Op die vraag aarzelen wij niet, beslist ont kennend te antwoorden. Waarom jenever verbannen en niet wijn, champagne, tabak, cognac, koffie en thee, waarvan het gebruik eveneens, in meerdere ot mindere mate, nadeelig werkt Over hun invloed verschillen de gevoelens evenzeer als over het gebruik van jenever. Maar zelfs, al weert men die allen, niet lang zal het duren of een nieuw middel tot opwekking, tot genot zal gevonden zijn. Het doel, dat men beoogt, wordt gemist en niets zal verkregen zijn aan een wedstrijd in het uitdenken van andere middelen. Dit zullen de practische gevolgen wezen van een onpractisehen strijd. Men vergete bovendien niet hoevelen een eerlijk stuk brood verdienen juist te Schie dam en elders, waar een uitgebreide handel gedreven wordt in sterkedrank; niet alle tappers zijn gewetenlooze menschen. JNiet aan aie velen de schuld dat tal van zwakkelingen in de wereld misbruik van de jenever maken, dat tal van levensomstandig heden velen op den weg van verderf voeren. Verder zcu men komen met de lieden matigheid te leeren. De Zwolsche Cl deelt mede: Naar wij van goederhand vernemen en onder voorbehoud mededeelen, moet de moor denaar van den wachtmeester der mare chaussee te Osch, bekend hebben Hij moet zich te Den Bosch in arrest bevinden en zou daar hebben medegedeeld, dat een twintigtal medestanders zich verbonden hadden om Hoekman uit den weg te ruimen Daartoe hadden zij zich op den avond van den noodlottigen dag in verschillende groepjes verspreid Wie Hoekman zag, moest op hern vuren Het ongeluk trof, dat de beste schutter van de twintig hem 't. eerst in 't oog kreeg en het doodelijk schot loste Maandag, 25 September zal voor het kan tongerecht te Utrecht worden behandeld de strafzaak tegen den gewezen directeur van de Bank van Leening en den gewezen boekhouder dier instelling wegens frauduleuse handelingen in hun betrekking gepleegd. Gistermiddag werd voorde Arrond rechtbank te Amsterdam behandeld de zaak van Johanna M, beschuldigd den 19 Juni jl een kind te hebben gestolen van den heer Barneveld te Watergraafsmeer Beklaagde bekende, dat zij het kind mee genomen had naai- Amsterdam, waar zij aen volgenden ochtend was herkend door een bewoner van de Land van Beloftesteeg, die daarvan aangifte deed bij do politie. De oudei-s van de kleine deelden mede, dat het kind niets mistede belletjes, welke het in de ooren had, bezat het ook nog den vol genden ochtend De eisch is 3 maanden Uitspraak over 8 dagen Heden werden voor den Arrond rechtbank te Arnhem de pleidooien gevoerd in zake den bekenden eisch van mr. G W baron Van Dedem te Wageningen, tegen den oud-wethou der Van Dam van Brakel en den uitgever der Nieuwe Wageningsche Courant, om f25000 van ieder De nieuwe Stadsschouwburg op het Leid- scheplein te Amsterdam zal waarschijnlijk niet vóór 1 Sept 1894 geopend kunnen wor den Daarom is dan ook reeds van de f 13 000, welke als uitkeering van wege de Stads schouwburgmaatschappij is bedongen, voor het volgend jaar slechts f4300 als ontvangst op de Gerneentebegrooting uitgetrokken Het Wadden-eiland Rottum dreigt meer en meer te bezwijken onder de herhaalde aan\allen der Noordzeegolven Het strand aan de westzijde is bij eb thans niet breeder meer dan 00 tot 70 meter en gedurende den vloed staat het water tegen ae duinen, waarvan dan ook de stormvloeden voor en na de groote stukken afslaan Ofschoon het zand met helmgras beplant is, helpt niets; de vijand is geduchtiger dan 's menschen zwakke pogingen om hem stuiten De woning van den strandvoogd is dan ook reeds voor een paar jaar van de gevaar lijke west- naar de vooreerst nog veilige oostzijde verplaatst Van den ouden tuin zijn nog slechts een paar vruchtboomen blijven staanal het andere is reeds door de zee ingeslokt Zondagavond heeft te Rotterdam een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad Bij een brand in een bloemisterij kwamen eenige personen op het nootlottig denkbeeld, om een overhaalpont, welke vastgesmeerd lag, los te maken om nieuwsgierigen over de Potte te zetten In een oogwenk was de pont vol Eensklaps verspreidde zich het gerucht, dat een persoon te water was geraakt, allen drongen naar éen zjjde, de ketting brak en het gevolg was, dat 40 ;j 50 personen tegelijk in 't water vielen Velen werden gered, maar ook velen verdronken Men zegt 17 Een feit is het, dat reeds tien lijken zijp opge haald en twee nog onder de boot liggen STADSNIEUWS. Zitting van den Gemeenteraad van Dins dag 5 September des namiddags te half tweo, Voorzitter de beer Burgemeester, mr F D gnuif Schimmelpenninck Afwezig met kennisgeving de heer De Koningh De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd Aan de orde is de installatie van de bij de verkiezing van 18 Juli nieuwbenoemde raadsleden Nadat de heer Secretaris de nieuwbenoemden, de heeren W A Croockewit, G J baron Van Hardenbroek van Amerstol, mr J G A van Zijst, H W van Esveld en J M F.I de Jong ter raadszaal heeft ingeleid, verzoekt de Voorzitter hen de voorgeschreven eeden af te leggen, waarna hij hen als volgt toe spreekt Mijne heeren, Ik verheug mij u allen weder hier te zien en verheug mij met dit vernieuwd blijk van vertrouwen en verzoek u de u wel bekende plaatsen weder in te willen nemen De voorzitter stelt daarna aan de orde de benoeming van twee Wethouders, ter ver vulling van de vacaturen ontstaan door het aftreden als raadslid van den heer W A Crooc kewit inmiddels herkozen en| bot periodiek aftreden als Wethouder van den heer M L Celosse De heer Croockewit verlaat de vergadering De heeren Groeneboom en Van Lanschot Hubrecht worden benoemd tot stemopnemers, waarna wordt overgegaan tot stemming voor de vaeature-Crooekewit Bij de eerste vrije stemming verkrijgt de heer Croockewit 7, de heer Van den Wall Bake 0 en de heer Van Lanschot Hubrecht 1 stem Cok bij de tweede vrije stemming worden op den heer Croockewit 7, op den heer Bake 0 en on den lieer Hubrecht 1 stem uitgebracht Bij de herstemming verkrijgt de heer Croockewit 7 en de heer Bake 6 stemmen, zoodat de heer Croockewit geko zen is Alsnu wordt gestemd voor de vacature- Celosse Op den heer Celosse worden 12 stemmen, op den heer Bake wordt 1 stem uitgebracht De heer Celosse, inmiddels in de vergader zaal teruggekeerd, verklaart de benoeming zeer gaarne aan te nemen, welke verklaring met applaus wordt begroet Alsnu is aan de orde de benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken stand Gekozen wordt de heer Wethouder Croockewit met 13 stemmen, terwijl 1 biljet in blanco was Tot leden der commissie bedoeld bij art 106 der Gemeentewet (commissie voor de strafverordeningen) werden benoemd de hee ren Celosse en Van Zijst, de eerste met 12, de laatste met 13 stemmen; op den heer Bake werd 1 stem uitgebracht Aan de orde was nu de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school le soort voor meisjes (bool'd mej M van Lessen) Met algemeene stemmen werd be noemd mej N Meinesz, te Leeuwarden De voorzitter deelt mede, dat zijn inge komen de rapporten van den arrondissement schoolopziener aangaande de sollicitanten voor de opengevallen betrekking van onderwijzer aan de openbare school 3e soort aan de Koe straat en dat de voordracht bestaat uit de heeren: D de Vries, te Lutkewierum, J Ro denboog te Vledder en A ter Beek te Maartensdijk De voorzitter deelde nog mede, dat de heer schoolopziener den heer De Vries zeer aanbeval en stelde voor om, met het oog op den goeden gang van het onderwys aan de school, de benoeming nog heden te doen geschieden De heer van Zijst vroeg waartoe hier zóo veel spoed werd gemaakt; m afwijking van den gewonen gang van zaken waren de stuk ken niet ter lezing gegeven. De heer Celosse merkte op, dat de school aan de Koestraat zeer bevolkt is en het thans zeer moeilijk is een tijdelijkcn onderwijzer te krijgen. De adviezen van den schoolop ziener, meende spreker, zijn trouwens niet zoo lang en hoewel hij de opmerking des heeren Van Zijst zeer juist acht, meent hij in het midden te mogen brengen, dat hij bij de proeflessen tegenwoordig was en de over tuiging heeft, dat de aanbeveling met groote zorg gemaakt is en no 1 de superioriteit verreweg verdient Ook de heer Groeneboom acht de opmer king des heeren Van Zijst zeer juist De Voorzitter brengt de vraag nu in be handeling of de benoeming spoedeischend is Met 7 stemmen die van de heeren: Ce losse, De Jong, Van Esveld, Visser, Hevligers, Van den Wall Bake en Van Beek tegen 0 wordt de benoeming urgent verklaard Do benoeming wordt diensvolgens aan de orde gebracht; op den heer D de Vries wor den 7 en op den heer Ter Beek 3 stemmen uitgebracht; 3 biljetten waren in blanco Zonder hoofdelijke omvraag worden nu aangenomen de voorstellen van B en W om de jaarwedde van de nieuwbenoemde onder wijzeres vast te stellen op /'700,en die van den nieuwbenoemden onderwijzer op ƒ500 Alsnu is aan de orde de benoeming van den persoon, die den Gemeente-ontvanger bij ziekte of afwezigheid zal kunnen ver vangen Op de gedetailleerde voordracht, door den heerGemeente-ontvangeropgernaakt,kwamen voor de heeren J Fortuin en J H Leinweber B en W meenden echter, dat de voor dracht van den heer ontvanger slechts uit óen persoon bestond Administratief is toch uitgemaakt, dat de Gemeente-ontvanger den leeftijd van 23 jaren moet hebben be reikt, hetgeen niet het geval is met den heer J H Leinweber De heer Tengbergen merkt op, dat de lieer ontvanger zijn zoon heeft meerderjarig doen verklaren en zeker zal wel niemand het afkeu ren dat een vader de belangen van zijn zoon voorstaat Spreker beroept zich op de ge woonte bij de waarneming van rijks-kantoren bestaande waar zelfs surnumerairs die den leeftijd van 20 jaren bereikt hebben als ver vanger optreden, ten betooge, dat de eisch hier niet Behoefde te gelden De voorzitter, merkte den heer Tengbergen op, dat hem de motieven van de aanvrage der venia aetatis onbekend waren en zeide, dat het hier niet enkel gold een waarneming onder de verantwoordelijkheid van den ont vanger zelf De te benoemen persoon moetin alle gevallen van ontstentenis, die kunnen voorkomen, en dus niet alleen bij ziekte of afwezigheid, den ontvanger kunnen vervangen en ook bij eventueel overlijden geschikt zijn om tot tijdelijk ontvanger te worden benoemd En nu is administratief uitgemaakt, d i op de eenige wijze waarop dat kon geschieden, dat zoo iemand den leeftijd van 23 jaren moet hebben bereikt B en W vinden echter geen bezwaar om tot doen benoeming over te gaan, omdat volgens antecedenten de Raad toch vrijheid behoudt om de voorgedragenen niet te benoemen Benoemd werd de beer J Fortuin, met 12 stemmen1 briefje was in blanco Alsnu werden de afdeelingen getrokken en deze als volgt samengesteld: leafdeeling: voorzitter de heer Wethouder, Celosse; leden de heeren Kleber, Van dei- Want. mr Hevligers,Visser, Van Beek, De Jong, Van den Wall Bake en De Koningh 2e afdeeling: Voorzitter de heer Wethouder Croockewit; leden de heeren Van Lanschot Hubrecht, Zandijk, Van Esveld, mr Van Zijst, dr Groeneboom, baron Van Hardenbroek en Tengbergen Ingekomen waren: de Gerneentebegrooting, die van de Schutterij, van het Burgerweeshuis en die van het Burgelijk armbestuur voor 1894, welke naar de afdeelingen zullen wor den verzonden. Requesten van de heeren Kames, keur meester der visch, en Jorissen, directeur der Gemeente-reiniging, om verhooging hunner jaarwedde Zullen behandeld worden bij de Begrooting Goedkeuring dar Gedeputeerde Staten van het Raadbesluit tot afstand van het voor malig telegraafkantoor aan de Ned Bell Te- lephoon Maatschappij, om daarin haar cen- tiiuil-bureau voor deze Gemeente t,e vestigen Wordt voor kennisgeving aangenomen Rapport van B W over het sanitair toezicht op de prostitutie Wordt ter Secre tarie gedeponeerd en zal in een volgende vergadering behandeld worden Ook was ingekomen een dankbetuiging van den agent van politie le klasse J de Vos. voor de hem toegekende iaarlijksche gratifi catie Aangenomen voor kennisgeving Zonder hoofdelijke omvraag werd aan B W toegestaan een blanco-crediet tot be strijding van eventueel te nemen maatregelen in geval de cholera zich hier mocht vertooneu De voorzitter deelde nog mede, dat het bij B en W een punt van overweging uitmaakt of de jaarmarkt ditmaal geschorst zal worden; Z. E. A. meende ^chter den tijd nog niet gekomen om een bepaald voorstel te doen Nog was ingekomen een request van de muziekvereeniging Caecilia houdende ver zoek om een jaarlijksch subsidie van f300 Zal worden behandeld bij de begroot ing Eindelijk werd voorlezing gedaan vanh_t volgende schrijven door liet Raadslid J J (le Koningh ingezonden: «Aangezien ik eerlang, tengevolge van mijne benoeming tot Ingenieur-Verificateur van het kadaster, de gemeente zal verlaten, wensch ik tegelijk met dezen mijn ontslag te nemen als lid van den Raad der gemeente Amersfoort »lk doe dat onder aanbieding van mijn hartelijken d.ank voor de in die kwaliteit ondervonden welwillendheid, zoowel van U als van de leden van den Raad, van den heer Secretaris on verdere ambtenaren" Aan liet einde der vergadering vroeg de heer Hevligers aan B en W of hun iets bekend is omtrent een aan het bestuur van den Bunschoter Veen-en Veldendijk verleende vergunning tot verhooging vandenSlaagschen dyk De voorzitter verklaarde, dat aan li en W daarvan niets bekend was, doch dat zij hun aandacht zullen vestigen op de zaak De heer Van Bunschot Hubrecht herinnerde, dat R en W zich indertijd, op een desbe treffende vraag van den heer Bake, bereid verklaard hebben op de zaak een wakend oog te houden Be voorzitter herhaalt, dat 11 en VV hun aandacht op de zaak gevestigd zullen houden- bij z.ou echter zeer betwijfelen, dat de zaak reeds zóo ver gevorderd was De heer De Jong deelt mede, dat hij van den dijkgraaf vernomen bad, dat de Konink lijke goedkeuring ontvangen was, gelijk ook door de plaatselijke bladen werd gemeld- hij onderstelde daarom, dat het reeds te laat zou wezen Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering hierna gesloten Den 30en Augustus is hier in den ouder dom van bijna 71 jaren overleden de heer Anton Jurrien Hendriks, geboren te Deventer en sedert ruim 19 jaar hier ter stede woon achtig De heer Hendriks, in Januari 1891 a|s Rijksopziener over de spoorwegen gepensi- onneerd, was achtereenvolgens opzichter over de lijnen der H IJ S M Amsterdam-Rotter dam en Amstenlam-Zutphen-Winterswijk en mocht ill die zeer uitgebreide betrekking, die hij ruim 31 jaren met eere bekleedde, meer malen afdoende bewijzen erlangen van erken ning zijner bekwaamheden Het verscheiden van den algemeen geachten en zeer minzamen man heelt zeer zeker velen diep getrolïon De le luitenant C Sandt van Nooten van het 3e regiment huzaren wordt 1 November gedetacheerd bij de Ryschool alhier Heden rukte de infanterie uit om in ver- eeniging met cavalerie en artillerie een ge- vechts oefening te houdenmorgen een ma noeuvre in twee partijen: Zaterdag en Maan dag tot slot der oefeningen divisie-manoeuvre Dinsdag vertrekken dé gedetacheerde troe pen weder naar hun garnizoenen Mej A E Al Verkade, onderwijzeres aan de openbare school le soort, voor meisjes alhier, is benoemd tot onderwijzeres le l\g- mond-aan-Zee Bij de op Zaterdag 2 en Maandag 4 Sep tember gehouden tweede toelatingsexamens en de her-examens voor de Hoogere Burger school alhier zijn geslaagdVoor de le klasse: J van Daal, M 1, Groeneboom, R E \V de Haas, A G de Koningh. A Mackintosh en I, R Sinnige Voor de lie klasse: .1J B J Bouw, D Burger en B Laiigevelil Voor de lVe klasse EAA Gobee Voor de Ve klasse: G van der Zoo de Jong Voorts deden A W van Beek en G van Beek admissie-examen voor de Ille klasse, en werden beiden toegelaten. Bij het tweede toelatings-examen voor het Gymnasium alhier luidden zich aangemeld voor de cerate klasse 3 candidaten, die allen werden afgewezende candidaat vonr de 2e klasse G J A M Batenburg werd eveneens algewezen, doch toegelaten tot dele klasse: tot de 3e klasse werd toegelaten II M Roeiols, óen candidaat slaagde niet De eenige candi daat. die zich voor de 4e klasse had aange geven trok, zich tydens het, examen terug Tot agent van politie der 2e klasse alhier is benoemd J J .1 M Capitaine, te '«-Gra ven hage Bij ministerieel besluit van 22 Augustus is, gelijk wc reeds in ons nummer van 1 .September meedeelden, toestemming verleend om den Slaagschen dijk te verhoogeu tot 2 M. A.P. Die vergunning heeft heel wat sensatie verwekt; zij is ter sprake gebracht in de jongste Raadsvergadering Er is zelfs eenige agitatie en er wérd reeds gevraagd of Amera- loort niet gevaar loopt om, na de verhooging van den dijk, af en toe geïnundeerd te worden Zelfs indien het water eens opgezweept en de waterstand met 50 cM verhoogd werd, zou hot water in de stad hoogstens 15 cM stijgende Eem zal en kan het boel goed afvoeren en door de stuwen aan de Runde brug en den Heiligenbergerbeek kan men elke verdere verhooging tegenhouden, zoo lang althans liet Geeresteinsche schut be staan blijft Reeds in 1817 wilde het hoogheemraad schap de verhooging van den dijk aanbe steden, hetgeen noodig was om de poldcra te beschermen; reeds was de dag van aan besteding vastgesteld, toen de Regeering tusschenbeitfe kwam en, na heel watgcscbrijls over en weer, in 1819 bij Kon besluit werd vastgesteld, dat geen ophooging van dijken mocht plaats hebben zonder Koninklijke be williging Het bleef haspelen: balen papier zynover liet al of niet gewenschte der verliooging vol geschreven, doch de zaak bleef onafgedaan, hoe o6k immer erkend is, dat het hoogheem raadschap ten volle, gerechtigd was tot op hooging In 1834 werd weder een ernstige poging gevaagd 1< Koninklijke toestemming te erlang' n, maar weer werd de zaak op de lange baan geschoven V.--' 1870 tot 1874 drong het hoogheem raadschap weder bij den Minister aan op inwilliging van bot verzoek In dit laatste jaar werd de dijk met goedkeuring van Ge-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2