën. 12. Zoo min mogelijk plaatsen bezoeken, waar veel menschen samenkomen. 13. De vloermatten schoonhouden en straat geen slepende kleeren te dragen. 14. De vloeren van lokalen, voor publiek toegankelijk, eens of meermalen daags schrobben en ontsmetten met carbol-oplossing of creoline-mengsel. 15. Onmiddellijk geneeskundige hulp inroepen, als zich verschijnselen voordoen van maag- of ingewandslijden. Den ingezetenen wordt aanbevolen om van onreine toestanden in hunne omgeving, als zij die niet zeiven kunnen verhelpen (verzamelingen van vuil, gebreken aan riolen, onreine privaten enz.) rechtstreeks aan de politie kennis te geven. Amersfoort, «en September 1893. Burgemeester en Wethouder* van Amersfoort. De Burgemeester. F. D. SCIIIMMÈLPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. i ontsmetten. Aan vrouwen wordt aanbevolen op de Feuilleton. Naar het Engelsch door S. 3.) Professor Kellog nam de goedige, vaderlijke houding aan van een zorgzaam damesdokter; hij bevrijdde miss Olivia van den dolk en betuigde de patient zóo veel medelijden en genegenheid, dat zij weldra uit de groote spanning, waarin ze verkeerde in een rustiger stemming overging, hetgeen, zooals hij verklaarde, „uit een weten schappelijk oogpunt noodig was teneinde te wa ken tegen een al te groote opwekking der zeuuwen." De muziek diende als eerste afleiding. Miss Olivia begon te zingen. Achter haar staande, gaf Kellog daartoe alweder bevelzij gehoorzaamde zonder hem te zien, en zong, of eigenlijk neuriede met het doffe geluid van een medium, een hartstochtelijke romance; doch op een ander kort handgebaar van Kellog hield de stem midden in een noot op, en eindigdein een brekend, klagend geluid, dat als een roepen uit de verte weerklonk. Dit vooryal scheeu alle banden met do wer kelijkheid voor haar te verbreken; zij sloeg de oogen op en staarde omhoog met een innige uitdrukking van droefheid op het gelaat. Haar vervoering had het hoogt,tc punt bereikt. De muziek, die voor deze voorstelling zorg vuldig geregeld was, klonk geheel in den toon van Olivia's hooge zielstemming. Dc hobo liet nu eens klagende dan weer vroolijke toonen hooren, die eindelijk versmolten in eeu zacht getril der bekkens en do slepende muziek der violen, om ten laatste zachtkens in een soort van Oostersche danswijs over te gaanDo slapende fee werd als 't ware in dien dans mee gesleept en op de heupen wiegende had zij nu eens uc trotsche houding eener godin der oud heid, om een volgend oogen blik weder een wufte Oostersche slavin te gelijken. Olivia gaf vorm aan de muzikale gedachte, zij vertolkte die door fraaie gebaren en bewegingen, en toen zij einde lijk hijgend, met verdwaasden blik stilstond, lag over haar geheele gelaat een gloed van ent.hu- i siasme I De verbazing van liet publiek en de opwinding j der belijders van de leer waren tot het hoogste I gevoerd; weldra zouden oorverdoovende toc- juichingeu de plechtige stilte verbroken hebben, als niet professor Kellog, voor het voetlicht j komende, voor de tweede maal het woord had j genomen. „Dank zij de samenvloeiing dor magnetische stroomen," aldus drukte hij zich in wetenschap- pelijke termen uit, „en ook tengevolge van den langen duur van haar slaap, is miss Olivia nu gekomen in de phase van buitengewone helder ziendheid. Zij kan nu een gesloten boek lezen, I door de dikste muur heen zien, de geheimste gedachte raden, en de meest verborgen wenschen j van wie maar met haar in verbinding wordt I gesteld, vervullen." Hij uoodigdo iemand van hot j pnbliek uit, hiervan de proef te nemen. Geen der toeschouwers kwam op zijn uitnoo- 1 diging op het tooneel. Men liet, als 't ware vol gens algemeene afspraak, het veld vrij aan lord Warner, die trouwens rcodsbij dc laatste woorden j van Kellog over den rand zijner loge op het too nvel was gestapt. Alweer u; altijd dus nog dozelfde dwaze hoop I Nu, het ia goed ondervraag haar," zei Kellog De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft de voorgestelde wintel-dienst regeling op de Staatsspoorwegen goedgekeurd Naar De Tijd verneemt worden aan het departement van Binnenlandsch Zaken voor- berijdende maatregelen genomen tot wijze- ging der Gemeentewet, Een der Haagsche correspondenten schrijlt aan De Amsterdammer »Wij hebben weder een dier benoemings- quaesties, waaraan het ministerieel leven van den heer Seyffardt zoo rijk is, en die dat leven minder aangenaam maken Ditmaal loopt het geschil tusschen don Minister en het Ilof over liet pensionneeren van jhr V A de Pesters, Commandant van de Rijdende Artillerie te Arnhem, adjudant van II M de de Koningin in buitengewonen dienst, lid van het Militaire Huis De heer De Pesters heeft onlangs nog van zich doen spreken door de wijze waarop, bij het regimentsfeest van de rijdende artillerie, eenigo officieren, dieniet tot dit korps behoorden, zijn behandeld «De Heer de Pesters is gezien ten Ilove en was reeds onder wijion Koning Willem 111 een ordonnance-ofdcier, die bij Z M zeer in de gunst stond Do Minister heeft den lieer De Pesters lor uensionneering voorge dragen, doch het Hof schijnt hem in zijn function te willen handhaven" Alweer een van die berichtjes, vol ver dachtmaking, zooals af en toe over Hof en leger gegeven worden Eer de correspondent zoo iets schreef, moest hij zich toch eerst wel eens overtuigen van de mogelijkheid van zijn verzinsel Kolonel De Postere is bijvoorbeeld geen commandant van de Rijdende artillerie, maar van het le regiment veld Ten andere woonde jhr De Pesters de feesten te Arnhem slechts als gast bij; en hot is toch van algemeene bekendheid, dat kolonel De Postere thans met verlof is wegens herstel van gezondheid en weldra zijn dienst zal hervatten Tot adjudant van den nieuwbenoemde» gouverneur-generaal van Nederlandsch lndië is benoemd de majoor bij de genie in Ned lndië .1 J Staal, thans met verlof hier te lande W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. tot hem, niet een onbeschoft lachje, waaronder hij nauwelijks zijn woede kon verbergen. Het orkest zweeg; het publiek verdubbdMe zijn oplettendheid, alsof het een dramatische gebeurtenis verwachtte. Lord Warner scheen zich evenmin te storen aan den ruwen toon van Kellog als aan al dc minachting, waarmede lady Warner op hem neerzag. Als een half waanzinnig dweper schreed hij voorwaarts, en bekommerde zich zijn heilige overtuiging niet om den mogelijken spot der toeschouwers. Olivia keerdo zich langzaam naar hem om, verwonderd noch boos. Zij was nu de treurige profetes, die gebukt gaat onder het gewicht der geheimen die zij weetzij viel weder in dien vreesolijken slaap mot starende oogen, die hot leven als een droom doet voorbijgaan. Langen tijd bleef Warner de raadselachtige vrouw beschouwen. Haar droefheid deelde zich aan hem mede. Stond bij daar enkel in ver rukking over haar schoonheid, of trachtte hij te vergeefs de redenen van het lijden, dat. zij verper soonlijkte, te doorgronden? Ofwel luidden nun zielen elkander thans gevonden, en treurden on zuchtten beide over hun hoopelooze liefde? Wat vooral voor dezo laatste onderstelling sprak was, dat Lord Warnor plotseling do „clair- voyante" een gesloten brief, volmen was er zeker vanvan debartstochtelykste liefdesverklaringen overreikte. Olivia richtte, met gebogen hoofd, haar doffe oogen, die tot in hot binnenste schonen door t« dringen, op do witte enveloppe. Kén enkele rimpel slechts tussohen de oogen verraadde do inspanning, die de lezing van dezen brief, door Het Comité tot stichting van con woning te 's-Gravenhage voor den pauselyken inter nuntius bij ons Hof meldt, dat het zijn taak heeft volbracht Het huis n# 61 Bezuidenhout, te 's-Gravenhage, is tot het bekende doei aangekocht; de inrichting is bijna voltooid De stichting is tot stand gebracht en maat regelen voor haai- verzekerd bestaan zijn ge reed Mgr A Rinaldini heeft de woning nog in bezit genomen; mgr Lorenzelli, zyn opvolger, heeft naar voor goed betrokken Bii de verkiezing van wethouders te Am sterdam werd de heer W W van Lennep. met 20 van de 38 stemmen als wethouder herkozen Voor de plaats, opengevallen door de aftre ding van den heer Reekers, werd bij derde stemming gekozen het nieuw gekozen raads lid rnr Schólvinck met 20 stemmen de heer Reekers bekwam er 16; twee stemmen waren in blanco Voor de derde wethoudereplaats (vacature- Dyserinck) waren eveneens urie stemmingen noodig Gekozen werd de lieer D Fabius met 19 tegen 16 op den lieer D Jitta De heer Schölvinck heeft de benoeming aan vaard professor Fabius heelt natuurlek be dankt, daarliet wethouderschap niet vereenig- baar is met zyn ambt van gerneentelyk hoog leeraar De raad van 's-IIortogenbosch kwam Dias dag terug op zijn vroeger genomen besluit, betreffende uen Kweekscnoolbouw. Do Kweek school wordt derhalve tc 's-Hertogenbosch opgeheven en naar Nijmegen verplaatst Ds Y Groenewegen te Utrecht, beroepen als predikant by de RemonstrantSche gemeente te Rotterdam, zal daar 24 September a.s zijn intreerede houden «Sluit Schiedam!" is de huidige leuze, zegt de Middelb. Cl. En vvut dan'? vraag zij. Zou men denken dat dan de gansche wereld voor het drankgebruik zou gesloten zijn? Van elders komt dan het- of een zelfde vocht; maar bovendien: handelt men dan rechtvaardigEn nog ernstiger vraagmaakt men de menschen dan beter? Zou men rechtvaardig handeion? de gevouwen bladen hoon, haar kostte; entoen ze eindelijk den geheclen inhoud ontcijferd en begrepen had, begon zij plotseling te strij den tegen dc traagheid die haar gevangen hield. De liefde woedde als een onweer in haar hart en kwam tegen den dwang van buiten in opstand. Zij wilde nu boter lezen wat de brief behelsde; ze wilde zeker zijn zich niet te vergissen en maakte een beweging om het zegel verbreken. Maar op eens, als 't ware door oen golvanisehen stroom in haar beweging gestuit, verviel ze we der tot haar marmeren stijlheid. Do brief ont viel turn haar handen. Kellog, die op den achtergrond alles stond aan te zien, had slechte éen bevelende beweging gemaakt; de aandoenlijke figuur was slechte zyn „smet" het weiloos instrument, het stuk speelgoed... En do bittere droefheid, aio de edelste liefde in haar teleurstelling te weeg brengt, toekende zich af op het gelaat van lord Warner. Op dit oogenblik plaatste Kellog zich snel tusschen de boide gelieven; de toorn deed zijn magere wangen verbleekcn, en, een snijdende grijnslacht vertoonde zich om zyn lippen, terwyl hij raet schorre klanken uitstiet: „liet is genoeg men heeft u begrepen." Warner, die slechts met dc grootste moeite zijn woede kon bedwingen, ging weder naar zijn loge. Het was nu zeker, dat do strijd, dio zoolang tusschen de beide mededin ers had gebroeid, eindelijk zou losbarsten. Hot publiek haalde bijna geen adem meer. „Kn nu," ging Kellog voort, „nu is deze vrouw, geheel onder den indruk van een ophooping van magnetische stroomingen, niet meer dan een voor werp, een beweegbare klomp vleesch, waarvan de wetenschap naar goedvinden de zenuwen in bewe ging brengt. Kijk!'' (Slot ■jolgt).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1